Jonge boeren keren zich tegen landbouwbeleid van Brussel STREEKNIEUWS Ledenvergadering Oranjevereniging „Juliana" te Renesse Drietal scholen bezet in Zierikzee N.V.V. WIL MEER OPENHEID VAN „BETER WONEN" Van Agl ziel lichtpuntjes Driehonderd borden in de regio ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vr(jdag 20 april 1979 Nr. 22492 SCHOUWEN-DUIVELAND, 20-4. De aktie „O"* l.o- laiij; is ieders belang''1 v,an'de Z.A.j.K. en de Regionale Agrarische Kommissies (R.A.K.'s) zal in deze regio zeker niet ongemerkt voorbij gaan. In de nacht van vrydag op zater dag zullen hier 300 borden worden geplaatst met slogans als: „Door dit landbouwbeleid, elke dag 10 boeren kwjjt!". Over de achtergrond en het doel van deze protestaktie wordt in dit nummer nog nader ingegaan. Postiegeltentoonsteliing te Goes In één van de hallen van de vei linggebouwen aan de Fruitlaan le Goes wordt van donderdag 26 april t/m zaterdag 28 april, een grote post- zegeltentoonstelling gehouden, ge organiseerd door de afdeling Goes e.o. van „Philatelica". De tentoon stelling bedoelt geheel zuidwest Ne derland te bestrijken en betekent voor de respektievelijke afdeling een groot evenement. Bij die afdelingen zijn ca 3000 leden aangesloten. Een uitvoerige katalogus met artikelen en bijzonderheden is inmiddels ver schenen. ZIERIKZEE Bijzondere jubileumviering Op woensdag' 25 april herdenkt de Federatie van Ouders en Vrienden van de geestelijk gehandicapten op Schouwen-Duiveland. het tweede lustrum. De feestelijke herdenking van dit 10-jarig bestaan vindt plaats in de Concertzaal. Medewerking wordt verleend aan het huisorkest van de Zwakzinnigen Inrichting ..Vijvervreugd" te Middelburg. Ver der: een volksdansgroep van het dagverblijf „Brug Zicht" te Zierik- zee. Spreker is- de heer J. J. Vermen - len, voorzitter Provinciaal Beraad Zeeland van de Vereniging van Ou ders van geestelijk gehandicapten. BROUWERSHAVEN Programma Koninginnedag Hieronder volgt het feestprogram ma voor Koninginnedag, samenge- stedl door de Oranjevereniging. 9.00 uur: Klokluiden en vlaggen uitsteken. 10.00 uur: De basisschoolleerlingen vertrekken van het nieuwe scholen- komplex, voor hun feesttocht langs de bejaardenwoningen. Vrolijk aan gekleed met bijvoorbeeld kleurrijke crepepapier toestanden en versierde fietsen, zeepkisten, skelters enz. En zingen gaat daar heel goed -bij! 10.20 uur: Samenzang o.l.v. Bert Gebben. 10.30 uur: Toespraak van stadhuis bordes door burgemeester C. Slab- bekoorn cn vlaghijsen door de voor zitter. de heer P. de Moor. 10.35 uur: De marktkramen gaan open met allerhande artikelen. Jik- kemienemarkt voor de jeugd. In het -leken van het jaar van het kind, doen de kleuters een poppenspel. 11.10 uur: Volleybal-demonstratie uit de oude doos. 14.00 uur: De marktkramen gaan weer open. All-rounders zeskamp spelen. Muziek Bert Gebben. 18.30 uur: Groot barbequefestijn op meerdere vuren. Zeer laag ge prijsd vlees, brood en een drankje. Onder het motto: „Eet eens buiten. DREISCHOR. Tul het programma van de afdeling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen, in het dorpshuis le Dreischor, behoorde deze week ook volksdan sen, (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Aangezien het uitvoeren ervan heel wat discipline vergt, zal de ak tie van vannacht aantonen, dat wij over een goede organisatie be schikken, waarmee heel wat harde akties op touw kunnen worden gezet. De Wegen blokkeren is name lijk een stuk gemakkelijker dan wat wij nu gaan doen. met die borden," aldus Peter de Koeyer, voorzitter van de R.A.K.-Schouwen-Dutveland. I-Iij voegt daar meteen aan toe, dat de agrarische jongeren „per sé niet" blokkade-akties willen. „Maar per soonlijk," aldus De Koeyer, „geloof ik dat het er wel van zal moeten komen en dat de borden-aktie met andere woorden nog maar het be gin is, het startschot." Andere provincies Waarom worden er in andere de len van het land niet van dergelijke akties ontketend en waarom protes teren de ouderen niet? Peter de Koeyer daarover: „Het zuidwesten heeft heel specifieke problemen, voornamelijk in de ak kerbouw. waardoor ons als eersten het water aa.n de lippen- komt. Maar in de rest van het land zal er ook nog wel iets van de grond komen, als de situatie precair wordt. Slandsorgaiiisaties De ouderen, de standsorganisaties Je overleeft het. Heus!". Muziek Bert Gebben. Bij ongunstig weer vervalt het v.m. programma. Daarvoor in de plaats wordt om 10.45 uur een film gedraaid in het tonnenmagazijn. - Alle aktiviteiten zullen plaats vin den op de markt. Wijzigingen voorbehouden. N1EUYVERKEKK Programma Koninginnedag Hieronder volgt, het programma voor het feest op Koninginnedag. dus, verwachten niet veel van de EEG. Zij veronderstellen alleen nog iets bij Van der Stee gedaan te krij gen, in de geest van lastenverlich ting en export-bevorclering: belas tingvoordelen enzo. Hun strategie is ook anders. De ouderen komen met kritiek nadat de voorstellen aangenomen zijn; wij laten liever weten hoe we over de zaken denken als er nog beslist moet worden. De standsorganisaties vinden de akties van de jongeren verspilde moeite, omdat je volgens hen dus geen poot; aan de grond krijgt bij de Gemeenschap, maar ze staan wel achter ons. Zo financieren. zUvdcbor den die-Ave gaan plaatsen". 8.30 uur: Drumband de Vierban nen door het dorp. 9.30«uur: Dorpshuisplein, start puz zel tocht voor de lagere schooljeugd. Opgave bij mej. Karin v. Iwaarden, de heer J. van Sluis of zwembad „Dolfijn". 12.00 uur: Einde puzzeltocht. 13.30 uur: Start versierde optocht, m.m.v. de „Vier Bannen"' en „Oefe ning en Uitspanning" vanaf hét dorpshuisplein. 14:30 uur: Opening- behendigheids- ón de "Ring. 19.00 uur: Gekostumeerde voetbal wedstrijd op het" sportveld. Gevraagd wordt, dat een ieder rde vlag uitsteekt. Ver. „School met de bijbel" In de school aan de Molenstraat werd woensdag een algemene leden vergadering gehouden van de Vere niging „School mét de Bijbel", onder voorzitterschap van de heer C. N. Sijrier. Hij opende de vergadering met psalm-zingen, schriftlezing en gebed. In zijn openingswoord zei spreker té hopen op een korte vergadering, zijn de de tweede bespreking van voor stel statutenwijziging i.v.m. het nieu we verenigingsrecht en voorstel'"wij ziging Huishoudelijk Reglement, i.v.m. aanpassing. Uit deJ notulen, gelezen door de secretaris de heer G. Mol. bleek dat bij de eerste bespreking geen twee derde der leden aanwezig was op 6 april j.l.; vandaar deze. vergadering. Ofschoon een gering aantal leden aanwezig was, is er toch langdurig gediikussieerd over de twee agen dapunten. Tenslotte werd het huis houdelijk reglement goedgekeurd én RENESSE, 19-4. De Oranjevereniging „Juliana" te Renesse hield de jaar lijkse ledenvergadering in het Wapen van Renesse. Zoals we de laatste jaren gewend zjjn was de opkomst bedroevend slecht. Niet verwonderlijk, omdat op deze avond de interland Nederland-Zwitserland op de t.v. werd uitgezon den. De belangrijkste punten van deze vergadering waren: Bestuursverkie zing. Aftredend en niet herkiesbaar waren de heren N. J. Beije en G. v. d. Wiel. In hun plaats werden geko zen de heren J. M. Degen en J. van Soelen. Daarna volgde de vaststel ling van het programma voor Ko ninginnedag. Dit jaar is getracht extra aan dacht aan de feestelijkheden te schenken i.v.m. de 70e verjaardag van H.M. de Koningin. Uiteraard brengt dit ook veel meer kosten met zich mede. Het bestuur en de aan wezige leden gingen er dan ook mee akkoord, dat de kontributie zal wor den verhoogd van f 3,- naar f 4, Dank zij een geweldige bijdrage in de onkosten voor de zeskamp dooi de Middenstandsvereniging Renesse is de vereniging nu in staat om het toch vrij omvangrijke programma te financieren. Wisselbeker De ringrijderij in de avonduren gaat om de traditionele 'wisfeelbeker. Deze beker staat vol gegraveerd met -prijswinnaars en is al vele jaren oud. Het bestuur heeft besloten, dat deze beker definitief in het bezit komt van de winnaar van dit jaar. In. 1980 hoopt mén de beschikking te kunnen hebben over een nieuwe beker. Het bestuur is „in" voor even tuele „sponsors" voor een dergelijke beker. na een enkele toevoeging, de statu ten aangenomen. Onderwijzer J. van Sluis eindigde met psalmgezang en dankgebed. Oranjefeest voor de kleuters De kleuterschool viert op Konin ginnedag - 30 april - haar eigen feest o.l.v. mej. W. Gaandei'se en haar medewerksters. Na de muzikale rondgang, zo ongeveer ha 9 uur 't morgens, beginnen de kinderspe len voor de kleuters* op het terrein van de kleuterschool aan het Kon. Maudplein. Allerlei spelen worden gedaan, als vlaggetjes - dam, kpoon- korfbal, kinderruim-wedstrijd, was- ophangen, enz. Ook zal er een trak tatie zijn .Een Jimonadetent is aan wezig. Bij ongunstig weer zullen de kleuters in het schoolgebouw het feest vieren. BRUINISSE Tweetal bi) Nationaal T.V.-programma Het Nationaal Comité Koningin Juliana 70 en de Raad van Beheer van de Nederlandse Omroep Stich ting, hebben een uitnodiging ge stuurd aan mej. Anke Klink en de heer- C. van Liere te Bruinisse, de opname bij te wonen" van een natio naal tv-programma in de Prins Wil- lem-Alexanderzaal van hét Neder landse Congresgebouw in Den Haag. Dit programma zal op de 70ste jaar dag van H.M. de Koningin van 3&Ü0 -21.30 uur door de N.O.S.-T.V. wor den uitgezonden. Het program ma, dat voorbereid wordt door AVRO, draagt als titel „Alstublieft Majesteit". Er werken tal van pro minente Nederlandse artiesten be langeloos "aan mee. Met andere le gden van de koninklijke familie, zal koningin Juliana deze feestelijke gebeurtenis bijwonen. „Het Hoogeland" De kollekte voor cle Stichting „Het •Hoogeland" die vorige week te Bruinisse werd gehouden heeft het mooie bedrag van f 916,20 opge bracht. De gevers als zowel de koi- lektanten en koliek! rices worden hiervoor zeer hartelijk dank gezegd. De opbrengst was wel ongeveer f 200,lager dan vorig jaar maar gezien de aktiviteiten die de laatste tijd te Bruinisse zijn gehouden en war rvoor ook veel geld werd ge vraagd, is het comité toch zeer te vreden met deze opbrengst. Afscheid Ph. J. Steketee Met ingang van 30 april a.s. gaat de heer Ph. J. Steketee. opziener bij do visserij politie met standplaats Bruinisse. met pensioen. De heer Steketee heeft er dan 42 dienstjaren opzitten. Ter gelegenheid hiervan en voor zijn trouwe plichtsbetrachting gedurende al die jaren, zal hem een receptie worden aangeboden welke zal worden gehouden op 3 mei a.s. in ,,'t Durps'uus" te Bruinisse. E)e heer Steketee is een zeer geziene per soonlijkheid en wist zijn ambt met grote takt uit te voeren. Verwacht mag dan ook worden, dat er voor deze receptie grote belangstelling zal bestaan. Hij zal nog enige tijd dienst blijven doen óm zijn opvolger wat in te werken. Flitsen uit het buitenland CAIRO. In het hoofdpostkantoor van Cairo is donderdag een pakket ontploft. Hierdoor werd het hooid afgerukt van een 30-jarige mede werkster, moeder van twee kinde ren. Vier andere werkers raakten zwaar gewond. BELFAST. De Britse soldaten die op patrouille in Noord-Ierland een onschuldige jager hebben doodge schoten, zullen niet worden ver volgd. aldus heeft de politie van Belfast donderdag bekendgemaakt. CHARTOEM. Soedan heeft drin gend aangedrongen op niternationale hulp voor de duizenden Oegandese vluchtelingen die naar Soedan zijn gevlucht voor de oorlog in Oeganda, zo heeft het Soedanese persbureau Suna donderdag meegedeeid. LONDEN. Het aantal werklozen in het Verenigd Koninkrijk, met korrektie voor het seizoen maai: zonder schoolverlaters, is in dé pe riode half maart half april met 39.500 afgenomen lot 1.31 miljoen. JAKARTA. Bij vechtpartijen tus sen twee groepen dorpelingen in het noorden vaiï het eiland Suma tra, zijn zes mensen gedood en twee katholieke kerken door brand ver woest, aldus is donderdag in Jakar ta vernomen. BEIROET. De regering van de volksrepubliek China on de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie (PLO! hebben hun konflikt opgelost dat on langs was ontstaan, doordat de PLO- lciding de Chinese militaire operatie tegen Vietnam scherp veroordeeld0. MALAGA. De hoteliers aan de Spaanse Gosta Del Sol hebben don derdag besloten dat zij niet het ak koord zullen navolgen dat de vorige dag was overeengekomen tussen de vakbonden cn de eigenaars van res taurants en café's. WINDHOEK. In dc grootste dia mantmijn ter wereld, die van Otan- jemund in Namibië, ligt de produk- lic sinds twee dagen stil vanwege c enstaking door de meer dan vijf duizend zwarte arbeiders. ARANYAPRATHET (Thailand). Na de verschrikkingen van de oor log. die vrijwel alle sociale en eco nomische structuren in Cambodja heeft vernietigd, wordt het land thans bedreigd door een hongers nood. ZIERIKZEE, 20-4. - Afgelopen pacht .bezetten de eindexamenklas- sqn van 'de Chr. Myvo en de RSG „Professor Zeeman" een drietal schoolgebouwen in Zierikzee. Dat Waren de in elkaar overlopende ge bouwen van, RSG en Chr. Mavo aan de Calandweg en de RSG-depen- dance aan de Nieuwe .Boogerdstraat. In het laatste gebouw begon de bezetting al rond 7 uur donderdag avond,, in de prille uurtjes van vrij dagochtend, vielen de andere ge bouwen in handen van de „bezet ters". di.e daarmee de traditionele stunt op dé laatste schooldag vóór liét eindexamen realiseerden. De Chr. Mavo genoot de eer de bezet ting het langst te hebben volgehou den. Dat was in ieder geval tot hel middaguur. De bezetting van de de pendances van de RSG was al rond negen uur 's. morgens door de leer krachten „gebroken". Op 'dé foto's de bezetters van de Chr. Mavo, die als kompliment van de leraren meekregen dat ze dc zaak hermetisch hadden afgesloten. Slechts één leraar, dc heer Geenén, werd toegelaten: hij had zich achter de aktie geplaatst met de woorden: „Ik vind het prachtig Zijn kolle ga's, die ontroofd van aula en do- eenterikamer in een noodlokaal bij elkaar zalen lieten weten er allemaal niet wakker van te liggen, alhoewel onder de bezetters het gerucht de ronde deed dat direkteur Van Splun- der razend was. Het was de eerste keer dat zij tijdens 'een examen- stunt niet in het hoofdgebouw aan wezig waren. De heer Kooiman, conrector van de RSG, zei het vervelend tc vinden dat de bezetting het schoolleven die dag helemaal onmogelijk maakte. Hij kondigde aan dal de docenten cle zaak volgend jaar in eigen hand moesten nemen, zodat een en ander niet in een „rotzooitje zoals nu" kan ontaarden. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE. 19-4. „Do openheid van «oniiifrhomv- verehiging „Boter Wonen''' laat te wensen over. Dc aankondiging van vergaderingen komen alleen in de pérs. Jaarverslagen en financiële verslagen liggen al leen op liet kantoor ter inzage". Deze opmerkingen werden donder dagavond gemaakt tijdens de jaar vergadering van de NVV-afdeling Schouwen-Duiveland in het „Huis van Nassau" ónder voorzitterschap van dc lieer M. .1. Willcmse. Déze zaak kwam aait de'órde naar aanleiding van een brief oyer wo- mngbouwvereniging van hel dist rikt Zet land van het XYV. Mevrouw E. .1. Vös-Meijer, afgevaardigde van het NVV in do hüuradvü skommissie had enkele punten onder cle aandacht van liet afdelingsbestuur gebracht, die op zijn beurt de punten had doorge speeld aan he: dislriktsbestuur. Niet zo vriendelijk Uit het antwoord van distriktsbe- stuurdcr .W M. Pel bleek dat het dislrikt van mening is dal dit een specifieke zaak voor Schouwcn- Duiveland is Uit de »r het NVV- jrmatie Was GRONINGEN, 19-4. ..Kr zijn in <h Nederlandse ekonomic verbeteringen 1\ 'Jen Zo is de stijging van de loon kosten per eenheid produkt in Ne derland zowel in 1978 als in 1979 achtergebleven bij do stijging in het buitenland. Eu do inflatie bedroeg in Nederland sedert oktober slechts de helft van dir in Duitsland. Ik noem dal een nogal spektakulair resultaat dat weinigen voor mogelijk hebben gehouden." Dit zei donderdagavond in Gronin gen minister-president mr. A. A. M. van Agt. die Ier afsluiting van een tweedaags werkbezoek aan Gronin gen. Friesland en Drenthe sprak op een bijeenkomst van de Commerciële Club in Groningen. gebleken dat moeilijke v verleg elcid „Be •de Wc leek ar te p het Tijdens dc jaarvergadering don derdagavond werd besloten alle J.C- denhuurders op te wekken de ver gaderingen van de woningbouw'vere niging te bezoeken. Verder zal de mogelijkheid van een zogenaamde kwaliteitszetel hekekon worden. Dit houdt in dat iemand in op dracht van het FNV een zetel in het bestuur van Beter Wonen" zou krij- I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3