K.N.O.V.-vertegenwoordiging bezoekt Schouwen-Duiveland Pastorale causerie over „Is volmaaktheid bereikbaar?" HAMERSTUKKEN TROEF IN RAADSVERGADERING In Zierikzee staat een eerste Zeeuwse auto-refractor Gesprek met gemeentebesturen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 april 1979 Nr. 22496 3 ZIEKIKZEE, 24-4. „We worden vandaag voortgejaagd door de Zeeuwse problematiek in het Midden en Klein bedrijf", liet de voorzitter van het Kon. Ned. Onder- nemersverbond (IvNOV) de lieer W. Perquin zich dins dag ontvallen tijdens een werkbezoek aan Sehouwen- Duiveland. 11.11. korrespondenten worden vriendelijk verzocht hun Koninginne dag-verslagen zo tijdig mogelijk en liefst kort en bondig, naar de redaktie te versturen. De cumulatie van de copy-aanvocr voor het dinsdagnummer ver eist een zo efficiënt mogelijke gang van zaken. REDAKTIE. „Helpt Elkander" Bruinisse De heer Perquin. die bij zijn be zoeken aan de gemeentebesturen ver gezeld werd door enkele stafmede werkers en provinciale en regionale vertegenwoordigers van het KNOV, liet gedurende de gehele dag - na denkend genietend van zijn pijp de Schouwen-Duivelandse midden- standspr'oblemen over zich heen gaan. Zes maal kwam de KNOV-voor- zitter ertoe te wijzen op het belang van gekoördineerd overleg tussen de ondernemers om gezamenlijk sterk te staan. Bij het bezoek aan de gemeente Duiveland in het dorpshuis Ooster hof te Oostei-land, kon burgemeester J. D. de Kam in dit verband mede delen, dat het in deze gemeente on langs is gekomen tot de oprichting van een middenstandsvei'eniging. Hij wees erop dat dit het overleg met het gemeentebestuur ten goede is geko men. Verder ging de heer De Kam uitgebreid in op de overschakeling van borgstellingsfondsen naar de R.D.K. (Regionale Konsulenten- dienst). De heer Perquin was van mening dat de R.D.K. een nuttige funktie kan gaan vervullen, als het een onderdeel van het totale instru mentarium gaat woi-den. Geen oplossing; In de fraaie i-aadzaal van Bx-uinis- se werd het gezelschap ontvangen door burgemeester T. C. Hekman,, die mededeelde dat het gemeentebe stuur de px-oblemen van de midden stand ter plaatse volledig onderkent, maar geen oplossing ziet voor deze problemen. „Het is daarom dan ook dat wij initiatieven van het KNOV om naar de oorzaken van deze pro blematiek een grondig ondiex-zoek in te stellen, bijzonder waarderen en naar de resultaten met grote be langstelling uitzien", aldus de bur gemeester. Hij was van mening dat ook doelgerichte maatregelen van regeringswege nodig zullen zijn om aan de steeds verdergaande verpau pering van de kleine middenstander een halt toe te roepen. De heer Hekman wees erop dat op aandrang van de middenstand het gemeentebestuur enige tyd geleden alle ventvergunningen heeft inge trokken. Ter stimulering van het kopen in de kern Bruinisse zal op 15 mei gestart worden met een seizoen- Zien wat je ziet Weten dat je ogen het juiste zien is belangrijk. Om daar achter te ko men bestaan verscheidene mogelijk heden. De nieuwste ontwikkeling op de markt is de auto-refractor, een computer die binnen twee drie mi nuten de sterkte van het oog regis treert. Een belangrijke cn effektieve ontwikkeling in de volksgezondheid. De oogsferkte opnemen met dé pasbril nam vaak lange tijd in be slag totdat de uiteindelijke sterkte van 't glas bepaald was. Omdat de computer 't gemiddelde van de ogen aangeeft, is de „tijd onder de pasbril weekmarkt, waaraan voor ongeveer 50door de plaatselijke onderne mers wordt deelgenomen. In antwooi'd op de burgemeester zei de heer Perquin dat deze terecht op de noodzaak van een distributie- planologisch-onderzoek (DPO) had gewezen. Vei'der wees de heer Per quin op de mogelijkheden van mo derne px-omotie. Ten aanzien van het rekreatieprojekt Aquadelta infor- meex-de hij of deze ontwikkeling een stimulans betekende voor de geves tigde middenstand. „Als dat niet zo is, span je paarden achter de kar ren", aldus de heer Perquin. Wet houder C. Jumelet wees erop dat een winkelapparaat op het Aquadel- ta-terrein voorziet in beperkte be hoeften, maar dat een behoorlijk aantal bezoekers ook in Bruinisse zelf komt kopen. Bezoek Aquadelta Uit monde van genei*al-manager de heer H. J. Jens kon het gezelschap hiex-na vernemen hoe de opbouw vah het Aquadelta projekt tot stand is gekomen en wat de plannen voor de tweede en dei-de fase inhouden. De heer Jens wees erop dat in de beginperiode getracht werd Bruse ondernemei's te interessei-en voor een vestiging op het Aquadclta-ter- rein maar dat deze pogingen op vrij wel niets zijn uitgelopen. De general-manager was van me ning dat het dorp Bruinisse niet is ingesteld op massaal toerisme en dat derhalve bij de opvang van de gas ten wordt verzocht rekening te hou den met het specifieke karakter van dit dorp. De heer Jens zei dat ongeveer 2000 m- in het Aquadeltagebied als winkeloppervlakte is gereserveerd. De helft daarvan wordt in beslag genomen door een grote supermarkt. Vervolgens werd met de heer Jens als gids een (ego)-trip over het in drukwekkende Aquadeltaterrein ge maakt waarbij het gezelschap een idee kreeg van dit grote rekreatie projekt. Aan de aanlegsteiger in het bui- tendijksgebied was inmiddels het vissersvaartuig van de firma De Graaf afgemeerd. Deze boot, enigs zins kontrasterend met de overige vaartuigen aan de steiger, bi-acht het gezelschap naar Brouwershaven. „Er zitten" aanmerkelijk verkort. Opti cien Bergmans heeft als eei*ste in Zeeland de auto-refractor in de zaak op proef genomen. De computer on derzoekt snel cn secuur de ogon op bijziendheid, verziendheid en afwij king van het oog. Dat veel mensen willen weten of hun ogen nog goed funktionei'en zonder de hulp van een bril. of dat ze gaan twijfelen aan de juistheid van hun glazen blijkt uit de belang stelling die de computer bij het pu bliek inneemt. BRUINISSE. De KNOV-delegatie tijdens het bezoek aan „Aquadelta". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) zit een bepaalde symboliek in het feit, dat we over het water naar u zijn toegekomen", zei de heer Per quin tegen bux-gemeester C. Slabbe- koorn. In de historische x-aadszanl van de Smalstad kwam het tot een intex-essante bespreking tussen ge meentebestuur en KNOV-vei'tegen- wooi-digers. In zijn welkomstwoord wees de burgemeester op het pro bleem van de kleine kernen, dat in zijn gemeente een grote rol speelt. Maatregel van c.r.m. De heer E. Kruidex-ink, hoofd Ruimtelijke Ordening van de Ad viesdienst van het KNOV speelde daar later op in met de vx-aag hoe het gemeentebestuur dacht over de maatx-egel van de $taatssekretai-is van c.r.m. financiële steun te ver lenen ter instandhouding van de laatste winkel op een kleine kern. „Er wordt op gespekuleerd dat de gemeentebesturen op die aanzet van de Rijksoverheid zullen inspelen", aldus de heer Kruiderink. Burge meester Slabbekoox-n zei van mening te zijn dat het gemeentebestuur alles doet om de eigen middenstand zo veel mogelijk in bei-schex-ming te ne men „Een ander aspekt is de kon- kuxTentie van buitenaf. Daar sta je als gemeentebestuur vrij machteloos tegenover, maar wij doen wel alle moeite om te voorkomen dat de klei ne ondernemer door een grote wordt weggedrukt", aldus de heer Slabbe koox-n. Hij was echter van mening dat be paalde aktiviteiten zoals koopge woonten niet door het gemeentebe stuur geregeld kunnen worden. La ter kwam deze zaak nogmaals aan de orde toen de heer mr. W. M. Of ten, sekretaris van de Kamer van Koophandel, zei dat de afgelopen strenge winter weer eens had bewe zen hoe belangrijk de funktie van de ondernemer in een kleine kern is. Hij bespande daarmee een stok paardje van bux-gemeester Slabbe- koorn, die weer spi*ak over een zen deling, die de mensen bewust moet maken, dat ze plaatselijk moeten ko pen. „De ondernemer moet zelf ech ter ook het goede voox-beeld geven on niet bij de Makx-o gaan kopen", al dus de heer Slabbekoorn. Ten aanzien van het kleine ker- nen-px-obleem was wethouder Ph. J. van Ast van mening dat er meer voor komt kijken dan de aanpak voor het Midden en Kleinbedrijf. „Er zijn meer voorzieningen nodig. Om de hele zaak soepeler te laten vei'lopen, is een hei-waax-dering van het platteland nodig", aldus de heer Van Ast. Vestiging grootwinkelbedrijf De heer J. de Maat infox-meei-de naar de x-eaktie van het gemeentebe stuur op de brief van het KNOV, waai-in verzocht wordt geen mede werking te vexienen aan aanvragen om vestiging van grootwinkelbedrij ven, voordat de uitslag van een DPO bekend is. De bui-gemeester ant woordde daarop: „Gezien ons gedrag in het verleden, mag verwacht wor den dat aan de vestiging van* een dei-gelijk bedrijf door ons geen me dewerking zal worden verleend. Bozoek aan jachthaven Het werkbezoek werd voortgezet met een kort bezoek aan de jacht haven „Kloosternol" in Schaxendij- kc. Hier besteeg loko-bui-gemeesler 1. C. Padmos de bus om iets over het bedrijfsleven in de gemeente Middenschouwen te vertellen. Hij zei van mening te zijn. dat de mid denstand in deze gemeente goed heeft ingespeeld op de rekreatieve ontwikkeling. Hierna werd de tocht vervolgd naar Renesse, waar wethouder P. M. v. d. Aarsen zich bij het gezelschap voegde om de KNOV-delegalie, tij dens een rondrit door de Kop van Schouwen, op de hoogte te stellen over de rekreatie en het midden en klein bedrijf in Westerschouwen. Ontvangst in Zierikzee Het dagpi-ogx'amma werd tenslotte afgerond met een ontvangst op het Zierikzeese stadhuis door bux-ge meester Th. H. de Meestex-. „Uit al lerlei tendensen blijkt dat de een heid onder de middenstandei's is toegenomen, terwijl vroeger juist zeer solistisch wex-d opgetreden", al dus de heer De Meester, die het ge zelschap verder uitleg gaf over de handelwijze van het Zierikzeese ge meentebestuur met betrekking tot de aanvraag voor vestiging van een gx-ootwinkelbedrijf. Hij wees erop dat het gemeentebestuur wat dit be treft ook moet kijken naar de kon- sumentenbelangen. Vex-der maakte de burgemeester een opmerking king over het feit dat een belangrij ke (Pv.d.A., Red) zich tegen het be leid van het KNOV heeft gekant. Dit ontlokte de heer Perquin de opmer king: „De leden van deze fraktie hebben de denkwijze in het geheel van deze partij over deze zaak nog niet bestudeex-d". De heer Perquin was van mening dat een fijnmazig winkelapparaat een konsumentenbelang genoemd kan worden. Hü zei verheugd te zijn over het feit, dat het Zierikzeese ge meentebestuur zich de juiste instru menten aanschaft om zich te oriën teren over de situatie in het Midden- en Klein Bedrijf. ZIERIKZEE Programmawijziging koninginnedag Hieronder volgt een wijziging op het - reeds eerder gepubliceexde - programma voor de viering van ko ninginnedag. 1. Aanvulling: 9.45-10.00 uur vlag- hijsen op het Havenplein door pad vinders van de Mr. Bakkergroep te Ziex-ikzee. Toespraak door de edel achtbare heer Th. H. de Meester, bux-gemeester van Zierikzee. Volks lied, gespeeld door de Kon. Harmo nie „Kunst en Eer". 2.- Vex-vallen: 13.30-15.30 uur Wa- tex-spelen in de Oude Haven. Door dat het laagwater is en de sluis op deze dag vanwege de watersport niet dicht kan, moet dit programma-on derdeel helaas komen te vervallen. Kledingbeurs Een kledingbeurs heeft een milieu vriendelijk tintje, in zoverx-e dat hij „gx-ondstoffen-besparend" werkt. Ex- zijn namelijk genoeg mensen die kledingstukken zo goed als nieuw weggooien, terwijl die dan nog best gedragen kunnen -worden. Vandaar dat vanuit de Belangengroep Pooit- ambacht halfjaarlijks een kleding beurs wordt georganiseerd. En dat er index-daad vx-aag is naar weinig ge dragen kleding bewezen opkomst en opbi-engst van de afgelopen zater dag gehouden beui's, f 2250,was de opbrengst, bijna de helft meer dan het bedrag dat de vorige beurs op- levex-de. Het was dan ook duidelijk drukker. Vx-ijdagavond werd door 70 mensen 1600 kledingstukken ingele verd; 25 mensen namen deel aan de organisatie. Geslaagd Aan de Vi-ije Universiteit te Am sterdam, slaagde voor het doktoraal examen chemie, richting bio-che- mie, onze oud-stadgenoot, de heer B. M. v. d. Berg. Het huisorkest van de Zwakzinni geninrichting „Vijvervreugd" musi ceerde woensdag in de Concertzaal te Zierikzee. Aanleiding daartoe was de viering van het tienjarige be staan van de Federatie van Ouders van Geestelijk Gehandicapten. Hel optreden was een daadwerkelijk voorbeeld van vrijetijdsbesteding iri de zwakzinnigenzorg. Er wordt naar gestreefd deze aktiviteiten in ruime zin uil te breiden. Het dagverblijf „Brugzicht" uit Zierikzee demon streerde met hei gewaardeerd op treden van een volksdansgroepje. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE, 25-4. De Hervormde Vrouwengroep „Helpt Elkander" vergaderde in het katechisatielokaal der Hervormde Kerk te Bruinisse. De vergadering werd geopend met gebed door de presidente mevr. B. de Waal-Jumelet. Mevx-ouw P. S. Kik-Boudeling me diteerde naar aanleiding van Abra hams voorbede voor Sodom. Tijdens de hiei'op volgende pauze werd ex- gezellig met elkaar gepi'aat en een kop koffie gedx-onken waardoor ex- een prettige sfeer ontstond. De hoofdmoot van deze avond was de x-ede van ds. De'Jonge over het wel bijzonder intex-essante onderwerp: „Is de volmaaktheid bereikbaar?" „Volmaakt zijn" Ter inleiding haalde spi-eker aan wat Jezus had gezegd in zijn Berg- ï'ede: „Gij dan zult volmaakt zijn, ge lijk uw Hemelse Vader volmaakt is". Naar aanleiding hiervan stelde hij, dat het voor menig christen een gi-oot probleem kan zijn, te streven naar volmaaktheid. Vele ogen schijnlijk tegenstrijdige bijbeltek sten kunnen oorzaak zijn van twijfel en is het daardoor soms ook wel eens moeilijk gelovig te zijn. „Wij zijn soms geneigd te menen dat er ondanks ons geloof, toch zo weinig verandert in ons leven. De vraag lijkt dan gerechtvaardigd of het wel verlangd mag worden, volkomen te leven in overeenstemming met de wil van God - of is dit zelfover schatting." Aan de hand van bijbelteksten ging spreker in op het feit, dat som mige zgn. bijbelheiligen, ons vaak als aparte zondaars wox-den gete kend en hij gaf een nadere uitleg aan Johannes' uitspraak, dat iemand die „uit God" is, niet zondigen kan. Nadere toelichting gaf hij, hoe hier over gedacht is in Reformatie en Nadere Reformatie, door een man als Wesley, een principieel perfek- tionist. Kohlbrugge Ook Kohlbrugge, die vanuit zijn verzet tegen het religieuze moralis me, juist een tegengestelde weg in sloeg. Dominee De Jonge betreurde het, dat het veel voorkomt, ook in het verleden, dat een pessimistische visie vaak remmend werkt en daar door zelfs een vrijblijvend, onher kenbaar christen-zijn tot gevolg heeft. „Veel mogen wij verwachten van Christus' macht, niet alleen om schuld te vergeven, maar ook om de zondemacht daadwerkelijk te ver- bx-eken. Met dit voor ogen, stelde spreker, mogen wij als belijdende chi'istenen echter niet verwachten, dat „volmaakheid" een optelsom is van goede daden en/of eigenschap pen. Wij dienen dit altijd te blijven zien als een van Godswege geschon ken vrijheid om als dankbax-e en ge hoorzame mensen te leven." Gemeenteraad Duiveland NIEUWERKERK, 24-4. Met het inzaaien van het sportterein te Ouwerkei-k zal zo spoedig mogelijk een begin worden gemaakt. De eerstkomende kompetitie hoeft dus niet op het huidige veld gespeeld te worden. Dat antwoordde wethouder J. Op 't Hof op een vraag van raadslid C J. Hillebrand (PvdA) tijdens de ge meenteraadsvergadering van Duive land, dinsdagavond in het gemeen tehuis te Nieuwerlterk. Aan de orde was het voorstel van B W de rekonstruktiewerkzaam- heden die aan het terrein moeten wox-den verricht ondex-hands aan te besteden aan de cultuux-maatschappi; de Grontmij N.V. De x-aad ging met het vooi-stel akkooi-d, zoals hij die avond aan alle voorstellen zijn fiat vex-leende. Vrijwel alle vooi-stellen bleken hamei-stukken; alleen over de verhoogde bijdrage ter kompen- satie van de tekorten van het Rode Kruis-Ziekenhuis werd zoals wij in onze editie van gisteren meldde-i - uitvoerig gediskussieex*d. Peuterspeelzaal Vooi-stellen die niet geheel en al konform wei-den ovex-genomen be txoffen de aanwijzing van een verte genwoordiger in de Stichting Samen levingsopbouw en de verlening van subsidies ten bale van aktiviteiten door verenigingen die koninginne dag- en zomex-aktiviteiten oi-ganisc- ren. In beide gevallen was er spx-ake van een kleine aanvuling van del kant van B W. Vervangend ver-I tegenwoordige!* bij de Stichting Sa menlevingsopbouw zal wethouder A. L. Bakker woi*den (in een rempla- cant was in het aanvankelijke voor stel niet voorzien); de peutex-speel- zaal zal voorts een enkelmalige sub sidie krijgen van f 4,25 per kind. f De subsidie waarom door de peu terspeelzaal zelf was verzocht, is be doeld als bijdrage aan de aktivitei ten ter gelegenheid van koninginne dag. Nieuwex-kerk en Oosterland krijgen voor hun verenigingen elk f 1500,-, Ouwex-kei-k f 600.- en Sir- jansland f 300,-. Open bejaardenwerk Bij aanvang van de vex-gadering memoreei'de burgemeester J. D. de Kam het van start gaan van het open bejaax-denwerk in zijn gemeente en de recente samenstelling van de vooi-lopige kommissie bejaardenzorg. Hij sprak de hoop uit dat dit pi'o- jekt zal slagen en dat men via' het overkoepelend Orgaan Bejaax-den werk kan gaan werken. De eerste Dux-ger deelde mee van diverse be- jaai-den al gehoord te hebben dat zij ,zeer kontent" zijn met wat de ge- meentex-aad in dit kader heeft aan gevangen. Hij vond het nu zaak om per dorp in de avondurne vrijwilli- gei's te gaan werven. ZIERIKZEE, 26-4. Veel mensen hebben een afwijking aan hun ogen. terwijl ze zich cr misschien niet eens bewust van zijn. Zonder gevaar is dat natuur lijk niet: neem alleen maar het autorijden als voorbeeld. Hoeveel ongelukken gebeuren er niet. omdat de bestuurder/ster niet helemaal duidelijk ziet wat zich op de weg afspeelt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3