deunloo b.u. Gemengde kommissie gaat studeren op interne onderwijsnota OPENBAARHEID Gemeenteraad Zierikzee Zeeland helpt Rwanda Straks 70-jarige koningin krijgt nationaal geschenk DE NATIONALE BOOMPLANTDAG IN DE REGIO weekend servicedienst installatiebedrijf AGENDA Flitsen" uit het buitenland Geen kleine kleuterklassen LANDBOUW 2 De gemeenteraad van Zierikzee volgde het voorstel van het kollege van b w, althans een deel (onge veer de helft) van de vergaderingen *-an kommissies openbaar te maken. Z(j het na stemmen over enige amen dementen. werd het betreffende voorstel, zonder tegenstemmen aan genomen. Wel kwamen nog eens de vóór- en nadelen ter sprake. Merk waardig daarbij is dan de pro's en kontra's b\j derden in gelijke mate, wat belangrijkheid betreft, overko men. Men zal - een voorbeeld - in deze lijd moeten meegaan met de roep om openheid en demokratisering, maar ue andere kant van de medaille er blijven zaken, die zich slecht lerten voor openbare behandeling. Als bij voorbeeld persoonlijke zaken aan de crde komen of het kollege „gedwon gen" wordt gegevens vrij te geven, c?ve voor de latere ontwikkeling van en bepaalde zaak, althans in dit sta dium, niet gunstig zijn. Gevlucht zal dan toch weer wor den naar het systeem van een (tus sentijds) besloten vergadering en dan is men even ver als voorheen. Niet temin was het een opmerkelijk feit, dat de raad zich achter de openbaar heid stelde, zij liet voor een experi mentele periode tot 31 maart 1980. Men wil eerst eens zien, hoe het in de praktijk allemaal uitpakt. Moge lijk kunnen na die datum nog meer kommissie-vergaderingen openbaar worden, mogelijk ook niet. Wat van dit alles te verwachten? Als de publieke belangstelling voor raadsvergaderingen het jaar door (er zijn ook goede uitzonderingen) als graadmeter wordt genomen, is het onwaarschijnlijk dat y de openbare kommissievergaderingen druk zullen worden bezocht. Het zal wellicht meer het feit zijn, dat het mogelijk is, dan dat men zich verdringt voor de deuren van het stadhuis. Een oratio pro domo is in een krant altijd fout, maar - warm huldigend het principe van openbaarheid - kan dc pers toch frekwent in een lastig werkpakket komen. Het op de voet volgen van alle zaken in de kom- missievergaderïngen, zal nogal eens ondoenlijk werk blijken. Bovendien - ter vergadering werd die opmer king ook gemaakt - zullen de ver slagen van de echte raadsvergade- lingen een wat kleurlozer karakter kunnen krijgen, omdat veel al is voorgekauwd, om dit bestiale beeld hier te mogen gebruiken. Enige ervaring hiermee bestaat bij voorbeeld al met de waterschapsver gaderingen. De uitvoerige behande ling van zaken in de distriktsverga- deringen, maken die waterschaps vergaderingen toch wat minder pe- tillant. Hoe ook, voor het openbaar heidsprincipe werd gekozen en - die gedachte dringt zich wel even op - wat is er uiteindelijk veel veranderd sinds het 19e eeuws regentendom on derling de zaken regelde. MIDDELBURG, 22-3. De aktie Zeeland helpt Rwanda, gericht op het verschaffen van waterputten voor dit Afrikaanse land, heeft tot nu toe 250.000 gulden opgebracht, waarbij een provinciale bijdrage van 50.000 gulden is gerekend. In het be drag aan giften zit ook de opbrengst van een speciale aktie in Limburg voor Rwanda die 26.000 gulden heeft opgeleverd. De aktie, die eind vorig jaar gestart is, zal over een aantal jaren worden gespreid. ZIERIKZEE, 23-3. Op de donderdag gehouden raads vergadering onder voorzitterschap van burgemeester Tli. H. de Meester, deelde wethouder Den Boer mede dat een interne onderwijsnota is verschenen, hetgeen een omvangrijk werkstuk is geworden. Een werkgroep, bestaande uit ver tegenwoordigers van openbaar en bijzonder onderwijs, gaat zich over deze nota bulgen. vooral met het doel een eensluidend schrijven t.z.t. te doen uitgaan naar het ministerie; implicerend eenzelfde gedragslijn. De voorzitter deelde mede, dat - met het oog op het steeds uitdijend pakket stukken - de verslagen van instellingen e.d. voortaan apart zul len worden opgestuurd aan de rads leden. Wel komt er nog een verslag bij, n.l. dat van de vergaderingen van de Ver. van B. W. S. Zaal ruimten Onder een - groot aantal - inge komen stukken, bevond zich de uil- slag van een enquête inzake inven tarisatie van zaalruimten. De heer Asma wees op het tekort aan zaalruimte en pleitte voor de mogelijkheid dat gegadigden de „ka le ruimten" van de Nobelpoort kun nen huren en dan zelf voor de in richting zorgen. De voorzitter meende dat niet elke vereniging zich leent voor' een der gelijke opzet, „maar we moeten re delijk zijn, want tenslotte is er ook iets dergelijks gedaan met de Zuid havenpoort". De heer Sprengelmeyèr stelde zich inhoudelijk positief op achter een schrijven van de kerkeraad der her vormde gemeente van 't Harde, in zake abortus provocatus. Het stuk werd verder voor kennisgeving aan genomen. Maritiem museum N.a.v. een verslag van de verga dering van de Museumkommissie pleitte de heer Groen opnieuw vor behoud van het maritiem museum in de Noord-Havenpoort. Hij wilde een eventuele nieuwe opstelling van de stukken en een bepaald soort verwarming bestudeerd zien, zodat de kollektie ter plekke behouden kan blijven. Spijtig De voorzitter merkte ook dat de kommissie het ook spijtig vindt de kollektie over te moeten brengen naar het Gravensteen, maar het voortbestaan van de kollektie, die van hoge waarde is, staat voorop. Intussen staat de kommissie open voor zinvolle suggesties. Drs. Sayers informeerde naar het absolute karakter van de medede ling dat toekomstig gebruik van de sportvelden bij de nieuwe scholen „wel vergeten kan worden". De wethouder lichtte toe dat de toekomstige zalen wel, maar de sport velden niet door derden zullen kun nen worden gebruikt. Ter zake mogen geen verwachtin gen worden gewekt. De heer Van Gastel heeft ter zake .kontakt opge nomen met de schoolleiding en dit resultaat is er uitgekomen. „Ik kan" - aldus de wethouder „nu toch weer niet opnieuw op de stoep gaan staan?". Drs. Sayers zei dat tenslotte „Den Haag" beslist. Er zal met het depar tement - op zijn verzoek - nog kon- takt worden opgenomen. Hoofdpoort straat Medegedeeld werd dat de verlen ging van de Raamstraat op de ur gentielij st is geplaatst. De voorzitter wees er op dat de uitvoering enig soulaas gaat bieden voor de Hoofd poortstraat. De heer Groen citeerde de Versledelijkingsnota en vond het nodig te wijzen op behoud van de kiïïtuurhistorische strukturen. De voorzittpr wees er op dat daaraan te Zierikzee toch werkelijk alles wordt gedaan. Men kan dit nu niet zwaar laten wegen, gezien de urgentie van de verkeerstoestand in dc Hoofd- poortstraat. Hij deelde nog mede dat de A.N.W.B.-route tijdig (seizoen) uit de Hoofdpoortstraat wordt ge tild. Parkeer wacli l er Een nog onbekende tijd later dan 1 april, neemt de parkeerwachter zijn ontslag. De voorzitter deelde mede dat voorlopig geen nieuwe parkeerwachten zal worden aange steld. De ervaringen die betrokkene heeft opgedaan zijn uiterst ongun stig. Ter zake laakte de voorzitter het gedrag van het Zierikzeese pu bliek. De man blijkt het leven zeer zuur gemaakt te zijn. Een nieuwe kracht - met voldoende takt en wijs heid voor dit werk - zal wel zeer moeilijk te krijgen zijn, bovendien heeft de politie wat versterking en zij kan ook opletten. De heer Spren- gelmeijer zei dat ;,de mensen het le ven van de parkeerwachter gewoon onmogelijk hebben gemaakt. De man kan zelf zijn boodschappen hier niet meer doen, want hij wordt belaagd door protesterende middenstanders". De voorzitter: „het is een trieste zaak". WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 24 en zondag 25 maart Dokter Lodiers, Noordgouwe, tel. (01I12)-480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdagmorgen en zon dagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter L. A. M. Brue), Brouwers haven. tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Flach en dokter Stenger. De weekenddienst gaat in op vrijdagmiddag 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Tijdens de weekend dienst is er bij de dienstdoen de arts spreekuur voor spoed- gevalen op zaterdag en zon dag van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. Dokter H. Speelman, Oostcrland telefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Buitendijk. Tandarts P. A. J, Bruynzeel, Karnc- melksvaart 2, Zierikzee, tel. 01110-2693. De wéekeindedienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen n.i. van zaterdag- en zondagmiddag van 17.00-17.30 uur Zuster C. P. v. d. Berg, Bergstraat 1, Bruinisse. Telefoon (01113) 1828, heeft dienst voor Duive- land, Zierikzee en Bruinisse. Zuster v. d. Schelde, Noorddyk- straat 63, Brouwershaven, tel. (01119) 682. Heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Bestemming voor het kind DEN HAAG, 22-3. De nationale inzamelingsaktie die wordt gehouden om koningin Juliana voor haar zeventigste verjaardag een geschenk aan te bieden, zal overeenkomstig haar wens worden bestemd ten behoeve van het gehandikapte kind in Nederland en de Nederlandse Antillen/ Een klein deel zal worden bestemd voor een persoonlijk geschenk voor de koningin, in de vorm van geschil derde portretten van haar vier doch ters. Dat heeft oud-minister-presi dent De Jong, voorzitter van het na tionaal comité koningin Juliana 70 jaar, meegedeeld. De 70ste verjaardag van de konin gin, belooft dit jaar een exra-fees- telijk karakter te krijgen. Volgens het nationaal comité worden door allerlei organisaties bijzondere eve nementen voorbereid, waardoor deze koninginnedag zal afwijken van wat in andere jaren traditiegetrouw plaats vindt. Het nationaaal comité wil ertoe bijdragen dat uit vele, in het Nederlandse volk in gang gezette initiatieven een geslaagd koninginne- feest groeit. De nationale inzamelingsaktie vindt plaats in de periode 9 tot 22 opril. Inmiddels werd op 13 maart door de PTT een speciale koningin nezegel uitgegeven. De zegel, ont werp van Otto Treumann, is in een oplaag van 10 miljoen uitgevoerd in de kleuren rood, blauw, groen en zwart en heeft als bijzondere tekst 70 Juliana". Op initiatief van de Baarnse Oianjevereniging, gesteund door het Nationaal Comité, zal op 30 april een herdenkingspénning worden uitgege ven. Men kan een keuze maken uit een gouden, zilveren en bronzen uit gave. De voorzijde toont de beeltenis van de koningin, de keerzijde het pa leis Soestdijk. Op 30 april zal de NOS-tv, tussen 20.00-21.30 uur een nationaal pro gramma uitzenden onder de titel „Zingen voor de kinderen van de we reld". Er pingen heel wat bomen de grond in op die eerste dag van de lente. In Renesse (foto bouen) sprak burgemeester H. P. Everwjjn de schoolkinderen toe voordat zij de bomen plantten aan de Jan van Renesseweg. tel. (01110) 4406, b.g.g. (01110) 2461 APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bei voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel (01100) 14444. Iedere vrijdag Zonnemaire Dorpshuis, algemene soos voor oude ren, 14.00 uur. iedere maandagmiddag Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", bejaardengymna- stiek, 14.00-15.00 uur. Iedere woensdagavond Maandag 26 maart Zierikzee Huis van Nassau, vergadering Zie- rikzeesche Oranjevereniging, 20.00 uur. Dinsdag 27 maart Zierikzee Ned. Herv. Verenigingsgebouw; CPB vergadering; 19.45 uur. Burgh .Het,, Grote Zwijn". Kontaktavond Horeca. 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis. 20.00 uur; Bestuursver gadering Stichting Samenlevingsop bouw. Woensdag 28 maart Zierikzee Bovenzaal. Geref. Kerk, St. Domus- straat 1kursus Kreatief Spel, Stich ting Jeugd, 20.00 uur. Westenschouwen Rekreatiezaal Geref. kerk, voorlich tingsmiddag, 14.00 uur. Haamstede Geref. Kerk, voorlichtingsmiddag Ned. Ver. v. Huisvr. afd. Westen- schouwen, 14.00 uur. Rekreatiezaal Geref. kerk: Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Westersehou- wen; 14.00 uur. Rcnesse „Het Wapen van Renesse", Leden vergadering Oranjevereniging, 20.00 uur. Bowlingcentrum; Bond v. Opzichzelf- staanden, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Ons "Dorpshuis". Filmavond Afd. Plattelandsvrouwenbond, 19.30 uur. Donderdag 29 maart Zierikzee Sociëteitsgebouw: Stichting U.V.V.; 19.30 uur. ZIERIKZEE, 22-3. H.M. koningin Juliana zal op donderdag 10 en vrij dag 11 mei een bezoekbrengen aan de provincie Zeeland. Het exakte programma van het bezoek is nog niet bekend, maar nadert wel zijn voltooiing. Wanneer het draaiboek „rond" is, zal het kommissariaat van de provincie bekend maken welke plaatsen de koningin zal aandoen en welke aktiviteiten te harer ere op touw gezet zullen worden. NEW DELHI. De regering van de deelstaat Bihar, in het noord-oosten van India, heeft besloten een gewa pende miltiie van para's te vormen. Deze zou dan de paria's kunnen ver dedigen tegen de wandaden van de hogere sociale klassen, waarvan zij het slachtoffer zijn. Dit heeft het persbureau PTI woensdag meege deeld. RAWALPJNDI. Afghanistan heeft de Iraanse consul-generaal Jawad Hashmiyan, in Herat woensdag 48 uur de tijd gegeven om het land t'e verlaten. DEN HAAG, 22-3. Het hoofdbe stuur van de Protestants Christelijke Onderwijsvakorganisatie (PCO) heeft tevergeefs gepleit voör kleine re kleuterklassen. De maatregel zou ruim 500 nieuwe arbeidsplaatsen op leveren. De Christelijke Centrale voor Overheids- en Onderwijzend Personeel (CCOOP) heeft de PCO tegengewerkt. De Centrale wilde gelden die bij aftopping van de prijskompensatie vrijkomen uitsluitend gebruiken voor werkgelegenheid door middel van vervroegd uittreden. Advertentie (OHIO) 22SS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Gymzaal Raamstraat: Trimavond van de Zeeuwse Sportraad; 20.00 uur. Vrijdag 23 maart Zierikzee Kantine L.T.S. Bazar-disko (Hulp Rwanda), 19.00 uur. Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, 20.00 uur, grote disco-avond door „Disco Sound Dilebo". „De Witte Raaf": Kennismakings avond Tennisklub Zierikzee; 20.00*" uur. Concertzaal „Ziejook"-voorstelling; 20.15 uur. „Brogum"; Darts-festival (Wie gooit het winnende pijltje?), tevens disco met goud van oud; 20.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede Bond v. Opzich- zelfstaanden 20.00 uur. gezellige avond. Nieuwerkerk Zaal kerk Geref. Gemeente: S.G.P.- studievergadering; 19.30 uur. Bruinisse Dorpshuis; film met Bud Spencer en Terence Hill; 20.00 uur. Zaterdag 24 maart Zierikzee Sporthal Onderdak 13.00-17.00 uur Indooratletiek org. s.v. Delta Sport. Vanaf 19.00 uur feestavond in res taurant van sporthal. Huis van Nassau. 16.00-18.00 uur, Re ceptie 25-jarig jubileum reisvereni- ging „De Vriendenschaar". R.K. kerk: Concert Zierikzees Ka merkoor; 20.30 uur. „Brogum"; disco Snipperhit met alle D.J.'s; 20.30 uur. Concertzaal-bioskoop; „De duivel hale je. 20.00 uur; „Zweedse slipjes in Tirol"; 22.30 uur. Renesse Manege Grol. 14.30 uur Hengst en- show. Dorpshuis, jaarfeest C.J.V., 19.30 uur. Orissant". Ledenvergadering Rui- iervereniging „Renesse"; 20.00 uur. Noordwellc Slrafeest, 14.00 uur Zondag 25 maart Zierikzee 2e trainingsrii tourklub Sehotiwcn- Duiveland, vertrek 10.00 uur par keerterrein ZWN (Grachtweg). Concertzaal-bioskoop; „De duivel hale je..."; 20.00 uur. „Brogum": Afscheidsmiddag van het huidige gebouw, m.m.v. rock'n'rol- band „Smokey Bibop's GanG"; 15.30 uur. (Voor iedereen vrij toegankelijk). Renesse Country Club, 13.00 uur. Bowling toernooi. Een beetje agrarische achtergrond, dat raak je nooit meer kwijt, hoewel het mijnerzijds altijd meer een his torisch weten is geweest, dan iets dat praktisch bruikbaar was of ooit zou kunnen zijn. De oorzaak ligt in de tomaenplanten, waarmee de tuin van mijn jeugd zo weelderig was be zet. Aangezien de koöperatieve ge dachte met betrekking tot die tuin al vroeg wortel had geschoten, was er een werkverdeling ingesteld, die bepaalde dat om beurten gewied nioest worden. Altijd op de zaterdag, als de meest gevoelige dag voor dergelijke werkzaamheden. Men vergisse zich echter niet; de zaterdag was toch al behoorlijk druk, want de school te Zierikzee exploiteerde toen nog de zaterdag morgen, met niet minder dan zes lesuren en leraren van de oude stempel koesterden bovendien de naïeve gedachte dat het weekeinde bij uitstek geschikt was om grote hoeveelheden huiswerk te maken. Men kwam dus al afgeladen thuis en - ook alweer op een antieke za terdag - werd een marge vrij ge houden voor klusjes, als schoenen poetsen (dat deed men toen nog) en fietsen schoonmaken. Los van dit variabele beeld van aktiviteiten was daar dus de „wiedplicht". Toch al gebogen onder lasten, werd niet in een sfeer van uiterste uitbundigheid naar het wiedwerk- tuig schrepelgegrepen en het werk kon beginnen. Helaas ook de natuur legt listen en lagen. Vraag mij niet hoe het ty pische welig onkruid zo korrekt kon lijken op prille, recentelijk gepote tomatenplanten, maar hel ongeluk lag ingebed in de schaal van deze deerlijke overeenkomst. Na drie kwartier noeste arbeid waren alle tomatenplanten geveld en stond het onkruid nog stevig en fris overeind. Wie iets af weet van ouderwetse strafbepalingen en toepassingen, kan - zonder verdere fantasie - zich wel voorstellen, dat deze bepaalde zater dag in de lijd niet heeft geprijkt met de stralenkrans van jong, men selijk geluk. Was het daarbij gebleven, het ware vergeten en verzonken in- dc peilloze diepte van de tijd, maar binnen het kader van een uiteinde lijk toch agrarische aktiviteit, ver nielde tomatenplanten werken trau matiserend door. Op uitnodiging van een (vriende lijke) agrariër heb ik - een tijd later - eens bonenstronken getrokken in een eindeloos veld. Ik geloof dat het nu niet meer met de hand gebeurt, maar - een vraag <- waar is het standbeeld van de mannen (en vrou wen), die het ooit hebben moeten doen om brood op de plank te krij gen? Het is niet te doen, maar de wetten waren hard. Het moest. Staande in hel eindelozeveld heb ik mijn naam in uitgetrokken stronken, zichtbaar kaal geplukt en toen afscheid genomen. Landbouw met het handje, dat was wat! SCHIER EI LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2