EChips I Regionale zwakzinnigenzorg nader aan de orde gesteld 0E0 ,73V DORPSHUIS ZONNEMAIRE ONDERGAAT UITBREIDING EN OPKNAPBEURT Massa-ontslag bij I.H.C. Verdien zelf uw j 20% korting PAAUWE ZONNEMAIRE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ouderfederatie bestaat tien jaar paprika of potato, familiezak In najaar gereed BOEKHOUDING "NOORD-ZEELAND" LfSt, NIEUWSBODE Donderdag 12 april 1979 135ste jaargang Nr. 22488 WAARIN OPGENOMEN '179/ - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na hall zes zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda" Redakteur: M. J. Bij de Vaate Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse ^ummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 4,60 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% R.T.W in dit nummer: Tolvrij rijivieljmd Zeelandbrug? ZIERIKZEE, 11-4. De Federatie va» Ouders en Vrien den van Geestelijk Geliandikapten Selioiiwen-Duive- land zal zich in de nabije toekomst meer gitan richten op de achterban en een aantal zaken de zwakzinnigen zorg betreffend ter iliskussie stellen. Voorzitter van de Federatie, de heer P. F. Mes deelde dit mede naar aanleiding van het tienjarig bestaan van de Federatie, een samenwer kingsverband tussen de verenigingen „Philadelphia" en „Ouders van Geestelijk Gehandikapten". Deze samenwerking ontstond des tijds naar aanleiding van de reali satie van een Gezinsvervangend Te huis. Werkers van het eerste uur waren de heren De Graaf en Ver ton, die in het begin van de jaren zestig op eigen initiatief g.ngen zoeken naar mogelijkheden voor de totstandkoming van een gezinsver vangend tehuis. Ondanks vele in spanningen werden geen konkrete resultaten geboekt. Grote verschillen Ook een poging het projekt in sa menwerking met de gezamenlijke kerken te realiseren sprong af op te grote verschillen. De enige uitweg, die overbleef was het regionaal op delen in de landelijke oi-ganisaties. Dat heeft men gedaan, maar men kwam gelijk - in 1969 - tot de op richting van de Federatie, om op deze wijze gezamenlijk naar buiten te kunnen treden. Met de bemoeienissen van de toenmalige burgemeester van Brou wershaven, mr. J- P. Boersma, kwa men de plannen in een stroomver snelling. Door de inzet van een spe ciale werkgroep kwam het na een kleine twee jaar tot de opening van het dagverblijf „Brugzicht". In 1974 kon niet de bouw van het gezinsvervangend tehuis begonnen ■•.•orden en in januari 1977 opende .„Schouwenoord" de deuren voor de eerste bewoners. „Na de officiële in gebruikneming hebben we als Fe derate een rustpauze ingelast en bezonnen wat verder te doen staai". aldus de heer Mes. Zelf is hij van mening dat door het zich uitsluitend richten op de bouw van dagverblijf cn gezinsvervangend tehuis de ach terban wat in de vergeethoek is ge raakt, derhalve zullen binnenkort een aantal gesprekken betreffende de zwakzinnigenzorg op gang ge bracht worden. „Dat wil niet zeg gen, dat we kritiek hebben, we wil len ons alleen afvragen of regelin- De groenaanplanting rond het vere nigingsgebouw 'ii Zonnemaire, dat deze zomer wordt uitgebreid en ver beterd, is in verband met deze werk zaamheden voor een groot deel ver wijderd. Waneer het gebouw volgens de plannen is voltooid, zullen de struiken - o.a. seringen - weer wor den teruggeplant gen, die thans funlctioneren in de toekomst veranderingen of verbete ringen behoeven", aldus de voorzit ter van de Federatie, Onderwijs in dagverblijf Zo zal bezien worden of de afde ling Z.M.L.K. zeer moeilijk le rende kinderen) gehandhaafd moet worden op de Beatrixschool naast de afdeling M.L.K. moeilijk le rende kinderen). De heer Mes legt uit dat kleuters, die in het dagver blijf vertoeven bij het bereiken van de zesjarige leeftijd tengevolge van de Leerplichtwet naar de B.L.O-- school moeten, terwijl van te voren' vaststaat, dat dit bij de zwaar gees telijk gehandicapten weinig zin zal hebben. Om te voorkomen dat de kleuters uit een vertrouwde omge ving (het dagverblijf) worden weg gehaald, zal de mogelijkheid beke ken worden meer onderwijs ui het dagverblijf zelf te verstrekken en op de Beatrixschool alleen een afde ling M.L.K. in stand te houden. Een ander probleem dat de Fede ratie aan de orde gaat stellen is de vraag waar de bezoekers van het dagverblijf heen moeten als de ou ders komen te overlijden. In de regio is geen akkommodatie voor deze mensen. Nauw samenhangend met dit prpbleem is het dependance-pro- jekt van gezinsvervangend tehuis „Schouwenoord". De voorzitter van de Stichting Ge zinsvervangend Tehuis, de heer J. J. Pomper liet desgevraagd weten, dat de realisering van deze dependance sinds enkele weken weer nieuwe kansen heeft gekregen. Vorig jaar heeft de Stichting deze zaak aan hangig gemaakt met het doel enkele pupillen van „Schouwenoord" de kans te geven meer zelfstandigheid te ontplooien door hen bij elkaar in aparte woonruimte 'onder te bren gen. Door verandering van de richt lijnen van het ministerie van c.r.m en in verband met Bestek '81 werd dit plan echter vrijwel kansloos. Thans heeft de Stichting van be voegde zijde toch te horen gekregen dat er een mogelijkheid van 95 pro cent is, dat het plan wel gerealiseerd kan worden. Dit nummer bestaal uil 14 pagina'» Voorzitter van de Federatie, de heer P. F. Mes. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Deze toezègging komt op grond van het feit, dat we al zo ver gevor- tii^rd waren met het plan en met wo ningbouwvereniging „Beter Wonen" al overeenstemming hadden over het betreffende pand", aldus de heer Pomper, die erop wijst dat de toezeg ging van bevoegde zijde er wel is, maar dat nog geen definitief bericht is ontvangen. ZONNEMAIRE, 11-4. Aan de mr. P. Moggestraat is tie gemeente begonnen met de grondwerkzaamheden bij het Verenigingsgebouw, dat een uitbreiding plus op knapbeurt krijgt, waarmee een bedrag van f 464.000 is gemoeid. Aan de voor- en de achterzijde wordt een „klomp" toegevoegd, waardoor het gebouwtje „klem" komt te staan tussen de Moggestraat en de tuinen van de woningen aan de Beatrixstraat. Die twee „uitstulpingen" zijn nodig omdat vooral het gemis aan bij- rjimten (kleedkamer, keuken, ber ging, garderobe) als nadelig werd er varen. Ook het gebrek aan sfeer in de „zaal" en de geringe afmetingen van het toneel, enfin - eigenlijk de gehele slechte akkommodatie, akti- vcerden het gebruik bepaald niet. Slechts drie verenigingen hadden er vaste bijeenkomsten: de Plattelands vrouwen afdeling Noordgouwe, de Bond van Bejaarden en „Nut en Uit spanning". V. Deze verenigingen in ieder geval, maar naar de Beheerskommissie Dorpshuizen hoopt, zullen er spoedig meerdere volgen, kunnen volgens de plannen al in het nieuwe (najaars) seizoen gaan profiteren van de in grijpende verbouwingen en verbete ringen. Omdat het Verenigingsgebouw een vrij moeilijke gevelkonstruktie heeft met houten tapstoelopende kozijnen, zal daaraan, behoudens opknappen, weinig worden veranderd. k Vergroot toneel Deze kozijnen zien er van binnen als soort koofjes uit. In twee daarvan zullen aan weerskanten de toneel gordijnen vallen, een goede oplos sing om dat podium zo breed moge lijk te doen worden. De huidige ach terkant van het gebouw wordt cou- lissenwand, waardoor het toneel aan merkelijk kan worden vergroot. Daarachter wordt de nieuwbouw opgetrokken, waarin een portaal, toiletten, kleedruimte en berging. Deze berging, waarin ook overbodige stoelen kunnen worden opgestapeld wordt bovendien ondcrkelderd. De nieuw aangebouwde voorzijde wordt opgedeeld in een flinke keu ken, een berging, een ruimte voor dt c.v.-installatie en een garderobe ivoordien werden de mantels in een hoekje van de zaal opgehangen!). Die ontspanningszaal wordt niet vergroot, dat is ook niet nodig. Het ligt wel in de bedoeling bet interieur oen geheel nieuw aanzien te geven. Vloerbedekking Er komt een plafond in hout, met indirekte verlichting, er wordt een 'geluidsinstallatie aangebracht, er wordt opnieuw gestoffeerd. Vooraf was het nodig de vloerbedekking te vernieuwen, omdat die vermoedelijk door het gebruik van een bepaalde lijmsoort altijd vochtig bleef. De voorzijde van Jict gebouw blijft nagenoeg eender, maar voor het overige kan Zonnemaire zich ver heugen op een goed geoutilleerd dorpshuis. Als het eerste kind goed is opgevoed, voedt dat kind de anderen goed op. WAT W Pt 8II.T De heer Mes laat weten, dat de Federatie nog andere punten aan de orde zal stellen* zoals het kreëreri van ander soortige werkomstandig heden bij het Werkvoorzienings schap naast het produktmatige pro ces. Het lijkt hem zinvol wat speel ser werk (boetseren, schilderen (Vervolg pag. 3) Verwachting tot vrijdagavond Zonnige perioden Zonnige perioden met een kleine kans op een bui; minimumtempera turen omstreeks 5 graden, middag- temperaturen ongeveer 16 graden; matige zuidenwind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperatuur: omstreeks 7 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 15 gr, Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 13 april. Zon op 6.50, onder 20.33 Maan op 21.39, onder 7.32 Volle maan: 12 april (15.12) HOOG- EN EAAGWATER 13 april Springtij Hoogwater 4,58 17.23 14 april Laagwater 10.35 22.40 Advertentie Een goed vereonjcfe tegen r«(èli|K tartei: jWmfntstraHekantoör 01113-1S19 - 01877-354 ROTTERDAM, 11-4. Het scheeps- bouwconcern IHC Holland moet 8Q0 man kwijt. Dit heeft de concernlei ding in Rotterdam woensdag aan personeel en vakbonden meegedeeld. Bij IHC werken 3440 mensen. Het bedrijf telt vijf scheepswerven ver deeld over de Rijnmond, Dordrecht en Amsterdam. Bij welke onderdelen de ontslagen moeten vallen, is volgens een woord voerder van IHC nog onderwerp van overleg met de centrale onder nemingsraad (die op 25 april haar oordeel moet geven) en met de in dustriebonden. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook vrijdag blijft bij ons de wind uit zuidelijke richtingen waai en. Dat houdt in, dat de temperatuur in de middag op een niveau van on geveer zestien graden komt, hetgeen een paar graden boven de normale waarde is. Een storing, die donderdagochtend in west-Frankrijk onweer bracht, komt in betekenis afnemend dichter bij en kan vrijdag aanvankelijk nog een bui brengen. Overigens mag op droog weer met zonnige perioden worden gerekend. De zone met regen, dié donderdag in nacht en ochtend over het land trok bracht opveel plaatsen twee milimeter neerslag. Tot en met zondag ziet» het. weer er niet ongunstig uit. Er zijn echter wel enkele buien mogelijk. DEN HAAG. Staatssekretaris Wal lis de Vries (sportzaken) hcefl in het c.r.m.-begrotingsdebat in de Eerste Kamer meegedeeld, dat thans d'e laatste hand gelegd wordt aan de eerste arbeidsovereenkomst in de sport, te weten de cao voor het be taald voetbal. De uitkomstfen mogen naar zjjn mening binnenkort worden verwacht. DEN IIAAG. Met ingang van 1 ju ni a.s. is by het ministerie van defen sie, de krijgsmacht en de tot defensie behorende diensten het verstrekken en het gebruik van alkoholhoudendc drank tjjdens de werkdag - met in begrip van de lunchpauze - niet meer toegestaan. Advertentie m PAASSHOW met paaseieren-zoekwedstrijd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1