BALK EN SPLINTER ,,'T STAEPEL'OF" ZORGDE VOOR EEN PITTIGE SCHOOLREVUE Weinig belangstelling voor veiling van fondsmossels door Produktschap Sabotage door ecologen Zeilplank toch vaartuig 4 „Een dagje Zeedorp" Kijken naar tabaksreklame Weer een kans voor het paard RENESSE, 5-4. Domlerdagavon l 5 april verzorgden leerlingen van de openbare basisschool ,,'t Staepel'of te Renesse 'een uitstekend geslaagd* revueavond in het dorpshuis van Renesse. Het programma werd verzorgd door leerlingen van de eerste, vijlde en zesdo klas en de blokfluitgroep van de school. Er werden door ae leerkrachten geschreven sketches opgevoerd en verder werd er gezon gen en gedanst. De uitstekend bezochte avond werd geopend door de voorzitter van de ouderkommissie, de heer Joh. Jan.se. Hij verwelkomde de vele aan wezigen en vestigde de aandacht op de verkoop van programma's, en vertelde dat de opbrengst hiervan zou worden bestemd voor de water putten van Rwanda. Ook memoreer de hij nog' eens dat de school de laat ste tijd zeer succesvol is geweest in verschillende wedstrijden. Hierna kwam een leerling van de zesde klas als dorpsomroeper de zaal binnen en nodigde iedereen uit ie gaan kijken naar de revue „Een dagje Zeedorp". Met een van de onderwijzers ais gids werden de bezoekers een dagje rondgeleid door Zeedorp, een aan de kust gelegen rekreatiedorp, dat gro te overeenkomsten vertoonde met het voor de aanwezigen zo bekende Renesse. Tijdens het zeer gevarieerde programma werd allereerst een be zoek gebracht aan het VVV-kantoor, waar de lieftalilge informatrices niet alleen informatie gaven, maar ook een dansje deden en een lied zongen. Naar het strand Nadat het plaatselijk orkest (c!e blokfluitgroep) de aanwezigen muzi kaal had verwelkomd ging men een kijkje nemen op het strand, waar enkele Belgen naar olie boorden, in de manege, het Chinees restaurant, de gemeenteraad, op het schoolplein en bij de bejaardensoos. Verder maakte een buikspreker zijn op wachting en een vreemdsoortig we zen uit het heelal. In de sketch „De Diepvrieskist" werd op komische wijze de grote drukte in de winkels tijdens de zomertop behandeld. ENSCHEDE. J. C. H. van Schaik uit Amsterdam heeft op de techni sche Hogeschool Twente in Ensche de twee doctoraalbullen gekregen. Hij is afgestudeerd zowel in de afde ling werktuigkunde als in de afde ling technische natuurkunde. I „Sjofele" politie UTRECHT, 7-4. De Neder landse politieman voelt zich in zijn hemd gezet door de zeer gebrekkige kledingverstrek king van de overheid. De Al gemene Christelijke Politiefe- deratie (A.C.P.) maakt in haar blad „Kontakt" melding van dagelijkse klachten van poli tiemannen, die in hun vaak versleten uniformen de straat haast niet meer opdurven. Volgens d? A.C.P. is het de schuld van het administratie ve systeem, dat veel politie mannen nu al twee jaar in hetzelfde pak lopen. „Nieuwe uniformen zijn er genoeg maar ze worden gewoon niet ver strekt", aldus de A.C.P, Nu de finale, waaraan door alle. medewerkende kinderen werd deel genomen, werd nog even het woord gevoerd door de heer Janse. Hij dankte alle kinderen en het onder wijzend personeel voor de zeer ge slaagde avond. Een bijzonder woord van dank vergezeld van een boekc bloemen, had hij voor mevr. DEN HAAG, 7-4. Naar de mening van de Stichting Volksgezondheid en Roken moet in Nederland een toet sing vooraf van reklame voor tabak en alkohol komen. De nieuwe rekla- me-gedragsregels de de sigaretten en shagproducenten vorige week hebben voorgesteld zijn volgens de stichting onvoldoende. In tegenstelling tot vorige jaren was de hoeveelheid, verdeeld in acht kavels, buitengewoon gering. Vorig jaar ging het bijvoorbeeld om 232.000 tonnen die gemiddeld f 8,50 de ton deden. Nu was de opbrengst 23.000 ton. Koper* Kopers waren: voor de eerste kavel tirma van Damme (VE 58) f 6000.-; kavel 2, firma van Dnmme (YE 06) f 8070.-; kavel 3 firma Barbeo (kwe ker-handelaar) f 22.222.-; kavel 4. i'itma van Damme (YE 06)'f 31.217.-; kavel 5, firma Zoetewij (YE 161) C 31.710.-; kavel 6, firma Vette Ver boert (kweker-handelaar) 25.001.-; kavel 7, firma Vershuurc (YE 18-20) f 34.555.- en kavel 8, firma Gcbrs do Jonge. Tholen f 40.008.-. Te weinig Eveneens in tegenstelling tot de K rijnse Locker-Krijger, die allo vele medewerkertjes had ge schminkt. Verder maakte hij bekend dat de opbrengst van de program ma's f 257,36 bedroeg. Het gehele afwisselende program ma viel bij het talrijke publiek uit stekend in de smaak en de moeite en de zenuwen van de kinderen werden dan ook beloond met veel bijval en applaus. DEN HAAG, 7-4. Voor sleepwerk in de bosbouw is het paard prakti scher en goedkoper dan welk ma chine ook. zo heeft Staatsbosbeheer opgemaakt uit een recent onderzoek. Daarom wil Staatsbosbeheer zijn paardenstand, dat terugliep van zes tig in 1960 tot '27 eerverleden jaar, tenminste handhaven op dertig. In zijp jaarverslag over 1978 con stateert Staatsbosbeheer dat met het toenemen van de mechanisatie in de bosbouw de schaduwzijden daarvan duidelijker worden. „De inzet van steeds grotere machines vergt hoge investeringen en brengt in ons klein schalige bos vooral organisatorische problemen met zich mee. Het ge bruik van zwaar materiaal kan het milieu belasten en kan weerstanden wekken bij het publiek. SEYNE-SUR-MER, 7-4. Het Fran se blad „Le Monde" heeft een ano niem telefoontje gekregen waarin ge zegd werd dat „een groep Franse eco- logén" vrijdag de aanslag heeft ge pleegd op de fabriek van kerncen trales in Seyne-sur-Mer (zuid-Frank rijk), waar ernstige schade aange richt werd. „Wij zijn erin geslaagd apparatuur te neutraliseren die gevaarlijk is voor het bestaan van het menselijk leven. De ramp in Harrisburg bewijst ons eens te meer de gevaren van atoom energie. Wij zullen alles doen wat nodig is om de levens van de Franse bevolking en het menselijk ras te be schermen tegen de kerngruwel", al dus de onbekende. Bij de aanslag werd voor honder den miljoenen francs schade aange richt, onder meer aan twee experi mentele reaktoren voor Irak en eéri grote stalen afsluitèr voor de West- duitse kerncentrale in Kalkar. Er was geen radio-aktief materiaal in de fa briek. Flitsen uit het buitenhuid RAWALPINDI. Volgens de presi dent van Afghanistan is in de afge lopen maand een groot aantal Iraanse soldaten vermomd de West- Afghaansé provincie Herat binnen gekomen en door het leger gedood. Noor Mohammed Taraki zei dit in een vraaggesprek met radio-Kaboel. Cijfers noemde'hij niet. BONN. Ongeveer twintig Af ghaanse studenten hebben de am- basade van Afghanistan in Bonn be zet. Met deze aktie willen zij protes teren tegen het beleid van hun re gering en de inmenging van de Sow- j et-Unie in de aangelegenheden van hun land. NIEUW DELHI. Veertien mensen zijn gestorven en drie blind gewor den nadat zij vrijdagavond giftige sterke drank hadden gedronken in Raipoer in het central van Indië. Dertien anderen liggen in het zieken huis. De politie heeft een drankver koper en drie medewerkers gearres teerd. IHtUINISSE/YERSEKE, 6-4. Vrijdag werden door het Produktschap voor vis en visprodukten de zogenaamde foudsmosselen geveild. Dit z(jn de mos selen die in het - nu bijna afgelopen - seizoen geen koper konden vinden en tijdelijk zijn teruggestort In een bepaald perceel. vorige jaren toonde de handel wei nig belangstelling voor deze veiling. Er was nog te weinig tijd om de mos scis nog dit seizoen in de handel Lc brengen. (Volgende week sluit hot seizoen). De mosselen laten over slaan tot het volgend seizoen is voor de handel niet interessant. Men moet c'.an tot juni-juli wachten, terwijl men bovendien geen grond heeft voor het laten overstaan. Voor een kweker is een en ander aantrekkelijker. Menige koper heeft echter toch een strop gehaaid mei het kopen van een dure kavel die later niet in de handel gebracht bleek te kunnen worden. Oorzaak daarvan was vaak, dat het visgewicht niet voldeed, aangezien veel mossels de verhuizing naar het andere perceel niet hadden overleefd. CROTEN (Connecticut). De eerstp Amerikaanse Trident-onderzeeboot, de Ohio, is zaterdag in Croton in do Amerikaanse staat Connecticut in het bijzijn van de echtgenote van de pre sident, Rosalynn Carter, van stapel gelopen. CAIRO. De Egyptenaren zullen zich bij referendum kunnen uitspre ken over het Israëlisch-Egyptische vredesverdrag, zo meldde het scmi- officiële dagblad Al Aehram maan dag. Het Egyptische parlement be gint maandag het debat over het vre desverdrag. MIDDELBURG, 6-4. De officier van justitie btf de rechtbank in Mid delburg, mr. A. P. Besier, heeft de Commissie Binnenvaart Rampenwet vrijdag op de vingers getikt in ver band met de uitspraak die deze kom missie heeft gedaan ten aanzien van de status van de zeilplank, naar aan leiding van een vonnis van de Mid delburgse kantonrechter. Deze kommissie heeft destijds de visie van de Middelburgse kanton rechter ten aanzien van dè status van de zeilplank „een misvatting genoemd, „die gevaarlijke konse- kwenties heeft". Volgens de kom missie kan een zeilplank niet als vaartuig worden aangemerkt. Hoger beroep Tijdens de behandeling in hog?r beroep van de inmiddels bekend ge worden „zeilplank-affaire" door de rechtbank in Middelburg bleek, dat de Kommissie Binnenvaart-Ran.i- penwet op 18 december zijn stand puntsbepaling onmogelijk kon base ren op het vonnis van de kanton rechter, want die hacj, op dat mo ment nog helemaal geen uitspraak gedaan. Dat deed de kantonrechter pas twee dagen later, namelijk- op 20 december vorig jaar. 'Het oordeel "van de Kommissie Binnenvaart-Rampenwet werd vrij dag door de twee door de rechtbank opgeroepen deskundigen volledig weerlegd. Ir. K. Schat van de Koninklijk Ne derlands Watersportverbond zei: De zeilplank moet wel degelijk als een vaartuig worden beschouwd iu Je zin van het vaarreglement. Valt de zeilplank namelijk niet onder het vaarreglement, dan kan dat bij an dere watergebruikers onduidelijkhe den veroorzaken, en dat zou de on veiligheid bevorderen. Het vaarreglement is juist door de wetgever gemaakt om de veilige vaart op de binnen wateren te be vorderen. Getuige Thijs van de Nederlandse Windsurf bond toonde zich veront waardigd in verband met het feit dat de Binnenvaart-Rampenkommissie zelfs niet een deskundige uit de zeil plankwereld zelfs om advies heelt gevraagd, voor zij haar oordeel uit sprak. Standpunt officier De officier van justitie, die zich in dit verband gesteund weet door al lerlei deskundigen op zeilplank- cm zeilsportgebied, bleef bij zijn stand punt dat een zeilplank de status moet krijgen van een vaartuig zoals bedoeld in het vaarreglement art. +9 lid 2. Hij eiste 51 gulden boete voor de eigenaar van de zeilboot in Mid delburg, die op 1 juni van hetvongo jaar met zijn zeilboot legen een surfplank was aangevaren. De rechtbank doet op 20 april «i s. uitspraak. SPORT TENNIS Kompetitie-indeling' Afgelopen week is bekend gewor den bij welke teams de diverse ploe gen van de tennisvereniging ztfn in gedeeld. Het herenteam, spelend in de over gangsklasse (de op één na hoogste afdeling van het Nederlandse he- rentennis) is ingedeeld bij Krimpen a d IJssel, Vleuten, de Meern en het Ooslcrhoutsc Waranda. Vierde klasse-team Het vierde klasse-team hoeft min der ver van huis. Hun tegenstan ders zijn: 'I Halve Maantje 2 uit Goes. Eegedima uit Tholen en dc LTC 4 uit Middelburg. Gezien de re sultaten van het vorige jaar mag verwacht worden, dat het team zich zal handhaven. Hot juniorenteam is ingedeeld bij de LTC Souburg, de Middelburgse LTC en 't Halve Maan tje 2. Het horenteam speelt zondag thuis tegen Krimpen. ZWEMMEN Laatste Speedo-wedstrijd Afgelopen 2atcrdae heeft Onder dak zich voortreffelijk geweerd in de laatste' Speedo-jaargangwedstrijd van dit seizoen. De wedstryd \v«rd georganiseerd door Zeelandia in het Ganzebad te Goes. Naast Onderdak namen er nog tien zwemverenigingen aan deze wedstrijd deel. Op een toegevoegd nummer wist Diny Fierens een fraaie derde plaats te behalen bij Je meisjes onder zestien jaar., in de tijd van 1.12.9, haar zus Marian Fierens werd tiende in de tijd van 1.18.4. RemyKorsman wist op over tuigende wijze beslag te leggen op de eerste plaats bij de 100 meter vlinderslag jongens geb. in 1968. Op dit loodzware nummer zwom hij de zeer goede tijd van 1.51.7. Meerdere Linda van de Vlies moest opnieuw haar meerdere erkennen in rivale Claudia Cleemput op de 100 meter rug meisjes geb. in 1968, ze werd tweede in 1.35.5. Sandra Kot vis zwom op ditzelfde nummer naar een verdienstelijke achtste plaats in 1.45.7. Op de 100 meter schoolslag meisjes geb. in 1967 y/erd Yvonne Koster gediskwalificeerd omdat ze te vroeg haar baan verliet, haar lijd was 1.48.1. Na een spannende de 100 meter rug meisjes geb. in 1966 wist Carine-dert Boer 'beslag të leggen op de eerste-,-plaats in een tijd vantl.33.6, Wilma .'t Jong werd hier veertiende in 1.38.3. Arjen Zwart behaalde tenslotte nog een zevende plaas op de 100 meer vrije slag jongens geb. in 1967 in de tjjcj,. van 1.25,3. ATLETIEK Zilveren Molenloop te Leiden Delta Sport-atleet Kryn de Oude nam afgelopen zaterdag deel aan de internationale Zilveren Molenloop te Leiden. De Delta Sport-veteraan liet op de 20 km een tijd van 1 uur 24 min. en 21 sec. noteren. Met deze tijd (negen minuten snel ler dan vorig jaar) legde hij in zijn klasse op de acht-en-vijftigste plaats beslag. Winnaar werd Bram Wasse naar van de Bataven-Leiden in 1 uur 1 min. en 13 sec. Z1ERIKZEE. Zaterdag werd in „On derdak" het 2500ste zwemdiploma A en het 2000ste diploma B verzwom- men'. Fofo: „bp<uyz startplaatsen". - (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Eerste baanwedstrijd In het afgelopen weekeind nam een aantal Delta Sport-atleten deel aan de allereerste baanwedstrijd van het nieuwe seizoen in Rotterdam. Drie Delta Sport-heren (Simon Blom, Kees Verkerk en Rini van Dijke) maakten een best begin door op de 1500 m goede tijden neer te zetten. Bovendien werden de eerste drie plaatsen door hen bezet. De overwinning was voor Simon Blom, die de anderhalve km in 4.07.7 min. overbrugde. In de eindsprint ver sloeg hij zijn klubgenoot Kees Ver kerk, met wie hij afwisselend het veld lopers had aangevoerd. Kees Verkerk liet een tijd noteren, die slechts 0.2 sec. langzamer was dan de tijd van Blom. Rini van Dijke finishte als derde, met een tijd van 4.17.4 min. De straat is namelijk te smal voor permanent parkeren. Maar Van Splunteren heeft er niets mee te maken; hij komt op de fiets. In zijn spijkerpak. En daaronder een trui. Ditmaal zwart. Men ziel de knalgele sokken onder zijn broekspijpen. Jan Boode, die met een paar kollega's staat te praten, ziet door het raam zijn „entrée joyeuse". En heel wat verbaasde blikken bij de leerlingen, die nog wat onwennig in groepjes staan te pi-aten of"wat rondlopen. Iedereen gaal die eerste morgen naar dc zaal, die niet enkel voor de lichamelijke oefening wordt ge bruikt, maar als het nodig is als een soort aula dienst doet. Vrieze begint elk schooljaar met een welkomst woord. Op de verhoging zitten alle leraren en leraressen, als de kinde ren binnengekomen zijn met Vrieze in het midden en Volcnberg als zijn secondant aan zijn rechterzijde'. Mei aan dc andere kant van de direk- teur dc nieuwe leraar. Scherp afste kend tegen dc andere leraren. Vrieze is een redenaar met een goede woordkeus. Op een beetje hu moristische manier sfelt hij de nieu we wiskundeleraar voor. ..Enkele weken geleden was de heer Van Splunteren zelf nog leerling. Name lijk op de S.O.L. Een onderwijsin stelling var. de Stichting Opleiding Leraren Ik ben via een omwegje wal cijfers le weten gekomen Vrieze lacht even naar de verwon derde Van Splunteren on neemt dan een briefje van tafel. „Ik ga niet in bijzonderheden treden, maar de eindcijfers van uw nieuwe wiskun deleraar waren voornamelijk ne gens. Er is zelfs oen negen en een half bij. Ik zou willen zeggen tegen alle leerlingen - om in de terminolo gie van dit mooie vak te blijven - probeert u de negens van uw nieu we leraar te ontbinden in factoren. dan kunt u ze met de nodige ijver, ernst en doorzettingsvermogen ge leidelijk aan toeëigenen. Daar zal de heer Van Splunteren vast geen be zwaar tegen hebben En dan begint dit schooljaar op de gebruikelijke wijze. Vrieze leest een stukje uit de Bijbel en houdt aan de hand van het voorgelezene een kort speechje, het zoveel mogelijk toe passend op het werk op de schdbl. „En omdat wij het niet alleen kun nen, meisjes en jongens, vouwen we onze handen en sluiten de ogen <Jm een zegen te Vragen op onze ar beid Jan Boode heeft met gemengde gevoelens geluisterd. Hoe mdoi allemaal; dc bloemen mankeren en kel. Waarom zijn lokaal - éénbee' - niet versierd? En een kartonnetje geschilderd met „welkom lang haar"? Het moet niet erger worden. Hot eerste uur, waarin Jan Boofe in éénbee Frans moet doceren, ver valt door de enigszins uitgelopdn welkomsleercmonie. Geleidelijk aan gaat ieder naar zijn eigen klas. Om kwart voor tien loopt Van Splunte ren éénbee binnen. Er zitten acht gh twintig nieuwelingen, geselecteerd, in de brugklas. Jongens en meisjes door elkaar zittend. De tijd van ge scheiden bokken en schapen ligt al in het verleden. Het valt Van Splun teren mee, want tot nog toe heeft hij enkel conservatisme aangetroffen. Hij proeft duidelijk de vijandige houding bij enkele kollega's. Inzon derheid bij zijn buurman, die me neer Boode. Maar is niet van plan zich er veel van aan te trekken.. De jongelui zijn gaan staan bij zijn binnenkomst. De man wuift met zijn hand. Inplaats van naar zijn lessenaar te gaan. loopt hij een klein eindje de klas in, links en rechts kijkend. „Hallo!" zegt hij op vrolijke toon. „ik ben jullie nieuwe wiskun- Door G. FORTIUS deleraar, maar dat hebben jullie na tuurlijk al begrepen. Jaap van Splunteren. Zég maar Jaap, want ik ben nog een groentje. Jullie hebben 't gehoord van dc direkteur? Ik kom zelf ook pas van school. Dus het maakt voor mij weinig verschil. Ik hoop, dat we goed met elkaai overweg kunnen. Wat jullie namen betreftik zal in het begin nog wel eens op een spiekbriefje moeten kijken, want ik heb wel een kop voor cijfers, maar niet voor namen. Zo. Nu ga ik jullie allemaal even langs om de hand te drukken en dan hoor ik jullie namen. Dl eerste uur maken we het wat gezellig en kunnen we rustig kennismaken Jaap van Splunteren, gekleed als vele van de dertien- en veertienja rige kinderen in deze klas. heeft in dit éne uur in ieder geval bij één bee het pleit gewonnen. Om half elf is er een kwartier pauze. Het speel terrein gonst van de gesprekken over de „nieuwe". „Zog maar Jaap". Dat is iets Onvoorstelbaars op deze schooi. Niet voor de eerste klassera natuurlijk, want die zijn met de si tuatie zoals ze was vóór de vakan tie niet op dc hoogte. Maar dc an deren. Bon van Rhijn, een vierde jaars, \uislert belangstellend naai de kommentaren van do „kuukens", zoals de eerste klussers worden ge noemd. Hij grinnikt en zegt: „Ik zou Velenbergs gezicht wel eens willen zien, als we zeiden: Hallo. Pe ter Een gejoel gaat pmhoog. Maar iedereen is van mening, dat de „nieuwe" waarschijnlijk een vlotte vent is. Men schat hem op een jaar of dertig. Hoog u't. Als om kwart over vier dc meeste kinderen'ver trokken zijn, heemt Vrieze de wis kundeleraar even terzijde. „En? Viel het een beetje mee?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4