„Half procent inleveren voor werkgelegenheid" Turkse christenen winnen kort geding Louis-Paul Boon Handelsverdrag tussen Amerika en Landbouwkundig Wageningen moet meer gaan samenwerken Ontploffing in Tel Aviv overleden Landelijk steunkomilé voor de Turkse christenen Overleg China en de Sowjet-Unie Mening' van Lubbers: Drie-en-een-halve kilo heroïne in trein achtergelaten AGENDA DEN HAAG. 10-5. Het CDA ziet niks in de voorkeur van. de socialis ten voor hogere belastingen als mid del om de financiële tekorten' van het ryk in toom te krijgen. Loon- en inkomstenbelasting verhogen loopt op den duur vast, voorspelde (Je CDA 'woordvoerder Lubbers. AMSTERDAM, 10-5. De twee Turkse christenen, die sinds 27 april wórden vastgehouden op het hoofd bureau van politie in Amsterdam, moeten onmiddellijk in vrijheid worden gesteld. Zij zullen verder in Nederland mogen blijven tot over hun verblijfsaanvrage in hoogste in stantie is beslist. Dat heeft de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. W. J. Borgerhoff Mulder, donderdag bij vonnis in kort geding bepaald. De twee Sy'risch-orthodöxe Turken, Ad- man Balikci(24) en zijn neef Erhan Balikci'(18) hebben in Nederland de vluchtelingenstatus aangevraagd, hetgeen hun in eersjte instantie werd geweigerd. Sindsdien worden zij dooi de politie vastgehouden. Geen vervolging Hun aanvrage wordt als „kennelijk ongegrond" beschouwd omdat zij in hun vaderland geen vervolging van overheidswege te duchten hebben. De Turken verlangen echter de vluchtelingenstatus omdat de Turkse staat hen niet beschermt tegen de vijandigheid van hun niet-christelij- ke landgenoten. Zij zullen nu de uit slag van hun herzieningsaanvrage in Nederland mogen afwachten. Hij herhaalde zijn oproep aan werkgevers en werknemers een gro ter einbreng te leven ten gunste van de werkgelegenheid. De trendvolgers hield hij voor dat van hen een inko- mensbijdrage gevraagd mag worden om juist in hun dienstverlenende non-profit sektór de gewenste extra arbeidsplaatsen te kunnen kreëren. Kentering Aan het slot van zijn betoog zei de fraktieleidcr een kentering te zien in de ppstelilng van de Partij van de Arbeid ten opzichte Van het CDA. Waar volgens Lubbers Den Uyl e.s. eind vorig jaar weigerden het CDA DEN HAAG. Er komt een goed sluitend stelsel van onderwijsvoor zieningen voor zestien- tot. achttien- jarigen naast VWO en HAVO. Het bestaat uit middelbaar beroepson derwijs met twee-, drie of vierjarige cursussen dat gekoppeld is aan iden tiek parttime ónderwijs. De proef projecten die per 1 augustus moge lijk worden voor dagonderwijs voor 16- tot 18-jarigen, vormen een brug tussen het parttime Onderwijs en het middelbaar beroepsonderwijs. te steunen bij amenderingen van het kabinetsbeleid, liet de socialist nu blijken CDA-voorslellen te zullen steunen over verhoging van enkele indireklc belastingen. PEKING, 1*0-5. Vice-premier Deng Xiaoping van China heeft bevesti gend geantwoord op de vraag van Amerikaanse verslaggevers of er een handelsverdrag met Amerika zal worden getekend tijdens het verblijf in Peking van de Amerikaanse mi nister van handel Juanita Kreps. China zal volgens Deng ook een ak koord tekenen over gedeeltelijke ver goeding van de Amerikaanse activa die bevroren zijn toen de communis ten in 1949 in China aan de macht kwamen. Van de ondertekening van dit akkoord, dat in januari door bei de landen is geparafeerd, hing de tot standkoming van het handelsver drag af. WAGENINGEN, 10-5. De Land bouwhogeschool in Wageningen moet meer samenwerken met de vele landbouwkundige instituten in die gemeente. Beide partijen zullen daarvan profiteren. Ook zal daar door een efficiënter gebruik gemaakt kunncnSvorden van overheidsgelden. Dat is de strekking van een rap port, dat deze week aan minister Van der Stee van landbouw is ge stuurd. Het rapport komt van een speciale kommissie, die anderhalf jaar geleden is ingesteld door de di- rekteur-generaai. voor de landbouw en voedselvoorziening. Geen onderwijstaak De kommissie beveelt aan de stu denten van de LH onderzoek te laten doen binnen genoemde instituten, die formeel los staan van de LH en geen specifieke onderwijstaak hebben. De LH wordt weliswaar ook gefinan cierd door het ministerie van land bouw, maar de hogeschool heeft een eigen rechtspersoon, zo stelt de kom missie. De direktie landbouwkundig onderzoek beheert daarnaast dertien instituten in Wageningen. Verder zijn er in Wageningen een aantal in stituten, die ten dele onder het mi nisterie ressorteren. TEL AVIV, 10-5. liet demokratisch lront voor de bevrijding van Pales tina (het FDLP onder leiding van Nayef Hawatmch) heeft zich verant woordelijk gesteld voor de ontplof fing die donderdag plaats had in een wapenfabriek ten noorden van Tel Aviv. Dit is bekendgemaakt in een militair kommuniqué van het FDLP in Damascus. Volgens het kommuniqué zijn bij de ontploffing twintig Israëlische soldalen en arbeiders om het leven gekomen of gewond geraakt. Toen de bom ontplofte, brak brand uit als gevolg waarvan een groot deel van de fabriek verwoest werd. „Een Pa lestijns kommando van de FDLP heeft deze aktie uitgevoerd als ver gelding voor de barbaarse aanvallen van de zionistische vijand tegen de kampen van Palestijnen in Libanon", aldus het kommuniqué. De leden van het kommando zijn erin geslaagd hun basis veilig en wel te bereiken „al verschenen ter plaatse behoorlijk wat soldaten van de vijand", zo be sluit het kommuniqué. AMSTERDAM, 10-5. De Amster damse narcoticabrigade heeft drie Chinezen aangehouden op verden king van smokkel van 3,5 kilo hero ïne. De party heroine - met een groothandelswaarde van ongeveer 450.000 gulden - zat in die koffer die woensdagmiddag in de trein van Brussel naar Amsterdam werd aan getroffen. De verdachten zijn de 24-jarige K. K. F., de 22-jarige A. J. L. en de 39-jarige T. L. T. Volgens de politie maakte de jong ste Chinees deel uit van eer organi satie waarvan in het verleden in Amsterdam al meer leden zijn aan gehouden. Hij zou in Denemarken bekend staan als een groot heroïne handelaar. In verband met het onderzoek wil de Amsterdamse politie graag in kontakt komen met de Belg die de hoofdconducteur attendeerde op de achtergelaten koffer. Hij reisde met de trein die om 14.23 uur uit Roosen daal vertrok. BRUSSEL, 10-5. Naar vernomen wordt, is Jn het ziekenhuis van Ercmbodegem in Oost-Vlaanderen de Belgische schrijver Louis-Paul Boon overleden. Ily is 67 jaar geworden. De auteur van „De Bende van Lighte", die redakteur was van het in Gent verschijnende socialistische dagblad „Vooruit", maakte in 1943 al dadelijk naam met zijn debuutro man „De Voorstad groeit", over het leven in een arbeiderswijk. Andere werken van hem zijn o.m. „Mijn kleine oorlog" (1946), „Menuet" (1955), De Kapellekensbaan" (1953) en „Zomer te Ter Muren" (1956). In latere jaren zijn verschenen, veelal panseksualistische verhalen met surrealistische effekten („De Para dijsvogel" bijvoorbeeld). Sinds jaar en dag stond (deze Vlaming) op de nominatie voor de Nobelprijs der literatuur. Louis Paul Boon was te vens schilder: hij maakte voorts kollages en zgn. „Sujets" van be werkt boomwortels. AMSTERDAM. Deze peuters van de Peuterspeelzaal „Tijl Uylenspiegel" in de Amsterdamse Egediusstraat zijnijverig bezig met het versieren van een bloempotje om zondag liun moeder te kunnen verrassen. Op moederdag zullen ze trots met een afrikaantje bij het bed van mama staan. DEN BOSCH. 10-5. Op initiatief van het aktiecentrum „200 St. Jan" in Den Bosch zal zaterdagmiddag de oprichtingsvergadering plaatsvinden van een landelijk steun komité voor de groep Turkse christenen die enke le weken geleden hun intrek nam in de Sint Jan-kathedraal in Den Bosch Voor deze vergadering hebben de initiatiefnemers ongeveer tweehon derd uitnodigingen gestuurd aan alle politieke partijen, de komité's die steun verleenden aan de „Kerkma- rokkanen", instellingen voor maat schappelijk werk en kerkgenoot schappen. De initiatiefnemers drin gen er bij staatssekretaris Haars van justitie op aan het gelijkheidsbegin sel toe te passen: het beoordelen van alle asielzoekers volgens dezelfde criteria. Zij menen dat allerlei groe peringen in Nederland die bij de zaak zijn betrokken, duidelijk stel ling moeten nemen en dat het vluch telingenbeleid van de staatssekreta ris ter diskussie moet komen. Ontmoeting' van historisch belang PEKING. 10-5. China en de Sow jet-Unie zijn overeengekomen uitge breide bilaterale besprekingen te houden die een oplossing zouden kunnen brengen voor de vijandige betrekkingen die al meer-dan 20 jaar tussen beide landen bestaan. Dit hebben Chinese kringen en Peking donderdag gezegd. Behalve het grensgeschil zouden verbetering van de betrekkingen en het ontwikkelen van handels-, we tenschappelijke en technologische uitwisselingen onderwerpen van ge sprek zijn, aldus genoemde kringen. De besprekingen die al gaande zijn over het reeds lang bestaande grens geschil zullen afzonderlijk worden voortgezet. China zegt dat Sowjet- troepen onwettig ca 386.000 vierkan te mijl Chinees gebied bezetten. „Geef mij maar een neut BRUSSEL, 10-5. Ambtena ren van de Belgische minister van openbare werken, Guy Mathot, hebben hel de laatste jaren wel wat al te bont ge maakt met hun uilgaven voor drank en maaltijden. Dat is de mening van hel Belgische rekenhof (te vergelijken met de Nederlandse rekenkamer) blijkens rekeningen die hei hof onder ogen gekregen heeft hebben de kabinetsleden van Mathot (een Waalse socialist) in de tweede helft van 1977 niet minder dun 1110 flessen sterke drank soldaat gemaakt. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 12 en zondag 13 mei Dokter Lodicrs, Noordgouwc, tel. (01112)-480, neemt waar voor dokter Bonlkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdagmorgen en zon dagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokier J. Ph. I*. Stcnger, Haamstede neemt waar voor dokter Brucl en dokter Flach. De weekenddienst gaat in op vrijdagmiddag 18.00 uur en duurt lot maandagmorgen 8.00 uur. Tijdens de weekend dienst is er bij de dienstdoen de arts spreekuur voor spoed- gevalen op zaterdag en zon dag van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. Dokter M. M. van den Berg, Nicu werkcrk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Bui tendijk en dokter Speelman. Tandarts W. J, v. d. Velde, Haven park 18, Zicrikzee. Tel. 01110- 2480, neemt waar voor geheel Schouwen-Duiveland. De weekeindedienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen n.ï. van zaterdag- en zondagmiddag van 17.00-17.30 uur Zuster A. C. v. d. Velde, Oostcrland, Weelstraat 16, tel. (01114) 2050, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster v. d. Haven, Haamstede, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zicrikzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland.' Muziektent, 20.00 uur, concert „Ooü- terlands Fanfare". Bruinisse Dorpshuis Bruinisse; Pop-avond met Mungo Jerry en als voorpro gramma Savage Island Band; 20.00 uur. Zondag 13 mei Zicrikzee Concerlzaul-bioskoop; „Convoy"; 20.00 uur. Maandag 14 mei Middelburg Concert- en Gehoorzaal; konlaktdug Vrouwen in de PvdA, afd. Zeeland, v.a. 10.00 uur. Zierikzcc Raadszaal: Openbare vergadering kommissie p.w.; 19.00 uur. Kantine school, Ver. Technisch On derwijs, 17.15 uur. Dinsdag IS mei Zicrikzee Raadszaal: Openbare vergadering kommissie verkeer; 19.30 uur. Haamstede Zaal eGref. kerk, bijeenkomst NCVB, 19.45 uur. Verwachting tot zaterdagavond: Hogere temperaturen Vannacht nog af en toe regen met minimumtemperaturen rond 8 gra den en enkele mistbanken. Morgen- overdag droog met in de zuidelijke en oostelijke provincies zonnige pe rioden en middagtemperaturen om streeks 18 graden. Aan de kust be wolking en middagtemperaturen on geveer 13 graden. Matige zuidwesten wind. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min.-temperatuur: omstreeks 7 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 17 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond dc opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 12 mei Zon op 5.51, onder 21.22 Maan op 21.43, onder 6.33 13 mei Zon op 5.50. onder 21.23 Maan op 22.50, onder 7.09 14 mei Zon op 5.48. onder 21.25 Maan op 23.53, onder 7.54 Volle maan: 12 mei (3.55). IIOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwaler 12 mei 4.28 16.53 10.04 22.19 13 mei 5.08 17.32 10.39 22.55 14 mei -5.46 18.09 11.15.23.36 Springtij: 14 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 11-5. Het KNMI deelt mede: Het afgelopen etmaal is be trekkelijk zacht maar zeer vochtige lucht, afkomstig van het zeegebied icn noorden van dc Azoren. via Ier land en Engeland naar ons land ge stroomd. Het binnendringen van dc vochtige lucht veroorzaakte veel be wolking waaruit langdurig regen viel. In dc ochtend was cr op veel plaatsen al 5 tot 10 mm gevallen. Uit Wales werd zelfs 20 tot 30 mm gemeld. Langs dc VOOrse begrenzing' van de aanstromende lucht ontwik kelden zich enkele storingen die tot gevolg hadden dat de regenintensi- teit toenam. Ook gedurende hei weekeinde zullen wij in deze lucht blijven. Dc storingen verwijderen zich echter van ons land en het ziet cr naar uit dat het droog weer zal blijven. Aan de kust kunnen mist banken* van zeü binnendrijven. In t binnenland zal de bewolking afne men en later breken. De zon kan di temperatuur dan tot omstreeks 17 graden doen oplopen. APOTHEEK Apotheek C. C. II. Verschuren, Zic rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Maatschappelijke dienstverlening tel.: 01110-3351. Het antwoordappa raat geeft het telefoonnummer van i en maatschappelijk werker door. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. iedere maandagmiddag Nicuwerkcrk „Ons Dorpshuis", bejaardengymna- stiek, 14.00-15.00 uur. Iedere woensdagavond Zicrikzee Gymzaal Raamstraat: Trimavond van dc Zeeuwse Sportraad; 20.00 uur. Tot 30 mei (werkdagen) Middelburg Tot 30 mei (werkdagen). Zeeuws mu seum 14.00-17.00 uur. Vrijdag 11 mei Zicrikzee Kegelhuis Geluk, algemene verga dering Zierikzeese Kegelbond, 19.30 Hotel Vliegveld, jaarvergadering mo- lorklub „Dc Koppeling", 20.00 uur. Burgli Kantine DFS, sportpark Van Zuijen. 19.30 uur, buitengewone ledenverga dering DFS. Bruinisse Straatvegen. Verzocht wordt dc stra len autovrij Ic maken. ..'t Durps'uus", Dans- en bingoavond, 20.00 uur. Zaterdag 12 mei Zicrikzee Sporthal Onderdak, sozensportdag, 9.30 uur. Bovenzaal Gcr. Kerk, Schecpsmodel- lenshow, 13.30-17.30 uur. Concerlzaal-bioskoop: ..Convoy": 20.00 uur. Kcnessc Bowlingccnti um Hogenboomlaan avond PJZ: 20.45 uur. Kcrkwcrvc Rijwielhandel Hart, start fietstocht vanaf T.00 uur. Zonncmairc Schoolplein, konccrt „Nut en Uil- spanning", 19.30 uur. Verenigingsgebouw 14.30 uur; be- jaardensoos. Zonncmairc Café Bommencde, Afd. Brouwers haven Rode Kruis, 20.00 uur. Woensdag 16 mei Middelburg Provinciehuis, Statenkommissies over Provinciaal Welzijnsplan, 15.30 uur. Zicrikzee St. Willibrorduskerk, zangkoren- avond, 19.30 uur. Zaal Ger. Kerk, Stalenkring CDA, 20.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw; bij eenkomst NCVB: 20.00 uur. Donderdag 17 mei Zierikzcc RTM-stalion, vertrek rdisje Platte landsvrouwen afd. Schouwen, 8.30 uur. Huis van Nassau, fraktievergade- ring VVD, 20.00 uur. Kommissiekamer stadhuis, 20.00 uur, gemeenschappelijke schoolraad. Herv. Verenigingsgebouw, vergade ring vrouwengroep, 20.00 uur. llencssc Dorpshuis, 20.00 uur, jaarvergade ring Toneelvereniging „Op Drift". Brouwershaven Tonnenmagazijn. 117e jaarvergade- ring V.O.O.; opening expositie 08.45 uur. huishoudelijk gedeelte 09.30; 11.00 uur voorlichtingsprogramma musische vorming, 14.00 uur bezoek „Hernesseroord" Middelharnis. De tijden zijn bij benadering gegeven. Nicuwerkcrk Dorpshuis, 9.39 uur, vertrek zomer reis ANBO. Scholenkomplex Molenstraat, Leer lingen-examen EHBO. Vrijdag 18 mei Zicrikzee Concertzaal 20.00 uur Concert Kon. Harmonie „Kunst en Eer", Chr. Ger. Koor „De Lofstem" en jeugdkoor „Sjaloom". Huis .van Nassau, 20.00 uur Prov. Vergadering Rcewildcommissic Zee land. Bruinisse Dorpshuis, 19.30 uur, vergadering Chr. Woningbouwvereniging. -^Zaterdag l^mei Goes „Prins van Oranje", dislriktsvoor- jaarsvergadering NVV, NKV en FNV 10.30 uur. Kcrkwcrvc Dorpsring; Show Drumband en Ma jorellen pclelon uit 's Heerenhoek, 19.00 uur. Dinsdag 22 mei Haamstede Gemeenscha psza al Ifombi-school. 1.9.30 uur; ledenvergadering C.N. schoolvereniging Haamstede. Zaterdag 26 mei I^ouwershavcn Sportpark „Onder de Molen" 14.00 uur wandeltocht. Muziektent Jubileumconcert. Rond gang drumband en majorettes, ,,'t Durps'uus". 19.30 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Rcdaktie (01110) 4666. (01110) 5366 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2