BALK EN SPLINTER ZANG- EN PIANOCONCERT OP 31 MAART IN HOTEL „MONDRAGON" M'GREGOR de Stad Parijs Bezwaarschrift Kerkwervenaar van Provinciale Staten naar G.S. VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD bezorger te ELLEMEET Meer leerlingen uit de regio naar Streekschool Zeeland Kunst te Zierikzee Vrijheid en ruimte Nog geen akties ziekenhuizen INGEZONDEN STUKKEN 11 lit IKZIISCIIE NIEUWSBODE Donderdag 29 maart 1979 Nr. 22480 9 ZIERIKZEE. 30-3. Op zaterdag 31 maart vindt in Hotel „Mondragon" een concert plaats, dat verzorgd »vordt door de sopraan Aleid Schok king en de pianiste Anna Vrcede- IVIees. Mannenmode die u alle vrijheid en comfort geeft, en waarin u zichzelf kunt zijn. midden in de poslslrael zierikzee KORI'E BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ARNHEM. De brandweerkorpsen op de Veluwe zullen dit jaar uitslui tend gebruik maken van een vlie gende brandwacht. De brandtorens, waarvan er vorig jaar nog 7 waren bemand behoren voorgoed tol hel verleden. UTRECHT. Hel Christelijk Natio naal Vakverbond (CNV) kan uit so ciale overwegingen instemmen met b«r>erkjng van het konsumptief kre diet (dat ontstaat als men moet lenen om aan de eigen konsumpt.ebehoel- te te kunnen-voldoen). Een interessant programma staat te wachten. Gespeeld worden de So nate opus 14 nr. 2 in G, groot van L. van Beethoven; voor zang en piano een drietal liederen uit ..Melodies pour Chant et piano" van Ernest Chausson, en verder werken van F. Chopin, Henri Duparc, Maurice Ra vel en M. de F alia. Opleiding Aleid Schokking studeerde aan het Rotterdams Conservatorium, volgde kursussen te Salzburg en nam les sen bij Annie Hermes en bij Tine van Willigen de Lorme. Zij is lerares aan het Amsterdams Conservatori um. Mevrouw Vreede-Mees studeer de bij Eduard en Marinus Flipse en vervolgde haar studie in Parijs, waarna zij geruime tijd werkte o.l.v. Jaap Spaanderman te Amsterdam. UTRECHT/LELYSTAD. In Lely stad voelt men zich door de overneid in de steek gelaten. Het nog immer ontbreken van een snelweg en een spoorlijn steekt de bestuurderen van deze eerste stad op hel nieuwe land" zeer. DEN HAAG. Als het ministerie van binnenlandse zaken de gemeente Den Haag goedkeuring verleent voor de uitbreiding van het gemeentelijk politie-apparaat, dan zal in die stad een speciaal bewakingsdetachement voor ambassades gevormd worden. DEN HAAG. Twee bewoners van een kraakpandaan de Haagse Groothertoginnclaan. hebben zich dinsdagmiddag vastgeketend aan een trap in h.et gebouw van de Tweede Kamer. Een uur hebben ze met een dikke fietsketting aan de trapleu ning vastgezeten. De Haagse brand weer knipte de beide krakers mei een grote draadschaar los. DEN HAAG. Invoering van een kortere werkweek nu sluit, bij de ondernemingen op ernstige proble men. Daarom verzetten zij zich legen invoering daarvan en ook legen het doen van toezeggingen op langere termijn. DEN HAAG. De Haagse politie heeft een tip binnengekregen over de moordaanslag op de Britse am bassadeur. d e „van waarde lijkt le zijn", aldus dinsdagmiddag voorlich ter Latervecr van de Haagse ge meentepolitie. UTRECHT. De grootscheepse zoekaktie naar de pp 17 maart spoorloos verdwenen Ronald Giers- bergen (7) uit Utrecht, die dinsdag door ruim 50 man politie werd uit gevoerd, heeft niets opgeleverd. „Opslagterrein" werd „natuurgebied" MIDDELBURG, 28-3. De Provinciale Staten van Zeeland behandelen b(j de ingekomen stukken voor dc vergadering van vrijdag 30 maart in de Sta tenzaal te Middelburg, een bezwaarschrift van J. J. Dogger te Kcrkwervc inzake de herziening bestemmingsplan „Buitengebied" van dc gemeente Middenschouwen. Zij stellen voor dit bezwaarschrift in handen te geven van g.s. Ier af doening (bij de desbetreffende her ziening bestcmm ngsplan). Het bezwaarschrift van de heer Dogger was eerder dodr de gemeen te Middenschouwen niet gegrond verklaard. In zijn schrijven maakt de Kerkwervenaar bezwaar tegen de herziening van het bestemmingsplan wal betreft de voorgestelde wijzi ging betreffende het opslagtcrre'n bij hot oude gemaal in de spuikom Flaauwers. Gekocht in "78 Hij kocht het terrein in begin 1978 aan. zo merkt hij op. met de bedoe- l'ng dnnr zijn bestaand bedrijf voort te zetten; omdat het in het door de gemeente Middenschouwen oorspronkelijke bestemmingsplan vanaf 1972 gepland stond als ..op slagterrein". Pas bij de ter visie legging van de eerste wijziging (van 5 oktober tot 8 november 1978) bleek hem, dat g.s. niet akkoord kon gaan met de door dc gemeente voor gestelde bestemming, maar deze wilde wijzigen in „natuurgebied". De heer Dogger voert aan, dat zijn bedrijf, bestaande uit het kopen en verkopen (en derhalve ook opslaan) van oude bouwmaterialen een zeer aanzienlijke schade van do voorge stelde wijziging zal ondervinden, .omgezien hij het ter beschikking hebben van een opslagterrcin daar bij onontbeerlijk acht. De pianiste Anna Vreede-Mees. Zij verbleef geruime tijd in Ethiopië. Beiden hebben een ruime uitvoe rende carrière achter de rug. DEN HAAG. Zonder hoofdelijke stemming is de Eerste Kamer ak koord gegaan met een stijging van de jaarlijkse huurverhoging van vijf procent. AMSTERDAM. Vier onbekende mannen hebben woensdagmorgen rond vijf uur twaalf- a dertiendui zend gulden buitgemaakt bij een overval op hotel Waldeck aan de Groenburgwal in Amsterdam. DEN HAAG. In samenwerking met de Nederlandse Vereniging ter bescherming van dieren en de in het COSBO Verenigde bejaardenorgani saties zal een rapport worden opge steld over het toelaten van huisdie ren bij opname in bejaardenoorden. DEN HAAG. Met 37 stemmen voor en 32 stemmen tegen is de Eerste Kamer dinsdag akkoord ge gaan met de wijziging van de kin derbijslag-regeling. Tegen aanvaar- ding spraken zich uit de frak ties van PvdA, PPR, PSP en CPN. GOES. Gras en ingekuild voedsel zijn in 1978 (vooral de maanden augustus en september) aanzienlijk hoger belast met fluor dan in de vier jaar daarvoor. De stijging voor de omgeving van Sas van Gent be droeg 65 procent, die voor hel Sloe- gebied 38 procent. SCHOONEBEEK. Minister Gin jaar (volksgezondheid en milieuhy giëne) neemt aan dat het kabinet zwaar zal tillen aan zijn standpunt bij het nemen van een besluit over opslag van kernafval in zoutkoepels. DEN HAAG. Minister Albe'da vindt de tijd nog niet rijp om ini tiatieven te ontwikkelen die het vastzittende arbeidsvoorwaarden overleg weer op gang te brengen. De minister van sociale zaken zei dins dagavond in de Tweede Kamer het moment gunstiger te vinden als hem signalen van de sociale partners be reiken dat zijn inmenging gewenst is. UTRECHT, 28-3. De Nationale Ziekenhuisraad wil zijn laatste voorstel over de uitbreiding van het aantal verpleegkundigen en verzor genden opnieuw in het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven aan de orde stellen. De NZR wil ook op zeer korte termijn een gesprek met staatssekretaris Veder-Smit (volks gezondheid) om haar te vragen, met dit voorstel akkoord te gaan. Als dat geen resultaat oplevert gaat het NZR-bestuur zich onmiddellijk be raden over de stappen die dan moe ten worden genomen. Toepasselijk citaat WASHINGTON. 26-3. President Carter, president Sadat en premier Begin heb ben maandag in hun korte toespraken bij de onderteke ning van het vredesverdrag lussen Israël en Egype eens gezind, doch zonder voorover leg de profeet Jesaja aange haald, uaar deze de landen ertoe oproept hun zwaarden om te smeden tot ploegscha ren. liet betreffende vers vier, hoofdstuk twee van Jesaja luidt: „Hij zal recht doen tus sen dc vele volken en machti ge naties tuchtigen. Dan smeden zij hun zwaarden om tot ploegscharen en hun speerpunten tot sikkels. Geen volk heft het zwaard meer tegen een ander en dc oorlog teren zc niet meer". HENGELO. „Liever strijdend ten onder dan lijdzaam naar de 'slacht bank". Zo omschrijft FNV-distrikts- bestuurde H. Wijninga de stemming onder de 125 personeelsleden van dc met sluiting bedreigde Stork-gieterij in Hengelo. HAARLEM. De 35-jarige bedrijfs leider van juwelier Labelle in de Haarlemse Genei-aal Cronjésiraat is dinsdag gewond geraakt bij een overval door vermoedelijk twee mannen van 30 a 35 jaar. De man nen gingen er vandoor met oen hoe veelheid sieraden waarvan de waar de tot nu toe niet bekend is. Deze zou echter hoog zijn. Advertentie Een kwestie van afspraken Naar aanleiding van het inge zonden stuk van de heren Brand en Van Balen, afgetreden bestuursle den van de PvdA-afdeling Zierikzee, dat op 26 maart jl. in deze kolom gepubliceerd werd, het volgende. Ik vind alle steun in de brief die Paul van der I£amp, bestuurslid van de i Streekfederatie PvdA, op 10 maart jl. aan het bestuur van de Afdeling Zierikzee richtte. Van der Kamp schrijft daarin ondermeer, dat het dagelijks bestuur van de Streekfederatie „weinig problemen heeft met de onverenigbaarheid van beide funkties. De Streekfederatie heeft immers weinig te maken met macht." (sic). En ook: dat om mijn aanblijven vanuit de Streekfederatie zelf is verzocht. Deze brief werd op de afdelings vergadering van dinsdagavond 20 maart jl. - al dan niet opzettelijk - door het bestuur, waarin toen nog de heren Brand en Van Balen zilt;ng hadden, niet ter tafel gebracht. Niettemin waren veruit de meeste aanwezige leden van de inhoud op de hoogte, voordat zij zich uitspra ken voor of tegen mijn aanblijven als lid van de twee organen. Vraag aan de heren Brand en Van Balen: wie heeft zich nu eigenlijk niet aan zijn afspraken gehouden? Ik denk eerder die bestuursleden die, zonder het bestuur als zodanig daarvan op de hoogte te hebben gesteld, plotse ling hun aftreden bekend maakten. Nog een vraag: een gekombineerd lidmaatschap van de Streekfederatie en het gewestelijk bestuur is welis waar onreglementair; maar is die onverenigbaarheid van funkties nog van kracht als het reglement op de jaarvergadering door de leden van alle afdelingen-wordt gewijzigd, zo als dat op 27 februari jl. in Scha- rendijke gebeurde? Het antwoord daarop is n e e. (Opgemerkt zij, dat een dergelijke wijziging wel de Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in Ipezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon, (01110) 2255, na 18.00 uur tel privé: (01119) 660. goedkeuring behoeft van het lande lijk partijbestuur, waarom n casu is verzocht.) Kortom, de Streekfederatie hccil met algemene stemmen besloten dis pensatie te verlenen. De heren Brand en Van Balen hadden d; ar geen boodschap aan. Wens'.en zij soms, dal de Streekfederatie aan de leiband van de Afdeling Z crikzce zou gaan lopen? Jack de Conïnck Prima initiatief Stuurgroep Bannink Waar vind je dat tegenwoordig nog, behalve bij de N.M.B.? Mee denken, bedoel ik. De even beschei den als spontane stuurgroep Ban nink, die nog op democratische wij ze - bijna ouderwets - het gemeen tebestuur van Zierikzee de helpende hand biedt bij het zoeken naar een sportieve oplossing voor een beter gebruik van het sportveld Bannink. Het is duidelijk dat er veel tijd is besteed aan het zorgvuldig uitge werkte schetsplan. Een dergelijk ge bundeld initiat:ef verdient niets dan lof. Het feit dat de stuurgroep Ban nink alle raadsleden- persoonlijk hel schetsplan heeft aangeboden is be paald niet agress'ef doch veeleer uiterst attent te noemen. Dat de pas geïnstalleerde weihou der van sportzaken zich distantieert van de wijze van aanb'ed ng van de brief, vind ik een uitgesproken zwaktebod en verre van sportief. Nochtans is het te hopen dat dc stuurgroep Bannink en de „bestuur- groep Zierikzee" elkaar spoedig zul len vinden. Het is de moeite zeker waard! mr. G. Njjland Weinig werkloze leerlingen MIDDELBURG, 27-3. Dc Stichting voor Beroepsbegeleidende Opleiding en Vorming van Werkende Jongeren in Zeeland meldt in haar jaarverslag 1978 verheugd dc toename van leerlingen uit Schouwcn-Duiveland en Zeeuws-Vlaanderen. Het aantal uit deze regio steeg van 41 in 1977 naar 61 in 1978. Zeventien van hen komen uit Zierikzee, 44 uit overige delen van Schouwen-Duive- land. Behalve de bestaande primaire en voortgezette opleidingen werden in het cursusjaar 1977/78 twee cursus sen verzorgd t.b.v. jeugdige werklo zen (ongediplomeerden V.O.-le cy clus en gediplomeerden MAVO, HA VO en VWO). Groei Evenals het jaar ervoor was er in 1978 een forse leerlingengroei. Het aantal steeg met ongeveer 11 pro cent tot precies 1000 leerlingen per 31 december 1978. Eén en ander on danks een slechter wordende ar beidsmarkt. Het is echter evident, zo zegt hel jaarverslag, dat er een grote 'kloof bestaat tussen het aantal werklozen en de niet vervulde vaka- tures voor vaklieden in dc verschil lende sektoren. Ilct aantal leerlingen van de school, dat geen werk heeft is ver houdingsgewijs dan ook gering. Deze stand van zaken is niet in de laatste plaats toe te schrijven aan de indivi duele, soms ook wel direktc bemid deling van dc leerkrachten, aldus de Streekschool Zeeland. Nu ja, wat hebben ze eigenlijk met hem te maken? Iedqr doceert zijn eigen vak of vakken. Hij zal wel klasseleraar worden van éénbee, dat is zo te doen gebruikelijk met nieuwelingen. Als is het alweer eni ge jaren geleden, dat de laatste nieuwe leraar zijn intrede deed op de Mavo. Op de een en twintigste augustus is er een bijeenkomst van de lera ren. Vrieze heeft ze allemaal uit genodigd. Het rooster zal besproken worden, de klasse-indeling, want er blijken maar liefst acht en zeventig eerste klassers te zijn en die moeten over drie lokalen verdeeld worden. En tenslotte om elkaar weer na de lange zomervakantie te ontmoeten. Dus besluitend in een gezellig onder onsje als ieder jaar. Het is doodstil als Van Spluntercn de zaal betreed, waar onder meer de lichamelijke oefening wordt gehou den. En zij. die op het ergste voorbe reid waren woten nu, dat alles klopt wat Jan Boode van hem heeft ge zegd. Misschien heeft hij ditmaal een een kam door zijn haarslierten gehaald; hel zit een beeje plakkerig, maar de baard is vast niet bijgehou den door een kapper, dat is duidelijk merkbaar. De klap op de vuurpijl is evenwel het verkleurde, fletsblauwc spijkerpak, dat de man draagt. Met daaronder een vuurrode trui. Ter wijl zijn voeten eveneens in rode sokken gestoken zijn. Een paar open sandalen kompleteert het geheel. Het lijkt wel. of de man zich opzet telijk zo abstrakl heeft uitgedost, alsof hij iedereen op deze wijze wil choqueren. Men kan de sfeer snijden. Vrieze kucht een keer en zegt: „Mijne he ren. ik stel u voor onze nieuwe kol lega, de heer Van Splunteren. die de Wal biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 30 MAART NED. 1: Popeye, the sa'lorman opent de uitzending met een spina- zieverslindend avontuur alvorens plaats te maken voor the Love Boat. Een bekend Columniste en f haar echtgenoot hebben besloten een cruise te maken om eens goed uil te rusten. Maar ze worden natuurlijk door iedereen herkend. Een man ca een vrouw die juist besloten hebben te gaan scheiden komen elkaar toe vallig tegen op het liefdesschip: Joop Koopman presenteert de quiz 2 voor 12, Sonja Barend haar show. Sonja's goed nieuws show, waarna de uitzending wordt poortgeel met het eerste deel van een drieluik, liet betreft de film Andarinjo van Frank Zichem over een Nederlandse en een Molukse popgitarisldie met elkaar bevriend raken. Jimmy, de Moluk- ker, gidst zijn vriend door hei poli tieke en vooral sociale oerwoud van de Molukse jongeren gemeenschap Voorts een televisiespel uil Nicuw- Zeeland, getiteld Winners en Lo sers. Een drietal reizigers trekt rond de eeuwwisseling door het oerwoud tot zij op een vervallen winkel stui ten, die bewoond word door een de mente, alkoliolislische vrouw en haar tienjarige dochtei. Wat hel lot van de echtgenoot en vader betreft doet het drietal een sinistere ont dekking. Tot slot Haagschë kringen. NED. 2: In de tweede aflevering van Er was eens... worden de Neanderthalers geïntroduceerd. In de Muppel show is vanavond weer een grote ster le gast, te weten Kris Kristoffer son. Na nieuws en reklame volgt het achtste deel van Centen nial die de titel draagt De storm. Seccombe geeft toe aan de eisen van Perkin en Levi Zendt keert bedroefd uit Pennsylvania terug, omdat nog steeds niemand iels van hem wil welen. Onderlussen doet een nieuwe familie zijn intreden: het aktèursge- zin Wendell. De sheriff wantrouwt deze lieden, die de dominee een be zoek gaan brengen. De aktualitei- tenrubriek Brandpunt uiordt ge volgd' door hoogtepunten uit de theatershow van Herman van Veen, die werd opgenomen in theater Carré. Als laatste onderdeel brengt de KRO een vast enov er we ging. VRIJDAG 30 MAAIIT y NED. 1: 10.30 Schooltelevisie; 18.30 Sesamstraat; 18A3 Paspoort; 18.55 Nieuws; IS.59 Popeye; 10.05 Love boat; 19.55 2 voor 12; 20.35 Sonja's goed nieuws show; 21.37 Journaal; 21.55 Andarinjo; 22.25 Winners and losers; 22.50 Haagsche Kringen; 23.55 Nieuws. NED. 2: 1S.2$ Tclcac; IS.S.5 Nieuws; 18.59 Er was eens; 19.25 De Muppet show; 20.00 Journaal; 20.27 Centennial; 22.00 Brandpunt; 22.35 Herman van Veen; 23.45 Vaslen- overweging: 23.55 Nieuws. wiskundevakken voor zijn rekening zal nemen. Ik verwacht, dat we als altijd als goede kollega's hem voor honderd procent zullen accepteren." En alsof de direkteur dit duidelijk wil onderstrepen, loopt hij een paar passen toe op de nieuwe leraar en drukt hem stevig de hand, hem daarbij niet de ander op dc schouder kloppend. Dan is het opnieuw even stil Vrieze had een applaus verwacht, maar nu dat uitblijft, vervolgt hij, wijzend naar Velenberg, 'die het dichtst bij hem staat: „Als ik u mag voorgaan, zal ik u de nieuwe kolle ga's voorstellen. Dit is kollega Ve lenberg. Nederlands cn Geschiede nis, dit laatste vak facultatief. Maa.r jullie hebben al kennis gemaakt met elkander, naar ik vernam," Velen berg lacht even en drukt Van Splunteren stevig dc hand. Als Vrie ze voor Bob Steynen komt en met een handbeweging zegt: „Onze ge achte muziekpedagoog, op verschil lende instrumenten thuis, uit de aard der zaak part-timer komt hij niet verder, want Steynen doet een pas achteruit. Hij heeft een vuurrode kleur, als hij zegt: „Dank je wel, Vrieze, voor mij hoeft het niet meer. Als wc zoiets op onze school halen, betekent dit oen algehele devaluatie van dc standing, die deze school al tijd heeft gehad. Hel spijt me. maar ik ben niet van plan deze eh me neer als mijn kollega (e beschou wen, laat staan aanvaarden. De stupide brutaliteit om in een derge lijk uiterlijk en aldus gekleed voor ons te verschijnen, is voor mij vol doende. Ik heb hier altijd op een prettige wijze les gegeven en ami caal kunnen omgaan mc1 al mijn kollcga's, maar dit neem ik nicl. Doet u het hierna alstublieft verder Door G. FORTIUS zonder mij, ja? Ik heb geen zin om me in het nieuwe semester iedere dag te ergeren bij het aanschouwen van zoiets. Een goeie dag verder." Het laatste klinkt duidelijk sar castisch. En voor iedereen enigszins van zijn schrik en verbazing is be komen, hoort men Bob Steynen al door de gang wegbenen. Naar bui ten. Even later rijdt hij weg in zijn kleine auto. Vrieze is woedend. Hij houdt zich met alle zelfbeheersing, die hij bezit nog in. Maar kijkt wel het corps le raren en leraressen langs en vraagt: „Soms nog iemand, die wil vertrek ken? Laat hij of zij het dan meteen zeggen en doen. Kan ik alle ontslag brieven in één keer klaarmaken." Er volgt geen antwoord op. Vrieze komt langzaam weer tot zich zelf en doet dc volgende stappen. Zegt tegen Van Splunteren, die enigszins geamuseerd cn helemaal niet van zijn stuk gebrócht staat (oc te kijken: „We gaan verder. Dit is Weer wordt dc direkteur in de re de gevallen. Ditmaal is hol Schoon- sma, dc leraar Engels, die een pas naar voren doet en zegt: „Dat voor stellen kan voorlopig wel even wachten. Hoewel ik geen voorstan der ben van radikalc maatregelen, zoals onze geachte kollega Beynen zoeven heeft genomen, komt het me voor, dal wc er eerst eens rustig bij gaan zitten cn de onverwacht ont stane toestand bekijken cn bespre ken. Om je eerlijk dc waarheid te zeggen, sta ik ook niet bepaald le gillen over onze nieuwe aanwinst. Vrieze loopt opnieuw rood aan. „Heren, ik ga dit als openlijke re bellie beschouwen." (wordt vervolgd) r

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 9