Voorlichtingsbijeenkomsten Groenten en Fruit Brouwershaven Voorrang voor rechts komende fietsers? Zeeuwse oesters kregen ook tik van de winter ERIC DE NOORMAN 6 Gemeenten en grondverwerving ONZE PUZZELRUBRIEK BROUWERSHAVEN, 13-4. Op dinsdag; 24 april verzorgt het Pro- duktschap voor Groenten cn Fruit in samenwerking met de Algemene Bond voor Ouderen 's middags een interessante voorlichtingsbijeenkomst in het Vereniginsgebouvv. 's Avonds wordt in samenwerking met de Ned. Bond van Plattelands vrouwen en do groenten- en fruit handel een dergelijke bijeenkomst in „Het Tonnenmagazijn" gehouden. In een aantrekkelijk en afwisselend programma van ongeveer twee uur wordt de voedingswaarde van groen ten en fruit voor het voedingspakket benadrukt. Verloting Een voedingsdeskundige geeft in formatie, er worden dia's en films vertoond en er is een (gratis) verlo- Saxofonist „Schar" van de KDB in aktie tijdens het konceri op 12 april in de Concertzaal. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode) Donderdagavond 12 april traden in een door „Brogum. Concerts" ge organiseerd programma de respek- tievelijk regionaal-vermaax'de en in ternationaal bekende popgroepen Kortdagband cn Gruppo Sportivo op in een stampvolle Concertzaal. De fans waren duidelijk gekomen om hun (Haagse) idolen te zien en leken vast besloten alles goed te vin den wat Gruppo Sportivo zou gaan doen. Het moest en zou zogezegd „feest" worden en in die stemming kreeg ook de („support-act") Kort dagband, die tenslotte een „thuis wedstrijd" speelde, de nodige bijval. Het was jammer dat er nogal wat rammelde aan het optreden van de ting van fruit. Voorts wordt er iets over exotisch fruit en bijzondere groenten verteld. De aanwezigen krijgen een groentensnack aangebo den en er worden receptenboekjes te koop aangeboden. KDB, en dan wordt voornamelijk de geluidskwaliteit bedoeld. Do P.A.- man kreeg het kennelijk maar niet voor elkaar een uitgebalanceerd ge luid te krijgen. Dat, terwijl de mu zikanten goed op elkaar lijken in gespeeld te zijn. De saxofonist, toet senman en sologitarist kunnen zeer swingend uit de hoek komen, maar goed uitkomen in de (dus niet te kor- rigeren) geluidsbrei deed dat niet. Ook de teksten gingen daar goed deels in verloren. De groepssound is zonder meer origineel en daardoor boeiend; maar buiten het eigen werk gaan, kan de groep niet aan. „I'm the urban spaceman" (Bonzo Dog Band) toonde dat aan. KDB heeft echt re pertoire nodig dat hem binnen zijn eigen grenzen laat werken. Het zwakste punt van de band zijn de vokalen - de stemmen worden ook aardig geforceerd. (Maar ja, de leuke „lyrics" zullen toch gezongen moe ten worden). De presentatie viel te gen, alhoewel de „truc" met de bor den wel aardig was (b.v. de waar schuwing „pas op uw hoofd", voor dat er' konfetti valt). Het was wat chaotisch allemaal, piet strak genoeg, maar gezegd moet worden dat hun aanblik boeiender was dan die van Gruppo. Kees Bij de Vaate was de dominerende figuur. Ook zonder te veel fratsen zou hij dat blijven; zijn persoonlijkheid op de bühne lijkt voor een belangrijk deel te rusten op een geheel eigen motoriek. Merk waardig overigens dat de KDB niet zijn sterkste nummers („Kangaroos", „Bananas") heeft gebracht ze ver dienen ten gehore te worden ge bracht! Gruppo Sportivo „Gruppo really made it leek het gros van het publiek te denken en de „helden" werden met gejuich ingehaald. Ze konden geen kwaad doen en het was duidelijk dat de groep dat in de gaten had. (Gitarist „VandeFruits" leverde het publiek er zelfs een kunstje mee). Nog voor dat de band een aangekondigd num mer inzette zong het publiek al mee en als dat het lot is, dat Gruppo overal in den lande beschoren is, dan zal ze mogelijk te laat in de gaten hebben dat ze zich moet vernieu wen. Gruppo's materiaal is zonder meer góed, maar het blijkt niet van een kaliber dat niet door de tijd kan worden ingehaald. Zo verfrissend als de sound een paar jaar geleden was, zo vervelend wordt het nu. Verve lend denkelijk ook voor de muzikan ten zelf, die de indruk gaven niet uit de „dreun" van de vele tournees meer te kunnen loskomen. De rou tine bleek zo duidelijk, dat Gruppo zichzelf lijkt te gaan imiteren (en dat geldt ook voor de act). Het is „bui UTRECHT, 11-4. De fietser van rechts moet voorrang krygen, zijn rywiel moet op het gebied van veiligheid, bedrijfszekerheid, slecht-weer-bcscherming en aërodynamische vormgeving verbe terd worden cn er moet een fiets komen die (opgevouwen) zo in een tas van normale afmetingen past. De ze aanbevelingen doet verkeersdeskundigc dr. G. Hupkcs, ad- junkt-direkteur van de Adviesgroep voor verkeer en vervoer in Utrecht, in het blad „De vogelvrije fietser" van de eerste enige Echte Nederlandse Wielrijders Bond (ENWB). Volgens Hupkcs is het al lang niet logisch meer dat het gemo toriseerde verkeer voorrang heeft op fietsers. „Er bestaat nu geen situatie waarin een paar auto's moeten worden beschermd tegen een fictsersstroom die het verkeersbeeld beheerst. Dat is al heel lang geleden", aldus Hupkcs. Hy adviseert de ENWB aktie te voe ren voor een wetswijziging ten gunste van de ^an rechts komende fietsers. Volgens de verkeersdeskundigc moet de inspanning van de over heid om het fietsen populair te maken, verdubbeld worden nu de overheid om vrijwillige energiebesparing vraagt. Hy wyst erop, dat er in tientallen jaren niets wezenlijks aan de verbetering van de fictstechnologie is gedaan. tenkant-werk" en cluarmee hol ge worden („it is empty and I hate De timing is nog steeds het sterke punt van de gijocp, maar wordt ge weld aangedaan als „VandeFruits" een (hem vreemde) gitaarsolo gaat geven, waarover hij dan ook prompt uitglijdt. De eertijdse kompakthcid van de sound gaat teloor in een te gemak kelijk geworden manier van spelen en de vaart is uit het programma. In een zaal waar je zo makkelijk komt, ziet en overwint is het ook wel ver leidelijk om veel te gaan wauwelen. Doodzonde allemaal, van een van Nederlands beste groepen. Misschien moet Gruppo gewoon een tijdje uit rusten. Het lijkt aan te raden, want anders heeft ze haar beste tijd zeker gehad. Niettemin was de sfeer onder het publiek optimaal. Het was zonder meer een gezellig-swingendo avond en uitwassen deden zich niet voor. (Dat mag ook wel eens gezegd). Een prima afsluiting van het „eerste yBrogum-tijdperk". L. N. UTRECHT, 12-4. De wettelijke re geling, die het kabinet-van Agt wil invoeren om de gemeenten in staat te stellen gemakkelijker grond in hun gebied aan te kopen, is volgens de F.N.V. een halve maatregel die gemeentebesturen in de houdgreep van grondspeculanten houdt. Het door de regering voorgestelde voor keursrecht heeft namelijk -geen zin als er daarnaast geen wettelijke ga ranties zijn voor een redelijke koop prijs van de grond. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND i AMSTERDAM. Het in het derde kwartaal van 1978 ontstane beeld van de Nederlandse ekonomie van een weer enigszins aantrekkende kon- junktuur heeft zich in het viercle kwartaal gehandhaafd. PAPENDRECHT. Bos Kalis West- minster Groep N.V. heeft in de af gelopen weken voor f 125 min. aan opdrachten geboekt. De belangrijk ste orders betreffen exxkele gz-ote baggerprojekten in Sri Lanka, Al gerije, West-Duitsland, Benin en Nederland. AMSTERDAM. Vrijdag wordt in het Rijksmuseum in Amsterdam de tentoonstelling geopend van het ate lier-nalatenschap van de kunstenaar prof. R. N. Roland Holst. De expo sitie is te zien tot en met 24 juni. ARNHEM." 'De openbare scholen in Arnhem zijn met ingang van inbraak en -brandstichting. De maat regel, waarover al werd' onderhan deld, is op verzoek van enige verze keringsmaatschappijen versneld in gevoerd. UTRECHT. Volgens leiders van de Braziliaanse oppositionele vakbe weging gedraagt de bewakings dienst van de Philips-vestiging in Sao Paulo'zich als een para-militai re organisatie, die door de direktié wordt ingezet tegen stakende werk nemers. DEN HAAG. In de periode 1970 tot 1975 zijn de verschillen tussen de hogere en de lagere inkomens verder afgenomen, aldus tekent het ministerie vanekonomische zaken aan bij gegevens van het C.B.S. over de ontwikkeling van de personele inkomens. UTRECHT. Rond Pasen en Konin ginnedag rijden de Nederlandse Spoorwegen met minder en met klei nere treinen. De gewijzigde treinen loop begint Goede Vrijdag, *13 april. DEN HAAG. Het CDA-kamerlid Van Zeil wil dat nog dit jaar een speciale stauut-zegel wordt uitge geven ter herdenking van het feit dat het stauut voor het koninkrijk 25 jaar geleden in werking trad. SCHEEPVAART Aludra, 12-4 te New Orleans. Diloma, 11-4 van Sealsand naar Mongstad. Nedlloyd Tasman, 11-4 te Melbourne. Ondina, 11-4 van Singapore naar Tapis. PREDIKjBEUjtTEN Voor de komplete lyst van predik beurten voor vandaag (Goede Vry- dag) en' Pasen, mogen wy verwyzèn naar liet woensdag j.l. verschenen Extra Nummer van de Z.N. (Red.). Voor 55 jaar.... ADVERTENTIE. Tc koop! Twee schrijf machines in beslist prima staal, één met een vierkant toetsen bord a .75,- per stuk. ELKERZEE. boor het bestuur van den kring' Schouwen Duiveland der ZLM is tot- de Rotterdamsche Tram weg Maatschappij hel verzoek ge richt des Donderdags de markttrei- ne'n één uur later te doen rijden, tén gerieve der mdrktbezoekers. ZIER1KZEE. Tc Middelburg is, in gaande 'heden, de broodprijs ver laagd met 2 cent per 8 ons en ge bracht op 16 cent; ook de melkprijs ging met 2 cent omlaag en werd 12 cent per liter. BRU1NISSE. In dc onlangs gehou den gemeenteraadsvergadering werd besloten nog f 500 ter beschikking te stellen voor de werkverschaffing. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen zal aan cle öp 26 dézer te houden al gemene vergadering van aandeel houders der Scheldebank worden voorgesteld het dividend te bepalen op SvJn (voritj jaar T-'lv). Boeken en brochures Land- en tuinbouw in Europa Het maandblad Het Kleine Loo, van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw, heeft zich als zovelen laten meeslepen in de stroom van- publikaties over de zxadez-ezidc Eui-Qpese vex-kiezingen. Zo werd het april nummer tot een interessant „Eux-opanummer". Medewerking bij de totstandkoming' werd verleend door het Eux'opacenlx'um;Jdat zich ten doel stelt de studie exx de kennis van de Eux-opese eenwording te bevoi'de- x-en. Uit elk van de negen Europese landen is een boerenfamilie met hun bedrijf uitgelicht en dat levért een aantal leuke wetenswaax-digheden pp, verschillen en overeenkomsten: Deze „sex-ie", die de meeste plaatsruimte in beslag neemt, wordt onderbx-oken met artikeltjes over het funktionex-en van de E.G., het Eurbpese landbouw beleid, de- „boerin in Europa", een korte (agrarische) beschrijving per land, de konkurrentie in de glastuin bouw, het boex-enbedrijf in de derde wereld, de Europese markt, cijfers én feiten en landgebonden gastx-onomir sche weetjes. Het blad is door zijn „informele" opmaak gezellig lees baar. YERSEKE, 12-4. De Zeeuwse Oes terkwekers hebben door de strenge winter een verlies van rond vyf mil joen gulden geleden. Het gaat hier voornamelijk om ge- impox*teex-de en niet raszuivere Zeeuwse oesters die niet zo sterk zijn als de oorspronkelijke Zeeuwse cester. Door de strenge vorst en de ijsschotsvox-ming is de bodem van dc Oostex'schelde, waar de oestex-s lig gen opgeslagen, zodanig beschadigd dat een groot deel van de oesters of geslikt is onder het zand of platge drukt door het ijs. Het is de tweede keer dat de Zeeuwse oesterkwekers door de strenge winter gedupeex-d worden. Volgens de heer P.'Verwijs, voorzit-, ter van de Vex-eniging Vex*voex, de Vereniging van Oester-exporteurs in Yex-seke, is de ramp echter niet te vergelijken met die van de winter van zestien jaSr geleden, Toen stierf het Zeeuwse oestex*broed bijna volle dig af, waardoor de meeste oestex-- kwekci-s, 90 van dc 100, hun bedxijf moesten beëindigen. De ontembare 22. Kwispelstaartend en zenuwachtig snuf felt dc jonge hond rond naar meer. Als hij niets meer vindt, begint hij oproerig te keffen en springt tegen dc kok op. „Lekker, hè mormel", grijnst deze en laat nog een plasje op dc vloer druppelen, waar hef beest met hernieuwd enthousiasme op aan valt. ..Ja. lekker is het", gromt dc kok en neemt zelf ook een fikse slok uit dc lepel, waarbij hij de skalde spottend aangrinnikt. ..Zoveel dierenliefde h<*d ik bepaald niet achter je gezocht", is het enige wal deze op merkt. Dan draait hij zich langzaam om cn slentert weg. Achter hem begint do kok schol te fluiten. Met een diepe frons laat de skalde zich in dc grote hall in een zetel zakken en staart roerloos.voor zich uit. Zo vindt even la ter de Noorman hem. Bevreemdt treedt hij naderbij. „Is er iel:-, vriend skalde? Zijt gij ziek?" „Ziek, jawel", prevelt deze, „maar dan van onrust. „Er is iets niet in orde, heer. Ik weet niet wat, maar. „Je lijkt Svein wel", glimlacht Eric. „Die loopt argwanend van de ene hoek naar dc andere, kijkt achter cn onder alles Op dat moment stormt Thorwald binnen. „Kom snel. heer", bijt hij Eric toe. „er is een man binnen gebracht met een pijl in de rug. Een boer lijkt het wel. Vóór hij het bewust zijn verloor noemde hij uw naam. Het schijnt dat hij u ergens voor waarschuwen wil". RENESSE. Hel zonnetje heeft ook alweer mensen verlokt tot een bezoekje aan het strand. Hier pa, ma en dochters met de voetjes in het nog heel koude water. .(Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Boekje over winst" van VNO Het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) geeft zo nu en dan een boekje uit dat, gericht op een groot publiek, voorlichting b<f- vat over aktuele (populaire) onder- wex-pen op sociaal-ekonomisch ter rein. Na een deeltje over prijzen en eexi ander over inkomens is nu „Een boekje over winst" verschenen. Het probeert de geïnteresseerde leek op een-begrijpelijke manier weg wijs te maken in de .vele facetten en relaties van hel winstbegrip. Zoals: het ondernemen als zodanig, de bete kenis voor de bedrijfsvoering, de in vloed van de inflatie en de harde gulden, de relatie winst tot werk. In de inleiding staat het zo: „Winst is een begrip waar veel vex-sch.il van oordeel over bestaal. Winst verdwijnt' in de zakken van de gx-oot-kapitalis- ten, zegt de een. Winst is nodig voor behoud van de werkgelegenheid, vjndt de ander. Dit boekje probeert ten aantal zaken zo reëel mogelijk te benaderen en te behandelenmis schien is dat wel de grootste winst. Het boekje is prettig leesbaar door ten gemakkelijke stijl en een duide lijke bladspiegel. Ted Schaap illus treerde ovex-dadig met een groot aan tal cartoons. Het boekje kan wox'den aangevraagd via antwoordnummer 751 te Den Haag tnv VNO. Toezen- d'ng geschiedt gx-atis- Zuinig aan „Wees zuinig-als u achter het stuur zit"' is een brochure in kleu rendruk, die de landelijke Peugeot- importeur uitbracht nog voor Van Agt de- laatste besparingsplannen van de regering bekend maakte. In kleine stukjes tekst bij grote, leuke of praktische illustraties wordt de automobilist uitgelegd op welke manieren hij zuiniger kan gaan rij den en in totaal een f 150,per jaar kan besparen. De bx-ochure is verkrijgbaar bij alle dealers van dit automerk. „Blauwgeld-gids" Handig voor op vakantie: een boek je waarin voor 28 landen staat aan gegeven wat men daar met een gix-o- betaalkaarL („blauwgeld") kan doen, welke stappen men moet nemen in geval van verlies of diefstal hiervan, eventuele financiële douanebepalin gen, portikosten, rijden van opening van postkantoren.en - meestal - en- lxcle toex-istische tips. Het boekje, dat de girobetaalkaart nog populairder moet. maken dan hij denkelijk al is, is uitex-aard vrij verkrijgbaar bij alle postkantoi-en. Zoals deze week gebleken is, heb ben-heel wat-puzzelliefhebbex-s een vrij uurtje kunnen vinden, -tussen de schoonmaakaktiviteiten doox-, om de puzzel op te lossen. Voor de geïnte resseerden die tijdens de Paasdagen nog'even wat tijd over hebben, volgt, hieronder weer een nieuwe opgave. EERSTE PRIJS: Mevrouw N. W. Ritman-Van Maanen Weelstraat 18 4307 BR OOSTERLAND TWEEDE PRIJS: Mevrouw L. van Velthoven-Vcrkaart Lammermarkt 32 ZIERIKZEE De oplossing van de puzzel is do volgende: HORIZONTAAL: 1. gehaast; G. ge vecht 12. Em.; 13. pal; 15. nol; 16. er, 17. zon; 19. notaris; 22. KRO; 23. eten 25. tx-aag; 27. gibus; 29. ork; 30. pa let; 31. de; 32. tien; 34. Eder; 36. re; 37. steek; 38. tarok40. boer; 41. emoe; 43. slang; 46. poter; 49. eb; 51. oase; 52. laat; 53. ge; 54. gebod; 56. via; 58. keper; 60. Arss; 61. Ceram; 63. romp; 64. taf; 65. balatum; 67. ree; 68. ia; 69. hop; 72. en; 73. Edam mer; 74. element. VERTIKAAL: 1. gezegde; 2. emo- tie; 3. A.P.; 4. aan; 5..slot; 7. enig; 0. vos; 9. el; 10. herder; 11. troetel; 14. naar; 18. neb; 20. tronk; 21. raket; 22. köl; 24. nutteloos; 26. barometer; 28. sieraad; 30. pex-etak: 33. Ee; 35. da; 37. S.O.S.; 39. kor; 42.legatie; 44. .N.S.; 45. gevel; 46. plaat; 47. o.a.; 48. serpent 50. bex-aad; 52. gemeen; 55. •bef; 57. Iran (of: Ix-ak); 59. por; 61. cape; 62. muil; 65. bom; 66. moe; 69. hm; 71. n,m. De uien we puzzel HORIZONTAAL: 2. met. grote Vin dingrijkheid uitgedacht; 12. ant woord betaald (afk.) (op telegram men); 14. sterk, flink (b.v. van oude personen); 15. metaal; 16. pex-soon- lijk voornaamwoord; 17. woonschip; 19. ter gedachtenis (afk. latijn)21. laatstleden (afk.)-. 22. danspartij23. meetkundig begrip p;25. vis; 27. stad in Japan; 29. knevel; 30. openbare redetwist; 32. tijdelijk gebouwtje bij bouwwerken enz.; 33. boom; 34. ob- jektief, niet pex-soonlijk: 36. Ned. omroepvereniging (afk.); 37. muziek noot; 38. de handeling van bieden; 39. binnen korte tijd; 41. gelukkig nieuwjaar (afk.); 42. deel van een breuk (rekenkunde): 43. grote over vloed; 44. ten bedrage van; 45. troef kaart bij diverse kaartspelen; 47. onderricht 48. deel van de dag (afk.); 50. stoot, duw; 52. overvloedig; 35. onheilaanbrengende godin; 56. door een nummer aangeduid muziekwerk 58. Russische munt; 59. telwoord; 60. scherp uitlopend; 62. gaffelvor mige steunbalk; 63. zot; 64. tot en met (afk.); 65. nummer (afk.); 67. heer (afk.); 68. huisdier; 69. bijwoord 70. eetbare wortel 72. kleur; 7 b vooi'zetsp]75. vis. VERTIKAAL; 1. slecht vioolspeler (figuurlijk); 3. maat voor het 'ar beidsvermogen van machines (afk.); 4. deel van het oog; 5. gedwee, mak; 6. stoomschip (afk.); 7. aardrijkskun dige aanduiding (afk.); klein 'oe- steend rijshoofd bij zeeweringen; 9. wapen; io. hetzelfde (afk. Latijn); 11. afdeling van een compagnie; 13. soort doperwt; 16. plant met gele bloemen; 18. beginsel van blad of bloem; edelaux-dig; 22. papiermaat; 24. oeroude stad ten zuiden van Ba byion; 25. elasticiteit; 26. door de le ver afgescheiden vloeistof; 28. per soonlijk voprnaamwooi'd; 30. direkt. tei-stohd; 31. van voorbijgaande aard 34. jaargetijde; 35. spxal vaarwater tussen ondiepten of eilanden; 38. te nen mand; 40. vergelijkend voeg woord; 44 .eerste verkondiger van het christendom in eexx streek; 46. soldatenhoofddeksel: 49. zeer dik wijls; .51. veel kunnende bevatten; 53. gewrichtsholte; 54. Ned. rivier; 55. rijstbrandewijn; 57. sint (afk.): 5.9. dienstwillig (afk.); 61. afgesneden schijf; 63. ingedikt sap van zoethout; 66. schuw dier; 67. vlechtwerk van metaaldraad: 70. chemisch symbool; 71. dc onbekende (afk. Latijn); 72. chemisch symbool; 73. lidwoord.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 6