JONGENS 1 RIBBROEKEN deurloo Stand van zaken bij de aanleg van Oosterschelde pijlerdam Openbaarheid deel kommissies vergaderingen „Fancy fair" en rommelmarkt van de Herv. jeugdkapel in Oosterland Aktiviteiten (inklusief ouderavond) LHN0/MHN0 Stichting „De Zonnebloem afdeling Zierikzee houdt jaarlijkse köllekte Bouw van pijlers gestart STREEKNIEUWS •W Tilbury ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 maart 1079 Nr. 22477 3 BURGHSLUIS, 22-3. Donderdag werd in liet onder komen van Rijkswaterstaat te Burghslnis een voor lopige balans opgemaakt van de stand van zaken t.a.v. de bouw van de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde, waarbij een groot aantal personen aanwezig was. Ir. H. Engel, hoofd Deltadienst van Rijkswaterstaat, vestigde er de aan dacht op dat niet te vlug detail be slissingen worden genomen. Eerst vindt er een relevant onderzoek plaats, een filosofie welke by Rijks waterstaat niet nieuw is en een wij ze waarop ook reeds eerder is geope reerd. Bij het tot standkomen van dé pij lerdam is er een samenspel tussen Rijkswaterstaat, een aantal belang- ïijke instituten en de grote hierbij betrokken aannemersbedrijven geza menlijk, waarna de koördinatie plaats vindt door Rijkswaterstaat. Ir. M. J. Loschacoff, hoofd van de hoofdafdeling Waterbouwkundige Werken van Rijkswaterstaat Delta dienst, gaf een uiteenzetting over het werkplan. Met de bodembescherming in de sluitgaten is met reeds een paar jaar bezig en zullen nog een paar jaar in beslag nemen. Uiteinde lijk is nu gekozen voor een storm vloedkering bestaande uit pijlers uit eén stuk, waartussen de bodem door een drempel van steenachtig mate riaal en dorpelbalken wordt opge hoogd. Funderingen Belangrijk daarbij is, dat de fun dering waarop de pijlers worden ge plaatst goed plat zijn, een gegeven waaraan veel aandacht wordt be steed. De pijlers, de drempel en de balken vormen als het ware de ko zijnen, waarin stalen schuiven op en neer kunnen worden bewogen. De grootte van de totale opening, waar door het water heen moet kunnen stromen houdt enerzijds verband met de is in de Oosterschelde een zo groot mogelijk vertikaal getijverschil te behouden en anderzijds met de eis van de regering de kosten van de kering onder de door haar gestelde grens te houden. De grootte van de doorstroomope- n?ng is daarom afgestemd op een ge middeld .vertikaal getyvxerschil by Yerseke van 2.70 m. Om dit getij- verschil te bereiken is een effektief doorstromingsprofiel van 14.000 m2 nodig. De stormvloedkering krijgt een totale lengte van ruim 2800 m. en 63 afsluitbare openingen. Daartoe moeten in de drie sluitga ten 66 pijlers van gewapend beton worden geplaatst: in de-Hammen 17, in de Schaar en Roggenplaat 16 en in de Roompot 33. Deze pijlers krij gen een voetplaat van 25x50 m., hoogten die variëren tussen de 35 m. en 45 m., met een maximum gewicht van 16.000 ton. De afstand tussen de p'jlers is 45 m. De ophoging van de bodem4.n de 63 openingen met drem pels en dorpelbalken is zodanig, dat onder N.A.P. het vereiste door stroomprofiel overblijft. Filterkonstruktie De drempels worden als filterkon struktie opgebouwd uit lagen steen achtige materialen zoals zeegrind, fosforslakken en stortsteen. Deze ma terialen worden ter bescherming te gen de overtrekkende stroom, naar boven toe steeds zwaarder. Ter weerszijden van de drempels worden bestaande bodembeschermingen uit gebreid: in de Hammen en in de Roompot tot 650 m. en in de Schaar en Roggenplaat tot 550 m. uit de ke ring. De bodembescherming naast de Z1ERIKZEE. Vrijdag 30 maart wordt in de Zierikzeese Concertzaal, onder auspiciën van de Z.V.U. het toneel stuk „Prachthotel" opgevoerd. Op de foto een scène uit dit stuk met Lvc lAitz en Simone Roskens. drempels (stortbedden) zal worden versterkt met asfaltmastiek en stort steen. Om de stormvloedkering te kunnen sluiten worden schuiven ge bruikt, die normaal zijn geheven en in gesloten stand tegen de pijlerwan- den en de holle dorpels- en boven balken steunen. Tijdens de storm wordt het water door schuiven en bovenbalken gezamenlijk gekeerd: door de schuiven vanaf de dorpel balken tot N.A.P. -r 1.20 m., dooi de bovenbalken van N.A.P. 1.20 m. lot N.A.P. 5.80 m. De dorpel- en bovenbalken zyn van gewapend beton en de schuiven van Staal. Alle schuiven zijn ruim 42 m. breed en 5.40 m. dik. De hoog ten variëren wegens de verschillende drempeldiepten tussen de pijlers van 5.90 m. en 11.90 m. De schuiven zijn samengesteld uit een waterkerende beplating, liggers, stylen en eindhar- ren. Deze laatste steunen tegen de pijlers. De beplating, die aan de ÓQster- scheldezijde van de kering wordt aangebracht is geen vlakke, maar een zogenaamde staalbeplating. De gewichten liggen tussen 300 en 525 on. De schuiven zullen naar alle waarschijnlijkheid op hydraulische wijze worden aangedreven. Daarvoor zijn voor iedere schuif twee hydrau lische cylinders nodig. Om de 63 ccorstroomopeningen bij een ite ver wachten storm met schuiven te kun nen sluiten, zijn dus 126 cylinders nodig. De tijd van sluiten zal onge veer 1 uur bedragen. Het benodigde vermogen van circa 5000 a 6000 KVA zal met een eigen dieselcentrale wor den opgewekt. Verkeersweg Over 'de stormvloedkering moet een weg voor openbaar verkeer en een weg voor werkverkeer komen. Daarom zullen er over de pijlers brugkokers, voor een verkeersweg met' een breedte van 11.92 m. en voor een werkweg met een breedte van 10.10 m., worden aangebracht. Het niveau van het rijdek van de auto weg komt op N.A.P. h 12 m. In het werkeiland Noordeiland zal een scheepvaartsluis met voorhavens worden gebouwd. De sluis, die afme tingen van 16x100x7 m. verkrijgt, is nodig voor het materieel, dat tijdens de bouw van de stormvloedkering zowel aan de zijde van de Ooster schelde als die van de Noordzee moet v erken. Deze sluis moet medio 1982 bcdrijfsgereed zijn. In 1980 zal een aanvang worden gemaakt met de bouw van het hef- schip dat de pylers uit de bouwdok- ken moet varen, en in het voorjaar van 1982 zal een aanvang worden ge maakt met het plaatsen van de py lers. (Vervolg van pag. 1) spreken in het openbaar is niet juist. Hij was ook tegen het spreekrecht als het eenmaal is ingevoerd, is er dan nog wel een weg terug? „Experimenteel karakter" De voorzitter benadrukte het ex perimenteel karakter van de open baarheid der vergaderingen, plus net spreekrecht. Hij vond openbaar-niet openbaar moeilijke diskussiestof, want er zijn al boeken vol over ge schreven. Te grote openbaarheid kan - hoe demokratisch ook bedoeld - „leiden tot zeer on-demokratische excessen". OOSTERLAND, 22-3. De jeugdka pel van de Hervormde Gemeente te Oosterland is van plan op zaterdag 23 juni a.s. een rommelmarkt te hou den, met daarnaast verschillende at tributen, zoals een rad van avontuur, grabbelton, barbecue e.d. Het doel van deze aktiviteiten is tweeledig: Aan de ene kant is er ook dit jaar weer veel geld nodig voor de adoptiekinderen van de jeugdka pel, Adriano en Tseta, en aan de an dere kant behoeft de kas v/eer wat versterking in verband met een te houden staart weekend op 25 en 26 augustus e.k. in het C.J.V. kamp te Renesse. Voor de beide adoptiekin deren moet er jaarlijks samen f 1.000,op tafel komen. Overigens bestaat er met deze kinderen nog steeds een leuk kontakt. Om nu aan de nodige kontakten te komen wilde het bestuur nu dit jaar weer eens wat anders dan oliebollen, en heeft men het plan opgevat een rommel markt te organiseren. Om één en an der van de grond te laten komen ligt het in de bedoeling om op zaterdag 24 maart e.k., te beginnen op 10 uur in de morgen, spullen op te halen voor deze rommelmarkt door leden van de jeugdkapel. Hopelijk zullen de jongelui weer heel wat in de wacht slepen, vooral nu verschil lende dames op het dorp weer schoonmaakneigingen hebben en dan wel iets willen opruimen voor dit mooie doel. Warm onthaal In het verleden mochten de leden van de jeugdkapel steeds een warm onthaal vijlden in Oosterland als het ging om 'verkoping' etc., voor een goed doeljzoals de adoptie-kinderen. Darom heeft deze aktie feitelijk geen aanbeveling nodig, gelet op het ver leden. Uitéraard gaat het niet alleen om „oude rommel", maar de jonge lui zouden ook graag wat goede spulletjes in ontvangst willen nemen omdat dit dan dienst kan doen als mooie prijzen voor het rad van avon tuur, of voor Amerikaanse verko ping op de rommelmarkt. Dit is ze ker welkom. Verder ligt het in de bedoeling om nog één of tweemaal een dergelijke ophaalaktie te her halen op het dorp, waarvan de data nog nader bekend gemaakt zal wor den. Verder zijn de leden uiteraard bereid langs te komen op verzoek wanneer men iets 'op te ruimen heeft. Fout is ook als bepaalde zaken te vroeg in de pers komen, vooral geldt dit by zaken van ruimtelijke orde ning. De voorzitter - kennelijk bezorgd om roaktie van het gemeentelijk ge beuren naar buiten, zag door de openbaarheid ook een gemitigeerd raadsverslag in de toekomst in de pers. De kommissie van financiën krijgt wel veel vingers in de pap, maar van een superkommissie zal loch geen sprake zijn. Blijkens toe lichting van de sekretaris, komt dit in andere gemeenten niet zo zwaar aan. Wethouder Den Boer wilde ech ter wel kwijt, dat die kommissie toch een wal ander karakter krijgt. Beperking van sprccktyd qal er al- lyd. zyn, Veel ligt in handen van de voorzitter. In de praktijd blijkt intussen dat elders een beperkt gebruik wordt ge maakt van het spreekrecht. De voor zitter voelde niets voor openbaar heid van de R.Ó.-vergaderingen. Hij schuwde legen voortijdig bekend worden van sommige zaken en wist wel zeker dat in de praktijk dan loch weer gegrepen zal worden naar het middel van een (tussentijds) be sloten vergadering. „Zo haalbaar mogelijk" „We hebben gewoon gepoogd een zo haalbaar mogelijk voorstel op ta fel te leggen", aldus de voorzitter. In het algemeen zal het vergader tijdstip binnen twee weken worden gesteld. De heer Groen had nog aanvullin gen. Hij wilde zich het recht voorbe houden over bepaalde zaken niet te spreken, als de informatie onvol doende is c.q. er onvoldoende gele genheid is geweest om zich voor te bereiden. Wethouder Den Boer vond toch wel dat de hele zaak wat wordt overtrokken. De heer Asma (PvdA) merkte op: „We moeten gewoon zien hoe het in de praktijk loopt". „Volle vrijheid" De heer Roskam zei dat „hij hele maal niet door het drammen van de PvdA door de knieën was gegaan. Zijn fraktie had het besluit in volle vrijheid genomen. Hij knabbelde toch nog wat af, aari die absolute „must" van openbaarheid; „tenslotte kan ie dere inwoner van Zierikzee naar zijn fraktie stappen met bepaalde vra gen". De heer Groen bleef in zijn triomfantelijke bui en zei: „de VVD heeft wat geleerd, mét het kiezen pro-spreekrecht". Hij vond het juist een uitgerekende kans als mensen met iets zitten. Hij zal hen voortaan adviseren: „kom het zelf zeggen in een openbare kommissievergade- Vrije beslissing De heer De Rijke vond het vreemd dat bij de bespreking van het spreekrecht door het seniorenkon- vent de stemverhouding 2-2 was en nu komt het kollege toch met spreek recht. „Helemaal niet vreemd", aldus de voorzitter, „het kollege mag een vrije beslissing nemen". Er kwamen hierna enkele stem mingen. Een amendement Van Velt- hoven het spreekrecht te laten ver vallen en dus uit de verordening te tillen, werd verworpen met 7-6 stemmen. Een amendement Groen de samenkomsttermijn der kommis sies te bepalen op: „binnen twee we ken" werd aangenomen. Niemand had toen nog behoefte te stemmen over het oorspronkelijk voorstel van het kollege, zijnde de verordening in de vigerende tekst, zodat deze zon der hoofdelijke stemming werd aan genomen. ZIERIKZEE Advertentie Stichting U.V.V. Op donderdag 29 maart vindt in de sociëteit aan het Kerkhof zz, een kontaktavond plaats van de U.V.V.- afdeling. Aan de orde komt o.m. de bespreking van een ontspannings avond op 11 april, te verzorgen door de K.H. „Kunst en Eer" en de op richting van ben zangkoortje. „Weekeinden bereikbaarheid" Maatschappelijke Dienstverlening Met ingang van 31 maart wil de Federatie Maatschappelijke Dienst verlening afd. maatschappelijk werk tc Zierikzee voortaan, behalve op werkdagen ook tijdens de weekein den bereikbaar zyn. Deze „weekeinden bereikbaar heid" heeft ten doel om mensen niet zwart groen roest camel d'.bruin maten 98 t/m 176 Mol 5-7 Zierikze* Tel. (01110)2890 In de „huishoudschool" ZIERIKZEE. Deze week vond er een bijeenkomst plaats met de stage begeleiders van de^ Interim Algemene Schakel Opleiding (INAS), die tot doel had de kontakten tussen de praktykadressen en de school te ver- stevigèn. De gasten werden ontvangen door de Inas-leerlingen met koffie en zelfgemaakt gebak. Dé leerlingen moeten op hun praktijklessen diver se opdrachten van de versdhillende leervakken uitvoeren en in een ver slag vastleggen. Aan de stagebege leiders werd een aantal vragen voor gelegd die betrekking hadden op de opdraihten die de leerlingen mee kregen. In groepen werd gediskussieerd over het nut en de uitvoerbaraheid hiervan. In overleg met diverse leer krachten werden aanvullingen en wijzigingen in de praktijkopdrach ten aangebracht. Zinvol Het was een zinvolle bijeenkomst zowel voor de school als de praktij k- begeleiders. Tevens werd het voor stel gedaan dat verschillende vak leerkrachten in de nabije toekomst ook eens de verschillende praktijk adressen gaan bezoeken. Ouderavond In de dependance van de „Prinses Juliana" school „De Kluut" vond een ouderavond plaats voor de ouders van het vierde leerjaar. De avond werd geopend door de vice-voorzit ter de héér j. G. de Jonge van de ouderkommissiè. Op deze avond werden diverse mo gelijkheden genoemd voor de leer lingen na het behalen van hun di ploma. Dit werd door verschillende sprekers toegelicht. Mevrouw B. M. Meyer, van de Fe deratie Maatschappelijke Dienstver lening in Zeeland, lichtte een aantal mogelijkheden toe, b.v. hoe men kan worden opgeleid tot gezinshelpster, gezinsverzorgende, bejaar^enhelpster en bejaarden verzorgende. De heer D. van Elsacker van het leerling- dringende sociale/persoonlijke pro blemen hulp te bieden. Deze hulp verlening is opgezet met een proef tijd van een half jaar. Mocht het blijken dat deze hulp in een behoef-, te voorziet, dan zal er defintief vorm aan worden gegeven. Het telefoon nummer van de stichting is (01110) 3351. Het antwoordapparaat geeft dan het telefoonnummer van een maatschappelijk werker door. Wekelijks wordt het telefoonnum mer van de stichting vermeld in de rubriek „weekainddienst" van de Z.N. Reuma-kollekie De jaarlijkse rheuma-kollekte heeft dit jaar in Zierikzee een be drag van f 3.033,17 opgebracht. De gevers, kollektanten en andere be trokkenen worden namens het be stuur van het Nationaal Rheuma- t'onds hartelijk bedankt. ZIERIKZEE, 23-3. In de week van 26 tot en met 30 maart zal de jaar lijkse kollektc worden gehouden door Stichting „De Zonnebloem af deling Zierikzee. De opbrengst van deze kollekte zal grotendeels ten goede komen aan de jaarlijkse Zon nebloemreis voor gehandicapten en bejaarden. Deze reis vindt dit jaar plaats op donderdag 30 augustus. De tocht wordt gemaakt met de nieuwe Zon- nobloemboot „De Scheldevallci", die xp 17 april aanstaande in Katscveer o water zal worden gelaten. In te genstelling tot het vroegere schip „De Geulvallei" is deze nieuwe boot ge heel aangepast aan het vervoer van gehandicapten en bejaarden. Boven dien kunnen er in totaal 200 passa giers mee. Aktie „Harten-vyf" De afdeling Zierikzee van de Zon nebloem zal ook vertegenwoordigd zijn bij de T.V.-opname van de ak tie „Harten-Vijf" in Roosendaal, die op 5 mei aanstaande zal worden uit gezonden. Ongeveer achttien gehan dicapten uit Schouwen-Duiveland zullen do opname mogen bijwonen. wezen in Zeeland gaf een overzicht van de mogelijkheden, als leerlingen via het leerlingstelsel een opleiding willen volgen. Mejuffrouw M. G. Le- poeter, schooldekaan, vertelde dat de leerlingen na het behalen van het diploma L.H.N.O. aan de „Prinses Juliana" school een Inas-opleiding kunnen volgen. De Interim Algeme ne Schakelopleiding (Inas) is een M.H.N.O, opleiding. Eén- en tweejarig Zij zette uiteen, dat er zowel een éénjarige als een tweejarige oplei ding mogelijk is. De éénjarige oplei ding is een zuiver theoretisch jaar, terwijl in de tweejarige opleiding een praktijkleerperiode is ingebouwd. Déze opleiding heeft een oriënterend karakter. Na een korte koffiepauze was er gelegenheid tot vragen stellen, waar van in ruime mate gebruik werd ge maakt. Tot slot werden de sprekers be dankt. Zij mochten een kleine atten tie in ontvangst nemen. Films in Zierikzee: Marcello Mastroianni, de „Vuisten" en Tiroler „pret" Vrijdagavond wordt het spits van litt filmweekend afgebeten door Filmkring „Ziejook" met de verto ning van „Un Öhien Andalou" (Bu- nuel) en „Allonsanfan". Zaterdag avond draait de Concertzaal-bios- koop achtereenvolgens „De duivel hale jeen „Zweedse slipjes in Tirol". Zondagavond wordt „De dui vel etc." herhaald. „Allonsanfan" (naar de eerste woorden van het Franse volkslied) is een produkt van de gebroeders Taviani, van wie al eerder dit sei zoen (het onlangs ook op tv ver toonde) „Padre Padrone" op het programma van „Ziejook" stond. Destijds is in deze kolom al uitvoe riger ingegaan op dit neo-realisti- sche regisseursduo, dat nog met. „onze" Joris Ivens heeft samenge werkt.. Stryd „Allonsanfan" speelt in het Lom- bardije van 1861, ten tijde van de ineenstorting van Napoleons impe rium en (daarmee) het verdwijnen van de verworvenheden van de Franse revolutie. Een gematigd re volutionair (gespeeld door Italiës topakteur Marcello Mastroianni) tracht zich te „drukken" om een gemakkelijk leventje te gaan leiden in vaders landhuis. Dit gegeven dient om de burgerlij ke houding tegenover revolutie en verraad weer te geven, alsmede do Innerlijke strijd die inherent is aan hel slingeren tussen een (de) zelfop offering rechtvaardigende ideologie en de ingeboren drang tol zelfbe houd. Het probleem dus van de hoofdfiguur, in de film die ook de noodzaak van een utopie (om tot so ciale verandering tc komen) aan tipt. De handeling van het verhaal is tamelijk melodramatisch, de .regi stratie" daarvan echter koel en vol vervreemdingseffekten. De kijker wordt daardoor „op afstand" van het verhaal gehouden, kan zich er wat moeilijker in laten opnemen, waardoor de probleemstelling voor een deel theoretisch blijft (kan blij ven). Concertzaal-bioskoop De Concertzaal-bioskoop draait twee films, waarvan de aktcurs, respektievelijk de titel genoeg over de inhoud „onthullen". Terence Hill en Bud Spencer in „De Duivel hale jc en „Zweedse slipjes in Ti- rol". De eerste film speelt voor een goed deel op zee; jolige aktie op het dek dus. de tweede idem dito. maar dan ónder het dek(bed).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3