Nederland haalt de nieuwe (Alpha) van drie kanten Boomplantdag-werkstukken van scholen te zien in stadhuis President Bangladesh in Nederland Problemen rond „The Times' Be loonregeling De Turken in de kerk Veel auto's hebben rem-afwijking Kritiek op politie- formulieren DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het voorjaar en de aardappel minimum? Expositie in Vierschaar -NationaalComitéKoninginJuliana70jaar- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 april 1979 135ste jaargang: Nr. 22494 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255, Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda" Redakteur; M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij.v/h Lakenman Ochfman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1. 4300 AA Z'zee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse ^ummers 55 cem - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (tlm 4 regels) 4,60 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exc'usief 4% B.T.W IN DIT NUMMER: Kampweekend „De Schakelte Haamstede DEIN HAAG, 23-4. Van drie kanten haalt Nederland deze week de nieuwe aardappelen. Allemaal van het ras Alpha, allemaal ontstaan uit Nederlands pootgoed of op z'n minst uit pootgoed dat zelf uit Nederlandse pootaardappelen is voortgekomen. Maar voor de kon- sument zijn ze geteeld in Israël, op Malta en in Mexico. Kleine beetjes hebben ons sinds de eerste week van april al door de lucht, te land en ter zee bereikt. De ze week wordt bij elkaar zo'n zes duizend ton verwacht. Israël, dal de eerste tien ton al op 6 april per vliegtuig' afleverde, is zijn Alpha's voor Nederland daarna gaan exporteren per boot via Marseille, vanwaar ze per vrachtauto hierheen •komen. In de week voor en de week na Pasen is op die manier in totaal 460 ton verzonden; deze week wor den duizend ton verwacht, verdeeld over twee scheepsladingen. De auto's DEN HAAG, 23-4. De president van de volksrepubliek Bangladesh Ziaur Rahman, is voor een staatsbe zoek van twee dagen in ons land. Rahman werd bij zijn aankomst op het Binnenhof in Den Haag be groet door minister-president Van Agt. Ook de commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland, mr. M. Vro lijk, en de burgemeester van Den Haag ,drs. F .G. L. L. Schols.' waren ter begroeting aanwezig. Bij de aankomst van Rahman pro testeerde een twintigtal leden van het Bangladesh-comité tegen de Ne derlandse overheidshulp aan Bangla desh en tegen „de fascistische prak tijken van het regime-Rahman". Het Bangladesh-comité bestaat uit Ben gaalse staatsburgers en Nederlandse sympathisanten. uit Marseille worden hier respectie velijk woensdag en vrijdag ver wacht. In totaal, verwacht importeur Ha- ge International in Barendrecht, zal de invoer uit Israël, die tot onge veer eind mei gaat duren, op acht a, tienduizend ton komen. De winkelier zal volgens zijn schat ting voor een baaltje van 25 kilo 28 tot 30 gulden moeten betalen. Van Malta, waar C. Veenendaal BV in Beverwijk de hele oogst van tien a twaalfduizend ton heeft opge kocht. is het m.s. Lotte onderweg met duizend ton. In de nacht van donderdag op vrijdag wordt het in Beverwijk verwacht, waar het nog dezelfde nacht zal worden gelost. Malta-kwaliteit Via Reggio Di Calabria in zuid- Italië heeft Veenendaal in achttien vracht::utoriteiten. al450 ton hier heen gebracht. - Men had gehoopt, de eerste scheepslading reeds maandag 23 april hier te kunnen ontvangen, maar het oogstweer op Malta zat te gen. Vanwege de kwaliteit - die op het eiland door Nederlandse inspec teurs wordt beoordeeld - vond men het beter nog even te wachten. Voor de konsument, schat Veenen daal, zullen de Malta's ongeveer een rijksdaalder per kilo gaan kosten. Vorig jaar kwamen de eerste Malta's hier rond 20 april binnen. Mexico In Rotterdam wordt aan het eind van de week het schip „Silver Med" verwacht met vierduizend ton geel- vlezige Alpha's uit Mexico. Meer zal er uit dat land vooreerst wel niet komen, verwacht importeur C. Meij er BV in Kruiningen. Men hoopt de lading nog deze week te kunnen los sen. Ook de Mexicaanse Alpha's heb ben Nederlandse ouders of althans voorouders; Mexico laat niet ieder jaar onze pootaardappelen toe, zodat men er, met het Nederlandse pro- dukt als uitgangsmateriaal, ook zijn eigen poters verbouwt. Vorig jaar waren de Mexicaanse Alpha's hier op 26 april. LONDEN, 23-4. Het konflikt rond de 20 weken geleden gestaakte pu- blikatie van de Britse dagbladen „Ti mes" en „Sunday Times" heeft zich maandag verscherpt. De drukkers- bond NGA plaatste stakingsposten voor de uitgeverij „Times Newspa per Ltd" in Londen om de strijdlust van deze sterke bond te benadruk ken en de voorgenomen uitgave van de buitenlandse editie te verhinde ren. De NGA wil bonden van drukkers en zetters in het buitenland oproe pen te verhinderen dat een week blad van de Times in het buitenland wordt gedrukt. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's DEN HAAG, 23-4. Onder het Ne derlandse volk bestaat veel onwe tendheid over de inhoud van de mi nimum-loonregelingen. Zo blijkt uit een recente enquête dat slechts 26 procent van de onder vraagden weet dat een werknemer van 23 jaar en ouder recht heeft op het wettelijk minimumloon. Slechts zeven procent wist bij benadering te zeggen hoeveel op het moment van de enquête het minimumloon bedroeg (f 1.722,—). De enquête is in opdracht van het ministerie van sociale zaken uitge voerd door de N.V. v/h Nederlandse Stichting voor Statistiek in Den Haag. De uitkomsten zijn maandag door het ministerie bekend gemaakt. DEN HAAG. 23-4. Veel Nederland se auto's hebben een afwijking in het remsysteem, die gevaarlijk kan zyn. De ANWB heeft bij een landelijke remmentest van bijna vierduizend auto's ontdekt dat ruim een kwart van die auto's een verschil in rem- kracht had van meer dan twintig procent tussen de wielen op dezelfde as. De ANWB wijst erop dat meer dan twintig procent een grote kans geeft op scheef trekken van de auto tijdens krachtig remmen. De ANWB testte in het najaar van 1978 in zes plaatsen van ons land de auto's in een speciaal voor de rem mentest ingericht mobiel technosta- tion. Men gaf zes procent van de automobilisten het dringende advies de auto onmiddellijk te laten na kijken. ZIERIKZEE, 23-4. „Wij leerlingen van (le zesde klas van de „Jan Wouter van den Doel-scliool", heioven hierbij plechtig de natuur te sparen" staat geschreven op een affiche, tentoongesteld in de Vierschaar in hel stadhuis. Enkele leerlingen van de basisscholen te Zierikzee namen na afloop van de opening van de boomplantdagtentoonstelling in het stadhuis hun prijs in ontvangst. Naar aanleiding van de boomplant- dag op 21 maart van dit jaar, hebben alle lagere scholen te Zierikzee werk stukken gemaakt, die vanaf maan dag 23 april in de Vierschaar van het stadhuis tentoongesteld zijn. De opdracht was voor de zesde klassen bestemd, maar do openbare school „Binnen de Veste" heeft mot alle klassen deelgenomen. Maandag middag waren de prijswinnaars on der de leerlingen naar het stadhuis gekomen om hun prijs in ontvangst te nemen en waar burgemeester De Meester hen toesprak. Achteloos „De tentoongestelde werkstukken doen erg gezellig en fleurig aan. Jullie weten door boomplantdag wat te doen met het groen. Daarom had ik« liever alle kinderen van de scho len naar de Vierschaar gehad. Door dc achteloosheid van dc men sen sneuvelen veel bomen, met name door aanrijdingen met een boom". Op de Nieuwe Haven is onlangs een iep uit Zwolle geplant. Wat dat allemaal kostte, had de heer De Meester graag over voor het groen. De bomen zijn immers goud waard. Belangrijk De eerste burger droeg een ge dicht voor van Nicole de Spirt. Dc inhoud vertelde hoe erg de bomen het vonden gekapt te worden, omdat in hun plaats een fabriek verscheen. ..Dat gebeurt in Nederland niet veel meer. We raken er steeds meer van doordrongen hoe belangrijk het groen is. Jullie zijn dc jeugd en als jullie ervan overtuigd zijn dat het belang rijk is, is het goed. Want over tien jaar denken jullie dan nog zo". De werkstukken waren gemaakt van: schuimrubber, waterverf, foto's, watten, plaatjes, macaroni en wol. De tentoonstelling is van maandag 23 tot en met vrjjdag 27 april. DEN BOSCH, 23-4. Er is nog geen oplossing gevonden voor de groep Turken in de St. Janskathedraal in Den Bosch. Bisschop Bluyssen en het kerkbestuur van de Sint Jan hebben maandag voortdurend kon- lakt gehad met binnen- en buiten landse hulporganisaties en het mi nisterie van justitie, maar tot nu toe heeft dat geen konkrete resultaten opgeleverd, aldus een woordvoerder van het bisdom. Wie de kunstenaar is en waar hij woont, interesseert de men sen soms meer, dan wat }iij gemaakt heeft. Goethe BRUi'nISSE. Aan het kwisprogramma t.g.v. de jaardag van de koningin, getiteld „Wat heet 70?", met als spelleider Dick Passchier, zal medewerking worden verleend door het echtpaar W. Jumelet-Jumelet, Steinstraat 7, Brui- visse. De uiteindelijke winnaar (of winnares) zal een soort défilé van 3 a 4 Ti;iTivten worden aangeboden waara.an vertegenwoordigers van alle Neder landse provincies, zoveel mogelijk in kostuum en een produkt meedragend dat kenmerkend is voor de provincie, zullen deelnemen. Dick Passchier spreekt hierbij komentaar. Het programma wordt op Koninginnedag om 121.20 via Nederland II uitgezonden. Hel Bruse echtpaar zal deelnemen in originele Bruse klederdracht afkomstig uit de Oxidheidkamer te BriLinisse. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot woensdagavond: Nog steeds koud Half tot zwaar bewolkt met van tijd tot tijd regen; koud weer met mini mumtemperaturen van circa 5 gra den en middagtemperaturen rond de 10 graden; krachtige noordwesten wind, maar vannacht in het binnen land nog matige, wind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max,-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 25 april. Zon op 6.24, onder 20.53 Maan op. 6.14, onder 19:34 26 april. Zon op 6.22, onder 20.55 Maan o.p 6.43, onder 20.49 Nieuwe maan: 26 april (15.26) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 25 april 3.11 15.49 8.47 21.07 26 april 4.00 16.32 9.34 21.46 Springtij: 28 april HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, gevuld met koude lucht en veel bewolking, waaruit in geheel west-Europa van tijd tot tijd regen valt, trok via Schotland en de Noordzee naar het. zuidoosten. Dinsdagochtend lag de kern ervan boven het Waddengebied. Ook woensdag zal dit lagedrukge bied het weer bij ons meer op de herfst doen lijken dan op het voor jaar. Wij komen in het noordwestelijke windveld aan de achterzijde ervan terecht. De luchtaanvoer vindt dan plaats via de Noordzee waarvan de watertemperatuur bij onze kust on geveer zeven graden is. In het bin nenland kan de temperatuur tot on geveer tien graden oplopen. Daarbij zal er nauwelijks zon zijn. Maar veel bewolking waaruit van tijd tot tijd regen zal vallen, in hoofdzaak met een buiig karakter. De slechtweerin- vloed van dit genoemde lagedrukge bied reikt tot over zuid-Frankrijk en het Alpengebied, waar het afgeiopen etmaal veel regen is gevallen. DEN HAAG, 24-4. Bij de politie, of althans bij enkele politiekorpsen, zijn vuurwapenformulieren in om loop die diskriminerend zijn. De Tweede-Kamerleden voor de PvdA Stoffelen en Roethof vinden dat de ministers Wiegel en De Ruiter, van binnenlandse zaken en van justitie, de diskriminerende lermen uit die formulieren moeten verwijderen. Ze hebben de bewindslieden daarover schriftelijke vragen gesteld. Op de formulieren vult de politie do kategorie verdachten in. De ka merleden zeggen dat daarop de vol gende kategorieën staan: terrorist, 1 Molukker, West-Indiër, gastarbeider, horekasektor, souteneur, taxichauf feur. woonwagenbewoner, autohan delaar en onderwercldfiguur. Advertentie -X Stort uw bijdrage voor het verjaardagsgeschenk aan de koningin op Z_ postgironr.41979 70 of op uw bank op het speciale rek.nr 7919 tn.v.het Nationaal Comité.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1