LO LO AKOLIETEN-KOLLEGE „SINT LAURENTIUS" VIERT HAAR VEERTIG-JARIG JUBILEUM Proces tegen „de pil" Meer ontslagen bij Akzo DE GESCHIEDENIS VAN DE VROEGERE STOLPBOERDERIJ IN DUIVENDIJKE Nieuwe datum: 22 april DRUKWERK FAMILIEDRUKWERK HANDELSDRUKWERK Voor een goede Crematieverzekering uiteraard naar de "FACULTATIEVE" Uit het Schouwse verleden INGEZONDEN STUKKEN ZIER1KZEE, 18-4. De viering van het 40-jarig jubi leum van het Akolieten-kollege ,,St. Laurentius" zal plaatsvinden op zondag 22 april a.s. Men herinnert zich dat de viering in februari moest worden uitge steld in verhand met de weersomstandigheden. T iinden in vuilnisbak EINDHOVEN, 18-1. Bij een 13-jarig meisje zijn in een Eindhovens ziekenhuis twee voortanden opnieuw inge plant, nadat ze waren terug gevonden in een vuilnisbak. Het meisje was haar tanden maandagavond kwijt geraakt tijdens een vechtpartij in een sociëteit in Eindhoven. Daar bij had het kind met een bier flesje een klap op haar ge zicht gekregen. Ze was door de politie naar het ziekenhuis gebracht. Eenmaal daar aangekomen vroegen dè artsen naar de tanden. Daarop ging de poli tiepatrouille terug. In de so ciëteit was de boel inmiddels echter opgeruimd. Men vond de tanden uiteindelijk terug in een vuilnisbak. Om 10.00 uur vindt in de St. Wille- brorduskerk een plechtige Eucharis tieviering plaats, met als hoofdcele brant de deken van Zeeland dr. A. Blommerde. Daarna vindt een bij eenkomst plaats in de R.K.-kleuter- school. Tijdens deze bijeenkomst zal een aantal sprekers het woord voeren, 'die aandacht zullen besteden aan het ook landelijk - vrij unieke ju bileum. Na een kort aanvullend ge zellig samen zijn, vindt een rondrit plaats over Schouwen-Duiveland. De reis wordt per bus gemaakt en on derweg 'is ér een koffiepauze. Terug in Zierikzee vinden de akolieten en oud-akolieten elkaar bij een „Lau- rentius-buffet", dat omlijst wordt door muziek. Advertentie Flitsen" uit het buitenland BRUSSEL. Op de luchthaven Za- ventem zijn de veiligheidsmaatrege len verscherpt na de aktie van de Palestijnse commando's maandag middag. MALAGA. De slaking in de horeca langs de zuidkust van Spanje is dins dag haast volledig geworden. De toe stand is aanmerkelijk grimmiger geworen nadat een vakbondsleider in Malaga van de vierde verdieping van zijn huis gevallen en overleden was. Naar verluidt heeft hij zelf moord gepleegd. NEW YORK. Joan Kennedy, echt genote van senator Edward M. Ken nedy, heeft woensdag gezegd dat haar huwelijk wankelt en zij zelfs niet weet of haar man nog van haar houdt. STOCKHOLM, 18-4. Woensdag is voor de eerste maal in Europa, in Stockholm een proces begonnen rond „de pil" als voorbehoedmiddel tegen zwangerschap. De 37-jarige Bengt Lindstrom heeft heeft het proces aangespannen tegen de Westduitse farmaceutische fa briek Schering, omdat de daar ver-, vaardigde pil tien jaar geleden tot de dood van zijn vrouw geleid zou hebben, nadat zij vier jaren achter een de pil had ingenomen. Het geval is waarschijnlijk het startsein voor mogelijk honderden soortgelijke processen over de hele wereld. De advokaten voor Lind strom zijn Henning Sjoestrom cn Bengt Stcrning. Volgens de Wereldgezondheidsor ganisatie gebruiken over de hele we reld achthonderd miljoen vrouwen de pil. Het proces is zes jaar voorbereid. Voornaamste getuige charge is de rechter die de uitspraak heeft ge daan dat de dood van mevrouw Lindstrom veroorzaakt was door een bloedprop, ontstaan door gebruik van dc pil. Verwacht wordt dat het pro ces minstens zes weken gaat duren. De firma Schering bestrijdt dat het daar vervaardigde middel „Anov- lar" tot trombose zou kunnen leiden. Jannewekken 11 Zierikzee/Telef. 01110-2255 Stencil - offset en boekdruk VERLOVINGSKAARTEN HUWELIJKSKAARTEN GEBOORTEKAARTEN Een uitgebreide keuze uit vele modellenboeken. van klein tot groot en van zwart tot in vele kleuren, voor: BRIEFPAPIER ENVELOPPEN REKENINGEN FOLDERS, ENZ. UW DRUKKER DEN HAAG/ROTTERDAM. Mi nister van Aardenne van economi sche zaken neemt voor 27 april een beslissing over de kredietaanvraag van 6 miljoen gulden die de scheeps werf De Biesbosch in Dordrecht heeft ingediend. De werf heeft een „boedelkrediet" van 1,75 miljoen ge kregen om Het bedrijf tot eind april draaiend te houden. Het Akolieten-kollege „St. Lauren tius". DEN HAAG. De Nederlandse am bassadeur in Israël, Arriens, staat in vrijwel permanent kontakt met de Israëlische autoriteiten over de ont wikkelingen in de Libanon, aldus heeft-een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken ih Den Haag meegedeeld. UTRECHT. Zoals al verwacht wijst de achterban van de Industriebon den FNV en CNV het voorstel van de metaalwerkgevers af om de loop tijd van de metaal-cao te verlengen tot 27 maanden. SCHIPHOL. De K.L.M. zal met in gang van 1 mei de lijndiensttarieven op het merendeel van de K.L.M.-be- stemmingen met zeven procent ver hogen. Dit behoudens goedkeuring van de regering. Deze verhoging is noodzakelijk als gevolg van de ge stegen prijzen van vliegtuigbrand stof. ROTTERDAM. De Nederlandse zeesleper „Smit London" is bezig met het laatste deel van zijn reis met de beschadigde Italiaanse naftatanker „Montebello". Een woordvoerder van Smit Internationale in Rotterdam schat dat sleper en sleep donderdag morgen aankomen bij zuid-Engeland. DEN HAAG. De raad voor het midden- en kleinbedrijf heeft zich woensdagmiddag verenigd met het advies van zijn commissie sociale verzekering over de derde fase van de herstructurering kinderbijslag en kinderaftrek. Die derde fase betekent de totstandkoming van ééri volks verzekering kinderbijslag. DEN HAAG. Binnen de Party van dc Arbeid neemt het aantal veront rusten over de strijd om het voorzit terschap snel toe. Die stryd wordt in hoofdzaak gevoerd tussen Max van den Berg, oud-wethouder van Gro ningen en het Tweede-Kamerlid Wim Meijer, oud-staatssekretaris van c.r.m. ARNHEM, 18-4. De direktie van ENKA, de kunstvezeldivisie van AKZO, wil in de komende drie tot vier jaar „belangrijke strukturele verbeteringen" aanbrengen in het Nederlandse deel van ENKA, dat „anders grote verliezen zdl blijven lijden". Die verbetering gaat ten koste van enige honderden arbeids plaatsen meer dan was voorzien. Dat blijkt uit een woensdagmiddag door ENKA uitgegeven communi qué. Van de boekenplank Vijftig jaar N.J.H.C. Per jaar boekt de Nederlandse J ej4gdherbergcentrale driekwart miljoen overnachtingen, waar dat er in het stichtingsjaar 9.000 waren. Tot nu toe hebben achteneenhalf miljoen jonge mensen een oogje toegeknepen in de slaapzalen van een van de vele jeugdherbergen in Advertentie O (^Actief sinds 1874 Vraag een folder met inlichtingen aan: Kon. Ver. voor Facultatieve Crematie Antwoordnr. 1394,2500 XJ Den Haag Naam Adres Plaats Bon in envelop zonder postzegel Of neem contact op In Uw regio met: J. Lustig, Renesse, tel. 01116-1455. Nederland; het begon met 12 her bergen, nu zijn dat er 52, ofschoon er jaren zijn geweest waarin het aantal herbergen tegen <le zeventig aanzat. In totaal is Nederland 154 jeugdherbergen rijk geweest. Dat zijn zo enige gegevens die in de overzichtelijke jubileumuitgave van de NJHC, die dit jaar 50 jaar bestaat, te vinden zijn. Maar er staat veel meer in: het ontstaan van het jeugdherberg-idee in Duitsland (1909), de moeizame oprichting in Nederland van de Centrale 20 jaar later en een chronologisch overzicht van de vijftig jaar in kwestie. Aparte hoofdstukjes is verder ge wijd aan de eerste jeugdherberg- gidsen en de huidige herbergen (een opsomming). Het geheel is uitbundig geïllu streerd met foto's, oude en nieuwe illustraties, kranteknipsels, ooit op schrift gestelde anekdotes, korres- pondentie, dokumenten etc. Deze ongeveer honderd pagina's tellende uitgave op A4-formaat, uitgevoerd in zwart-wit met een groene kaft, is behalve interessant door zijn vele wetenswaardigheden,, overzichtelijk qua opmaak, zij het wat ouderwets. Overigens houden alle jeugdher bergen in Nederland op vrijdag 21 en zaterdag 22 april open dagen. Zeeuwse jeugdherbergen bevinden zich in Vlissingen en Axel. MIDDENSCHOUWEN, 14-4. In de voormalige gemeente Duivendykc lag westelijk van de Zwarte- of Zwaardweg, in de oude situatie, de op de foto afgebeelde stolpboerderij. Dé familie J. Jonker-Steur waren de laatste be woners, want de boerderij werd in 1919 afgebroken. Het lag aan het einde van een 350 m lange aarden wegje, dat uitkwam op de Zwaardweg. Momenteel is het ergens achter de boerderij van A. J. Rotte. De familie Jonker vertrok op 14 februari 1916 naar Lonneker in Overijssel. Ze bleef daar voorgoed wonen. Op 26 oktober 1915 had no taris Jespers uit Renesse de gehele landbouwersinspan, vee en huisraad op een openbare veiling voor hen verkocht. Dit gebeurde in ongeveer 170 genummerde onderdelen, die sa men f 5217,17 opbrachten. Interessant is de lijst met attributen, opbreng sten en de nieuwe eigenaar. Attributen Zo kocht Joh. Bil een „geesel- paard", vlegel en rijf voor f 0,90. Een juk en een zeef brachten f 0,45 op. H. Beije kocht een ponger voor f 1,20. P. Kosten betaalde f 3,50 voor vijf kippen en een mand. C. van der Maas werd voor f 0,40 eigenaar van een diefje(welie). W. J. van der Bos kocht twee sikkels en drie schrepels voor totaal f 0,30. Honderd bossen stro brachten f 8,25 op en drie hooirijven f 0,70. Jan Verboom kocht een rijtuig voor f 34,en J. Bakker een drie lingwagen voor f 40,Een botertob en een maatlepel kocht J. Kloet Jz. voor f 0,30. Acht-en-veertig manden mangels verkreeg Joh. Stoel voor f 28,80. Een wanmolen bracht f 13, op en karn en ontromer f 125, Weiland Voor ruim twaalf gemet weiland betaalde A. Dalebout f 32,96 de mas sa. Dit was voor nagras, „eenmat" geheten (van het jaar 1916). Een drie jarige zwarte merrie ging in verband met de mobilisatieduur van de hand voor f 660,— en. het gareel voor f 750,Het lijkt allemaal zo lang geleden, maar deze gebeurtenissen vonden toch plaats in onze eeuw. De stolp stond op een hoger per ceel van twee gemet 111 roe, gekocht door II. Beije. Joh. Fondse van de „kae" uit Flaauwers kocht de stolp voor afbraak. Oorspronkelijk hoorde veertien ha land bij dit typisch Schouwse bouw werk, dat voornamelijk weiland was. „Op z'n Schouwst" Tussen de Slikweg en de Zwaard weg was Schouwen „op z'n schouwst", dat wil zeggen, het meest moei'assige, laagste en landbouwkun dig gezien het slechtste gebied van het eiland, 's Winters was het ook het moeilijkst toegankelijk door veel wateroverlast. Het heette hier moer- bcvang naar de Middeleeuwse moer- nering. De uitgegraven venige onder grond werd toen gedroogd en ver brand. De sterk zouthoudende as werd met schuiten naar de ziederijen te Zierikzee gebracht. Hoewel dit in de zestiende eeuw reeds van veel minder betekenis was, werd in 1515 door Karei V deze moernering geheel verboden. De direkte omgeving van de stolp noemde men het rietveld. In 1974 verscheen het boekje „Schouwen zoals 't was". Op blad zijde 110 staat de foto van de stolp afgebeeld. De tekst past echter niet bij de foto, want het is niet, zoals vermeld, de stolp van L. A. Dalebout uit de Serooskerkseweg, maar de stolp van J. Jonker Az. Familie M. den Boer Jan Jonker was op 27 april 1869 geboren in de Flaauwers op 't boer derijtje van thans nog de familie Jonker. Hij huwde Martina Steur uit Renesse en zij vestigde zich 7 mei 1894 in „het Rietveld" op de stolp. Hun voorgangers waren leden van de familie M. den Boer, die in 1893 naar Flakkee vertrok. Tot 1871 woonde Pieter Boot met zijn vrouw Maatje Berrevoéts er.' Hij stond ingeschre ven als melkboer. Natuurlijk is hier veehouder bedoeld. Hoe kan het ook anders in een dergelijk laag gebied, dat zo karakteristiek „het Rietveld" werd genoemd. „Want voor de inge bruikname van het stoomgemaal in 1876 was hier nauwelijks grasgroei mogelijk. P. C. van Immerzcel fotografeerde in 1906 de stolp van Jan Jonker aan de Zwaardweg. In 1916 werd het eeuwenoude bouwwerk helaas afge broken. Voorjaars- kinderkledingbeurs te „Poortambacht" Wederom zal er weer een kinder- kledingbeurs georganiseerd worden door de belangengroep „poortam bacht". De beurs zal worden gehouden in de kleuterschool „De Speeldoos" aan de Kabbelaarsbank (achter de Vé- géwinkel). Voor deze beurs kan iedereen (dus ook van buiten Zierikzee) goede ge dragen kinderkleding inleveren vanaf maat 86 tot 15 jaar. Geen ondergoed en schoenen. Vanzelfsprekend moet alle kle ding schoon, heel en gestreken zijn. Inleveren kleding: vrijdag 20 april: 19.30-21.30 uur. Verkoop kleding: zaterdag 21 april: 10.00-12.00 uur. Afhalen niet verkochte kleding: zaterdag 21 april: 13.30-14.30 uur. (Tevens verrekening verkochte kle ding). Voor gemaakte onkosten zal weer 10 procent worden ingehouden. Te lefonische inlichtingen kunnen ver kregen worden onder nummer (01110) 4062. Belangengroep „Poortambacht" Honger lijden is onrecht Pasen, zojuist gevierd, is vanouds het feest van herleving, geestelijken natuurlijk. Ik hoop, dat u Pasen 1979 zo mocht ervaren. Dat ons na de lange, koude winter een groeizame lente en vruchtbare zomer wacht. En dat wij, met alle mensen, toe groeien naar vrede die alleen te oogsten valt uit gerechtigheid. Ik 'moet u weer schrijven, omdat zo ontzettend veel mensen in de we reld geen gerechtigheid kennen. Hun wordt geen recht gedaan! Want het is toch onrecht levenslang honger te moeten lijden? Het is toch onrecht geboren te worden voor een kort le ven in ziekte en gebrek? Maar, he laas, staat het onweerlegbaar vast, dat een kwart van de mensheid - duizend miljoen mensen - weerloos aan zulk onrecht is overgeleverd. En het is' ondenkbaar, dat hierin op korte termijn vex'betering komt. Heel de mensheid immers, ook het zogenaamde rijke deel, verkeert in nood. Niemand wil onrecht. Ieder een wil een eind zien aan bewape ning en geweld. Ik ken geen mensen die niet van goede wil zijn. Deson danks zullen dit jaar, volgens be trouwbare berekeningen, 14 miljoen mensen letterlijk van honger stex"- ven. Ondanks deze trieste werkelijk heid ben ik niet somber, niet hope loos voor de toekomst. Want dooi- mijn werk mag ik zien, hoe overal in de wei'eld krachten ten goede werken. Dagelijks hebben wij kon- takt met ontwikkelingswerkers, zen delingen en missionarissen, die zich ergens ter wereld totaal inzetten voor de nood lijdende medemens. In de Dei'dc Wereld zelf leren wc steeds meer mensen kennen, die hard werken om hun gemeenschap pen 'tc bevrijden van nood en ge brek. Of zij daarin slagen, hangt vaak af van een klein beetje rugge steun door anderen, door ons. Een voedselzending, maar ook steun aan voorlichting, voedselproduktie, -op slag en -bereiding, kan mensen in een dorp, een stadswijk of een heel gebied tot zelfwerkzaamheid bren gen. Voor deze veelzijdige hulpverle ning voert „Mensen in Nood" daar om nu dc Lente-aktic 11979: „Voed sel voor de armsten". 'uit de op- bi'engst van deze aktie hopen wij vooral veel kinderen te mogen en kunnen helpen. „Het „Jaar van het Kind" geeft ons een extra sti mulans. De kinderen van vandaag zijn de volwassen mensheid van morgen. Uit goedheid - ik bedoel gerechtigheid - geïnvesteerd in kin- dei'en, kan een gezondere mensheid opbloeien. Daarom hoop ik, dat u, met al die andere mensen die deze brief en „Clamavi" lezen, op mijn vraag om voedsel voor de armsten, hartelijk cn royaal zult antwoorden. Heel goed weet ik, dat velen van ons vandaag grote, persoonlijke zorgen hebben. Maar veel van deze zorgen zijn nauw verbonden met de zorgen van medemensen in de Derde We reld. Als wij hun en onz.c zorgen durven samenvoegen, zal ieders lasl lichter te dragen zijn. Giro 11.11.222 „Mensen in Nood", 's-Hcrtogen- bosch. Stichting „Mensen in Nood" Herman van de Laar, direktour

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 5