Werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde werd ontruimd GROTE ONTVANGST IN BRUINISSE VOOR PATIËNTEN UIT UTRECHT Predikant te Bruinisse opende veelzijdige bazar NAFTA-TANKER OP DE OOSTERSCHELDE VAST EN WEER VLOT „OPEN HUIS" RIJWIEL- EN BROMFIETS- HANDEL COR HART Blijspel „Prachthotel" Nafta leverde gevaar op STREEKNIEUWS „J. Henry Dunant" Aanwinst voor Kerkwerve z.v.u. t Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2 april 1979 Nr. 22182 BURGHSLUIS 31-3. Zaterdagavond rond 23.00 uur is het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde ontruimd. Vyf gezinnen waarvan tie mannen werken in de elektriciteitscentrale van Rijkswaterstaat ter plaatse zijn tijdelijk elders ondergebracht. Alle machines op het werkeiland zijn stopgezet in verband met ont ploffingsgevaar ten gevolge van een gasconcentratie die wordt veroor zaakt door de uitstromende nafta van de binnenvaarttanker Mercator. Ophokplicht voor postduiven Ter voorkoming van door post duiven aan te richten schade aan land- en tuinbouwgewassen heeft er overleg plaatsgevonden tussen de Zuid-Nederlandse Bond van Post- duivenhouders, afdeling Zeeland, de Nederlandse Bond van Zaterdag vliegers, afdeling Zeeland, de con tactingenieur Faunabeheer van het Ministerie van Landbouw en Visse rij, de Faunacommissie van de Ko ninklijke Nederlandse Jagersvere niging, afdeling Zeeland, de Wild- schadecommissie en de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap. Het resultaat van dit overleg is dat van 16 april t/m 26 mei 1979 in Zeeland de postduiven door de post- duivenhouders iedere dag zullen worden opgehokt van 8.00 uur voor middag tot 19.00 uur namiddag. De postduiven mogen wel deelne men aan wedstrijd vluchten. Gelet op het bovenstaande is inmiddels aan de gemeentebesturen verzocht de ophokperiode vast te 'stellen ovei» genoemde periode. Postduiven die zich tijdens deze periode tussen 8.00 en 19.00 uur toch op het veld bevinden lopen een grote kans ten offer te vallen aan maatregelen die noodzakelijkerwijs getroffen zullen worden ter bestrij ding van wilde en verwilderde dui ven. ZIERIKZEE ,,'t Loefje" Zeilmakerij ,,'t Loefje" aan de Nieuwe Haven (3) „is in het dok ge weest; het is aan bakboordzijde uit gebreid en de diepgang is aanmer kelijk vergroot". Deze nautische aan kondiging staat op een invitatiekaart voor donderdag 5 april a.s., als de eigenaars het echtpaar Hans en El len Rij bering, receptiëren in verband met deze vernieuwing. Geen wijn In verband met de datum (1 april) heeft de (Franse) wijn-verstrekking niet plaats gehad, noch zal die plaats hebben. Aanrijding Vrijdagavond omstreeks 19.40 uur ontstond een aanrijding tussen twee personenauto's op de Grachtweg. Een driewielig motorvoertuig, be stuurd door A. L. uit Middenschou- wen haalde een personenauto be stuurd door G. v. d. V. uit Haamsle de in. Tijdens deze inhaalmanoeuvre raakte de auto van L. tegen het op staande randje langs de kant van de weg en schoot vervolgens tegen de personenauto van v. d. V. aan. Er ontstond materiële schade. De boom in In de nacht van zondag op maan dag reed D. E. uit Goes, zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs, Dit schip strandde rond 18.00 uur zaterdagavond in de Oosterschelde nadat het een deel van de lading nafta van de vrijdag gestrande tan ker Inez had overgenomen. Ook de Mercator is gebroken en verliest uit één van de opengebarsten tanks 460 kubieke meter nafta. Geen gevaar Het ontploffingsgevaar voor Noord- Beveland en Schouwen-Duiveland is met het draaien van de wind ver dwenen. De meetwagen van de B.B. is daarop naar het werkeiland Neel tje Jans gedirigeerd. In de gevaren zone, vlakbij de Mercator, ligt ook nog een sleepboot uit Vlissingen, die zaterdagavond een tros in de schroef kreeg en vleugellam ook op de zand plaat werd gezet. met zijn personenauto over het Ha venpark. Hij ramde daarbij de auto van P. A. T. uit Renesse, die aldaar stond en kwam vervolgens tegen een boom tot stilstand. Beide auto s raakten total loss. De inzittende P. E. uit Zierikzee moest met schaaf wonden naar het Rode Kruis zie kenhuis vervoerd worden. HAAMSTEDE Natuur- en Vogelwacht De Natuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland houdt op 6 april de jaarvergadering in de rekreatiezaal van de Geref. kerk te Haamstede. Voor de pauze de huishoudelijke ver gadering met de jaarverslagen en verkiezing bestuursleden. Na de pau ze een lezing met dia's door het lid John Beijersbergen, over: „De flora en fauna van de „Hompelvoet". Hij is in de broedtijd al jaren de bewa ker van de Sternkolonie op de Hom pelvoet en is dus goed bekend met de natuur van dit mooie eiland in het Grevelingenmeer. RENESSE Schoolavond Donderdag 5 april verzorgen leer lingen van de openbare basisschool 't Staepel'of te Renesse een school avond in het dorpshuis van Renesse. Onder de (titel „Een dagje Zeedorp" zal een revue worden opgevoerd. Iedereen die belangstelling heeft is van harte welkom. Voor tijd zie agen da. Opbrengst koliekte De koliekte ten bate van het Rheu- mafonds had te Renesse een op brengst van f 1211,50. Een uitstekend resultaat, dank zij de kollektanten, die zich ondanks het slechte weer volledig hebben ingezet voor het goe de doel. ZONNEMAIRE Sluiting bejaardensoos In verband met de verbouwing van het dorpshuis, sluit de bejaar densoos - tot nader order op 1 april aanstaande. NIEUWERKERK Brommer tegen auto Op de kruising Rijksweg 18/Oost- straat/Oud-Nieuwlandse weg ont stond een aanrijding tussen een auto en een brommer. De auto, be- BRUINISSE, 29-3. De afdeling Bruinissc van het Rode Kruis heeft donderdagavond een plezierige avond be zorgd aan 74 geliandikaplen afkomstig uit Utrecht, die daar met de „J. Heiiry Dunant" donderdag afmeerden in de f;cmcentehavcn. Er werd een grootse ontvangst be reid, waarvan ook het bedienings personeel, onder wie enige Brusc dames van het Jeugd Rode Kruis, enorm genoot. Alle patiënten kregen een toepasselijk geschenkje, gemaakt door leerlingen van beide basisscho len. Het bestond uit een grote mos selschelp. die was gevuld met een potje echte Zeeuwse mosselen, opge sierd met wat fruit en bloemetjes. In de vroege avonduren verzorgde de muziekvereniging ..Nu niet IIopc" in samenwerking met „Oefening en Uitspanning" voorafgegaan door dc drumband, majorettes en mini-tnajo- fottcn een grote show op het haven- tilaieati. Twee bemanningsleden van de Themie zyn nog aan boord. De be manning van de Mercator is met rubberboten van boord gehaald. In de nacht van zaterdag op zon dag zal de Ritchie-6, een binnen vaarttanker uit Terneuzen, bij de Mercator arriveren om de lading nafta van de Mercator over te ne men. Zaterdagavond rond 23.40 uur was het hoog water op de Oosterschelde. Enkele uren later 2al geprobeerd worden de Mercator en de sleepboot vlot te trekken. stuurd door L. d. B.-R. uit Kerkwer- ve reed in de richting Zierikzee. Toen de brommer, bestuurd door W. K. B. uit Zierikzee de kruising overkwam, werd deze geschept door de auto. B. moest met een been breuk naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis vervoerd worden. Brom mer en auto werden zwaar bescha digd. Klaverjaswedstrijd De Verenigingsraad, organiseert op vrijdag 6 april in zaal Rehoboth een klaverjaswedstrijd voor belang stellenden vanaf 16 jaar. Voor tijd: zie agenda. BRUINISSE Ledenwerf-aktie N.B.G. Ook de plaatselijke afdeling van het Nederlands Bijbel Genootschap wli meedoen aan de landelijke aktie tot ledenwerving. Daartoe zal aan het adres van kerkelijk meelevenden - voorzover deze nog geen lid zijn - in het begin van deze week een en veloppe worden overhandigd met een accept-giro-kaart, die hopelijk ingevuld op het eind van diezelfde week zal worden opgehaald. Het doel van hel N.B.G. is voldoende bekend. De vraag naar bijbels is de laatste maanden vooral naar de Oostblok landen bijzonder groot. Vergadering gemeenteraad De agenda van de gemeenteraads vergadering van Bruinisse, die zal worden gehouden op donderdag 5 april 1979 in het gemeentehuis, ver meldt een twintigtal punten. Er zul len een paar voorbereidingsbesluiten moeten worden genomen. Ook zal worden behandeld bestemming voor malige nijverheidsschool voor meis jes aan de Dorpsweg en noodschool voormalige christelijke lagere school aan de Burg. Hagelaan; het instel len van een seizoen-weekmarkt; vaststelling opgave m.b.t. rijksbij drageregeling sociaal-culturele akti- viteiten en krediet aanschaf twee plattegrondborden. Voor tijd: zie agenda. Unie van Utrecht Voor het bezoek aan het Twaalf- Provinciën-Spel, ter herdenking van de Unie van Utrecht, zijn nog toe gangskaarten verkrijgbaar bij J. W. Braber, Korte Ring 16, van de Stich ting Festiviteiten Bruinisse. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN BOSCH. Omdat de uitvoe ring van de wet geluidhinder, leidt tot een aanzienlijke uitbreiding van het ambtelijk apparaat zal deze wet gefaseerd van kracht worden. Dat zei ir. P. van Noort van het minis terie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne donderdag in Den Bosch tijdens een voorlichtingsbij eenkomst. DEN HAAG. De heer J. M. Juta, schipper en bestuurslid van de Na tionale Vereniging „Het Zeilend Schip" heeft zaterdagmorgen in Scheveningen uit handen van minis ter D. S. Tuynman van verkeer en waterstaat de Koninklijke De Ruy- teimedaille ontvangen. DEN HAAG. PPR-fraktievoorzit- ter Ria Beckers wil invoering van een grens voor het nitraat-gehalte in kindervoeding. Voor hervormd verenigingsgebouw BRUINISSE, 30-3. Vrijdagmiddag werd de bazar, die beoogt geld bijeen te brengen voor het opknappen van het hervormd verenigingsgebouw, ge opend door ds. R. H. M. de Jonge. Na een korte toespraak waarin hij vertelde hoe het komité na overleg besloten had de aktivitciten af te sluiten met het houden van een ba zar, opende hij deze met het laten rinkelen van de bel van de fiets die als eerste prijs te zien was op het podium. Tevoren had hij medegedeeld, dat het streefbedrag ad f 30.000,was bereikt maar hij hoopte dat de op brengst het bedrag van f 40.000, zou benaderen. Al enkele aannemers hadden prijsopgaaf gedaan voor het opknappen van het gebouw. Hij sprak de hoop uit voor een gebouw dat aan de eisen van deze tijd vol doet. Handenarbeid Dank werd gebracht aan het groot aantal medewerkers. De predikant stond versteld dat er in Bruinisse nog zo veel aan handenarbeid wordt gedaan. Getuige hiervan was het groot aantal goederen welke bijeen was gebracht voor het goede doel. Bij de opening waren aanwezig bur gemeester en wethouders en ge- meentesekretaris De Groot namens het gemeentebestuur. Verder een re delijk aanal belangstellenden voor een doordeweekse dag, waarbij ook oud-wethouder S. A. Jumelet en echtgenote. Er heerste al spoedig een gezellige sfeer. KAMPERLAND, 31-3. De Rotter damse tanker Inez, die vrijdagavond op de Oosterschelde bij Kamperland is vastgelopen, is in de nacht van vrijdag op zaterdag vlotgetrokken. Het schip is niet gebroken. Dit heeft de rijkspolitie in Middelburg mee gedeeld. De kapitein en zijn echtgenote heb_ bén het schip verlaten. Volgens de woordvoerder van de rijkspolitie was er wel sprake van stank in de omge ving, maar bestond er geen direkt brandgevaar of gevaar voor het mi lieu. De tanker Inez liep vrijdagavond omstreeks half zeven aan de grond. Het schip was geladen met 4000 ton nafta, een zeer brandbare stof. Opvarenden Aan boord waren de kapitein en twee bemanningsleden. De laatsten verlieten het schip, maar de kapiteinij en zijn vrouw bleven aan boord. Hetf schip, dat onderweg was van Rotter-I dam naar Vlissingen, liep vier lekkel tanks op, waar 1200 ton nafta uitl stroomde. Bergers en politie wachten! het daglicht af om te beoordelen watl er verder moet gebeuren, aldus de| rijkspolitie. DEN HAAG. Tijdens vakantie van de bewoners is uit een parterreflat in de Haagse wijk Marlot voor ruimweg twee tot drie ton aan schilderijen en antiek weggehaald. Woensdag kwam het gezin thuis, deed aangifte bij de Haagse politie, die donderdag inventariseerde wat er zoal was meegenomen. HHEZE. Bij een overval op een filiaal van de ABN in Heeze is en kele tienduizenden guldens buitge maakt. ROTTERDAM. Bisschop A. J. Si- monis van Rotterdam heeft in een tweede brief over homofilie gepleit voor een homifiele vriendschap zon der sexuele relaties. ROTTERDAM. Met het vergaan van de „Angelina Lauro" is zaterdag ook een stuk Nederlandse scheep vaartgeschiedenis geschreven. Het passagiersschip is de voormalige „Oranje" van de Stoomvaartmaat schappij Nederland uit Amsterdam. Die liet het schip vlak voor de oor log bouwen in Amsterdam. De „Oranje" kon 1-607 passagiers ver voeren. DEN HAAG. De termijn waarbin nen gemeenten aanvragen voor susidie voor verbetering van parti- kuliere woningen volgens de oude regeling kunnen indienen is ver lengd van 15 maart tot 1- mei. Dit heeft minister Beelaerts van Blok land (volkshuisvesting en ruimte lijke ordening) in een brief aan de gemeenten laten weten. DEN HAAG. De 45 miljoen gul den overheidssubsidie voor zowel openluchtrekfeatie in de; woonom- ving als die in het landelijke gebied, zijn verdeeld. Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM had ze vorig jaar in het vooruitzicht gesteld. UTRECHT. Het ziet er niet naar luit, dat staatssekretaris Veder-Smit tegemoet zal komen aan de wensen Ivan de Nationale Ziekenhuisraad en Ivan aktiegroepen in de Gezond- Iheidszorg inzake de uitbreiding van Ihet aantal verpleegkundigen in zie- Ikenhuizen, verpleeghuizen en andé- ■re instellingen. KERKWERVE, 31-3. Vrijdagmid dag en -avond en zaterdag hield Cor Hart „open huis" ter gelegenheid van zijn pas vergrote verkoopruimte. De winkel, naast de werkplaats, is in de afgelopen maanden vergroot van 60 tot 160 vierkante meter. Voor deze dagen waarop iedereen de nieuwe aanwinst kon komen 'bekij ken, bestond erg veel belangstelling. Bijna vierhonderd personen uit alle delen van de regio zorgden voor die drukte. Ook het gemeentebestuur van Middenschouwen gaf blijk van belangstelling. Loco-burgemeester I. C. Padmos en sekretaris L. F. van Wijck brachten een bezoek aan de met fietsen en bromfietsen gevulde winkel. Tientallen planten en bloemstukken zorgden voor een fleurige noot. Ieder die een kijkje kwam nemen werd getrakteerd op een drankje naar keuze. Vélocipède Men genoot zichtbaar van alles, vooral ook van de eigengemaakte vélocipède kompleet met carbid lamp. Op dergelijke rijwielen reed men in 1880. Natuurlijk werd ook door velen een gokje gewaagd. Het ging om een dames- en herenfiets die op slot stonden. Het nummer van de sloten kon worden geraden. Zaterdagmiddag werd bekend dat de fietsen op Kerkwerve bleven. De nummers werden precies geraden door Peter van den Hoek (C.zn.) en mevrouw L. Verton-Berrevoets. Het waren gezellige en drukke dagen voor de familie Hart. Hier mee is een kroon gezet op het werk van de fa. J. Goudzwaard b.v., de heer B. S. Neele en de heer Hart zelf, dat tot de totstandkoming van de vergrote winkelruimte geleid heeft. Een kijkje in het interieur. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In de rekreatieruimte van het schip sprak de heer T. C. Hekman als burgemeester en als voorzitter van de afdeling Bruinisse van het Rode Kruis, over „zijn" dorp en dc ontwikkelingen eromheen. Ds. J. Buitenhuis, die ook dc sluiting ver zorgde, bedankte namens bemanning cn gasten, voor woorden en geschen ken. De medewerkers ontvingen een lepeltje met het wapen van Bruinis se, de patiënten kregen een ballpoint van het Rode Kruis. Na alle woorden kwam de stem ming cr nog beter in door het optre den van het Bruse dansorkest „De Nova's", waarbij allen, ook de pa tiënten, zich amuseerden op dc dansvloer. Voor 45 jour BROUWERSHAVEN. Voor dc openbare inschrijving van de door de gemeente te verkoopen 10 door iepenziekte aangetaste boomen op stam, zijn 3 biljetten ingeleverd; boom 4 voor 3,—, boom 2 voor 1,of boom 3 voor f 0,75 en alle boomen met toebetaling van f 9,50. De vergunning is aangehouden. ADVERTENTIE. Alleen morgen: 2 pond varkenslappen 0,80; 2 pond carbonade f 0,75; 1 pond worst of gehakt f 0,35; 1 pond mager spek f 0,35; vette runderlappen 0,40 per pond. SCHARENDJJKE. Bij de onlangs gehouden openbare verpachting van bouw- en weilanden behoorende aan den burgelijken armen van Duiven- dijke werden prijzen besteed variee- rende van f 30,tot 55,By de daarop volgende verpachting van het grasgewas van de zijkanten der wegen en twee percelen bouwland bleven enkele perseelen onverpacht. ADVRTENTIE. Vroegtijdig be spreken voorkomt wachten. Ondu- leeren 40 cent, knippen 35 cent, wasschen 35 cent, compleet f 1, Wasschen watergolf f 0,75, knippen, wasschen, watergolf f 1,Perma nent wave compleet 3, ZIERIKZEE. Als bijzonderheid kan gemeld worden dat bij den heer W. C. Westhoek alhier, een schaap vier lammeren heeft geworpen. Ooi en lammeren zijn in uitstekende staat. De „drie variaties in één suite als inhoudelijke typering of motto van Neil Simon's blijspel „Pracht hotel", kent in die trilogie een kli- max, die gaat van wat uitspitterige analysés van de verhouding tussen twee mensen, tot een jolige illustra tie van de „generatiekloof", waarbij echter de blijspelerige hilariteit over de (vermeende?) problemen heen- rolt. Luc Lutz en Simone Rooskens ga ven van „Prachthotel" vrijdag in een mudjevol huis, een even licht voetige als indringende vertolking, resulterend in een avond vol kijk en luistergenot. Dit laatste vooral door frekwent opduikende woord grapjes en gechargeerd taalgebruik, waarvan de auteur het geheim kent. Men moet alleen twee gepolijste professionals op de planken hebben om reliëf te geven aan zowel de handeling als die taal-speelsighe- den. Het echtpaar Lutz-Rooskens bleek alle kneepjes te kennen en be reid alle routineuze bagage uit tc pakken. Eerste ,act": pa heeft het druk cn ontmoet zijn echtgenote in de suite van het hotel op de 21ste jaardag van hun huwelijk, „maar het kan ook de 22ste jaardag zijn". Dit rela tieve element verraadt al de geme lijkheid, waarmee de „bruiloftsvie ring" verloopt en het eindigt dan ook met de pa afgedwongen» beken tenis, dat hij een verhouding met zijn sekretaresse heeft. Tweede „act"; ccn „gewone jon gen" schopt het ver als filmprodu cer in Hollywood, maar inviteert - door nostalgie gedreven - oen oude schoolvriendin in (alweer) de hotel suite. Een aanvankelijk afstandelijk tic-tacspcl evolueert in grote ver trouwelijkheid. waarbij liefdesze kerheden worden doorgeprikt cn het eindigt in bed. Derde „act": dochter gaat trou wen, maar heeft heel late bedenkin gen. Reeds in de bruidsoutfit, als alle gasten al over de vloer zijn. sluit zij zich op in de badkamer cn pa en ma staan voor dc hercules taak haar er tijdig weer uit te pra ten, hetgeen niet lukt. De echtgenoot in spé echter hanteert een eigentijd se toverformule en dc bruid treedt stralend uit haar kluis naar voren. Bruiloft gered! Vooral de laatste scène in roffe lende blijspelsfeer deed dc lach door dc rijen rollen. Onder regie van Maurice Stewart was „Prachthotel'' zodoende goed voor een ontspannende toneelavond. Bijrollen waren in handen van: Ad Hocymans, Marja Huyncn en Men del de Boer. In het nieuwe dc la Mar Theater ging „Prachthotel" in oktober 1978 in première. Zierikzee heeft dus maar een half jaartje moeten wachten en dat werd vrijdag aardig beloond. Een (te?) kort applaus aan het slot had in ieder geval kwaliteit. Pittig heet dal! BriV

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3