Zevibel hield jaarvergadering te Vlissingen f# T Extraatje van gemeente voor opknappen Verenigingsgebouw Werkgroep zet zich in voor bouw dorpshuis annex sportzaal „Het Zwarte Theater" STREEKNIEUWS 139,- dc Stad Parijs fz.v.u. ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 april 1979 Nr. 22486 3 VLISSINGEN, 6-4. In hotel „Briltannin" te Vlissingen hield het overkoepelend visserijorgaan in Zeeland, de Zevibel, de jaarvergadering onder leiding van de heer Joh. van den Bos, oud-gedeputeerde van de provincie Zeeland en oud-burgemeester van enkele Zeeuwse ge meenten. Na een openingswoord, waarin di verse aanwezige Nederlandse visse rij-prominenten welkom werden ge heten, sprak de voorzitter van de ontvangende vereniging „Draagt El kanders Lasten" te Arnemuiden de heer J. E. Bont eveneens een wel komstwoord, waarin hij wees op de ingrijpende veranderingen die in de thuishaven van de Arnemuidse vloot. Colijnsplaat moesten plaats vinden. Een nieuwe haven, een nieu we vismijn en andere ligboxen staan op het programma, terwijl enkele geulen, waardoor tot vorig jaar, van de Oosterschelde naar .de Noordzee kon worden gevaren, door de Delta werken werden afgesloten. Bailybrug De bailybrug, die over een der geulen is aangelegd ligt enkele me ters te laag, om er onder door i kunnen varen. Het jaarverslag 197G, de jaarrekening 1979 werden goed gekeurd én de verandering in de statuten, noodzakelijk door een wetswijziging, ontlokte geen korn- mentaar. ZIERIKZEE Schoolblad De opbrengst van dc bazar die o.l.s. „Binnen de Veste" twee maanden ge leden hield ten bate van het eigen schoolfonds, gaat besteed worden aan een kopieex-apparaat, .cassettere corders (als leermiddel bij topogra fie-, lees- eri taallessen) en bouw- en speelmateriaal voor de lagere klas sen. Dit staat te lezen in het paas- nummer van „Kiekieris", de school krant van „Binnen de Veste" en Nutskleuterschool. Meer over deze bazar werd geschreven door een aan- laJ kinderen uit diverse klassen, ..sfeertekeningetjes" zijn het eigen lijk. Natuurlijk staat de krant deze keer vol met zaken die met de paasdagen te maken hebben: een puzzel, leer- spelletjes, tekeningen, verhaaltjes en 'ersjes, die veelal door de .kinderen /elf geschreven zijn. Verder: de no dige mededelingen, verslagen van een ouderavond en een middagje poppenspel en een voorlichtend stuk je over de Vereniging voor Openbaar Onderwijs. De dames van het nieu we „dokumentatiecentxum" schreven een stukje over hun „afdeling". Geslaagd De heer J. Kloet, lid van het Rode Kruiskolonne Zierikzee, heeft in Utrecht met goed gevolg examen ge daan voor kaderinstrukteur. Tapperij ,,'t Sloepje" In het pand Melkmarkt 4 wordt donderdag 12 april de nieuwe vesti ging „Tapperij 't Sloepje" met een receptie geopend. OUWERKERK/NIEUWERKERK. De hoofdleidster van de kleuterschool te Ouwerkerk, mej. G. de Rijke, trad in het huwelijk met de heer J. Koppert, zoon van ds. J. Koppert, enige jaren predikant te Ouwerkerk, thans emeritus. Het huwelijk werd volrokken ten gemeentehuize van Nieuwerkerk. Voor een fraaie ere- boog zorgden de kleuters. Zij wer den - evenals de leerlingen van de „grote school" getrakteerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Als ere-Iid van de vereniging werd benoemd de heer M. Siereveld te Arnemuiden. Nieuwe bestuursle den werden de heren E. E. Minne- boo, Arnemuiden, J. van den Broee- ke, Breskens en P. A. M. de Bruin. Hontenisse. Het aftredende bestuurs lid de heer H. Hoogerheide Bruinis- se werd eveneens herkozen. Allen bij akklamatie. Afscheid Woorden van waardering werden WESTENSCIIOUWEN Vrachtwagen raakt geparkeerde auto Op de Westenschouwenseweg raak te vrijdagmiddag omstreeks half vijf een- vluchtwagen, bestuurd door J. v. a. M. te Haamstede, de personenauto van J.G. uit Tholen, die stond ge parkeerd ter hoogte van restaurant „Westenschouwens Welvaren". De personenauto liep schade op. HAAMSTEDE Breedsteweg te smal Wegens-rekonstruktiewerkzaamhe- den aan de grote kruising in Haam stede wordt momenteel veel £ebruig gemaakt van de Breedsteweg. Het drukke verkeer daarover resulteerde vrijdagochtend tegen achten in een botsing tussen twee personenauto's, i-espektievelijk bestuurd door M.B. en J.C.P., beiden uit Haamstede.. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van boerderij „Driehoek" en er was al leen materiële schade. gericht aan hel adres van de schei dende bestuursleden M. P. de Bruijn Hontenisse en A. Fenijn, Breskens. De voorzitter hield een goed doorwrochte jaarrede waarin alle aspekten van de visserij en van Ze vibel werden belicht. De heer J. F. de Veen, bioloog verbonden aan het RIVO (Rijksin stituut Visserij Onderzoek, IJmui- don) sprak over de betekenis van het, Nederlandse kustgebied, het Zeeland estuarium en dc Wadden voor de visserij. Na afloop was er een ontvangst op het Vlissingse raadhuis. Auto in de sloot door verwisseling cassette In de nacht van vrijdag op zater dag, omstreeks half een, is C.V. uit Noordwélle in de sloot langs de Rampweg gereden. Hij zou met een snelheid van 80 km. per uur hebben gereden, terwijl hij probeerde een cassette van zijn recorder te verwis selen. Daarbij raakte zijn auto van dc weg. Het voertuig werd flink be schadigd. MIDDENSCHOUWEN Gemeenteraadsvergadering Woensdag 25 april komt de ge meenteraad van Middenschouwexu in vergadering bijeen. OUWERKERK - Kollekte „Kinderzorg" Mevrouw A. M. Vijverberg-van Oeveren deelt mede, dat aaii de Vereniging „Kinderzorg" te Middel burg kan worden overgemaakt f 138,53, zijnde de kollekte-opbrengst over het eerste kwartaal 1979. Bij eengebracht werd door Lianne Hage en Miranda Vijverberg" f 34,28, dooi Marjolein Boogerd en Renale Kel derman f 47,15 door Janet en Ineke van den Hamer f 45,70 en.door Do- rien van der Werf en Wim Hage f 11,40. Mevrouw Vijverberg dankt hartelijk de gevers en de kollektant- jes voor hun inzet. Gemeenteraad Bruinisse BRUINISSE, 6-4. Tgdcns de gemeenteraadsvergadering werd het verzoek om adhesie voor het behoud van het vliegveld Midden-Zeeland z.h.s. ge steund. De heer Meeuwsen zei dat er vrij veel gebruik van wordt gemaakt en dat men het daarom behouden wjl zien. Een verzoek om subsidie van f 0.41 per inwoner wordt in het vooruit zicht gesteld aan de Sichting Over koepelend Orgaan Bejaardenwerk S'houwen-Duiveland en St. Philips- land, tenzij de Stichting Samenle vingsopbouw het gevraagde subsi dieert. Het verhuur van het oude ge meentehuis gaat niet door, zodat naar een andere gegadigde moet worder omgezien. Dc voorzitter deelde mede dat de pro.jektontwikkelaar VVilma B.V.. na een gerechtelijke uitspraak, verder kan gaan met haar plannen. Dit houdt onder meer in, dat nu aan de Westzijde van Hoogerwerfs- vveg zo'n 1.000 woningen mogen wor den gebouwd en dat er een jachtha ven met 900 ligplaatsen voor jachten gekreërd kan worden. Als alles is gerealiseerd wordt dit projekt het grootste op dit gebied in Nederland. Huishoudschool Het voorstel- van B. en W. om de Huishoudscholen aan de Dorpsweg en aan de Burgemeester Hagelaan te verkopen, verkreeg goedkeuring van ae raad. Bij de rondvraag deed de heer v. d. Bos de suggestie een zoul- voorraad aan tc leggen, waarvan de kosten over enige jaren zullen wor den uitgesmeerd. Verder attendeerde hij op crossen in het Westplantsoen. B en W. zullen hieraan aandacht ge ven en indien nodig maatregelen treffen ter voorkoming. Het voorstel van de heer Verspoor om het komité Opknapbeurt Ncd. Herv. Verenigingsgebouw een ex traatje te geven van de gemeente, \ond bij allen een willig oor. De voorzitter zei hier heel sympa- f.niek tegenover te staan: Het is een gebouw waarvan de gehele gemeente gebruik ma^kt'De heer Meeuwsen roeg om betegeling van het brand- pad bij dichteres mevrouw Beek man. De heer Bal maakte bezwaar, dat de korrespondent van de Zierikzee sche Nieuwsbode al inlichtingen pu bliceert, waarvan de raadsleden nog niets weten: „Je moet het dan in de krant lezen zelfs met bedragen en al erbij. De voorzitter vond het norma le nieuwsgaring, waartegen geen be swaar hoeft te bestaan, want: „Ook te gemeenteraadsleden kunnen zich ijdig op de hoogte stellen". De heer Bal stelt tenslotte voor het te koop ongeboden gebouw van de Bru-tén aan „Nu met Hope" te geven voor opslagruimte oud papier. Dit zal in overweging worden genomen. .fh.— Diefstal uit auto's Het niet afsluiten van hun gepar keerde auto's bij de Sa 1 vator-hoe ve is de Rotterdammers J. C. K. en L. I. dit weekeinde duur komen Ie staan. Onverlaten gingen er vandoor met hun autosleutels, rijbewijzen, autopapieren en -kaarten. OOSTERLAND Afd. Veilig Verkeer De afdeling Duiveland van de Ver eniging v. Veilig Vgrkeer, houdt de ledenvergadering op dinsdag 10 april in het dorpshuis „Oosterhof". Een le zing wordt gehouden over het werk dor Rijkspolitie. Op het programma order, een verkeerskwis met licht beelden en diploma-uitreiking aan geslaagden van de jongste verkeers- kursus. Goede opkomst wordt op prijs gesteld. BRUINISSE Trailer met boot oyer de kop Door een klapband is zaterdag op de Grcvelingendam oen trailer-met boot over de kop geslagen. De auto met aanhang kwam uit de richting Oude Tonge, bestuurd door P.H. uit Strijen. Door de klapband begon do trailer te scharen. Toen H. naar de berm wilde sturen, sloeg het gevaar te omver. De materiële schade was aanzienlijk. Kollekte In de week van 9 t m 14 april zal er gekollekteerd worden voor de stichting „Het Hoogeland" tc Beek bergen. Reeds 85 jaar lang het „Het Hooge land" gezorgd voor mensen die het in deze samenleving niet alleen kun nen redden. In 1892 strekte de zorg zich uit over bijna 50 mannen, in 1978 ever bijna 500 eenzamen, geestelijk en lichamelijk minder validen, en jongens die geen 'thuis hebben. In die 85 jaar is er veel veranderd en ver beterd, maar er is één ding centraal blijven staan: „De zorg voor de me- demeps die hulp nodig heeft". Het kontaktadres voor Bruinisse is: mevr. Moet-Boekema, Noordelijk 5. tel. 01113-1888. Speurtocht Ned. Rode Kruis Donderdagmiddag 12 april houdt dc afdeling Bruinisse van het Neder landse Rode Kruis een speurtocht voor de .jeugd. Vertrekpunt is het Rode Kruisgebouw aan de Molen straat. Deelnemers moeten voor pen en papier zorgen; na afloop is,er voor hen een leuk aandenken. BURGll HAAMSTEDE. 6-4. In Burgh-Haamstede worden wederom pogingen in het werk gesteld om lot de bouw van een Dorpshuis, annex Sportzaal te komen. Daartoe is een grote en een kleine werkgroep in het leven geroepen. Het is de bedoeliing dat de grote werkgroep op donderdag 19 april een vergadering in het gemeentehuis be legt, nu de zogenaamde kleine werk groep een aantal punten heeft uit gewerkt. De voorvechters voor een Dorpshuis Sportzaal delen mede, dat cc behoefte yan een dergelijke ak- kommodatie zeer groot is. Zo bestaat er veel belangstelling voor bacjmin- ton, volleybal en basketball, voor huisvrouwen- en bejaardengymnas- tiek, overdekt tennis en zaalvoetbal. Uitvoeringen Tevens zou de sportzaal moeten dienen voor uitvoeringen en mani festaties van de verschillende ver enigingen in dit deel van de gemeen te Weslerschouwen en voor grotere vergaderingen. In het Dorpshuis zelf /.ouden de kleinere vergaderruimten, de kleedruimten, een ontmoetings centrum, een kantineruimte en de -unitaire voorzieningen moeten wor den ondergebracht. De werkgroep wijst er verder op dat een dergelijke akkommodatie in de zomermaanden rok van groot nut zou kunnen zijn als „slecht-weer en -binnensporiak kommodatie" voor toeristen. De werkgroep acht het belangrijk dat onderzocht wordt of een zodanig gebruik van de totale akommodatie kan worden bereikt dat de jaarlijkse exploitatiekosten door de gebruikeri kunnen worden opgebracht. KORTE BERICHTEN UIT BET BINNENLAND WILLEMSTAD. De Antilliaanse regering van premier Rozendal heeft haar ontslag aangeboden aan gouve- ncur Lcito. Óp voordracht van dc premier heeft gouveneur Leito voorts de staten ontbonden. Op 6 juli zullen r.icuwe verkiezingen worden gehou den. GRONINGEN. Uit cijfers blijkt dat vrouwen bij gelijkwaardige arbeid, in vergelijking met mannen, gemid deld 2,5 procent minder salaris uit betaald krijgen. Dit zei mevrouw J. G. Kraayeveld-Wouters staatssecre taris van CRM, belast met emanci- 'patiezaken tijdens een bijeenkomst in Groningen. GOES. Een 61-jarige inwoonster van 's Heer Arendskerke is op de oude Zeeuwse Rijksweg bij 's Heer Hendrikskinderen zwaar gewond ge raakt. toen een grinttegcl van een vrachtwagen viel. Db tegel vloog dooi de ruit van de personenauto, waarin de vrouw op de voorbank naast haar echtgenoot zat. DEN HAAG. Minister De Koning van ontwikkelingssamenwerking vertrok naar Suriname voor een be zoek van vijf dagen aan dat land. Hij gaat er met. zijn Surinaamse kollega's praten over dc uitvoering van het meerjaren ontwikkelingsprogramma (MOP). DEN HAAG. Het PvdA-Kamerlid Kombrink wil van staatssecretaris Van Lent (defensie) weten of er plannen bestaan voor het verlenen van generaal-pardon aan een grote groep dienstweigeraars, wier beroep nog niet is afgehandeld. DEN HAAG. Binnenkort wordt een overgangsregeling van kracht die het recht op kinderbijslag regelt voor in het buitenland wonende invalide kinderen van 18 tot 27 jaar. Dit heeft het ministerie van sociale zaken don derdag mceged9old. DORDRECHT. Tijdens onder houdswerkzaamheden aan Vie ver- keersbrug over de Merwede bij Go- rinchcm is een onder de brug han gende steiger afgebroken. Door het ongeval kwamen drie mannén in het water terecht. Eén man. van Turkse nationaliteit, wordt nog vermist en is verdronken. DEN HAAG. De Tweede Kamer is ernstig verontrust door dc gebeur tenissen in het Amerikaanse Harris- burg," waar in een kernreactor een storing optrad. In een korte geduch- tenwisseling daarover werd de vraag gesteld of de kerncentrales in Doo- dcwaard en Borsele wel in werking kunnen blijven. DEN HAAG. Do Partij van de Ar beid is cr niet In geslaagd do Kamer achter zich to krijgen bij eon voorstel nu al in de begroting voor volgend jaar vast tc leggen dat 250.006 wo ningen geïsoleerd moeten worden. AMSTERDAM. Burgemeester Po- lok van Amsterdam zal op 28 april in het tentoonstellingscentrum „Am Femsehtunn" in Oost-fierlijn een expositie over Amsterdam openen. „So lebt Amsterdam" /al duren van 29 april tot en met 18 mei én geeft «.en beeld van de hoofdstad nu en in het verleden. AMSTERDAM. De industrielanden van hot westen gaan, rechtstreeks en via de internationale instellingen, de ontwikkelingshulp aan Indonesië aanzienlijk vergroten. Voor 1.979/80 zal de officiële ontwikkelingshulp van de landen en instellingen, die in de IGGI (Intergouvernementele Groep Inzake Indonesië) samenwer ken, iets meer dan 1,9 miljard dol lar bedragen. SOESTERBERG. De Koninklijke Luchtmacht gaat een luchtbrug ope nen op Ltoanon. Dinsdag vertrekt en F-27 Friendship vanaf de vlieg basis Soesterberg met post, medica menten en materiaal. Tot het instel len van de luchtbrug is"'besloten om dat gebleken is dat het materieel van het Nederlandse VN-detachement in Liban9n ernstig té lijden heeft van de slechte omstandigheden daar. ZUTPHEN. In Zutphen wordt, als de raad ermee instemt, binnenkort een demokratiseringskommissie inge steld, die tot laak heeft het gemeen tebestuur te advisefen met betrek king tot openheid, openbaarheid en inspraak. De kommissie zal bestaan uit burgers en raadsleden met amb tenaren als adviserende léden. UTRECHT. De VVDM is begonnenj met een rekestenaktie om te protes-, teren tegen de inhouding voor huis-| vesting en voeding (IHV). Daartoe leeft zij dienstplichtigen op eenl groot aantal kazernes opgeroepen- om een rekest naar de minister vang defensie, te sturen. ROTTERDAM. Het kantoor van del sociale dienst aan de Willem Ruys-| laan in Rotterdam is vrijdagmiddag! enkele uren bezet geweest door de| belangengroep bijstandtrekkers. DEN HAAG. De Nederlandse leden! van het straks rechtstreeks gekozen| Europese parlement zullen een scha deloosstelling ontvangen van onge~| veer 88.000 gulden per jaar. Dit be drag is gelijk aan de schadeloosstel-! h'ng voor de leden vs*n .de Tweede! Kamer. De ministerraad ging vrijdag! .akkoord met een ontwerp van de) wet waarin een regeling voor deze schadeloosstelling is opgenomen. DEN HAAG. Naast de bestaande algemene geldende regelingen acht kabinet-Van Agt vooralsnog geen aanvullende maatregelen nodig om de gevolgen van dc sneeuwstorm die medio februari in het noorden van ons land woedde op te vangen. Dit staar te lezen in een brief die minis ter Wiegel dézer dagen naar de Tweede Kamer zal sturen. KAMPEN. De actrice Marv Dres- selhuy's heeft in de Stadsgehoorzaal in Kampen een borstbeeld onthuld van de. acteur Henk van Ulsen, die in Kampen is geboren en getogen. Het borstbeeld is gemaakt door dc beeldhouwster-kloosterzuster Jesual- da Kwanten. DEN HAAG. Er komt een verplich ting voor werkgevers tot melding van in hun onderneming aanwezige vakatures. Ook moet worden opge geven wanneer zo*n vakature is ver vuld. Met de hiervoor noorzakelijke wijziging van de arbeidsbemidde- hngswet ging het kabinet-Van Agt akkoord. Het ontwerp was in bestek '81 aangekondigd. Advertentie Stretch Corij broeken U wilt nooit «nd*rs meer I Ook in grot* m*t*n ntHJUtn .n tk 7ienk/ee BEEKBERGEN. Ongeveer twee honderd aanhangers en beoefenaars van de kunstmatige taal Esperanto zijn vrijdagavond in het Gelderse Beekbergen begonnen aan het „Ne derland Esperanto-congresso 197.9". Bevordering van het Europese bur gerschap is. met de verkiezingen voor liet Europese parlement in het ver schiet, het motto van dat congres. Middenen kleinbedrijf DEN HAAG.5-4. Hoewel ook het midden- en kleinbedrijf ie maken krijgt met een verminderde groei, zal hi de toekomst de werkgelegen heid in een groot deel van de~e sec tor de werkgelegenheid toenemen. Alleen de bedrijven die afhankelijk zijn van buitenlandse afzet hebben hïinder rooskleurige vooruitzichten. Dit staat in het ontwerphoofdstv.k van het jaarverslag over 1978 van de raad voor het midden- en kleinbe drijf.waarin de vraag centraal staal [welke de gevolgen zijn van lage eco- ÏROTmsche' groei. De raad zal zich Iwoensdag 18 april over dit ontwerp niigen. Alles wijst er volgens liet ontwerp 5p dat terugkeer tot groeipercenta ges van de jaren zeventig voorlopig \uitgesloten moet ivorden geacht. BEIEREN. Een 24-jarige- vrouw uit Bamberg in Beieren mag niet le- Irares aan een rijks school in Bay- Ireuth worden omdat ze aktief .lid is |van de pro-Russische Deutsche kom- munisti'sche partei. Misschien wel zo mysterieus als het Hradsjin of de St. Veit - de Praagse dom - bij maanlicht, is „Het Zwarte Theater" uit de Tsjechische hoofdstad, dat zaterdag - in het ka der van een Bonelux-tournee - met het organiek riiggesl'èuntjc van de Z. V.U., een frappante voorstelling gaf in de Concertzaal, die nog wel wat voller had gekund. De hernieuwde kennismaking gaf de zaal een grote mate van voldoe ning; er waren herinneringselemen ten van „toen", maar hel ensemble hgeft. behalve uit het arsenaal van mogelijkheden, dat het (historisch) „zwarte kabinet" biedt, nog geput uit oen klaarblijkelijk aanwezige gulle' inventiviteit en winst was duidelijk de varianten op een strakker om lijnd thema: de droom. De droom ditmaal van een taxi chauffeur. die zijn nachten kenne lijk heel druk doorleeft, maar de ..zoete slaap' zou onvoldoende inspi ratie hebben gegeven aan hét tonéel- gebeuren. Een evidentie! De bedriegelijke schijn, die geen ..schijn"' is-, want veel i* alleen maar zwart, voedt een zinsbegoocheling, die wetten (de zwaartekracht bij voorbeeld) ophp't Maar daarnaast is ei* nog zpveel dc beweging, de ver starring, liet dansend attribuut, de maskerade, de verhulling (gordijnen), samengedrukt in ren magisch schij nend gebeuren; een mélange van schijn en werkelijkheid, optisch be drog. maar pok Dali-achtigp absur diteit. naast elegantie ««n danteske lichtvoetigheid, gedragen door een keur van melodieën, gemixed met relevante geluiden, die de handeling ondersteunen. Dat i* dan „iet*" van Het Zwarte Theater": alles vernoemen is niet zinvol. Enkele toppers wellicht: ..De tovenaar", waarin magische kracht bezit neemt van de (dromende) taxi chauffeur of „Droom op zaterdag", met een alweer optisch voldragen vondst: meisje op (hoge) fiets. Voor do „Droom op zondag" was gepakt naar een fragment uil Shakespeare's ..Midsummernightsdreanv'; de oude meester uit Stratford upon Avon zou deze zwarte" bewerking indruk wekkend gevonden hebben. Maar dat is een veronderstelling; werkelijk heid: een avond gevuld met totaal theater van ren kwaliteit en bewo genheid. die de exekutanten - zo ver van huis - tol eer strekt. Ze ontvin gen - teruggetreden uit de duistere geheimzinnigheid - aan het slot in het volle licht een langdurig applaus en een aantal open doekies B d.v.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3