Sadat, Begin en Carter tekenden het gesloten vredesverdrag NEGEN E.E.G.-LANDBOUW- MINISTERS BEGINNEN JPRIJSMARATHON' „VREDESWONDER" Frankrijk en hel Verdrag Nalatenschap Elvis Presley GESLAAGDE JUBILEUMVIERING VOOR REISVERENIGING DE VRIENDENSCHAAR 2 Ceremonie in Washington Het onderzoek in de K.L.M.-zaak Jonge mensen en het hart AGENDA INTERESSANT Receptie, diner en feestavond Sfeer „wat grimmig" WASHINGTON, 26-3. Even na tweeën (14.06 uur plaatselijke tijd, 20.06 Ned. tijd) hebben Egypte en Israël maandag in een ceremonie voor het Witte Huis in Washington het vredesverdrag ondertekend. Met de ondertekening kwant er een einde aan 'dertig jaar staat van oorlog tussen Israël en Egypte. President Sadat en premier Begin ondertekenden eerst de teksten van de memoranda met nadere toelichting op het verdrag. Sadat en Begin ondertekenden elk de teksten en president Carter tekende ze als getuige. Gisteren is dan de vrede getekend tussen Israël en Egypte, twee landen die elkaar by herhaling op verschrik- keiyke wyze naar het leven hebben gestaan. Mede - of liever vooral - door interventie van de Verenigde Staten, is het dan toch tot vrede ge komen. Een wonder feitelijk in een deel van de wereld, waar de haat en het wantrouwen zo hoog te paard zitten. De vrede is er, maar is er vrede? Er zyn veel kommentaren, die een verschillend accent leggen. Deze in- terim-vrede is zo opzienbarend, dat er invloed van uit moet gaan op de verhoudingen in het Nabije Oosten. Anderzijds ligt die vrede zo moeilyk, dat hij onmogelijk a priori als alles verzoenend kan worden aangemerkt. De de vrede bedreigende faktoren zyn van verschillende aard. Aller eerst zyn door de V.S. met name in het arme Egypte hoge verwachtingen gewekt. Als die verwachtingen moe ten worden gehonoreerd, dan zal dat veel geld kosten. Ook al komt Ame rika zyn beloften na, dan nog kan er in het land van de pyramiden niet op slag een ekonomisch wonder plaats vinden, waardoor de armoede de Ro de Zee wordt ingejaagd. Verder - dat is de laatste weken al duidelijk gebleken - heeft Yasser Arafat, de Palestijnse leider, geen boodschap aan hetgeen Sadat en Be gin hebben klaar gespeeld. De Pales- tynen willen zelf beslissen en dan het liefst over de onmiddeyke instel ling van een Palestynse staat. Dat kan natuurlijk niet; maar helaas is men niet tevreden met het feit, dat de zaak bespreekbaar is geworden, zo zelfs dat een erkenning bestaat inzake de noodzaak van een nog meer omvattende vredesregeling, in- klusief een regeling van het Pales tynse vraagstuk. Een derde probleem geldt de Egypte en Israël omringende Arabi sche wereld, die zich (vooral Irak, Syrië en Libië) uiterst vijandig op stelt, nu niet meer alleen tegen Is raël, maar ook tegen het land van Sadat. Wat dit laatste betreft is er toch aanleiding aan te nemen dat de faktor gewenning een rol zal gaan spelen. De vijanden zullen op den duur de vrede tussen de beide landen niet kunnen blyven negeren en bo vendien kan er niet een forse Arabi sche aktie tegen Israël worden on dernomen, zonder Egypte. Het „vredeswonder" blijft dus wel iswaar een wonder, maar veel drei gingen en moeilijkheden zijn er niet spoorslags door verdwenen, hetgeen vreugde over het akkoord echter niet behoeft uit te sluiten. WASHINGTON. De Carters in Washington hebben 1.300 gasten maandagavond na de ondertekening van het Israëlisch-Egyptische vre desverdrag onder een groot tentzeil in gele en oranje banen dat vrijwel de hele achtertuin van Het Witte Huis bestreek, onthaald op een diner. Verkeerde bedrading KEMBERWORTH, Enge land, 26-3. Schoolconcierge Leslie Byrne kfijgt van het provinciale elektriciteitsbe drijf van Yorkshire een scha deloosstelling van 134 pond sterling. Gebleken is dat Byrne zes jaar lang heeft betaald voor zes lantaarns in zijn straat die door een verkeerde bedrading op zijn meter waren aangeslo ten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND CULEMBORG. Op het industrie terrein van Culcmbrog is maandag avond een opslagruimte voor meu bels en keukens in vlammen opge gaan. De schade wordt geschat op twee miljoen gulden. Over de oor zaak van de brand is nog niets be kend, aldus de Culemborgse politie. DEN HAAG. Minister Ginjaar en staatssêkretaris Veder-Smit (volks gezondheid en milieuhygiëne) heb ben de Tweede Kamer maandag be loofd', dat ze op niet al te lange ter mijn met een vijfjarenplan voor de kankerbestrijding zullen komen. AMSTERDAM. Drie gewapende Chinezen hebben maandagmiddag bezoekers van een Chinese sociëteit in Amsterdam beroofd van in totaal 20.000 gulden. Het drietal bedreigde de zestien aanwezigen, alle Chinezen, in de sociëteit met vuurwapens en dwong hen hun geld af te geven. DEN HAAG. In Nederland zijn in 1978 3074 faillissementen uitgespro ken. Zes procent minder dan in 1977, toen 3257 faillissementen zijn uitge- psroken. Aldus blijkt uit voorlopige tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. DEN IfAAG. Dc werkgelegenheid in dc bedrijven zal voor het eerst in vele jaren dit jaar niet verder ach teruit gaan. Het financieringstekort van dc overheid wordt groter dan zes procent, maar de noodremprocc- cUirc wordt nog niet in gang gezel. De regering gaat maatregelen nemen tegen dc sterke groei van liet con sumptief krediet. PARIJS, 26-3. Vice-premier en mi nister van buitenlandse zaken van Syrië, Abdel Halim Ghaddam, is maandag, na besprekingen met pre sident Giscard d'Estaing van Frank rijk en diens minister van buiten landse zaken Francois-Poncet, tevre den uit Ftankryk vertrokken. Na een onderhoud van een uur met de Franse president verklaarde Ghaddam dat het Franse standpunt inzake het Israëlisch-Egyptische vredesverdrag zowel van „origina liteit als onafhankelijkheid" getuigt. Dit betekent dat de Syrische vicc- premier ongetwijfeld positieve ele menten heeft, gezien in de EG-ver- klaring over het Midden-Oosten, waarin de negen lidstaten zich uit spreken voor een globale regeling, waarin rekening wordt gehouden met het recht van het Palestijnse volk op eèn vaderland. MEMPHIS, Tennessee, 26-3. De belastingen van Tennessee hebben de nalatenschap van de in augustus 1977 op 42-jarige leeftijd overleden Elvis Presley vastgesteld op 8 mil joen dollar. De enige erfgenamen van de „ko ning van de rock'n'roll" zijn zijn dochter, de nu tienjarige Lisa Marie, zijn vader—Vernon Presley en zijn grootmoeder, Minnie Mae. Ex-echt genote Priscilla Beaulieu staat niet in het testament, maar zij kreeg bij de echtscheiding zesduizend dollar. De leden van de vereniging kre gen een traktatie aangeboden van de vroegere clubhuishouder, de heer W v. d. Hulle en fraaie corsages van de firma Van Oeveren, met wie „De Vriendenschaar" al vele jaren sa menwerkt. Voorzitter A. G. J. v. d. Eynde ging in zijn toespraak zaterdagavond in op de geschiedenis van „De Vrien denschaar" en haalde enkele leuke gebeurtenissen op. Waarderende Vervolgens ondertekenden zij het dokument waarin het tijdschema is vastgelegd voor de fasen die moeten leiden naar Palestijns zelfbestuur in Gaza en op de westelijke Jordaan- oever. Pas daarna ondertekenden zij in de ceremonie op het noordelijke gazon van het Witte Huis het eigen lijke verdrag - in het Engels, Ara bisch en Hebreeuws. Volksliederen Daarna hoorden de drie leiders - breed lachend - de drie volksliede ren aan, maar toen deze waren ge speeld kon men de duizenden Pales tij nen en andere demonstranten bui ten het terrein hun leuzen horen schreeuwen tegen de ondertekening van het verdrag. Het gaat erom dat ze de gemeen schappelijke prijzen voor het komen de seizoen vaststellen. Dat gesprek kan eindeloos duren (tot het eir*l, van de week b.v.). Maar het kan ook snel afgelopen zijn, namelijk in het geval dat de bewindslieden tot de konklusie komen dat ze het volstrekt niet eens kunnen worden. Eén van de moeilijkste punten in woorden sprak hij tot de chauffeurs van de firma Van Oeveren, die met hun echtgenotes speciale gasten wa ren op de feestavond. Jubilarissen De reisvereniging telt vijf leden, die reeds vanaf het begin van de op richting lid zijn. Uiteraard werden deze mensen „van het eerste uur'' even extra in het zonnetje gezet met In korte toespraken van de drie leiders na de ondertekening noemde president Carter deze „de eerste stap" en waarschuwde hy tegenstan ders tevens op niet mis te verstane wyze niet te pogen deze te ondermij nen. „Fliisen" uit het buitenland President Idi Amin van Oeganda verklaarde maandag dat hij in En tebbe in de val zat. Radio-Kampala meldde in een speciale uitzending dat Tanziaanse troepen Entebbe, waar het internationale vliegveld van Oeganda ligt, van Kampala hebben afgesneden. Van Tanziaanse militai re zyde is dit echter tegengesproken. PARIJS. De Franse nationale ver kiezingen zyn een succes geworden voor dc oppositie. Hoewel de resul taten van de twee stemronden op 18 en 25 maart een reeds enkele jaren geleden begonnen ontwikkeling ten gunste van vooral de socialisten be vestigden, heeft de uitslag niet veel betekenis voor de machtsverhoudin gen in het nationale vlak. hel debat is ontegenzeggelijk het voorstel van landbouwcommissaris Gundelach om fle reeds bestaande „strafheffing" op melkleveranties uit te bouwen tot een adekwaat instru ment waarmee de overschotproduk- Lie in deze sektor teruggedrongen kan worden. Sinds 1960 is in de gemeen schap de melkproduktie jaarlijks met gemiddeld 1,7 procent gestegen een fraaie bloemenhulde. Als blij vend aandenken aan dit zilveren ju bileum kregen mevrouw P. J. Ros- sen-Van Liere, het echtpaar G. Ver- kaart en het echtpaar C. Kleppe een fraaie aquarel van oud-Zierikzee aangeboden. Lovende woorden sprak de heer v. d. Eynde verder over het werk van de huidige penningmeester de heer J. J. Snijders, die hij omschreef als een geld-goochelaar. Ook betrok hy de huidige sekreta- ris de heer P. de Graaf in zyn woor den. Met een vrolijke dansavond tot in de kleine uurtjes werd deze ju bileumviering besloten. De jubilarissen van reisvereniging „De Vriendenschaar", v.l.n.r. hel echtpaar G. Verkaart, mevrouw Rossen-van Liere en het echtpaar C. Kleppe. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HENGELO. Als hel aan de Raad van Bestuur van de V.M.F. ligt, gaal de gieterij van Stork in Hengelo dicht. Ook als hel Rijk bereid is de Hengelose werkmaatschappij van het rwelaalconcern te blijven steunen, heeft de gieterij volgens de leiding van V.M.F. geen toekomst. AMSTERDAM. De autoverzeke raars hebben in 1977 ruim 1,7 mil jard gulden ^an schades uitgekeerd. Er waren in dat jaar circa één mil joen schade-aangiften en het gemid delde schadebedrag was 1700 gul den. De totale materiële schade be droeg 1100 miljoen gulden, een ge middelde van 100 gulden. AMSTERDAM, 26-3. In verband met het justitieel onderzoek tegen de oud-KLM-direkteur ir. F. B. hebben de afgelopen week in Washington de rechter-commissaris in Amsterdam, mr. H. J. W. van Duuren, de Amster damse officier van justitie, mr. R. A. M. Behling en het hoofd van de af deling internationale rechtshulp van het ministerie van justitie in Den Haag, mr. H. P. A. Nawijn, bespre kingen gevoerd met justitie-autori- teiten in de Verenigde Staten. Dit heeft de woordvoerder van het Am sterdamse parket maandag meege deeld. AMSTERDAM, 26-3. In het akute stadium van het hartinfarkt bij men sen jonger dan veertig jaar komen levensgevaarlijke ritmestoornissen vaker voor dan bij infarkten op ou dere leeftijd. Stoornissen in de pomp- funktie van het hart komen daaren tegen op jongere leeftijd zelden voor. Bovendien bleken bepaalde ge woonten, zoals roken en vet eten, ook voor jonge mensen gevaarlijker te zijn geweest dan voor oudere patiën ten. Iedere vrijdag Zonnemaire Dorpshuis, algemene soos voor oude ren, 14.00 uur. iedere maandagmiddag Nieuwèrkerk „Ons Dorpshuis", bejaardengymna- stiek, 14.00-15.00 uur. Iedere woensdagavond Zierikzee Gymzaal Raamstraat: Trimavond van de Zeeuwse Sportraad; 20.00 uur. Dinsdag 27 maar! Zierikzee Ned. Herv. Verenigingsgebouw; CPB vergadering; 19.45 uur. Burgh Het Grote Zwijn". Kontaktavond Horeca. 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis. 20.00 uur; Bestuursver gadering Stichting Samenlevingsop bouw. Woensdag 28 maart Zierikzee Bovenzaal. Geref. Kerk, St. Domus- straat 1; kursus Kreatief Spel, Stich ting Jeugd, 20.00 uur. Westenschouwen Rekreatiezaal Geref. kerk, voorlich tingsmiddag, 14.00 uur. Haamstede Geref. Kerk, voorlichtingsmiddag Ned. Ver. v. Huisvr. afd. Westen- schouwen, 14.00 uur. Rekreatiezaal Geref. kerk: Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Westerschou- wen; 14.00 uur. Renesse „Het Wapen van Renesse", Leden vergadering Oranjevereniging, 20.00 uur. Bowlingcentrum; Bond v. Opziehzelf- staanden, 20.00 uur. Nieuwerkerk ,.Ons Dorpshuis". Filmavond Afd. Pfattelandsvrouwenbond, 19.30 uur. Sirjansland Ver.-gebouw, Filmmiddag voor dc jeugd, 14.00 uur. Donderdag 29 maart Zierikzee Sociëteitsgebouw: Stichting U.V.V.; 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn: Modeshow; 20.00 uur. Zonnemaire Café „Bommenede": Klaverjaswed- strijdèn; 20.00 uur. Zaterdag 31 maart Ouwcrkcrk Ned. Hervormde Kerk, 14.00 uur af- scheids-bijeenkomst voor hoofdon derwijzer J. Berrevoets. Vanaf 17.00 uur: receptie. Maandag 2 april Zierikzee „Viera Y Clavijo", 20.00 uur Algeme ne Ledenvergadering Zierikzeesche Ondernemers Centrale. Brouwershaven Tonnenmagazijn, voorlichtingsavond P.v.d.A., 20.00 uur. Dinsdag 3 april Zierikzee Chr. Geref. kerk, zangavond. 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis 19.30 uur; Profiel schets nieuwe burgemeester gemeen te Wcslcrsehouwon. Kerkwerve 14.30 uur: Bcjaardensoos in het Ver enigingsgebouw. Woensdag 4 april Brouwershaven Verenigingsgebouw, ledenvergade ring Alg. Ned. Bond voor Ouderen, 14.30 uur. Donderdag 5 april Zierikzee Ned. Herv Verenigingsgebouw, jaar vergadering Hout- en Bouwbond; 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad. 19.30 uur. Vrijdag 6 april Bruinisse ,,'t Durps-uus" Hoorzitting Struk- tuurplah 19.30 uur. Vrijdag 6 (t/m zondag 8j april Dreischor „Plaesenuus". Expositie Theo Ave- zaat. 10.00-17.00 uur. Dinsdag 10 april Haamstede „Graaf v. Haamstede", lezing Ned, Ver. v. Huisvr., afd. Westenschou wen, 14.00 uur. Zaterdag 14 april Haamstede Beatrixschool, 14.00 uur, start Rode Kruis wandeltocht, 8 en 15 km. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Dat kon toen nogongeveer vijftig jaar geleden; een (Nederlandse man) zat achter een Orang Oetang aan in Atjeh en hij wist hem nog te'vangen ook. Fluks met de boot overgebracht naar „Artis", dat van een meeval lertje kon spreken. Terwijl dat Su- matraanse reuzenbeest te Amster dam de brede borst zat- te betrom- melen, gonsde het sportterrein Hoiubrust in Den Haag van dc. vre- desbetogingen, die de socialisten daar massaal hielden. Sprekers wa ren de heren Polak en Kleerekoper; Wibaut en Troelstra waren er ook, allemaal namen die al netjes zijn bijgeschreven in de an\\alen, want vijftig jaar is niets, maar het is wel vijftig jaar. Wat Europa betreft was er een „hoog feestje", namelijk op de top van de Grossglockner, waar het Glocknerliuis (hoevelen hebben het in een bergvakantie al niet gezien), vijftig jaar bestond. Vreugde was er in het Midden-Oosten, want dc overblijfselen kivamen te voorschijn van de stad Efeze. De stad werd 400 jaar voor Chr. voltooid. Dan was er in Engeland nog een „koenen lucht- lield", die met een éénmotorig toe stel van Londen naar Melbourne en terug vloog. Nauwelijks Uit het toe stel gestapt, rende de koning naar hem toe en verhief hem in de adel stand. In Urk - pikant bericht- hing op maandag zoveel de straten versper rend wasgoed aan de lijnen, dat paarden en karren er in verstrikt raakten, zodat de gemeente maatre gelen moest nemen. Toen ook al Arabieren over de vloer; Z.K.H. Emir Feisal van de Hedsjas (West-Arabië) bracht een bezoek aan Nederland en kreeg van de regering „een noenmaal aangebo den". Een Amerikaanse met veel vrije lijd maakte van luciferhoutjes: het model van een kerk, een viool en een luidspreker. Nog nooit was zo veel regen gevallen in het (droge) Australië. Hoogopgciasle wagens met wol kieperden om in het dras sig terrein. Voor het eerst vond men in de oosthoek van Gelderland zout in de bodem; Groenlo zou zijn zout mijn krijgen. In dc Preanger (Java) roofde een panter aan alle kanten iwe; een klem iverd gezet en het dier trapte er in. Na zijn verlossing ging hij deel uitmaken van een verzameling „wilde dieren". In de Plantageschouwbnrg tc Am sterdam ging het stuk „Een huis houden van Jan Seen", met een be roemde bezetting: het echtpaar Bou- ber en Johan Elsensohn. Een Noord- pool-uil dreef op de vleugels van een sterke wind en zette zich neer op een schip in dc Atlantische oceaan, hi bosrijke streken worden vlotten gemaakt van stammen, die de rivier afdrgven. Op dc Philippij- nen deed (doet?) men hetzelfde met reusachtige matten van kokosnoten. Zo gaat dal maar door in oude pe riodieken, die de feiten en feitjes hebben gerangschikt. Misschien is het zinnig er een aanial uit te lich ten voor nu, misschien ook ui el. maar iets interessants is altijd nut tig en dc moeite waard. Vandaar SCH1ERE1LANDMAN ZIERIKZEE, 24-3. Reisvereniging „De Vrienden schaar" kan terugzien op een zeer geslaagde zilveren jubileumviering. Een gezellige receptie, een uitste kend diner en een vrolijke feestavond zaterdag in het „Huis van Nassau" vormden de hoogtepunten van dit feest. BRUSSEL, 26-3. In een wat grimmige sfeer (het raadsgebouw was omge ven door rijkswachters in gevechtskleding i.v.m. een betoging van Belgische boeren) zijn de negen landbouwministers van de E.G. maandagmiddag aan hun jaarlijkse „prijsmarathon" begonnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2