AMSTERDAMS PHILHARMONISCH ORKEST IN DE ZIERIKZEESE CONCERTZAAL Suksesvolle tweede uitvoering voor Ouwerkerks „Nieuw Leven Donateurs-aktie moet tekort van „Con Amore" dekken NIEUW ONDERKOMEN RODE KRUIS BRUINISSE VEETEELTPROBLEMEN AAN DE ORDE OP Z.L.M.-VERGADERING s VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD bezorger te ELLEMEET Z.V.U. STREEKNIEUWS Veel donors geëerd Frankrijk en „onze" varkens ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 maart 1979 Nr. 22471 9 ZIERIKZEE, 13-2. Op vrijdag 16 maart zal in de Con certzaal, onder auspiciën van de ZVU, een concert plaatsvinden door liet Amsterdams Philharinoniscli Orkest, met medewerking van Theo Bruins, piano. De Z.V.U. wyst er in de aankondi ging op dat tte mogelijkheid om in Zeeland een groot symphonieorkest te beluisteren, steeds kleiner wordt. Men hoopt dan ook dat velen de weg naar de Concertzaal zullen vinden. Het Amsterdams Philharmonisch Orkest, onder leiding van Anton Kersjes, voert uit: Ouverture Le Corsaire van Hector Berlioz, Piano concert in a kl.t. op. 54 van Robert Schumann en Symfonie nr. 6 in C.gr. terts van Franz Schubert. Breed publiek Het Amsterdams Philharmonisch Orkest is een kompleet bezet symfo nieorkest, dat praktisch van de grond af aan een breed en nog steeds— groeiend publiek heeft opgebouwd, in binnen- en buitenland een voor aanstaande plaats in het muziekle ven inneemt en in februari 1978 zijn vijfentwintigjarig bestaan heeft ge vierd. Als gast-dirigent stond Anton Kersjes op een reeks beroemde Eu ropese concertpodia en met zijn ei gen Amsterdams Philharmonisch Orkest maakte hij concertreizen naar de USSR, België, Italië, Duits land. en Oostenrijk. In april/mei aanstaande maakt dit orkest een eerste toernee naar Enge land en Schotland, in augustus zal het orkest een Beethovencyclus ge ven in het Zwitserse Interlaken, ter wijl voor de nabije toekomst con certreizen naar andere landen wor den gepland. Solist Theo Bruins ontving zijn eerste pianolessen van zijn moeder. In 1946 begon hij zijn studie aan het Muzieklyceum te Amsterdam bij Jaap Spaanderman en in datzelfde jaar gaf hij zijn eerste concerten en recitals. Met het Utrechts Stedelijk Orkest speelde hij- in 1947 o.l.v. Wil lem van Otterloo op één avond drie Theo Bruins (piano) verleent solis tische medewerking aan het concert van het Amsterdams Philhanno- nisch Orkest. concerten, n.l. Beethoven iV, Franck Variations Symphoniques en Ravel concert in G gr. In 1948 maakte hij zijn debuut met het Concertgebouw Orkest o.l.v. Eduard van Beinum (Ravel G gr.). Compositieles Hij studeerde van 1948 tot 1950 bij Ives Nat in Parijs. In 1951 nam hij kompositieles bij Kees van Baaven en het jaar daarop voltooide hij zijn eigen pianoconcert, dat in hetzelfde jaar door studenten en later door het Concertgebouw Orkest uitgevoerd werd. Theo Bruin trad in de loop der ja ren behalve in Europa ook op in o.a. Indonesië, Mexico en Canada en in het seizoen 1970/71 vergezelde hij liet Concertgebouw Orkest op tournees naar Engeland en Amerika.' 99 Voor 55 jaar ZIERIKZEE. Naar aanleiding van een in een onzer nummers opgeno men bericht, betreffende de inbraak in de Vruchtewijn- en conservenfa- briek alhier, vermelden lüij volle- digheidshalve nog, dat alleen een pakje tabac is meegenomen. ADVERTENTIE. Nette dienstbode gevraagd, wegens huwelijk der te genwoordige, zelfstandig kunnen werken. Loon f 20,per maand. SEROOSKERK. Tijdens de ver gadering van den gemeenteraad werd besloten het salaris van den gemeente-secretaris van 800,te rug te brengen op f 500,en de jaarwedde van de wethouders van 50,op f 35, ELKERZEE. Onlangs gaf de zang- vereeniging „Soli Deo Gloria" een openbare uitvoering in liet kerkge bouw, daartoe welwillend door de Kerkvoogdij beschikbaar gesteld. Een talrijk publiek was opgekomen, waaronder we ook velen uit omlig gende gemeenten opmerkten. ADVERTENTIE. Even lezen! Ik lever nog steeds tegen oude prijzen alle soorten manchester en Engelsch leer, ook stoffen en voerings. Com pleet heerencostuum naar maal f 25,contant. OUWERKERK, 9-3. Muziekvereni ging „Nieuw Leven" presenteerde zich vrijdagavond voor de tweede maal in het dorpshuis met de jaar lijkse uitvoering. Deze avond was bestemd voor de oudere inwoners van het dorp, die in grote getale aan de uitnodiging gehoor gaven. De spits van het programma werd afgebeten door de leden van „Nieuw Leven". Ze brachten een aantal pret tig in het gehoor liggende muziek nummers, die door het publiek dui-' delijk gewaardeerd werden. Hierna werd het toneel in gereed heid gebracht voor de opvoering van het toneelstuk „Als de klok waar schuwtDit vrolijke mysterie in drie bedrijven werd door eigen krachten op de planken gezet, onder regie van de heer M. P. Pankow. Dckor Bij de aankleding van het dekor werd zoveel mogelijk getracht de sfeer van een oud slot in Friesland te realiseren. Het stuk vertelt over kapitein Brouwer, die met zijn gezin het oude slot „Eikenstins" betrèkt. De familie Brouwer wordt direkt na aankomst gekonfronteerd met onver klaarbare, spookachtige gebeurte nissen. De imponerende klok speelt daarbij een belangrijke rol. Deze klok waarschuwt namelijk als er iets rampszaligs dreigt te gebeuren. Het publiek bleek duidelyk in de ban van het spel. Na afloop mochten de tonelisten een enthousiast applaus Trouwe leden gehuldigd BROUWERSHAVEN. 10-3. De mu ziekvereniging ..Con Amore" tc Noordgouwe heeft het jaar 1978 moe ten afsluiten met een nadelig saldo van f 527,21. Reden daarvan was dc aanschaf van nieuwe uniformen. De vereniging hoopt dit tekort aan tc zuiveren met een donateurs- aktie in Noordgouwe en Schudde- beurs, zo kwam tot uiting tijdens de algemene jaarvergadering, die za terdagavond in het „Jeugdgcbouw" te Brouwershaven werd gehouden. Daar heette voorzitter H. Lokcrsc in het bijzonder kommissiclid P. C. S. van Hattum en echtgenote wel kom. Hij zag in zijn openingswoord terug op een druk zomer-prograrn- ma. Hel ledental steeg van 19 naar 24, er zijn 5 leerlingen in opleiding. Dc heer A. de Jonge, jarenlang aktief lid, mag wegens gezondheids redenen niet meer spelen. Hij werd benemd als erelid en bedankt met een kadobon. Zijn echtgenote kreeg een bloemetje. De leden, A. dc Wit en Chr. v. Laten werden gehuldigd voor hun respectievelijke veertig en zestigjarige verdienstelijke bij dragen aan dc ncdcrlandsc amateur- rnuzick. Zij ontvingen hiervoor een K.N.F.-speldje met bijbehorende oorkonde. Na hel zomerprogramma tc heb ben besproken, werd de avond voortgezet met bingo en dansen. in ontvangst nemen. Voorzitter van de muziekvereniging „Nieuw Leven" de heer W.- A. Kuyper sprak vervol gens een woord van dank voor de vele uren werk, die aan het repete ren en aan dc aankleding van het to neel waren besteed. Namens de toneelgroep bood me vrouw T. Stoutjesdijk-Wilbrink re gisseur Rinus Pankow een attentie aan. Vanuit de zaal werd door één der aanwezigen nog een extra woord van waardering gesproken, terwijl deze tevens van de gelegenheid ge bruik maakte nog eens terug té kij ken op de geschiedenis van de mu ziekvereniging. „Bal na" Hierna namen de leden van „Nieuw-Leven" het podium weer in met de bedoeling nog een tweetal nummers ten gehore te brengen. De stemming bleek er echter zo goed in te zitten, dat het publiek de muzi kanten afdwong een poosje langer te spelen. Aan dit verzoek werd uiter aard graag gehoor gegeven. ZIERIKZEE Ouderavond Technische School Vanavond (dinsdag) wordt tijdens de ouderavond van de Technische School „Schouwen-Duiveland" een lezing met film verzorgd over dc Oosterscheldewerken en de werk gelegenheid. Voorts zullen de teke ningen van de nieuwe school wor den besproken door de heer F. Scherjon. Fraktievergadering VVD Op maandag 19 maart wordt in het VW-kantoor (Havenpark 29), een vergadering gehouden van dc VVD- fraktie in de Zierikzcese raad. Werkgroep 1 mei-viering Door dc streckfederatie P.v.d.A., P.S.F.. VARA en NVV werd c.-cn werkgroep gevormd ter voorberei ding van de aanstaande 1 mei-vie ring. Deze 1 mei-viering zal worden gehouden in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven. ZONNFMAIKE Uitvoering gezamenlijke verenigingen Vrijdag 16 maart houden de voet balvereniging, de kulturelc vereni ging voor volksonderwijs en de har monievereniging „Nut en Uitspan ning" té Zonnemaire een gezamen lijke uitvoering in zaal „Bornmene- de". Hoofdmoot van het pi^gramma is de opvoering van het toneelstuk „Zilveruitjes en Augurken", een klucht in drie bedrijven. De avond wordt besloten met een bal na on der leiding van „The Rainbows" uit Et ten-Leur. Op zaterdagmiddag 17 maart zijn de bejaarden uit de gemeente Brou wershaven en de kern Kerkwerve van harte welkom ni zaal „Bomme- nede". aDn eveneens het toneelstuk „Zilveruitjes en Augurken" worden opgevored. De muziek zal worden verzorgd door de kapel „De Grutte- pikkers". VISSERIJBERICHTEN Mosselverordening' Op grond van art. 23 lid 1 van de mosselverordening is bepaald dat met ingang van zaterdag 10 maart verboden is mosselen te verduurza men (ook indien dat door middel van steriliseren gebeurt). Prijsdaling' mosselen De grote aanvoer van mosselen had van 5 tot Olmaart ten opzichte van vorige weken een flinke prijs daling tot gevolg. Enkele partijen werden niet verkocht en kwamen in het Mosselfonds terecht. De aange voerde mosselen hadden in het alge meen een hoog tarra-percentage: de prijzen liepen uiteen van rond f 20, tot ruim f 40,voor de betere soor ten, met een laag stukstal en een hoog visgewicht. Viskotter te water gelaten In de tweede helft van februari werd op de scheepswerf van de fir ma W. Visser en Zoon te Den Helder .een nieuwe viskotter, de „H.D. 7" te water gelaten. Op de vrij gekomen helling werd de kiel gelegd voor de „G.O. 28", een nieuwe viskotter voor de firma Tanis te Goedereede. Op dezelfde werf werd eerder ook de „G.O. 38" van de firma Tanis ge bouwd. Miljoenste mosselton aangevoerd Vrijdag 9 maart werd aan de mijn te Yerseke dè miljoenste mosselton aangevoerd en wel door schipper W. Bom van de EY. 50. Door de vorst, die de aanvoer uit de Waddenzee enkele maanden stagneerde, is dit aantal wel wat later dan andere ja ren bereikt. Het vorige jaar was men al in januari zo ver. Het bereiken van die miljoenste ton was vooral zo gunstig, omdat heel weinig van de aangevoerde mosselen onverkocht bleef. Slechts ongeveer 20.000 tonnen kwamen dit jaar in het mosselfonds terecht, dat was in vorige jaren dikwijls het tienvoudige. Van iedere drie ton mosselen die de handel aankoopt gaat één ton verloren in de schoon- maakmachines (het z.g. verwaterver- lies). Twee tonnen van de drie wor den dus werkelijk doorverkocht. EINDHOVEN. DS'70 zal niet mee doen aan de Europese verkiezingen. Het partijkongres van DS'70 heeft daar zaterdag in Eindhoven toe be sloten. BRUINISSE, 12-3. Voorzitter Hekman van dc afdeling Bruinisse van het Nederlandse Rode Kruis verwelkomde - tüdcns dc jaarvergadering verleden week in ,,'t Durps'uus" - In het bijzonder de heren Fokker van Craycstein van Rengerskerke, kommissaris van de Kring Zeeland, Van Tyn, sekretaris Kring Zeeland en het erelid Krepel sr. De heer Fokker sprak namens het hoofdbestuur woorden van dank aan de zeer aktieve afdeling Bruiriisse en aan de velen, die gedurende vele ja ren bloed beschikbaar stelden. Al lereerst werden aan de heren A. Th. Lock, bestuurslid en colonnekom- mandant en J. v. d. Have, vice-voor- zitter, de eremedaille met bijbeho rende oorkonde uitgereikt voor hun tien-jarige trouwe dienst. De „Landsteinerpenningen" in brons werden uitgereikt aan de bloeddonors waarbij achter de naam het aantal malen „bloedgeven" wordt vermeld. Het waren: A. v. d. Berge 8x; M. P. Bruines 5x; W. G. Feitel- Hoogerwerf 5x; F. J. Mous 6x; I. Schults 5x; J. Schults 5x; H. v. d. Bos 5x. De Landsteinerpenning in .zilver werd uitgereikt aan de vol gende personen: J. Schults 25 x; M. Warbout-Kleinjan 25x; A. M. Wie- brens 28x; en aan de heren leden van het bestuur wegens afstaan bloed T. C. Hekman 31x; en A. Th. Lock 35x. De secretaris van de afdeling H. v. d. Bos, bedankte de bevolking van Bruinisse, die ervan blijg geeft het Rode Kruis een warm hart toe te dragen door op gulle wijze, in de vorm van financiële bijdragen, te ge ven. De voorzitter zegde als burge meester van Bruinisse de stille wer kers hartelijk dank voor het vele werk dat zij ten dienste van de me demens hebben gedaan. Uit het ver slag van de penningmeester bleek een nadelig saldo van bijna elfdui zend gulden. Kursussen Commandant Lock meldde onder andere het jaar 1979 te zijn ingegaan met 56 colonneleden. Onder leiding van mevrouw Ju- melet-Okkersë en m.m.v. dr. Buy- tendijk was de eerste cursus derde klas gehouden. Bij het examen hier voor slaagden 13 kandiaten. Voor de cursus E.H.B.O. zijn 19 kandidaten opgeleid, van wie 14 personen zijn geslaagd. Verdere aktiviteiten: Er werd ma dewerking verleend aan zeskamp, wielerronde, windsurfen, popfestival Bru-pop, Grevelingenstrand enz. Voor wat deze laatste aktiviteit betreft deelde de heer Lock mede3 dat de afgelopen zomer slechts en kele malen medewerking was ver leend, omdat het Grevelingenbekken is overgegaan aan Staatsbosbeheer en deze neemt zelf veel E.H.B.O.- posten in beheer. Hij liet weten dat de eolnne bereid is, ook op zondag dienst te doen, omdat het nou een- maad een absolute noodzaak is de medemens ook op zondag te helpen. De kolonne heeft in 1978 ten dien ste van een zo goed mogelijke sa menwerking tussen brandweer, Rode Kruis en het gemeentelijk rampen plan, verbindingsapparatuur aange schaft. „Deze aanschaf is een grote vooruitgang in de dienstverlening ter plaatse en onmisbaar voor het goed funktioneren", aldus de heer Lock. Dat over de aanschaf van die ver bindingsapparatuur verschillend wordt gedacht, bleek later toen de heer Van Tijn, als sekretaris van de Kring Zeeland, vertelde dat het de bedoeling was om te komen tot een korps van dertig goed opgeleide per sonen, dat kan beschikken over ge zamenlijke verbindingsapparatuur, die is afgesteld op een bepaalde golf lengte. Naar aanleiding hiervan is het vermeldenswaard, dat de heer Lock de aangeschafte apparatuur toch als een onmisbare aanwinst zag. Wij hebben die apparatuur uit eigen mid delen aangeschaft met behulp van de bevolking van Bruinisse en we moeten er mee doorgaan als afde ling. Het is e eninterne zaak," aldus de spreker. De heer Lock zou graag een betere huisvesting betrekken, waarop de voorzitter, in zyn kwaliteit als bur gemeester, kon meedelen dat de ko lonne een nieuw onderkomen zal worden geboden. De heer Van Tijn waarschuwde er voor, dat de afdeling Bruinisse niet teveel op eigen houtje moet onder nemen, maar dient samen te werken met het distrikt Zeeland. Jeugd Over de jongste elg van de afde ling, het Jeugd Rode Kruis, bracht mevrouw Van Wolferen verslag uit over 1978. Op de beide basisscholen is men begonnen met een informa tieles over het Rode Kruis. Een cur sus E.H.B.O. A is op 11 januari van start gegaan met 36 leerlingen. Op 29 maart a.s. zal het Jeugd Rode Kruis in het openbaar optreden, wanneer de J. Henry Dunant te Bruinisse zal afmeren met patiënten uit Gelderland. Mevrouw v. d. Berge-Hoogerheide bracht daarna verslag uit van de ak tiviteiten voor het "Welfare-Werk in 9178. Er zijn twee verkopingen ge houden van zelfgemaakte goederen. Op de Braderie tijdens de Visserij- dagen was een stand aanwezig en er vond een verkoping plaats in „in 't Opper". De heer Boogert har daarbij voor een prachtig poppenhuis ge zorgd. Op 22 maart wordt met een nieuwe basiscursus begonnen, in de hoop dat ook in de gemeentë te kun nen gaan werken. Degenen die be zoek willen hebben van de dames van het Welfarewerkteam, kunnen dit melden bij het bestuur van het Rode Kruis: H. v. d. Bos, Boeyev- straat 23. Rest nog te vermelden dat Theo Ki'iger de vertoning van twee films verzorgde over het bergingsbe drijf Smit-Tak-International. Dames- en heren paraplu's in alle bekende merken CMflAX* DAM 9 LENGKEËK LEDERWAREN ZIERIKZEE GOES, 9-3. Op tie jongste hoofdbestuursvergadering van de ZLM is - behalve diepgaand over de landbouw - ook gesproken over de veeteelt. De problemen werden verwoord door de heer W. van Veldhuizen. Ten aanzien van dc prijsvorming op de markten, wees hy op dc sterke invloed van het winterweer en ook wel door de karnaval. Aangetoond werd dat dc prtfs bepaald wordt door de verhouding van vraag en aanbod. Moeilijkheden met de aanvoer wa ren er de oorzaak van dat niet aan de vraag kon worden voldaan, met als gevolg een prijsstijging. Bezorgd vroeg de heer Van Veldhuizen zich af hoe de situatie zich aan de Franse grensstreek verder zal ontwikkelen, nu door door Franse boeren vracht wagens met Nederlandse varkens te gengehouden worden. Frankrijk is met West-Duitsland onze belangrijk ste afnemer van varkensvlees. Er worden veel levende varkens naar Frankrijk geëxporteerd en daarin zag hij een dreigend gevaar. Nu moeten die Fransen immers zelf de var kens slachten en daarvoor zal men wel adequate mogelijkheden moeten scheppen. De kans bestaat dat er op zo'n manier een „lijdende rol" voor Nederland als grondstoffenleveran- cier wordt weggelegd, iets wat dan te betreuren valt, want die werkge legenheid kunnen we in ons eigen land best zelf gebruiken. Wel is liet zo dat die toenemende g export van levende varkens wordt g[ veroorzaakt door dc hoge slachtkeu- g ringskosten die in Nederland gelden. gj Die keuringskosten zijn vooral voor g dc kleinere slachterijen bezwaarlijk. gj Zy profiteren nl. niet van dc hoge gj kwantumkortingen die grote slachlc- g ryen wel krijgen. In de afgelopen twee jaar is cr op ia dit gebied een begrotingstekort ge boekt van 20 miljoen gulden en het wordt tijd dat de overheid hier pas sende hulp biedt. Een ander probleem in de varkens houderij is de snuffelziekte. Er zal meer geld beschikbaar moeten ko men om hieraan grotere aandacht te besteden. Over deze ziekte is nog on voldoende bekend en er zal op dal gebied heel wat meer onderzoek die nen te geschieden. Markt- en prijsbeleid Tot slot ging hij nog in op een aan tal zaken die betrekking hadden op het huidige markt- cn prijsbeleid l.a. v. de zuivël.Zo was hij o.a. van me ning dat er geen struktuurbeleid meer moet worden gevoerd dal als doel heeft produktieverhoging, maar de aandacht dient nu gericht te zijn op een verbetering van de werkom standigheden. Om de produktie te be perken moet er ook een betere rege ling komen wanneer iemand besluit om ermee op te houdeft of van plan is om te schakelen. Het intcrvcntiebclcid mag niet aan getast worden, want dit geeft nu een maal een bodem in dc markt cn is onmisbaar in het huidige zuivelbe leid. Verlaging van het interventie- niveau is overigens wel hier cn daar in diskussic. Een variabele melkbcffing is on aanvaardbaar, terwijl een wijziging van een heffing tijdens een melk prijsjaar eveneens onaanvaardbaar is. Met het bedrijfsleven zal de over heid verder tot overeenstemming die nen te komen voor wat betreft dc besteding van dc gelden die via dc mclkheffing worden geïnkasseerd. Advertentie Wij zoeken een stevige knaap van een jaar ot zeventien, in bezit van fiets ol bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan hel kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11Zierikzee, telefoon (01110) 22SS, na 18.00 uur tel privé: (01119) 660. v

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 9