Installatie regionale Werk groep Kleine Kernenbeleid Kampala ligt voor het grijpen Vier mensen verdronken HARRISBURG HAALT WEER WAT OPGELÜCHTER ADEM WILMA KREEG GROEN LICHT VAN KROON VOOR VOLTOOIING PROJEKT doktgk zjiiago Trekken Vijf en dertig uur Op donderdag 12 april Grootste dreiging- weg Spoedige afwikkeling DAVID LEAN'S FILM aan Landbouwschap en werkgelegenheid AGENDA I Advertentie Er is heel wat te doen over de 35- urige werkweek, die in vakbonds kringen wel wordt gezien als pana cee (middel tegen alles) ter bestrijding van de werkloosheid. De idee van 35 uur werken per week komt trouwens ook uit vakbonds kringen en nien maakt zich nogal sterk op dit punt. Opvallend is dat al dadelijk het Centraal Planbureau negatief heeft gereageerd op dit punt, in dier voege dat eerder een grotere werkloosheid moet worden verwacht bij de invoe ring, dan een vermindering. Zeker zou dit het geval zijn als met de in voering niet gelijktijdig loon wordt „ingeleverd", maar die gedachte is voor de werkende mens uiteraard niet zo aantrekkelijk. Even snel als gepousseerd zijn de stellingen van het C.P.B. door ande ren weer tegengesproken, maar de diskussie is nog niet geluwd. Een opvallend geluid Iaat de socia listische prof. Hans v. d. Doel horen, een hooggeleerde wiens jeugdschre- den - gelijk bekend - te Zierikzee liggen. Prof. Van den Doel kan het pittig zeggen en beweert: „vrouwen en werklozen worden als vijgeblad ge bruikt voor het egoïstisch verlangen van beter gesitueerden om het goe de, zuur verdiende geld niet te be steden aan probleemgezinnen, be jaarden, werklozen, vrouwen en an dere kansarmen, maar aan arbeids tijdverkorting, dat wil zeggen aan iets van jezelf, dat elke dag opnieuw zichtbaar is." En verder: „wil arbeidstijdverkor ting effekt hebben op de vvergelegen- heid, dan moet zij met inlevering van netto besteedbaar loon worden betaald". De Amsterdamse hoogle raar meent ook dat invoering van de 35-urige werkweek, de bruto loon kosten met 10 procent zal doen stij gen. Daarvan kan de helft terug verdiend worden door het uitsparen van sociale uitkeringen en vergro ting van het aantal belastingbetalers, maar - zo schrijft hij - „daar staat dan weer tegenover dat de vakbon den vinden, dat de doorsnee werkne mer er niet reëel op achteruit mag gaan". Nog een heel aparte opmerking: „de zwakken hebben niet zo'n be hoefte aan meer vrije tijd. Het is juist de ellende van de zwakken, dat ze al over veel, ja veel te veel vrije tijd beschikken." Van den Doel be doelt te zeggen, dat juist de mensen met een hogere opleiding en moei lijke veeleisende banen, behoefte hebben aan meer vrije tijd, maar die is er niet. Markant zijn bijvoorbeeld heel wat artsen, die werkweken ma ken van 60 a 70 uur. Hoe ook; het is onzin om de mening van een enke ling als maatstaf te nemen bij bena dering van het onderhavige pro bleem, maar het zou ook nogal dom zijn de mening van een markante specialist onder tafel te vegen. Zo'n mening past o.i. in het mozaiek van argumenten pro of contra de 35-uri- ge werkweek. DEN HAAG. De Tweede Kamer is zonder stemming akkoord gegaan met de wet Algemene bepalingen milieuhygiëne. De wet moet meer samenhang brengen in de verschil lende reeds bestaande wetten op dat gebied. ZIERIKZEE. Overzicht van de stand \van zaken met betrekking tot de bouwaktiviteiten in het plan Kaas- kenswater. Huizen zullen hier het totaalbeeld domineren. Het is „ge woon" een uitbreidingsplan, dat ho pelijk met parkachtige aanlegsels de pijn om de noodzaak van het gebruik zal verzachten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) SCHOUWEN-DUIVELAND, 4-4. Op .lomlerdagmirldag 12 april'zal in het Dorpshuis te Dreisehor de Regiona le Werkgroep Kleine Kernenheleid Schouwen-Duive- land officieel worden geïnstalleerd door drs. KI. Laansma, voorzitter van de Interdepartementale Com missie Bijzonder Regionaal Welzijnsbeleid. De werkgroep staat centraal in de organisatieopzet van het experimenteel projekt kleine kernen, tezamen met funktionaresse mevrouw drs. E. E. Kle- ber, die per 1 maart jl. als zodanig door de Stichting Samenlevingsopbouw werd benoemd. (Het projekt is formeel en administratief bij deze stichting ondergebracht). drs. T. van der Meulen en vanuit hel provinciaal opbouworgaan „Stichting Zeeland'" is dat de heer E. W. H." Broekhuis. Vertegenwoor diger van het rijk, met name het ministerie van c.r.m. en bureau „Landelijk Contact", is ten slotte dvs. C. Th. de Mooy. Het officiële installeren van de regionale werkgroep vindt plaats met de reden „het projekt kleine kernen ook naar de bevolking toe een duidelijk startpunt te geven", zo luidt de verwoording van de werkgroep. Programma Het programma voor deze offi ciële middag vermeldt een kort wel- NEW YORK. Ondanks zijn succes in het Midden-Oosten, loopt de po pulariteit van president Carter van de Verenigde Staten in eigen land nog steeds terug. Blijkens een onder zoek door het Bureau Louis Harris voor de Amerikaanse televisiemaat schappij ABC was in de periode van 22 tot 27 maart 67 procent van de Amerikanen ontevreden over zijn president tegen 63 procent in febru ari en 52 procent in december. komslwoovd door de werkgroep voorzitter mevrouw E. de Koeyer- Doeleman, waarna een even korte installatietoespraak zal worden ge houden. Vervolgens zal mevrouw De Koeyer een toespraak houden, even als mogelijk enkele vertegenwoor digers van provinciale en gemeente- lijke overheid. Samenstelling De regionale werkgroep is als volgt samengesteld: naast mevrouw De Koeyer vertegenwoordigt sekre- taris de heer D. P. de Wilde het par- tikulier initiatief van de regio Schouwen-Duiveland. De heren bur gemeesters H. P. Everwijn en C. Slabbekoorn vertegenwoordigen de regionale gemeenten. Van de zijde van de provinciale overheid hebben vier vertegenwoordigers zitting in de werkgroep: namens de griffie zijn dat mevrouw ir. M. Santoso en de heer C. de Vos die tevens de Plancommissie - als sekretaris hier van - vertegenwoordigt; namens de Provinciaal Planologische Dienst NAIROBI, 4-4. Tarjzaniaanse troe pen hebben^JÉtf^p; gedeelten be zet van dui^^^^^Kverdedigde Oe- gandese l-^^^^^^Knipula en ruk ten van dn^^^^Hoiaar het cen trum op. dat de stad over enkele uren zol^allen. De Libische militairen die naar Oeganda waren gevlogen om de hoofdstad te verdedigen, verlieten de stad nadat zij zware verliezen had den geleden in eén hevig gevecht met Tanzaniaanse strijdkrachten, die gesteund werden door Oegandese ballingen en Oegandese deserteurs. President Idi Amin zou zich in laatste instantie staande willen hou den in de fabrieksstad Jinja aan de Nijl. Hij heeft zijn gezin naar Libië gestuurd. HARRISBURG, 4-4. Bevrycl van de dreiging van een catastrofale kernex plosie haalden de technici van de kerncentrale op Three Mile Island bij Harrisburg in Pennsylvanië wqensdag opgeluchter adem en bereidden dt^ voorzichtige stopzetting van de kernreactor voor. „Wij moeten gezamenlijk een zucht van verlichting slaken", aldus gou verneur Thornburg van le staat. Hoewel de dienst bescherming bur gerbevolking de evecuatieplannen nog achter de hand hield, gaf de gouverneur te kennen dat hij een massale uittocht niet langer noodza kelijk acht. „Ik ben blij dat wij ze (de plannen) niet hoeven te beproe ven", zei hij. Het normale leven in de meeste steden rond Three Mile Island keer de woensdag dan ook terug en de meeste mensen die het gebied waren ontvlucht deden dat eveneens, hoe wel er nog steeds straling vrijkomt uit de reaktor. BRUINISSE, 4-4. De projekt ontwik kei ingsm aalschap pij Wilma B.V. te Weert heeft van de kroon groen licht gekregen om haar rekreatieobjekt aan het Gre- velingen te gaan voltooien. Dat betekent, dat nu met de mees te spoed, westelijk van de Leendcrt Hoogers werf weg nog plm. 1000 re- kreatiewoningen zullen worden ge bouwd. Als liet projekt gereed is, zal daarin meer dan 200 miljoen gulden zijn geïnvesteerd. In 1974 werden de aktiviteiten van Wilma B.V. afgeremd, omdat door het Coördinatieorgaan voor Natuur-, Landschaps en Milieubescherming in Zeeland bij de Kroon bezwaar werd aangetekend tegen het besluit van de gemeenteraad van Bruinisse, waar- bij het bestemmingsplan annex het plan van Wilma b.v. werd goedge keurd. Wilma mocht toen het plan in eerste fase afwerken, maar moest met de tweede en derde fase wach ten. Zij liep daarbij het risiko, dat hij aanvaarding van de bezwaren van het Zeeuws Coördinatieorgaan voor Milieubescherming vele geïnvesteer de miljoenen praktisch verloren zou den zijn. Wilma, die het terrein en de ha ven omdoopte in Aquadelta, bouwde in de eerste fase namelijk allerlei re- kreatie-voorzieningen in de vorm van een groot hotel annex café-res taurant, diverse kleinere café's, een winkelcentrum, een overdekt zwem bad met sauna, kegel- en golfbanen enz., die eerst goed rendabel zouden zijn bij uitvoering van het gehele plan. En daarbij wordt ook nog op een tweede jachthaven bij Bruinisse naast de al bestaande Aquadeltaha- ven gemikt. Aangetast landschap De Kroon nu, heeft het beroep niet ontvankelijk verklaard. Het be zwaar gold, dat de bouw het land schap zou aantasten, dat hel in strijd /ou zijn met door Ir. Prillvitz, ont worpen Nieuwe Inrichtingsschets t oor het Grevelingenbekken, cn dat het moeilijkheden zou meebrengen \oor het verkeer over de Grcvolin- gendam. Alle bezwaren van milieu defensie worden eigenlijk van de ta fel geveegd. Het Aquadcltaplan. zo zegt men, is een territoriale eenheid, toebehorend aan één eigenaar, dat de ongewenste ickrcaticve druk op de Westhoek van Schouwen zal opvangen en ver minderen. Bovendien geeft het een stimulans aan dc werkgelegenheid in het ge bied. De landelijke omgeving wordt r.ieer bepaald door hel dorp, de sluis en de havens, zodat men niet kan spreken van aantasting van het landschap door de bouw van het rc- kreaticve objekt, dat bovendien veel groen in do vorm van bomen en struiken bevat. ZWOLLE, 4-4. In de Stadsgracht te Zwolle zijn woensdagavond vier Turken verdronken toen zy met eèn auto te water geraakt waren. De eigenaar van de auto, de 47-jarige T. Caliskan, reed voor het eerst in zijn nieuwe wagen. Ook zijn 35-jarige echtgenote G. Caliskan-Jorganic en twee zonen (van vijftien en vier jaar) kwamen om het leven. Een derde zoon van achttien jaar, stond op de wal. Illustere drieling TEL AVIV, 4-4. Carter, Sadat en Begin gaat het goed, hun moeder ook. Zij is een in Israël woonachtige Arabische, die woensdag het leven heeft geschonken aan een drieling, allemaal zoons. Door haar kinderen deze namen te geven wil zij de in spanningen „gedenken" die Jimmy, Anwar en Menachem zich hebben getroost om na 30 jaar strijd, vrede in het Midden-Oosten te bewerkstel ligen. BBOSCOOP DE CONCERTZAAL ZOERIKZEE A.S. VRIJDAG 6 APRIL en ZONDAG 8 APRIL (Zaterdag 7 april geen filmvoorstelling 4) Bekroond niet fli een CARLO PONTI produktie Naar het bekende boek van Nobelprijswinnaar BORIS PASTERNAK IN PANAVISI0H on METfiOCOXK Aanyang 8 uur - Toegang 1.2 jaar (Extra lange voorstelling) DEN HAAG, 4-4. Uiterlijk in juni zal het kabinet moeten beslissen of er al dan niet noodmaatregelen moe ten worden getroffen om de benarde financiële positie van het ryk niet erder uit de hand te laten lopen. - Minister Andriessen van financiën noemde donderdagochtend in het Avro-radioprcgramma „Avro the ma" als voorbeelden van die maat regelen: Een versnelde inning van de be lastingen en het uitschuiven van de. overheidsuitgaven. „Als de nood aan de man komt zullen we niet mogen wijken voor noodmaatregelen. Een financierings tekort van nog eens een miljard gulden is niet mis", aldus de minis ter. DEN HAAG, 4-4. Het bestuur van het Landbouwschap, woensdag in Den ^Haag bijeen voor de gebruike lijke maandelijkse vergadering, heeft overwegend positief gereageerd op een nota van het dagelijks bestuur over de werkgelegenheidssituatie. Daarin wordt de toenemende werk loosheid binnen deze sector in een breder maatschappelijk kader ge plaatst en worden tevens, 'hoofdza kelijk sociale, maatregelen voorge steld om de werkloosheid terug te dringen en zo mogelijk het aantal arbeidsplaatsen uit te breiden. Iedere vrijdag Zonnemaire Dorpshuis, algemene soos voor oude ren, 14.00 uur. iedere maandagmiddag Nicuwerkcrk ..Ons Dorpshuis", bejaardengymna- stiek, 14.00-15.00 uur. Iedere woensdagavond Zierikzee Gymzaal Raamstraat: Trimavond van de Zeeuwse Sportraad; 20.00 uur. Tot 30 mei (werkdagen) Middelburg Tot 30 mei (werkdagen). Zeeuws mu seum 14.00-17.00 uur. Donderdag 5 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Afd. Hout en Bouwbond C.N.V., 20.00 uur. Mondragon. vergadering werkgroep Kulturelc Rand. 20.00 uur. Rcnesse Dorpshuis, schoolavond, 19.30 uur. rruinisse Gemeentehuis. Vergadering ge meenteraad. 20.00 uur. Vrijdag 6 april Zierikzee Concertzaal-bioscoop; „Dr. Zjivngo"; 20.00 uur. Zaal Gor. Kerk. Jaarvergadering •Natuur- cn Vogelwacht. 19.45 uur. Zonnemaire Café Bommenede, Bond van Opzich- zelfstaanden, 20.00 uur. Nicuwerkerk Zaal Rehoboth, 19.30 uur Klaverjas- wedstrijd Verenigingsraad. „Ons Dorpshuis", ledenvergadering „School met de Bijbel", 19.30 uur. Bruinisse ,,'l Durps-uus" Hoorzitting Struk- tuurplan 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Hoorzit ting plan „Kom". 19.30 uur. Vrijdag 6 (t/m zondag 8) april Droischor „Plaesenuus". Expositie Theo Voor zaat. 10.00-17.00 uur. Zaterdag 7 april Zierikzee Speeltuin Meester greetvelt, 14.00 uur. ,.De Lichtboei". Koffiebar Youth for Christ. 20.00 uur. Concertzaal, 20.00 uur, Z.V.U. Het Zwarte Theater „De Taxichauffeur". Scrooskerke Schuur P. Verboom, Dorpsplein, 9,00- 12.00 uur inleveren spullen voor rommelmarkt. Noordgouwc H.C.R. V. d. Weijde. Distriktsdag bil jarten, 14.00 uur. Zondag 8 april Zierikzee Concertzaal-bioscoop; „Dr. Zjivago"; 20.00 uur. Dreisehor 9.00 uur. T.C. Schouwen-Duiveland. Schouwen-Duivelandtocht, 85 km. Dinsdag 10 april Her. Verenigingsgebouw, Personeels vereniging Stichting Maatschappelijk Werk; Bingoavond, 20.00 uur. Vrouwencafé „De Witte Raaf", dis- kussie-avond „De zin van het gezin". Haamstede „Graaf v. Haamstede", lezing Ned. Ver. v. Huisvr., afd. Westenschou- wen, 14.00 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof", reisje bejaar- densoos, 14.00 uur. Woensdag 11 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, ontspan ningsavond U.V.V., 19.30 uur. Renesse Bowling, Bond van Opzichzelfstaan- den, 20.00 uur. Donderdag 12 april Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel, 19.00- 20.00 uur. Zonnemaire Café „Bommenede". Klaverjaswed- ctrijden 20.00 uur. Dreisehor Dorpshuis. Installatie Werkgroep Kleine Kernenbeleid. 15.00 uur. Zaterdag 14 april Haamstede Beatrixschool, 14.00 uur, start Rode Kruis wandeltocht, 8 en 15 km. „Prins van Oranje", CDA-Zeeland bijeenkomst, 19.30 uur. Dinsdag 17 april Zierikzee Huis van Nassau (Bovenzaal), frak- lievergadering V.V.D., 20.00 uur. Woensdag 18 april Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, be jaardenmiddag N.C.V.B., 14.30 uur. Dorpshuis. Afd. Noordgouwe e.o. Plattelandsvrouwenbond. 20.00 uur. Zaterdag 21 april Brouwershaven Hotel „Floris V", start wandeltocht Rode Kruis, 14.00 uur. Woensdag 25 april Zierikzee Jaarvergadering b.estuur speeltuin Meester Breetvclt. aanvang 20.00 uur. Donderdag 26 april Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00- 20.00 uur. Maandag 30 april Zierikzee Bar Mirabelle. Oranjefeest mof Max Collie Rhythm Aces. 21.00 uur A (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669. (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2