Ook in Nederland zijn grenzen aan groei produktie „GELIJK" Zuid-Afrika wijst Amerikanen uit Nog exekuties in Iran De landbouw AGENDA De markatiepunten in het jaar her halen zich. Zo wordt het weer l'a- sen en als „erkend christelijke feest dag" vraagt dit feest aandacht en dat krijgt het ook. Een gevarieerde aandacht, want het zal niemand ont gaan dat de polen waartussen de feestelijkheid zich beweegt, de kerk diensten zijn en de paashazen, al of niet met een gekleurd ei wat onhan dig in één van hun hupse pootjes. Innerlijk en uiterlijk verschilt het al lemaal weer hemelsbreed. Een (groeiend of slinkend?) deel van de mensheid houdt onwrikbaar vast aan het bijbels getuigenis van de opstanding; een ander deel neemt aan zo'n geloof niet te kunnen toe komen, maar zorgt wel voor vrolijke paasversieringen. Dan is er verder natuurlijk nog de ontluikende na tuur; het nieuwe leven, het nieuwe begin en daar kan iedereen een graantje van meepikken. Zo was het in het verleden en zo is, al wisselen getalsmatig wellicht de onderlinge verschillen. Aan beide zijden wordt het „gelijk" bepleit. Recentelijk is een aantal schrijvers en andersoortige intellek- tnelen in Nederland samengekomen, om alle ongerechtigheden van het Christendom nog eens uit te spitten en op een rijtje te zetten. Alles werd er bij gehaald: de Kruistochten en de Jodenvervolging en allerlei vor men van wél christelijk bedoeld'han delen. maar on-christelijk uitpakken van de plannen, het inquisitoir han delen en de vorderingen van de we tenschap, die vrijwel geen marge meer laten vo:r „God". Het was nog al schokkend, maar het leek toch meer op reflektiés van jeugd trauma's, die de sprekers de zaal in- slingerde, dan bewijzen van het on- ïut van geloofsbeleven. By elkaar dus niet zo'n verkwik kende zaak, maar de kerken, heel moeizaam en bedachtzaam en vol argwaan in het onderling kontaki geven ook stof voor kritiek. Als de simpelste dingen nog niet breeduit en sportief kunnen om tot de door de Vader der Kerk gewenste eenheid te komen, dan moet men niet al te verbaasd staan over kritiek van bui tenaf. Anderzijds moeten buiten staanders natuurlijk de essentie van hot geloof als zodanig serieus nemen. Onlangs was er een man op de tv aan hét woord bezig het geloof te ontzenuwen". Hij vergeleek het met de dwaze bewering, dat de maan een kaas is. Als je nu maar lang ge noeg volhoudt, dat de maan een kaas is gaat mpn het hier en daar gelo ven", zo zei hij. Als op zo'n niveau het geloof be streden wordt, is er natuurlijk ook met de agitatie tegen het Paasge- loof niets aan de hand. Pasen is in zq"n diepste wezen een mysterie, maar het opende en opent voor mil joenen perspektieven, die zo royaal zün, zo verreikend, dat het „aards gedruis" verstomt en de mens ver zoent raakt met lot en leven, met lieden en met toekomst in een sfeer van bevrijding en verwondering. TEHERAN. Vrijdagochtend vroeg zijn in Teheran en elders in Perzië zeven nieuwe executies uitgevoerd, zo heeft radio Teheran meegedeeld. DEN IIAAG, 12-4. Ook in Nederland zijn er grenzen aan de groei van de landbouwproduktie, gezien de grote plaats die ons land op dit gebied al binnen de EEG inneemt en gezien hel grote percentage van onze produktie dat we moeten exporteren. Het CDA-Tweedekamerlid ir. G. J. M. Braks zei dit donderdag als lid van een diskussieforum tijdens een vergadering van de Vereniging van Nederlandse Mengvoederfabrikanten. Eerder dan op verdere uitbreiding van onze primaire landbouwproduk tie, vond hij, zal het beleid in ons land voortaan gericht moeten wor den op het behoud van wat we heb ben. Nederland loopt volgens hem WASHINGTON, 12-4 De Verenigde Siaten hebben donderdag bekendge maakt, dat Zuid-Afrika de Ameri kaanse defensie-attache en twee an dere militaire- funktionarissen van de Amerikaanse ambassade heeft verzocht het land te verlaten. Dit was gebeurd naar aanleiding van be schuldigingen dat een vliegtuig van de Amerikaanse ambassade voor spionagedoeleinden zou zijn gebruikt.. Het State Department zei dat het ging om de attache luchtmachtkolo- nel Alvan Crews; de assistent-lucht- machtattache lucht majoor Berrfd McConnell en sergeant Horace Wyatt Eieren in Artis AMSTERDAM, 12-4. Het voorjaar begint ook in Artis binnen té drin gen: tot dusver zijn in de Amster damse dierentuin ruim 50 eieren door diverse soorten vogels geprodu ceerd, verdeeld over 21 nesten. De eieren zijn onder meer afkomstig van fazanten, eenden ganzen, uilen en duiven. Een emoe-wijfje heeft ei eren gelegd die tot de grootste be horen. Het zijn donkergroene eieren van ongeveer veertien centimeter lang met een gewicht tussen 600 en 700 gram, aldus heeft de Artis-pers- dienst meegedeeld. Het kleinste ei werd tot nu toe gelegd in het broed- hok van een paartje Splendid-par- kieten, een spierwit, lichtgewicht balletje van amper 2,5 centimeter. Een ooievaarspaar zorgde reeds voor vier eieren. Om het paar aan te zetten tot het produceren van een tweede legselwerd het eerste uit het nest gehaald en onder een broed se kip gelegd. Het is de bedoeling dat de ooievaarskuikens na het uitko men - de duur van de broedtijd bij ooievaars is ongeveer een maand - met de hand zullen worden grootge bracht. Het broedmachinehuis in Artis is vanaf deze iveek ook weer open voor bezoekers. Men kan er zien hoe on der andere kippekuikens worden ge boren en hoeveel inspanning het de diertjes kost om zich uit het ei te Met Pasen zullen, de bezoekers in bevrijden. de dierentuin eveneens drie jonge beren kunnen zien. Het zijn een tweeling Syrische beren en een evenoude lippenbeer, alle drie ruim twee maanden oud. Kroketten en bitterballen mogen volgens de nieuwe ontwerp- g van het Produktschap voor Vee en Vlees pas als vlceskrokct of 'orden aangemerkt als er op Sn minst 5 procent grof vlees in :.it. heeft na 2'!t jaar diskussics met belanghebbenden deze nieuwe •rnrdtming aanvaard sinds een jaar of vijf, zes met zijn algemeen sociaal-ekonomisch beleid niet meer in de pas met de mogelijk heden die de EEG biedt. Met een vaststelling van EEG-Iundbouw- prijzen gebaseerd "op de zogenaamde objektieve berekeningsmethode (waarin rekening wordt gehouden met de gemiddelde kostenontwikke ling in de gemeenschap) kunnen de andere EEG-landen redelijk uit de voeten, alleen Nederland niet. Minister Van der Stee is nu volgens Braks genoodzaakt tot het pleiten voor een prijsaanpassing, die in onze partnerlandcn een rendabele pro- duktie-uitbrciding mogelijk maakt. Hoofdthema van de bijeenkomst was de bedrijfsgrootte in de veehou derij, en uit de zaal kwam de vraag of die bedrijfsgrootte niet meer „op menselijke maat" moet worden ge bracht. Ombuiging Daar zei Braks niet zomaar ja op. Aan een ombuiging zijn we wel toe, vond hij, maar men zal zeer voor zichtig moeten zijn met het hanteren van instrumenten die goed lijken als men er vrijblijvend over praat, maar die het Nederlandse belang ernstig kunnen aantasten. Beter is het dat de overheid te sterke bedrijfsvergroting ontmoedigt door boven een bepaalde omvang geen stimuleringssubsidies meer te geven, zonder dat ze voor die omvang een absoluut maximum vaststelt. Voorzitter drs. J. J. Schouten van het Landbouwschap, ook lid van 'het forum, zei dat de Nederlandse land bouw in de afgelopen jaren de ver schillende gunstige mogelijkheden waarover hij beschikte gekombineerd heeft aangepakt. Nu krijgt men van de landbouworganisaties in de ande re EEG-landen verwijten dat men te ver is gegaan: Er zou hier een kunstmatige landbouwproduktie worden bedreven, waarbij geen re kening meer wordt gehouden met de grond. Politiek Of die anderen -nu gelijk hebben of TEHERAN, 12-4. Bij een nieuwe gólf van zuiveringen en razzia's in Iran zijn in de afgelopen drie dagen ruim 140 voormalige aanhangers van de sjah, variërend van taxichauf feurs tot rechters, opgepakt door de revolutionaire groepen van Chomei- ni, zo werd donderdag in de Iraanse pers gemeld. De executies gingen intussen door en met de acht nieuwe die nog voor het aanbreken van de dageraad wer den uitgevoerd kwam het totaal er van tot dusverre op ruim 100. Om gebracht werden twee officieren, drie burgers, twee onderofficieren en een officier van de vroegere Savak in de ^heilige stad Qom. „Flitsen" uit het buitenland NIEUW DELHI. Indiase militairen hebben donderdag het vuur geopend op demonstranten in Jamsjedpoer, een stad in 't nooroos'ten van India. Het dodental van de rellen "die zich oaar woensdag en dondei-dag heb ben voorgedaan is inmiddels opge lopen tot 21. WASHINGTON. De Iraanse rege- ï.ng heeft honderden Iraanse mili tairen, die in de Verenigde Staten een opleiding volgen, opgedragen naar hun land terug te keren. Hei Amerikaanse ministerie van defensie deelde donderdag mee dat er onge veer 2.000 Iraanse militairen in de Verenigde Staten zijn. MANAGUA. Het leger van Nica ragua heeft donderdag de dood ge meld van „commandant Ruben", die wordt beschouwd als de belangrijk ste leider van de Sandinistra-rebel- lie. Over de omstandigheden van zijn dood is niets meegedeeld. SALISBURY. De regering van Zambia heeft bekendgemaakt dat bij dc Rhodesischc luchtaanvallen van donderdag 136 mensen in een kamp van Rhodcsische vluchtelingen zijn gedood. Er vielen meer dan 20Q ge wonden. LOESAKA. Een Rhodesischc coin- mando-cenhcid heeft vrijdag de resi dentie van dc Rhodesischc guerrilla- leidpr Joshua Nkomo en andere ge bouwen van nationalistische funk tionarissen in Loesaka in Zabië aan gevallen, zo heeft radio Zabia mee gedeeld. NAIROBI. Dc terugkeer van dc in ballingschap levende prof. Yusufu 1 ulc naar Oeganda, waar hij liet overgangsbewind zal leiden, is ui'- gesteld. .Dit heeft de Oegandese ra dio donderdagmiddag gemeld. WENEN. Er zit nog steeds geen schot in tic onderhandelingen over dc wederzijdse en evenwichtige ver - mindering van troepen in ccntraal- Europn, een vraagstuk waarover al ruim vijf jaar gepraat wordt. niet doel er eigenlijk niet zoveel toe, vond Schouten, het gaat erom wie politiek hel meest tg zeggen heeft. Daarmee zal men serieus rekening moeten houden. De vraag is: kan de Nederlandse landbouw het tegenover dc kollega's elders, die hij in feite wegkonkurreert, nog wel maken steeds verder te gaan met de pro duktie. EINDHOVEN. De 36-jarige Eind- hovenaar M. N. heeft tegenover de politie bekend een verzekerings maatschappij te hebben willen op lichten voor f 70.000. De man had eind vorig jaar bij de politie aangif te gedaan van dc diefstal van goe deren ter waarde van dat bedrag uit zijn bediijf. Redelijk Paasweer DE BILT, 12-4. Dc meeste weerkundige belangstelling zal ongetwijfeld uitgaan naar het a.s. paasweer. Helaas was dal tijdens het opstellen van dit overzichtje nog moeilijk te be palen. De op donderdagmid dag op het K.N.M.I. binnenge komen gegevens wijzen op fris paasweer met flinke zonnige perioden en mogelijk een en kele bui. Dus redelijke omstan- digheden voor de rekreatie. Voor het zover is krijgen wij vandaag en mogelijk ook nog een flink gedeelte van de ko mende zaterdag te maken met een zonnig weertype en maxi ma tussen de 15 en 19 graden. In de loop van zaterdag na dert iets koelere lucht ons land vanuit het zuidwesten. Waarschijnlijk dringt deze koelere lucht tussen zaterdag middag en de vroege ochtend van de eerste paasdag ons land binnen, ruat gepaard kan gaan met enkele buien. Daarna volgt het hierboven beschre ven wat koelere weer tijdens de komende pasen. Verwachting tot zaterdagavond: Zonnig Zonnig, met middugtemperaturen rond 18 graden en tegen de avond mogelijk een bui; matige, aan de kust vrij krachtige wind uit zuid tot zuid oost; minimumtemperaturen om streeks 6 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 lot 7. Min.-temperatuur omstreeks 7 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 14 gr. Kans op een droge periode van piinstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 14 april. Zon op 6.47, onder 20.34 Maan op 22.47, onder 8.01 15 april. Zon op 6.45, onder 20.36 Maan op 23.55, onder 8.34 16 april. Zon op 6.43, onder 20.38 Maan op onder 9.12 17 april. Zon op 6.41, onder 20.39 Maan op 0.59, onder 9.59 Laatste kwartier: 19 april (21.12) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 14 april 5.31 17.55 11.09 23.14 15 april 6.03 18.26 11.43 23.49 16 april 6.33 18.58 12.50 17 april 7.09 19.29 0.26 12.50 Springtij: 14 april HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-4. Het KNMI deelt mede: Hoewel de paaszaterdag zon nig zal beginnen, zal er vooral in dc middag meer bewolking zijn. Deze bewolking hangt samen met een de-, pressie, waarvan dc kern zich vrij dagochtend ten westen van Spanje bevond. Het ziet er naar uit. dat de ze depressie in twee delen uiteen zal vallen. Hot voor ons belangrijkste stuk trekt in betekenis afnemend over Ierland noordwaarts. Wolken- banden ervan zullen zaterdagmid dag onze omgeving bereiken. Er kunnen dan ook enkele buien val len. De dag zal echter onbewolkt be ginnen, In het temperatuurverloop komt zaterdag nog weinig verandering, maar zondag middag zullen dc tem peraturen Iels lager liggen. Overi gens kan er ook de Eerste paasdag nog een bui vallen, maar er komen ook perioden met zon voor WEEKEEVDE- ARTSENDIENST Zaterdag 14, zondag 15 en maandag 16 april Dokter W. Bontkcs, Zierikzce, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis ser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringcr^ de gevallen zaterdagmorgen en zon dagmorgen van 11.00-11.30 uur. Vrijdag 18.00-zondag 8.00 uur dokter L. A. M. Brucl, Markt 30-32 „De Stadswaag" Brouwersha ven, tel. (01119) 280. Zondag 8.00-maandag 8.00 uur dok ter J. L. Flach, Hogezoom 186, Renesse. Tel. (01116) 1280. Maandag 8.00-dinsdag 8.00 uur dok ter J. Ph. P. Stcnger, Burghse- weg 54, Haamstede. Telefoon (01115) 1861. Tijdens de weekeindedienst is er bij- de dienstdoende arts spreekuur voor spoedgevallen op zaterdag en zondag en maandag van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland telefoon (01114) 1280, n.eemt waar voor dokier Van den Berg en dokter Buitendijk. Tandarts J. J. Bakker, Oude Haven 6, Zierikzce, Tel. 01110-3016, De weekeindedienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen n.i. van zaterdag- en zondagmiddag van J7.00-17.30 uur Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. 01115-1535 neemt waar voor Dijiveland en Bruinisse en Zierikzee. Zuster v. d. Schelde, Noorddijk- straat 63, Brouwershaven, tel. (01119) 682. Heeft dienst voor geheel Schouwen, DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254), heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagj van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Maatsfchappel\jke dienstverlening tel.: 01110-3351. Hét antwoordappa raat geeft het telefoonnummer van een maatschappelijk werker door. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. iedere maandagmiddag Nieuwcrkcrk „Ons Dorpshuis", bejaardengymna- stiek, 14.00-15.00 uur. Iedere woensdagavond Zierikzce Gymzaal Raamstraat: "jTrimavond van de Zeeuwse Sportraad; 20.00 uur. Tot 30 mei (werkdagen) - Middelburg Tot 30 mei (werkdagen). Zeeuws mu seum 14.00-17.00 uur. Vrijdag 13 april Zierikzee Concertzaal, „dubbel-programma" Filmkring „Ziejook", 20.00 uur. Zaterdag 14 april Zierikzce Concertzaal-bioskoop, „The Swarm" 20.00 uur. Haamstede Bcatrixschool, 14.00 uur, start Rode Kruis wandeltocht, 8 en 15 km. Goes „Prins van Oranje", CDA-Zeeland bijeenkomst, 19.30 uur. Zondag 15 april Zierikzce Concertzaal-bioskoop, „The Swarm" 20.00 uur. Scharcndijkc Werkhaven Kabbeluarsbank, 14.00- 16.00 uur open dag s.s. „Abraham Crijnssen", opleidingsschip Zeeka- detkorps „Rotterdam". Maandag 16 april Zierikzee Chr. Gcr. Kerk, Paaszangdienst 10.00 uur. Concertzaal-bioskoop, „The Swarm" 20.00 uur Dinsdag 17 april Zierikzce Huis van Nassau (Bovenzaal), frak- 'ievergadering V.V.D., 20.00 uur. Hcrv. Verenigingsgebouw. N.C.V.J3.- afdcling. 20.ÜQ uur. Kerkwervc Verenigingsgebouw, b^jaurdensoos, 14.30 uur. Woensdag 18 april Zierikzce Afd. Schouwen Plaltclandsvrouwcn- bond 14.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw, bc- jaardenmiddug N.C.V.B., 14.30 uur. Haamstede Gemeentehuis: raadsvergadering, 19.30 uur. Renesse Kantine sportpark „Laonc19.30 uur ledenvergadering S.V. Renesse. Drcischor Öorpshuis. Afd. Noordgouwe e.o. Platlelandsvrouwenbond. 20.00 uur. O u werker k Dorpshuis. Afd. Duiveland Platle landsvrouwenbond. 19.30 uur. Nieuwcrkcrk Schoolgebouw Molenstraat, vergade ring Schooi met de bijbel, 20.00 uur. Donderdag 19 april Zierikzce Huis van Nassau, 19.30 uur, Jaarver gadering NVV afdeling Schouwen- Duiveland. Vrijdag 20 april Zierikzce „Mondragon". Vereniging Stad cn Lande. 19.30 uur. Ver.gcbouw, Chr. Schoolvereniging,. 19.30 uur. Zaterdag 21 april Kerkwervc Ophalen spullen rommelmarkt. Brouwershaven Hotel „Floris V", start wandeltocht Rode Kruis, 14.00 uur. Maandag 23 april Zierikzce Huis van Nassau. Afd. Philalelica. 20.00 uur. Dinsdag 24 april Zierikzce „De Zeeuwse Herberghe". Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland 19.30 uur Herv. verenigingsgebouw, C.P.B. vergadering, 19.45 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw 14.30 uur Alg. Bond voor Ouderen, voorlichtings bijeenkomst Produktschap Groenten en Fruit. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 KLEUR De kippen waren natuurlijk niel achterlijk. Ze scharrelden tenslotte op hun eigen kipse manier over hel erf, maar ze wisten drommels goed hoe de mensen over hen dachten. Soms dromden ze samen om te pra len over het lol van hun soortgeno ten die in legbatterijen een bloede- loostfii armzalig bestaan leiden. Er weiw schande van gesproken en in de kippekrant „Het lichte Legras'' stond regelmatig een kritisch arti kel over dit onderwerp; ook de in gezonden stukken logen er niet om. Maar zo vlak voor Pasen was er iets anders aan de hand. Een Pa trijsleghorn had het verhaal het eerst gehoord. Zei hij legen zijn kol- 'lega's: „nou, gekleurde eieren dat is geen punt. Dat doen de mensen zelf, maar wij doen daar niet aan mee". Wal was er gebeurd? Een vrijlopende kip had - naar eigen bewering overigens - in een berm langs de zuidelijke sloot kant een gekleurd ei ge legd en dal was in hel nieuws geko men. Een wat opzij slaande Barne velders smaalde: „kunst, dat doen wij al jaren". Maar met dal ene ei - het moet van een Rhode Islands Reds-hoen zijn geweest. - was toch iels bijzonders aan de hand. Het was blauw en rood en had hier en' daar zilveren spikkeltjes. De Rhode Islander werd ter ver antwoording geroepen: „is dat echt van jou of ben je bezig dc kluit te belazeren," v/oeg de strenge haan, die het gebazel een beetje beu be gon te worden. De redelijk bevleesdc eicrleggcr kleurde tot diep op zijn kam en be gon te hakkelen, hetgeen een slecht voorteken was. „Ik had een sterke eierdrang cn toen ineens lag hel daar", zei hij, „het was blauw met rood cn zilveren spikkeltjes". „Zo", reide haan, „en jij denkt dus dat jc dat klcurci zelf heb ge legd?" „Ja", zei het kleurcnwondcr timide, „dal dacht ik". Zelden tevoren is een kip zo afge gaan, want het mag dan Pasen wor den, voor ijdelheid is geen plaats in een evenwichtige hoendcrochige so ciety. „Jc bent een lomperd", be strafte de haan, „je had onmiddellijk moeten begrijpen, dat de mensen dat ci hebben opgesierd - zo noemen ze dat - en daar verstopt hebben". Sinds die tijd noemen dc andere kippen hun domme kollege„het. zil veren spikkeltjeen „Het lichte Legras" had er nog een meesmuile- rig stukje over. Dc kop van het ar tikel was ook veelzeggend: „Rhode Islander dacht in kleur le leggen". Nou, daar is nog smakelijk om ge lachen natuurlijk. Dacht echter de Islander: „er is geen praatje zo groot, of '1 bloedt in drie dagen weer dood". Ach gezeur, na Pasen zijn ze 'l vergelen. Opeens kreeg hjj weer een geweldige eierdrang. Hij knkehle én een minuut Inler was liet zover. Hij kerk omlaag en ren mi nuut latrr was hrl zover. Hij keek omlaag cn bromde: „ja wit". SCHIEREI LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2