Bruinisse krijgt weekmarkt op woensdag Viering eerste lustrum peuter speelzaal „Het Kraaiennest" Britse soldaten gedood in Noord-Ierland Partij van prins Karei Hugo LUISTER HERSTELD „KURHAUS" WEER IN OUDE C.D.A. en S.G.P. tegen grondprijs DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dolman voorzitter Tweede Kamer? 1STA - OOSTERLAND C.A.O.-landbouw is rond Feestje te Oosterland „Hart" van Scheveningen UCUG REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na halt zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse -rimmers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W in dit nummer: Werkplan Werkgroep Kulturele Raad 11 ROUW IC RS IJ.W F, A'Ken jeugdkoor met i>it en toekomst L- ..De Snial- sUidlert ,r.." ie Brouwershaven. dat •recentelijk ;u-h welluidend Hei ho ren liter hei hour een,- de u/ijs op gestoken vinger van Jacob Cats. (Foto: Zierlkzeesche Nieuwsbode) Vrijdag 6 april 1079 135ste jaargang Nr. 22485 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN ■1797 18891 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's r Vaak vinden zotten modes uit, f die door verstandige mensen f worden nagevolgd. f Sinds 1974 De promotor van deze peuterspeel zaal in Oosterland is in feite mevr. G. Vermaas-de Kievit, in 1974. Sinds de oprichting heeft ze steeds als se- kretaresse van het bestuur gefun geerd. Zij was het die een buur vrouw in de urm nam en de moge lijkheid om hier ter plaatse een peuterklas te stichten, onder ogen zag. Gevolg was dat er al spoedig een achttal peuters bjj de familie Ver maas in huis kwam. dat de geboorte was van de peuterspeelzaal, die men de echt Oosterlandse naam van ..Het Kraaiennest" toekende. Van oudsher is deze bijnaam van do Oosterlanders geweest. Ontstaan door hel wapen van Mr. Johan Cau, Heer van Domburg, cn echtgenoot Kijkje in de feestzaal. (Foto: Zierikzecsche Nieuwsbode) BELFAST, 5-4. Twee Britse solda ten zijn donderdag in Belfast om het leven gekomen toen leden van het Ierse Republikeinse leger (IRA) anuit een kapperszaak het vuur cpenden. De getroffen soldaten wil den net uil hun auto stappen. De IRA-leden hadden de aanwe zigen in de kapperszaak opgesloten er wachtten toen op de komst van de soldaten. Dit jaar zijn vier Brit se soldaten in Noord-Ierland om het leven gekomen. De IRA vecht tegen de Britse aanwezigheid in Noord- Ierland. Verwachting tot zaterdagavond: Nog steeds te koud Enkele opklaringen en overdag mo gelijk een bui; minimumtemperatu ren om het vriespunt; maximum temperaturen ongeveer 8 graden; matige wind tussen zuidoost en noordoost. Voor zondag: Aantal uren /.on: 0 mi 7. Min.-tempeiii.uui omstreeks 1 gr. Ma.Y.-lemperaiuijj-. oijv.'.ica- gr Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etma; 1: Ti; procent. N.B. Voor do temperaturen geldt voor zondag een marge vah 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 7 april Zon op 7.03. onder 20.23 Maan op 15.07, onder 5.03 8 april Zon op 7.01, onder 20.25 Maan op 16.09, onder 5.31 9 april Zon op 6.59, onder 20.26 Maufl op 17 12. onder 5.56 Volle maan; 12 april (15.12) IIOOG- EN LA AGWATER Hoogwater Laagwoter 7 april 0.06 12.54 6.29 19 08 8 april 1.26 14 04 7 36 20.05 9 april 2.22 14.56 8.18 20.42 Springtij: 14 april HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 6-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in onze omgeving wordt beheerst door een gebied van lage luchtdruk. Het centrum ervan lag vrijdagochtend ten noorden van ons land en trekt langzaam in zuid westelijke richting weg. Het neer- slaggebied dat bij dit weersysteem behoort zorgt van tijd tot tijd voor enige neerslag. In het noorden van het land viel deze neerslag af en toe in de vorm van natte sneeuw. De neerslaghoeveelheden die om 8 uur afgetapt werden bedroegen in het algemeen enkele millimeters, maar in Den Helder werd zelfs 10 millimeter afgetapt. Met middag- temperaturen rond 6 graden blijft het nog steeds te koud voor de tijd van het jaar. BRUINISSE, 5-4. De verkoop van bouwgrond aan ei gen inwoners tegen een prijs van i' 120,— per vierkante meter ontmoette bezwaren van CDA en SGP. Donderdagavond, tijdens de ge meenteraadsvergadering, werd ten slotte het voorstel van b. cn w. om die grond aan de Dorpsweg voor die prjjs te verkopen aangenomen, met de stemmen van de heren Schot, v. d. Bos en Meeuwsen tegen. MADRID. De Spaanse Carlistische partij van prins Karei Hugo van Bourbon van Panna heeft in de ge meenteraadsverkiezingen van 3 april zo'n nederlaag geleden, dat het voortbestaan van de partij zelfs in haar provineie van afkomst, Navarra, op het spel staat, zo menen politieke kommentators. De radikalisering on der de kiezers van Navarra heeft de vrijwel absolute uitschakeling van de Carlistische kandidaten tot ge volg gehad, niettegenstaande de dy namische campagne die prins Carlos Hugo heeft gevoerd. DEN HAAG, 4-4. Dr. Dirk Dolman is kandidaat gesteld voor het voor zitterschap van de Tweede Kamer. Zijn fraktie, de PvdA, heeft daar woensdag toe besloten. Dat houdt in, dat Dplman normaal gesproken dr. Anne Vondeling per 17 juli opvolgt als voorzitter van de Tweede Kamer. Vondeling wordt dan lid van het Europees parlement. Burgemeester T. C. Hekman gaf toe, dat het inderdaad een hoge prijs is, maar hij legde relatie tussen andere verkochte gronden voor bungalows in het verleden in plan- West Ook zullen de problemen bij het verwerven van grond voor de bouw van woningwetwoningen in plan Rikuswcel resulteren in een prijs van f 90,per ma. Hij was van mening, dat hiermee in vergelijking een prijs van f 120,per m- voor de bouwgrond, waarop straks een rian te bungalow gebouwd zal worden, niet hoog kan worden genoemd. Na afbraak van dc landbouwsehuur van de heer Kik aan het Stenenpad, waarop dan twee bungalows zullen kunnen worden gebouwd, zal het dan noodzakelijk zijn een zelfde prijs te vragen. De heer Schot stemde tegen, om dat hij van mening is, dat voor de eigen bevolking niet zo n hoge prijs gevraagd mag worden, daarbij ge steund door de heren v. d. Bos en Meeuwsen. Bruinisse krijgt een weekmarkt. Dit was het resultaat na besprekingen met de middenstand van Bruinisse en met omliggende gemeenten. Zie rikzee bepaalde geen bezwaar te hebben, indien het alleen ambulante naviel betrof. De heer Bal zag de weekmarkt liever op vrijdag i.v.m. de visboer uit Brouwershaven en de groentchandel van P. Dekker. De middenstand zag echter enige kon- kurrentie en heeft de voorkeur aan woensdag gegeven. Huur sportveld De ramen van de gymzaal zullen worden bespoten, zodat ze niet meer doorzichtig zullen zijn om oxige- v. enste nieuwsgierigen te weren. De huurverhoging sportakkom- modatics gaf aanleiding tot onge noegen van de heer Verspoor. Het betreft de aanwezigheid van rokla- méborden op het sportveld ah Bvuse Boys. hetgeen een aardige bron van inkomsten is. Op deze wijze was hel tevens mogelijk bet /onder gcmeentesubs.d e te doen. B en w. kunnen een delegatie van Bruse Boys verwachten om deze kwestie tc bespreken. De voorzitter zei, dat, ind en no dig, Bruse Boys voor subsidie in aanmerking kan komen. Bruse Boys De z'ekenhuiskwestie wordt dooi de voorzitter nader toegelicht na vraagstelling van de heren Bal en Schot. Algemeen is men van me ning, dat het ziekenhuis in een be hoefte voorziet en deswege voor .Schouwen-Duiveland behouden moet blijven, ook al gaat het veel kosten. De voorzitter laat weten, dat al het mogelijke wordt gedaan om hel ziekenhuis te behouden, waartoe kontakten zijn opgenomen' en be sprekingen zijn gehouden met di verse instanties en ook de artsen. Advertentie uw dealer voor: Tel. (01114) 1495 - Sint Joostdijk 41 - Burg. v. d. Hövestraat 48 UTRECHT, 5-4. De Werkgevers en de Voedingsbonden FNV zijn het donderdag in principe eens geworden over een nieuwe CAO voor de 12.000 werknemers in de akker, en weide- touw en de veehouderij. Deze CAO is volgens de bonden maatgevend voor de totale agrarische sector met circa 65.000 werknemers. De nieuwe CAO omvat ondermeer uitbreiding van de bestaande rege ling voor vervroegd uittreden tot 63- jarigen per 1 januari 1980, een loons verhoging van driekwart procent, een extra vakantiedag en verhoging van de minima in de vakantietoeslag en de prijscompensatie. van de vroegere Ambachtsvrouwe van Oosterland. Sir Jansland en Oostersteijn, Suzanna Maria Loneque In dit wapen komt een drietal kau wen voor, of kraaien, die goed te zien zijn op het wapenfronton van het Gasthuis aan de Sint Joostdijk, een schepping van de genoemde am bachtsvrouwe. „Kraaien" Naar verluidt zou dit de aanleiding zijn van de naam „kraaien" voor de bewoners van Oostei'land. Vervol gens hebben de damos-onrichtsters later kans gezien een gedeelte van het voormalige verenigingsgebouw aan de Sint Joostdijk op de kop te likken, waar ze later tijdens de ver bouwing uit zijn verdwenen om nog enige tijd gebruikt te kunnen maken van de voormalige Chr. kleuterschool ..Riidda-Barnen" aan de Sint Joost dijk, die nu verdwenen is. In het nieuwe dorpshuis „Oosterhof" is een zaal ingebouwd waar de peuterspeel zaal in kan worden gehouden, en waar de vier leidstei-s nu op beurte vier ochtenden in de week de peu ters trachten bezig te houden. SCHEVENINGEN, 5-4. Schevenin- pen heeft „zijn hart" weer terug. Na bijna zeven jaar gesloten te zijn ge weest, is het volledig gerenoveerde Kurhaus heropend. De totale bouwkosten van het thans geheten Kurhaus Hotel Sche- veningen bedroegen 110 miljoen gul den en de inrichting vergde zeven miljoen gulden. Het 265 kamérs (totaal 46Ó bedden) tellende hotel draait al, maar de of ficiële opening geschiedt op dinsdag 8 mei aanstaande door staatssecre taris Hazekamp van economische za ken in aanwezigheid van onder meer prinses Beatrix. Later dit jaar wor den ook geopend het golfslagbad (in juni), de nachtclub (in juli) en het casino (op 5 oktober). De vroegere Kurzaal - thans na tionaal monument - is met oude en nieuwe elementen in haar oude Juis ter hersteld. SINGAPORE. Op de Zuid-Chinese Zee -ten noordoosten van Singapore zijn donderdag het Amerikaanse vliegdeksschip „Ranger" en een vol geladen. in Liberia geregistreerde olietankboot met elkaar in aanva ring gekomen. OOSTERLAND, 5-4. Het vijfjarig bestaan van de peu terspeelzaal „Het Kraaiennest" alhier is op enigszins feestelijke wijze door de penters en hun leidsters en enige bestuursleden herdacht. Om half elf in de morgen werden de kinderen gebracht en er werd be gonnen met limonade en cake. Er waren 28 kinderen aanwezig, zomede de vier leidsters on een tweetal be stuursleden. Om elf uur kwam er een kinderfilm met drie tekenfilmpjes waar het ging over het jongetje Pe ter. De projektie werd verzorgd door Kees Kuijper van de Slichting Jeugd Schouwen-Duiveland Na de film vertoning ging het in optocht naar het cafetaria „Neffcn 'd Eule" waar gesmuld werd van friet, worst, ap pelmoes en natuurlijk mayonaise. Bij het weggaan kreeg elke peuter een traktatie van de familie Dorst mee. De kinderen hadden allemaal een feestmuts gemaakt voor dit festijn, dat om één uur afgelopen was. t i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1