Tienduizenden vluchtelingen feitelijk gijzelaars van de Rode Khmer joden Russische naar de V.S. Russische „interventie- groepen Salt II SOMMIGE CAMPINGS SJOEMELEN MET HUN PRIJZEN Bestand in Zuid-Libanon Voor integratie gehandikapten is acceptatie noodzakelijk C3EH Vraag naar olie Ondernemer zijn op Schouwen- Duiveland DEBAT VOORTGANGSNOTA 2 Drama in Azië „Ik iveet 'f niet Bij campingprijzen Flitsen uit het buitenland „Juliana 70" Carter en de olie Tweede Kamer AGENDA SINGAPORE/BANGKOK, 25-4. Aangevoerd door fa natieke gneril last rijders van de Rode Khmer, volgen 40- tot 60.000 Cambodjaanse vluchtelingen, voor het grootste deel apathisch en berustend in hun lot, hun weg in het grensgebied van Thailand en Cambodja. De meeste Cambodjancn in de on overzienbare vluchtelingenstroom, zün praktisch gijzelaars van de zwaar ROME, 25-4. In Rome is dinsdag een luchtbrug ingesteld voor het overbrengen van duizenden Russi sche Joden naar voornamelijk de Verenigde Staten, Canada en Austra lië. Het eerste vliegtuig dat vertrok was een gecharterde „Jumbo" van Panam met bestemming New York. Aan boord bevonden zich 391 Joden. De verwachting is dat met de luchtbrug tot einde juni ongeveer 10.000 Russische Joden worden over gebracht. Velen zitten al maanden in kampen in Rome en dë naburige badplaats Ostia. Een gebaarde Russische Jood, Chaim Jsapim, zei dinsdag vlak voor het instappen: „Dit is de gelukkig ste dag van mijn leven". Een ander zei dat hij een half jaar op een inreisvisum voor de Verenigde Staten had gewacht. De Amerikaanse regering heeft onlangs de immigratiebepalingen dermate versoepeld dat maximaal 25.000 Russische Joden uit kampen in de hele wereld de Verenigde Sta ten kunnen binnen komen. WASHINGTON, 25-4. De V.S. en de Sowjet-Unie hopen de volgende week de onderhandelingen te kun nen afronden over een nieuw ver drag dat de bewapeningswedloop moet afremmen (SALT-2) en dan tevens bekend te maken dat er half mei een topkonf eren tie tussen de presidenten Carter en Brezjnjev ge houden zal worden. Het nieuwe ver drag zal dan nog voor 1 juni ter ra- tifikatie aan de Amerikaanse senaat worden voorgelegd. LONDEN, 25-4. Zoals over al elders in Engeland aan de vooravond van de verkiezin gen 3 mei, hangen ook voor de vensters in de Londense straat Rivierview Gardens plakkaten met de naam van de favoriete kandidaten - be halve op nummer 91. „Ik weet 't niet", roept daar een met de hand getekend bord de voorbijganger toe. gewapende soldaten. Hun bewakers willen als laatste getrouwen van het door Vietnamese interventie ten val gebracht schrikbewind van Pol Pot, de strijd tegen de Vietnamezen en de door hen gesteunde nieuwe regering in Phnom Penh, voortzetten in de rimboe van west-Cambodja. Kinderen De guerillastrijders, onder wie op vallend veel halfvohvassenen en kin deren, waren met de massa burgers voor de oprukkende overmachtige Vietnamese aanvalstroepen, over de nabijgelegen grens naar Thailand uitgeweken. Langs de grens bewoog de vluch telingenstroom zich 10 km in zuide lijke richting, om vervolgens weer over de grens de rimboe van Cam bodja in te trekken. Een circa 25-jarige „kommandant" met rode hoofddoek, zei dat hij op bevel van de hoogste leiding een nieuw steunpunt zal opzoeken en dan tot de tegenaanval zal overgaan. „Wij hebben genoeg munitie". Hij zou in rechtstreekse verbinding met Pol Pot staan. Het steeds van plaats veranderen de hoofdkwartier van Pol Pot zou zich nu op circa 80 km ten oosten van de hoofdstad Phnom Penh be vinden. Waarom? De enige reden.waarom de gueril lastrijders zich niet eenvoudig van de voor verdere strijd ongeschikte burgers ontdoen en hen in Thailand achterlaten, is volgens westelijke waarnemers het volgende: de men sen van Pol Pot willen de wereld wijsmaken dat het volk als één man achter hen staat en „vrijwillig met hen door dik en dun gaan". De Thailandse overheid, die de la wine van vluchtelingen en de uit- wijk-manoeuvre van de Cambod jaanse guerillastrijders machteloos gadeslaat, vreesde woensdag in toe nemende mate dat de strijd over slaat op gebied van Thailand. DEN HAAG, 25-4. Het Konsumen- ten Kontakt heeft na een oproep ruim driehonderd klachten ontvan gen over grote prijsverhogingen op campings. Uit de klachten blijkt dat honderd kampings hun prijzen zonder toe stemming verhoogd hebben. De toe gestane prijsverhoging is zeven pro cent. PARIJS, 25-4. Het Sowjetrussi- sche leger beschikt volgens inlich tingen van Franse militairen over speciale „interventiegroepen" die de tegenstander in Europa bij een eventueel konflikt moeten desorga niseren. Op het ogenblik zijn onge veer achthonderd van dergelijke groepen in Europa gestationeerd. De groepen, bestaande uit 25 tot 50 man, zijn gespecialiseerd in het ple gen van sabotage en „psychologische oorlogsvoering". Honderdvijftig van dergelijke groepen zijn speciaal op geleid voor interventie in Frankrijk, aldus deze bron. JERUZALEM. Premier Menachem Begin van Israël heeft dinsdag ge zegd dat zijn kabinet voornemens is in de noordelijke helft van de bezet te westelijke Jordaanoever zoveel Joodse nederzettigen te stichten als mogeljjk is, aldus een bericht van de Israëlische radio. STRAATSBURG. Het Europees parlement heeft woensdag besloten voor de komende vyf jaar gesubsi dieerde leningen te verstrekken aan minder-welvarende lidstaten, met name aan Italië en Ierland. Deze le ningen bedragen 1 miljard reken- eenheden per jaar. De rentesubsidies op deze leningen belopen een bedrag van 200 miljoen rekeneenheden per jaar. HOMESTEAD, Florida. De nukle- aire planninggroep van de acht Na- volanden is woensdag overeengeko men, dat nieuwe Amerikaanse raketten in West-Europa onder zo groot mogeljjke deelneming door andere landen moeten worden inge voerd, ook door Nederland. Bonn wees af, dat nieuwe raketten alleen op Westduits grondgebied zouden worden geïnstalleerd. UMM KOSHIBA, Sinai. Egypte en Israël hebben woensdag officieel een einde gemaakt aan de staat van oor log tussen beide landen door de do- kumenten ter ratifikatie van het op 26 maart ondertekende vredesver drag uit te wisselen. De uitwisseling vond plaats in een Amerikaanse mi litaire waarnemingspost in Umra Koshiba in de Sinai. CAIRO. De Israëlische minister van defensie, Ezer Weizman, heeft er woensdag by de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO en andere Arabieren op aangedrongen „op te houden met schieten" en over vrede met Israël „te gaan praten". Het Konsum,enten Kontakt vreest dat nog veel meer kampinghouders het prijsbeleid ontduiken; Veel kam peerders durven niet te klagen over hun kamping uit angst dat hun naam bekend wordt bij de kampinghouder. Kunstgrepen Om prijsverhogingen door te voe ren bedienen kampingexploitanten zich van allerlei kunstgrepen. VaaK moeten nieuwe kampeerders op een kamping forse aansluitkosten beta len voor water en elektra, ook al is de aansluiting al lang aanwezig. Bij vertrek worden afsluitkosten bere kend terwijl bekend is dat er hele maal niet afgesloten zal worden. Als een kamping van overheidswege wordt gedwongen tot de aanleg van riolering, worden de aanlegkosten doorgaans volledig op de kampeer ders verhaald. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De bijzondere com missie uit de Tweede Kamer, die zich bezighoudt met de voorberei ding van de behandeling van de bei de (nieuwe) abortus-ontwerpen be slist donderdag of alsnog een hoor zitting wordt gehouden. Voor deze hoorzitting is vrijdag 18 mei al ge reserveerd. DEN HAAG. „Bezuinigingen op de gezondheidszorg, maar niettemin streven naar handhaving van de kwaliteit", zoals neergelegd in Be stek '81, wordt door de belangenver eniging voor werkers in de gezond heidszorg „Het Beterschap" onzinnig genoemd. VALKENBURG. Het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB)* zal met kracht bij de gemeentebesturen blijven aandringen op de uitschake ling van grondspeculanten. Dit zei NVOB-voorzitter L. A. van den Bos woensdagmiddag bij de opening van de algemene vergadering in Valkenburg. DEN HAAG. Er komt een accent verschuiving in het woningbouwpro gramma voor meer woningen in de drie westelijke provincies. Het pro gramma wordt in juni bijgesteld na overleg met de Adviescommissies Verdeling Rijkssteun Woningbouw (AVRW). DEN HAAG. In Den Haag is woensdag in principe overeenstem ming bereikt over een cultureel ver drag tussen Nederland en de Duitse Democratische Republiek. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. AMSTERDAM. De openbare kleu ter- en lagere scholen in Amsterdam zullen op 1 mei gesloten zijn. B. en w. hebben dit besloten, omdat ook de andere gemeente-ambtenaren in de hoofdstad voortaan op 1 mei vrij hebben. DEN HAAG. Minister Andriessen van financiën wil nog even wachten met een beslissing over al dan geen noodremprocedure. Die komt er, als het maximum toegelaten financic- 1 ringstekort voor dit jaar van zes pro cent dreigt te worden overschreden. Wanneer de beslissing precies valt, kon de bewindsman nog niet zeggen. HILVERSUM, 25-8. In de televisie- aktualiteitenrubriek Televizier Ma gazine van de AVRO zal donderdag 26 april ruime aandacht worden be steed aan de première van de film „Juliana 70" in Amsterdam, waarbij de koningin aanwezig zal zijn. Men heeft voorts een eigen repor tage van de hereniging van een Rus sisch jongetje met zijn al enige jaren in het westen 'verblijvende moeder en in het geheim genomen filmopnamen van een Russische jodin, die naar Si berië is verbannen (Nederland 2 - 22.20 uur). BEIROET, 26-4. Korrespondenten in Zuid-Libanon hebben gemeld dat enkele uren na het ingaan van een bestand de artillerie van de chris- ten-militia's in Marjayoun donder dagochtend vroeg het dorp Hasbaya (in het oostelijk grensgebied) heeft beschoten. Zes burgers werden ge wond en drie huizen en de elektrici teitscentrale werden vernield. Anderzijds werden enkele Nepalese leden van Unifil in de afgelopen nacht in het dorp Kaoukaba gewond door beschietingen van de Israëlische artillerie, waarop de Nepalezen en de soldaten van het Libanese leger in Kaoukaba in staat van paraatheid werden gebracht, aldus de korres pondenten. De Veiligheidsraad van de V.N. zal donderdagavond bijeenkomen ter be spreking van de toestand in Zuid- Libanon. Donderdag 26 april Oudervereniging gehandikapten ZIERIKZEE, 25-4. Om de integratie van de geestelijk gehandicapte mens naar de maatschappij te bevorderen, is de acceptatie door die maatschappij nodig. Eén van de belangrijkste doelstellingen van de Ver eniging van Ouders van Geestelijk Gehandicapten is het stimuleren van dit streven. Stapt Umaareens binnen bij één van de méér dan 200 speciaalzaken op foto- en filmgebied.Daar heeft de Combifoto vakman nog écht tijd voor U en daar vindt U alle kwaliteitsmerken. WASHINGTON, 25-4. De vraag naar olie begint zo langzamerhand het aanbod ervan te overtreffen, zo heeft de Amerikaanse minister van energie, James Sclilesinger, de eko- nomische kommissie van het Ame rikaanse Congres laten weten. De situatie die nu ontstaat, was voor zien voor halverwege de jaren tach tig, zo zei Schlesinger. Een al te grote vraag naar olie kan leiden tot olieprijsverhogingen of tot verlaging van salarissen, ver kleining van de produktie of ver mindering van het aantal arbeids plaatsen, zo meent Schlesinger. WASHINGTON, 25-4. Pre sident Carter heeft deolie industrie en haar pleitbezor gers in het kongres ervan be schuldigd het Amerikaanse volk om de tuin te leiden. In een toespraak op een lunch van de Amerikaanse academie van wetenschappen ter her denking van het feit dat hon derd jaar geleden Albert Ein stein werd geboren hield hij een vurig pleidooi voor zijn plannen voor het belasten van extra winsten van de olie- maatsschappijen en kritiseer de hij een alternatief plan van enkele kongresleden. BEIROET. Israël heeft woensdag zijn militaire akties in Libanon voortgezet. Voor woensdagmiddag verschenen er twee maal Israëlische jachtbommenwerpers boven Beiroet en andere Libanese gebieden. De toe - stellen werden fel bestookt door Pa lestijns en Syriseh afweergeschut. (Vervolg van pag. 1) DEN IIAAG, 25-4. De huidige op positieleider in de Tweede Kamer, Den Uyl (PvdA) meent dat het ka binetsbeleid elke geloofwaardigheid mits als het gaat om het realiseren van dc wcrkgelcgcnhcidsdoclstelllng. Hij zei dit woensdagmorgen als eerste spreker in het kamerdebat over de voortgangsnota, een uitwer king van de nota Bestck'81. VVD-fractie voorzitter Rietkerk meent dat thans het ogenblik is aan gebroken over te gaan tot de ver vroegde belastinginning en tot het uitstellen van bepaalde rijksuitga ven. In het kamerdebat over de voortgangsnota zei hij woensdag morgen dat niet langer gewacht mag worden met het trekken aan „de noodrem". CDA-fraktievoorzitter Lubbers meent dat het bedrijfsleven - werk gevers cn werknemers - tekort schiet in de beheersing van de loonsomont wikkeling. Voor DS*70-kamerlid Nijhof ken merkt Bestek '81 zich door een te eenzijdige aanpak van de werkloos heid. De economische theorie in de nota beperkt zich te exclusief tot dc arbeidskosten-theorie. Een aanpak over een breder front is noodzake lijk. zei Nijhof woensdag in de Twee de Kamer. Daarop hamerde steeds weer de heer J. J. Vermeulen, voorzitter van het Prov. Beraad Zeeland van die vereniging en voorzitter van de Stichting Sociaal Pedagogisch Wel zijn in Zeeuws-Vlaanderen in dc twee referaten, die hij woensdag avond in de Concertzaal hield tijdens de viering van het tienjarige bestaan van de Federatie Schouwen-Duive- land. Stimuleren op materieel en im materieel gebied is wel de belang rijkste taak van de ouderverenigin gen, om tot. een zo volledig mogelijke ontplooiing van de menselijke mo gelijkheden van deze zorgenkinderen te komen. Huisorkest Een staaltje van die mogelijkheden hadden de vele belangstellenden juist tevoren kunnen aanschouwen: een optreden van het huisorkest van de zwakzinnigeninrichting „Vijver vreugd" uit Middelburg. Met werke lijk vreugdevolle overgave werd er gemuciseerd, met eindeloos geduld *is daar ook twee jaar intensief aan ge werkt. Evengroot enthousiasme bracht het optreden van de volksdansgroep van het dagverblijf „Brugzicht" uit Zic- rikzee teweeg. Na pas een paar we ken studeren voor dit publiekelijk optreden werden verscheidene dans jes uit verschillende landen uitge voerd, met stimulerend meeleven en handgeklap van ouders en vrienden in de zaal. Heel belangrijk vond de heer Ver meulen het uitbreiden van die vrije tijdsbesteding in allerlei mogelijke vormen. Komplex probleem Hij noemde de gehele zwakzinni genzorg een zo komplex probleem, dat er altijd teamwork nodig is bij de begeleiding daarvan, deskundigen op vele gebieden. Een van de be langrijke schakels is de maatschap pelijk werker, die volgens hem ook ingeschakeld dient te worden bij hel van de grond komen van dc vroeg tijdige hulpverlening cn onderken ning. Juist ouders met kleine gchandi- kaptc kinderen, zwakzinnigen die nog niet aan een dagverblijf toe zyn, hebben begeleiding en steun nodig, bijvoorbeeld van dc gespecialiseerde verpleegsters. Teams die zich spe ciaal op dit nieuw ingeslagen ter rein bewegen bestaan al, onder an dere in Zeeuws-Vlaanderen. moet kijken naar de ontwikkeling van de Nederlandse ekonomie, om dat hij daar mede afhankelijk van is. Wat die ekonomische ontwik keling betreft, merkte hij op: „Alle signalen staan op rood". De heer Perquin noemde de houding van het parlement „labbekakkerig" nu het tegen een aantal bezuiningen „nee" heeft gezegd uit angst voor bepaalde ontwikkelingen. Dit zal, volgens de heer Perquin, vrijwel zeker op zeer korte termijn een noodwetgeving tot gevolg hebben om toch tot de nood zakelijke bezuinigingen te komen. Ontwikkeling loonkosten De ontwikkeling van de loonkos ten noemde hij desastreus voor het Midden, en Kleinbedrijf. Hij wees op het achterblijven van de ontwik keling van het ondernemersinkomen. „De koopkracht van de globale on dernemer ligt op het nivo van 1972. Het enige lichtpunt is dat het sinds vorig jaar niet verder achteruit is gegaan". Dit laatste zag hij als ge volg van de fiscale maatregelen, die de regering op aandrang van de ge- i organiseerde ondernemers heeft ge nomen. Ten aanzien van de te verwachten beperking van het konsumplief kre diet maakte de heer Perquin zich zorgen over de gevolgen voor het Midden- en Kleinbedrijf. Toch zei hy nog in het onderne mersschap te geloven, omdat dc mensen zich bewust worden dat dc hand aan de ploeg geslagen moet worden. „Gelooft in uw eigen moge lijkheden, dan nog zal het onderne mer zyn geen sinecure worden, maar dat is ook niet wat u wilt iedere maandagmiddag Nicuwcrkerk „Ons Dorpshuis", bejaardengymna- stiek, 14.00-15.00 uur. Iedere woensdagavond Zicrikzce Gymzaal Raamstraat: Trimavond van dc Zeeuwse Sportraad; 20.00 uhr. Tol 30 mei (werkdagen) Middelburg Tot 30 mei (werkdagen). Zeeuws mu seum 14.00-17.00 uur. Chr. Ger. Kerk. Bijeenkomst gewijd aan Ondergrondse Kerk (Wurm- brand-kerk) 19.30 uur. Havenplein 24, Rechtswinkel, 19.00- 20.00 uur. Huis van Nassau, openbare verga dering PSP-Schouwen-Duiveland met lezing van Bouwe Kalma over Europese verkiezingen, 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede 20.00 uur Klaver jas wedstrijd. Bruinisse ,,'t Durps'uus", Ver. Kleuterschool Bruinisse,. 20.00 uur. Vrijdag 27 april Zierikzee Jubileumuitvoering Delta Sport, afd. gymnastiek, 15-jarig bestaan. Con certzaal; 19.45 uur. Dorpshuis, 19.00 uur, Onderling So listenconcours „Luctor et Emergo". Nieuwerkerk Dorpshuis, bazar muziekkorps „Oe fening en Uitspanning", 19.00 uur. Bruinisse Kerkgebouw Geref. Gemeente in Nederland, kiesver. SGP, 19.30 uur. Zaterdag 28 april Burgh „De Koebel", Afscheidsbijeenkomst ds. A. A. van Leeuwen, 20-21.00 uur: Renesse Dorpshuis, toneeluitvoering, 20.00 uur. Brouwershaven Brandweerwedslrijden, aanvang 9.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis, bazar muziekkorps „Oe fening en uitspanning", 14.00 uur. Bruinisse Manege De Korenzolder, Groene Weg 1, 10.00 uur aanvang demon stratiedag. Maandag 30 april Zierikzee Bar Mirabelle, Oranjefeest met Max Collie Rhythm Aces, 21.00 uur. Concertzaal; Brogum Concerts pre senteert hardrockformatie „Howling Hurricane"; 22.00 uur. Nieuwerkerk De Fijnproever; dansen, m.m.v. Dis co Sound Selection; 20.00 uur. Dinsdag 1 mei Renesse Bowlingklub „Alles om", 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 1-mei-viering PvdA. PSP, NVV en VARA, 19.15 uur. Woensdag 2 mei Zierikzee Geref. kerk, vergadering Vrouwen- konta kt groep, 20.00 uur. Donderdag 3 mei Zierikzee „De Zeeuwsche Herberghe", 20.00 uur. Vergadering rayon Schouwen Duiveland. zaalvoetbal. Herv. Ver.-gebouw, Herv. Vrouwen groep, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", feestavond O.B. School, 20.00 uur. Vrijdag 4 mei Scharendyke „Putmeet"; Volksdansavond CPJ; 20.00 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis" feestavond O.B. School, 20.00 uur. Zaterdag 5 mei Serooskerke Schelphoek Wandeltocht, 9.30 uur vertrek 40 km, 14.00 uur vertrek 8 en 15 km. Woensdag 9 mei ZIERIKZEE Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur bejaardenmiddag N.C.V.B. Burgh Bejaardenreis, 8.00 uur. Donderdag 10 mei Zierikzee Havenplein 24, Rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Zaterdag 26 mei Brouwershaven Sportpark „Onder de Molen" 14.00 uur wandeltocht. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half les Redaktie (01110) 466Ö, (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2