usuo Buurtbus in Sirjansland, Ouwerkerk en Kerkwerve thans officieel in gebruik genomen Theorie over een oostelijker situering van het middeleeuws 's-Gravenhof C.-'/O KOFFIE GOEDKOPER DE ZIERIKZEESCHE COURANT Haltepalen werden onthuld Voorzichtig met „Brogum"-afbraak gordijnenshow TUINMAN (lULw»tc ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 a|>ril 1979 135ste jaargang Nr. 22483 WAARIN OPGENOMEN 11797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na hall zes zie pagina 2 onder de ruoriek Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/b Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse ^ummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60 Vraagt onze contractprijzen! De adverténtieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W in dit nummer: Ondernemersgemoederen in be weging ZIERIKZEE, 2-4. De buurtbus op Schouwen-Duive- land rijdt. Met het kopen van het eerste kaartje en het verwijderen van de muts van de haltepaal in Kerkwer ve door statenlid de heer W. Don werd maandagmor gen om 11.08 uur het officiële startsein gegeven. Chauffeur op deze eerste rit was de voorzitter van het buurtbuskomité, mevrouw T. E. Kuin-De Haan. Vanaf Kerkwerve werd koers ge zet naar de buurtbus-halte bij het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis met in de achterhoede een grote bus van de Z.W.N. met genodigden. Zowel bij het Rode Kruis Ziekenhuis als bij de halte op het Kraanplein en bij het Z.W.N.-station ontdeed de heer Don de haltepalen van hun hoes. In Ouwerkerk was het de beurt aan de heer M. de Rijke, lid van het buurtbuskomité om de halte officieel in gebruik te stellen. In deze kern werd het gezelschap opgèwacht dooi de vrijwillige chauffeurs aldaar, die allen een fraaie „Buurtbuspet" droe gen. In Sirjansland bleek men ook bijzonder enthousiast met deze nieu we vorm van streekvervoer: Overal hingen de vlaggen uit en er was een scherm van oude kranten gemaakt, waar de buurtbus doorheen moest rijden. Mevrouw M. A. Dorst-Padmos had enige moeite met de onthulling van de haltepaal, maar met assisten tie van de heer De Rijke gelukte het toch de muts te verwijderen. TEL AVIV. Het eerste deel van de Israëlische terugtrekking uit de Si nai moet rond zijn op 26 decernber, zo hebben legerkringen in Tel Aviv bekendgemaakt. AMSTERDAM, 2-4. De adviesprij zen voor koffie gaan 4 april opnieuw omlaag, variërend van 8 cent voor de goedkopere soorten tot 14 cent voor de duurdere soorten per pak van 250 gram. De adviesprijs van de hoofdsoorten wordt nu f 3,62. zo heeft de Vereniging van Nederlandse Koffiebranders en Theepakkers be kendgemaakt. Dit is de derde prijsverlaging voor koffie in 1979. Eerder dit jaar wer den de adviesprijzen reeds in totaal met 24 cent verlaagd. Deze prijsda lingen waren het gevolg van de ont wikkelingen op de wereldmarkt. Het ministerie van economische zaken is van de prijsverlaging op de hoogte gesteld. Tekeningen Deze officiële gebeurtenis werd af gerond met een bijeenkomst in het Verenigingsgebouw in Sirjansland, waarvan de ramen waren opgesierd met tekeningen, waarop ook de schooljeugd hun enthousiasme over de buurtbus tot uiting bracht. Bur gemeester J. D. de Kam zei namens het gemeentebestuur van Duiveland zeer verheugd te zijn met dit pro- jekt, dat bijdraagt tot de leefbaar heid in de kleine kernen. „Als je daar vroeger de bus miste, moest je een week wachten op de volgende", al dus de burgemeester, daarmee doe lend op de wekelijkse marktbus, die nu opgeheven zal worden. De heer De Kam wees erop dat het idee -vW de buurtbus destijds als een gek idee werd aangemerkt, maar dat dit achteraf een zeer pientere ge dachte bleek te zijn. Spreker deelde mede dat 2°/o van de bevolking in het gebied waar de buurtbus rijdt zich als vrijwillige chauffeur beschikbaar heeft gesteld. Hij zei te hopen en erop te ver trouwen dat dit percentage op peil •/al blijven. Z.W.N.-direkteur de heer J. Deïst zei: „We zijn weer terug van weg geweest". Hij dook 'even in de his torie van het openbaar vervoer. In 1946 reed er wel een bus in Sirjans land, Kerkwerve en Schutje (Nieu- w er kerke), maar er mochten alleen passagiers worden meegenomen als er voldoende ruimte was. De bus was namelijk in eerste instantie bestel dienst. In 1947 werden ook Ouwer kerk en Viane ontsloten door het openbaar vervoer. Na verloop van tijd bleken vaste lijndiensten echter geen haalbare zaak meer te zijn. Het aanbod van reizigers op deze trajek- ten daalde met ruim 1/3 en de ar beidskosten werden steeds hoger. Rijksbijdrage De heer Deïst wees erop dat het openbaar vervoer een maatschappe lijk karakter heeft gekregen met een belangrijke Rijksbijdrage in de kos ten. De buurtbus noemde hij het re sultaat van het zoeken naar een al ternatief op trajekten waar geen lijn dienst gerealiseerd kan worden. Dooi de vrijwillige medewerking van de bevolking valt hierbij 3/.i van de kosten weg. Hij was van mening dat de buurtbus van een experimenteel scadium in een meer operationeel sta_ clium is gekomen nu de minister van verkeer en waterstaat onlangs weer 45 gebieden voor een buurtbus heeft aangewezen. De Z.W.N.-direkteur bracht dank aan de gemeentebestu ren van Duiveland en Middenschou- wen voor de aanzet van de realise ring van dit projekt. Voor het gemeentebestuur van Zierikzee had de heer Deist de me dedeling dat de ontsluiting van Poortambacht de volle aandacht heeft en dat men op de korst moge lijke termijn met plannen hierom trent zal komen. Het statenlid, belast met de ver- voersportefeuille de heer Don gaf een overzicht hoe het allemaal was ge komen. „Al droeg minister Wester terp de bloemen, het buurtbus-idee 1 op zich werd binnen de ambtelijke erganen geboren", aldus de heer Don. In september 1977 werd in enkele gebieden in Nederland met het buurtbus-experiment gestart. Tijdens de begrotingsbehandeling van de sta ten van Zeeland leidde dit tot een motie van de PPR, die werd aange nomen. Tijdens een gesprek met een vertegenwoordiger van de minister v/erd aan hét kollege van g.s. de sug gestie gedaan zelf met een experi ment te beginnen. In eerste instantie werden twee gebieden onderzocht. Het gebied Hontenisse/Hulst bleek echter niet aan de buurtbus-voor waarden te voldoen en derhalve kon- centreerde de aandacht zich op de kernen Sirjansland, Ouwerkerk en Kerkwerve. V «A Komplimeiit De heer Don wees erop dat men hier vrijwel operationeel was toen de subsidiegoedkeuring van de minister kwam. Hij maakte dan ook een kom- phment voor de snelle werkwijze van het voorlopig buurtbuskomité en de Z.W.N. „De verantwoording voor een goede uitvoering ligt bij het kollege van g.s., maar het buurtbuskomité moet het ons mogelijk maken die verantwoording te dragen", aldus de heer Don. Hij besloot zijn toespraak met de officiële overdracht van de buurtbus-sleuteltjes aan mevr. Kuin, de voorzitter van het komité. Dit ge beuren werd door burgemeester De Kam omlijst met de aanbieding van een fraai boeket bloemen. Mevrouw Kuin was van mening Dit nummer bestaat uit 10 pagina's KERKWERVE. Statenlid de heer W. Don kocht het eerste kaartje voor de Buurtbus ran mevrouw T. E. Knin.De Haan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) dat deze overdracht gezien moei worden als een drempel tussen een periode waarin veel voorbereidend werk is gedaan en een periode, waar in de dertig vrijwilligers gaan trach ten te bewijzen dat het buurtbuspro- jekt een goede zaak is. Ze zei zich bewust te zijn van het feit dat er nog wel wat kinderziek tes overwonnen zullen moeten wor- cen, maar voelde zich gesterkt dooi de gedachte dat met de buurtbus een dienst wordt bewezen aan de inwo ners van de kleine kernen. De loco-burgemeester van Midden- schouwen, de heer I. C. Padmos ncemde het voor zijn gemeentebe stuur een bijzonder feestelijke dag. Hij noemde het opmerkelijk dat de buurtbus aan het Schutje is gestart. Dezelfde plaats waar ruim een halve eeuw geleden busonderneming Ch. van Oeveren startte. Niet schromen De heer Padmos moedigde de oude ren in zijn gemeente aan niet te schromen van het buurtbusprojekt gebruik te maken en besloot met het buurtbuskomité veel sukses toe te wensen. De heer De Rijke, lid van d.t comité, rondde de rij sprekers af met zijn op rijm gezette gedachten oyer de buurtbus. ZIERIKZEE, 2-4. Hei is zaak straks hij de afbraak van het oude Brogum-gebouw aan het Kerkhof de uiterste voorzichtigheid te betrachten, want de aanwezigheid van zeer oude, interessante fundamenten is reëel aan wezig en draglines kunnen zo iets onherstelbaar ver nielen. Het Burgerweeshuis. Dit is de mening van de heer A. S. M. Braai, beheerder van het Burger weeshuis, dat hij tot een huis van kunst heeft weten te maken in al weer een lange recks van jaren. De heer Braat heeft een theorie ontwikkeld, die antwoord zou kun nen geven op de vraag: waarom nooit een steen is gevonden van hel neel vroegere Zierikzeese ,,'s Graven hof". hoewel daar loch in de periode van de St. Lievensmonstertoren-res tauratie vrij driftig naar is gezocht door Oudheidkundig Bodemonder zoek. Verkeerde plaats „Men heeft op de verkeerde plaats gezocht", zo meent de heer Braat, die enige aanwijzigen heeft dat het Burgerweeshuis, plus aanpalende woningen, plus een deel van het Bro- gumgebouw of geheel zelfs, is ge bouwd op de voormalige middel eeuwse fundamenten van dat 's Gravenhof. Kapel Graven in de Balie of westelijk daarvan, heeft nooit cén steen opge leverd. Daar hebben wellicht de tui nen en (misschien) de stallen gelegen en gestaan, maar aan de oostzijde van het Kerkhofplein is wellicht destijds een kapel gesticht. Die kapel is duidelijk gesitueerd, men moet - aldus de heer Braat - niet uitgaan van een westelijke situering, want dan bevindt men zich op de plaats waar de St. Lievensmonsterkerk heeft gestaan en noordelijk en zuide lijk respeklievelijk de bakkerij-poot van de L.T.S. en dan het Weeshuis. Carré-vorm Het 's Gravenhof moet oostelijker hebben gelegen en te denken valt aan een carré—vorm. die kleiner is ge weest dan doorgaans wordt veron dersteld. Braat denkt aDn een hoofd gebouw. met muurhuizen voor krijgsvolk, personeel, vee en voorra den. Bü de brand van 146G (dat slaat opgetekend) zjjn dc ramen van het 's Gravenhof van dc hitte gespron gen, maar dat zou nooit hebben ge kund als het westelijk van de Balie heeft gestaan. Bij de beschouwende rekonstruktie moet men uitgaan van de kapel aan de oostzijde van het plein. Kelder Weeshuis Merkwaardig in dit verband zijn de konstateringen in de kelder van het Burgerweeshuis zelf. De keldermu ren zijn van moppen, die zeker in de stichtingstijd voor woningen niet werden gebruikt. Logisch is dat men destijds alles in de grond heeft laten zitten en het Weeshuis is gebouwd op veel oudere fundamenten. Gevonden is ook een zuilre-d, met oen doorsnede van 30 cm. De zuil is afgekapt op een mop- penlaag van 1 m3. Weliswaar is in de oorlog ('40-'45) veel gesleuteld aan dc kelder (schuilgclegenhcid), maar de gewel ven verraden toch een oorspronkelijk behoren tot een veel grotere bouw- conccptie. Braat houdt rekening met de mo gelijkheid dat deze funderingen c.a. hebben behoord bij het 's Gravenhof. Daarom is het heel belangrijk te we ten wat verderop (Brogum-gebouw) in de grond zit. Het Kerkplein wordt t.z.t. afgegraven, maar de desiruktie van het Brogum-gebouw gaat daar nog aan vooraf. Het is dus zaak om dan heel voorzichtig te werk te gaan. Blijkbare voortzetting van de funda menten in die richting, zou een zwa re ondersteuning zijn van een theo rie, als hierboven vermeld; meer dan een waarschijnlijke mogelijkheid kan het echter op dit ogenblik feitelijk nog niet zijn. In een opgeruimde kamer ook de ziel opgeruimd. Fcuchtersleberi WAT UQT Dl BILT Verwachting tot woensdagavond: Enkele buien Veel bewolking met enkele buien, mogelijk met natte sneeuw; mini mumtemperaturen ongeveer plus 1 graden; middagtemperaturen circa 7 graden; matige wind uit uiteenlo pende richtingen. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperatuur: omstreeks 3 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur; 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 4 april Zon op 7.10, onder 20.18 Maan op 12,13, onder 3.12 5 april Zon op 7.08, onder 20.19 Maan op 13.08, onder 3.55 Eerste kwartier: 4 april (12.04) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 4 april 9 08 21.31" 2.44 15.14 5 april 10.09. 22.39 3.49 16.20 Doodtij: 6 april HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-4. Het K.N.M.I. dceit mede: Het weer in geheel West- Europa wordt woensdag bepaald door een omvangrijk lagedrukge bied, dat geheel is gevuld met kou de lucht. Het veroorzaakt veel be wolking met af en toe regen. In de nacht van maandag op dinsdag daalde de temperatuur op de meeste plaatsen tot waarden tussen min twee en plus twee graden. Overdag loopt de temperatuur weer op maar warmer dan een graad of acht zal het wel niet worden. Somber en re genachtig was het ook boven een groot deel. van de Balkan waar zich eveneens een depressiegebied op houdt. Voorjaarsachtig is het alleen langs de Spaanse Middellandse Zee kust, waar middagtemperaturen even boven twintig graden worden gemeten. Advertentie Op onze t/m 7 april Kiest uï de mooiste de nieuwste de voordeligste overgordijnen en vitrages bijl INTERIEURVERZORGING CAIRO. De Israëlijche premier, Menachem Begin, is maandag voor zijn tegenbezoek aan presidenl Sadat in Cairo aangekomen. De inwoners van dc Egyptische hoofdstad schon ken geen grote aandacht aan de bij zondere gast.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1