Sportdelegatie uit Hatfield bracht bezoek aan Zierikzee Bedragen Mossel-advies- kommissie voor reklame te hoog geacht veel 'I Spanning in Zuid-Libanon Turken bezetten Sint Jan in Den Bosch Enorme roof ER WAS AL EENS EERDER „HARRISBURG"-ONGELUK ïraanse minister treedt af in Canada DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ontvangst op stadhuis Vijf doden in het verkeer Algemeen Vissersbelang" DE PAASDAGEN IN DE WESTHOEK Geval van nekkramp ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE KI Üiii8<lug 17 upril 1979 135ste jaargang Nr. 22490 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na hall zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zce ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse "ummers 55 ceru - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4.60. Vraagt onze contractprijzen!'De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T W in dit nummer: Kaderkursus V.O ,S .-werkgroep Zeeland ZIERIKZEE, 14-4. Hatl'ield, de Iwin-stad van Zierik zee, stuurde dit jaar een sportdelegatie naar de „hoofd stad"1 van Sehouwen-Duiveland. Zaterdagmorgen wer den de Engelse gasten op liet stadhuis ontvangen. Burgemeester Th. H. de Meester sprak een welkomstwoord. Hij hoop te dat het goede weer stand zou hou den en de groep vele vrienden zou maken. BEIROET, 15-4. De artillerie van de conservatieve militie van majoor Haddad in Zuid-Libanon heeft zon dagochtend stellingen beschoten van het geregelde Libanese leger en van de Nepalese troepen van de interim- strijdmacht van de Verenigde Naties. De havenstad Tyrus lag gedurende een uur onder artillerievuur. Volgens plaatselijke autoriteiten in Hasbaya werden ook VN-troepen en Libanese legereenheden in het gebied van Kawkaba beschoten. Israëlische militaire verslaggevers in het grensgebied spreken van een hevige spanning. Majoor Haddad heeft de grens geblokkeerd en wei gert de „blauwhelmen" in beide richtingen passage. DEN BOSCH, 17-4. Bisschop J. Bluyssen van Den Bosch heeft van daag (dinsdag) een gesprek met staatssekretaris Haars van justitie over de positie van ongeveer 200 Sy- risch-orthodoxe christenen uit Oost- Turkije, die sinds vrjjdag in de ka thedraal van Sint Jan in Den Bosch verblijven. Een woordvoerder van het bisdom Den Bosch heeft dit maandag bekend gemaakt. Inmiddels heeft het Nationale Ro de Kruis, na overleg met Bluyssen, een aantal goederen ter beschikking van de bezetters gesteld. Het Rode Kruis heeft ondermeer 150 stretchers en 200 dekens geleverd. Ook zorgt de organisatie voor koffie en thee. Met de bezetters is afgesproken dat zij zelf voor hun eten zorgen. „Ik zou het fijn vinden als jullie Zierikzee en Holland leren kennen en met plezierige herinneringen naar huis gaan", aldus de burgemeester. Wat de voetbalwedstrijd betrof, vond hij dat de beste moest winnen. Engelse overmacht Zaterdagmiddag om half twee speelden de B-tjes van de Mevo/Zie- rikzee-kombinatie tegen het elftal uit Hatfield. Al vlug werd duidelijk dat de -Engelsen veel beter waren en bijna voortdurend een veldoverwicht hadden. De ruststand was 3-0 in hun voordeel. Enige tijd na rust maakten de Engelsen 4-0. Vlak voor tijd kon de Mevo/ Zierikzee-kombinatie de eer redden via een corner. Jan Bij de Vaate tekende met een kopbal voor 1-4. Drie minuten later werd de stand 1-5 en dat werd ook de eind stand. Tweede ontmoeting Maandagmiddag speelden de gas ten uit Hatfield, eveneens op sport park „Bannink" een voetbalwedstrijd tegen een kombinatie van Schouwen- Duivelanders in de leeftijd van veer tien tot en met zestien jaar. De bur gemeester deed de aftrap. Het Sehou wen-Duiveland team heeft wel kan sen gehad, maar ook nu waren de Engelsen sterker. Binnen tien minu ten in de eerste helft was de stand al 2-0 voor Hatfield. Vlak voor tijd konden de thuisspelei-s pas het tegen doelpunt scoren, 1-2. BREDA. Een brand in een woon huis aan de Zandbergweg in Breda heeft maandagavond Iaat het leven gekost van een achtjarig jongetje. Het huis, waarin twee gezinnen woonden, is geheel uitgebrand. ALPHEN AAN DEN RIJN, 15-4. Vijf jongemannen uit Bodegraven zijn in de nacht van zaterdag op zon dag op slag gedood toen de auto waarin zij reden op de Kortsteker- weg in Alphen aan den Rijn uit een S-bocht vloog en tegen een dam tot stilstand kwam. Om het leven kwamen de twintig jarige M. S. J. A. van Mullem, de twintigjarige J. C. Chr. van Beek, de zeventienjarige C. van 't Kruis, de Iwintigjarige A. A. "de Wit en de achttienjarige G. C. Ebbenhorst. BRUINISSE. In de te Bruinisse gehouden vergadering van de mossel- kwekersvereniging „Algemeen Vissersbelang", werd een aantal zaken be handeld, die binnenkort in Zevibel of in de Mossel Advieskommissie aan de orde zullen komen. Het eerste punt waarover min of meer uitvoerig werd gesproken, was de reklame voor de mosselen. Reklame bevordert de omzet, van deze niet te betwijfelen stelling ging inen achter de bestuurstafel uit, nu er straks in de Mossel Advies Com missie een voorstel aan de orde komt om voor reklame f 0,90 per ton te gaan heffen, dat wil zeggen f 0,60 voor de kweker en f 0,30 voor de handel. De vergadering had daarte gen wel bezwaren. In de eerste plaats tegen de hoogte van het bedrag; in de tweede plaats tegen de ongelijke verdeling, waarbij de handel maar 1 3 en dek weker.s maar 2 3 moe ton betalen. Toestand handhaven De aardappelteler betaalt toch ook niet voor de reklame die gemaakt wordt voor de chips en fritesfabri- kanten zo werd opgemerkt en beslo ten werd de huidige toestand le handhaven, om f 0.25 per ton te be talen zowel door de kweker als door de handel, met vrijheid om ook tol f 0,30 te gaan, maar dan wel op 50' 50 basis. Betreurt werd dat de re klame die gemaakt is in Frankrijk, geen meetbare resultaten heeft opge leverd. (de export ging achteruit). De suggestie werd gedaan zich meer op Nederland te richten. Wat de voorwaarden voor de mos- se Izaadvisscrtf verder betreft: werd na ampele diskussie besloten akkoord le gaan met het voorstel dat gevist mag worden van 6 uur 's morgens lot 18 uur 's avonds. Dat de lijn die over het Friese Wad incet worden getrokken waarbinnen mag worden gevist zo oostelijk mo gelijk dient te liggen, vanwege de vrees, dat er weinig mosselzaad zal zijn, dus tot aan de Dam van Ame land, zoals ook vele jaren geleden u el het geval was. Waddenzee De Waddenzee zal worden open gesteld van 8 mei tot 23 juni. Er dient ook nu weer een keuzemoge lijkheid le zijn. om na drie weken uit te wijken naar het Groninger Wad, al of niet met inachtneming van een tussenstrook, waarop de eerste weken niet mag wórden ge vist. Wat de leveringsvoorwaarden voor het nieuwe seizoen betreft, dacht men aan dezelfde kwaliteitseisen van vorig jaar, om het seizoen mee te beginnen n.l. 20 kg visgewicht, bij een stukstal van 160. Minimumprijs Eenstemmig was de vergadering over de noodzakelijkheid van ver hoging van de minimumprijs, (bo demprijs) maar de voorstellen vari eerden van een prijsverhoging van f 5,- tot f 1,-. Tenslotte werd beslo ten tot verhoging van f 1,-, zodat zal worden voorgesteld de minimum prijs te stellen op f 20,-. Kritiek werd geoefend op de ma nier waarop thans aan verschillen de kwekers, nieuwe percelen wor den uitgegeven. Dat gebeurt zonder dat de „Kommissie toewijzing per celen" daarin is gekend. Het krite- rium zou zijn, dat deze kwekers in hun produktie op de in hun bezit zijnde percelen achteruit zouden zijn gegaan. Openheid daai-over be staal echter niet. Aanhoudend te koud Koud en droog weer, maar ook en kele opklaringen; weinig wind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 6 tot 13. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 18 april. Zon op 6.39, onder 20.41 Maan op 1.58, onder 10.55 19 april. Zon op 6.37, onder 20.43 Maan op 2.50, onder 11.59 Laatste kwartier: 19 april (21.12) HOOG- EN I.A AG WATER Hoogwater Laagwater 18 april 7.49 20.08 1.10 13.40 19 april 8.36 21.01 2.05 14.39 Doodtij: 22 april AMSTERDAM. De paasdrukte in Amsterdam is, evenals vorige ja ren, gepaard gegaan met een ver hoogde aktiviteit. van autokrakers. In de vier dagen van Goede Vrijdag tot cn met Tweede Paasdag, kwa men er bij de politie 150 aangiften b'nnën van diefstal uit auto's die in de binnenstad geparkeerd stonden. Advertentie -NationaalComitf. KoninginJuliana70jaar- _57 Stort uw bijdrage voor het verjaardagsgeschenk aan de koningin op Z_ postgironr.41979 70 of op uw bank op het speciale rek.nr 7919 tn.v.het Nationaal Comité. WESTERSCHOUWEN. 17-4. Zelden zullen de Paasdagen weerkundig gezien zo verschillende geweest zijn als dit jaar. Zondag werd het een zonnige, ivarme dag met volle stranden, parkeerterreinen en wandelpaden. Hel win terse witte huidje kreeg aan het strand wat kleur door de dapper schijnende zon. Op Tweede Paasdag ivees de thermometer zeker 12 graden minder aan en een straffe noordoostenwind hield een zwaar wolkendek in beweging. Voor de in grote getale aanwezige gasten reden genoeg snel de koffers te pakken en naar huis te gaan. Reeds in de voormiddag begon de aftocht, zodat zich Z7i de avonduren vrijwel geen files hebben voorgedaan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Na de wedstrijd werd in de kan tine door de heer De Meester het schild overhandigd, dat Hatfield voor de vierde maal won. Tevens was er een kleine beker voor de winnaar A an zaterdag. De Engelse gasten bo den een beker aan Mevo aan, die te- zij nertijd in de bestuurskamer zal komen. TEL AVIV. Zes Palestijnse gueril- Iastrijders zijn in de nacht van maandag op dinsdag gedood bij een poging vanuit Libanon Israël bin nen te komen, aldus een Israëlisch militair communique, dat dinsdag ochtend is uitgegeven. OTTAWA, 15-4. Op Eerste Paas dag zijn dieven aktief geweest in het hoofdpostkantoor van de Canadese hoofdstad. Zij hebben volgens de po litie de grootste roof in de Canadese geschiedenis gepleegd. De buit aan kontanten, cheques en andere waar depapieren bedraagt vijf miljoen dollar (ongeveer tien mij oen gulden). TEHERAN, 16-4. In Iran zijn maandag opnieuw funktionarissen van het bewind van de sjah geexe- cuteerd waarmee het totale aantal sedert half februari op 142 gekomen is. De minister van buitenlandse za ken, Sanjabi, is afgetreden. Volgens hem heeft zich binnen de staatslei ding een tweede regering gevormd. Onder die omstandigheden was het hem onmogelijk zijn taak voort te zetten, zei hij tegenover het dagblad „Kayhan". BALTIMORE, 16-4. Ruim ander half jaar vóór het ongeluk met de 'i vaktor te Harrisburg in. Pennsylva nia, is cr een soortgelijk voorval ge weest. Het betrof een door dezelfde maatschappij - Babcock en Wilcox - gebouwde installat:e als die te Three Mile Island, die begin april voor een katastrofe in het noordoos ten van de Verenigde Staten dreig de te zorgen. Dit is meegedeeld door WJZ-TV, een tv-station in Balti more. Volgens WJZ-TV stond de betrok ken centrale in Toledo in de staat Ohio. Het- personeel ontdekte - in september 1977 - bijtijds dat er iels fout dreigde te gaan en kon erger voorkomen. De inspekteur van de NRC. de Amerikaanse kommissie voor toe zicht op kerncentrales, in Toledo heeft het voorval bevestigd en ge zegd dat de centrale twee weken lang gesloten is het t.v.-station be roept zich op kringen rond de NRC in Washington. VLAARDINGEN, 15-4. Een 13-ja- rig meisje uit Vlaardingen is zondag morgen vroeg overleden aan nek kramp. Volgens een woordvoerder van de politie bestaat de, kans dat het kind de ziekte heeft opgelopen in een jongerencentrum, aan het Weeshuisplein in Vlaardingen. Zij is daar zaterdagmiddag geweest. De medische autoriteiten in Vlaar dingen hebben zondagmiddag sektiè laten verrichten. Sindsdien staat vast dat het,meisje een aanval van nek kramp heeft gehad. De jeugdige Engelse gasten uit Hat field werden zaterdagmorgen ont vangen in de trouwzaal van het stadhuis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot woensdagavond: Dit nummer bestaat uit 10 pagina's f Pessimisten zijn over alles on- i tevredenbehalve over zich zelf. Legouvé n- re 4 l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1