de Stad Parijs LEERZAME EN SPORTIEVE DAG VOOR HOSPITAALSCHIP WEEK UIT NAAR ZIJPE (BROM)FIETSHANDEL COR HART RENESSE AANZIENLIJK VERGROOT Busje met kinderen had een aanrijding in Dreischor ALGEMEEN ZIEKENFONDS ZENDINGSPREDIKANT DS. D. SOETEMAN VERBONDEN AAN GER. KERK HAAMSTEDE Computers en volleybal STREEKNIEUWS Programma toch afgewerkt Vrijdag „ópen huis" Medio april naar Afrika ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 maart 1979 Nr. 23479 3 midden in de poslslraat zierfee Een huis ginds is er wel; daarin heeft vroeger een Zuid-Afrikaanse predikant gewoond. Water is er ook (niet zo vanzelfsprekend) en zelfs elektriciteit, maar alleen in de avonduren. Ook mevrouw Soeteman ziet het allemaal met het nodige optimisme tegemoet. Een uitdaging natuurlijk, zo'n partikulier Afrikaans avontuur, maar beiden staan in dienst van hun Zender en het is wel meer dan een fijn gevoel, dat zoveel mensen, in een kerkelijke regio, achter hen staan. De koloniale tüdcn zün voorgoed voorbij, maar je zóu in zo'n situatie toch weer de oer-kreet in gedachten Kunnen krijgen: 't Sal wacrachtig wel gaen". ZIERIKZEE Oranjevereniging ZIERIKZEE, 26-3. De Zierikzeesc Oranje Vereniging hield maandag avond in het „Huis van Nassau" on der voorzitterschap van de heer D. Dool haar algemene ledenvergade ring. Over 1978 kon de vereniging een nadelig saldo noteren. De bestuurs verkiezing vond geen doorgang, om dat er geen aftredende bestuursleden waren en het huishoudelijk regle ment niet helemaal in orde was. De heer M. C. Fiere en de heer J. Dui nen werden in de kaskommissie be noemd. Bazar ,,'t Kofschip" De openbare basisschool ,,'t Kof schip" organiseert op vrijdag 30 maart een bazar, de opbrengst is bestemd voor het waterputprojekt van Rwanda. Voor tijd: zie agenda: voor verdere dokumentatie zie het nummer van donderdag 29 maart a.s. ZIJl'E, 27-3. liel stormachtige weer van maandag is er de oorzaak van geweest, dat het hospitaalschip de „Willem-Alexander" de haven van Zierikzee niet heeft kunnen hereiken. Na een waarschuwing vanaf de wal werd er besloten in de vluchtha- ven van Zijpe af te meren. Daar werd wel het geplande avondprogramma afgewerkt, een spontaan besluit van alle medewer kers. Het kostte wel enige moeite om veilig op het schip, waarop ditmaal zestig bejaarden uit het tehuis „Stadszich" te Rotterdam mee voeren, te bereiken. De bemanning had voor extra licht gezorgd, omdat de medewerkers en -sters aan het programma via een trapje over open water en een geïmproviseerd vlon dertje de „Willem-Alexander" moeten betreden. Het schip lag na melijk veel lager dan de steiger. Het viel niet mee bij windkracht 9, maar het enige ongelukje was het verspe len van een zakje cakejes! Avondprogramma Het avondprogramma omvatte het traditionele gebaar van mevrouw J. E.H.B.O.-examen Examens E.II.B.O. Ie Zierikzee werden gehouden op maandag 19 en 26 maart 1979. Examinator was dok ter W. Bontkes uit Zierikzee. De cur sisten werden opgeleid door docenten van de Rode Kruis Kolonne Zierik- M. Hage-Speelman, die in Schouwse klederdracht fleurige korsages, dit maal margrieten uitdeelde, en een optreden van de Bond van Platte landsvrouwen afdeling Noordwelle. Van Noordgouwe was de muziek vereniging „Con Amore" present en de afdeling „consumptieve techniek" van de LTS had voor versnaperin gen gezorgd, die werden uitgedeeld door een leerling uit Bruinisse. Storm en improvisatie hadden be paald geen afbreuk gedaan aan de stemming aan boord. Het enthousias me was juist ditmaal bijzonder groot. Vanochtend vertrok men opgewekt naar de volgende pleisterplaats Schoonhoven. vee. Hieronder volgt de lijst van ge slaagden. Mevr. C. F. Bakker-Piket; mevr. D. van den Berg; mevr. Bevelander- Beije; dhr. C. J. Bolle; dhr. H. Coo- mans; dhr. H. L. J. de Crom; mevr. C. J. v. Dienst-v. Mierloo; mevr. P. M. Groenendijk-den Boer; dhr. W. Hillebrand; mevr. T. R. E. de Klerk - v. d. Düijn; mevr. N. P. Lems-Schot; mevr. C. M. van der Maas; mevr. J. K. van der Maas; mevr. M. v. d. Maas-Flikweert; mevr. T. Muller; rhevr. F. Naerebout; mevr. M. Nolet; mevr. A. J. J. v. d. Ouden-Schiette- kafcte; mevr. D. Posthuma; mevr. D. Posthuma; mevr. E. A. Samen; mevr. T. J. Saman; mevr. Schrijver-Lie- vense, M. J.; mevr. G. Schoenmaker; dhr. H. van der Wekken; dhr. C. J. de Graaf (opgeleid door Bruinisse). Geen vrouwencafé Heden (dinsdag) is er geen vrou wencafé, daar door bijzondere om standigheden de ruimte in „De Witte Raaf" niet beschikbaar is. KERKWERVE, 29-3. Aanstaande vrijdag 30 maart wordt in Kerltwerve „open huis" gehouden in de ver grootte verkoopruimte, behorende hij de rijwiel- en bromfietsliande] van de heer C. P. Hart. De „wortel" van deze zaal ligt al m de krisisjaren, de jaren dertig. In deze jaren van grote werkloosheid begon de heer M. van den Hoek, naast zijn werkzaamheden als land bouwer, met het repareren van fiet sen als bijverdienste. Pas in 1946 werd een zaak begon nen aan de Kerkweg (destijds op K52) met een beginkapitaal van 35 gulden! Deze minimale investering nam echter niet weg, dat de zaak - zij het langzaam - op gang kwam. Een onderbreking volgde door de watersnoodramp in 1953. In oktober van dat jaar werd echter weer be gonnen bij het werkkamp te Noord- gouwe, waar veel inwoners van Kerkwerve en Nieuwerkerk waren ondergebracht. In maart 1956 ver huisde men weer naar Kerkwerve. In die tussentijd was de heer Hart knecht geworden by Van den Hoek. Samen gingen ze aan het werk in de nieuwe werkplaats, die in mei 1957 van de grond kwam op de huidige plaats. De zaak groeide gestaag en in 1962 werd de heer Hart als kompag- non in de zaak opgenomen. Winkel In 1968 werd naast de werkplaats een winkel gebouwd, om zodoende nieuwe fietsen en bromfietsen beter aan het publiek te kunnen tonen. Bovendien werd toen begonnen met de verkoop van huishoudelijke ar tikelen. Op 1 juli 1976 staakte de heer Van den Hoek zijn werkzaamheden we gens arbeidsongeschiktheid en nam Cor Hart de zaak over. Vrijdag toont hij, vol trots, zijn vernieuwde win kel, die bijna honderd vierkante me ter groter werd. Zondagmiddag rond 1 uur vond te Renesse een niet allerdaagse geboor te plaats. De dwerggeit van de heer D. C. Everaers baarde een vierling. Drie jongen in een worp komt bij dwerggeiten wel meer voor, maar vier geitenbaby's in één keer behoort toch echt wel tot de uitzonderingen. BROUWERSHAVEN Opbrengst kollekte De kollekte van Simavi, bestemd voor medische hulp in de derde we reld, heeft in Brouwershaven f 391,02 opgebracht. Aan alle geefsters, ge vers en medewerksters aan deze in zameling wordt hartelijk dank ge- bracht. Opbrengst „Kinderzorg" In de gemeente Brouwershaven werd opgehaald voor Kinderzorg door Ivonne de BoeV f 45,23, Nicole Jonker f 15,15, Annekè de Oude en Nathalie Schregardus f 24,11, Karin Slagerf f 21,15, Jacolies v. d. Weele f 37,30 en Monique Zoeter f 20,25. Aan de milde gevers wordt hartelijk dank gebracht voor dit resultaat. Flinke schade, geen gewonden ZIERIKZEE, 24-3. Het personeel van liet Algemeen Ziekenfonds Schouwen-Duiveland heeft de afgelopen zaterdag zowel leerzaam als sportief doorgebracht. Er was namelijk een open dag in Bieda van het nieuwe computercen trum Zuidwest Nederland. Het ligt in de bedoeling dat de administratie eind 1980/begin 1981 via deze com puterdienst zal gaan draaien. Het bezoek aan dit centrum werd voor afgegaan door een volleybaltoernooi in de grote sportzaal te Roosendaal. Het werd een nek-aan-nek-race, maar de Schouwenaren werden kam pioen! Computers 's Middags dus een bezoek aan de moderne apparatuur, die in het cen trum te Breda staat opgesteld. De computers behalen ongeveer 700.000 bewerkingen per sekonde. Ter 'ver gelijking de eerste „generatic" com puters kwam tot ongeveer 10.000. Het gebruikmaken daarvan zal een oplossing betekenen voor de steeds toenemende problematiek bij de uit voering van de adminstratieve taken. Om die reden heeft een aantal zie kenfondsen in Brabant en Zeeland besloten tot deze gezamenlijke auto matisering over te gaan. Al in 1975 werd een stichting gevormd, waarin thans deelnemen: het Ziekenfonds M.H.B. te Bergen op Zoom. A.Z.B.O. Breda en omstreken, het Katholiek Ziekenfonds in het bisdom Breda. Midden-Zeeland te Middelburg, Al gemeen Ziekenfond Zeeuws Vlaan deren en Algemeen Ziekenfonds Schouwen-Duiveland. Direkteur K. B. Hogerland heeft voor deze regio zitting in het Stichtingsbestuur. Kampioen De voheybalploeg van liet Schouw se Ziekenfonds had zich bijzonder goed voorbereid onder leiding van coach Roel Kok (direkteur Schou- wcnoordl). Nadat de Zeeuwen alle wedstrijden in hun poule hadden ge wonnen, raden zij in de finale aan tcgeh het computercentrum Z.W. Nederland. HAAMSTEDE. De zendingspredikant ds. D. Soeteman, echtgenote en de kinderen Haren en Pauline. Ily nam afscheid van zijn gemeen te en ging voor de aanvullende op leiding - studeren aan het Hendrik Kraemcrinstituut te1 Ocgstgecst. De gemeente te Haamstede kreeg niet automatisch de kwalifikatie van uitzendgemeente, maar was wel po tentieel „kandidaat", want voor Afrika komt Zeeland voor uitzen ding in aanmerking. Voor Zuid- Amerika bijvoorbeeld moet men naar Friesland. Opvallende belangstelling De belangstelling voor de Neder landse kerken in Zambia intussen is opvallend, want vroeger was men kerkelijk geheel op Zuid-Afrika ge oriënteerd. (Nederduits Gerefor meerde Kerk), maar door de rassen scheiding en de apartneidstheorieëri, is er een breuk ontstaan. Men keek ginds niet langer meer naar Zuid-Afrika als .moeder", maar naar Nederland als (kerkeiyke) „grootmoeder". Vandaar! Een bijzonderheid 'is dat - althans wat de Gereformeerde Kerk betreft, van Schouwen-Duiveland uit nooit tevoren een predikant is uitgezon den. Pijl in de richting van Haam sede was dan nog dat de pastor loei ds. J. Eikelboom deputaat is voor het zendingswerk. Ds. Soeteman: „men kan te ken nen geven trek in dit typische werk te hebben, maar invloed heeft men niet op zijn uitzending. Leusden - het zendingsbureau van de Gerefor meerde Kerken - beslist. „Chinyaiija" „Hoe straks met de taal", wilden we weten. Grondtaal ginds is wel Engels, maar men moet het Chin- yanja beheersen om met de autoch- thone bevolking te kunnen kontak ten. „Een lastig taaltje", aldus de pre dikant, die zich ter plekke breed zal moeten oriënteren om een startpunt, te vinden voor liet be-oogde vor mingswerk. Op dit punt bestaat ginds nog niets, dus improviseren - de opmer king werd al gemaakt - is wel nood zakelijk. Overigens merkwaardig toch; ker kelijke verdeeldheid bestaat in Zambia ook. Dat komt doordat de verschillende buitenlandse kerkge nootschappen voor de zelfstandig wording van Zambia ook de typi sche (eigen) kerken hebben ge-in- troduceerd. busje van Van Oever en, waarin f/e- handicaple kinderen ivcrden ver voerd. Bestuurder was J. J. van A. uit Haamstede, die gewoonlijk dit kruispunt niet passeert, maar deze wegomlegging moest volgen vanwe ge gemcentewcrkzaamheden, hel rooien van een boom, aan de Boo- gerdweg. Hel busje werd aan de rechterzijde beschadigd; de kinder tjes waren geschrokken, maar liepen geen letsel op. (Van onze redakteur) HAAMSTEDE, 25-3. Misschien lijkt de Populiercn- laan te Haamstede (even zoeken in de buurt van de oude (Vuur) toren weg wel een beetje op Zambia (Afrika). In tegendeel, een theologisch vor mingswerker gaat ginds niet meer met kraaltjes en spiegeltjes aan het werk, maar de kunst van het impro viseren is een welkome in het pakket van vaardigheden. Reformed Church In de tweede set namen dc Schou- u rnarcn een ruime voorsprong, zo dat als kampioen van dit toernooi werden gehuldigd. Felicitaties, een beker en medaille waren dc belo ning. overhandigd door Bergen op Zoom's direkteur J. Schamper aan aanvoerder Theo van Hekken. DREISCHOR. 26-3. Deze personen auto, van C. M. M. uit Prinsenbeek, werd maandagmiddag zwaar be schadigd bij een botsing op de hoek van de Weststraat en de Mogge- straat. De tegenpartijwas een Dat komt dan mooi uit voor ds. Dio Soeteman en zyn gezin, want me dio april gaan ze daar met zgn al len naar toe. Voor enkele dagen zijn de Soete- mans in een kampeerhuisje aan die laan geherbergd geweest, want de predikant moest wel bij de hand zijn, in verband met zijn uitzending naar het Afrikaanse zendingsveld door de Gereformeerde Kerk van Haamstede, een in een liturgisch raam verpakt godsdienstig gebeuren, dat zondagmiddag, onder grote be langstelling plaats vond. Een dienst met een kruisje in de Gereformeer de kerk in Westerschouwens voor naamste kern. Regio- zciulingskommissies Een predikant uitzenden, is - al thans in dit geval - niet helemaal exklusief taak van de Haamsteedse gemeente, wan zendingskommissies van de verschillende kerken op Schouwen-Duiveland staan hier me de achter en om tot een wat geko- ordineerd geheel te komen, zijn de voorbereidende besprekingen reeds in januari begonnen. Centraal opleidingsinstituut is het Zendingsbureau te Oegstgeest, ver telt ds. Soeteman, nadat de jongste van het 'gezin, dochtertje Karen, evenals pa en ma juist gearriveerd in het nog met een kale natuur om geven huisje, in een kampeerwieg was gedeponeerd. Geestelijke inten ties immers behoeven praktische huishoudelijke handelingen niet uit te sluiten. figuur immers ligt anders dan vroe ger. De Afrikaanse kerk zelf maakt kenbaar een - in dit geval - theolo gisch geschoold werker te willen en stelt zich in verbinding met het Zendingsbureau te Leusden. Daar beschikt men over de zgn. „bibit- pot" (bibit is een jong rijstplantje (Java); een populaire naam voor een lijst van predikanten, die ooit hebben kenbaar gemaakt wel voor zendingswerk in aanmerking te wil len komen. Opleiding Zo heeft ds. Soeteman het ook ge daan. Tot sepember vorig jaar was hij predikant* te Hoevelaken. Toen kwam de Zambiaanse mogelijkheid. Advertentie Ds. Soeteman komt in Zambia in dienst van de Reformed Church van dat land. Hij wordt vooral belast met het toerustingswerk voor ker kelijk kader en de zgn. lekentrai- ning, duidelijk er op gericht ook deze Afrikaanse kerk tot verdere zelf standigheid te voeren. Het predi kantengezin behoeft niet in zorg te zitten wel of niet welkom te zijn. De

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3