Stand van zaken bij de aanleg van Oosterschelde pijlerdam B. W. heel korrekt in zaak stalling auto's inBuitengebied' „Humor en zelfspot breken stijgende spanningen" Bazar-disco bracht duizend gulden op STREEKNIEUWS Registeraccountant sprak over belastingperikelen Geen verkeersdrempel in Krabstraat Bouw van pijlers gestart fotokopieën drukkerij i3 Gemeenteraad Zierikzee (II) BURLHSLU1S, 22-3. Met <le bouw van <le pijlers voor de Oosterschelde pijlerdam lioopt men in april 1983 klaar te zijn. Dat werd donderdag meegedeeld tijdens een bijeenkomst in het gebouw van Rijkswaterstaat in Burghsluis. Deze zullen worden gebouwd in de bouwput Schaar, het noordelijkst van de twee bouwputten, ter plaatse van het werkeiland Neeltje Jans. Deze bouwputten werden reeds eerder (1976) met het oog op het maken van een stormvloedkering, bestaande uit caissons, in uitvoering genomen. De bouwput Schaar is in feite een pol der, die door bronbemaling wordt drooggehouden. Deze bouwput heeft een opper vlakte van 800 x 1200 m en een diep te van N.A.P. -15 m. De bouwput wordt thans tot die diepte uitgegraven waarbij het zand dat hierdoor vrijkomt ondermeer wordt gebruikt voor de tussendijken, die de bouwput in vier comparti menten moeten verdelen. Nadat een compartiment met pij lers is volgebouwd, wordt daarin wa ter toegelaten en de ringdijken door- gebaggerd. Met behulp van het hefschip wor den de pijlers dan één vopr één naai de geulen getransporteerd, waar zij op een fundatiebed moeten worden afgezonken. V er dicht ingSscliip Tevoren is daar.de bodem met een verdichtingsschip met trilnaaldep verdicht, dan wel door grondverbe tering versterkt. In dok I zullen 19 pijlers worden gebouwd, in dok II zijn dit er 27 en in dok III zullen dat er 20 zijn. De bouwput wordt drooggefrouden door een bronbemaling van 320 on derwaterpompen: 296 stuks tot een diepte van circa 30 meter en 24 stuks tot een diepte van 60 meter. De benodigde energie is afkom stig van een elektrische centrale op het werkeiland Neeltje Jans en heeft een vermogen van 12.000 KVA, een capaciteit welke voldoende is om een stad als Bergen op Zoom van energie te voorzien. Dc 12.000 KVA wordt geleverd door 15 eenheden van elk 800 KVA. Die 15 energie-eenheden zijn opgesplitst in 2 centrales: 6 stuks voor de centrale ten behoeve van de bronbemaling en 9 stuks voor dc centrale ten behoeve van de werkspanning op het bouw terrein en in dc bouwput. Voor de produktie van beton is er een over slagkade aangelegd de z.g.n. beton- haven. De betonmengsels zullen vanaf die centrale met mixers en drukpers naar de bouwplaats worden ver voerd. De drempels zullen met behulp van varend materieel worden opge bouwd. De bodembeschermingen worden in de fabriek op de S^phia- haven geproduceerd en met een af- zinkponton naar de bodem afgerold. Het aanbrengen van de asfaltmas- tick zal geschieden met de drijvende asfaltfabriek Jan Heijmans. Nadat de pijlers zijn geplaatst en de drempels zijn gereedgekomen worden achtereenvolgens de ver- keerskoker, de schuiver, de dorpel- balken en de bovenbalken aange bracht. Deze onderdelen van de storm vloedkering worden onder water aangevoerd met behulp van drijven de bokken en ander varend mate rieel op de voor hun bestemde plaat sen gemonteerd. Bouwtijd De bouwtijd van de pijlers is in eerste instantie afgestemd op 290 werkdagen en de laatste op 245 werkdagen. Ir. J. C. Slagter, hoofdingenieur- direktëur Rijkswaterstaat, sluizen en stuwen, zei, dat de bouw van de stormvloedkering met pijlers nu de finitief is, en niet meer verandei-d kan worden. Wel kan er nog wel wat worden geschoven met varianten. Er zal zo veel mogelijk op het droge (bouwput) worden gewerkt. Hij liet nog weten dat de funderingen hoger worden aangelegd don oor spronkelijk de bedoeling was en dat de aanlegbreedte is verbreed. Ir. A. A. H. van Dam, algemeen direktcur Dosbouw, gaf een nadere toelichting op het werven van de be nodigde arbeidskrachten. Zoals reeds bekend, zal er bij Slot Moermond te Renesse binnenkort met de bouw van een woonoord worden gestart welke plaats biedt aan 342 arbeids krachten. Het benodigde bedrag met investeringen hiervoor bedraagt on geveer 7 miljoen gulden. Doordat men oorspronkelijk was uitgegaan van de bouw van 84 pij lers, welk aantal is teruggebracht naar 66, heeft men minder betonwer kers nodig dan men aanvankelijk Lezing voor N.C.V.B. ZIERIKZEE. 26-3. Over „Span ning. overspanning en ontspanning" sprak mevrouw Groot Nibbeling- Goudswaard uit Koudekerkc vorige weck voor dc NCVB afdeling Zierik- zec in liet Ned. Herv. Ver.gebouw. Mevrouw Van Wijnen-Brouwer ging voor in gebed en hield een me ditatie over enkele gedeelten uit de bijbel, nadat was begonnen met het zingen van lied 465 vers 1 en 2. Mevrouw Groot Nibbeling stelde, dat een zekere spanning in het leven nodig is om in evenwicht te blijven. ..Is er te veel spanning dan leidt dit tot overspanning en is het evenwicht volledig gebroken. Spanning kan goed zijn, dat houdt de verhouding tot elkaar fris. Als we als mens niet voldoende op elkaar zijn afgestemd, geeft dat hoogspanning en dit ont aard vaak in overspanning. Humor en zelfspot kan stijgende spanningen breken", gaf de spreekster aan. „Overspanning", zo ging zij verder „is geestelijk en lichamelijk ziek zijn. Bij een overspannen mens is de geest gestoord." Bewust leven Vervolgens sprak zij over de duis ternis bij gelovigen en ongelovigen. „We gaan ons verzetten, de fout ligt bij ons, niet bij God. Volkomen ont spannen komt tot ons het woord van God. De mens moet veranderd wor den, wil hij tot ontspanning komen. Hij moet trachten bewust te leven." De spreekster eindigde haar lezing met het citeren van het lied: „Heer, wijs mij de weg." Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik ge maakt. „Flitsen" uit het buitenland NEW DELHI. In India is veel ru moer ontstaan over de vergissing van de regering, die donderdag het overlijden meldde van de bejaarde staatsman Jayaprakasj Narayan, hoewel deze nog in leven was. TEL AVIV. De Israëlische radio heeft meegedeeld dat er in de strook van Gaza een campagne van itimi- datie, dreigementen en verwensin- die gen is ontketend „tegen Notane- ben die lieten weten dat zij bereid zouden zijn akkoord te gaan met de door Israël voorgestelde autonomie". WASHINGTON. Mosje Dayan, de Israëlische minister van buiten landse zaken, heeft vrijdagavond meegedeeld dat hij op de funda mentele punten overeenstemming met de Verenigde Staten heeft be reikt over Amerikaanse garanties bij het vredesverdrag met Egypte. L.T.S. en L.H.N.O. helpen Rwanda ZIERIKZEE, 23-3. De Bazar-Disco", georganiseerd door de school club van L.T.S en L.Ii.N O. voor leerlingen van beide scholen, is vrij dag een groot sukses geworden. Om 7 uur stroomden de leerlingen bin nen en zorgden voor grote drukte bij de verschillende attrakties. Vooral de prijzen, zoals taarten, grammofoonplaten en radiootjes die hier te winnen waren, zorgden voor een leuke kompetitiesfeer. Het rad van avontuur en de verloting brach ten, dankzij de middenstand van Zie- rikzee, samen een mooi bedrag op. Het „restaurantje" waar de koffie en cake voor een „surpriseprijs" te koop was, zat gedurig vol. En aan de „bar" vond de limonade met cake grote aftrek. Top-40 Wat later dan gepland was, kwa men Jos en Leo in aktie. Zij zorg den samen voor prima Disco muziek. Dc- gehele top-40 kwam er aan te pas. Aan het eind van de avond sprak de direkteur van de L.T.S., de heer F. G Scherjon, de aanwezigen toe. HU bedankte schoolclub, disco en oudercommissie voor het vele werk üat was verzet. Hy vertelde tevens dat L.T.S. en Oudercommissie het bedrag zouden afronden naar boven, zodat er duizend gulden naar de ak tie „Zeeland helpt Rwanda" kon wor den overgemaakt. De betoncentrale op het werkeiland Neeltje Jans. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) had geschal. Voor het werven van arbeidskrachten zag de heer Van Dam geen onoverkomenlijke bezwa ren, mede gezien de ontvangen reak- ties na de onlangs gehouden t.v.-uit- zending over het woonoord in Renes se in „Van gewest tot gewèst". Dit voorjaar zal er een aanvang worden gemaakt met een wervingsaktie, ter wijl daarnaast de scholing van ar beidskrachten een uitstekend verloop heeft. Pendelaars Voor de pendelaars wordt gedacht aan overstapplaatsen op het Helle gatsplein en op een nog nader te be palen plaats op Zuid-Beveland. Op de werkplaats zal de nodige prioriteit worden verleend aan de veiligheid van de mensen. Momenteel is men met de bonden in onderhandeling om te komen tot een overlegorgaan. Het stafpersoneel zal tussen 1980 en 1983 uit ruim 300 personen moe ten bestaan, voor het baggerwerk zal men tussen 1983 en 1985 ruim 400 mensen nodig hebben. Tijdens de perskonferentie werd nog meegedeeld, dat op het werkei land Neeltje Jans een gebouwtje komt als voorlichtingscentrum. Plannen bestaan er om nog voor de komende bouwvakvakantie be langstellenden in de gelegenheid te stellen een bezoek aan het werk eiland te brengen ïn georganiseerd verband. Een en ander zal niet door Rykswatersta^t zelf worden uitge voerd. KERKWERVE Opbrengst kollekte Vorige week werd in en om Kerk- werve gekollektecrd voor Simavi. Er werd een bedrag van f 301,51 op gehaald. Dank komt toe aan dege nen die gaven, en aan Liesbeth Bil, Joppa v. d. Houten, Carolien Kes- teloo, Jan-Peter Mol, Petra Noordij- ke, mevrouw De Vlieger-van Driel, Anja v. d. Wekken en de heer W. Wessels die het bedrag, dat meer is dan vorig jaar, ophaalden. DREISCHOR Tentoonstelling De bekende kunstschilder Th. Voorzaat, zal - evenals vorig jaar - in het „Plaesenuus" weer een ten toonstelling inrichten van eigen werk. Het wordt een kijk (niel- koop) - expositie van vrijdag 6 tot en met zondag 8 april. Nadien is het werk van Avezaat (5 mei) te zien in galerie „Lieven He mel" te Amsterdam. LONDEN. Per 1 juli 1979 wordt de internationale tarwe-overeenkomsl (van 1971) mot twee jaar verlengd, zo is vernomen van delegaties bij het overleg over de nieuwe tarwe- overeenkomst. „Algemeen Vissersbelang" BItUINISSE, 24-3. Daar iedere ondernemer op zijn tijd met de belasting te maken krygt, had het onderwerp, dat de heer W. H. Th. Gieling, register- accoutant te Utrecht, oud wetenschappelijk hoofdambtenaar van de afdeling Vissery en Bosbouw van het Landbouw Economisch Instituut, voor de Ver. Algemeen Vissersbelang te Bruinisse behandelde aller aandacht. De heer Gieling wees op de infla tie en zijn gevolgen, waarmee men in Nederland en in andere landen na de Tweede Wereldoorlog en vooral de laatste tien jaar werd gekonfron- leerd. De maximumpremie voor de Volksverzekeringen steeg (niet uit sluitend ten gevolge van de inflatie) van f 3986.— in 1972 tot f 8336,— in 1978. De premie is dus ruim verdub beld, maar ook de uitkering steeg van rond f 7.500,naar f 15.800, Voorbeeld Een ondernemer die in 1972 een winst behaalde van f 100.000,(in dien gehuwd en met 2 jonge kinde ren) hield daar na betaling van ge noemde premie en de inkomstenbe lasting f 50.445,— aan over. In 1978 toen de gulden belangrijk minder Waard was, zou van f 100.000,— winst netto f 58.663,resteren. Deze bete re uitkomst is te danken aan de z.g. inflatiekorrektie, die tot dusver voor 80 procent, werd toegepast. Verder is één en ander ontleend aan het rapport van oud-minister Prof. Hofstra. In 1979 zal de infla- tiekoi'rektie voor 100 procent in de belastingberekening doorwerken. De inflatie is ook van invloed op de rentetarieven. Geen inflatie, lage rente, een hoog inflatiepercentage geeft een hoge rente. In 1930 was het leningspercentage 3 a 4 procent, nu zeker 8 tot 12 pro cent. De nieuwe belastingmaatregelen zijn ontleend aan het rapport Hofstra dat een inflatie - neutrale belasting heffing aanbeveelt. De regering zal - naar wordt verwacht - in de toe komst nog meerdere elementen uit KEULEN. De Westduitse lucht vaartmaatschappij Lufthansa heeft 32 Boeings 737 besteld met een waarde van in totaal 840 miljoen mark. Lufthansa heeft meegedeeld dat zij optie heeft genomen op nog eens 24 van deze vliegtuigen. PARIJS. Bij de botsingen tussen politiemannen en „ongekontroleerde elementen" tijdens de mars op Pa rijs zijn vrijdag 116 politiemannen gewond, zo heeft het hoofdcommis- sariaat van politie bekendgemaakt. Er zijn 165 mensen verhoord. het Hofstra-rapport overnemen, vooral ook om schijnwinsten als ge volg van meergemelde inflatie te eli mineren. Zou in 1978, de winst uit het vorige voorbeeld evenals nu de premie Volksverzekering en de A.O.W.-uit- kering z(jn verdubbeld, dus f 200.000 bedragen, dan houdt men daar netto van over f 93.263,dus byna 47 procent; dat is dus een daling van 3,4 procent ten opzichte van het eerste voorbeeld uit 1972. De belangrijkste regelingen gel dend voor ondernemers als gevolg waarvan het te betalen belasting bedrag zo laag mogelijk kan worden gehouden zijn: Vervroegde afschrijving 1. Tot de datum van inwerkingtre den van de Investeringsrekening (WIR) kan worden gebruik gemaakt van de mogelijkheid van vervroegde afschrijving. Vervroegde afschrijving is vooral van belang in een jaar met meer dan normale winst. 2. Tot de datum van het in wer kingtreden van de„WIR (24 mei 1978) kan de winst worden verlaagd met de investeringsaftrek. 3. Na 24 mei 1978 heeft een onder nemer die voor meer dan f 2000,in bedrijfsmiddelen investeert, recht op een basispremie (in 1979 boven f 2100,—). (Vervolg van pag. 1) Bij verkoop van de grond was als voorwaarde gesteld dat de koper ver plicht was op de kavel binnen één jaar na het paseren van de akte een garagebedrijf te stichten. Later werd deze termijn met. 6 maanden ver lengd. Desondanks voldeed de koper niet aan zijn bouwplicht. Bij niet na koming van deze bouwplicht kan de gemeente Zierikzee van de koper een onmiddellijk opeisbare boete vorde ren tot het drievoud van de koop som. Het kollege zei in het voorstel gemeend te hebben deze boete-clau- r.ule niet te moeten loepassen en de giond van Auto Louis Goedbloed te rug te kopen, omdat zich andere ge gadigden voor de grond hadden aan gemeld. Zin van boetebeding „Wat is nou de zin van zo'n boete beding als je het niet toepast!" vroeg de heer Asma zich af. De voorzitter wees erop dat deze boete destijds wel was opgelegd in een geval waarvan bekend was dat dit geen faillissement zou opleveren. Hij zei dat het nu om een kleine ondernemer ging. „Een boete van een kwart miljoen gulden zou een nekslag voor dit bedrijf be tekend hebben", aldus de voorzitter. De heer De Rijke (CDA) zei nogal aan te hikken tegen de in de terug koop prijs opgenomen notariskosten. Ook de heer Roskam was van mening dat dit bedrag er zomaar bij was ge sleept. De heer Bij de Vaate (CDA) pleitte ervoor dat dit in de toekomst achterwege zal worden gelaten. De voorzitter antwoordde dat de onderhandelingen met de heer Goed bloed zeer moeizaam waren geweest en dat het te betreuren was dat de man niet had ingezien hoe coulant de gemeente was geweest het boetebe ding niet toe te passen. De raad ging tenslotte akkoord met het voorstel. Evenals vorig jaar werd besloten de Belangengroep „Poortambachl" een garantiesubsidie van f 1.500,- te verlenen. „Namens de CDA-fraktie wil ik even vermelden, dat we van mening zijn dat dit geld goed be steed is", aldus de heer De Rijke. De beer Roskam uitte de wens dat de Belangengroep de begroting voortaan niet meer op een kladblaadje, maar op deugdelijke formulieren zal indie nen. Huur Brogumboerderij Bij de rondvraag stelde de heer Asma de huur van de Brogumboer derij aan de orde. Destijds werd be paald dat deze op 1 juli 1979 zal in gaan. Nu „Brogum" acht maanden zonder huisvesting komt te zitten, pleitte hij ervoor dat de ingang van de huur naar een later datum zal worden verschoven. Wethouder Den Boer antwoordde dat dit reeds met betrokkenen was opgenomen en dat de mogelijkheden in het kollege be keken zullen worden. Op een desbe treffende vraag van de heer Van A elthoven werd medegedeeld dat het persbericht over het onderwijs ook aan de nieuwkomers zal worden uit gereikt. Verder informeerde de heer Van Velthoven of het noodzakelijk was dat de raadsvergaderingen altijd donderdag plaatsvinden en stelde een eventuele verschuiving' naar de maandag voor. De voorzitter was van mening dét daar in vrije diskussie nog maar eens over gepraat moet worden. ZIERIKZEE, 22-3. Op de jongste raadsvergadering, onder voorzitterschap van hurgemeeste Th. H. de Meester, zijn aanvullend nog verschillende zaken aan de orde gekomen, mede naar aanleiding van de lijst van ingekomen stukken. Ten aanzien van het beroepschrift van J. Legcmaate (gebruik schuren voor autostalling in „Buitengebied") zulks in verband met ongcgrondverkla- ring van een bezwaarschrift tegen aanschrijving van b. en w., merkte de lieer Roskam op, dat het kollege korrekt heeft gehandeld door het stuk van betrokkenen door tc sturen naar de Raad van State. Hij vroeg of de heer L. toch wel de gebouwen als zodanig mag blijven gebruiken, in afwachting van een uitspraak van de Raad van State. Ook dc heer Groen stond dit voor. Hij wist dat op andere plaatsen ook wel dergelijk vervangend utiliteits- gebruik wordt gepleegd, maar de voorzitter zei dat daartegen eveneens maatregelen zullen worden geno men. Woningbouw Drs Savers had in de Verstedelij- kingsnoto een perikoop gevonden, dat t.a.v. de woningbouw, met name wat de taakstelling ter zake voor Zierikzee betreft, overleg moet wor den gepleegd met het provinciaal be stuur. Hij informeerde of zulks ook gebeurt. Niet direktelijk, zo bleek, maar de voorzitter verwees naar het Streekplan plus het overleg met dc ministeries, waarbij het bouwhoofd- accent op Zierikzee ligt, waar dan huizen kunnen worden gebouwd „voor de woningbehoefte in de re gio". De heer Sayers vernachtte iets van doorstroming, maar de vorzitter had - gezien het vrijwillig karakter - daar geen hoge pet van op. -Deeltijdarbeid Het kollege had de raad medege deeld, dat met name voor het onder wijs van deeltijdarbeid niet veel sprake zal kunnen zijn. Drs. Sayers had dit destijds gevraagd voor het sekretariepcrsonecl. Ten aanzien van het door „Zevibel" ingediende bezwaarschrift tegen hel plan „Bui tengebied". merkte de voorzitter op dal de visserij-organisatie is ge vraagd het bezwaarschrift niet in te dienen. Nu hét toch is gebeurd, acht het kollege in beroep gaan zinloos. Havonpand Hel pand Nieuwe Haven 109 mag als huurwoning dienen voor de voor malige havenmeester, dc hoer A. C. Barrevoets. De gemeente wil het huis liever niet verkopen, met het oog op de mogelijkheid dut ooit een (nieuwe) brugwachter een huis - dicht bij de brug - zou moeten kunnen betrek ken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4