Vele vragen tijdens forum- diskussie voor ondernemers Noordwelle heeft een aktieve jongerensoos „Koninginne-pop" in Concertzaal GERESTAUREERDE „EERSTE STEEN" IN INTERIEUR GEREFORMEERDE KERK Bijeenkomst K.N.O.V. STREEKNIEUWS Brokje kerkhistorie ZIERIkZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 april 1979 Nr. 22195 3 ZIERIKEË, 24-4. „Hoe is de houding van tie provincie ten aanzien van een distributie-planologisch onder zoek (DPO) op Sfliouweii-Duiveland?" werd dinsdag avond gevraagd in de Concertzaal, tijdens een forum- diskussie bij een bijeenkomst van het Kon. Ned. On dernemers verbond KNVO Achter de groene tafel bevond zien onder anderen gedeputeerde de heer A. L. van Geesbergen, die antwoord de dat een dergelijk onderzoek een nieuwe zaak is voor de provincie, die in het kader van het streekplan- werk aan de orde gaat komen. Wat de financiële kant van een DPO betreft, kon de gedeputeerde nog geen enkele toezegging doen. Burgemeester Th. H. de Meester speelde hierop in met de opmerking dat een subsidie toch wel zeer op prijs gesteld zou worden, gezien het feit dat dit onderzoek voor onderne mers en gemeenten anders een zeer kostbare zaak gaat worden. De heer E. Kruiderink, hoofd Ruimtelijke Ordening van de adviesdienst KNOV voegde daaraan - zich bedienend van een opmerkelijk soort jargon - nog toe, dat door diverse ontwikke lingen in deze regio de noodzaak van een DPO al is aangetoond en dat het een verplichting is, die de provincie op zich dient te nemen. Invloed grootwinkelbedrijf „Welke invloed heeft de vestiging van een grootwinkelbedrijf op de ondernemers in de regio?", was een volgende vraag, die op het forum werd afgevuurd. De heer Breuers, konsulent Ruimtelijke Ordening van het KNOV, zei nog niet met de plaatselijke problematiek op de hoogte te zijn, maar wist uit globale indikaties te antwoorden dat een groot-schalige vestiging in de food- sektor een soort „kernexplosie ef- fekt" heeft op de bestaande onder nemers. Een DPO zal kunnen aan tonen, wat in regionaal verband het gevolg.zou kunnen zijn. De heer D. C. H. M. Pols, konsu lent van de Bedrijfs Ekonomische Adviesdienst van het KNOV, vond dat de regionale ondernemers zich niet moeten volstampen met angsten ten aanzien van de vestiging van een grootwinkelbedrijf. Hij wees erop dat het E.T.I.-on- derzoek, dat thans wordt gehouden de besluitvorming belangrijk zal be ïnvloeden. „Bij een positief besluit zult u als ondernemers het moeten trachten op te vangen. Verder moet u zich afvragen, als er interesse van een grootwinkelbedrijf is, of u als ondernemer niet een paar kansen gemist hebt", aldus de heer Pols, die deze laatste opmerking zelf als „een beetje gemeen" omschreef. Burgemeester De Meester zei het toe te juichen dat alle ondernemers in de regio zich thans samen sterk maken. Wederom benadrukte hij dat het niet zo is dat het gemeentebe stuur van Zierikzee staat te springen om een grootwinkelbedrijf binnen te halen. Had u niet beter uw best kunnen doen?", vroeg de heer J. de Maat aan de in het forum zitting hebbende KNOV-voorzitter W. Perquin. Deze was van mening dat het KNOV kei hard heeft gevochten voor de be langen van het Midden- en Kleinbe drijf, maar dat een organisatie ook niet meteen alles kan bereiken. Be langrijke faktor noemde hij dat het beleid gebaseerd moet zijn op ma- kro-ekonomische gegevens. Ook vond hij de vroegere verdeeldheid in de middenstand een duidelijke oor zaak. „Nu betekenen wc wat, als we meer georganiseerd zijn, staan we sterker", aldus de heer Perquin. Al gemeen sekretaris van het KNOV dc heer mr. R. Indemans vulde daarbij aan dat de middenstand ook aan de basis zijn stem moet laten horen. Mr. W. M. Otten, sekretaris van de Kamer van Koophandel in Middel burg kwam nog eens terug op de aanvraag voor vestiging van een grootwinkelbedrijf in Zierikzee .„In hoeverre de vestiging van dergelijke bedrijven zal plaatsvinden, is afhan kelijk van een aantal zaken", aldus de heer Otten. Een belangrijke fak tor noemde hij de formulering van de opdracht die het gemeentebestuur van Zierikzee aan het E.T.I. voor het in te stellen onderzoek heeft gege ven. Neuzen tellen Hij was van mening dat er neuzen worden geteld, gezien de relatie van een gemeenteraadsfraktie in de Zie- rikzeese raad. (De heer Otten doelde hiermee op de onlangs door dc PvdA-fraktie geschreven brief met de mededeling zich tegen het beleid van het KNOV in deze kwestie to kanten. Red.) Hjj was van mening dat uiteraard, zowel tiaar konsumenten- als naar ondernemersbelangen gekeken moet worden, maar hq vroeg zich af in hoeverre de uit het onderzoek voort komende mikro-ekonomische gege vens het cffekt van „neuzen tellen" kunnen kompenseren. Op deze vraag kwam een vrij kort antwoord van burgemeester De Meester, dat beslissingen genomen zullen worden tegen het licht van de instandhouding van bestaande be drijven in stad en regio. De heer Kruiderink vroeg zich af hoe de provincie tegenover het ge- struktureerd' overleg van het KNOV in de provincie staat. (Eerder op de avond had de kersverse voorzittler van het gewest Zeeland, de heer W. D. M. Kayser zich voorgesteld). De heer Van Geesbergen zei verheugd te zijn met dit gestruktureerd overleg, vooral met het oog op de planologie. Geen vrouw Mevrouw M. Gudde-van Geloven informeerde, waarom geen vrouw zitting had in het hoofdbestuur van het KNOV. Zij was van mening dat juist een vrouw voor een belangrijke inbreng zou kunnen zorgen, mede gezien het feit dat veel vrouwen werkzaam zijn in het middenstands- bedrijf van hun echtgenoot. De KNOV heren achter de groene tafel waren het volkomen met haar eens, vooral de heer Indemans liet weten al vele vergeefse pogingen in het werk te hebben gesteld om een vrouw in het bestuur te krijgen. Aan het eind van deze forumdis- kussie deelde de heer Dc Jong, di- rekteur van het Ekonomisch-Tcch- nologisch-Instituut mede, dat bij het onderzoek, dat in opdracht van de gemeente Zierikzee wordt uitgevoerd zeer veel medewerking van de on dernemers is ondervonden. Hq sprak van een response van meer dan 90 °Ju Best gedaan „Waarom is er sinds 1972 niets voor ons, arme ondernemers gedaan. ZIERIKZEE Diefstal uit in aanbouw zijnde woning De uitvoerder van Aann.mij. Den Hartog uit 's Gravendeel, deed aan gifte bij de politie dat 's nachts uit een in aanbouw zijnde woning in de Kreeftstraat een boormachine was gestolen. Tevens maakte hij de po litie er op attent dat er zeer veel vernielingen worden aangericht in de nieuwbouw. Geref. Vrouwenkon tak tg roep De Gereformeerde vrouwenkon- taktgroep zal woensdagavond 2 mei een vergadering in een der zalen van het Geref. kerkgebouw in de St. Do- musstraat houden. Voor tijd zie agenda. Botsing Woensdag 25 april te 14.15 uur vond op het Havenpark een botsing tussen twee auto's plaats. De eerste wagen, bestuurd door G. v. d. S. uit Scharendijke stond rechts van het Havenpark geparkeerd. Toen de be stuurder met deze wagen weg wilde rijden werd hij gepasseerd door een andere personenwagen bestuurd door H. N. A. S. uit Rotterdam. Aan beide voertuigen werd materiële schade toegebracht. SCHARENDIJKE Aanrijding Woensdagavond te 19.25 uur vond op de kruising Deltastraat-Akker- bloemstraat een aanrijding tussen twee personenauto's plaats. De ene wagen bestuurd door A. W. N. te Kerkwerve reed van de Deltastraat over de kruising' heen, toen de auto bijna hierover heen was werd de wagen schuin aan de achterzijde door een van rechts komende perso nenwagen, bestuurd door A. G. E. M. d. W. uit Uden, gepakt. Aan beide voertuigen ontstond materiële scha de. KERKWERVE Geslaagde schoolreis O.L.S. Vorige week woensdag, donderdag en vrqdag zqn de leerlingen van de o.l.s. Prinses Irene met hun leer krachten en een viertal begeleidsters naar „Dc Koebel", in Burgli geweest. Aktie voor „Green Peace" NOORDWELLE, 25-4. Al enige tqd draait cr in Noordwelle een jongeren soos. Eén zaterdag per veertien dagen komt dc jeugd tussen 12 cn 21 jaar bijeen in hel dorpshuis. Er is muziek, er wordt gekaart, er is een biljart, maar ook wordt er samen gesproken cn gediskussieerd over zaken als werk loosheid, beroepskeuze, zaken rond milieu-aangelegenheden c.d. Vanuit deze gesprekken is ook de handtekeningen aktie voor Green- Peace Nederland ontstaan. Vorige week zijn de jongeren met door hen zelf versierde auto's cn een flinke stapel handtekeningenlijsten op stap gegaan. Deze nationale aktie wordt ge voerd voor het beschermen van dc walvissen in de wereldzeeën, een ak tie waar ook de popgroep Teach Inn" zich voor inzet met hun nieuwe grammofoonplaat. Dc aktie van de jonge Noordwellcnarcn heeft duide lijk succes gehad. Al 700 handte keningen worden verzameld in de gemeente Wcstcrschouwcn. Momenteel is cr kontakt niet Green Peace Nederland om dc handteke ningen aan te bieden aan dc kapitein van dc „Rainbow Worrier". Dit schip van Grecn-Peace zal misschien in dc komende weken dc haven van Zie rikzee aandoen. De volgende aktiviteit van dc jon gerensoos staat alweer op stapel. Eind mei organiseert dc jeugd een autopuzzeltocht voor andere dorpe lingen. Een jonge vereniging dus met veel initiatief en aktiviteit. Het kontak'- adres is: Marja Verwcel, Ingridstraat 11Noordwelle. Na aankomst in de Koebel kozen de leerlingen ieder een slaapplaats voor de komende nachten en werden de koffers uitgepakt. Vervolgens werd een grote oriëntatietocht ge maakt, terwijl de dames in de keu ken druk in de weer waren met het bakken van een enorme stapel pan nekoeken, die na afloop van de wan deling zienderogen slonk. Voor die middag stond er een bezoek aan de midgetgolfbaan op het programma, 's Avonds na de warme maaltijd werd er o.l.v. de heer De Bil uit Kerkwerve Bingo gespeeld met erg leuke prijzen. Nadat de lagei-e klas sen naar bed waren gingen de oude re leerlingen gewapend met zaklan taarns de duinen in voor een span nende nachtwandeling, waarbij een tweetal ouders de groep d.m.v. dier geluiden de duinen in lokte. De ui terst schaarse verlichting (het was nieuwe maan) verhoogde de span ning. Bunkers De volgende morgen werd een be zoek gebracht aan de bunkers waar iedereen zich naar hartelust kon uit leven in het enorme doolhof van gangen, 's Middags werd de hela groep ontvangen in het nieuwe on derkomen van de Boswachterij Wes- tenschouwen. Na de ontvangst en in leiding met prachtige dia's werd er met de boswachter een wandeling gemaakt met als doel de nieuwe uit zichttoren. Na afloop werd de bos wachter hartelijk bedankt en werd de school uitgenodigd over enige tijd een bezoek te brengen aan het broedgebied van de meeuwen kolonie. Dit voorstel werd uiteraard gretig door de leerlingen aanvaard. 's Avonds kwamen de ouders en werd de bonte avond gehouden. Na afloop en het heerlijke slaatje gingen de jongere kinderen weer naar bed en hielden de oudere leerlingen nog maals een speurtocht in de donkere duinen. Eenmaal terug viel een ieder ogenblikkelijk in diepe slaap. Na twee dagen prachtig weer re gende het vrijdag de gehele morgen, zodat er allerlei spelletjes en wed strijden in de rekreatiezaal werden gehouden. Na het feestelijk middag maal werd de voor die middag ge plande vossenjacht naar een latei- tijdstip verzet en voorbereidingen getroffen voor de terugtocht. Om streeks half twee kwamen de ou ders hun kinderen weer ophalen. BROUWERSHAVEN Dag van de Arbeid in Brouwershaven Als centraal punt op Schouwen- Duiveland van dc 1 mei-viering, de Dag van de Arbeid, is Brouwersha ven gekozen. Deze avond-bijeen komst wordt georganiseerd door PvdA, PSP, NVV en VARA in hel Tonnenmagazijn, waar deze organi saties informatiekraampjes zuilen inrichten. Ook het Vrouwencafé is er met een kraampje vertegenwoor digd. Als spreekster is uitgenodigd Wijnie Jabaay, tweede kamerlid voor de PvdA. Dc Alte Kleinse Band zorgt voor muziek, Aksic Poppekas- se voert het spel „Nelleke Mens gaat vreemd" uit en verder kan er worden gekeken en geluisterd naar „Ons dagelijks bestek". DKEISCHOK Oranjemarht „Crescendo" Behalve de gebruikelijke muzikale plichten, die de muziekvereniging „Crescendo" op koninginnedag tc vervullen heeft, wacht er nog een taak n.l. assistentie verlenen bq de Oranjcmarkt, die (14.00 uur) op dc Ring zal worden gehouden. De opbrengst komt ten goede aan de muziekvereniging. Diverse at- trakties worden geboden, waarbij de leden van de vereniging assistentie verlenen. Aanwezig is o.m.: een mi- ni-openlicht-bazar, kinderrad, rad van avontuur, enveloppenstand, schiettent, grabbelton, spijkerbalk en ballentent. Fraaie prijzen zijn te winnen. Uiteraard is ook aan de in wendige mens gedacht. Gehoopt wordt op een succes, want de vere niging kan een financiële injektie goed gebruiken. Bij minder gunstig weer, wordt de markt gehouden in het dorpshuis. NOORDGOUWE Programma Koninginnedag Noordgouwe heeft voor de viering van Koninginnedag het volgende programma samengesteld: 8.45 uur: vertrek muziekgezelschap „Con Amore" met schoolkinderen vanaf schoolplein openbare basis school naar de Ring; 9.30 uur: toe spraak burgemeester Slabbekoorn en vlag hijsen; 9.30-12.00 uur: kinder spelen op de Ring met medwerking can muziekvereniging „Con Amore"; 14.00-15.30 uur: spelen voor jongeren en volwassen op de Ring, o.a. paal- klimmen, touwtrekken, kussenge vecht, beugelgooien en watersteken; 15.30-16.00 uur: poppenkastvoorstel ling op de Ring door Ted Stigter en Fia Hoekstra (in de muziektent); 16.00-17.30 uur: gekostumeerde korf balwedstrijd op het sportveld; 19.30- 20.30 uur: ringsteken op de fiets (liefst versierd) op de Ring, voor alle leeftijden; 20.30 uur: opstellen voor de lampion-/fakkeloptocht rn.m.v. „Con Amore". Opgeven voor de diverse aktivilei- ten: zaterdagavond bij de jeugdsoos „De Gouwe" en telefonisch vóór za terdag 12.00 uur, bij mevrouw Uijl (01112) 619 of bij mevrouw Nelisse (01110) 3446. OUWERKERK Programma Koninginnedag 9.30 uur: Koraalmuziek vanaf de toren, verzorgd door „Nieuw Leven" 10.00 uur: Kinderspelen op de Ring met aan het slot oplaten van ballon nen; 13.30 uur: Optocht (fietsen, wa gens, groepen, e.d.), vertrek vanaf de parkeerplaats van het sportveld, met medewerking van „Nieuw Le ven"; 14.30 uur: Zeskampspelen op de Ring; 19.00 uur: veteranen-voet bal op het sportveld; 20.30 uur: lam pionoptocht met medewerking van „Nieuw Leven" (lampions zijn te koop bij voedingsmarkt Hendrikse). De bevolking van Ouwerkerk wordt gevraagd, de vlag uit te ste ken. ZIERIKZEE, 25-4. Op koninginne- dagavond treedt in de Concertzaal de Zaanse hardrockformatie „How ling Hurricane" op. Het gaat hier om de voorlopig laatste door „Brogum Concerts" georganiseerde popavond in Zierikzee. „Howling Hurricane" heeft een min of meer bekende klank op Schouwen-Duiveland, sinds het op treden van de groep in één van jeugdsoos Brogums huiskoncerten, verleden jaar november. Dat optre den is ook de aanleiding geweest om de groep opnieuw naar Zierikzee te halen, want de recht-toe-recht-aan- muziek van „Howling Hurricane" en de wat agressief aandoende act be viel de „Brogummera" best. Stevige, wat simpele muziek om op te swin gen en een lekkere act om naar te kijken - dat deed hel wel. Zangeres/ bassiste Angela schijnt het eveneens wel te doen, bij de heren dan - m'n liefje wat wil je nog meer Voor dit koncert zijn trouwens hog kaar ten in de voorverkoop (op de beken de adressen), want „Howling Hurri cane" is natuurlijk geen Grupno Sportivo. Niettemin zal de band toen wel zorgen, dat de 70e verjaardag van Hare Majesteit op gepaste, dus explosieve wijze wordt uitgeluid. Vuurwerk, nietwaar NIEUWERKERK Feestavond O.B.-school Donderdagavond 3 en vrijdag- „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk de jaarlijkse feestavond worden gehou den van de Openbare Lagere School, avond 4 mei zal in de grote zaal van Dit jaar worden twee avonden gege ven gezien de grote opkomst van vorige jaren. Ook dit keer zullen de leerlingen van de klassen 5 en 6 weer een musical opvoeren, getiteld „Vis serslatijn". Het belooft een groot feest te worden. In de pauze zullen loten verkocht worden ter bestrij ding van de kosten. Voor aanvangs tijd zie agenda. OOSTERLAND Verkoop pand Op vrijdag 4 mei zal in de zaal van hetcafé-restaurant: „effen d'Eule" door notaris D. Karsten uit Zierik zee een publieke verkoping plaats vinden van een woonhuis met berg plaats en erf, staande aan de Kerk straat no. 10 alhier. Het pand is thans leegstaand en werd jarenlang bewoond door de familie Rotte-Boot en was vroeger in tijden een winkel huis, behorende bij de brood- en kleingoedbakkerij van de familie Rotte. Omstreeks het midden van de vorige eeuw had Adam Rotte hier zijn kleermakerij totdat diens zoon, Adriaan Rotte, er een bakkerij in be gon. In 1922 werd het pand ver bouwd en werd er een nieuwe voor gevel aangezet, waarna het verschil lende jaren dienst deed als dubbel - woonhuis. In later tijden werd het toen weer verbouwd voor een enkele woning. De verkoping begint om drie uur namiddag, terwijl de bezichti ging van het perceel kan plaats vin den in overleg met de notaris. Sakor kollekte Onder leiding van mevrouw M. Beije-Boogert zal er in de week van 30 april tot 6 mei hier ter plaatse weer de jaarlijkse kollekte gehouden worden ten bate van SAKOR. Deze instantie heeft zich tot taak gesteld steun te bieden ann alle hulpbehoe venden zonder onderscheid, hetgeen echter alleen kan indien de gehele Nederlandse bevolking Sakor hiertoe in staat stelt. Laten we ons vooral in het „Jaar van het kind" niet on betuigd laten en bedenken dat ook onze kinderen uw belangstelling en hulp warad zijn. De inzameling wordt dan ook zeer hartelijk aanbe volen. Mbuma-zendingswerk Onder leiding van de heer D. I. van de Velde werd in de maand april alhier weer gekollekteerd in de be kende busjes ten bate van het Mbu ma-zendingswerk, door Annie en El- lie Bakker, Chris van der Hulle, An- ja, Tineke en Edie Meerman en Jan- nie Steenpoorte. De opbrengst be droeg in genoemde maand de som van f 240,waarvoor veel dank aan hen die dit mooie werk steeds weer gedenken willen met een gift, en niet minder de leiding en de kollektanten voor dit mooie resultaat. ZIERIKZEE, 25-4. He; kerkgebouw van de honderdjarige Gerefor meerde kerk mag aan de buitenkan', niet zo ogen, in de loop van de tijd is het interieur in ove 'een.stcmining gekomen met de sfeer die dc eredienst vordert. Ter gelegenheid van de eeuwvie ring, zal een - reeds bestaande - his torische steen weer een waardig plekje krijgen, waarschijnlijk in de kerkhal. De ene kant van deze steen herin nert aan de „Toevlucht'-periode. Dit „Toevlucht"-gebouwtje was tevoren een koetshuis van de latere ouderling Jhr. J. L. de Jonge en stond op de zelfde plaats, als het huidige kerkge bouw. Eerste steen De echtgenote van jhr. De Jonge legde de eerste steen op 20 oktober 1369 en de officiële ingebruikneming vond plaats op 22 december 1869. Op 5 maart 1882 schonk jhr. D? Jonge dit gebouw - met katechisatie- lokaal - aan de gemeente, die - naar reeds verhaald in een uitvoerig ZN- artikel na de afscheiding van de Chr. Ger. Kerk in 1892 zo uitgroeide dat tol nieuwbouw werd besloten. De andere zijde van de steen ver meldt derhalve, dat op 20 juni 18.91 (wederom) door mevr. De Jonge de eerste steen werd gelegd, waarria op 22 november 1893 het nieuwe ge bouw werd ingewijd. Het interieur van de zondag jubile rende kerk. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3