Profielschets voor nieuwe burgemeester Westerschouwen April-nummer van „Stad en Lande"-orgaan 8i LENING 1979 PER 19BO/19S9 Peuters van twee jaar kunnen naar peuterzaal „Kraaienest" SCHOLENKOMPLEX BROUWERSHAVEN GEHEEL IN GEBRUIK GENOMEN Veertig sollicitanten STAAT DER NEDERLANDEN STREEKNIEUWS Officiële opening volgt 4 p;&% HAAMSTEDE, 4-4. Voor liet unibt van burgemeester van Westerschouwen, dat op 1 september a.s. vrij komt als burgemeester H. P. Everwijn met het herei ken van tie pensioengerechtigde leeftijd het ambt neerlegt, bestaat een grote belangstelling. Niet minder dan veertig kandida ten, waar er nog wel enige by zullen komen hebben zich aangemeld, liet Zccland's kommissaris dr. C. Boer- tien op de dinsdagavond in de raadszaal van de gemeente Wester schouwen na afloop van de door de vier frakticlcidcrs gegeven profiel schets weten. Van deze 40 kandidaten zijn er 23 behorende tot de VVD, 11 tot het CDA, 5 tot de PvdA en 1 tot D'66. Van hen zijn 38 mannen en twee vrouwen. Op een vraag van de heer J. Lus tig deelde dr. Boerden mee, dat van de sollicitanten 23 Nederlands Her vormd zijn, 3 Room Katholiek, 4 ge reformeerd, 4 doopsgezind, 4 buiten kerkelijk, terwijl het van 2 kandida ten niet bekend is of ze tot een ker kelijk gcriootsschap behoren. In grote trekken gaven de profielschets en van de vier fraktieleiders een belangrijke overeenkomst. Bestuurlijke ervaring De fraktieleiders, J. Lustig (PvdA), L. Tieleman (CDA), dl*. H. J. van Zuijlen (VVD) en J. van den Berge (R.U.) waren het er over eens dat het een persoon moet zijn in de leeftijd van 40 tot 50 jaar die be schikt over bestuurlijke ervaring. Voor de heren Lustig en Van Zuij len maakt het geen verschil of dit een man dan wel een vrouw is. Be paald niet eens waren zij het over de politieke richting van de nieuw te benoemen burgemeester, daar ieder een persoon van hun politieke richting het meest gewenst achtte. De heer Lustig, die als eerste het woord voerde, liet weten dat de nieuw te benoemen burgemeester een progressief denkend mens moet zijn, die tevens in staat moet worden geacht een bindend element te vor men tussen de verschillende groe peringen in de gemeente. Gesteld kan worden, dat deze per soon afkomstig kan zyn uit de PvdA kring, aangezien deze party onge veer eenderde van de kiezers bezit en naar de verkiezingsuitslagen van de laatste jaren aantonen, nog steeds groeiende is. Dagrbij kan tevens in acht wor den genomen net feit, dat in het be gin van de 60-er jaren de burge meester een C.H.U.-representant was en de thans fungerende burge meester van VVD-orgine is. Ook wat de samenstelling van het kolle ge b. en w. betreft, zou de benoe ming van een burgemeester uit PvdA-kring aanbeveling verdienen, voor een verbetering van het poli tieke evenwicht. Naar de mening van de PvdA- fraktie zal de nieuwe funktionaris het volste recht hebben om lid te mogen zijn van een bepaalde poli tieke partij en zal hij daarin ook aktief mogen deelnemer^, evenwel op zodanige wijze dat het op ge meentelijk niveau niet als stovend wordt ervaren. Ongeacht de politie ke signatuur zal de nieuwe funktio naris moeten trachten om zoveel mogelijk boven de partijen te staan, zonder daarbij zijn eigen principes geweld aan te doen. Levenservaring Gelet op het karakteristiek van de gemeente als rekreatie-gemeente met zeer moeilijke problemen zal het aanbeveling verdienen, dat de nieuw te benoemen funktionaris een aktieve persoonlijkheid is, die over de nodige levenservaring beschikt. Naar de mening van de PvdA-frak- tie zal de nieuw le benoemen bur gemeester een vrijzinnig denkend mens dienen te zijn, die tolerant is jegens anders denkenden. Hij zal een brede opvatting moeten hebben omtrent de problemen in de ge meente, waar natuur en rekreatie een grote rol vervullen. Daarnaast zal hij een open oog moeten hebben voor de problemen van de kleine kernen, waarbij de beoordeling van de sociale woningbouw een belang rijke rol speelt. Naar de mening van de PvdA-fraktie komt het hun voor, dat de burgemeester geen gesala rieerde nevenfunkties behoort tc hebben, behoudens die welke éen gevolg zijn van de vervulling van het ambt als zodanig. Dr. H. J. van Zuijlen gaf, voor hu tot een profielschets over ging, eerst een beeld van de gemeente Wester schouwen. Hü wees er hierbü op dat Westerschouwen de derde stand ge meente van Nederland is, die 's zo mers ongeveer tegciykertyd 50.000 verbluf toeristen ontvangt, welke voornamelijk gebruik maken van de vele kampeerterreinen in de gemeen te. De voornaamste middelen van bestaan zijn rekreatie, land- en tuinbouw en middenstandsbedrij- ven. Het grote aantal rekreanten ten opzichte van de vaste bevolking heeft tot gevolg gehad, dat de mid denstand groter, uitgebreider en veel belangrijker is, dan in verband met de behoeften van de eigen be volking verwacht mag worden. Dit beeld maakt het wenselijk, dat de gemeente een flinke en doortastende nieuwe burgemeester krijgt, die de, naar verhouding van het inwoner tal, grote problemen daadwerkelijk mede tot oplossing kan helpen brengen. Hierbij valt met name te denken aan de belangrijkste be- staansbron: de rekreatie. W erkgelegenlieid Het is voor allen, die in deze be- ZIERIKZEE, 4-4. Verschenen is de april-cditie van het Mededelingenblad van de Ver. Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, waarin een interes sant artikel onder het hoofd: „Materiaal en Monument" van de hand van mr. W. P. Martens. Een slotartikel geldt de „Stoep hekken van Zierikzee'. De artikelen reeks was van de hand van de heer J. F. den Dekker. A. A. v. d. Poel schrijft over de namen van koppen, die werden vervaardigd als een nieuw Zierikzees schip in de vaart kwam. De kopjes bevonden zich in de porceleinverzameling van het Zeeuws Museum te Middelburg en dragen de (schecps)namen: „De Hoop", „De Kroon Prins", „Dc Stad Zierikzee", „De Vrede", „Zierikzee- sche Visserij", „Het Eiland Schou wen", „Willem den Eersten", „De Provincie Zeeland" en „Zierikzeesch Welvaren". Het april-nummer bevat ook het uitvoerig jaarverslag. Mededeling wordt gedaan van de komende zo- merexkursie, die zal plaats vinden op zaterdag 26 mei. De exkursie voert naar Ammerzodcn en Buren. drijfstak hun bestaan vinden, direkl of indirekt, van het grootste belang, dat door treffen van geëigende voorzieningen voor de gasten de Westhoek van Schouwen een aan trekkelijk rekreatiegebied blijft. Al leen dan blijft het mogelijk de werkgelegenheid voor de bevolking te handhaven. Gezien dit beeld heeft de gemeente behoefte aan een flinke doortastende burgemeester, man of vrouw, die reeds elders een goede start gemaakt heeft, die op bestuur lijk gebied ervaring heeft en met animo en daadkracht leiding aan de gemeente wil geven. Verder moet het een bindende figuur zijn, die oog heeft voor de verschillende verlan gens en behoeften van de bevolking op ekonomisch, kultureel en maat schappelijk gebied. Hy of zy dient by voorkeur mo dem protestant te zyn, daar deze ge loofsrichting het meest by dc instel ling van de totale bevolking past, bijv. Nederlands Hervormd. De VVD- fraktie noemt het tenslotte alleszins rcdclyk, dat voor het vervullen van dc vakature ccn liberaal in aanmer king komt. In de eerste plaats omdat het dc grootste partij in de gemeente is en do vertrekkende burgemeester ook van deze signatuur is. De heer L. Tieleman, de wensen van het CDA kenbaar makend, dacht aan een persoon met ervaring op het bestuurlijk gebied, sociaal meelevend, afkomstig uit de rechtse groepering binnen het CDA, bijv. vanuit de vroegere CHU of ARP. Gezien het feit dat het CDA met de Reformatorische Unie in de raad is vertegenwoordigd met 4 zetels, vindt het CDA dat deze wens voor een groot deel terug te vinden is in de samenstelling van de bevolking. De CDA-fraktie ziet als ideaal, dat Westerschouwen1 een rustige re- kreatiegemeente blijft, zonder hore- ca-uitbreiding in de kernen, zonder verder opvoeren van vermaakcentra, maar gericht op een rustbrengende omgeving, met veel mogelijkheden voor rekreatief wonen, wandelen, fietsen en strandbezoek. Maatschappelijk gebeuren In het maatschappelijk gebeuren in de gemeente en de direkte om geving, werd gewezen op de voor Zeeland ingrijpende Oosterschelde- werken, met tijdelijk onderbengen van leidinggevend en uitvoerend personeel. Verder zal de nieuw le benoemen burgemeester interesse moéten hebben voor het bedrijfsle ven, welzijnszorg, behuizing voor bejaarden, ruimtelijke ordening, re kreatie en toerisme. De heer J. van den Berge vond dat een burgemeester van protes tants christelijke huize in Wester schouwen op zijn plaats is. De heer v. d. Berge wees er op, dat met een sterk onderbezet poli- tie-a'pperaat veel bestuurlijke kracht gevraagd wordt van de bur gemeester. Naast de rekreatie zijn er nog tal van inwoners, die leven van de landbouw, veeteelt en aanver wante bedrijven, hoveniersbedrij ven, aannemers, enz., ook hieraan zal de nieuwe burgemeester aan dacht moeten schenken. Voorts is kennis van en interesse voor het on derwijs van groot belang, met name voor de kleine scholen in de kernen. Afwyzend staat men tegenover een burgemeester, die zou willen be vorderen, dat nog meer vermaak zoe- kend publick naar dc gemeente komt. Dc heer J. Lustig wees er nog op dat dc CDA in Zeeland rijkelyk is voor zien met burgemeesters, dit in tegen stelling met dc PvdA en de VVD. Hy vroeg dc kommissaris hier reke ning mee te willen houden. De heer L. C. Hoogerhuis (CDA) vond dat de animo bij de PvdA toch niet zo groot blijkt te zijn, daar er maar vijf kandidaten hebben gesol liciteerd. De heer Lustig liet weten dat het niet om de kwantiteit maar om de kwaliteit van de kandidaten gaat, een zienswijze waarmee dc kommissaris het eens zei te zijn. Advertentie open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 10 april 1979 vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 15 mei in 10 jaarlijkse termijnen van 15 mei 1980 af vervroegde aflossing is niet toegestaan 10 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 15 mei 1979 kosteloos bij banken en commissionairs A I H T II H O W Al bedrag koers rente allosslng Inschrijving storting prospectus BURGIl HAAMSTEDE In memoriam C. A. Hartog In een bejaardenflat te Veenen- daal, waar hij de laatste 10 jaar verbleef, overleed op 89 -jarige leef tijd de heer C. A. Hartog, voorheen te Haamstede. Met de heer Hartog is een man heengegaan, die tal van jaren zijn stempel heeft gedrukt op het ver enigingsleven te Burgh en Haamste de. Hij werd in de dertiger jaren benoemd tot hoofd van de Tuin bouwschool te Haamstede.* Deze school was ten nauwste verbonden met de Proeftuin, eigendom van de Ver. tot Bevordering van Tuin- bouwonderwijs op Schouwen-Dui veland. In deze funktie heeft de heer Hartog talloze bewoners van het toenmalig eiland opgeleid tót vaklui in de tuinbouw en in de fruitteelt. Het verenigingsleven, toen nog florerende in de Westhoek heeft hem als het ware opgeslokt en in korte tijd zat hij in diverse vereni gingsbesturen waarvan in vele als voorzitter. Uit dankbaarheid voor zijn vele' goede werk werd hij o.a. ere-lid van de Ver. tot Bevordering van Tuinbouwonderwijs op Schou wen-Duiveland; ere-lid van de Kon. Muziekvereniging „Witte van Haem- stede". Hij was adviserend bestuurs lid van de Ned. Fruitteelt Organisa tie afd. Schouwen, adviserend be stuurslid van de Ver. v. Oud-Leer lingen „Pomo.na", korrespondent van de Plantenziektenkundige Dienst, bestuurslid van de Bijen houdersver. Schouwen-Duiveland, bestuurslid van de. Kolenbond, be stuurslid van het Nut van 't Alge meen en voorzitter van de Floralia- voortuinkommissie. Jarenlang was hij administrateur, van de V.V.V. De nieuwsvoorziening bracht hij onge veer 25 jaar nauwgezet o.m. als kor respondent van de Zierikzeesclje Nieuwsbode. ^De opsomming van funkties is stellig niet kompleet, maar illu streert wel de bijzondei'e betekenis va'n de heer Hartog in zijn West- hoekse periode. De krematie heeft inmiddels in alle stilteplaats gehad. SIRJANSLAND. Zeeland's kommissaris dr. C. Boertien bracht woensdag, in gezelschap van zijn echtgenote, mevrouw Boerlien-Velema, een werkbezoek aan de gemeente Duiveland. Tijdens een informele vergadering met de ge meenteraad kwamen vier onderwerpen aan de orde, te welen: planologie, Rijksweg 18, bejaardenzorg en het Zweedse Rode Kruisziekenhuis. De dames vertoefden tijdens deze bespreking in de ambtswoning van de burgemeester. Later brachten zij een bezoek aan de „Cattery" in Nieuwerkerk. Verder bezocht het gehele gezelschap de nieuwe tomatenkassen van Van Dijk Co in Sirjansland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Kleine wachtlijst OOSTERLAND, 3-4. Dc toelatingsleeftyd voor peuters voor de Stichting Peuterspeelzaal „Het Kraaienest" is voortaan op twee jaar gesteld. Er zyn momenteel twee volle groepen en nog een kleine wachtlijst. In aanwezigheid van de weihouder van onderwijszaken J. op 't Hoff be stond er voor de ouderavond van de peuterspeelzaal, dinsdagavond in het NOORDGOUWE Projekt „De Boerderij" Het bedoek 'van ^de kleuterschool" van Noordgouwe aan een boerderij was aanleiding ocn^aan een projekt over dit onderwerp te maken. Woensdagavond werd dit tijdens een open avond getoond. Vele ouders, belangstellenden waaronder burgemeester C. Slabbekoorn jjU.it Brouwershaven kwamen een kijkje nemen. Het werd een zeer geslaagde avond voor de kinderen en hun juf. OOSTERLAND Ophalen oud papier Zaterdag 7 april wordt weer oud papier opgehaald ten behoeve van de Geref. Gemeente. Gebundeld gereed zetten, bevoi'dert een vlotte afvoex'. SIRJANSLAND Opbrengst kollekte De kollekte voor de hartstichting heeft een bedrag van f 300,opge bracht. Men dankt de gevers en geef sters voor dit mooie x-esultaat. dorpshuis „Oostex-hof" goede belang stelling. Penningmeesteresse mevr. Elmendorp berichtte een batig sal do. Sekretai'esse mevr. G. Vex-maas- de Kievit deelde onder andere mee, dat dezer dagen een gift is ontvan gen van het Koningin Julianafonds groot f 3100.- om speelgoed aan te kopen. Ook de spreker van deze avond, de heer H. Lindhout uit'Zie- rikzee sprak over speelgoed. Hij wees op de vex-schillende opvattingen die er over deze materie heersen en toonde een aantal stukken, onder an dere wijzend op de materialen, waar van ze zijn vex-vaax'digd. Voorzitter P. Lapré. die overigens werd herkozen, bedankte de spreker. Inplaats van de aftx-edende dames L. de Jong-Magilsén en G. Vermaas de Kievit wex-den de dames J. Fluijt- Vermaas en E. van Zweden-Bax-e- mans gekozen. Lustrum Mevx*oud De Jong werd met woor den en een bloemenmand bedankt voor vijf jaar peutex'zaal-werk. Me vrouw De Jong was wegens ziekte afwezig. Vandaag (donderdag) bestaat de stichting „Het Kraaienest", thans in geschreven bij dc Kamer van Koop handel, vyf jaar. Dit Wordt gevierd met de vertoning van een kinder- filmpje en een traktatie in cafetaria „Ncffen d' Eulc". BROUWERSHAVEN, 4-4, Hel nieuwe scholeiikom- plex in Brouwershaven is sinds woensdag geheel „bevolkt", nadat de School met de Bijhei als laatste haar intrek had genomen in de „Schouw". Eerder in dc weck namen leerlin gen van dc openbare lagere school „Dc Schoener" in gebruik en vorige weck gingen - als eersten - dc kleu ters uit dc „Blokkendoos" naar „Het Schuitje". Binnen afzienbare lijd, wanneer het gebouw geheel op orde is, zal dit geïnti-egeerdc komplex officieel wor den geopend. Er zal dan ook „open huis" worden gehouden voor belang stellenden. Hel is de moeite waard om van deze gelegenheid gcbi-uik tc maken. Aan de buitenkant is (zoals de foto loont) te zien hoe prachtig de ..over loop" tussen oud (links) en nieuw is opgevangen. Binnen modern. Van binnen is het komplex, ook in het oude gedeelte van dc scholen, juist modern maar toch zo sfeervol opgezet, dat alleen de tafeltjes en «doeltjes in de klaslokalen aan „stu deren" herinnei-en. De akkommoda- ties voor gemeenschappelijk gebruik z'.jn weliswaar ruim, maar door de indeling toch behaaglijk, cr is ver schil in vloerhooglc lussen de ver- schillende lokalen, de plafonds zijn niet' strak maar zeer vex-schillend uitgevoerd o.a. geheel of gedeeltelijk kap-in-zicht, kortom een interieur inet vexTassende en onverwachte v endingen. In die entourage worden dan nog dc modernste leermiddelen gebruikt. Ook bij de inrichting van de gymzaal, kompleet met harmo nisch passende „zaagland"kap, is ge kozen uit de meest moderne toestel len en materialen. Een gedeelte van hel nieuwe scholcnkomplc.r te Brouwcrshnvcn. „Oud" (links) en „nieuw" vloeien harmonisch in elkaar over.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4