A. de J. G. Doeleman gaat in op akkerdistelverordening ADVIESBURO VOOR GEHANDIKAPTEN WIL GRAAG SUBSIDIE HERZIENE STREEKPLAN MIDDEN-ZEELAND OPENBAAR GEMAAKT MAATREGELEN VOOR ENERGIE-BESPARING Z.L.M.-hoofdbestuursvergadering Jaarvergadering A.N.I.B. Landbouw- werktuigendagen in Liempde In geval van nood KAMPERLAND, 10*o. Het distrikt Zeeland van de AMB. hield «Ie jaarvergadering in ,De Schotsman" te Kamperland. "Voorzitter C. Hoek stelde nieuwe afdelingsbestuurders voor. nl.: me vrouw Vos (afdeling Sehomvcn-Dui- vcland), de lieer Hendriks (afdeling Walcheren) en de beer Van Ekclcn (afdeling Goes). Hij deelde de vergadering mee. c...t van de Stichting Zomerzcgels c-n bedrag van f 2500 werd qntvangen ten behoeve van adviesbureau Zee land. Met dezelfde bestemming u ook een bedrag van f 2500 ontvan gen van hoofdbestuur ANIB. Bij de bestuursverkiezing van nel distri ktsbestuur waren aftredende mevr A Engelaar. sekretaris en de heer H. Noordhoek, penningmeester. Als bestuurslid werden gekozen: tie heer H. Noordhoek. sekretaris; de heer A. van Grondel, penningme.-- ter; mevrouw A. Engelaar, bestuurs lid. Daar dc heer .1. S. van Oorsclio. bedankt bleek te hebben als voorzit ter afdeling Schouwon-Uuivelapd kwam zijn kandidatuur te vervallen. Uiteenzetting De heer Houtekamer gaf als ko- ordinatbr van hel gehandikapton ad viosbureau Zeeland een uitvoerige uiteenzetting van de werkzaamheden vaiq dit bureau. Hiervan werden t./l nu toe52 gévallen met positief je- sultaat afgewerkt. Een gedeelte var. dc aanvragen is nog in behandeling. Zes zaken werdén afgewezen. Spreker benadrukte de uitstekende samenwerking met dc Gemeenschap pejjjk Medische Diens t. waarvoor allen zeer dankbaar zijn. Deze xu- menwerking met behoud van eigen zelfstandigheid resulteert in necJ goede resultaten ten behoeve van de gehanüekapten. Een moeilijk punt blijft dc financiële toestand. HJCrvou! denkt bet gebandikapten adviesbu reau een beroep te doen op de pro vincie door het aanvragen van een subsidie. Voorzitter Hoek dankte dc luw A. Houtekamer voor zijn grote inz» en voor de werkzaamheden, die hii verricht voor dit adviesbureau. Spie ker roemde de samenwerking. <j hij wist te bereiken tussen A NIL AVO en GOK. GOES, 10-5. „1)l- akkectlislel is en blijft vuujr ons een lastig onkruid en daarom is liet van belang dal de be staande akkerdistelverordening gehandhaafd blijft". Aldus de voorzitter van de Zuide lijke Landbouw Maatschappij, dc heer A. J. G. Doeleman, tijdens de hoofdbestuursvergadering die deze week in Goes werd gehouden. De voorzitter zei dat de laatste we ken de akkcrdistel weer in dc oe- langstelling staat. Het Landbouw schap heeft in overleg met dc kon- sulen't voor Natuurbehoud enkele proefgebieden voorgesteld waar an dere afstandsnormen zullen gelden dan de provinciale distclverordening voorschrijft. Ongeveer tezelfder tijd wordt in de dagbladpers breedvoerig aan dacht besteed aan de brochure „de akkerdistel", die bij het coördinatie orgaan in behandelnig is geweest. In kringen van natuur en milieu organisaties gaat men blijkbaar wel voorbij aan de in de brochure ge signaleerde waarneming dat over afstanden van 500 meter hoge per centages zaaddragend pluis ver plaatst wordt en dat kiemkrachtig zaad over afstanden van meer dan 1 kilometer verspreid wordt, waarna de plant zich snel kan vestigen wanneer het milieu daarvoor ge schikt is. Voorzitter Doeleman wees er op dat de landbouwer deze kon- statering uit ervaring geheel 'kan onderschrijven. Doelmatige bestrijding „Maar de natuur en milieu-orga nisaties doen het voorkomen alsof dit van geen betekenis meer'is om dat tegenwoordig een doelmatige bestrijding van de distel mogelijk is. Dit is echter maar een halve waar heid," zei de heer Doeleman, „want de bestrijding in granen en weiland is goed uit te voeren, mits men dan de groeirisiko's, die aan de even- LIEMPDE (NB). Prof dr. F. W. J. Kriellaars, voorzitter van de Noord- Brabantse Christelijke Boerenbond (NCB), heeft woensdagmorgen in Liempde (NB) de tweejaarlijkse werktuigendagen voor land- en tuin bouw geopend. Vele duizenden agrariërs van hein de en ver verdrongen elkaar toen al op de paden en de tentoonslellings- en demonstratieterreinen. Op deze grote werktuigententoon- stelling, die ook vandaag nog gehou den wordt laten 420 firma's zien wat zij boer en tuinder aan werktuigen en andere hulpmiddelen te bieden hebben, naar schatting is er voor honderd miljoen gulden aan machi nes en werktuigen, al of niet in wer king, te zien. „Liempde" is indertijd begonnen als een gewestelijke tuinbouwten toonstelling. maar is sinds lang uit gegroeid tot een evenement van lan delijke betekenis voor land- en tuinbouw. ZIERIKZEE. Hel grasveld voor de SI. Lievensmonstertoren is verrijkt met een struktuurwandelpad. Ver der werden er enkele bankjes ge plaatst. f (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) lueel gezaaide groenbemester in graan kleven maar voor lief neemt. Geheel anders ligt het echter in hakvruchten en in grove tuinbouw- gewassen. In dergelijke gewassen blijft de distel en hel kleinhoefblad een onkruid dat alleen met de hand kan worden bestreden en zoiets is met de beschikbare mankracht op de bedrijven nauwelijks meer uit voerbaar. Flitsen uit het buitenland TORNESS. Honderden betogers houden nog steeds een terrein bezet in Torhess bij Loch Nesse in Schot land uit protest tegen het plan om daar een gasgekoelde kernreaktor !e bouwen. LONDEN. Een Engelse maatschap pij is er in-geslaagd onlangs elf heli kopters, die zij aan de sjah van Iran had geleend, in het geheim uit Iran naar Engeland over te brengen. TEHERAN. In Teheran zijn dins dag' 21 funktionarissen van het be wind van de sjah geëxekuteerd. ANKARA. In de Turkse stad Mer- sin is een-rechter uit die stad, Halit Velioglu, vlak bij zijn huis door drie aanvallers doodgeschoten. Zijn vrouw raakte bij de aanslag zwaar gewond, zo is uit welingelichte bron vernomen. MOSKOU. De ministers van bui tenlandse zaken van de landen van het Warschaupakt zullen midden mei voor een vergadering bijeenkomen in de Hongaarse hoofdstad Boeda pest. Dit meldde maandag het Rus sische persbureau Tass. BREST. De Liberiaanse olietanker van 30.000 ton. Esso Montreal heelr na door een Franse mijnenveger on derschept te zijn, een boete moeten betalen van bijna 400.0000 gulden voor het overtreden van de vaarre- glementen voor de Franse kust. NEW YORK. Libanon heeft er voor het forum van de Verenigde Na ties op aangedrongen dat de VN- vredesmacht in Zuid-Libanon ge machtigd wordt geweld te gebruiken tegen de door Israël gesteunde recht se Libanese militie, als deze de inzet van de blauwhelmen blijft hinderen. MIDDELBURG, 9-5. Zeeland zal moeten streven naar een bevolkings groei, die in eerste instantie is ge richt op een natuurlijke groei maai er dient wel voldoende ruimte te worden gelaten voor het opvangen van vestigingsoverschotten. Dit staat in het herziene streek plan „Midden-Zeeland", uitgangs punten en doelstellingen", dat woens dag door de Zeeuwse Gedeputeerde Boersma in Middelburg openbaar is gemaakt. Volgens het herziene plan moeten dc huidige vestigingsoverschotten in de periode tot 1985 geleidelijk wor den teruggebracht tot f191 gewenste niveau. Dat komt neer op het instel len van een vestigingsbeleid, zoals dat in de grote steden en in sommige Bovendien moet erop gewezen worden, zei de beer Doeleman, dat het bouwplan in Zeeland voor 40 uit hakvruchten bestaat. Om arbedis- technische redenen is daarom de ak kerbouw verplicht om preventief tc werken en dat betekent dat de dis tel bestreden moet worden voordat dc plant bloeit. Verder ging de heer Doeleman nog in op het E.E.G.-beleid en merkte daarbij op dat nu pas om streeks half juni weer een begin zal worden gemaakt met de prijsonder- handelingen. Het is nog onbekend hoe de opstelling van de Britten daarbij zal zijn nu er een Conserva tief bewind is gekomen. „Maar slechter dan het beleid dat door La bour werd gevoerd kan het al niet," merkte de voorzitter op. Al met al blijft voorlopig wel de onze kerheid voortduren; wanneer men dan daarbij de ongunstige weersom standigheden van de laatste tijd op telt, dan wekt het geen verwonde ring dat er een stemming van groei end onbehagen onder de agrarische stand heerst. KAMPALA. In Lira in het noor den van Oeganda is de Italiaanse missionaris Guiseppe Santi doodge schoten door soldaten van Idi Amin die zich terugtrekken op de noord westelijke hoek van het land. Kort tevoren is in die stad een andere Italiaanse missionaris het slachtof fer geworden van Arhins troepen. Dit is door kerkelijke functionaris sen in Kampala meegedeeld. JAKARTA. Op het Indonesische eiland Soemba lijden meer dan 70.000 mensen honger doordat rat ten de rijstvelden hebben vernield, zo hebben functionarissn in Jakarta gezegd. JERUZALEM. De Israëlische minister van justitie, Sjmoel Tamir, bestudeert de mogelijkheid de Ne derlandse Ludwina Janssen en de Amerikaanse Terri Fleener die wegens steun aan het terrorisme elk tot vijf jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld, gratie te verlenen. WASHINGTON. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben principe-akkoord over hun nieuwe zogenaamde SALT-akkoord ter we derzijdse afremming van hun stra tegische bewapening bereikt, zo heeft het Franse persbureau- AFP 'uit betrouwbare bron gemeld. ROME. De meer dan- één miljoen ontheemde Vietnamezen die door de recente grensoorlog met China hun huizen in het grensgebied hebben moeten verlaten, zullen voedselhulp krijgen van het'wereld voedsel pro gramma. andere provincies al wordt gehan teerd. Niet economisch gebonden Zeeland heeft de laatste jaren tc maken met een* grote toevloed van mensen die zich vestigen, hoewel ze niet economisch gebonden zijn aan de provincie. In het streekplan Midden-Zeeland staan twee hoofddoelstellingen: na tuurbehoud en recreatie (en integra tie daarvan in het geheel en in het Oosterscheldegebied in het bijzon der) en bevolkingsontwikkeling. Volgens gedeputeerde staten zal dc inspraak over dc nota na dc zomer vakantie van start gaan. Het plan zou in 1982 vastgesteld moeten wor den. MANAGUA.. Een commissie voor mensenrechten heeft de beschuldi ging geuit dat leden van de Natio nale Garde vorige maand 43 jonge ren hebben gedood in Leon, de tweede stad van Nicaragua. Volgens de commissie, die uit Nicaraguanen bestaat, gebeurde dit tussen 9 en 24 april. Tot de slachtoffers behoorden zes meisjes. BRUSSEL. In het afgelopen jaar' is er in de negen landen van de Europese Gemeenschap weer 4,5 procent meer melk geproduceerd dan een jaar eerder. Dat blijkt uit cijfers van een rapport dat de Euro pese Commissie („dagelijks bestuur" van de EG) in Brussel voorgelegd heeft aan de Europese landbouw raad. De Nederlandse, landbouwmir nister, mr. Fons van der Stee, noem de dat cijfer „alarmerend, maar niet verrassend". TEHERAN. Een staking van 1800 havenwerkers in Khorramchahr aan de Perzische Golf verlamt vol gens het dagblad Kayhan de belang rijkste haven van Iran. De stakers protesteren me hun akties tegen de economische maatregelen van de re gering die afbreuk doen aan hün in komsten. Drieduizend vrachtwagens zijn al door de staking 'getroffen. PARIJS. Irak zal -binnenkort een overeenkomst met Frankrijk sluiten voor de aankoop van 100 Mirage*- F- 1-vliegtuigen en andere moderne wapens ter waarde van drie miljard gulden in ruil voor 'olie. KAAPSTAD.' De Zuidafrikaanse regering heeft een plan goedge keurd om de grondwetgevende ver gadering van Namibië (Zuidwest- Afrika)tol een wetgevend lichaam tè maken met regèerbevoegdheden. MANILLA. Frankrijk is van plan de schulden van een aantal ontwik kelingslanden kwijt te schelden. Het gaat om een bedrag van 650 miljoen dollar ongeveer 1,3 miljard gulden) .en.om.de volgende landen: Bangla- Desj, Benin, Boóroen'dt, de eilanden groep de- Komor.en, hot Centraal- afrikkaanse Keizerrijk, Guinee. Op- per-Volta. Mali, Niger en Tsjaad. Dat zei dinsdag de Franse minister van economische zaken, Rene Mo- nory, in een toespraak tot de Unc- lad-conferentie in Manilla. Monory treedt daar op als woordvoerder van de EEG. DEN HAAG, 9-5. De ministeries van ekonomischc zaken en verkeer en waterstaat zijn al enige tijd bezig met het voorbereiden van maatregelen om, als dat nodig mocht blijken, een besparing van energie af te dwingen. Mi- nister-president Van Agt heeft onlangs gevraagd om een vrijwillige bespa ring met 5 procent. Mocht dit niets opleveren, dan is het niet uitgesloten dat de regering zal ingrijpen. Tot de maatregelen die bekeken worden behoren: een verdelings systeem voor gasolie, huisbrandolie en dergelijke en beperkte openstel ling van benzine-pompen. Ook hel instellen van een autoloze zondag behoort tot de mogelijkheden. Volgens de woordvoerders gaan dc aktiviteiten op het ogenblik niet verder dan het opstellen van een draaiboek om, mocht de nood aan de man komen, effektief en snel energiebesparing te kunnen afdwin gen. Voorlopig zal er van dergelijke maatregelen geen sprake zijn. Autoloze zondag ól In Drunen heeft minister Tuijn-' man van verkeer en waterstaat ge pleit voor selektiever gebruik van de auto, mer vrijwillige besparing in huis en bedrijf, en meer zelfbeheer sing in het verkeer.' „Op deze wijze kan Nederland maatregelen, zoals een autoloze zondag - met alle pro blemen van dien - voorkomen", zei hij, woensdag bij de officiële ope ning van de tentoonstelling „Won- dermobielen '79" in het Lips Auto- tx-on in Drunen. LOS ANGELES. In Californic is dc benzinedistributie ingegaan. 's Avonds voi-mden zich lange rijen auto's bij de pompen. De. maatregel bleek voor veel autobezitters moei lijk te verwerken. Men tr.achtté voor zijn beurt te gaan en werd dan, ten zij men met een vuurwapen zich dc woedende lotgenoten van het lijf wist te houden, aangevallen. BEIROET. De kantoren van re- daktie en drukkerij van hel Armeen se blad „Ararat", orgaan van dc so cialistische partij, in Oost-Beii'oet, zijn opgeblazen door Falangistisehe elementen (christelijke conservatie ven). Dit heeft de redaktie van de kx-ant woensdag meegedeeld. Er zijn geen slachtoffers, maar dé bui"eaus zijn vrijwel vernield. BONN. Radioactieve neerslag af komstig van dc Britse en Franse op- werkingsfabrieken in Wjndscale en in Le Havre is terechtgekomen voor .de kust van West-Duitsland, in de Duitse Bocht voor Nedersakscn en Sleeswijk-Holstein, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken in Bonn woensdag meegedeeld. GENEVE. In een hotel in Geneve is woensdag een ï-ing mei briljanten ter waarde van 200.000 gulden gesto len: Een jongeman liet zich dc ring. die vandaag bij Christie in Genèvo zou worden geveild, tonen en wist .hem te ruilen voor een kopie. Of schoon de diefstal binnen de minuut ontdekt werd. kon de dader zich uit ■de voeten maken. MOSKOU. Dc Russische minister van defensie, Dmitry Ustinov, heeft woensdag China ervan beschuldigd dat het een ernstige bedreiging vormt voor de wereldvrede. Hij voegde eraan toe dat de Russische strijdkrachten sterk genoeg zijn om iedei'ë aanval af ie slaan. Zakendoen en drinken DVSSELDORP. 'J-5. Zaken- doen en daarbij drinken 'kan stroppen opleveren. Dat heb ben wegenbouwers in de Westduitse deelstaat Noord- rijn-Westfalen in hun beurs gevoeld. De minister van economi sche zaken van deze staal. Horst-Ludwig Riemer. ont hulde dat wegenbouwers in een café bijeen waren geko men om af te spreken welk tarief zij zouden hanteren bij inschrijvingen op overheids projecten. Op dc afspraak werd een stevig glas gedron ken en de voorzichtigheid uil het oog verloren. Een belas tingbetaler hoorde dal de we genbouwers de overhad flink lieten bloeden, hun prijs lag vijftig procentfc hoog. .Hij lichtte de autoriteiten in en bespaarde de schatkist daar mee ongeveer een miljoen mark (circa 108 miljoen gul den). Het werd een duur bor reltje voor negentien wegen bouwbedrijven. tvnut zij kre gen in totaal 428.000 mark (402.000 gulden) boete voor prijsopdrijving. Uiteraard werden hun offertes met vijf tig pröcent verlaagd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE. Dinsdagavond 8 mei werd in de Vierschaar van het stad huis de eerste kennismakingsbijeen komst gehouden voor nieuw-ingeze tenen. Nieuwe Zierijczeeënaren kon den zich, met-andere woorden, op de hoogte stellen van het bestuurlijke apparaat van hun huidige woon plaats. Burgemeester Th. H. de Meester en gemeenteselcretaris de heer A. lzeboud hielden een praatje over. een aantal gemeenteza ken; de raadsleden werden voorge steld en hun portefeuilles toegelicht. Op het programma stond ook een rondleiding door het stadhuismu.- seum.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4