deunloo b.u. ZONDAG GAAT KLOK EEN UUR VOORUIT Londen tegen hogere land bouwprijzen Nederlandse S.S.-ers Dertig jaar Navo geen Duitsers VIERDE SLACHTOFFERTJE IN VLISSINGEN GEBORGEN Zomertijd komt EEN UUR MEER DAGLICHT zon-en maanstanden Dakpikkende vogels Flitsen uit het buitenland hoog- en laagwater Schooljeugd vaak (te) dik korte berichten uit het binnenland het weekoverzicht Fatale brand weekend servicedienst installatiebedrijf Opening Boekenweek Hergebruik van metselwerkpuin Overval weekeinde- artsendienst dierenarts apotheek AGENDA RENNEN rw wirn» I "I™ i DEN HAAG, 29-3. Zondag 1 april zal de klok in Nederland om 02.00 uur één uur vooruit worden gezet: het begin van de zomcrtyd die zal duren tot zondag 30 september. Dan wordt de klok om 03.00 uur weer één uur terug gezet. Volgens drs. A. A. H. C. van On zenoort, dc sekretaris van dc inter departementale kommissie zomertijd, zijn er dit jaar geen reakties bij de kommissie zomertijd binnengekomen. BONN. Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland heeft donderdag het parlement opgeroepen dc verjaringswct af te schaffen, zo dat de gerechtelijke autoriteiten door kunnen gaan met het vervolgen van mensen die zich in de nazi-tyd aan moorden hebben schuldig ge maakt. CAIRO. Egyptische troepen die gesteund worden door pantsereen heden zijn op weg naar de grens met Libië. Dit, zo gaven kringen in het ministerie van defensie in Cairo te kennen, omdat de Libiërs hun grens stellingen hebben versterkt. Gok niet van de ANWB ol' het Land bouwschap. Dit betekent volgens hem dat de zomertijd, die nu voor de derde keer wordt ingevoerd, al een automatisme in ons bestaan is ge worden waarover niet meer wordt gediskussieerd en waarop geen reakties meer los komen. Geen uniformiteit Van Onzenoort vindt het jammer dat er op het gebied van de zomer tijd geen uniformiteit binnen de EEG plaats vindt. In de toekomst is daar volgens hem wel kijk op. Met name de verwachte intentieverklaring van alle EEG-landen over een uniforme zomertijd en tijdseenheid (geen west en middeneuropese tijd meer) kan volgens hem de stoot geven naar een gelijke EEG-regeling. Die intentieverklaring zou voor 1 april moeten zijn getekend', maar Van onzenoort verwacht dal deze datum zeker niet gehaald zal wor den. Wanneer die ondertekening een feil zal zijn kon Van Onzcnoorl niet zeggen. BAYEUX. Wegens een mond. en klauwzeeepidemie zijn in de Franse streek Nomandië al 3.000 runderen, varkens en geiten afgemaakt. Op ze ven bedrijven is de ziekte vastge steld. KOEWEIT. Noord- en Zuid-Jcmen voeren in Koeweit besprekingen over de hereniging van de beide staten. Volgens het persbureau van Koeweit Kuna, hebben de beide partyen, op drie punten na, overeenstemming bereikt over een ontwerp van de grondwet van een herenigd Jemen. De president van Zuid-Jemen, Ab- dul-Fattah Ismail, heeft zich, naar verluidt, bereid verklaard af te tre den ten gunste van zijn Noordjcmc- nitischc ambtgenoot. BRUSSEL, 29-3. Engeland blijft elke verhoging van de prijzen van landbouwprodukten in de Europese Gemeenschap afwijzen. De Britse minister van landbouw, John Silkin, zei dit donderdag in Brussel bij de heropening van het landbouwover- leg in de raad van ministers van landbouw van de gemeenschap. Dinsdagavond besloten de ministers hun besprekingen op te schorten om minister Silkin de gelegenheid te geven aanwezig zijn de, behan deling van de motie van wantrou wen tegen de Labour-regering in het Lagerhuis. BRUSSEL, 29-3. Op 4 april zal de Noordatlantische Verdragsorganisa tie (NAVO) haar 30-jarig bestaan vieren. Dit feit.valt,.enigszins in de-., schaduw van de moeilijkheden biii- nen de organisatie. Interne onenig heden en problemen met de stan daardisatie maken haar erg kwets baar tegenover de groeiende bewa pening aan de kant van het War schaupact. Niet alleen nu maar ge durende haar gehele bestaan heeft de NAVO moeilijkheden gekend. Verwachting tot zaterdagavond: Minder koud Vannacht veel bewolking en mo gelijk regen; overdag ook enkele opklaringen: tol matig afnemende wind tussen noord en west; mini mumtemperaturen rond 2 graden; middagtemperaturen ongeveer 3 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 lot 5. Min.-temperatuur: omstreeks 3 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. 31 maart Zon op 6.19. onder 19.11 Maan op 8.19, onder 23.22 1 april Zon op 7.17, onder 20.J3 Maan op 9.55, onder 2 april Zon op 7.15, onder 20.15 Maan op 10.36, onder 1.26 Eerste kwartier: 4 april (12.04) DEURNE, 29-3. In het Bra bantse Deurne is de tempex dakisolatie aan 120 huizen voor een deel weggepikt door vogels. Een woordvoerder van de woningbouwvereniging Bergopwaartsde eigena res van de huizen, zegt geen idee te hebben op welke wijze aan dit probleem hel hoofd kan worden geboden. De be treffende huizen zijn drie jaar oud. De vogels hebben de tempex onder de eerste pan- nenrij al helemaal weggevre ten. Op verschillende plaatsen zijn ze ook al verder doorge drongen. Hoogwater Laagwater 31 maart 5.23 17.53 11.05 23.11 1 april 7.07 19.26 12.43 2 april 7.44 20.00 0.58 13.27 Doodtij: 6 april QUEBEC. Zestien inzittenden van een vliegtuig van de Canadese maatschappij Quebecair' hebben het leven verloren doordat de machine bij liet vliegveld Ancicnne Lorcttc neerstortte en in drieën brak. Acht werden gewond, van wie twee erg. Het ongeluk gebeurde donderdag avond, kort nadat het toestel met 24 mensen aan boord van Ancicnne Lo- rette was opgestegen voor een vlucht naar Montreal. AMSTERDAM, 29-3. Nederlanders die in de Tweede Wereldoorlog in dienst van de SS zijn getreden, wer den niet automatisch Duitser. Er moest een soort naturalisatieproce dure plaatsvinden die de betrokkene zelf aanhangig moest maken. Tot die bevinding is A. J. van der Leeuw, wetenschappelijk medewer ker van het Rijksinstituut voor Oor- logsdokumentatie, gekomen na een archief-onderzoek in West-Duitsland. Tot nu toe zijn de rechters in West-Duitsland er min of meer van uit gegaan dat buitenlanders die tij dens de tweede-wereldoorlog in dienst van de SS traden op grond van het zogenaamde Führer Erlass van Hitler van 19 mei 1943 automa tisch de Duitse nationaliteit kregen. Uit authentieke stukken blijkt dat het nooit de bedoeling van Hitier en zijn medewerkers is geweest dat vrij willigers uit de Germaanse landen (zoals Nederland) onder deze Führer Erlass zouden vallen. DEN HAAG, 29-3. Ruim 15 pro eent van de Nederlandse schooljeugd is dik of te dik en byna een kwart heeft een te hoog cholesterolgehalte in het bloed. Dit blijkt uit een onderzoek dat ender leiding van prof. dr. J. G. A. G. Houtvast, voedingsdeskundige van de Landbouwhogeschool in Wage- ningen, is verricht onder duizenden kinderen tussen de vijf en twaalf jaar. Volgens de hoogleraar moet niet de huidige medische kennis worden ver ondersteld dat deze kinderen op la tere leeftijd een verhoogd risico lo nen op hart- en vaatziekten. Hij zei dit donderdag op een persconferen tie van de Nederlandse Hartstichting in Den Haag. Omdat de basis voor deze ziekten vaak al op zeer vroege leeftijd wordt gelegd (onverstandig eten, te weinig beweging en roken) staat voor de Hartstichting dit jaar het jaar van het kind in het teken van dc jeugd. UTRECHT. In de industrie kun nen eind april akties worden ver- vacht als de werkgevers blijven \asthouden aan de „centrale nec- iijn" van het VNO tegen arbeidstijd verkorting. De stakingsgelden wor den op het ogenblik vrijgemaakt. UTRECHT. Ruim 9.000 vrouwen hebben zich vorig jaar aangemeld als lid van een van de FNV-bondcn. In datzelfde jaar groeide de FNV met nog geen 8.000 leden, zodat de vrou wen kennelijk een daling van hel aantal mannelijke leden ruimschoots hebben goedgemaakt. DEN IIAAG. Het congres van de ABVA heeft donderdag op de laat ste dag van zyn in het Congresge bouw in Den Haag gehouden drie daagse bijeenkomst besloten school verlaters die nog geen werk hebben gevonden de gelegenheid te bieden lid te worden van dc bond. ARNHEM. Het Arnhemse kleding bedrijf Elbi, wiens beide direkteuren wegens oplichting door de politie ~ijn gearresteerd is donderdagmiddag door de rechtbank in Arnhem failliet verklaard. Schuldeisers waren ban ken, die het bedrijf op grond van een valse dubbele boekhouding in totaal zes miljoen gulden krediet verstrekten. UTRECHT. De vakbonden zijn verontwaardigd over het besluit van minister Van Aardenne om de VMF- gieterijen in Höngelo waar 125 man werken, te sluiten. Bestuurder Jan/ Schermer van de industriebond FNV noemde de beslissing onaanvaard baar en onbegrijpelijk. DEN HAAG, De werkloosheid is in maart met zestienduizend gedaald lot 209.800 personen in vergelijking met de maand daarvoor. Dat blijkt uit de voorlopige tellingen van het ministerie van, sociale zaken. De werkloosheid liep bij de vrouwen te rug met 2.200 en bij de mannen met 13.800. DEN HAAG. Staatssecretaris De Jong van onderwijs dient nog dit jaar een wetsontwerp in waardoor de kursusduur van het gehele Mavo vier jaar kan worden. Ook het eind examenbesluit kan binnen die tijd worden herzien. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft dit donderdag meegedeeld. DEN HAAG. In het vierde kwar taal van het afgelopen jaar vertoon de de lopende rekening op transac tiebasis van de betalingsbalans een overschot van 700 miljoen gulden. Na globale seizoencorrectie wijst de ba lans een tekort aan van bijna 300 miljoen gulden, aldus het kwartaal overzicht. DE BILT, 30-3. Het KNMI deelt mede: Het weer in Europa wordt beheerst door een aantal depressie kernen. De belangrijkste lag vrij dagmorgen boven het Pools-Tje- chisch grensgebied, terwijl een an dere zich boven Frankrijk bevond. De storingen trekken langzaam naar het oosten. Deze ontwikkeling is, voor het weer bij ons gunstig. Hierdoor kan een zwakke rug van hogcluchtdruk boven de Britse ei landen zich tot onze omgeving uit breiden. Dc regenkansen zijn zater dag dan ook klein en geleidelijk /.al er vanuit het noordwesten meer zon komen. De middagtemperaturen zul len zaterdag enkele graden hoger uitvalley dan vrijdag. tel. (01110) 4406, b.g.g. (01110) 2461 VLISSINGEN. 29-3. Dc politic van Vlissingcn heeft donderdag ook het lichaam gevonden van dc laatste van dc vier kinderen die woensdag by ecu grote brand in dc Vlissingsc binnenstad om liet leven kwamen. Het is de negen maanden oude Mc- lanie Walla. Woensdag vbnd de po litie enkele uren na het uitbreken van de brand, 'die drie panden in dc Beursstraat in de as legde, de licha men van de zes-jarige Anke. de vier jarige Jesse en de twee-jarige Mi- chiol Walla, allen «kinderen uit een gezin. De Wcstduitse kinderen, die samen met hun moeder, dc 34-jarige me vrouw Walla-Schafer uit Darmstadt in Vlissingen op vakantie waren, bleken op het moment dat de brand uitbrak alleen thuis te zijn. Mevrouw Walla deed juist een paar bood schappen. Zij raakte door de aanblik van dc brand in een shock-toestand en kon geen inlichtingen verschaffen aan de politie. De vader, dc 37-juri- gc Hans Joachim Walla, werkte als steigerbouwer in Dordrecht DEN HAAG, 29-3. Bij de opening van dc 44ste boekenweek in Den Haag heeft Bas Lubberhuizen de CPNB-pvijs in ontvangst genomen uit handen van de staatssekretaris van c.r.m., mevrouw Kraaijeveld- Wouters. Deze prijs van de commis sie voor dc kollektieve programma van het Nederlandse boek (CPNB) die dit jaar voor de tweede keer werd uitgereikt, werd aan „de en gelbewaarder" toegekend door een jury bestaande uit Henk Hofland, Renate Rubinstein en Henk Bar nard. DEN HAAG, 29-3. Met het aan passen of uitbreiden van beslaande regels voor bepaalde grondstoffen in beton zou het opnieuw gebruiken van metsclpuinwerk kunnen worden bevorderd. De jaarlijkse toenemende hoeveelheid bouw- en sloopafval zou dan enigszins uit de weg kunnen worden geruimd. Per jaar komt in dc bouw ongeveer zes miljoen ton puin vrij. Minister Ginjaar van volksgezond heid cn milieuhygiëne heeft daarom de stichting voor onderzoek, voor schriften en kwaliteitseisen op het gebied van beton yoor twee jaar 150.000 gulden gegeven om er een on derzoek naar te verrichten, aldus een persbericht van het ministerie. ROERMOND, 29-3. Een gewapende man heeft donderdagavond het post kantoor in het Limburgse plaatsje Roggcl overvallen cn een nog onbe kend bedrag aan geld meegenomen. Volgens de politie dwong de man dc kantoorhouder om de kluis te openen en het geld te overhandigen waarna hij hem geboeid achterliet in een bij hel poslkantoor behorende keuken Zaterdag 31 maart en zondag 1 april Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis ser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdagmorgen en zon dagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. L. Flach, Hogezoom 186, Rcncsse. Tel. (01116) 1280. neemt waar dokter Bruel en dokter Stenger. De weekenddienst gaat in op vrijdagmiddag 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Tijdens de weekend dienst is er bij de dienstdoen de arts spreekuur voor spoed- gevalcn op zaterdag en zon dag van 1,1.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. Dokter M. M. van den Berg, Nieu- werlcerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Bui tendijk en dokter Speelman. Tandarts D. H. de Kup, Vroonjveg 4, Haamstede, telefoon 01115-1359 neemt waar voor geheel Schou- wen-Duiveland. De weekeindedienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen n.i. van zaterdag- en zondagmiddag van 17.00-17.30 uur Zuster C. P. v. d. Berg, Bergstraat 1, Bruinisse. Telefoon (01113) 1828, heeft dienst voor Duive- land, Zierikzee en Bruinisse. Zuster v. d. Haven, Haamstede, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Butb, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254), heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. Hy Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Maatschappelijke dienstverlening tel.: 01110-3351. Het antwoordappa raat geeft het telefoonnummer van een maatschappelijk werker door. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. Iedere vrijdag Zonnemairc Dorpshuis, algetnene soos voor oude ren, 14.00 uur. iedere maandagmiddag 1 Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", bejaardengymna- stiek, 14.00-15.00 uur. Iedere woensdagavond Gymzaal Raamstraat: Trimavond van de Zeeuwse Sportraad; 20.00 uur. Vrijdag 30 maart Zierikzee 't Kofschip. Bazar voor Rwanda-pro- jekt. 16.00-17.30 (jeugd); 19.00 uur (belangstellenden). Huis van Nassau, 20.00 uur, infor matie-avond Vrouwenhuis in Zee land. Bruinisse Bazar, Vcr.-gcbouw. Zaterdag 31 maart Zierikzee „Mondragon", Vokaal en instrumen taal concert, 14.30 uur (verbeterde tijd Hotel Mondragon. Concert voor zang en piano. 20.00 uur. Concertzaal-boiskoop; „Embassy"; 20.00 uur. Ouwerjterk Ned. Hervormde Kerk, 14.00 uur af- scheids-bijeenkomst voor hoofdon derwijzer J. Berrevoets. Vanaf 17.00 uur: receptie. Bruinisse Bazar, Vcr.-gcbouw. Lutherse Kerk, 20.00 uur, Concert muziekschool leraren. Zondag 1 april Zierikzee Concertzaal-boiskoop; „Embassy"; 20.00 uur. Maandag 2 april Zierikzee „Viera Y Clavijo". 20.00 uur Algeme ne Ledenvergadering Zierikzeeschc Ondernemers Centrale. Kcrkwcrvc 11.00 uur: Opening buurtbuslijn door gedeputeerde W. Don. Brouwershaven Tonncnmagazijn. voorlichtingsavond Pv.d.A., 20.00 uur, over Europese verkiezingen. Middelburg Kantoor Stichting Zeeland, openbare vergadering Zeeuwse Raad voor Maatschappelijke Dienstverlening, 1G.00 uur. Dinsdag 3 april Zierikzee Chr. Gcref. kerk, zangavond, 19.45 uur. Haamslrde Gemeentehuis 19 30 uur- Profiel schets nieuwe burgemeester gemeen te Weslerschouwen. Kcrkwcrvc 14.30 uur: Bejaardensoos in het Ver enigingsgebouw. Oostcrland Dorpshuis „Oosterhof", ouderavond peuterspeelzaal, 20.00 uur. Woensdag 4 april Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Herv. Ver.-gebouw, Hcrv. Vrouwen groep, 20.00 uur. Kerkzaal, Geref. Vrouwenkontakt- groep, 20.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk 20.00 uur CDA -1 ed en verga d ering. Brouwershaven Verenigingsgebouw, ledenvergade ring Alg. Ned. Bond voor Ouderen, 14.30 uur. Donderdag 5 april Zierikzee Ned. Herv Verenigingsgebouw, jaar vergadering Hout- en Bouwbond; 20.00 uur. Mondragon, vergadering werkgroep Kulturele Raad, 20.00 uur. Pminisse Gemeentehuis. Vergadering ge meenteraad. 20.00 uur. Vrijdag 6 april Bruinisse ,,'t Durps-uus" Hoorzitting Struk- tuurplan 19.30 uur. Herv. Ver.-gebouw, Hoorzitting, 20.00 uur. Vrijdag 6 [t/m zondag 8) april Drcischor „Plaesenuus". Expositie Theo Ave- zaat. 10.00-17.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669. (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Nu, dat was hard rennen gebla zen door die jonge Zierikzeese va- der in 18S0, want het kon ieder mo ment gebeuren en het doel was ook duidelijk: dc dokier. Het ging im mers om dc eersteling, die zich scheen te melden en dan kun jc niet hard genoeg lopen om de me dicijnmeester te pakken te krijgen. Maar laten we wel wezen - en we zijn wél - 1880 dat is nog zo'n beetje dc uillooptijd van de schout en zijn rakkers en tenslotte was het hartje nacht en daar ziet een pa trouillerende koddebeier ineens zo'n jachtige man voorbij schieten. Die denkt natuurlijk „niet pluis". De koddebeier uit 1880 zet er on middellijk de sokken in en weet de vluchtende vader in spé te grijpen. Buiten adem hijgt de politieman: „wat mot dat?" De nog-nel-niet-pa is lichtelijk overstuur en geeft enkele verwarde antwoorden. Eyifin de gegevens zijn duidelijk: een gek uur, een wegdra- vend persoon, rare antwoorden dat moei een inbreker z\jn of een andersoortig krimineel. „Mee naar het bureau", roept de late na zaat van de schout. Eenmaal op het bureau begonnen de zenuwen wat te kalmeren en kreeg onze historische stadgenoot gelegenheid zijn onschuld te bewijzen. Eenmaal weer buiten, moet hij dc verloren tijd inhalen en hij zet cr dus hevig de sokken in. Juist in dc vierde versnelling is het weer mis. Radeloos roept de man nog: „Ach gut", als een andere wetsbehoedcr uit een zijstraat op hem toeschiet. Dc geschiedenis herhaalt zich. „Een inbrekerdenkt de politiefunctio naris. „Mee naar het bureau", be slist hij. De ongelukkige en radeloze roept nog: „daar kom ik nel van daan", maar alleen een politicman weet welke fantastische verhalen linke lieden, oplepelen om vrij te ko men. Op het bureau echter riepen de mannen: laat maar gaan. die kennen we". Eenmaal weer buiten, aarzelt de man er opnieuw een spurt in te zet ten. Uit vrees voor dc kennelijk overal waakzame politie, begint hij aan hel pseudo-slcntercn, zij hel telkens schuchter ter zijde blikkend en ook wel acherom. „Dat kan niet goed zijn", denkt schout nummer drie, die dc slenterende man al een tijdje vanuit een portiek obscrurerf. Ineens springt hij tevoorschijn, pakt hem in de kraag van zijn jas. maar al is drie keer scheepsrecht, ditmaal had het slachtoffer geluk, want de politieman kende hem. Dat was een superieure oplossing, die nog werd volmaakt door het feit dat dc medicijnman nog in zijn apotheek aan het rommelen was en onmiddel lijk mee op sjouw kon. Eenmaal thuis zuchtte de vrouw, met inspanning van alle krachten: „o, ivat ben je toch lang wegge ble ven". O ja. de (derde) schout was een nachtelijke gentleman; hij was voor alle zekerheid maar even mee- geslapt naar hel kraam huis. want - zei hij - „jc kunt nooit weten". Dal klopt! SCHIER F tl, AN DM AN 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2