BIOSCOOP „DE CONCERTZAAL" ZIERIKZEE „Moeder des Vaderlands" Max v. d. Berg voorzitter van de P.v.d.A. De aftopping C.D.A. in de lift? Israël en Egypte Werkloosheid iets gedaald KABINET BERAADT ZICH OVER AFTOPPING PRIJSKOMPENSATIE ,Demokratie79' Gemeenteraad Middenschouwen Blijvende kansen voor sportvisserij AGENDA KONINGIN Advertentie Aanstaande zaterdag 28 april en zondag 29 april EDWARD L.MONTORO Presenteert een WILLIAM GIRDLER Film DAY Of THE ANIMALS CHRISTOPHER GEORGE LESLIE NIELSENLYNDA DAYGEORGE RICHARD JAECKEl MICHAEL ANSARA I'" RUTH ROMANalsSHIRLFYl Scenario WILLIAM NORtONi ELEANOR E NORTON Muziek LALOSCHIERIN' Produkt.e EDWARD L.MONTORO Regie WILLIAM CIRDLER Filmed in TOOD-AO 35 COLOR BY DELUXE A FILM VENTURES INTERNATIONAL RELEASE From Warner Bros. Q A Warner Communications Company Aanvang 20.00 uur - Toegang 16 jaar Maandag hoopt II.M. de Koningin haar 7Uste verjaardag te vieren. Het prinsesje „Juliaantje" van toen, is Het kabinet komt daarmee tege moet aan een wens van de CDA- fraklieleider Ruud Lubbers die eer der om een wettelijke regeling van de aftopping vroeg. Die regeling zou betrekking moeten hebben op inko mensbestanddelen boven 50.000 gul den en op de allerhoogste sociale uit keringen. Beperkte groei Gezien de beperkte ekonomisehe groei is over de hele linie, zowel bij de primaire inkomens als de kollek- tieve sektor, matiging nodig. Van de hogere inkomensgroepen zal daarbij een reëel offer worden gevraagd als uiting van solidariteit vooi- de men sen met ongelijke draagkracht, al dus Van Agt. Hij bestreed op interruptie van op positieleider Joop den Uyl dat de be langrijkste doelstelling van bestek'81 te wetei> maximaal 150.000 werklo zen in 1981, niet gerealiseerd kan worden. „Het beleid zal slechts ge- ROTTEKDAM. 26-4. Dc sportvisser kan het komende visscizoen inct vertrouwen tcgcmoctgczicn, al zal hij niet altyd op zijn vertrouwde stek terechtkomen. Sekretaris-generaal mr. G. van Sctten van het ministerie van land bouw en visserij zei dit donderdag in Rotterdam, waar hij de sportvisserij- tentoonstelling „Visma plus "79" opende. Een aanmerkelijke hoeveelheid vis is de afgelopen winter door de stren ge vorst doodgegaan, vertelde dc se- leidelijk vrucht kunnen dragen. Wij zijn een heel eind in de goede rich ting gevorderd. Het land is behoed voor ontwikkelingen die drastische vormen dreigden aan te nemen bij ongewijzigd beleid", zo repliceerde de eerste minister. Volgens' hem zal de doelstelling zeer dicht benaderd kunnen worden. sportvereniging W.I.K. Hierover worden momenteel onderhandelin gen gevoerd. De gemeente wil ga ranties hebben, dat de zaken goed geregeld zijn. Het deel van de aan leg, dat als zelfwerkzaamheid zal worden uitgevoerd, zal onder leiding van de Technische Dienst geschie den. Als W.I.K. de tennisafdeling niet opneemt zal er een zelfstandige tennisvereniging optreden. Te vroeg AMSTERDAM, 26-4. Het PvdA- congres in Amsterdam heeft don derdagavond de oud-wethouder van Groningen Max van den Berg als nieuwe partijvoorzitter gekozen. Hij kreeg in totaal 9.459 stemmen. De tweede kandidaat, de vroegere staatssecretaris Wim Meijer, het hui dige PvdA-kamerlid, behaalde 5.507 stemmën en de derde kandidaat, het kamerlid Jaap van der Doef vere nigde 286 stemmen op zich. UTRECHT, 26-4. De aftopping van inkomens boven de 50.000 gulden is een domme en laffe aanval op de middengroepen, die weinig zoden aan de dijk zet en bovendien niet met argumenten onderbouwd wordt. Dit is de reaktie vap-de Raad voor Middelbaar en Hoger Personeel (MHP) op het donderdag bekend ge maakte voornemen van het kabinet- Van Agt tom zo'n maatrégel in het kader van de voortgangsnota van Bestek '81 in te voeren. DEN HAAG, 26-4. Een aanzienlij ke verschuiving, ten gunste van het CDA in vergelijking met november j.l. en een flink verlies voor de PvdA. Dat zou de situatie zijn als er nu verkiezingen zouden worden ge houden. Dit blijkt uit een enquête die het Bureau Lagendijk de vorige maand in opdracht van de AVRO heeft ge houden onder negenhonderd Neder landers. De uitslag werd donderdag bekend gemaakt in hel AVRO-radio- programma „De slag bij Nieuws poort". krctaris-generaal. maar herbevoi- king van met elkaar in verbinding staande wateren zal langs natuurlij ke weg geschieden. Mr. Van Settcn deelde verder mee dat dc kolleges vort gedeputeerde staten deze maand van het ministe rie „Informatienota's Sporlvisserij" zullen ontvangen. Zij zijn het resul taat van een inventarisatie, die het ministerie per provincie heeft laten verrichten van de vraag naar en het aanbod van sportvisscrijmogelijkhe- den. TEL AVIV, 26-4. De onderhande lingen tussen Israël en Egypte over de eerste fase van de terugtrekking van Israëlische strijd zoals is over eengekomen in het vredesverdrag, zullen zondag beginnen. De gemengde Egyptisch-Israclischc militaire kommissie zal dan voor de eerste maal bijeenkomen in Tassa, dat in de bufferzone van de Verenig de Naties in dc Sinai ligt. Het' is de bedoeling dat deze fase op 25 januari 1980 is voltooid. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 28, zondag 29 en maandag 30 april Dokter J. B. Visser, Zierikzec, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gévallen zaterdagmorgen, zon dagmorgen $n maandagmorgen van 11.00-11.30 uur. Vrijdag 27 april van 18.00 uur tot zondag 29 april 8.00 uur: Dokter J. L. Flach, Hogezoom 186, Renesse. Tel. (01116) 1280. neemt waar dokter Bruel en dokter Stenger. Zondag 29 april vanaf 8.00 uur tot maandag 30 april 8.00 uur: Dokter J. Ph. P. Stenger, Haamstede neemt waar voor dokter Bruel en dokter Flach. Maandag 30 april vanaf 8.00 uur tot dinsdag 1 mei 8.00 uur: Dokter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Flach en dokter Stenger. Dokter F. J. J. Buytcndijk, Bruinissc tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg, en dokter Speelman. Tandarts G. M. Poldcrmans, Post- straat 35, Zierikzec, Tel. 01110- 2380, neemt waar voor Schou- wen-Duiveland. De weekeindedienst bestaal uit twee spreekuren voor spoedgevallen n.i. van zaterdag- en zondagmiddag van 17.00-17.30 uur Zaterdag 28 en zondag 29 april: Zuster Du Croo, Klooslerweg 30, Haamstede. tel. 01115-1535 neemt waar voor Duiveland en Bruinisse en Zierikzee. Maandag 30 april: Zr. J. Ivooman, Wielingenstraal 20, Zierikzee. Tel. (01110) 5128. Zuster Adriaansc, Drcischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts M. K. Butli, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254), heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. II. Verschuren. Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Maatschappelijke dienstverlening tel.: 01110-3351. Het antwoordappa raat geeft het telefoonnummer van i cn maatschappelijk werker door. Bel voor noodgevallen afarmecnlrum Noord- cn Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. iedere maandagmiddag Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", bejaardengymna- stiek, 14.00-15.00 uur. Iedere woensdagavond Zierikzee Gymzaal Raamstraat: Trimavond van de Zeeuwse Sportraad; 20.00 uur. Tot 30 mei (werkdagen) Middelburg 1 Tot 30 rqei (werkdagen). Zeeuws mu seum 14.00-17.00 uurin Vrijdag 27 april Zierikzee Jubileumuitvoering Delta Sport, afd. gymnastiek, 15-jarig bestaan. Con certzaal; 19.45 uur. Ilcnessc Dorpshuis, 19.00 uur, Onderling So listenconcours „Luctor et Emergo". Nieuwerkerk Dorpshuis, bazar muziekkorps „Oe fening en Uitspanning", 19.00 uur. Bruinissc Kerkgebouw Geref. Gemeente in Nederland, kiesver. SGP, 19.30 uur. Zaterdag 28 april Zierikzee Concertzaal-bioscoop; „Day of the animals"; 20.00 uur. Burgh „De Koebel", Afscheidsbijeenkomst ds. A. A. van Leeuwen, 20-21.00 uur. Rcncssc Dorpshuis, toneeluitvoering, 20.09 uur. Brouwershaven Brandweerwedstrijden, aanvang 9.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis, bazar muziekkorps „Oe fening eh uitspanning", 14.00 uur. Bruinissc Manege Dc Korenzolder, Groene Weg 1. 10.00 uur aanvang demon stratiedag. Zondag 29 april Zierikzee Concertzaal-bioscoop; „Day of the animals"; 20.00 uur. Maandag 30 april Zierikzee Bar Mirabclle, Oranjefeest met Max Collie Rhythm Aces, 21.00 uur. Concertzaal; Brogum Concerts pre senteert hardrockformatie „Howling Hurricane"; 22.00 uur. Nieuwerkerk Dc Fijnproever; dansen, m.m.v. Dis co Sound Selection; 20.00 uur. Dinsdag 1 mei Rcncssc Bowlingklub „Alles om", 20.00 uur. Kcrkwcrvc Ver.-gcbouw (Bcatrixstraat), Bc- jaardensoos, 14.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. 1 -jnCi-viering PvdA. PSP. NVV cn VARA. 19.13 uur. Woensdag 2 mei Zierikzee. Geref. kerk, vergadering Vrouwen- konlaklgroep. 20.00 uur. Donderdag 3 mei Zierikzec „De Zeeuwscho Herberghc". 20.00 uur. Vergadering rayon Schouwen Duiveland, zaalvoetbal. Herv. Ver.-gebouw, Herv. Vrouwen groep, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", feestavond O.B. School, 20.00 uur. Bruinissc Dorpshuis. Receptie Direktie van dc Visserijen. 16.00-17.30 uur. Vrijdag 4 mei Scliarcndykc „Putmeet"; Volksdansavond CPJ; 20.00 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis" feestavond O.B. School, 20.00 uur. Zaterdag 5 mei Scrooskerkc Schelphoek Wandeltocht, 9.30 uur vertrek 40 km, 14.00 uur vertrek 8 en 15 km. Woensdag 9 mei ZIERIKZEE Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur bejaardenmiddag N.C.V.B. Burgh Bejaardenreis, 8.00 uur. Donderdag 10 mei Zierikzee Havenplein 24, Rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Zaterdag 19 mei Goes „Prins van Oranje", distriktsvoor- jaarsvergadering NVV, NKV en FNV 10.30 uur. Zaterdag 26 mei Brouwershaven Sportpark „Onder de Molen" 14.00 uur wandeltocht. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnri. na half zes Redaktie (01110) 466$, (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 De lieve koningin stond gisteren stralend op de „buis", ondanks haar 70 jaar en iedereen van de konin klijke familie was in Amsterdam, om te kijken naar de film, waarin zijzelf de hoofdrol speelt. Een veel bewogen periode - zo dat heet - vanaf het moment dat de koninklij ke baby op een kussenmet een kroontje, werd gefotografeerd in de tijd, dat de hofhuishouding nog een „kooi" was, naar uitspraak van wij len haar moeder, prinses Wilhelmi- na. De vorstin heeft al zo verschrik kelijk veel beleefd, maar van een Schouwse ervaringin haar boei end leven, heeft ze misschien nooit iets gemerkt, maar het is wel gebeurd. De vorstin ging Schouwen-Duive- land bezoeken en op elk dorp, dat zij passeerde moest natuurlijk hei volkslied gespeeld. De dirigent van één der korpsen nam geen risiko maar stond parmantig gereed op een veilingkist om zijji mannen ie diri geren. Men wist niet precies hoe laat de koningin zou komen; hel kon - zeg maar - elk moment gebeuren. De dorpsjongens stonden - net als de ouderen - te trevéltrappen van ongeduld, want het duurde allemaal nog al even. Daar ging er een geestig worden: hij schreeuwde hard in de richting van de muziek: „dae kom ze"; de dirigent hief de armen en plechtig klonken de eerste tonen van het Wilhelmus. Daarna een rauwe kreet: ,,'t is gin waer(„Het is niet waar".) Moedeloos en vertoornd liet de di rigent de armen zakken en hij hief de vuist in de richting van de schreeuwerb. Later is het volkslied er toch puntgaaf uitgekomen, maar toen was de koningin er natuurlijk wel. Ooit was ook koningin Wilhelmi- na hier, met „den tram". Zei een van de hoogwaardigheidsbekleders in zijn welkomstwoord: „welkom majesteit, uit het doorluchte ge slacht van Oranje, waarvan Gij dc laatste telg zijl". Juliana moest toen nog geboren worden. Hel verhaal wil, dat cle kondukteur toen snel „tuut" zei en ijlings vertrok. Onze straks jarige vorstin zullen we ech ter met name altijd gedenken, voor de momenten dat zij hier was, in lijden van gevaar. Vooral in de ramplijd van 1953 was haar aanwe zigheid een troost in die baaierd van verwildering en ontreddering. Zelf zegt zc in de film van die lijd: „ik had notabene met water laarzen aan, in Den Haag. eerst nog een staalssekretaris beëdigd". Een koningin met. waterlaarzen; dal is onze koningin, meelevend met hel volk, er bij zijn in tijden van vreug de en nood. Dal maakt haar regeer periode zo bijzonder en hel is wel zeker, dat cr maandag energiek wordt gefeest, met een oranjezonne tje of zonder, want de natuur heeft zelfs een majesteit niet in de hand. SCHIEHEILANDMAN een bejaarde koningin geworden. Dat zy - onvermoeibaar schijnbaar - stand houdt op een zo belangrijke post als draagster van de Kroon, is wellicht zelfs wereldlijk gezien, uniek. In velerlei geledingen zal het Nederlandse volk maandag uiting geven aan vreugde en dankbaarheid over deze koninklijke jaardag, zelfs in kringen waar ten principale de re publiek als gewenste staatsvorm wordt voorgestaan. Het bijzondere van koningin Julia na immers is, dat haar persoon nooit omstreden en haar taakopvatting nimmer bekritiseerd en zeggen vele „republikeinen": zy zou de eerste presidente moeten zyn, als het volk ooit voor die staatsvorm zou kiezen. Maar op zo'n keus is in dit land wel een uiterst geringe kans. Sinds wijlen koningin Wilhelmina op zo uiterst krachtdadige wijze haar volk wist te presenteren in de bittere oorlogsjaren en konnigin Juliana, hoe anders van aard ook, de ko ningsmantel zo overtuigend wist te dragen, is de gedachte aan een re publiek er altijd een gebleven zonder diepe wortels in het volksleven. Toch is thans onze koningin inder daad een bejaarde vrouw geworden en dc zaak van de troonopvolging moge niet akuut zijn, er komt - in de nabije of verdere toekomst - een moment, dat die wel aktueel wordt. Ook voor die situatie zijn - naar de mens gesproken - alle gewenste om standigheden aanwezig tot prolon gatie van het koningschap. Genoeg echter over toekomstige beschouwingen; de jarige koningin gaat maandag weer het unieke eve nement beleven van de huldiging en die manifestatie op Soestdijk heeft telkenjare zoveel hartverwarmende elementen in zich, dat men er zich van tevoren over kan verheugen. Het toch altijd wat stugge, doorgaans kri tische en soms zelfs gemelijke Ne derland gooit de vreugderemmen los en laat blijken dat het liefdegevoel voor de jarige vorstin, oprecht is en van een warmte, die schaars is in dit regen bevochtigde en wind door waaide lage land. Het is een eervolle zaak hier de jjelukwjensen ie, mogen neerschrijven, ?ich jvoege^i by de 'Wnjdcrddui- zendén" op dc jaardag van koningin Juliana, een beminnelijke en wijze vrouw, een vrouw ook wier hart al tijd uitgaat naar wat lijdt en ver drukt wordt in de wereld en geze gend met deze bijzondere gaven van hoofd en hart, in alle opzichten een „Moeder des Vaderlands". DEN HAAG, 26-4. De werkloos heid is in april met 16.300 gedaald tot 193.500 personen, vergeleken met d.e maand daarvoor. Toen stonden 209.800 mensen als werkloos bij de arbeidsbureaus ingeschreven. Dit fclijkt uit voorlopige cijfers van het ministerie van sociale zaken. De werkloosheid liep bij vrouwen terug met 2.200 en bij de mannen met 14.100. Gecorigeerd voor seizoeninvloeden is de werkloosheid in april gedaald met 3.700 tot 208.000, aldus het mi nisterie. De bij de Arebeidsbureaus geregi streerde openstaande vraag lag eind april 3.200 hoger dan eind maart. Dat getal is daardoor op 63.000 gekomen, aldus het ministerie van sociale zaken. DEN HAAG, 26-4. Het kabinet gaat zich beraden over aftopping van de pryskompensatic voor de hogere inkomens per één juli. Minister-president Van Agt vertelde dat donderdag in dc Tweede Kamer bij de voortzetting van het debat over de voortgangsnota Bestek '81, die een tussenstand geeft van het verloop van het maligingsbclcid van dit kabinet. UTRECHT. 26-4. Dc toeneming van het aantal moties in dc Tweede Kamer, maar ook in tal van verga deringen van provinciale staten, ge meenteraden, Iykt eerder een uiting van onzekerheid of zelfs onmacht dan een uitdrukking van werkelyke bestuurskracht. Het vraagrecht heeft zijn beteke nis als kontrolemiddel op de uitvoe rende macht vrijwel geheel verloren. De betekenis van de moties is afne mend en zal op dezelfde wijze ver dwijnen als men voortgaat op de weg van de overmatige toepassing. Dat zei burgemeester H. J. L. Von- hoff van Utrecht vrijdag aan het be gin van de tweedaagse bijeenkomst „Democratie '79" die in het kader van de Unie van Utrecht-herdenking in de Domstad wordt gehouden. De ongeveer duizend deelnemers aan de bijeenkomst zullen zich. onder an dere in 26 discussiegroepen, bezig houden met democratie en democra tisering in de samenleving. Vonhoff signaleerde een te snelle doorstroming van politieke ambts dragers. waardoor naar zijn mening een gebrek aan burgerlijke of par lementaire ervaring ontstaat cn een groeiend onvermogen om zicht te houden op de hoofdlijnen van het beleid. „Het gemakkelijk aanspre kend woord, de snelle belofte, het korte baansucces, de plezierige kwinkslag en dc goedklinkende motie verdringen dc gedegen wijze van be schouwen. De democratie verlangt democraten, geen demagogen", aldus Vonhoff. (Vervolg van pag. 1) niging W.I.K. voor een bedrag van f 10.000 of een lager of hoger bedrag afhankelijk van de stichtingskosten. De voorzitter lichtte toe, dat de aanleg van tennisbanen te Kerkwer- ve niet de vereiste prioriteit had. Nu de tennisvereniging echter de volle dige investeringslasten voor haar re kening zal nemen hebben burgemees ter en wethouders gemcend;'dat tot aanleg kan worden overgegaan. De heer A. B. Koster vond dat het voorstel wat prematuur was. Er ont breekt voorshands een tennisvereni ging met rechtspersoonlijkheid om het huurbedrag van f 10.000 te ga randeren. Wanneer de tennisvereni ging in gebreke blijft komen de las ten via de achterdeur itoch voor re kening van de gemeente. Grond en zaïul Mevr. J. Kloet-Schellingerhout vroeg of het grondwerk en het ver zorgen van het zandpakket, dat door de leden zal worden uitgevoerd, on der deskundige leiding zal geschie den. De heer L. den Boer vond het voorstel van burgemeester en wet houders aanvechtbaar op alle punten. De tennisvereniging is nog geen on derdeel van de sportvereniging WIK. Hij vond het een geforceerd beleid van burgemeester en wethouders om een. dergelijk voorstel te doen. De heer W. C. van den Bosse stelde eveneens de vraag wie garant zal zijn voor de huursom van f 10.000,-. Verder zou hij in de huurovereen komst opgenomen willen zien, dat de tennisbanen niet op zondag be- speeld mogen worden. De voorzitter antwoordde, dat dit laatste op grond van artikel 7 van de Zondagswet niet mogelijk is. De heer Van den Bosse zou dan wel gaarne willen zien dat de tennisvereniging hiertoe vrij willig zou besluiten. Volgens de voor zitter was overleg hierover mogelijk. De heer Van den Bosse geloofde verder, dat de gemeente met de aan leg van de tennisbanen niet veel ri siko loopt. De tennissport is tegen woordig „in". Wethouder C. J. van Burg liébtte toe, dat het plan voor het sportvel dencomplex te Kerkwerve voorziet in de aanleg van tennisbanen. On der burgemeester Baerends was reeds over de aanleg van tennisba nen gesproken met een voorlopig be stuur. Er is door het voorlopig bestuur een enquête gehouden. Deze had tot gevolg een aanmelding van 100 leden. Een huurovereenkomst zal vooraf ge tekend moeten worden. Eerder zal niet tot aanleg worden overgegaan. ^Tennissport heeft volgens spreker- toekomst. Na voetbal is tennis in op volging de tweede tak van sport. Hij heeft vertrouwen, dat het huurbe drag van f 10.000 kan worden opge bracht Voor het bevorderen van de voet balsport heeft de gemeente alles over Z.i. zal voor het nieuwe sportvelden complex een andere huurverhouding tot stand moeten komen. De suggestie van de heer Koster- om eerst 3 a 4 jaar na oprichting van een tennisvereniging tennisba nen aan te leggen is niet reëel. De leden kunnen elders niet tennissen wegens ledenstop. Er is inderdaad nog geen tennisafdeling van dc De heer L. den Boer vond het voorstel van b. en w. te vroeg ge daan. Hij wist niet of er wel 100 betalende leden waren, zoals is op gegeven. Hij adviseerde burgemees ter en wethouders een ander voor stel in te dienen. De voorzitter stelde spreker ge rust, dat de huurovereenkomst niet door hem getekend zal worden als er geen zekerheid is ten aanzien vari de tennisvereniging. Wethouder Van Burg zegde de raad toe verslag te zullen doen van de besprekingen met het bestuur van W.I.K. De heer Koster verklaarde bij zijn bezwaren te blijven. Er diende vol gens hem een goed geregeld bestuur van een tennisvereniging te zijn, dat een bankgarantie kan geven. Verder was hij bang, dat het totaal aan kontributies voor voetbal en tennis te hoog zal oplopen. Voor het voorstel van burgemees ter en wethouders stemden mevr. J. Kloet-Schellingerhout, wethouder L. C. Hart, wethouder C. J. van Burg en loco-burgemeester I. C. Padmos. Tegen de heer W. C. van den Bos se i.v.m. ténnis op zondag. Verder tegen de heren A. B. Koster en L. den Boer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2