Gevarieerde elementen in royaal Oranjedag-programma „We voelen ons als op de maan" „Niet kunnen verwachten HAAMSTEDE/BURGH PROFITEERDE FEESTELIJK VAN GOED ORANJEWEER 2 Zierikzee vierde feest PeÜeboer had ongelijk Drie doden in het verkeer Auto kanaal in vier doden AGENDA DAG ZIERIKZEE, 30-4. Zierikzee heeft, traditiegetrouw, weer een heel fijn Oranjefeest geviejrd, waarmee de Z.O.V. eer heeft ingelegd. Na de officiële opening volgde een gevarieerd morgen-, middag- en - avondpro gramma. Om kwart óver tien .verzamelden hondèrden kinderen, zich. bij. d.e „Mosselboomgaard" om gezamenlijk naar de Concertzaal- -tè wandelen waar Kindêrcircus „Hogerop" uit Goès, eerst voor de leerlingen van kleuterschool en eerste klas lagere school en daarna voor de hogere klassen van de lagere school een voorstelling gaf. Op het programma stonden nummers van majorettes, een goochelende clown, een fakir, het smurfenlied (met een heel kleine Vader Abraham), eenwielige fietsjes van verschillende afmetingen, akro- batiek door de meisjesgroep De Selvira's en een nummer door drie clowns. Maar eerst zongen de kin deren voor de jarige koningin. Het programma heette aangepast te zijn voor de oudere leeftijdsgroep, maar verschilde alleen in enkele acroba tische onderdelen. De clowns waren hét grote succesnummer: zij spra ken de kinderen het meeste aan en elke grol ging vergezeld van gejoel in de zaal. Kennelijk deed het programma het beter bij de oudere kinderen; zij rea geerden enthousiaster, terwijl de „ar tiesten" de tweede keer minder op dreef waren. Alles bij elkaar was dit een heel wa leuker programma dan de kin deren vorig jaar werd geboden, (door een Middelburgs kinderthea ter). Vossenjacht Intussen liepen kinderen van 8 tot 14 jaar over het Havenplein, op zoek naar als sportlieden verklede jon geren. Was zo'n „sportman" gevon den, dan moesten de kinderen pro beren hem te „kopen" (tussen aan halingstekens, want echt geld kwam er niet aan te pas). Het ging om hel nemen van de beslissing de aange sprokenen wel of niet te kopen voor het bedrag dat hij noemde. De be doeling was namelijk om voor zo min mogelijk (denkbeeldig) geld zoveel mogelijk sportmensen te krij gen. De uitslag van deze door „Bro- gum" georganiseerde Vossenjacht werd om acht uur 's avonds bekend gemaakt. Bijna driehonderd kinderen had den meegedaan, maar slechts 185 le verden een lijstje met hun „aanko pen" in. Het spel was dus niet zo gemakkelijk geweest (ook niet voor de „sportlieden" trouwens, die gedu rende twee uur in de koude wind stonden). In de katcgoric 8-9 jaar behaalde Ieske Does wijk (met f 2300,de eerste prijs; in de kategorie 10-11 NEW YORK, 30-4. „Wij voelen ons alsof wij ons op de maan bevinden", zo verklaarden de vrijdag door de Sowjet-Unic, in ruil voor twee spi onnen. vrijgelaten vijf dissidenten op een pcrskonfcrontic In New York. De vijf, van wie vier nog met kaalgeschoren hoofden, bleken, of schoon opgetogen, nog steeds niet goed te kunnen begrijpen, dat zij zo plotseling in Amerika waren. Hun woordvoerder, Kuznetsov (40), Die Ginzburg (42), Dymshits (51), Moroz (43) en Vins (52) hadden benoemd, begon in een verklaring, die hij transpirerend en met trillen de lippen uitsprak, met president Carter te bedanken. - jaar kwam - Jacquetine "Vis op" haar" voordeligst-.uit;'de büs' (f! 26,0.0,—) en de' in' groep '12-14, jaar was.' dat Mar jolein Kort meb.f 18Ö0,— Op het Hóvënplein. stonden overi gens ook leden van de Belangen groep Poortambacht die de aktie voor de inrichting van het wijkcen trum in hun wijk voortzetten in het hartje van de stad. Zij verkochten f eestmutsjes en toeters. Een folkloristisch tintje aan het Oranjeprogramma leverde de „Dans groep Wieringerwaard", een in fraaie klederdracht gestoken volksdans groep. Deze groep trad op voor de bejaarden in rusthuis „Borrendam- me" en fin de „Corneliastichting". „Speel je spel" „Speel je spel" was de aanduiding voor de behendigheidsspelletjes die voor de kinderen van de kleuter scholen en de basisscholen op het Havenplein en het Havenpark geor ganiseerd werden. Dolenthousiaste deelnemers en deelneemsters en kleumende, maar volhardende ou ders vormden het dekor bij dit on derdeel van het Oranje-programma. Bij het standje van de Z.O.V. onder de beurs werden aan de kinderen deelnemerskaarten verstrekt. Gewa pend met deze kaart kon het spellet- jesparcours worden afgewerkt. Als vier „hindernissen' met goed gevolg waren afgelegd, kon als beloning bij de Z.O.V.-stand een konsumptie wor den verkregen. Ook het aantal punten telde mee, maar het was niet de bedoeling al te duidelijk het aksent op het wed- Fraai overzicht van het-Havenpark, waar de kleuters vol overgave deel namen aan de gevarieerde behen digheidspelletjes. (Foto: .Zierikzeesche Nieuwsbode) strijdelement te leggen. Het ging in de eerste plaats om het meedoen. Dat deden de kinderen dan ook. 'Bij' elk" sp'eïohöerdeel verzamelde zich al snel een flinke rij wachten den; rMet veel ënthousiasme - werdén er pijltjes gegooid, ringen gesmeten, ballen in een korf geworpen en blik ken neergehaald met ballen. Veel aandacht van het publiek kreeg het standje, waar de kinderen natte sponzen mochten smijten op het gezicht van een in de „schand paal" staand figuur. Hij hield dapper vol, maar zijn droeve blik verried toch wel dat die kletsnatte voltref fers wat minder op prijs gesteld wer den. De kleuters De kleuters vermaakten zich pri ma op het Havenpark. Met tong uit de mond werd getracht met twee stokjes een aardappel naar een em mer te vervoeren. Het viel heus niet mee. Beter ging 't de zaklopers af, de meesten wisten het „trajekt" bijzon der snel af te leggen. Heel gemakke lijk spel. bleek het gooien van fiets banden over de punt van het anker, op het Havenpark. Veel moeilijker echter was het ballenspel, waarbij men zeer sekuur moest zijn om de bal in het juiste vakje te gooien en de puntjes binnen te halen. Tenslotte was er nog een sport "bal-slalom- spel", was er plaats om te hoepelen en moesten de kinderen met een blikje een grote emmer zien te vul len met water uit de fontein. Eieren gooien Aan het eind van de middag orga niseerde „Brogum"' een oiergooiwed- strijd. Het rekord eiergooien werd op 20 meter gevestigd. De prijsuitrei king kon echter geen doorgang vin den wegens over-enthousiasme van enkele deelnemers en toeschouwers. Een aantal eieren kwam in het pu bliek terecht en om te voorkomen dat nog meer mensen onder het struif huiswaarts moesten keren, werd be sloten dit programma-onderdeel een vroegtijdig einde te geven. Overi gens, dat moet gezegd Er is veel ge lachen en spanning was er volop. A voiiclprogra nun a Aanziet de wijsheid van de Oran jevereniging; wel een optocht, maar geen prijzen, want een prijs moet een honorering zijn van kinderlijke prestaties en natuurlijk helpen vele ouders een handje mee en dat is goed, maar de graadmeter wordt te subjektief. Vandaar een fijne op tocht, dat wel; versierde fietsen en wagens, zoals van de (antieke) P.T.T. en de Olie (die bijna op is) en de Spookridders en van een school; de J. W. v. d. Doelschool. Verzoeken Verzoeken ook; zoals voor een Skateboardbaan en natuurdijk voor een eigen lokaliteit voor „Poortam bacht", waar overigens uiterst wei nig vlaggen waren te zien gisteren. Behoort een vlag niet meer tot de inspan van jonggehuwden? Dat wordt dan tijd en zitten er eigenlijk ook wel vlaggekokers aan de muren van de huizen daar? Moeten de mensen zelf doen, volgens de be richten. En doen ze dat? Nee, niet altijd en overal en dan zit men ont hand met de vlag. Oranjemarkt Ter inleiding yan de Oranjemarkt, gaf het tamboer- en trompetterkorps van „Rust Roest", met - als vanouds - de charmante majorettes een de monstratie op (ons aller) Haven plein. Een nieuw programma naar het lijkt, fantastisch van opzet, met een (bijna wirwar) van figuraties en talrijke verrassende showelemen ten. Duizenden handen op elkaar voor dit programma en terecht. De Oranjemarkt lijkt een blijvertje te worden, want de belangstelling was weer groot. Talrijke stands van instellingen en verenigingen, die feestelijk aan de weg willen timmex-en, als: de Red dingsbrigade, Oudervereniging St. Willibrox'dusschool, Delta Sport, Youth for Christ, Mevo, V.V. „Zie rikzee", All Ready, Tafeltennis, K.H. „Kunst en Eer", Unicef en nog wel verschillende, die met een keur van attrakties poogden „centjes" bijeen te krijgen voor het „goede doel" en dat lukte wonderwel. Versierde gevels Tevoren had de heer D. Dool, „ce remoniemeester" van de Z.O.V. op deze dag o.m. de uitslag bekend ge maakt van de gevelversierwedstrijd:. 1. fam. v. d. Houten (Meelstraat); 2. Schouwenoord; 3. N. W. de Jonge (Weststraat; 4. fam. Dijkstra (Touw- baan); 5. fam. De Kuyper (Hoofd poortstraat); 6. fam. Van Beveren (Weststraat) en het adres Zand- kreekstraat 17. Koninginnedag werd, zoals dé traditie wil, muzikaal besloten. Nor maliter gebeurt dat met een Oranje bal en een door „Brogum Concerts'' georganiseerd popkoncert in de Concertzaal. Dit jaar echter vond het sluitstuk enkel plaats in de Concertzaal waar de Zaanse hard- rockgroep „Howling Hurricane" let terlijk en figuurlijk met vuurwerk de zeventigste verjaardag van onze vorstin uitluidde. Een swingend be sluit, dat voorafgegaan en besloten werd met een bandopname van een „rockversie" van het Wilhelmus. HAAMSTEDE/BURGH, 30-4. De veel geloofde Pellcboer kan het met zijn weersverwachting ook wel eens mis hebben en dat gebeurde uitgespro ken op Koninginnedag. Na een nacht met storm, hagel en regen, ranselde de zon alle wolken van het zwerk en kon het feest in Haamstede en Burgh ongestoord zjjn gang gaan. 's Morgens vertrok uit Burgh de Kon. muziekvereniging „Witte van Haemstcde" met drumband, met vro lijk marsgeluid door het dorp na^r Haamstede, waar b(j de combi-school de leerlingen van alle scholen wer den opgehaald. De kinderen waren verzocht zich te tooien met fraaie hoeden en de mooiste werden door een jury be kroond en deze kinderen kregen een prijs. Op de Prinses Beatrixweide werd de stoet kinderen (reeds aardig aangevuld met volwassenen) ontbon den en sprak de vice-presidente van de Oranjevereniging „Voor vorsten huis en vaderland", mcj. E. v. d. Stadt, een welkomstwoord. Gelukwens Wegens ziekte van burgemeester H. P. Everwijn sprak loco-burge meester J. C. de Feiter de geluk wens namens de gemeente Wcster- schouwen, aan de jarige koningin uit. Hij zei dat de vorstin nu de leef - tijd der sterken heeft behaald en nog steeds in goede gezondheid verkeert, waarvoor we dankbaar moeten zijn. „Wc leven mee met het feest op Soestdijk en om er ook wat bij te zijn, heeft het kollege van b. cn w. een gelukstelegram naar Soestdijk gezonden". De schoolkinderen krij gen dit jaar een fotoverhaal in boek vorm over koningin Juliana. Spreker dankte de Oranjevereniging voor het vele werk en „de muziek" voor de onmisbare bijdrage aan het feest. Tevens wenste spreker de burge meester van harte beterschap toe. Op de Beatrixweide begonnen ver volgens de kinderspelen. Voor de laagste vier klassen en voor de peu ters gezellige spelletjes, op de door het nachtelijk regenwater soppige grasmat van de Beatrixweide, en voor de hoogste klassen een puzzel zoektocht en een fietsrally. Ballonnen No de middag werden opnieuw op de Beatrixweide een groot aantal ballonnen uitgereikt, die tegelijk werden losgelaten. Met de noorden wind verdwenen ze zeer snel richting Noord- en Zuid-Beveland en moge lijk uit België en Frankrijk zullen eventuele kaartjes wel terug ge stuurd worden. De feestmarkt werd een groots evenement en het werd schuifelen om een glimp op te vangen van de vele kraampjes. Om wat te kopen was dringen de enige mogelijkheid. Diverse verenigingen verkochten lolen cn bakten pannckoekcn voor het goede doel. En die waren er zeer veel. zowel In binnen- als in buiten land. Zelfs in onze dorpen liggen nog objektcn op steun te wachten, zoals de peuterspeelzaal, waarvoor het rad van avontuur draaide. Honderden feestgangers hebben hun de nodige steun gegeven. Op het open middenveld demon- steerde de L.R.V. Westerschouwen met paarden en pony's. De diverse oefeningen werden van kommentaar voorzien door de heer H. Bremer. Inmiddels konden de kleuters en peuters geniéten van een poppen kastvoorstelling in de Beatrixschool. Na de paarden volgde een demon stratie met politiehonden. Er bestond ook hiervoor een zeer grote belang stelling. Er waren zeven honden, waarvan o.a. de kampioen van Zuid- Holland. uit Rockanje afkomstig, de kampioen Noord-Brabant uit Den Bosch, een hond uit Bosschenhoofd en de onderen waren van leden van de Politiehondenvereniging Schou- wcn-Duiveland. Gekostumeerd voetballen Des avonds werd naar hartelust gekostumeerd gevoetbald door jon gelui van de Jeugdsoos Big „S" en al wat oudere mensen van de Mid denstandsvereniging Burgh-Haam- stede. waarvan de toeschouwers heb ben genoten. Terwijl de zon nog hoog aan de hemel stond, begon de lampionop tocht naar het vreugdevuur, met de muziek voorop. De deelname was bijzonder groot, doch het effekt van lampionnen en vuur viel weg door het te vroege tijdstip van aanvang. Vanaf 21.00 uur werd het feest be sloten in „Het Grote Zwijn" te Burgh. waar het gezellig toeging. HILVERSUM, 30-4. „Ondanks al het hartverwarmende, dat tijdens mijn loopbaan mij ten deel is geval len, had ik dit toch niet kunnen verwachten". Dat zei koningin Juliana maandag avond via radio en televisie. Zij dankte het Nederlandse volk voor het nationaal geschenk en „de mooie zeventigste verjaardag" die ze mocht beleven. Over het nationaal geschenk zei de vorstin: „de meeste gaven geven my het geluk ze door te mogen schenken aan de kinderen die ze no dig hebben". Flitsen uit het buitenland ANKARA. Dc Turkse strijdkrach ten hebben maandag in de belang rijkste steden van Turkije de staat van beleg nog verscherpt. De maat regel is bedoeld om geweld van linkse of rechtse extremisten op de dag van de arbeid te voorkomen. NEW DELHI. In de Indiase noord oostelijke deelstaat Bihar zijn zon dag dertien mensen om het leven gekomen als gevolg van stormachti ge wind met orkaankracht. Dit is maandag meegedeeld door het pers bureau United News of India (UNI). TEL AVIV. Honderden Israëli's, onder wié premier Menachem Begin, hebben zondag, temidden van emo tionele taferelen op de luchthaven van Tel Aviv, de vijf Russische Jo den verwelkomd die vorige week zijn vrijgelaten. CAIRO. De Egyptische autoritei ten hebben de publikatie van het meinummer van „Al Daoua", het blad van de fundamentalistische Moslembroederschap, verboden, zo heeft de redaklie van het blad zon dag meegedeeld. JOHANNESBURG. Een vertegen woordiger van de Internationale Fe deratie van Journalisten (IFJ), de Noor Ole Eriksne, is zondag in So- weto door de Zuidafrikaanse politie gearresteerd, en na een verhoor van enkele uren weer vrijgelaten. TEHERAN. In Iran heerste zon dag een stemming van afwachten: De Iraanse Sji'itische en revolutio naire leider ayatollah Chomeini. heeft al zijn officiële verplichtingen voor enige dagen geannuleerd om in alle rust de situatie in het land te overdenken. PEKING. Honderden Chinezen hebben zondag bij de Muur der De mocratie in Peking een boekje ge kocht met een bloemlezing uit de meest kritische muurkranten die de afgelopen maanden op deze muur zijn verschenen. ISTANBOEL. In'de Turkse stad Istanbul wordt met ingang van mid dernacht (van zondag op maandag) een uitgaansverbod van 29 uur van kracht, om politieke demonstraties op 1 mei te verhinderen. De autori teiten vrezen dat 1 mei vieringen tot bloedige botsingen kunnen leiden. NEW YORK. De Amerikaanse se nator Henxy Jackson heeft zondag op een massabijeenkomst in New York gezegd dat vrije emigratie uit de Sowjet-Unie een voorwaarde blijft voor het toekomen van de sta tus van meest-begunstigde natie in het handelsverkeer. TEHERAN. De procureur-gene raal van Iran heeft het revolutionai ren maandag verboden zich te be moeien met de rechtsspraak, waar mee hij poogt de rol van gewapen de-militie-organisaties verder te be perken. ALKMAAR. De 25-jarige P. H. S. uit Alkmaar heeft maandag bekend zondagmiddag in een zandbak in Alkmaar de 14-jarige John van den Dungen dood te hebben gestoken. De man ergerde zich aan de herrie die John van den Dungen met een stuk jjzer maakte. BRUCHEM, 29-4. Zondagavond zijn bij een verkeersongeval op Rijksweg 2 ter hoogte van Bruchem (gem. Kerkwijk) drie inzittenden van een personenwagen om het le ven gekomen. Het zijn de 18-jarige Evert Rockel uit Eindhoven, de 19-jarige M. V. van dc Ven eveneens uit Eindhoven en de 18-jarige Mieke Peters uit Veldhoven (N.-Br.). Volgens de Rijkspolitie hebben de slachtoffers met hun personenwagen een boom langs de rijksweg geraakt, waarna de auto op de kop in een sloot te recht kwam. SLOCHTEREN. 28-4. Bij een ver keersongeluk op dc Hoofdweg in de Groningse plaats Slochtercn. zijn za terdagavond vier jonge mensen door verdrinking om het leven gekomen. Ook twee honden, een St. Bomhard en een herder, kwamen om. De jongelui zaten in een auto, die, vermoedelijk doordat de bestuurder in verband met te hoge snelheid in een flauwe bocht de macht over het stuur kwijtraakte, van de weg in het Slochlerdiep terechtkwam. Een aanal politiemensen cn enige om standers begaven zich nog te water, maar konden dc inzittenden niet meer redden. De slachtoffers zijn: S. L. A. M. Peters (23) uit Overschild, Grectje Mcindcrs (25) cn Pieter Posthumus (23), beiden uit Smilde, en Bertus van der Hoorn (22) uit Donkerbroek. iedere maandagmiddag Nieuwcrkerk „Ons Dorpshuis", bejaardengymna- stiek, 14.00-15.00 uur. Iedere woensdagavond Zierikzee Gymzaal Raamstraat: Trimavond van de Zeeuwse Sportraad; 20.00 uur. Tot 30 mei (werkdagen) Middelburg Tot 30 mei (werkdagen). Zeeuws mu seum 14.00-17.00 uur. Dinsdag 1 mei Renesse Bowlingklub „Alles om", 20.00 uur. Kerkwerve Ver.-gebouw (Beatrixstraat), Be- jaardensoos, 14.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 1-mei-viering PvdA, PSP, NVV en VARA. 19.15 uur. Woensdag 2 mei Zierikzee Geref. kerk, vergadering Vrouwen- kontaklgroep, 20.00 uur. Donderdag 3 mei Zierikzee „De Zeeuwsche Herberghe", 20.00 uur. Vergadering rayon Schouwen Duiveland, zaalvoetbal. Berv. Ver.-gebouw, Herv. Vrouwen groep, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", feestavond O.B. School, 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Receptie Direktie van de Visserijen. 16.00-17.30 uur. (OHIO) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Zo'n dag, zo'n heerlijke dag als gisteren, mei „life" van alles in de straten, op de pleinen, met optoch ten en 2onnige kindersmoeltjes, met licht ook dat speelde door het kleu rengamma van het voorjaar, alle maal heerlijk, vooral natuurlijk om en door de jarige koningin, die eersl - zo leek het - alléén op de Zeeuwse boerenwagen zou worden rondgere den door het bos van Soestdijk en dan de Amsterdamse straatweg op, maar toen kwamen de prins en de prinsjes gelukkig ook. Welke paar den stonden er voor de kar (uit 1909)?; dat waren Zeeuwse paar den; echte dikbillen en wellicht zal nog nimmer een vorstin in de ge schiedenis daardoor - gezeten op een kar - zijn voort getrokken. Een Zeeuws element in het gebeu ren en er was er nog één, maar - de enige teleurstelling van de dag - dat pakte minder mooi uit. Interessante vraag in de Oranje- kwis op de „buis" 's avonds, toen op straat hier en daar de feesldrukte ai wat was geluwd. Een „kijkvraag" zoals dal heet, met vooraf een film pje. Op het filmpje het grote gebeu ren, waaraan Schouwen-Duiveland zijn bestaan dankt. De grote caissons die het sluitgat worden binnengeva ren, de driftige sleepboten, de matte stemmen door de mikrofoons en het altijd onvergetelijke luiden van Salvatorde beroemd geworden klok in binnen- en buitenland. Maar niemand wist het: welk gal werd gedicht? Hoor goed, niemand ivist het. Waar hebben „ze" kranten vol van geschreven en waarvoor de stemmen rauw geschreeuwd, omdat het ongelofelijke gebeurde: de Schouwen-Duivelandse dijken dicht, dc eerste moedgevende indikatie dal er weer leven mogelijk zou zijn in deze streek, na hel verwoestende van februari 1953. Niemand wist het en dat maakte even droef, want dc doden van de ramp liggen als zaden in dc narde van dit gebied en er is zoveel gebeurd, zoveel geleden en zoveel energie opgebracht om het bestaan, weer mogelijk te maken. Wat heel voorlichting, wal. op de hoogte zijn als willekeurige mensen „nee" moeten zeggen op een zo in dringende vraag. Ouwerkerk, al weer vergeten dus. Daar heb je wel even moeite mee, maar op een Oranjedag kan men niet somber blijven en daarom maar snel terug naar de „geblankette" kindertjes in de optochttenop hun fietsjes met rozen en linten en vlaggen; dat is mooi. Een goed land toch ondanks alles: epn majesteit op een Zeeuwse wagen en blijde jeugd en volksdan- vlag op de ple nt gen het indringende stralen en ■gen de be ste roffels van z estien en dat lijk genoeg e n het schalier plus een zon die het zelfs koudste en g\ nutste voor jan eeuw (als hei al zo is) niet weten, Fanta. rtisch feitelijk in het van de SCHIERE1LANDMAN l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2