Deel kommissiesvergadering gemeenteraad Zierikzee openbaar Kans vervulling specialismen gynaecologie en aneasthesie De V.S. en de olie ORGELS - PIANO'S - GITAREN Piano's Gitaren Orgels, nieuw Gebruikte orgels VERSPUY ZN Besluit na vijf jaar Auto Louis Goedbloed Noordwelle Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis O j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 maart 1979 135stc jaargang Nr. 22477 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave 8.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee, Postbus 1. 4300 AA Z'zee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse ^ummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Guccesjes" (t/m 4 regels) 4,60 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W in dit nummer: Begin bouw pijlers Scheldedam ZIERIKZEE, 22-3. Een belangrijke diskussie is op de donderdag gehouden raadsvergadering, onder voor zitterschap van burgemeester Th. H. de Meester, ge voerd over samenstelling, hoedanigheid en werkwijze van de verschillende raadskommissies. Belangrijk punt hierbij was het voorstel van het kollege, althans een deel der raadskommissies-vergade- ringen in het openbaar te doen plaats vinden. De officiële kwalifikatie van het betreffend onderwei-p overnemend, komt men tot het volgende: „Voor stel tot het vast stellen van een ver ordening, regelende de instelling, sa menstelling en bevoegdheden van de vaste kommissies van advies pn bij - Advertentie stand aan burgemeester en wethou ders". Tiental punten De verordening bevat een tiental punten, wóarin minutieus de „faits et gestes" van de verschillende kom- ntissies wordt omschreven en waarin met name de bevoegdheden dier kommissies en van de voorzitter worden uiteengezet. Veel in en rond deze raadskom missies heeft een inhoud, waarvan voorheen reeds sprake was, zij het dat énkele kommissies aanvulling behoeven en enkele andere nieuw zijn, als de kommissie voor jeugd- en jongerenwerk. Spreekrecht NIEUW OKKASIONS REPARATIES ONDERHOUD Oft.dealer van Schouwen-Duiveland Telefoon 01116-1245 Nieuw is de openbaarheid van een aantal kommissievergaderingen (on geveer de heift) en het artikel 5 punt 8, dat luidt als volgt: „voorafgaand aan elk agendapunt mag het even- tueèl aanwezige publiek over dit .agendapunt het woord voeren, doch alleen met toeslemming van de voor zitter". Spreekrecht dus voor de bezoekers van de openbare kommissievergade ringen, voor degenen die hieraan be hoefte hebben. Zowel de openbaarheid der verga deringen. inklusief het genoemde spreekrecht, hebben een experimen teel karakter, tot 31 maart 1980. Diskussie Bij de diskussie over het voorstel onderlijnde de hoe'- Van Velthoven het experimenteel karakter van de regeling. Hij had moeite met het spreekrecht en ried het kollege „niet roomser te willen zijn dan de paus", hetgeen gelet op de politieke ach tergrond van de heer Van Veltho ven, tot hilariteit voerde. Hjj was bang dat zakel^kc en per soonlijke belangen worden verweven in die sfeer van openbaarheid en - zo zei h\j: „je vraagt je af dat zo al lemaal maar naar buiten moet ko- Hij had ook wat moeite met de al gemene kommissie van financiën (vroeger kommissie voor begroting en rekening) en sprak zelfs van een „zwevende superkommissie", welke kwalifikatie geheel voor zijn reke ning bleef bij het verdere debat. Standpunt VVD De heer Roskam (VVD) toonde zich wel voorstander van openbaarheid, maar wilde die niet zover doortrek ken dan de P.v.d.A. Hij was geluk kig met het experiment voor een jaar. Achter Artikel 5/8 (spreekrecht) kon hij zich schooi'voetend stellen, al wilde hij de spreektijd .van het publiek beperkt zien, vooral als meerderen over hetzelfde onderwerp hun zegje willen doen. Dan moeten doublures voorkomen worden en men zich beperken tot aanvullende opmerkingen. „Draimiieii" De heer Groen (PvdA) bleek enthousiast en was verbaasd dat het kollege met de openbaarmaking zo ver had willen gaan. Hij had zulks niet verwacht. „Zo zie je maar dat drammen soms zin kan hebben", zei hij, er aan herinnerend dat de PvdA al vijf jaar lang over deze openbaar making bezig is. Dankbaar, maar niet tevreden bleek hij intussen. ,Als er nu toch sprake is van openbaarheid, dan moeten alle kommissievergaderingen openbaar, want hoe zün de kriteria van het kollege; de ene kommissie wel en de andere niet openbaar?" Zo is b.v. de kommissie P.W. wél en de kommissie voor Toerisme niet "■""upenbaar. Zeker zou z.i. de kommis sie Ruimtelijke Ordening openbaar moeten zijn. Hij toonde zich ingeno men met het spreekrecht, maar wil de voor de bijeenroeping der kom missies een omschreven tijdslimiet ingesteld zien. De heer Sprengelmeijer (RU) had moeite met de openbaraheid van de kommissie P.W. „Heel vaak gaat het hierbij om personen en daarover (Vervolg pag. 3) WASHINGTON, 22-3. De olie-in voer van de Verenigde Staten is nu zo groot en de leveranciers waarop het land voor zijn olievoorziening is aangewezen zijn dermate onzeker dat de nationale veiligheid in gevaar komt. Dit staat in een rapport van het Amerikaanse ministerie van fi nanciën aan president Carter. Hel miniserie acht het dringend noodza kelijk dat het olie verbruik wordt verminderd en dat de produkie van olie en andere brandstoffen in de Verenigde Staten wordt vergroot. De muziekzaak van de eilanden biedt u: 9 stuks vancjf 2500,— of f 50,— per maand huur van 198,— voor 155,- vanaf 595,— (vergelijkbare waarde 1500,—) of 39,— per maand huur 600,-, 900,- 1100,- enz., met garantie Merken: Solina, Eminent, Yamaha, Johannus enz. WESTDIJK .53 (bij de molen en bushalte) SOMMELSDIJK-MIDDELHARNIS Telefoon (01870) 4776 Ook in Tholen, Barendrechf cn Zwijndrechl (2 vestigingen) Vrijdagavond koopavond tot 20.30 uur. ZIERIKZEE, 22-3, Het dagelijks bestuur van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis acht het zeer waar schijnlijk dat in de nabije toekomst een oplossing ge vonden wordt voor liet ontbreken van de specialismen gynaecologie en aneasthesie, hoewel thans nog geen definitieve kontrakten zijn getekend. Deze mededeling vormde een licht- punt in de toelichting in mineur van burgemeester Th. H. de Meester don derdagavond in de gemcenteraads- \crgadering betreffende het exploi tatieverlies van f 930.376,- in 1978 van het Zweedse Bode Kruis Zieken huis. De zaak kwam aan de orde bij de behandeling van de 82e begrotings wijziging betreffende verhoging bij drage in het exploitatietekort. Deze bijdrage werd verhoogd van f 8. tot f 20,per inwoner. De voorzitter was van mening dat dit een zware post op de begroting vormt en dat de overige raden op Schouwen-Duiveland het er ook moeilijk mee zullen hebben. Samenwerking Hij wees op de sumenwerkingsge- dachte, die er toe heeft geleid een deskundig bureau te laten onderzoe ken of de besturen van de zieken huizen in Zierikzee en in Goes in de toekomst kunnen samenwerken. Een samenwerking, die volgens de burgemeester niet van de ene op de andere dag gerealiseerd kan wor den. Zo kan men niet voorbij gaan aan het feit dat het gaat om een partikulier en een overheids zieken huis, dat men in Zierikzee te maken heeft met een Rode Kruis zieken huis en dat bij een eventuele fusie ook naar de status van het personeel moet worden gekeken. De basisspccialismen, die in Zie rikzee aanwezig zouden moeten zijn, zijn: Internist, Chirurgie, Gynaeco logie, aneathesie cn röntgenologie. Wat dit laatste betreft bestaat er een poe de samenwerkingsvorm met het ziekenhuis in Goes. Op het gebied van de aneasthesie geelt dit echter nog problemen, zo dat hiervoor specialisten uit Rotter dam moeten worden aangetrokken, hetgeen het afgelopen jaar f 80.000,- extra kosten met zich meebracht. Ook de gynaecologie baarde het dagelijks bestuur veie zorgen. Het ontbreken van dit specialisme had rechtstreeks invloed op de onderbe zetting van het aantal bedden. De voorzitter deelde mede dat de terug loop van verpleegdagon een verlies van f 260.000,met zich mee bracht. Zoals gezegd, vermeldde de voorzit ter dat er thans uitzichten zijn op vervulling van deze beide specialis men. Drastische saneringen Inmiddels tracht men het exploi tatietekort zo laag mogelijk te hou den door drastische saneringen. „Het is niet waar dat er personeel zomaar is ontslagen", aldus de voor zitter. Wel wees hij erop dat er sprake is van afvloeiing. Zo worden ontslagnemende krachten niet di- rekt vervangen, worden sommige kontrakten niet verlengd cn wordt er vrijwel geen beroep gedaan op part-time krachten. Verder hebben er ook interne verschuivingen plaats gehad, het geen op het personele vlak niet zon der problemen is gebleven. - De voorzitter wees verder op het intensieve overleg met het Zieken fonds en de C.O.Z. omtrent de tege moetkoming in de tekorten. Als het C.O.Z. besluit tot taricfaanpassing is het Ziekenfonds bereid dat te be talen, aldus de voorzitter. Na deze toelichting van de burge meester, konstateerdc de heer Van Velhoven (CDA): „We zitten in een diep dal en met de gezamenlijke in spanning van vele instanties moeten we daaruit zien te komen". De heer (Vervolg pag. 4) Advertentie ISTA - OOSTERLAND uw dealer voor: Tel. (01114) 1495 - Sin! Joosldijk 41 - Burg. v. d. Haveslraat 48 BURGHSLUIS. In het bouwdok „De Schaar" op het iverkeiland Neellje Jans is men begonnen met de bouw van de eerste pijlers voor de Ooster- schelde Pijlerdam. In hei gebouw van Rijkswaterstaat in Burghsluis werd donderdag een overzicht van de stand van zaken gegeven. Zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Om een weldoener te zijn, heeft men een goed hart en een slecht geheugen nodig. LONDEN. Het voormalig hoofd van de Zuidafrikaanse inlichtingen dienst Eschel Rhoodie heeft woens dagavond voor de Britse televisie verklaard dat hij aan buitenlandse politici, journalisten en vakbonds- funktionarissen steekpenningen heeft betaald uit een geheim regc- ringsfonds. WAT W VI filLT Zonnig Vannacht kans op mistbanken en minimumtemperaturen van 0 tol 4 graden; morgen overdag zonnig cn middagtemperaturen circa 10 gra- dèn; weinig wind. Verwachting tot zaterdagavond; Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-tempertauren; omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZOiV EN MAANSTANDEN 24 maart. Zon op 6.35. onder 18.59 Maan op 4.36. onder 14.23 25 maart. Zon op 6.33. onder 19.00 Maan op 5.14, onder 15.42 26 maart. Zon op 6.31, onder 19.02 Maan op 5.48. onder 17.02 Nieuwe maan: 28 maart (4.07) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwalcr 24 maart 11 44 5.11 17.54 25 maart 0.32 13.13 6.30 19.02 26 maart 1.39 14.18 7.25 19.48 Doodtij: 23 maart t i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1