Geen woonerf maar aangepaste bestrating voor Krabstraat Het kleine kernen- experiment Rode Kruis organiseerde speurtocht voor Bruse jeugd Noodweer in Zuid-Rusland Zeeuwse Culturele Raad wil vervoerbare konsertvleugel M'GREGOR Examens na kursus en bestuurs vergadering op dezelfde avond Honderd jaar Gereformeerde Kerk Zierikzee STREEKNIEUWS Vrijheid en ruimte de Stad Parijs 4 Brief B W aan bewoners: Z1EIUKZEF 10-4. B ik van Zierikzee hebben deze week de bewo ners van Krabstraat, Zeesterpad en tiaringvlietstraat schriftelijk laten weten, dat de Krabstraat niet a!s woonerf zal worden ingericht. Dit besluit is gebaseerd op de uit slag van een Ipeine enquête die het kollege in januari onder de bewo ners van deze straten heeft gehou den, alsmede op een (in februari uit gebracht) advies van de Verkeers- kommissie. In totaal werd de bewoners van •30 woningen (waarvan 2 niet be woond) naar hun mening gevraagd. Zes gezinnen reageerden niet; van de overgebleven 58 spraken zich 26 vóór en 26 tegen de inrichting ais woonerf uit. Beperkt tot de bewo ners van de Krabstraat ligt de si tuatie iets duidelijker: 21 tegen en 13 voor. Voor het treffen van aan gepaste voorzieningen in deze straat toonden 23 personen zich voorstan der, tegen elf negatief. „Aangepast" B W delen voorts mee, dat het na uitslag en advies in hun bedoe ling heelt gelegen de Krabstraat „aangepast" in te richten, „in een zo danige uitvoering dat de sfeer van een woonerf benaderd wordt". Te vens was het voornemen aan het be gin van de straat een verkeersdrem pel aan te leggen: De gemeenteraad stelde echter - zoals bekend - tijdens zijn jongste raadsvergadering wel een krediet be schikbaar voor een aangepaste be strating, maar zag af van de aanleg van de verkeersdrempel. Juridisch motief Wanneer een straat namelijk niet officieel tot woonerf is verklaard, kan elke partikulier die bijvoorbeeld zijn auto geschaad acht door het (moeten) passeren van de verkeers drempel, de gemeente aansprakelijk stellen. Behalve juridische overwe gingen, speelde mee dat een drempel op de geprojekteerde plaats minder zinvol werd geacht in verband met de vormgeving van de (huidige) aan sluiting van de Krabstraat op de Ha- ringvlietstraat. ZÏEKIKZEE Programma koninginnedag Hieroti'der volgt het programma van Koninginnedag. 8.30-9.00 uur: Beiaardbespeling door Kees van Eersel; 9.00-9.45 uur: Rondgang door Kon. Harmonie „Kunst en Eer" met S.V. „Delta Sport". Route: Nieuwe Boo- gerdstraat - Visstraat - Havenplein - Vrijpoortje - 't Vrije - Jannewek- ken - Schuurbeque Boeijestraat - Mulockstraat - de Brauwstraat - de Kanterlaan - Caustraat - de Huij- bertstraat - Moggestraat - Mulock straat - Plevierstraat - de Huijbert- Verwacht wordt, dat nog voor de bouwvakvakantie met herbestrating zal kunnen worden begonnen. Het tüdstip waarop, hangt nu af van g.s. die het door de raad gevoteerde be drag moeten goedkeuren. B W benadrukken ten slotte het belang van de inbreng die de be trokken bewoners inzake de besluit vorming hebben gehad. straat - Scheepstimmerdijk - Oude Haven - Havenpark - Havenplein. Rondgang door G.V. „Rust Roest" met tamboer- en trompetterkorps met majorettes. Route: Start, Kerk plein - Kerkhof N.Z. - Balie - West- straat - Scheldestraat - Borrendam- me - Scheldestraat - Mastgatstraat Scheldestraat - Krammerstraat - Sloestraat - Grevelingenstraat - Scheldesti'aat - Weststraat - Post- straat - I-Iavenplein. 10.00 uur: Volksdansen: verzorgt door de „Dansgroep Wieringewaard". Om 11.00 uur treedt deze volksdans groep op voor de bejaarden in „Bor- rendamme". Om 14.00 uur nogmaals een optreden voor de Cornelia Stich ting. 10.00-12.00 uur: Vossenjacht. Orga nisatoren hiervan zijn jeugdsoos „Brogum" en de „Padvinders". Ver trekpunt: Onder de Beurs, waar te vens de inschrijfformulieren kunnen worden afgehaald. 10.30-11.15 uur: Kindershow in de Concertzaal verzorgd door het kin dercircus „Hogerop" uit Goes, voor kinderen van de kleuterscholen en klas 1 van de basisscholen. Verza melpunt is Mosselboomgaard en wel om 10.15 uur. Afhalen bij de „Mos selboomgaard" en niet bij de Con certzaal. 11.30-12.15 uur: Kindershow in de Concertzaal verzorgd door het kin- dercircus „Hogerop" uit Goes, met een aangepast programma voor de kinderen van de 2e t/m 6e klas van het basisonderwijs. Deze kinderen komen op eigen gelegenheid naar de Concertzaal. 13.30-15.30 uur: Atletiekwedstrij den onder auspiciën van S.V. „Delta Sport" op het sportpark „Bannink". Deelname door de leerlingen van de 4e, 5e en 6e klas van het basisonder wijs. De Z.O.V. stelt de prijzenbe- schikbaar. Brandalarm Heden (vrijdag)morgen om 11.21 uur werd brandalarm gegeven voor brand in het pand Vlakestraat 18. Bij het verschijnen van de krant was de vrijwillige brandweer nog niet bereikbaar voor het verstrekken van nadere informatie. Op het bureau van de Rijkspolitie bleek men het brandalarm in het geheel niet ge hoord te hebben. Het was voor de „kleintjes" wel eens wat moeilijk de opdrachten uit te voeren maar zij werden daarbij veelal geholpen door de „groten". Het mag een goede gedachte ge noemd worden, dat de kinderen de hele trimbaan met alle toestellen moesten „nemen". Als dank voor de ze prestatie kreeg ieder kind een paasei. Bij de kontrolepost moesten ze zich melden en verder ging dan weer de tocht. Zo werden er 37 aan wijzingen en opdrachten uitgevoerd om tenslotte weer bij het vertrekpunt terug te keren. Voor het echter zover was hadden de kinderen de opdracht om aan alle bewoners van het bejaardencentrum „In 't Opper", een leuke paassurpri.se uit te reiken in de vorm van een bloemetje. Advertentie FraYi kJAMSE MUfSHOUDELlJKf ElEKTR:5 APPAR KADOARTIKElf N AARDEWERK GLAS CAMPING ACCI SSOlfttS AUOIO VIDEO LANGE REKt t 432b AA HtNESSl Tf L Kollekte Haltstichting Het komité Zierikzee van de Ne derlandse Hartstichting deelt mede dat do kollekte het fraaie bedrag heeft opgebracht van f 5970,27. Ge zien de slechte weersomstandighe den, waaronder de kollektrices aan sultaat. Een woord van dank.is op het werk moesten, een geslaagd re- zijn plaats aan de kollektrices en aan de burgerij. (Vervolg van pag. 1) soort aktiviteiten zijn op Schouwen- Duiveland in het afgelopen jaar dui delijk toegenomen, kanstateerde hij. „Het Is van grote waarde om de aandacht, die er nu voor de kleine kernen is, goed te gebruiken voordat die weer wegebt", waarschuwde hy. „De ryksoverheid heeft inzicht nodig in de vraag wat de problemen van die kleine kernen zijn en heeft daar - in deze tijd van schaarste - in to taal drie miljoen voor over". Maar die ruggesteun is niet eindeloos. Eind 1983 zijn die extra middelen niet meer beschikbaar." Onoplosbaar Perfekt vakantie-idee BRUINISSE. 12-4. Donderdagmiddag om twee uur hadden zich 62 kinderen aangemeld om mee te doen aan de speurtocht van het Rode Kruis afd. Brui- nisse. Met veel enthousiasme ging de stoet kinderen „gewapend met pen en papier" en een opdraehtenformulicr op pad. Deze waren beschikbaar gesteld door fa. P. Neele, bloemist te Brui- nisse. Halfweg de tocht werden de kinderen getrakteerd op limonade bij de Rode Kruisvlag. Hoe leerzaam en daarmee tevens nuttig een derge lijke speurtocht kan zijn, moge blij ken uit de vele en verlerlei opdrach ten die door de deelnemers (sters), moesten worden uitgevoerd. Als be loning kreeg ieder kind een herinne ringsmedaille met lintje opgespeld. Bovendien waren er nog zes mooie prijzen te winnen. De winnaars wa ren: leeftijdsgroep 6-8 jaar: 1. Petra Uil; 2. Helen de Koning; 3. Ramon Jong. Leeftijdsgroep 9-12 jaar: 1. Jo hanna de Koning; 2. Mieke Okkerse; 3. Adrianne Okkerse. Zoals de bedoeling van het bestuur was geweest, hadden de kinderen van een zeer goed geslaagde vakan tiemiddag genoten „We moeten er echter op beducht zijn de verwachtingen niet te over spannen," was de mening van drs. Laansma, bijvoorbeeld omdat som mige dorpen tè klein zijn, zal het voorkomen dat in een aantal opzich ten problemen onoplosbaar zijn. Wel kan daarbij toch een betere greep' en een beter inzicht op de problemen tot stand komen." Het betekent heel konkreet, dat de overheid een sloot gegevens krijgt toegespeeld, uit aanzetten van akti viteiten in eigen omgeving. Woningbouw Het immaterieel aspekt is een zaak, waar de bevolking zich onder andere zelf mee bezig dient te hou den, dorpsaktiviteiten en saamho righeidsgevoel, zijn daarbij belang rijke onderdelen. Het materiële as- pekt in dit opzicht betreft onder an dere de woningbouw, die - met de huidige beperkingen - in de eerste plaats bedoeld is - een fundamen teel recht is - voor degenen die zich willen vestigen waar zij thuis horen. Bevolkingsgroei alleen is namelijk :geen oplossing, vond de spreker, den kend aan de randstad Holland, waar, buiten hun voegen gegroeide dorpen., zijn onstaan. Negatieve kanten „Wanneer je wil en kan wonen in een kleine kern, beschik je over een aantal zaken (groen, ruimte, lucht), die de stadsbewoners niet heeft. Ook het wonen op een appartement drie-hoog-achter heeft zo zijn nade len. Dit gezichtspunt dient in het oog te worden gehouden, bij het be kijken van de negatieve kanten. De leefbaarheid is een probleem, waar bij men niet direkt moet denken aan allerlei welzijnszaken in engere zin. men moet dit ruimer 'beschouwen," Aanwijzingen „De verscheidene departementen van rijksoverheid zijn er," aldus drs., Laansma, „nog niet in geslaagd de aktiviteiten die ieder voor zich op dit gebied hebben ontplooid, op een goede manier op elkaar af te stem men en te verbinden. Daarom wordt gewacht op aanwijzingen van het experiment, hoe het beter zou moe ten en kunnen. De werkgroep begint - met zyn funktionaresse - mevrouw Kleber aan deze „ongewone, uitdagende klus", zoals drs. Laansma het noem de, „om te helpen dit projekt^te doen slagen". Mevrouw De Kocyer deed daarom een beroep op de bevolking: „Praat erover in uw dorp, het gaat door naar de overheid! Beslis met el kaar, anders wordt het over uw hoofden heen gedaan!" UTRECHT. De Nederlandse pluimveeverwerkende industrie is hard op weg naar de afgrond om dat plannen die tot het gezond ma ken moeten leiden van deze be drijfstak, waar zesduizend mensen werken, dreigen te falen. Dit stellen de voedingsbonden FNV. MOSKOU. 12-4. In het zuidelijk deel van het Sowjetrussischc berg land Kirgizië heeft zich in de eerste tien dagen van april een noodweer van ongekende omvang voorgedaan met regen, sneeuw, lawines en een aardbeving. Naar donderdag uit Moskou ge mold werd. werden bergbeekjes tot enorme stromen, werden straten over een gebied van vele kilometers overstroomd en vielen er enorme hoeveelheden sneeuw. Er werden in totaal 487 lawines geregistreerd waarvan een deel vermoedelijk werd veroorzaakt door een aardbeving die zich op 6 april voordeed. Er is alleen melding gemaakt van materiële schade aan gebouwen, bruggen en elektriciteitskabels e.d. Ook voor Zierikzee De Zeeuwse Culturele Raad ver gadert donderdagmiddag 26 april in het gebouw van de Stichting Zee land te Middelburg. De sektie muziek heeft zich, in overleg met .Jeugd en Muziek Zee land. Stichting Cultuurspreiding •Zeeland en de Zeeuwse Volksuni versiteit, geïnformeerd naar de be- Advertentie Mannenmode die u alle vrijheid en comfort geeft, en waarin u zichzelf kunt zijn. midden in de poslstraal-zierikzee hoei'ten betreffende de aanschaf van muziekvleugels. Op een aantal plaatsen, konklu- deert zij, is de aanwezigheid van kleine koiisërtvleugels gewenst, waarbij met name aan Zierikzee, Goes, Kloosterzande en St. Kruis wordt gedacht. De sektie muziek is van mening, dat een en ander wel op te lossen is met een vervoerbare vleugel, die dan in versneld tempo dient te wor den afgeschreven en waarvoor be paalde huursommen worden be taald. V ervoerskosten Vermeldenswaard acht zij het feit, dat de vervoerskosten van een dergelijk instrument vaak meer dan duizend gulden bedragen waardoor veel SCZ-werkgroepen van konser- ten, waarbij een vleugel noodzake lijk is, afzien. Op zich èen kwalijke' zaak, meent de sektie. 59.V Daarom stelt zy voor, dat de prow vtneie zóu kunnen overgaan tot de aanschaf van een goede, niet al te grote vervoerbare konsertvleugel, die een plaats zou moeten krijgen in de Kuiperspoort. .De vleugel zou beschikbaar moe ten zijn voor de konserten van Jeugd en Muziek Zeeland, maqr ook voor andere konserten die in het kader van de SCZ worden georgani seerd. ROTTERDAM. Op de Bulkcarrier „Hans Oldendofff" is donderdag in Rotterdam een staking uitgebroken. Het schip ligt in de Botlek met een lading ijzererts. Het lossen is ge stopt, toen acht van de vijftien be manningsleden het werk neerlegden. DEN HAAG. Leden van de com missies voor \ontwikkelingssamen- werking en voor volksgezondheid uit de Tweede Kamer maken eind deze maand (van 17 tot en met 30 april) een rondreis door het verre oosten. .Veilig- Verkeer" Duiveland DUIVELAND, 10-4. De afdeling Duiveland van het Verbond voor Veilig verkeer hield dinsdagavond in het Dorpshuis van Oosterland een „eindles- bestuursvergadering". Aan 29 kursisten die in Nieuwerkerk en in Ooster land een veiligverkeerskursus hadden gehouden, werd examen afgenomen. Vijftien aanwezigen'hoorden deze avond dat zij waren geslaagd; voor de kursisten met de hoogste punten waren er prijzen beschikbaar gesteld. Mevrouw Fraanje-De Jonge uit Oos terland eindigde met 20 punten als eerste. Slecht weggedrag De heer J. Mocns, voorlichtings ambtenaar der Rijkspolitie - afdeling Verkeerszaken uit Middelburg, hield vervolgens een causerie over doen en laten van de rijkspolitie. Hij wees erop dal de regering de verkeers regels opstelt en dat zijn afdeling slechts een adviserende taak heeft. Het verkeer eist 2400 doden per jaar en 6300 gewonden; deze ontstellende cijfers vinden grotendeels hun oor zaak in slecht rij- en weggedrag, zo stelde de heer Mocns. Ter illustratie van zijn „praatje" draaide hij een tweetal filmpjes. Na afloop bood de afdelingsvoor zitter de heer M. de Reus de spre ker een geschenk onder couvert aan. De docenten, de heren wachtmees ters M. P. J. Hollestelle en J. H. Brusselaars werd namens de kursis ten een bloemstuk en een gereed- schapskoffer voor de auto aangebo den en namens het bestuur een en velop met inhoud. Voordat werd overgegaan tot het „bestuurlijke" gedeelte van de avond speelden de aanwezigen een verkcersqyiz waar voor prijzen beschikbaar waren. Bestuurlijk Voorzitter De Reus gaf te kennen niet langer voor een besluursfunktie in aanmerking te willen komen aan gezien hij zich metterwoon 'in Zie rikzee zal vestigen. De dames J. Bruinc-van Dommelen cn Overbeke- TanfS meldden zich als nieuwe be stuursleden. Hun eerste officiële handeling zal zijn het over enige tijd uitreiken van de behaalde verkeers- diploma's. waarmee de kursus offi cieel wordt afgesloten. De heer De Reus sloot de vergadering nadat penningmeester H. Barendse had ge meld. dat er sinds 1962 geen be- stuurs- cn ledenvergaderingen zijn gehouden en dat de afdeling be schikt over een hoog batig saldo. Het bestuur van de afdeling be staat, behalve uit al de genoemde dames, thans uit: *do heer J. Sluis uit Nieuwerkerk, de heren H. Ba rendse en Jae. van den Houten uit Oosterland en de heer C. A. Strpyk uit Sirjansland; Dc beide wacht meesters-docenten fungeren als ad viserend lid. ZIERIKZEE. De paasdrnkte kondig de zich ook te Zierikzee al enkele dagen tevoren aan. Op het Haven plein was het een komen en gaan van toeristen en overal klikten alweer de fototoestellen. (Foto: ZierikzeesQhe Nieuwsbode) AMSTERDAM. De inzameling van oud papier in Nederland blijft achter bij voorgaande jaren, ondanks het feit dat vele gemeenten de inzame ling door subsidies proberen te akti- veren. Oorzaak is, dat de situatie op de oudpapiermarkt ook in 1978, voor al voor de minder goede soorten, geen noemenswaardige verbetering te zien gaf. (Vervolg van pag. 1) St. Domusstraat is verschillende ma len herbouwd. Het werd eerst ge huurd van de - al genoemde - jhr J. L. de Jonge, die het later - met andere zaken - schonk aan de nieu we gemeente. Kerltbriefje Historische bewijsstukken van een en ander ook in oude jaargangen van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Pikant is bijvoorbeeld een berichtje inzake staking van de uitgave van het kerk- briefje voor de Chr. Ger. Gemeenten te Zierikzee, een bericht uit de krant van 1 januari 1880. Nadien werden de predikbeurten wekelijks in de krant vermeld en werd het kerk- briefje (ook voor de hervormde ge meente) overbodig. Aantallen m.b.t. ledenbestand staan niet altijd duidelijk vermeld. In 1881 draaide de nieuwe gemeente al en uit dat jaar wordt vermeld dat 70 leden van (je „Meelstraat-gemeen- te" er de voorkeur aan gaven defi nitief te willen behoren tot de „Af deling St. Domusstraat". Het aldus plotseling gegroeide zielental moet |oen ongeveer 250 hebben bedragen. Nieuwe kerk Het oorspronkelijke gebouwtje was lang niet berekend op zoveel mensen en had de kwalen van ouderdom en verval. In 1893 viel het besluit een nieuw kerkgebouw te bouwen. Dat werd gerealiseerd voor de som van f 9212. Ook deze kerk is verschillende ke ren herbouwd, het ingrijpendst na de oorlog, toen een toegangspad tot het kerkgebouw aan de St. Domusstraat, werd volgebouwd, zodat het voor- aanzicht van de kerk aan het oog werd onttrokken. De nieuwbouw schiep mogelijkhe den voor een kerkeraadskamer en enkele vergaderlokalen. Na de stormramp van 1953 kreeg ook deze kerk genereuze landelijke hulp en van het Rampenfonds - iets later in de tijd - een fraai orgel. Predikanten Het kerkgenootschap werd door de volgende predikanten geleid: Ds. K. B. van Diemen (1879-1882), ds. J. A. 'Goedblocd (1883-1889), ds. J. Keule- mans (1889-1895), ds. G. W. Esselink (1896-1904). ds. H. W. Laman (1904- 1911), ds. J. Svbesma (1913-1917), ds. G. J. Wielinga (1918-1926), dr. J. van Lonkhuyzen (1928-1939), ds. G. Lec- nc (1940-1944), ds. S. Greving (1946- 1951), ds. Y. J. Tiemersma (1951- 1963). ds. J. H. Nawijn (1964-1968), ds. H. Favier (1969-1974), ds. F. Spoelstra (1974-1979). Wegens ver trek van laatstgenoemde naar Bid dinghuizen is de gemeente thans va- kant. Interessant tlokumentaticmateriaal met name uit oude kerkcraadsnotu- len, is opgediept door het gemeente lid de heer C. Leeuw. Met andere re levante zaken, zal dit materiaal in een boekwerkje worden bijeen ge bracht, dat rond de jubileumviering verschUnt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4