VERHOOGDE BIJDRAGE ZIEKENHUIS „MOEILIJKE EN PIJNLIJKE AFFAIRE" INDIANENTOESTANDEN IN DEPENDANCE R.S.G. ONENIGHEID OVER DE SUBSIDIE VAN GEMEENTE OF PROVINCIE Raadslid Duiveland STREEKNIEUWS STREEKNIEUWS INGEZONDEN STUKKEN Bestuur Stichting Jeugd NIEUWERKERK, 24-4. ,Eon onverteerbare, geheimzinnige figuur op cle ach tergrond", „niet demokratiseh", keiharde business'. Dat waren zo enige kwalifikaties die het Centraal Overleg Ziekenhuistarieven (C.O.Z.) kreeg opgeplakt tijdens de gemeenteraadsvergadering van Dui veland dinsdagavond in het gemeentehuis van Nieuwerkerk. Zoals bekend kampt het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee met ernstige tekorten en aangezien dit ziekenhuis een schenking is ge weest moeten de gemeenten o;o Schouwen-Duiveland, die hierover een gemeenschappelijke regeling on derhouden, voor de financiële tekor ten opdraaien. Momenteel is de si tuatie zo, dat de gemeenten per in woner f 20,moeten „dokken"' waar dit eerder vijf gulden is ge weest. Dit omdat het COZ bepaalde kosten niet langer mee wenst te ne men in eventuele tariefsverhogingen ..PÜnlijk" „Een moeilijke, ietwat pijnlijke af faire", vond mevrouw A. C. Hoogen- doorn-Herfkens (PvdA), die het ver hoogde bedrag aanmerkte als, „zó'n grote hap om door de keel te krijgen, dat ik vermoed dat sommige ge meenten daardoor in moeilijkheden zijni geraakt.'r Overste Lanting naar Utrecht Luitenant-kolonel W. D. Lanting, distriktskommandant van de rijkspo litie te Middelburg, heeft dezelfde funktie in Utrecht aanvaard. Hij volgt daar jhr. B. W. F. de Beaufort op, die met pensioen is ge gaan. Prins Bernhard speldde De Beaufort woensdag bij zijn afscheid het erekruis van de huisorde van Oranje-Nassau op en dankte hem voor de „vele belangrijke diensten aan het land bewezen". Zij oordeelde verder, dat het COZ onder kontrole van de overheid ge steld zou moeten worden, want deze organisatie handelt weliswaar vol gens de tariefwet, „maar kan daar blijkbaar mee doen en laten wat ze wil". Haar fraktiegenoot de heer C. J. Hillebrand stelde dat de gemeen ten „zijn overgeleverd" aan het COZ. Duister Voor alle raadsleden bleef het COZ ZIERIKZEE Hervormde Vrouwengroep Op donderdag 3 mei vergadert de Hervormde Vrouwengroep in het Hervormd Verenigingsgebouw. HAAMSTEDE Geslaagd Onze dorpsgenoot, de heer F. C. Boogerd, slaagde cum laude voor het doktoraal examén scheikunde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. BURGII Afscheid ds. A. A. van Leeuwen Op zaterdag 28 april wordt in „De Koebel" een bijeenkomst gehouden i.v.m. het komend vertrek van de hervormde predikant ds. A. A. van Leeuwen. Voor tijd: zie agenda. Ook na afloop van de afscheidsdienst op zondag 29 april zal nog gelegenheid zijn de scheidende pastor de hand te drukken. ZIERIKZEE, 24-4. Sinds maandagochtend is de dependance van de RSG „Professor Zeeman", aan de Nieuwe Boogerdstraat, „indiaans territorium". De leerlingen van de zeven brugklassen van die school hebben zich in dit gebouw teruggetrokken om zich, voorzien van indiaanse bijnamen, bezig te houden met leven en kuituur van de Noordamerikaanse indiaan. Elke klas beschouwt zich als een aparte stam, heeft een eigen „stamlokaal", stam hoofd en -insignes. Het gaat hier om een projektweek voor de brugklassen. |veel moeite op literatuur, die tijdens de les qua niveau toch niet helemaal [geschikt bleek. Nederlands staat in het teken van de kommunikatie; brandveilige lessen zijn dat trou wens, want rooksignalen worden niet gegeven Films Dinsdag en woensdag waren er (uitstapjes naar Rotterdam, waar in het Museum voor Land- en "Volken kunde de expositie Het spoor der jlrokezen wordt gehouden. In de ha venstad werd ook gekeken naar de film „Apache" (met Burt Lancaster in de hoofdrol); op school wordt t-; vandaag (donderdag) de film De ballade van de Zwartvoetindianen vertoond. (Beide films gaan over personages die duidelijk niet uit een western zijn weggelopen). Idee Het idee van het projekt is af komstig van leraar Nederlands de heer W. van Paassen. Een kommis sie, bestaande uit rector de heer P. Vis en zijn kollega's H. A. de Looff (tekenleraar), M. Roks (brugklas coördinator) en conrector R. Soes man, stelde een raamprogramma .vast, dat verder werd ingevuld door aardrijkskundeleraar de heer F. Beekman, die erg veel materiaal over dit onderwerp beschikbaar had, en zijn kollega's die aan de brugklassen doceren. Zij stelden ook een werk boek samen. Verder wordt gebruik gemaakt van een werkmap van de Stichting Musische Vorming Rotter dam, die werd ontworpen door de Zierikzeese kunstenaar J. de Co- ninck. Bij de uitvoering van het projekt zijn verder zestien ouders betrokken, die momenteel doorgaan voor „stamvaders en -moeders". Evaluatie Vrijdagmiddag zullen de Zierikzee se „krijgers cn" hun „squaws" een evaluatie houden. Dun zal dus - al thans in eerste instantie - blijken of dit voor school cn streek eerste projekt is geslaagd cn in hoeverre hel experiment in deze of in gewij zigde vorm voor herhaling vatbaar is. In ieder geval, zo •vertelt de heer Soesman, is bereikt dat dc leerlin gen al meer dan eens hebben opge merkt: „Nou, dat had ik nu nooit van die indianen vermoed." Ugh! Doel is enerzijds het normaliter tamelijk streng gescheiden vakken- systeem eens te doorbreken en di dactische werkvormen te hanteren als groepswerk, kringgesprek en klassegesprek en anderzijds de leer ling kennis te laten maken met een al enkele eeuwen in zijn bestaan be dreigde - rijke - kuituur die ook voor de 20e-eeuwse Westeuropese mens waardevolle aspekten heeft. De ruime doelstelling biedt de jeugdige deelnemers tevens de kans een objektieve, reëlere kijk te ont wikkelen op dc indiaan, die toch vcornamclijk voor barbaar wordt ge houden of ietsje gunstiger - als een YVinnetou wordt gezien. Bij dit projekt ligt de nadruk op het werken in de kreatieve vakken. Elk programmaonderdeel, zo is de bedoeling, resulteert in een visueel produkt, dat een informatieve waar de heeft voor andere leerlingen. Er worden muurkranten, tekeningen, maquettes, wandkaarten en meer van dat soort dingen gemaakt. Vrij dag zullen dc resultaten te zien zijn op een kleine expositie die in de dependance wordt ingericht. „Indiaanse" les De per definitie wat schoolsere vak ken zijn aangepast aan het thema. Zo wordt er „indiaans rekenen" gege ven, wat neerkomt op het. maken van teloefeningen waarbij de tien tallen worden uitgedrukt in symbo len - iets waar dc leerlingen nogal aardigheid in blijken te hebben. De biologieles is gewijd aan dc bijna uitgestorven Amerikaanse bison en tijdens de gymles worden indianen- spelen gedaan (alhoewel het boog schieten letterlijk in het water is ge vallen): waar geschiedenis- cn aard rijkskundeles over gaan is wel dui delijk. Met de talen ligt het wat moeilij ker. Frans moest worden geschrapt en de docenten Engels stuitten na een duistere „figuur", een Man met de Cape die zijn ware aard niet prijsgeeft. „Zelfs de inspekteur voor de volksgezondheid weet het wat- en-hoe er niet van," merkte CDA'er J. v. d. Maas op. Ook mevrouw A. F. v. d. Zanden- Vleugel Schutter (VVD) die een na dere explikatie gaf over de rol die het COZ gespeeld had, kon de raadsleden niet op hun gemak stel len. Het COZ, zo legde zij uit, is van origine een privaat-rechtelijke orga nisatie, die feitelijk publiek-rechte lijk „opereert". Het is ook de enige instelling welks adviezen door het ministerie van ekonomische zaken ten aanzien van ziekenhuistariferin gen gevolgd worden. Het COZ en de Ziekenfondsraad gaan ervan uit dat een ziekenhuis met minder dan 300 bedden geen reden tot bestaan heeft. Vroeger had het COZ begrip voor de kleinschaligheid van Schouwen-Duï- velands ziekenhuis, maar dat begrip is er nu niet meer. Bedbczetting De bedbezetting schijnt het zie kenhuis het meest parten gespeeld te hebben en dat zou 'm moeten zit ten in het feit dat. er een jaar lang geen gynaecoloog en anesthesist in dienst zijn geweest. Desgevraagd deelde mevrouw v. d. Zanden mee, dat er geen beroep mogelijk is tegen de besluiten van COZ, hetwelk burgemeester J. D. de Kam „niet demokratisch" achtte. Wethouder A. L. Bakker merkte la- koniek daarover op: „Dat moeten we dan nóg veranderen". Akkoord onder voorwaarden Uiteindelijk stelde de raad zich wel achter het voorstel van b. en w. om het Rode Kruis ziekenhuis een duidelijk overzicht te vragen van de verdeling van de kosten welke wel en welke niet door h'et COZ worden genomen, met een motivatie daarbij waarom het COZ die kosten niet neemt, alsmede een duidelijk over zicht van het ontstaan van het ver hoogde totaal nadelig saldo. De ze gegevens zouden eerst ter tafel moeten komen,, voordat de gevraag de bijdrage geraamd wordt. Burgemeester De Kam voegde daaraan toe, dat de raad eigenlijk wel akkoord moest gaan met de ge vraagde bijdrage wegens de ge meenschappelijke regeling van de zes gemeenten. Hij vond ook, dat het ziekenhuis duidelijk gemaakt moet worden dat het financieel gesproken „de weg van de geleidelijkheid moet bewan delen". „Het is nogal een aardige deuk in je budget tienduizenden guldens die je nooit meer terug zier. Het. is ook zaak om tijdig via net ziekenhuis geïnformeerd te worden wat we financieel kunnen verwach ten, waar de „bottleneck" zit voor een komend jaar". De heer De Kam lichtte voorts toe, dat de twintig gulden per inwoner over 1978 uit de saldi-reserve betaald zal worden, zo dat de gemeente de „klap" niet. met een voelt. Om het tekort van volgende jaren te dekken zonder dat een en ander invloed op de gemeentebegroting heeft, zal de onroerendgoedbelasting omhoog moeten Mevrouw Hoogendoorn wilde nog kwijt dat het haar „een beetje dwars" zat „dat wij als enige ge meente in de bocht zijn gesprongen om het ziekenhuis rekenschap te vragen. Ik had graag gezien dat dé andere gemeenten dat ook hadden gedaan, in plaats van het verzoek om verhoging zomaar te accepte ren". OOSTERLAND Opbrengst kóllekte De ook hier ter plaatse jaarlijks gehouden huis-aan-huis-kollekte ten bate van de Stichting: „Het Hooger- land' 'te Beekbergen,, dat gehouden werd onder leiding van mevrouw R. Bal-Rotte en dat verricht 'werd door meisjes rieden' van de Chr. Meisjes vereniging: „De Zonnestraaltjes", bracht de sóm van 112,Veel dank aan de geefsters .en gevers, en niet minder aan de leiding" en de jon- gedames-kollektanteh is wel 'op z'n plaats. BRUINISSE Vergadering NCVB met spreekbeurt De vergadering van de afdeling Bruinisse van de NCVB, donderdag 19 april in ,,'t Durps'uus", trok ta melijk veel belangstellenden en dat zal hebben gelegen aan de spreker van die avond, de heer Goedman uit Middelburg. Nadat presidente mevrouw De Groot-Fluit de avond met. gebed en schriftlezing had geopend, kwam spreker, die verbonden is aan het Bureau voor Levens- en Gezinsvra gen, aan het woord. Het onderwerp van zijn lezing, gezinsmoeilijkheden, vond hij een veelomvattend onder werp, dat een ieder raakt. Zijn lezing spitste hij toe op de drempel die mensen die met moei lijkheden kampen voelen, als het er om gaat hulp in te roepen. „Vaak komt het nog voor, dat de omgang met de niaaste medemens moeilijk heden oplevert," aldus de heer Goedman, die d'aze konstatering il lustreerde met een aantal voorbeel den uit o.m. de medische, kerkelijke en psychiatrische praktijk. „Toch zijn vele moeilijkheden en problemen betrekkelijk eenvoudig op te lossen," zo zei hij, „maar dan zijn de eerste voorwaarden wel, dat men bereid is naar elkaar te luiste ren; dat men enerzijds hulp moet durven vragen en aanvaarden en anderzijds openstaat voor de moei lijkheden van de ander en dus ook geïnteresseerd in hem is. „Lang wachten met naar een oplossing te zoeken, oordeelde spreker niet.-goed. Vervolgens vertelde de heer Goed man hoe de organisatie waarbij hij werkt funktioneert. Spreker vond voor zijn lezing-een aandachtig, ge hoor. De avond werd besloten met gebed. „Zeskamp zonder grenzen" Evenals vorig jaar zal de kompeti tie „Zeskamp zonder grenzen", weer van start gaan tc Schoonrewoerd. Aan deze wedstrijden zal ook dit jaar weer worden deelgenomen door de zeskampploeg uit Bruinisse. De zeskampvereniging Schoonrewoerd, welke.de eerste wedstrijd zal organi seren op 26 mei.a.s., heeft voor deze gelegenheid een groot aantal afge vaardigden van verenigingen en de colleges van b. en w. der gemeenten waarvan door een zeskampploeg zal worden deelgenomen, uitgenodigd voor de lunch-bijeenkomst t.g.v. de zeskampdag te Schoonrewoerd. Aan deze wedstrijden zal worden deel genomen uit de gemeenten: Schoon rewoerd, Hoogvliet, Maurik, Beesd, Baarloo en Bruinisse. De zeskamp ploeg van Bruinisse zal ook bijna in z'n geheel meewerken aan het Twaalf-Provinciën-Spel op 19 mei a.s. in Utrecht. De P.S.P. en Europa's eenheid Van alle kanten horen we niet anders dan positieve geluiden over de Europese eenwording. Hoewel het nauwelijks in de media doorklinkt zijn er toch ook politieke stromin gen die zich krachtig tegen Europa keren. Een van deze groeperingen is de PSP. „De PSP vindt dat deze EEG op alle terreinen bestreden dient te worden, omdat ze gevaarlijk is. Ze dient ontmaskerd te worden als wat ze is: een belangengemeenschap van uitbuitende krachten". Dat is wel een heel andere stellingname dan „Europa is de eerste stap op weg naar de eenwording van de wereld". In de Vierschaar van het stadhuis is tot en met morgen een tentoonstel ling van werkstukken naar aanlei ding van de boomplantdag. Leerlin gen van de basisscholen in Zierikzee hebben de werkstukken gemaakt. Die eenwording van de wereld in de opheffen van nationale eenheden met nationale belangen, dat wil de PSP ook. Er. zijn echter een paar duidelijke aanwijzingen dat Europa als „eerste stap" niet zo'n beste keus is. Het merendeel van de negen lid staten heeft het recente verlies van een koloniale invloedsfeer gemeen. De nadelige invloed die dit onge twijfeld op de welvaart van de indi viduele landen gehad zou hebben is opgevangen door de EEG. Het dooi de Europese Beweging zo geroemde verdrag van Lomé houdt 46 Afri kaanse -onderontwikkelde Afrikaan se staten ekonomisch aan het lijn tje. In ruil-voor een voor de EEG zo lukratiéve regeling worden ontwik kelingskredieten verstrekt. De 46 landen zijn echter verplicht deze gelden uit te geven in de EEG voor de aanschaf van luxe goederen voor de smalle maatschappelijke boven laag en kapitaalgoederen voor een door Europeese multinationals be heerst bedrijfsleven. Minder dan 1 procent van de „hulp" is bestemd voor het opzetten van kleine indu- striën onder beheer van het ont wikkelingsland. De EEG heeft met succes de fak kel overgenomen van de voormalige koloniale mogelijkheden in Afrika, traditioneel jachtgebied van het Europees imperialisme. Verder noem ik het spel van fu sies, sluitingen en inkrimpingen van de multinationals die in dit Europa de vrije hand hebben. En de voor Zeeland aktuele sanering in de landbouw. De landbouworganisatie Copa word gedomineerd door groot grondbezitters die de prijzen van het landbouwprodukt zo hoog mogelijk opschrieven. De kleine boeren met niet rendabele bedrijven (te klein areaal en geen geld voor modernise ring en machines) kunnen ondanks deze hoge prijzen het. hoofd nauwe lijks boven water houden. Dit geeft de Copa argumenten in handen voor het. eisen van steeds. De PSP is geenzins tegen ophef fing van de grenzen in Europa. Maar wel tegen de Ekonomische machtvorming die wordt nage streefd. Een machtvorming die niet alleen een grotere druk op de derde wereld geeft. Maar ook de afhanke lijkheid van haar eigen inwoners vergroot. De invloed die en Europees par lement op deze gang vjin zaken zal hebben, slaan wij zeer laag aan. Een eventuele zetel van de PSP in dit parlement zal volgens lijsttrekker Bouwe Kalma gebruikt worden om kontakten te leggen met vakbewe ging en aktie groepen uit alle EEG- landen. P.S.P. Zierikzee Op de bestuursvergadering v.m de Stichting Jeugd Schouwen-Duive- veland, dinsdagavond in de „Zceuwsche Herberghe" werd uitvoerig in gegaan op het probleem of de Stichting Jeugd door de gemeente of dooi de provincie gesubsidieerd moet worden. delegeren om er een juiste formule- ring aan te geven. De gemeente had de Stichting In het najaar als een instelling voor het plaatselijk werk uitgesproken. Het standpunt van c.r.m. is echter dat een instelling als de Stichting Jeugd door de provincie moet worden ge subsidieerd. Het meest praktische is de provin cie, omdat er dan maar met één or gaan te maken is. De Stichting wordt naar inwonertal gesubsidiëerd. De heer C. van Woerkom vond het heel vreemd om het op provinciaal ni veau te brengen vanuit de dccentra- lisaticgedachte. „Het is mede afhan kelijk ^hn de invulling wat men on der een steunfunktic en oen ondcr- steuningsfunktie verstaat", aldus de heer Van Woerkom. Delegeren De heer H. Asma, voorzitter vond dat een gemeente van 2500-3000 in woners er beter aan deed de subsidie aan de provincie over te laten. „Als je dat met veel punten doet blijft tr voor de gemeente niets over", zei dc heer J. dc Kreuk. Het gevaar hij de gemeente is dat de kans bestaal de ene vier jaar wel subsidie te ontvan gen cn de andere vier jaar niet. Do heer Asma sprak het „verlossende woord". Hij stelde voor het onder werp aan het dagelijks bestuur te Terminologie Met de bespreking van kriteiia rapport jeugdwerk in Zeeland van de Zeeuwse jeugdraad waren de aanwezigen het wel eens met de omschrijving basisgroep jeugdwerk, maar de gebruikte terminologie werd (te) moeilijk bevonden. Op «le vraag of de Slichting Jeugd als een „begeleidings éénheid" op te vatten was kwam naar voren wat precies de definitie van oen begeleidings éénheid" was. De heer Dc Kreuk zei: „Laten we de Stichting lussen allerlei niveaus zitten om geen in stelling op hun teentjes te trappen". Jongerendag Aan de stand van zaken m.b.t. het werk van de jeugdleider (Gabri de Groot) cn de stagiaire (Kees Kuyper) werd toegevoegd dat een werkgroep van jongerenklubs op Schouwen- Duiveland een jongerendag begint voor jeugdigen vanaf 16 jaar. Dat is een van de aktivileiten in het jaar van het kind. Aan de hand van hot jaarverslag zou het bestuur een dui delijk overzicht van de werkzaam heden ontvangen. Voor stagiaire Kees Kuyper was dinsdag de laatste bestuursvergadering waarbij hij aanwezig was. Half juni vertrekt hij omdat zijn stagetijd van een jaar dan verstreken is. Bestuursverkiezing De heer J. Verburg, namens het Rooms-Katholieke Jeugdwerk, trad tussentijds, af. Ds. A. A. van Leeu wen trad ook uit haar funktie als bestuurslid terug. Haar plaats wordt door een klassisvcrtcgenwoordiger van de Herv. Kerk ingenomen. Ds. P. J. Moet, dhr. F. Cats. mevr. Kou- wenberg, mevr. N. Snijders en oen lid namens dc Chr. Plattelands Jon geren vakature waren allen aftre dend en herkiesbaar. In zijn plaats werd de heer J. Groen, raadslid te Zierikzee met ruime meerderheid van stemmen gekozen. K. Verkerk De heer K. Verkerk heeft de soos- wcreld als aktief participant verla ten, wat inhoudt dat zijn plaats in het sozenberaad ook vrijkomt. „Het is jammer dot hij uit het bestuur gaal. Met een dergelijke deskundig heid zou hij in hot bestuur van de Stichting Jeugd benoemd kunnen worden. Hij heeft het nodige kon- takt met de jeugd", aldus de heer Asma. Kees Verkerk was het daar mee eens en wérd herkozen. Er was een voorstel de heer Verkerk in het dagelijks bestuur aan te nemen. Hij was daartoe bereid, in principe tot een vervanger in zijn plaats komt. Uit het financieel verslag bleek dal de Stichting Jeugd een batig saldo had. Bij dc ingekomen stukken was den informatiebulletin vanuit c.r.m. over do Rijksbijdrageregeling. Mijnheer de redaktcur, Wij skate-boarders zenden deze brief om meer in dc belangstelling te komen bij de mensen, dat we een skate-boardbaan willen. We zullen daarom net zo lang met akties door gaan tot we een skate-boardbaan hebben. We doen dit omdat hel ska ten op stoepen, pleinen enz., tame lijk riskant is voor dc mensen cn voor ons. We noemden deze aktie het „skate-veilig plan". Namens alle skate-boarders, W. PIRÈE, Knbbelnarsbank 9 Zierikzee. Onderzoek dialekt-gebruik Mijnheer de redakteur, Voor mijn dokloraal-sludic alge mene taalwetenschap, heb ik - stu dente aan de R.U. te Utrecht - als onderwerp gekozen: „Dc rol van het diolekl en het standaard-Nederlands in Zierikzee". Vraag daarbij is o.m. wanneer dialekt wordt gesproken en wanneer het A.B.N. (Algemeen Beschaafd Nederlands). Ter zake heb ik heel wal formu lieren „uitgezet" cn dat zal verder ook nog gebeuren. Hierbij doe ik een heel vriendelijk verzoek aan betrok kenen de formulieren ingevuld op onderstaand adres te (doen) bezor gen. Hartelijk dank bij voorbant. Anneke Mol Minderbroederstraat 13 Zierikzee 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4