Vaste aanstelling nieuwe havenmeester na uitvoerige diskussie Afscheidsmiddag van „Brogum" gaat echte „uitsmijter" worden Nieuwe specialismen in Rode Kruis- ziekenhuis „Granny" bedreigt Nederlandse bewaarappel INWONERS WILLEN EERDER INSPRAAK OVER GEMEENTELIJKE BESLISSINGEN Gemeenteraad Middenschouwen STREEKNIEUWS K 4 SCHARENDIJKE, 22-3. De gemeenteraad van Mid denschouwen kwam donderdagavond jl. in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van loko- C. Padmos. burgemeester I De voorzitter zei verheugd te zyn dat weer in de raadzaal vergaderd kan worden, nu de lekkage van het dak van het gemeentehuis hersteld Naar aanleiding van de notulen van de vorige vergadering deelde de voorzitter mede, dat alle 18 percelen van het volkstuinenkomplex te Scha- rendijke thans zijn verhuurd. Be trokkenen zullen zo spoedig mogelijk hiervan op de hoogte worden gesteld. Het pad van de Rengerskerkestraat te Kerkwerve naar de garages en het speelterrein kreeg de naam „Wer- vepad" De raad machtigde de gemeente- sekretaris L. F. van Wijck om namens hem op te treden bij behandeling voor de" Raad van State van het ge schil met de heer C. T. Hart inzake toepassing van de verordening op het gebruik van gebouwen. Havenmeester B en W hadden de raad voorge steld de heer J- Stoel na een proef tijd van een jaar in vaste dienst te benomen als havenmeester te Scha- rendijke. Gelet op de leeftijd van be- irokkene hadden zij gemeend niet te moeten vasthouden aan het leren van dc zwemkunst door betrokkene; wel heeft de havenmeester toegezegd een E.H.B.O.-kursus te volgen, zodra deze in deze omgeving gehouden zal wor den. Mevr. J. Kloet-Schellingerhout zei geen enkel bezwaar te hebben te gen een vaste aanstelling van de heer Stoel. Spreekster wees er echter op, dat er een. aantal voorwaarden zijn gesteld ten aanzien van deze benoe ming, die niet zijn nagekomen. Zij vraagt welke garanties er zijn, dat dc E.H.B.O.-kursus wordt gevolgd. Wethouder C. J. van Burg gaf toe, dat er voorwaarden zijn gesteld voor dtze benoeming. Burgemeester en wethouders wil len de verplichting tot het volgen van zwemonderricht laten vallen. Aan het volgen van een E.H.B.O.- kursus zal worden vastgehouden. Hij geloofde niet dat dit precedent werking tot gevolg zal hebben. De voorzitter verzekerde eveneens dat op het volgen van de E.H.B.O.-kur sus zal worden toegezien. De heer L. den Boer vond het eigenlijk maar bedenkelijk, dat de havenmeester de' zwemkunst niet ma.chtig is wanneer er bv, kinderen te water geraken in de haven. De voorzitter was van mening, dat er in de jachthaven altijd een behoorlijk aantal bemande boten is waarvan hulp geboden kan worden. Boven dien dienen volgens hem kinderen die op boten verblijven van zwem- vestpes te zijn voorzien. De raad be- s'oot hierna de heer J. Stoel met in gang van 1 april 1979 te benoemen tot havenmeester in vaste dienst van de haven Kloosternol te Scharendijke (oude haven nieuwe haven) Bij eventuele opvolging zal aan voor waarde zwemkunst worden vastge houden. De heer H. J. Natte werd met ingang van 1 april a.s. benoemd tot gemeentewerkman in vaste dienst (was reeds in tijdelijke dienst werk zaam) Rwanda-aktie De raad besloot een bedraf van f 750,beschikbaar te stellen voor 1 waterput in het kader van de aktie voor Rwanda. De model-Iozingsver- erdening werd op advies van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten en de Unie van Waterschappen ge wijzigd. Door het bestuur van de chr. na tionale school te Kerkwerve waven gelden gevraagd voor aanschaffing van een keukenblok met geyser. Hevrouw Kloet had in de stukken K ZIERIKZEE, 22-3. Met een swin gende middag neemt jeugdsociëteit „Brogum" zondag 25 maart afscheid van het gebouw aan het Kerkhof, waar zij sinds haar oprichting - ze ven jaar geleden - haar domicilie heeft gehad. Zoals bekend, heeft de gemeente enkele weken geleden het bestuur van de soos de wacht aangezegd met de (schriftelijke) mededeling dat het gebouw op 1 april ontruimd moet zijn. Over driekwart jaar hoopt men de boerderij aan de Julianalaan te kunnen betrekken. Om dit pand in de bedoelde „Brogum-Boerderij" te kunnen transformeren is een ploeg van 17 man „uit eigen huis" ge vormd, die - met veel medewerking van de zijde van de gemeente - de verbouwing en inrichting ter hand neemt. Overbrugging Tijdens de jongste (vorige week gehouden) ledenvergadering werd besloten niet uit te kijken naar een tijdelijk onderkomen om de tussen liggende periode te overbruggen. Alle energie en tijd wordt met an dere woorden geïnvesteerd in het nieuwe gebouw. Wel wordt overwogen, om door middel van enkele te organiseren ak. tivitcitcn in - bijvoorbeeld - het Ver enigingsgebouw of de Concertzaal het onderlinge kontakt van de soos- lcdcn in stand te houden. De eerste gelegenheid in dat ver band is natuurlijk het koncert van Gruppo Sportivo op 12 april in de Concertzaal. Over verdere aktivitei- ten heeft het bestuur nog geen dui delijke ideeën. De afscheidsmiddag De afscheidsmiddag, die voor ie dere belangstellende vrij toeganke lijk is en wel. tot in de eerste avond lijke uurtjes zal uitlopen, laat de aanvankelijk geplande wandeling door de Domeinen vervallen. Speciale attrakie is de rock'n'roll- band Smokey Bibop's Gang. De groep brengt „onvervalste" jaren '50 rock en doet ook aan de (beginjaren '60 populair geweest zijnde) „twist" (vergelijk Chubby Checker). De groepsleden zelf trachten zo authen tiek mogelijk voor de dag te komen wat betreft hun aanpassing van out fit en entourage aan het gebrachte muziekgenre. Zo wordt bijvoorbeeld de pot brylcreem - of zo men wil het „Travolta-vet" - nie gespaard en werkt men het liefst in een sterke pilslucht. De sage-act moedigt het swingen in de zaal alleen maar meer aan, en is te vergelijken met de „vroege" act van „Long Tall Ernie the Shakers" of om wat aktueler te blijven, me „La Salles" en „Boni Macaroni the Swinging Devils". Deze groep maakt echter een iet „kommerciëlere' indruk - voor zover dut als een muzikaal etiket kan gel den. Met zijn repertoire van Presley, Buddy Holly, the Platters e.d. is dc band al eens te zien geweest in het tv-programma Tros Top-50. Of dich ter bij huis: in Haamstede tijdens het ienjarig jubileum van jeugdso ciëteit Big „S" in januari j.l.. De af scheidsmiddag van „Brogum" zal fi guurlijk en - in zekere zin ook letterlijk" een uitsmijter gaan wor den. bemerkt, dat er twee mogelijkheden zijn. Zij stelde voor medewerking te verlenen voor aanschaffing van het grootste keukenblok. De heren Den Boer en Koster sloten zich hierbij aan. De voorzitter deelde mede, dat het advies nodig is van de inspekteur voor kleuer- en lager onderwijs. Bij het aanvragen van het advies kan de mening van de raad worden mee gedeeld. De raad besloot in principe tot inwilliging van de aanvraag. Jeugdsoos „Tracé" Burgemeester en wethouders had den voorgesteld de huur voor het gebouw van de jeugdsoos .Trace" te Scharendijke vast te stellen op f 290,per maand voor 1978 en op f 366,per maand ingaande 1979. Wethouder Van Burg deelde nog mede, dai getracht zal worden wat meer uniformiteit te brengen in de subsidiëring van verenigingen door vaststelling van een subsidieveror dening. Het geval van dc jeugdsoos is een soort krachtmeting geweest. Het groot onderhoud van het ge bouw is voor rekening van de ge meente. Het gewone onderhoud zal door de jeugdsoos worden uitge voerd. Gelet op de financiële positie van de jeugdsoos is voorlopig geen subsidie nodig. De raad besloot tot vaststelling van de huur conform het voorstel. Eveneens werd besloten tot het vaststellen van een grondexploita tieberekening voor het bestem mingsplan „Elkerzeeseweg-Carl- straat" te Scharendijke. ZIERIKZEE Concert leraren muziekschool Op zaterdag 31 maart a.s. vindt in de Lutherse kerk een concert plaats,' te geven door leraren van Zierikzee- se muziekschool. Eerder was dit con cert vastgesteld op 17 februari, maar ging toen niet door i.v.m. de weers omstandigheden. Werken worden uitgevoerd van Frescobaldi, Bach, Walther, Handel, Haydn, Debussy en Dukas. Aanrijding Dinsdag ontstond een aanrijding tussen twee personenauto's bij de in rit van rusthuis Borendamme aan de Scheldestraat. Een auto bestuurd door A. G. S. uit Zierikzee sorteerde voor om de inrit in te rijden en kwam daarbij in aanrijding met een auto bestuurd door B. G. uit Zierik zee. Er ontstond materiële schade. HAAMSTEDE Vergadering N.C.V.B. Tijdens een bijeenkomst van de N.C.V.B. afdeling Haamstede sprak mevrouw Kempen over de veiligheid in en om de woning. Zij noemde een aantal wetten, zoals de voedselin- spektie, brandbeveiliging enz. die allen de veiligheid beogen. Er gebeu ren jaarlijks in en om de woning vele ongelukken, waarbij medische hulp moet worden ingeroepen. Zij besprak verder de drie O's: Onvoor zichtigheid, Onverschilligheid en On wetendheid. Mevrouw A. Kooy las enkele berichten voor, die daarop betrekking hadden. Na het huishou delijke gedeelte van deze bijeen komst vertelde mevrouw Hack over haar werk als rayon-kontaktvrouw. De avond werd besloten met een me ditatie over het Paasevangelie en sa menzang. Bestelbusje uitgebrand M. v. d. te Haamstede deed aan gifte van het feit dat zijn bij de oude zuiveringsinstallatie in Haamstede geparkeerd staande volkswagenbus je door onbekende oorzaak was uit gebrand. Dit moet gebeuld tijn tus sen 17 en 20 maart. „Smokey Bibop's Gang" is de speciale attraktie tijdeus dc afscheidsmiddag van „Brogum" op zondagmiddag a.s. Rockn'roll is dun troef. Huisvrouwen Woensdag 28 maart houdt de afde ling Westerschouwen van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen een voorlich tingsmiddag in de rekreatiezaal van dc Ger. kerk te Haamstede. Mede werking verleent De Friese Vlag. Aanvang 14.00 uur. Niet-leden zijn mede welkom. BURG1I Aantal katten vergiftigd De Rijkspolitie Groep Schouwcn- Duiveland zoekt naarstig naar dc persoon of personen die stukjes pa ling met strychine hebben neerge legd in de voormalige boomgaard van de fam. van Oudhcusden in de Adr. v. d. Weijdeweg le Burgh- Haamstede. Dinsdag miste de heer J. Raderriaker die naast dc/.e boom gaard. nu een grote woestenij van bomen overwoekerd door onkruid en wilde braamstruiken, woont zijn twee poezen. Hij begon te zoeken in dc boomgaard en vond twee dode dieren. Woensdag werd opnieuw ge zocht omdat ook andere omwonenden hun kat kwijt waren. Opnieuw wer den toen 2 dode dieren gevonden. Het onderzoek wees uit dat de kat ten waren vergiftigd. Dit onderzoek werd uitgevoerd door de dierenarts M. K. Buth uit Haamstede. Tot nu toe is een dood dier gevonden van de fam. Blom (Molenberg), een fraaie siamees, en verder van manege Lisi- duna, van G. de Glopper en van J. Rademaker. Er worden echter nog twee katten vermist. De stoffelijke resten lagen vrij kort bij elkaar op apen plaatsen in de boomgaard. In middels zijn nog twee dode katten gevonden. Van wie deze zijn is nog niet bekend. De bewoners uit de om geving zijn danig ontstemd over deze kattenmoord. (Vervolg van j 1) Roskam (VVD) was van mening dat alle pogingen in het werk gesteld moeten worden om de tekorten zo laag mogelijk te houden. Eerder presenteren De heer Sayers (PvdA) vond dal de begroting van het Rode Kruis ziekenhuis veel te laat aan de raad werd gepresenteerd en pleitte er voor dat alle veranderingen in het exploitatieverlies zo snel mogelijk aan de raad zullen worden aangebo den. Wat betreft bezuinigingen op personeelskosten vroeg hij zich af of de kwaliteit van de gezondheidszorg daarmee niet in gevaar komt. De heer Sayers zei positief te staan te genover het onderzoek betreffende de samenwerking met het bestuur van het ziekenhuis in Goes. „Verdiept u zich ook eens in de financiële zijde van het ziekenhuis wezen" luidde het advies van de voorzitter aan de heer Sayers. De burgemeester wees erop dat een be groting van een ziekenhuis heel an ders is dan van een gemeenteraad. „Pas als de begroting is opge maakt, beginnen de onderhandelin gen met het C.O.Z. en dan moet je wachten tot je aan dc beurt bent, zodat het lang duurt voordat je het tekort weet", aldus de voorzitter. Wat betreft de personeelsinkrim ping had hij reeds van te voren la ten weten dat getracht wordt dit niet ten koste van de gezondheids zorg te laten gaan. In antwoord op de vraag van de heer Sayers stelde hij: „Het moet uit de lengte of uit de breedte komen". Niet alle heil Wat betreft de eventuele samen werking met het ziekenhuis bestuur in Goes was hij van mening dat de heer Sayers daar financieel gezien niet alle heil van moest verwachten. De mening van de heer Roskam luidde: „Liever een tekort op de be groting dan dat één patiënt iets te kort zou komen. De heer Sayer liet namens dc PvdA fraktie weten dat men geen twijfel bad dat getracht werd het tekort zo laag mogelijk te houden. Hy hield vast aan zyn wens reeds vroegtijdig inzicht in het tekort aan verpleeg- SEROOSKERKF. Wcensoay was he* Nationale Boomplantdag. De leerlingen van de basisschool \n.Serooskerke heten zich op die dag niet onbetuigd. Vol enthousiasme werden dc bomen aan de Prunjeweg in de grond gezel (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) TWEEDE KAMER DEN HAAG, 22-3. De invoer van appels uit de zuidelyke-halfrond- Ianden moet drastisch verminderd worden. Met deze boodschap kwam de Ne derlandse fruittelersorganisatie woensdag naar Den Haag. De vaste tweede-kamerkommissie van land bouw kreeg te horen dat de Neder landse marktsituatie ai erg benard is, onder andere door de grote oog sten in de Europesb Gemeenschap dagen e.d. te krijgen. Verder stelde hij voor op de begroting een post: Reserve Exploitatietekort Ziekenhuis in te voeren. In tweede instantie wat geëmo- tioneerder, antwoordde de voorzit ter dat je specialisten nu eenmaal niet aan een touwtje hebt en dat de vervulling van de specialismen van groot belang is op het exploitatie tekort. „Je kunt theoretiseren wat je wilt, maar de praktijk is anders", rondde de voorzitter de diskussie af. en ook in eigen land. Als Chili, Zuid-Afrika, Argentinië, Australië en Nieuw-Zeeland dan ook nog eens overwegen in april, mei en juni 1.380.000 ton appels, voornamelijk van de soort „Granny", naar de Ge meenschap uit te voeren blijft de Nederlandse fruitteler nergens. Want de bewaarappel in eigen land moet het, zo is uit de prijszetting en ook uit de voorkeur van de konsu- ment gebleken, afleggen tegen de verse appel van het zuidelijk half rond. Grote vermindering De Europese kommissie heeft er bij die landen al op aangedrongen zgn. auto-limitatie toe te passen. Het ziet er naar uit dat de invoer zal worden teruggebracht tot ongeveer 300.000 ton. De delegatie van "de Ne derlandse fruittelers wil echter ver der.-gaan. Zij drong aan op vermin dering tot 240.000 ton. Minister Van der Stee van land bouw zal donderdag, tijdens monde ling overleg met de kamerkommis sie, met het vraagstuk worden gé- konfronteerd. Bruinisse praat met opbouwwerker BRUINISSE, 21-3. Tijdens de kennismakingsbijeen komst met opbouwwerker de heer D. Doeswijk, dins dagavond in 't Durps'uus te Bruinisse, bleek er bij de aanwezigen behoefte te bestaan wat vroeger bij de plannen van bet gemeentebestuur te worden betrok ken. Sommigen meenden dat het niet juist is, dat dc bevolking pas over plannen wordt voorgelicht, als alles in feite al kant en klaar is vastge steld. In wyziging van die plannen hadden dc vragenstellers geen hoge verwachtingen. Men vroeg zich af of het dan nog wel zin heeft hiertegen tcagcren. De heer Doeswijk stelde dat het wel degelijk zinvol is om via een te formeren inspraakkommissie lot een dialoog te komen met de overheid »il gevallen waarover men het niet eens is. Uit de reakties bleek echter, dat het vaak voor komt, dat de be woners van een wijk of straat het onderling ook niet altijd eens zijn. In zulke gevallen is het zeker dien- j! ig de hulp van een opbouwwerker in te roepen. Spreker zei dat het de bevolking vaak aan dc nodige des kundigheid ontbreekt. Door middel van de stichting kunnen dan voor- lichtingsdcskundigcn worden inge schakeld. Het op de juiste wijze for muleren en motiveren van bepaalde idccen of wensen kan vaak tot ccn goed resultaat leiden. Mening burgemeester Burgemeester T. C. Hekman, hoe wel als toehoorder aanwezig, maakte van dc gelegenheid gebruik, zijn vi sie tc geven over de samenleving op Bruinisse. Nadrukkelijk stelde hij vast, dat er op Bruinisse betreffende samenleving geen grote problemen zijn. Het gemeentebestuur staat al tijd open voor inspraak van de bur gers. Hij noemde o.a. het goede over leg wat heeft plaats gehad met dc bewoners van de Kerkstraat. Verder wees hij er op, dat al ongeveer een jaar geleden de bewoners waren ge ïnformeerd omtrent plannen voor de bebouwde kom en dat hierover op 6 april a.s. met de bevolking een hoorzitting zal worden gehouden. Vervolgens wilde burgemeester Hekman wel kwijt, dat liij vreesde, dat indien er ccn groot aantal kom missies zouden komen, het besturen van de gemeente er niet gemakkc- lykcr op zou worden. Duidelijk stelde hy, dat het gemeentebestuur terzy- de wordt gestaan door" deskundige adviseurs. Aan de hand van onderzoekingen op. allerlei gebied, waarvan rapporten wórden uitgebracht, moet het ge meentebestuur beslissingen nemen. Deze beslissingen, waarbij het vaak om gemeenschapsgeld, zijn dus voor af altijd gebaseerd op een deskundig onderzoek. Hierdoor worden dan ook de beste resultaten verkregen. Hoe wel dc heer Doeswijk zich in grote lijnen hiermee wel kon verenigen stelde hij toch, dal het zinvol is de Ijevolking door goede deskundige begeleiding dichter bij het bestuur von de gemeente te betrekken. Hij was van oordeel dat, voor het goed tot zijn recht laten komen van dc inspraak van de burgers het gewenst 's. dat voor sommige zaken inspraak kommissies worden gevormd. Eén miljoen gulden Hel beschikbaar gestelde bedrag van één miljoen gulden voor verbe- fcetering en bevordering van bepaal de projekten op Schouwen-Duivc- land is een experiment waaraan dc nodige aandacht besteedt dient te V'orden. De gemeentebesturen heb ben ook in deze een belangrijke taak. De heer Doeswijk gaf als zijn mening to kennen, dat op dit terrein het ze-v ker aanbeveling verdient, tot samen werking e komen met de stichting. Jammer vond hij, het, dal het ge wenste overleg nog steeds niet op gang is gekomen en hoopte dat deze avond een bijdrage zou mogen zijn tol beter en meer begrip waaruit dan mogelijk een goede verstandhouding zal ontstaan waardoor overleg moge lijk wordt gemaakt. Wethouder Jumclet liet weten dat mevr. Bunskoc zich genoodzaakt zag haar funktic in het bestuur van de stichting neer te leggen, Zy zal wel aanblyven als plaatsvervangend bestuurslid. Aan do plaatselijke ver enigingen zal worden verzocht ccn kandidaat voor te dragen aan bet ge meentebestuur, dal die kandidaat dan zal voordragen aan het stichtingsbe stuur. Voorzit er Joh. de Koning van de Belangenvereniging „Bru-Oost" be sloot deze bijeenkomst met nogmaals uiting te geven aan zijn teleurstelling over de zeer geringe opkomst. „Aan ons kan het niet hebben gelegen, wij nebben alle verenigingen uitgeno digd", aldus de heer De Koning.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4