BALK EN SPLINTER F.N.V. Zeeland tegen vergun ning kerncentrale Borssele Staatsloten? eenhfiel lob U kunt ze nu kopen. Arjos-kritiek op het kabinet Van Agt Land- en tuinbouwonderwijs betreurt bezuinigingen Vijfde UNCTAD- konferentie De zaak Smit-Kroes 7 Bezwaarschrift 1 Bank geramd en beroofd Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ninsaar 8 raes is:» rfr. 22:01 ZIEK1KZEE, 7-5. Het distrjksbestuur van de FNV dis- trikt Zeeland maakt bezwaar tegen het verlenen van vergunning voor het wijzigen van kernenergiecentrale Borssele, aangevraagd doo de NV PZEM te Middel burg De wijziging van de vergunning zou het mogelijk maken dat er meer radio-aktief afval in en bij de kern centrale wordt opgeslagen. UTRECHT, 7-5. Op de in Utreclu gehouden algemene Arjos-vergade ring heeft Arjos-voorzitter Klaas do Vries een negatieve tussenbalans op gemaakt van het kabinet-Van Agt, dat inmiddels de helft van de re geerperiode erop heeft zitten. Volgens De Vries gaat er van het kabinet nog steeds „weinig bezieling en inspiratie" uit en is de samenwer king tussen de coalitie-partneis (CDA en VVD) „er niet hartelijker op geworden. In het bijzonder bekritiseerde hij het uitblijven van initiatieven in c'e strijd voor de mensenrechten en voor een nieuwe internationale ekonomi - sche orde. Naar zijn mening worden ook onvoldoende perspektieven ge boden op meer werk en voor recht vaardiger inkomensverhoudingen. Ook hekelde hij het feit, dat er nau welijks konkrete innitiatieven wor den genomen om de kernwapenspi raal te doorbreken. HELMOND, 7-5. Twee mannen hebben maandagmorgen om tien uur een gewapende roofoverval ge pleegd op de Nederlandse Midden- standsbank in het winkelcentrum „De Bus" in Helmond. Ze reden met een auto waarop een stalen balk was geplaatst tegen de achterkant-- van het bankgebouw. Daarbij raakte de muur ontzet en de achterdeur vloog open. De mannen dwongen de bankbediende met revolvers geld te doen in een weekend-tas. De waar de van de buit is nog niet bekend. Ze verdwenen daarna op twee mo toren. De auto bleek vorige week te zijn gestolen in Deurne. De FNV-Zeeland is van mening, dat ingrijpende beslissingen met be trekking tot de kernenergie behoren te- worden uitgesteld tot na de „brede maatschappelijke diskussie", die Je regering heeft aangekondigd over de energie-problematiek en in het bij zonder daarbij de problematiek ten aanzien van de kernenergie. Gelet op het potentiële gevaar van radio-atieve straling acht de FNV- Zeeland ook lage stralingsdoses al leen aanvaardbaar als vast is komen te staan, dat daardoor geen de ge zondheid schadende effekten zullen optreden. Radio-akticf afval Voorts wijst-zij er op, dat het pro bleem van het opslaan van radio- aktief afval nog steeds niet is opge lost en dat rekening moet worden ge houden met de mogelijkheid dat h"t Baby- huwelijken in India NEW DELHI, 7-5. In de West-Indiase deelstaat Rad jastan zijn ruim tuinduizend kinderen, van wie er veel nog op de arm gedragen baby's, uitgehuwelijkt in jaarlijks te rugkerende massaceremo-nies. Hoewel het kinderhuwelijk in India officieel is verboden, houdt de gewoonte, vooral in Radjastan, stand. Elk jaar worden er op een uitgelezen dag, bekend als „Akha Teej, op grote schaal gesloten. Op die dag mogen Hindoés zonder aanwezigheid van een „priester" huwelijken sluiten. Aangezien de priester betaald moet worden, sparen -■ arme plattelanders het geld op Ak ha Teej uit. Kleurig geklede vrouwen en rkinderen werden in een lange rij ossewagens naar de plech tigheid gebracht. De allerkleinste kinderen sliepen de hele ceremonie door, veelal onbewust van het feit dat zij een echtgenofo)t(e) hadden gekregen UTRECHT, 7-5. De Vereniging van Direkteuren en Leraren bij met Mid delbaar Land- en Tuinbouwonderwijs heeft in een telegram aan minister Van der Stee van landbouw en visserij haar grote verontrustheid uitgespro ken over de bezuinigingen op het landbouw-onderwijs. Volgens de vereniging heeft de di- rektie Landbouwonderwijs voor de begroting van dit jaar tien procent moeten inleveren en dat is ruim drie maal zo veel als het ministerie van onderwijs en wetenschappen. De vereniging wijst erop dat de be langstelling van de Nederlandse jeugd voor het agrarisch dag- en kursusonderwijs juist nu spectacu lair groeiende is. De leraren en di recteuren betreuren het daaroom des te meer dat er financiële beperkin gen zijn aangebracht op de gebieden van huisvesting, leer- en hulpmidde- len. De vereniging verzoekt de minister om terwille van de ontwikkeling van de jeugd in de agrarische sector, ter- wille van de werkgelegenheid en ter- wille van een juist werkklimaat bin nen de scholen alsnog meer geld ter beschikking te stellen en om even tuele bezuinigingsplannen voor de kpmende jaren bij te stellen. Advertentie Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. afval zeer langdurig, zo niet perma nent in en bij de kerncentrale Bors sele bewaard moet blijven, hetgeen huns inziens een onaanvaardbare si tuatie 4ou zijn. Het bezwaarschrift is verstuurd aan de komimmissie, „als bedoeld in artikel 19 van het Beseluit Kernin stallaties, splijtstoffen en ertsen", tijdens de openbare zitting binnen de gemeente Borsele. Ook het federatiebestuur van het FNV heeft b\j minister Ginjaar aan gedrongen op een gedegen onderzoek over deze zaak. „F lit sen" uit het buitenland NAIROBI. Tanziaanse en Oegan- dese bevrijdingstroepen zijn de stad Moroto binnengegaan. Het is het noordelijkste punt dat zij bereikt hebben bij hun opmars tegen troe pen die nog trouw zijn aan de ver dreven dictator Idi Amin. Dit heeft radio Oeganda zaterdag gemeld. NEW DELHI. In de Indiase stad Madras zijn 750 kinderen met voed sel vergiftings verschijnselen naar het ziekenhuis gebracht. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft bekend gemaakt dat de 58-jarige Walter Rockier de leiding krijgt over een federaal kantoor dat onderzoek gaat verrichten naar nazi-misdadigers in de Verenigde Staten. JERUZALEM. De Israëlische pre mier Menachem Begin heeft zijn ka binet verteld dat hij zich nog een keer herverkiesbaar wil stellen bij dc volgende verkiezingen. In 1983 wil hij zich echter terugtrekken uit de politiek en zich gaan toeleggen op het schrijven. Hij is nu 65 jaar oud. SANTIAGO. Een Italiaans vracht vliegtuig met twintig mensen aan boord zou in de Andes zijn neerge stort, zo heeft het Chileense pers bureau „Orbe" zondag gemeld. Het toestel was onderweg van het Argen tijnse Trelew naar Santiago, waar het zondagmiddag had moeten aan-, komen. BASTIA. In de nacht van zondag op maandag zijn tussen 23.00 en 01.00 uur op, Corsica een twaalftal aansla gen gepleegd. In Ajaccio ontploften binnen enkele minuten zeven bom men. De aanslagen hier waren onder andere gericht tegen verzekerings maatschappijen en maatschappijen voor onroerend goed. BOGOTA. Het leger van Colum bia is een illegale plantage binnen gevallen, waar marihuana werd ver bouwd. De plantage was 10.000 hec tare groot en kon ongeveer 30.000 ton marihuana produceren. SAN SALVADOR. Frankrijk en Costa Rica hebben politiek asiel aan geboden aan de leden van het revo lutionair volksblok (BPR) die sinds vrijdagmiddag hun ambassadeurs gijzelen in hun ambassades in San Salvador in .ruil voor de vrijlating van de diplomaten. ROME. In Napels, Turijn en Ber gamo zijn bomaanslagen gepleegd. In Napels richtten drie krachtige tijd bommen schade aan in een winkel en twee politiebureau's. CAIRO. Egypte heeft zaterdag met schouderophalen gereageerd op een Saoedi-Arabisch besluit om een olie- embargo in te stellen. Het verklaarde ruim tweemaal zoveel olie te produ ceren als nodig is om de binnenland se behoefte te dekken. TEHERAN. Vrijdag zijn in Iran vijf mensen terechtgesteld op be schuldiging van het doden van revo lutionairen, zo is in Teheran verno men. Vier executies waren in KhoV in het noord-westen van het land, en een in Kachan in het midden. PJONGJANG. Noord-Korea wil zijn betrekkingen met Amerika ge leidelijk normaliseren, te beginnen met de uitwisseling van journalisten, sportploegen en toeristen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Sportlieden uit Amers foort, Amsterdam, Arnhem, Breda, Gent, Leiden, Nijmegen en Speek komen op 26 mei lopend of op de fiets naar Utrecht om met een ge zamenlijke intocht de 400 jaar gele den gesloten Unie van Utrecht te herdenken. KOUDEKERKE. Het personeel van het las- en konstruktiebedrijf Tho massen Holland BV in Koudekerke heeft maandagmiddag om twee uur het werk voor twee-en-een-half uur neergelegd. Dal gebeurde uit pro test tegen de aangekondigde sluiting van het bedrijf. DEN HAAG. In een café aan de Haagse van Limburg Stierumstraat is in de nacht van zondag op maan dag de 20-jarige Turk S. Boutahar bij een ruzie door een kogel in de rechterborst getroffen. Hij is voor een spoedoperatie in een ziekenhuis opgenomen en verkeert niet meer in levensgevaar. DEN HAAG. In de Haagse Jan Steenstraat zijn maandagochtend vroeg een eerste en tweede-etage woning uitgebrand. De politie, die de schade op 150.000- gulden schat, vermoedt dat er opzet in het spel is. Op het moment van de brand was er niemand thuis. ENSCHEDE. Het is de bedoeling bij de TH Twente een zgn. micro centrum op te zetten. Dit instituut gaat kleine en middelgrote bedrijven begeleiden op het gebied van de mi- cro-electronica, waartoe chips beho ren. DOETINCHEM. Het Landbouw schap moet blijven. Dat is, volgens de uitkomsten van een opinie-onder zoek, de mening van de meerderheid van de Nederlandse boeren en tuin ders. MANILLA, 7-5. De sekretaris-ge- neraal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, heeft maandag in Manilla formeel de vijfde konferentie van de VN over handel en ontwikkeling Unctad, geopend. Eerder hadden president Marcos van de Filippijnen en zijn echtgenote als delegatieleidster van het land dat als gastheer van de konferentie op treedt, de afgevaardigden van de 159 landen die eraan deelnemen toege sproken, De konferentie zal bijna vier weken duren. "Waldheim drong er bij de rijke landen op aan om niet te wachten op een herstel van de we re! dekonomie alvorens over te gaan tot herstruktuering van de ekonomi- sche betrekkingen met de ontwikke lingslanden. Het herstel van de eko- nomische bedrijvigheid is afhankelijk van de mate' waarin de wereld e in slaagt de nieuwe ekonomische 'orde te verwezenlijken. Zo moeten de rij ke landen de ontwikkelingslanden in stajat stellen om meer te importe ren uit de industrielanden terwijl herverdeling van beschikbare arbeid eveneens geboden is. VOORHAAM EN SIULV0L CHppertasscn ji|j| Attachékoffer» v; m' DAM 9 ungkeek lederwaren ZIERIKZEE Wal biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 9 MEI NED. 1: De middaguitzending vangt aan met Echo van de ivilder- nis, een dokumentaire over miljo nair John Aspinall, die met zijn ge zin op een landgoed woont, waar een gevarieerde kollektie van vier honderd wilde dieren verblijft. In de daaropvolgende aflevering van De dieren uit het groene woud hebben de kwartels de grootste, moe'te hun dove kinderen tegen onheil te be schermen. Harry Sacksioni is de muzikale gast in de vijfenzeventig ste aflevering van Ren je rot, dat wordt gevolgd door Little Vic, waarin Gillie de grootste ruzie krijgt met ene Richie Miller. De vete loupi dusdanig uit de hand, dat Gillie in het ziekenhuis belandt. De voor avond wordt gevuld door Van ge west tot gewest en Politieke partijen met een uitzending van de VVD Hierna komt de NOS met een Tu nesische/Libische/Franse produktie, getiteld De ambassadeurs. Deze speelfilm handelt over een fenomeen dat uit bij enkele Westerse maat schappij meer valt weg te den ken: de gastarbeider. Voorts Den Haag VandaagFabeltjeskrant voor ile groten. Panoramiek en Slud'o Sport. NED. 2: De vierde aflevering van de IKON-serie Een van m'n beste vrieden is een goede inleiding voor de speelfilm op de andere zender: In deze aflevering staan namelijk de vooroordelen jegens de Turken centraal. Na Kenmerk en Stichting Socutera neemt Veronica de uitzen ding over met Countdown waarin de mini-special gewijd is aan the Moody Blues. Hierna volgt xveer een dubbeleaflevering van Fantasy Island. Herbert Costigan verricht researcharbeid voor beroemde advo caten. Nu is zijn droomwens zelf een keertje de beroemde jurist vit te hangen. In de rechtszaal mod b\i echter tot. zijn grote woede crkt-i-- nen dat men hem in de val heeft laten lopen. De andere dromer is Larry Barbour die een afspraak- heeft met de wonderschone tweeling Deena en Nina McKay. De liefheb berijen van de beide dames zijn ech ter dermate verschillend, dahij niet genoeg energie kan opbrengen om ze allebei te amuseren. Daarna Remmers ontmoet Jan Terlouw ge volgd door Operatie Petticoat waar in de gewonde piloot van een vijan delijk vliegtuig wordt opgevist. Geen van de heren wil mond-op- mond beademing toepassen. Het ziet er naar ?tit dat de dames dat mogen doen. Tot besluit de rubriek agenda. WOENSDAG 9 MEI NED. 1: 10.00 Schooltelevisie13.00 Nieuws: 15.00 Teleac; 15.30 Echo van de wildernis16.30 De dieren uit het groene woud; 16.55 Ren je rot; 17.30 Little Vic; 18.00 Nieuws voor doven 18.30 Sesamsraat: 18.45 Toeristische lyips; 18.55 Nieuios; 18.59 Van gewesf tot gewest; 19.50 Politieke partijen 20.00'De ambassadeurs; 2i.37 Jour naal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Fabeltjeskrant; 22.20 Panoramiek; 23.00 Studio sport; 23.50 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.10 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Een van m'n beste vrienden; 19.25 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.27 Stichting Socutera; 20.32 Count down; 21.05 Fantasy Island; 21.55 Remmers ontmoet Jan Terlouw; 22.30 Operatie Petticoat; 22.55 Agen da; 23.05 Nieuws. DONDERDAG 10 MEI NED. 1: Popeye en de quiz 2 voor •12 worden gevolgd door Geflopt een programma over de operette Die Fledermaus van Johann Strauss, die na de première, een honderd jaar DEN HAAG, 7-5. Voor de voorzit ter van het CDA. dr. Steenkanip, is de affaire rond staatssekretaris Smn- Kroes kennelijk nog niet afgedaan. In een schrijven aan de staatsse- kretaris heeft Steenkamp maandag antwoord gevraagd op een aantal vragen aangezien de telexboodschap van mevrouw Smit-Kroes en het te levisie-optreden van de staatssekre- taris vrijdagavond de indruk heboeu gevestigd dat er toch een stuk zou bestaan. Mevrouw Smit bood vrijdag haar excuses aan voor haar donderdag gedane uitspraak dat er een notitie binnen het CDA zou circuleren waar uit blijkt dat de christen-demokraten bij een tegenvallende uitslag van de Europese verkiezingen onmiddellijk bij de Partij van de Arbeid zouden aankloppen. Er is een weekeind voor de boeg, want morgen is het zaterdag. Al is er vandaag een verzoening geweest, na meer dan een kwart eeuw vete. er blijven nog zorgen genoeg over: Eefje, die het met een getrouwde man houdt, al ligt hij in scheiding; Albert die er met een prostitué van door is. En Tanja, die op korte ter mijn wil trouwen met haar vriend, al is ze nog maar zeventien jaar oud. En dan zwijg ik er nog over, dat we iedere maand de eindjes aan elkaar moeten knopen, omdat er al tijd zoveel te betalen is Ergens steekt het Jon Boode, dat zijn schoonzuster het zo goed ge troffen heeft met Wouter Kamphui zen. O nee, het is niet zo,, dat hij het haar niet gunt. Ze is.nu weduwe en zal het de eerste dagen en weken zeker zwaar hebben. Met zoveel herinneringen aan vroegere, geluk kiger dagen. Maar hij vraagt zich telkens weer af: waarin heb ik ge faald, dat wij nooit wat vooruit ge komen zijn? Dat er ieder jaar weer andere extra kosten opduik en, waardoor we opnieuw niet met va kantie kunnen gaan en onze giro soms gevaarlijk dicht bij de rode cijfers komt te staan? Waar zaten de fouten? We hebben 't geld nooit over de balk gegooid. Ik rook niet, ik ga nooit naar een kroeg, ik heb geen hobby's, die geld kosten ik ga nooit alleen uit. Het enige, wat we ons permitteren is enkele keren in het seizoen naar de schouwburg of een concert. Mag dat alsjeblieft? Mogen we wat ontspanning hebben? Behalve de televisie, waar tegen woordig vrijwel niets meer aan is met al die linkse programma's? Ik kan op al deze vragen geen ant woord geven. Zaterdags kan hij het niet langer voor zich houden en ontdekt dan, dat Jannie ongeveer met hetzelfde probleem worstelt, sinds ze terug Vrijdag 11 mei, 21.55 uur, Nederland 1: Voor de vuist weg. Voor de laat ste maal zal Willem Duys in dit programma te zien zijn. geleden dus, door publiek en critici als een fiasco werd beschouwd. Wie vermoordde Georgi Markov is de titel van een dokumentaire over de Bulgaarse schrijver en vluchteling Markov, die in september van het vorig jaar door een geheimzinnige moord om het leven Iwnn:. /j. <i- menstellers proberen mei deze moord als voorbeeld cn'.g b.-ht e werpen op het macabere mechanisme van dictatuur en terreur. De NOS vervolgt de uitzending met Dc ;t Haag vandaag, Fabeltje.;!;rant r<mr de groten en Panoramiek, waarin aandacht, wordt besteed aan dc po litieke situatie in Italië. NED. 2: Onno Hik. Rob-. gen met hun As.'m dr binnen die wordt vervolgd wc: top dertig in Avro's Topic journaal presenteert Frank Kramer het Superschot waarin een bekend" en een onbekende Nederlander I opnemen tegen een gerenommeerd doélverdediger. Jos Brink presen teert het spelprogramma AVRO's puzzeluur, bestaande uit de onder delen Topscore en Telecross, waarna de uitzending verder gaat met de vijfde en laatste aflevering vav Dallas Pamela is erg blij met hel feit dat ze in verwachting is. Niet alleen vanuit haar moedertrots maar ook ómdat ze hoopt dat daar door de vete tussen de Ewings en Barnes bijgelegd zal worden. War neer echter bekend wordt dat ze zwanger is reageren de beide partij en op weinig zachtzinnige wijze. Tenslotte de aktualitietev.rubriek en AVRO's Televizier magazine en sportpanorama. DONDERDAG 10 MEI NED. 1: 10.30 Schooltelevisie; 13.00 Nieuws voor doiien; 14.00 Schoolte levisie; 18.00 Nieuws; 18.30 Sesam straat; 18.45 Paspoort: 18.55 Nieuws: 18.59 Popeye; 12.05 2 voor 12: 19.45 Geflopt; 20.34 Wie vermoordde Georgi Markov21.37 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag: 22.10 Fa beltjeskrant: 22.20 Panornmiel:: 23.15 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 1S.00 Nieuws voor doven; 18.55 Nieuws18.59 De astronautjes; 19.05 AVPx.O's Toppop; 20.00 Journaal: 20.27 Superschot met AVRO's Televoetbalkanon: 20.40 AVRO's Puzzeluur: 2-1.40 Dallas: 22.30 Televizier magazine: 23.15 Sportpanorama: 23.45 Nieuws. 48 zijn uit Sneek: hoe komt het dat wij, die toch een behoorlijk salaris heb ben en in menig opzicht doorgaans sober leefden, nooit vooruit geko men zijn? Komt dat door onze vier kinderen? Maar andere gezinnen hebben ook kinderen en slaan zich er toch ook door? Ze zijn allemaal gelukkig erg gemakkelijk en stellen weinig eisen, vermaken zich op hun eigen wijz. Maar wie rondkijkt in huis ontdekt, dat het allemaal rom mel is, wat er staat aan meubelen bijvoorbeeld; misschien enkel nog goed om bbij het grof vuil op straat geplaatst te worden. Alles raakt versleten. Van het voorjaar zal er zeker in de grote voorkamer weer behangen moeten worden en ik ben een stuntel, die al deze karweitjes niet zelf kan doen, dus ik moet er iemand voor laten opdraven, dat kost geld en dat hebben we eigenlijk niet te missen. Het is allemaal zo el lendig Die zaterdag bespreken ze lang en breed de problemen. En bekijken de hele woning van beneden naar boven en weer naar beneden. Jan Boode heeft een blocnote en maakt aantekeningen. Er is vrijwel in ieder vertrek iets, dat gemaakt, gerepa reerd of vernieuwd moet worden: behang in de voorkamer en eigen lijk ook achter. In de slaapkamers is het ook niet om te gillen maar de meisjes hebben het wat gecamou fleerd met kleedjes en foto's van hun favorieten. Er komen hoogstens af en toe vriendinnen en die letten er misschien niet op; dat kan dus wachten. Maar in een der kamers boven knelt de deur. al maanden. Die moet opnieuw opgehangen wor den met andere scharnieren, want die er nu aan zitten, deugen niet meer. Bovendien is het deurslot ook kaduuk. De afvoer van dc badkamer is verstopt. Jan heeft er al eens met een zware zuiger op gemanipu- Door G. FORTIUS leerd en met een lang stuk stevig draad, maar het helpt alleman' niet: het water loopt heel langzaam weg. Daar moei een vakman r.a..i komen kijken. Beneden moet et een nieuwe kraan aan de aanrecht en de aanrecht zelf is ook stuk. Jan heeft het een paar keer bijgesmeerd met vulstof, maar het water weekt 't tel kens los. Als het goed is, moeten er nieuwe zetsteentjes in en wat gaat dat kosten? In de gang moet de muur gepleisterd en gesausd wor den; er zijn gaten in gevallen. Joost mag weten, hoe dat komt. Jannie heeft 't ergste gecamofleerd met een kleed. De traploper is versleten. Je kunt nu twee dingen doen: een nieuwe er op laten maken of hem er gewoon afhalen en dan de treden schilderen. Dit laatste is nog hel goedkoopste. En zo maken ze berekeningen voor de kosten, waarna ze alles sa men optellen. Dan zijn ze stil var. schrik, als ze het totaalbedrag zien. Waar moet dal vandaan komen Heel krap uitgerekend: vier en een half duizend gulden. Maar reken maar rustig rond vijfduizend. Dat is aanmerkelijk meer dan een maand salaris en ze moeten ook nog eten. En het licht betalen, het water, gas En wat er zo te hooi en te gras on verwacht te betalen valt: contribu ties, de krant, collecte zus c nt. kenlijst zo. Gezwegen nog n r kleren. Jan moet er altijd luuiu: uitzien, want hij is leraar. Hoe wel zo krap kijken ze tegenwoor dig ook al niet meer. Velenbei e kwam van dc winter ook al mei o» n coltrui inplaats van een overhemd. Maar Jan Boode heeft geen coltrui. Enkel een wollen vest. En ko nun. in stemminge kleuren en combine - ties, die bij elkaar passen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 7