V.V.V. „Renesse Vooruit" wil meer weken in hoogseizoen CULTURELE RAAD OVER REGIONALE OMROEP Lezing over drugs te Zierikzee OM DE REKONSTRUKTIE VAN EEN GEDEELTE VAN KRAAYESTEINWEG REÜNIE VAN OUD-NIEUWERKERKERS IN „ONS DORPSHUIS" Vijftig jaar geleden: eerste aansluiting op waterleiding ROYALE AGENDA VOOR VERGADERING VAN DONDERDAG 22 MAART Nieuw kantoor dit jaar gereed Gemeenteraad Wester schouwen Programma gereed Nadruk op edukatieve funktie STREEKNIEUWS Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 maart 1979 Nr. 22471 RENESSE, 12-3. Verwacht mag worden dat het nieuwe kantoor van de VVV „Renesse Vooruit" nog vóór het einde van dit jaar in gebruik kan worden genomen. HET WEEROVERZICIIT DE BILT, 13-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een oceaandepressie trekt de komende 24 tot 36 uur van het En gelse Kanaal via ons land naar Duitsland. Verwacht wordt, dat de kern van deze depressie vannacht boven Nederland aankomt om ver volgens naar Duitsland te koersen. Een zóne. met veel bewolking en re gen, die met de depressie samen gaat passeert dinsdagavond en nacht onze omgeving. De wind, die eerst uit veranderlijke richtingen zal waaien, draait woensdag weer naar noordelijke richtingen. Daarmee wordt weer koudere lucht aange voerd, waax'in opklaringen voorko men, die mogelijk afgewisseld wor den door een bui. De middagtempe- raturen zullen woensdag waarden van omstreeks 6 graden bereiken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Een 35-urige werk- week is helemaal niet zo duur als de werkgevers beweren. Het is helemaal niet waar dat het verminderen van de arbeidstijd van 40 naar 35 uur leidt 'tot een stijging van de arbeids kosten met 14 procent want die kos ten worden voor het grootste deel weer „terugverdiend" aldus drs. B. van der Laan, econoom van de in dustriebond NW, in Actie, het blad van de industriebonden FNV. DEN HAAG. Binnenkort hoopt mi nister Albeda een wetsontwerp bij de ministerraad aanhangig te maken wearin de medezeggenschap wordt geregeld van werknemers in onder nemingen met minder dan 100 werk nemers. DEN HAAG. De toestand van mi nister Peijnenburg van wetenschaps beleid, die zondag in het Haagse Westeinde ziekenhuis is opgenomen, is thans redelijk. Dit heeft de be handelende arts maandagmiddag meegedeeld. De bewindsman ligt op de afdeling hartbewaking van het ziekenhuis. DEN HAAG. Bewonersraad zowel als medewerkersraad van „Het Dorp" in Arnhem huldigt de opvatting dat ex geen kommissie hoeft te komen die een onderzoek moet instellen naar eventuele diepliggende struc turele en bestuurlijke problemen, die de goede verhoudingen dreigen te verstoren. MIDDELBURG, 12-3. Nu binnenkort een beleidsbrief van de minister van erm aan de Tweede Kamer over de regionale omroep kan worden ver wacht, leek het de Zeeuwse Culturele Raad nuttig haar standpunt ten aan zien van streekradio in Zeeland kenbaar te maken. Zjj w\jst op de belangrijke moge lijkheden die zij ziet voor een derge lijk medium in deze provincie. Zij doet dat in een communiqué dat is verschenen onder de noemer „Regio nal e omroep in Zeeland - perspek- tieven?" Naar aanleiding daax-van zou de Raad graag een informatiekampagne willen laten voeren door een buro voor mai'keting. Op die manier kun nen bevolking en vooral maatschap pelijke en culturele instellingen en organisaties in Zeeland, op de hoog te worden gesteld van het belang en de mogelijkheden van stx;eekradio, stelt de Raad. Na een beschrijving van „Wat is regionale omroep" pleit de Raad voor een streekradio met een sterk edu- katieve funktie voor Zeeland, gezien het beperkte aantal onderwijsvoox*- zieningen in deze regio, de eveneens bescheiden mogelijkheden voor vol- wassenen-edukatie en de bijzondere geografische situatie. Landelijk onderdeel „Zeeland heeft er belang bij", gaat het rapport voort," dat een streek radio in de provincie onderdeel wordt van een landelijk stelsel van regionale omroep. De centx-ale fi nanciering, die dan voor de hand ligt, kan ook waarborgen dat het programma niet beïnvloed kan wor den door de lagere ovex'heden." Wat die financiën betreft, heeft de minister van c.r.m. zich namelijk op het standpunt gesteld, dat de re gionale omi'oep in beginsel door de| regio zelf moet worden bekostigd. DEN HAAG. Maandag hebben zes tien scholieren bij de Canadese am bassade in Den Haag geprotesteerd tegen de zeehonden jacht. De scho lieren, allen uit de derde klas van de Vliethorstschool te Leidschendam, boden namens verscheidene lagere scholen uit het hele land de Cana dese ambassadeurs, dr S. F. Rae, 60.000 handtekeningen aan. i i I i In verband xnet het feit dat in een vorige vergadering de stemmen hier over staakten, werd een beslissing hieromtrent tot een volgende verga dering uitgesteld. Inmiddels is er van g.s. van Zee land een x-eaktie ingekomen. In deze brief stellen g.s., dat de bestaande klinkerverhax'ding van het gedeelte Kraayesteinseweg aan vei'betering toe is. Uit veri'ichte stroefheidsmetingen, aldus g.s., is gebleken, dat de huidige i-ijbaan de kwalificatie „zeer glad" verdient. Handhaving van de be staande klinkerverhax'ding is der halve uit oogpunt van verkeersvei ligheid zonder meer ongewenst. Bovendien wijzen g.s. erop, dat de ondex'houdskosten van een klinker- vex'hai'ding aanmerkelijk hoger zijn dan die van een vex'harding in asfalt. Het kollege van b. en w. stellen nu voor: 1. een besluit te nemen om trent het voorstel Hendi'ikse tot ver daging van de beslissing, aangezien de stemmen in een vox'ige vergade- x-ing staakten; 2. het voorstel van het kollege, hetgeen behelst, dat men met de thans vooi'liggende plannen van de Zondagmiddag hield radiopresen tator Koos Zwart, oprichter van de Stichting Drugs-Informatie (SDI) te Amsterdam, in een geleidelijk steeds voller lopend „Brogum" een lezing over zyn specialisme: drugs cn dc drugsproblematiek. Feitelijk bekeken week het infor matieve gedeelte van deze lezing niet of nauwelijks af van de vele die over di'ugs (waaronder ook koffie, thee, tabak, alkohol en zelfs een belang rijk bestanddeel van chocomel val len) gehouden worden. De wijze van presenteren en 'sprekers visie, die door de lezing gevlochten was, was echter onmiskenbaar strikt persoon lijk. De informatie werd uitex-mate hel der gegeven. Aan de hand van veel dia's gaf Zwart in duidelijke, popu laire bewoordingen een ovex-zicht van het al dan niet op de legale max'kt verkrijgbare „assortiment". Bovendien bleek hij allerminst ver stoken van een „smeuïg" soort iro niserende humor, die hij echter ook 'gebruikt om op licht-demagogische |wijze zijn - zeer stellige - meningen ite verkondigen. Zoals zijn idee om het heroïne-probleem op te lossen door het legaliseren (en zelfs tegen Jeen symbolisch bedrag verkrijgbaar imaken) van deze drug. WESTERSCHOUWEN, 12-3. Op de a.s. maandag 19 maart te houden raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen, zal weer de rekonstruktie van een gedeelte van de Kraayesteinseweg aan de orde komen. pi'ovincie akkoord gaat, dus uitvoe ring van het wegdek in asfalt, wordt daarna, afhankelijk van het resul taat v^n de onder 1 genoemde mo gelij khèid, in stemming gebi'acht. Onveilig - veilig Het idee van de fraktie van de VVD om de Kraayesteinseweg op de Hogeweg te laten uitkomen met voorrang voor het vex'keer op de Hogeweg wei'kt, aldus de provincia- le vertegenwoordigers, alleen maar gevarenvergi'otend. Het huidige kruispunt Kraayesteinseweg-Hoge weg blijkt immers een veilig kruis punt te zijn. Dit is op te mex'ken uit het feit, dat er de afgelopen 3 jaar geen on gevallen van enige betekenis zijn voorgekomen. Op de agenda staat verder o.m. de verkoop van gronden in plan Nooi'dwelle, aanvulling beleidsregels uitgifte bouwgi'ond, intx'ekking ï'aadsbesluit gx'ondvei'koop aan de hex-en C. W. Veerhoek en J. Schrier en vaststelling exploitatie-begroting plan Noox'dwelle. Op dc hoogte Ook als hij zich buiten zijn direkte „terrein" waagt, blijft Zwart stellige beweringen doen (zo zouden huisart sen volgens hem per patiënt van de ziekenfondsen een vergoeding krij gen hetgeen pertinent onjuist is). Niettemin komt hij over het alge meen goed gedokumenteerd over; hij geeft de indx'uk met vele rapporten, onderzoeken, en (vak)literatuur op de hoogte te zijn. Aan de andere kant krijgt men het idee, dat hij bepaalde meningen baseert op de opinies (dat is dus niet meteen hetzelfde als fei telijke konklusies) van derden. Wat bijvoorbeeld te denken i-an de gege vens die hij peurt uit een geschrift als „Opiumzwendel" van Cathex'ine Lamour? Op grond van welke gegevens daaruit komt hij zelf tot de - op zich aannemelijke - stelling dat het aan pakken van de heroïnc-aanmaak in Indo-China uitdraait op een politiek probleem in Washington? (Zulks in vex'band met de „link" van CIA naar de Kwo Minh Tang- legers in de „Gouden Dx'iehoek"). In zijn - overtuigend werkende - stel ligheid van bewex'en toonde hij net iets te weinig aan. Als hij het bij het rechte eind heeft, is zoiets wel jam- ïïxer. Idealisme Deze stelligheid zal wel voortko men uit het idealisme van waaruit hij al een acht a negen jaar het land door trekt om - vooral - jonge men sen te informeren over dit proble matische ondex*wex-p; overigens zon der zelf auto te rijden, waai'door zijn werk hem ekstx-a veel tijd kost. Zijn ware- idealisme maakt zijn visie in eigen ogen waarschijnlijk even waar. Een verdienste van Koos Zwart die buiten kijf staat is, dat hij door op een zeer tei'loopsc manier te wij zen op de gevax'en van bepaalde vor men van druggebruik - evenals dooi de al genoemde heldorheid - de ge heimzinnigheid er omheen wegneemt en daarmee geen enkele aanleiding geeft tot het mogelijke idee dat di'ugs gebruiken een soort heldhaf tige zaak cn een jezelf-be wij zen is binnen een kring van „ingewijden". Een dergelijk (origineel) soort pre- ventiviteit is al een stap dichter bij de oplossing van het drugsprobleem. L. N. NIEUWERKERK, 12-3. De kommissie ter voorberei ding van een in liet voor jaar le houden reiinie van oud- Nieuwerkerkers, lieeft de laatste tijd niet stil gezeten, maar heeft de datum vastgesteld en liet programma gereed gekregen. 3 Dit staat te lezen in het jaarver slag over 1978, waarbü het besluit tot nieuwbouw (in september geno men) als een der hoogtepunten staat geregistreerd. De deelname in de renteloze lening bedroeg bij het uitbrengen van het verslag f 43.050. Een tweede punt van belang betreft de ontwikkeling van het toeristisch bezoek in de re gio, vooral met betrekking tot de landelijke tendens, waar de finan ciële balans van het in en uitgaande toeristen-vei'keer een nadelig saldo van de ekonomie opleverde van f 5.000.000.000. Politieel verzoek In vei'band met gepleegde vernie lingen aan woningen en auto's in de nacht va nzaterdag 10 en zondag 11 maart, zowel te Zierikzee als te Bruinisse verzoekt de Rijkspolitie- groep Schouwen-Duiveland een ie der die daar inlichtingen over kan verschaffen zich in verbinding te stellen met de Rijkspolitiegroeo Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE Ouderavond Maltarakkers en De Jongeschool „De Maltarakkers" en de Johan Louis de Jongeschool houden op 16 maart een ouderavond in het Her vormd Vei'enigingsgebouw, waar de oudste kleuters zullen optreden. Na de pauze wordt onder andere de jeugdmusical „Onrust in de Albert Cuyp" uitgevoerd. Ds. B. Ooster broek sluit de bijeenkomst. De agenda telt een 38-tal puxxten, w.o. - als gebruikelijk - een lijst van ingekomen stukken. Inzake het treffen van voorzienin gen om de Nobelpoort geschikt te maken voor gebruik door verenigin gen e.d„ is advies gevraagd aan de kommissie publieke werken. De ge raamde kosten zijn f 226.928,maar het kollege acht het niet verantwoord een dergelijk bedrag voor het be oogde doel tc voteren. De Nobelpoortruimten lenen zich niet voor multifunktioneel gebruik, op grond van konstruktie en inde ling en bovendien staan op de ur- gentielijst van de gemeente dringen der projekten. Geen gebruik derhal ve voor derden van de Nobelpoort. Voorgesteld wordt de woning Nieuwe Haven 109 te verhui'en aan de voormalige havenmeester, de heer A. C. Berrevoets. Voorgesteld wordt de bestemmingsplannen Malta I en Malta II te wijzigen. Idem voorbereidingsbesluit „Karsteil", Maximum Wat Renesse betreft is de bezet ting in het hoogseizoen niet zo'xi pro bleem. Menigeen is zelfs van mening dat voor een aarvaardbaar dienstbe toon en rekreaticmogelgkhcid voor ieder zijn smaak het maximumnivo wel zo ongeveer is bereikt. Belangrijker is het aantal weken hoogseizoen te vergroten, stelt Re nesse Vooruit. Zij geeft daarvoor twee manieren aan-: een nog betere spreiding van de schoolvakanties in Nedei'land (liefst geen kollektieve bedrijfsvakanties) en voorts een be- tex'e aansluiting in met name Noord- rij nland-Westf alen. Tweede vakantie Tevens zou men graag meer aan dacht gevestigd zien op de tweede vakantie in eigen land. De provincie Zeeland krjjgt onder andere dit jaar extra aandacht in de zgn. regio-kam- pagne van het NBT. Vei-volgens somt sekretaris E. Hop een aantal voorbeelden op, waarmee de toeristische bedx'ijven en instan ties het toerisme in Nederland en de regio kunnen bevorderen. Wat de regio beti-eft acht hij de aanduiding „Kop van Schouwen tot Natuurmo nument" in dit opzicht van positieve Olieboliendag Zaterdag 17 maart ox'ganiseert de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" een oliebollendag in het kader van de aktiviteiten m.b.t. de viering van het 150-jarig bestaan der harmonie in 1980. 's Morgens vanaf 9 uur komen de leden de huizen langs met de olie bollen. i.v.m. een schetsplan. voor het uit breiden van de woning van de heer D. Olthoff (Karsteil 6) en het bou wen van een garage aan de Kapelle- stx-aat. Beroepschrift' Op grond van een uitspraak van de Kommissie P.W. moet een be roepsschrift van Zuidervaart Vast goed Exploitatie te Maarssen, m.b.t. de uitbouw van de achterzijde van het pand Havenplein 3, gegrond wor den verklaard. De zaak wordt aan de raad voorgelegd. Voorgesteld woi'dt een eenmalige subsidie te ver lenen van f 277,50 aan de Damvere niging „Zierikzee". Voorgesteld wordt eenwijziging van de Legesverordening. Idem een (tweede) wijziging van de verorde ning op de heffing van invordering van de Hondenbelasting. Een voor stel heeft betrekking op verpachting van de jachthaven aan de „Maas" te Rotterdam. waarde. Een negatief punt acht hij de gei'iixge aanwezigheid van slecht- weer-akkommodatie in Renesse. Vraagbaak Vei'heugd is men over de uitgave van een nieuwe Vraagbaak, waar voor de voorbereidingen zijn getrof fen. De voi*mgeving is aangepast aan de huidige inzichten bij het ANVV, zodat men verwacht dat de nieuwe vraagbaak een goede gids zal zijn voor de toerist. Jaarvergadering „Philatelica" Op de jaarvergadering van de int. ver. „Philatelica" afd. Schouwen- Duiveland, maandag 19 maart in het „Huis van Nassau", zal onder meer een veiling woi'den gehouden. Te vens wijst men op de postzegelvei ling in Goes, op 27 en 28 april. Voorlichting huishoudschool Donderdag aanstaande (15 maart) wordt een voorlichtingsmiddag ge houden door de L.H.N.O. (huishoud school). Dan zullen de leerlingen van zesde klassen, ouders en oudercom missieleden worden ontvangen. De leex'lingen worden die middag in staat gesteld wat lessen bij te wonen. BURGH Grotere verkoopruimte Fa Gebr. Verton in Burgh heeft opnieuw een groot stuk verkoop- ruimte aan het reeds bestaande pand bij gebduwd. Zaterdag 17 maart is deze showroom vooral van rollend materieel op twee wielen voor het publiek geopend. Vi'ijdagavond een bezichtiging voor genodigden. SCHARENDIJKE Kledinginzameling Ook te Scharendijke wordt een kledinginzameling gehouden voor „Mensen in Nood" en wel op don derdag 15 maart in „De Putxneet". Voor tijd: zie agenda. KERKWERVE Kledinginzameling Ook te Kerkwerve vindt een kle dinginzameling plaats en wei op doxiderdag 15 maart a.s. (12.00 uur): Kontaktadres is: mevrouw F. de Jong-de Ruijter, Rengerskerkestraat 10, Kerkwerve. Telefoon 2545. BROUWERSHAVEN W.S.V. „Brouwershaven" De watersportvereniging „Bi'ou- wershaven" houdt op zaterdag 17 maai't a.s. in het Tonnemagazijn de 13e Algemene Ledenvergadering. Des avonds is er een gezamenlijke maal tijd in de vorm van een uitgebreid lopend buffet. Nadien wordt gedanst. DREISCHOR Solistenconcours „Crescendo" DREISCHOR, 12-3. De uitslagen van het onderling solistenconcours van „Crescendo" zijn: Leerlingen: 1. Karin Jakobsen (althoorn) 43Vi punten; 2. Johan v. d. Linde (bugel) 41 Va punten; 3. M. Remeeus-Klippel (sopr-sax) 42 pun ten; 4. Chris Tettero (bariton) 36 punten; 5. Anneke Jakobsen (cornet) 42 punten; 6. Jolanda Fonteine (mei lof onium) 36 punten; 7. Ellen Kloet (trompet) 38 punten. Senioren: 1. Gradus Heijboer en Kees Roggeband (slagwerk) 39'/a punten; 2. A. Geelhoed (bugel) 32'/a punten; 3. P. van Donge (bes-bas) 49l/s punten; 4. M. L. v. d. Weijde- Smits (tenor-sax) 50Va punten, P. L. v. d. Weijde (bugel) 50Va punten; 5. Ernst Braacz (trompet) 50Va punten; 6. A. Struijk en Tonnie Tetlei'o (slagwerk) 48 punten; 7. L. J. v. d. Weijde (trombone) 44 punten; 8. J. v. d. Linde-Waasdorp (mellofonium) 44 punten; 9. J. J. v. d. Linde (es- bas) 42 punten; 10. L. Raamsdonk, (sopi'-sax) 44 punten; II. P. L. v. d. Weijde (bugel) 48 punten; 12. A. J. de Bil (althoorn) 46 punten; 13. D. de Bil (bugel) 43!/a punten; 14. M. L. v. d. Weijde-Smits (tenor-sax 46 punten; 15. C. van Dixhoorn (bugel) 46 punten; 16. P. L. Quist, (bai'iton) 44 punten; 17. W. van Wallenburg (cornet) 52f/s punten. De wissel beker voor slagwerkers wei'd gewonnen door het duo A. Struijk en Tonnie Tettei'o; de wis selbeker voor blazers ging naar W. van Wallenburg. BRUINISSE Pensionering De heer Ph. Steketee, opziener der visserijen en belast met diverse werk zaamheden op het Gx'cvelingcnmecr. Krammer en Volkerak. gaat per 30 april 1979, wegens het bereiken van dc 65-jarige leeftijd, met pensioep. In zijn plaats is benoemd de heer P. van Dijke, thans nog wachtmees ter der rijkspolitic te water en ge- stationneerd te Hansweert. Ouderavond De heer S. Soesman, con-rektor van de R.S.G. Zierikzee zal donderdagavond (15 maart) een le zing houden over de „Overgang la gei'e sehool-voortgezet onderwijs." Hij spreekt dan tijdens de jaarlijkse ouderavond van de Openbai-e Basis School. Dc reünie zal plaats vinden op za terdag 21 april, in „Ons Dorpshuis" tc (uiteraard) Nicuwcrkcrk. In to taal hebben zich thans niet minder dan 156 dcclncmcrs(stcrs) opgegeven. De bijeenkomst gaat een hele za terdag in beslag nemen, 's Morgens /.al medewerking worden verleend door de muziekvereniging „Oefening en Uitspanning", terwijl 's middags die muzikale taak is toebedeeld aan de drumband. Herkennismakiug Van 9-11 uur vindt dc herkennis making plaats van dc ouddorpsgeno ten, waarvan velen naar valt aan te nemen - elkaar in jaren xxiet ge zien hebben. Geen wonder trouwens, want ze komen uit vrijwel alle delen van ons land naar hun vroegere woonplaats. Geschenk Een officiële vcx'tcgenwoordiging van het gemeentebestuur van Dui- veland zal aanwezig zijn cn die is intermediair voor het in ontvangst nemen van een herinneringsgeschenk voor dc gemeente. Van 12.30-14.00 uur wordt een koffietafel geserveerd. In de middog- xircn volgen dia's en 3-minuten-vcr- halen door gasten, gastheren cn gast vrouwen, onder het motto: „Weet je nog". Om 17.30 volgt het officiële af scheid. Promotor van het geheel is de heer J, v, d. Graaf le Rijnsburg. Gisteren maandag) was hei precies vijftig jaar geleden, clat de eerste aan fluiting op de waterleiding werd verricht. Dat gebeurde naar een pand in de Lange Nob»lsiraul, v:aar nu fysiotherapeut A. A. van Goethem is geves tigd. Tocndcrt fd Wtrü het pand bewoond door de heer A. P. van der Weide, distijds rooirirter ran het Waterleidingbedrijf. ZIERIKZEE, 12-3. Op donderdag 22 maart wordt ten stadliuize een vergadering gehouden van de gemeente raad, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester. V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3