Gereformeerde Kerk te Zierikzee gaat honderdjarig bestaan vieren Regionale werkgroep Kleine Kernen officieel gestart Verdien zelf uw 20% korting PAAUWE ZONNEMAIRE De toestand in Oeganda DE ZIERIKZEESCHE COURANT Een kerkelijk jubileum Bevolking kan toekomst zelf bepalen De positie van de huurder ISTA - OOSTERLAND kin 6 .é^tn V ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 april 1979 135ste jaargang Nr. 22489 WAARIN OPGENOMEN t1797 1089) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zits pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse dimmers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 36 cent per losse mm. „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W in dit nummer: Aktiviteiten Veilig Verkeer Duiveland ZIERIKZEE, 13-4, Met een niiddagdienst. die geleid wordt door de Vlaardingse predikant ds. Y. J, Tie- niersma - voorheen te Zierikzee - herdenkt de Gerefor meerde Kerk van Zierikzee op zondag 29 april het hon derd jarig bestaan. Uitgave van het KERKBBIEFJE veo7 de Cbr. Ger. gemeenten te Zierikzee, dat tot dusver door den ondergeteekende werd uitgegeven, if van heden af geNtanht. Dientengevolge zullen voortaan de predikbeurten der Ger. gem. (afd. St. Domimstraat) in het Zaturdrtga- mer van den Nieuwsbode onder het Kerknieuws en opgenomon. Zierikzee, j>. DE LOOZE. December 1880. Een publikatie in het nummer van 1 januari 1S8Q. van de Zierikzeesche Nieuwsbode, waarin de staking 10 or dt gemeld van de uitgifte der zgn. Kerk- briejjes. Een eeuw zelfstandigheid is dan vol van een stedelijk kerkgenoot schap, dat in de rij van ge-institutio naliseerde kerkgenootschappen een eigen profiel en karakteristiek heeft. „Bewogen" is zo'n typisch karak teriserend mode-adjektief als ergens een eeuwfeest valt te vieren, maar met betrekking tot de historie (ook) van de Gereformeerde Kerk te Zie rikzee, mag dit woord toch gebruikt. Vooral geldt zulks voor de beginja ren, de feiten en feitjes waarvan staan opgetekend in dikke kerke- raadsboeken, waarvan de stof even is weggeblazen, om wat kerkhisto rie te bedrijven. Vooral de beginjaren geven een beeld van een tijdperk, waarin op het vlak van de godsdienstige beleving, zich taferelen afspeelden, die op h.yn beurt weer onderdeel vormen van de stadsgeschiedenis. Te zeggen dat die fragmenten tot. nu toe diepgaand zijn bestudeerd, doorgesproken en neer geschreven en „grijpklaar" liggen in de archieven is zeker te veel gezegd. Een eeuwfeest leent zich duidelijk voor wat aantekeningen, zij het dat UITDEUKEN SPUITEN* VINYLDAKEN aan alle merken automobielen Auto Louis Goedbloed Noordwelle Telefoon (01116) 1245 een krante-ariiekl nooit meer dan een globale schets kan geven. Een relevante vraag is: wat was er aar. 'eretameerds" voor het be ginjaar 1879? Evangeliserende aktviteit Uiteindelijk blijkt de latere Gere formeerde Kerk te zijn voortgeko men uit een veld van evangeliseren de aktiviteit, waarvan reeds sprake is in 1863, onder invloed van gevoels matige behoeften, die - naar mening van (latex-) talrijke leden niet of niet ten volle werden bevredigd in de toenmalige Nederduits Hervormde Gemeente. Er was dus een groep mensen en er was ook een evangelist, zekere C. C. A. C. John en tenslotte was er ook een gebouwtje, gesitu eerd aan de St. Domusstraat, dat de zeker niet heroïsche naam „De Toe vlucht" kreeg. We schrijven dan 1869. Zowel kerkrechterlijke zaken als dogmatische ovei'Wegingen bepaal den, dat de evangelische opzet geen blijvertje kon zijn. O.m. konden de sakramenten van doop en avondmaal niet worden bediend. In feite was er ook geen kriterium voor het aanne men van lidmaten. Deze zaken kwa men intern uitvoerig in diskussie in de jaren 1875 en 1876. Mogelijkheden Uit de diskussie vloeiden enkele aangeduide mogelijkheden voort. De ze mogelijkheden waren: het stichten van een vrije kerk, het „filiaal" wor den van een andere Nederduitse Her vormde Kerk, dan wel aansluiting zoeken bij de al oudere Chr. Gerefor meerde Kerk, als een z.g.n. „pa rochiegemeente". Een parochiege meente impliceerde organieke sa menhang met de Chr. Gereformeerde Kerk, maar tevens eigen zelfstandig heid. Tot dit laatste wei'd besloten. Zinvol jaar Voor een goed begrip diene, dat van 1879-1892 (het jaar van de Af scheiding) dus twee Chr. Ger. Ker- Advertentie PAASSHOW met paaseieren-zoekwedstrijd ken bestonden. De ene - nieuw ge- instituionaliseerde droeg echter de kenmerken van de latei-e Gerefor- meerde Kerk, ging ook mee met de Afscheiding en daarom is het zinvol het jaar 1879'te nemen als beginjaar, waardoor derhalve dit jaar de eeuw is volgemaakt. Na het genomen be sluit wendde men zich tot de (be staande) Chr. Ger. Kerk en verzocht de klassis tot toelating. De klassis van de Chr. Ger. Kerk berichtte dat men genoegen nam - „als gewettigd door het Presbyte riaans kerkrecht" - met de stichting van een Parochiale Gemeente, waar na „De Toevlucht" als evangelisatie- vereniging werd ontbonden. Op 16 januari 1878 ontving men an de nieuwe gemeente van de Pi-o- \inciale Commissie der Chi*. Gei-ef. Kerken, classis Zierikzee, een uitno diging voor een vergadering te Zie- ï-ikzee, hetgeen impliciet inhield een erkenning van de nieuwe Parochiale Gemeente. De kei-keraad van de nieuwe Pa rochiale Gemeente wendde zich tot de kerkeraad van de Nederduits Hervormde Gemeente, waarin offi cieel mededeling werd gedaan van de gang van zaken, hetgeen neer kwam op .een scheiding met dit kerk genootschap, waaruit „De Toevlucht" later de Parochiale Chr. Ger. Kerk, later de Gereformeerde Kerk ten slotte zijn voortgekomen. Eerste kerkeraad Konsulent voor de nieuwe ge meente was ds. Siemense, bekend predikant te Oosterland. Vooi-zitter van de eerste kerkeraad was de heer K. B. Diemen en eerste sci'iba jhr J. L. de Jonge, loot van het adelijk ge slacht De Jonge. Jhr de Jonge is ook de man van de Chr. Nat. School, die - als bekend - naar hem is genoemd. De eerste gemeente moet uit 50 a 60 personen hebben bestaan.. Zoveel woi'dt wel duidelijk uit oude kei-kboeken, dat de twee Chr. Ger. Gemeenten elkaar niet iedei-e dag' van liefde in de ogen kek^n. Vooral de vooi'heen bestaande Clir. Ger. Kerk, waarmee de nieuwe pa rochiale gemeente was ge-lieerd, bleek weinig te voelen voor echte toenadering en samenwerking. Het is niet eenvoudig de „diepere roerse len," te sonderen, die hiervan de. oor zaak zijn. Mogelijk vond men in die oor spronkelijke kring de nieuwe ge meente een te wat gekunsteld insti tuut en had men volledige samen smelting geprefereei-d. Het is ook lang niet zeker, of daar in de kring van de Chr. Ger. Kerk echt een meerdei-heid voor te vinden zou zijn geweest. Ger. kerken Levend in toch een zekere isole ment kennende de voorgeschiedenis en gegeven het feit, dat het tussen de twee kerkgenootschappen duidelijk niet boterde, kan het geen vei'bazing wekken dat de uit „De Toevlucht" voortgevloei de kerk, in 1892 mee ging met de (landelijke) Afscheiding, die de instutionalisering inhield van de Ger. Kei-ken in Nederland, waar van de Ziei-ikzeese gemeente vanaf dat moment officieel deel uitmaakte. Het oorspronkelijke gebouw aan de (Vervolg pag. 4) ZIERIKZEE. De voorzijde van de (jubilerende) Ger. Kerk aan de St. Domusstraat is niet te fotograferen. Dit is de achterzijde, genomen van af een hoog punt. Van de schoon heid van het exterieur zal wel nie mand ontroerd zijn: het interieur voldoet evenwel aan redelijke eisen. Overigens is de situering vati de kerk in de stad merkwaardig. (Foto: Zierikzeesche N euwsbode) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Wie de mensen leert sterven, leert de mensen te leven. Montaigne Advertentie •Nationaal Comité KoninginJuliana 70 ja ar X Stort uw bijdrage voor het verjaardagsgeschenk aan de koningin op Z— postgironr.41979 70 of op uw bank op het speciale rek.nr 7919 t.n.v. het Nationaal Comité. DREISCHOR 12-4. De regionale werkgroep Kleine Kernen kan officieel aan liet werk. Donderdagmiddag werd de - landelijk eerste - aanzet daartoe gegeven in het Dorpshuis van Dreiselior. Tijdens deze bijeenkomst werd er herhaaldelijk op gewezen, dat de bevol king heel nauw is betrokken bij dit vier jaar durende experiment, dat - voor Schouwen-Duiveland - een miljoen gulden mag gaan kostcp. „Het projekt is niet bedoeld als onderzoek, mikt niet in de eerste plaats op allerlei idealen en doelstellingen, maar op een zo praktisch mogelijke benadering in de kernen zelf. Het is een doe-experiment, van daar de betekenis van de werk groep," zei de voorzitter van de In terdepartementale Commissie Regi onaal Welzijnsbeleid di-s. KI. Laans- ma in zijn installatietoespraak. Decentralisatie „De rijksoverheid kan veel meer taken en bevoegdheden overdragen, wanneer het proefprojekt er in slaagt de decentralisatie gestalte en inhoud te geven. De opgedane ervaring kan leiden tot een veel beter gecoördi neerd beleid tussen gemeente, pro vincie en rijk." De bevolking zelf kan haar toe komst bepalen door de prioriteiten aan te geven. De gevonden (deel-) oplossing uit de drie experimentele gebieden worden ge-analyseerd door een landelijke stuurgroep, waarmee de werkgroepen een formele relatie hebben. De werkgi-oepen krijgen in ieder geval, zo benadrukte hij, geen stu ring, wel begeleiding, van bovenaf, waardoor het experiment zo afhan kelijk mogelijk zal worden verricht. Met de gecoördineerde gegevens zul len dan 1700 kernen met een inwo nertal van onder de 2000, samen toch een miljoen mensen, zijn gebaat. Juist om dat „uitstralingseffekt" geeft dc overheid die ruggesteun. Zij wil, in nauwe samenwerking niet de plaatselijke bevolking en overheden, een oplossing vinden voor de proble men in de kleine woonkernen. Zij benadrukte, dat de Stichting Samenlevingsopbouw er is voor groe pen, die begeleid of ondersteund wil len worden in hun streven bij bij voorbeeld het opzetten van een Kul- turele Raad, een Vrouwenraad of een peuterspeelzaal. Samenwerken Mevrouw Kleber nu zal juist gaan samenwerken, niet alleen aangeven. Mevrouw De Koeyer noemde als vooi'beeld het probleem van de klei ne scholen. „Denk niet, er is daar niets aan te doen", waarschuwde zij. Zij wees in dit opzicht op het buurt- busprojekt, waarbij bevolking, dien sten en overheid de handen effektief ineen hebben geslagen. Het probleem van de leefbaarheid bestaat echter op allerlei terreinen. Drs. Laansma vond het daarom be- langi-ijk, dat overal in dorpen geor ganiseerde groepen bezig zijn. Dit (Vervolg pag. 41 LUSAKA/DAR ES SALAAM, 12-4. Na Tanzania als eerste land in de wereld heeft donderdag ook een an der Afrikaans land, Zambia, de nieu we voorlopige Oegandese regering onder leiding van Yusufu Luie offi cieel erkend. Het vertrek van de nieuwe leider naar Oeganda per vliegtuig naar Entebbe werd donderdagmiddag uit gesteld in vei-band met slecht weer, maar hij hoopte later op de dag als nog te kunnen gaan. Het nieuwe bewind beschuldigde intussen Idi Amin van het doden van wel een half miljoen mensen en riep op tot een nationale klopjacht om hem te arresteren en aan de galg te brengen. DEN HAAG, 12-4. Minister De Ruiter van justitie en staatssekreta- ris Brokx van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening hebben donder dag opnieuw een aantal wijzigingen voorgesteld in het wetsontwerp huur en verhuur van woonruimte dat bij de Tweede Kamer in behandeling is. De wijzigingen betekenen volgens de bewindslieden een aanzienlijke ver sterking van de positie van de huur der. Werkgroep Daarom is ook de werkgroep inge steld, met een funktionaris, die ini tiatieven moet stimuleren, begelei den en coöi-dinei-en. Sinds 1 maart is mevrouw drs. E. E. Kleber als funk- tionaresse bepoemd door het bestuur van de Stichting Samenlevingsop bouw Schouwen-Duiveland, waar het projekt foi-meel en administratief is ondergebracht. Het blijkt vaak moeilijk te zijn, had mevrouw E. dc Koeyer-Docleman, voorzitter van dc werkgroep begre pen. om deze twee initiatieven niet te verwarren. Advertentie uw dealer voor: M Onze showroom is tweede paasdag geopend. Tel. (01114) 1495 - Sini Joostdijk 41 - Burg. v. d. Havestraat 48 1 r

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1