Zeeuws verkeer sob jekt vijf jaar eerder terug verdiend Kollege b. en w. over aantal vergaderingen 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: zorg voor juiste bandenspanning. De Zeelandbrug" Twee doden in het verkeer AGENDA BROOD 2 MIDDELBURG, 19-4. De Zeelandbrug kan al in de tweede liell't van de tachtiger jaren afgeschreven zijn. Dan zullen de investeringen van deze brug over tie Oosterschelde, tlie dertien jaar geleden door de pro vincie Zeeland voor bijna 77 miljoen gulden werd ge bouwd, volledig zijn terugverdiend. By tie bouw van de brug ging men er nog van uil dal de Zeelandbrug pas in 1990 zou zijn afgeschreven. Deze gunstige ontwikkeling wordt veroorzaakt door het toenemend vervoersaanbod op de brug. Dit blijkt uit het jaarver slag van de Provinciale Zeeuwse Brugmy. sVoor 1978 was er een tolgeldop brengst geraamd van 7,7 miljoen. Het werd echter bijna 350.000 gul den meer, wat een hogere opbrengst opleverde vergeleken met 1977 van 4,7 procent. (Vervolg van pag. 1) thans een deel - is stuk gegaan tij dens de vorstperiode in de kerstva kantie. Vervangen moeten worden de ketel en vijf radiatoren. Een be paald deel van het bedrag komt op de Gewone Dienst; een ander deel op de Kapitaalsdienst. Wethouder Den Boer wilde onderstrepen dat er geen sprake is van nalatigheid. Een krediet van f 1325 wordt beschikbaar gesteld voor aanschaf van meubilair voor de kleuterschool „De Woelwa ters". Nieuwe concertvleugel De raad besloot - na ampele dis- kussie - een bedrag van f 15.142 te voteren voor de aanschaf van een nieuwe vleugel voor de Concertzaal, daar de oude versleten is. Aange schaft zal worden een concertvleugel van het merk „Sauter" van de fa. Rijken en De Lange te Rotterdam. De heer Asma vond het wel jammer dat niet is gereageerd op de infor matie of de oude vleugel nog kan worden gerepareerd. Punt is ook dat de provincie beschikt over een „rei zende vleugel", maar per reis kost dit f 6 a f 100; dat biedt dus ook geen oplossing. Hij kon meegaan met het voorstel, zy het onder enkele voorwaarden. Voorkomen moet worden dat „Jan en Alleman" op de nieuwe vleugel gaat spelen. Verder moet er een „ondoordring bare" hoes komen, terwijl de sleutel van de vleugel dient te berusten bij een ambtenaar ten stadhuize en der halve telkens moet worden opge vraagd bij gebruik. Tenslotte wilde de heer Asma f 100 per avond in re kening gebracht zien voor het ge bruik. Ook wilde hij de ZVU laten betalen bij concerten op de nieuwe vleugel. Hij informeerde naar eventuele in ruil van de oude vleugel. De voor zitter deelde mede, dat een ge-enga- geerde inwoner een redelijk bod op de oude vleugel heeft gedaan. Aan betrokkene zou het goed besteed zijn. Verder wilde de voorzitter de sug gesties van de heer Asma graag overnemen, alleen de f 100 huur zal nog wel in het kollege bekeken moe ten worden. De vraag is namelijk - ook de heer Van Velthoven attendeerde hierop - of plaatselijke verenigingen, bij in cidenteel gebruik dan ook de f 100 zouder) moeten betalen. Niet teruggevallen kan worden op de exploitant van de Concertzaal. De voorzitter, deelde mede, dat die exploitatie een nadelig saldo te zien geeft en de kans bestaat dat de ex ploitatieovereenkomst be-eindigd wordt. Vernoemd werden nog de tel kens terugkerende kosten van stem men van de vleugel. Ander verkeer Het voetgangers-, fietsers, brom- fietsersverkeer over de vijf kilometer lange brug nam vorig jaar af met 10,5 procent. Het motor- en scooter aanbod nam toe met twaalf procent, dat van personenauto's met 5,8 pro cent, van lichte vrachtauto's met 0.7 procent en van zware vrachtauto's met zeven procent. Een totale toena me van 5,9 procent. kosten draagt voor „De Val", anders zou het nog erger zijn geweest. De zaak zal wellicht eerst beter worden geregeld als er eenmaal een definitief kamp is. Poortambacht VI Een andere begrotingswijziging is nodig voor aanleg en inrichting van een aantal kleinere speelplaatsen in Poortambacht VI. Een krediet moet gevoteerd van f 5000. De heer Van Velthoven vroeg naar een schets hoe dat allemaal gaat worden. Weihou der Den Boer stipuleerde dat het fei telijk gaat om een bedrag van 16.000; tekeningen zijn er nog niet. Nodig is vooroverleg met de Belan gengroep Poortambacht. Vooral de heer Groen hechtte aan vooroverleg met de buurt. Wethouder Den Boer wees nog op de moeilijke grondstruk- tuur in dit deel van Poortambacht. De heer Bij de Vaate wilde geen in- sidentele (speel) oplossingen, maar een totaalplan. De wethouder zag dat ook wel; er is al gespeeld met aller lei gedachten o.m. een skate-board baan, maar hierover is nog niets de finitiefs. Andere wijzigingen Andere wijzigingen, hebben be trekking op: de algemene uitkering uit het Gemeentefonds, overdracht rioolwaterzuiveringsinstalaltie, ver vanging brug Zuidhavenpoort, be strating achterpaden, uitbreiding personeelsbestand gemeente-sekreta- rie (deel-arbeid) en voorzieningen aan het pand Meelstraat 4 (Sociale Dienst). Hier wordt een scheidings wand aangebracht en de ingang wordt gewijzigd, (f 871,40). Begrotingswijzigingen Onder de hamer door ging een groot aantal begrotingswijzigingen. Bepaalde wijzigingen hadden be trekking op de resultatenrekening 1978 van de Volkskredietbank. Idem i.v.m. achterstallige inkomsten fen uitgaven vorige dienstjaren van de gemeentebegroting. Idem het - al genoemde krediet - voor aanschaf van dc concertzaal-vleugel. Idem betreffende verlaging van de ge meentelijke bijdrage in dt\ kosten van de kommissie van de Wet op de Bejaardenoorden. Ten laste van de gemeente blijft op dit punt f 9250 (ongeveer f 1 per inwoner). Idem we gens bijstelling investeringssaldo di verse objekten, hetgeen neerkomt op een verlaging met f 138.100. Idem als gevolg van meeropbrengst haven- en liggelden (f 17.500). Idem als gevolg van verhoging van de bijdragen aan het Woonwagenschap Midden- en Noord-Zeeland. De bijdrage in 1968 hiervoor bedroeg f 0,65; dat moet worden f 1 per inwoner. Dc Itccr Roskam was deze verho ging in het verkeerde keelgat ge schoten. Iiy sprak van een exorbi tante verhoging. Dc voorzitter viel hem b(j en merkte op dat dc gemeen te Zicrikzcc gedwongen wordt veel geld op te brengen. De gemeente draait voor tonnen op voor kosten woonwagenkamp; door verhoging van het bedrag per inwo ner aan het schap worden we dubbel zwaar getroffen". Wethouder Den Boer wees er op dat het Bureau Dijkverzwaring nog een deel der Flitsen uit het buitenland BELGRADO. Wat er in Bar nog aan ruïnes, overeind stond is don derdagochtend door een nieuwe aardbeving in het Monlenegrijnse kustgebied met de grond gelijk ge maakt. De beving had een sterkte van zes op de schaal van Richter en was de vierhonderdste schok na de grote van zondag. HANNOVER. De computer zal zich in de jaren tachtig pas echt naar voren dringen in de ekonomie van de industrielanden. Dat heeft een lid van de raad van bestuur van Siemens AG, Anton Peisl, woensdag op de Hannover'Messe gezegd. WASHINGTON. Sinds 1976 is het gebruik van marijuana onder de Amerikaanse jongeren met 25 pro cent gestegen, zo blijkt uit een rege ringsrapport. Volgens de minister van gezondheid Joseph Califano is de stijging bij mensen tussen 12 en 17 jaar alarmerend. STOCKHOLM. Zelfmoord komt in Zweden als doodsoorzaak bij kinde ren tot 14 jaar vlak achter de onge lukken. De derde oorzaak is kanker. Dit staat in een rapport van de We reld Gezondheids Organisatie (WHO) dat in de hele wereld een aanzienlij ke toename van de kinderzelfmoor den heeft waargenomen. De sterke stroming in de Ooster schelde vereist regelmatig opname van het bodemprofiel". Er werden ook het afgelopen jaar lungs de pij lers verdiepingen gekonstateerd die varieerden van enkele decimeters tot drie meter. Volgens het jaarverslag van de Provinciale Zeeuwse Brug- maatschappij begint vermoedelijk de afsluiting van het Volkerak nu pas zijn invloed uit te oefenen op dc Zee landbrug. TOKIO. Vietnam heeft Japan la ten weten geen buitenlandse mili taire bases in zijn gebied te willen. Dit heeft het Japanse ministerie van buitenlandse zaken donderdag ver klaard. TEHERAN. Perzië is van plan zijn betrekkingen met het buurland de S.U. uit te breiden. De nieuwe Per zische ambassadeur in Moskou. Mo hammed'Mokri, heeft in een gesprek met het persbureau PANA gezegd dat zijn land geen „anti-Sowjetrus- sisch steunpunt" is. TEL AVIV. Isntël zal de bezette Golan-hoogte niet opgeven, zelfs wanneer met Syrië een vredesover eenkomst wordt bereikt, en de rege ring heeft de vestiging van vier nieu we joodse nederzettingen aldaar goedgekeurd, zo heeft de Israëlische minister 'van landbouw, Ariel Sja- ron, donderdag verklaard. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Een delegatie van „Het Landelijk Samenwerkingsbe- raud - Stop Neutronenbom - Stop Kernwapenwedloop" hoeft donder dagmorgen in Den Haag de sekreta- ris-generaal van het ministerie van defensie, dis. G. H. J. M. Pcijnen- burg, het verslag aangeboden van een internationaal forum over kern bewapening. DEN I-IAAG. Met het doel een ge zond beleid te voeren met betrek king tot de 70.000 werknemers in de sociale werkvoorziening is in Den Haag opgericht het ,Nationaal Over legorgaan Sociale Werkvoorziening (NOSW). Stroom uit mest ARNHEM, 19-4. Hel Wage- ningse instituut voor mecha nisatie, arbeid en gebouwen IMAGwil over enige maan den in zijn proefboerderij in Duiven (Gld.) een experiment beginnen, waarbij gas uit koeiemest wordt gebruikt voor verwarmingsdoeleinden en voor het opwekken van elektriciteit. Dit experiment sluit aan op het in gebruik nemen, volgende week dins dag in het Veluwse Garderen, van een installatie. Voor het gebruik van gas uit varkens- mest. In Garderen wordt het gas in de eerste plaats ge bruikt voor de verwarming van de stallen. Verwachting lot zaterdagavond: Aanhoudend te koud Vannacht opklaringen en enkele mistbankenminimumtemperaturen ^mstreeks 4 graden; morgenoverdag veel bewolking en perioden met re gen; middagtempera turen circa 11 gradenmatige aan de kust vrij krachtige westen wind. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tol 9. Min.-temperatuur: omstreeks 3 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van min- stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldi voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 21 april. Zon op 6.32, onder 20.47 Maan op 4.14, onder 14.24 22 april. Zon op 6.30, onder 20.49 Maan op 4.48, onder 15.41 23 april. Zon op 6.28, onder 20.50 Maan op 5.18, onder 16.59 Nieuwe maan: 26 april (15.26) HOOG- EN LAAGWATER 21 april 10.57 23.37 4.27 17.08 22 april 12.34 5.5018.36 23 april 1.08 13.51 7.06 19.40 Doodtij; 22 april HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Het komende weekend zal' geen volgende lenteperiode brengen. Oceaanstoringen zullen het weer beeld in west-Europa blijven beheer sen. Vrijdag overdag viel er geruime tijd regen. Na het voorbij trekken van die regenzone zal het in de nacht van vrijdag op zaterdag opklaren. Het is daarbij niet uitgesloten, dat er nachtvorst optreedt. De zaterdag begint dan zonnig, mogelijk met en kele mistbanken, maar in dc loop van de ochtend neemt de bewolking weer toe, op de nadering van een volgende regenzone. In de middag en avond kan van tijd tot tijd regen vallen. Daarna stroomt weer iets drogere lucht naar Nederland, maar daarin kan zich zondag nog wel een bui vormen. Dc temperaturen overdag zullen onder normaal liggen. Die normale temperatuur is voor deze dagen 14 graden. Ook elders in Europa is weinig lenteweer te vinden. In Finland is het nog volledig winter. Daar vriest het in de nacht nog streng. MIDDENMEER, 19-4. Een ver keersongeluk or> de kruising Oude- landreweg-Alkmaarseweg in Mid- twee mensen het leven gekost. De denmeer heeft donderdagmiddag 41-jarige veehouder A. C. Gouds blom uit Oude Niedorp gaf met zijn auto geen voorrang aan een vracht auto. De man en zijn pasagiere, de 51-jarige Australische mevrouw T. Helder, die tijdelijk iri Oude Nie dorp verbleef, waren op slag dood. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 21 en zondag 22 april. Dokter Lodicrö, Noordgouwc, tel. (01112)-480, neemt waar voor dokter Bonlkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdagmorgen en zon dagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. Ph. P. Slengcr, Haamstede neemt waar voor dokter Bruel en dokter Flach. De weekenddienst gaat in op vrijdagmiddag 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Tijdens de weekend dienst is er bij de dienstdoen de arts spreekuur voor spoed- gevalen op zaterdag en zon dag van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. Dokter M. M. van den Berg, Nicu- werkerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Bui tendijk en dokter Speelman. Tandarts D. H. de Kup, Vroonwcg 4, Haamstede, telefoon 01115-1359 neemt waar voor geheel Schou- wen-Duiveland. De weekeindedienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen n.ï. van zaterdag- en zondagmiddag van 17.00-17.30 uur Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruinisse, tel. (01113) 1203, heeft dienst voor Zierikzee, Duiveland en Bruinisse. Zuster Werkman, Vloedstraat 1 Kerkwerve, tel. 01110-2309 neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. II. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Maatschappelijke dienstverlening lel.: 01110-3351. IIcl antwoordappa raat geeft het telefoonnummer van ten maatschappelijk werker door. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. Advertentie iedere maandagmiddag Nicuwcrkcrk „Ons Dorpshuis", bejaardengymna- stiek, 14.00-15.00 uur. Iedere woensdagavond Zierikzee Gymzaal Raamstraat: Trimavond van de Zeeuwse Sportraad; 20.00 uur. Tot 30 mei (werkdagen) Middelburg Tot 30 mei (werkdagen). Zeeuws mu seum 14.00-17.00 uur. Vrijdag 20 april Zierikzee „Mondragon". Vereniging Stad en Lande. 19.30 uur. Kantine schoolgebouw, Bingo-avond Klub LTS/LH NO. Kerkwerve Vcr.gebouw, Chr. Schoolvereniging, 19.30 uur. Zonncmairc Café „Bommenede", Bond van Op? zichzelf Staanden, 20.00 uur. Zaterdag 21 april Zierikzee Beurs, Concert F.C.O. uit Bosschen- hoofd (N.B.), 14.30 uur. Concertzaal-bioscoop; „The Heretic - Exorcist II"; 20.00 uur. Scrooskcrkc Dorpshuis, 19.30 uur. Uitvoering S.V. Velocitas. Ellemcct Dorpshuis; Pop-avond van jeugd soos „Trace" met „Neighbour"; 21.00 uurf Kerkwerve Ophalen spullen rommelmarkt. Verenigingsgebouw, feestavond V.O.O., 19.30 uur. Brouwershaven Hotel „Floris V", start wandeltocht Rode Kruis, 14.00 uur. Zondag 22 april Zierikzee Concertzaal-bioscoop; „The Heretic - Exorcist II"; 20.00 uur. Brouwershaven Markt, Aftocht R.T.C. Schouwen- Duiveland, 10.00 uur. Maandag 23 april Zicrikzee- Huis van Nassau. Afd. Philatelica. 20.00 uur. Dinsdag 24 april Zierikzee Hotel van Oppen, Vrouwen in de PvdA, 19.30 uur. 1 „De Zeeuwse Herbei'ghe". Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland 19.30 uur Herv. verenigingsgebouw, C.P.B. vergadering, 19.45 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw 14.30 uua- Alg. Bond voor Ouderen, voorlichtings- tijeenkomst Produktschap Groenten en Fruit. Tonnenmagazijn 20.00 uur Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, voorlich tingsbijeenkomst Produktschap Groenten en Fruit. Woensdag 25 april Zierikzee Jaarvergadering bestuur speeltuin Meester Breetvelt, aanvang 20.00 uur. Concertzaal. Jubileumviering Fede ratie Ouders en Vrienden Geestelijk Gehandicapten. 20.00 üur. Huis van Nassau, Ledenvergadering PvdA, 20.00 uur. Restaurant „Rielnisse", 20.00 uur, vergadering Ned. Bond van Platte landsvrouwen Noordwelle e.o. Bowling Renesse, Bond van Opzich- zclf Staanden, 20.00 uur. Scharcndykc Gemeentehuis, vergadering raad Middenschouwcn, 19.30 uur. Oostcrland SporthalOprichtingsvergadering van Tennisstichting Schouweri*Duiveland 20.30 uur. Donderdag 26 april Zicrikzcc Chr. Ger. Kerk. Bijeenkomst gewijd aan Ondergrondse Kerk (Wurm- brand-kerk) 19.30 uur. Havenplein 24, Rechtswinkel, 19.00- 20.00 uur. Huis van Nassau, openbare verga dering PSP-Schouwcn-Duivcland mot lezing van Bouwe Kalma over Europese verkiezingen, 20.00 uur. Zonncmairc Café Bommcncdc 20.00 uur Klaver- jaswcdslrijd. Bruinisse ,,'t Durps'uus", Ver. Kleuterschool Bruinisse, 20.00 uur. Vrijdag 27 april Zicrikzcc ConcertzaalGymnastiekuitvocring Delta-Sport; 19.45 uur. Zaterdag 28 april Ren esse Dorpshuis, toneeluitvoering, 20.00 uur. Hromvcrshavcn Brandweerwedstrijden, aanvang 9.00 uur. Bruinisse Manege Dc Korenzolder, Groene Weg 1. 10.00 uur aanvang demon- slratiedag. Maandag 30 april Zicrikzcc Bar Mirabelle, Oranjefeest mei Max Collie Rhythm Aces, 21.00 uur. Concertzaal; Brogum Concerts pre senteert hardrockformatie „Howling Hurricane"; 22.00 uur. Woensdag 2 mei Zicrikzcc Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur bejaardenmiddag N.C.V.B. Donderdag 3 mei Zicrikzcc „De Zeeuwsche Herberghe", 20.00 uur. Vergadering rayon Schouwen- Duiveland. zaalvoetbal. Vrijdag 4 mei Scharcndykc „Putmeet"; Volksdansavond CPJ; 20.00 uur. Zaterdag 5 mei Serooskerkc Schelphoek Wandeltocht, 9.30 uur vertrek 40 km, 14.00 uur vertrek 8 en 15 km. Woensdag 9 mei Burgh Bejaardenreis, 8.00 uur. Donderdag 10 mei Zierikzee Havenplein 24, Rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Zaterdag 26 mei Brouwershaven Sportpark „Onder de Molen" 14.00 uur wandeltocht. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Die mevrouw, een enige mevrouw, kwam haastig aanlopen om enkele broden te kopen. Zelf broden kopen hoefde vroeger niet, want de bak kersknechtkwam dagelijks langs gefietst, om dc klanten te bedienen, maar dat althans was een brokstuk van de goede, oude tijd. De knecht zelf zal daar anders over hebben ge dacht, want met zo'n monstermand voor op de fiets, was het beulen ge blazen. Maar goed, die mevrouw dan; ze ontwaart een samenscholing op de sloep en denkt nog: „zou er iemand gevallen zijn?", want we zijn niet zoals in New York waar ze langs een gestruikeld mens heenlopen, net als de Leviet in de parabel van de Barmhartige Samaritaan. Maar nee, er was niemand gestruikeld, maar er waren zoveel klanten. Mevrouw perst zich naar binnen om een nuyi- merije ie trekken en dat loog er niet om; hoog natuurlijk. Mevrouw denkt weer (een denk- mevrouw (dus) en komt tot de per soonlijke konklusie, dal ze nog best tussentijds een paar andere bood schappen kan doen en die doel ze. Teruggekeerd is er nog altijd een samenscholing; mevrouw wringt zich naar binnen en ziet dal juist haar nummertje is verlopen. Ik denk om Mullaluli te citeren „dat mijn verhaal eentonig wordt", want mevrouw denkt in tweede instantie, na een nieuw nummertje te hebben getrokken, „nou dan kan ik nóg wel een paar andere boodschappen doen" en ze doet ze. Teruggekeerd staat de winkel nog vol. Mevrouw kontroleerl haar nummertje en ont dekt dal het opnieuw een „foute boel" is. Weer gepasseerd. Een vroegere wiskundeleraar placht altijd te vragen: „wat kunnen we hier uit leren?" Ik weel hel ant woord: niets. Men moet gewoon blijven staan, tot hel brood de ko per of koopster deelachtig wordt. Niet weglopen (toch een les dus), maar - naar Engelse trant - rustig in dc rij blijven staan en het num mer goed in de gaten houden. Dan wordt de bede: „Geef ons heden verhoord. Deze gang van zalcen overlapt dc saxen, want sinds tijd- maüge fakloren het brood kopen hebben gekompliceerd, gaan ook steeds meer mannen de baan op met deze bedoeling. Ze scharrelen met een tasje dc straal op en de stand van dc neus verraadt hel vaak; „daar gaal er weer één; een brood koper door ma gestuurd". Niet van belang, wél dat er brood is, hetgeen valt aan ie merken als een wonder, v)aaraan soms achteloos wordt voorbijgegaan. Iedere dag is er een „telex vol" vluchtelingen en hongerige mensen cn wat zouden die er geen wachten voor over hebben om een heel wit of een half bruin te pakken le krijgen. En we praten nog niet eens over: koffiebroodjes, pistolets, stokbrood, croissants cn wat dc eindeloze in ventiviteit van dc h.h. bakkers nog meer uit meel 1c voorschijn weel te toveren. Dagelijks brood, ach gunst het is cr niet voor iedereen in deze heel lastig junklionerende wereld. Maar 't zou wel moeten.' schiereilandman 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2