Hoe 11 met een rekening bij de Rabobank slagvaardiger zaken doet. "S Rabobank 9 L WINTERTARWE SCHIJNT STRENGE WINTER GOED DOORSTAAN TE HEBBEN Hoge vangsten kabeljauw en stijging van platvis Jonas - een klein meesterwerk van terugblikken en doorgaan „Bru-tèn" krijgt wél banen maar geen klubhuis 5 Landbouw-lichtpuntje De Rabobank publiceert een nieuw „Open boek'.' Wie ons kent, noemt ons slagvaardig. GOES, 5-3. Op de jongste hoofdbestuursvergadering van de ZLM werden allerlei sombere geluiden ge hoord, maar werd toch ook een optimistisch bericht vernomen: de wintertarwe schijnt de strenge vorst goed te hebben doorstaan. De uitspraak was van de heer H. C. van der Maas. in het kader van zyn akkerbouwoverzicht. De laatste we ken werd er door de akkerbouwer dienaangaande geleefd tussen hoop en vrees. Zo te zien behoefte er in het ZLM-werkgebied gelukkig geen rekening gehouden te worden met vervangende gewassen, die dan na het uitrijden van de tarwe in maart of april gezaaid hadden moeten wor den. Geen zaak om zo maar even aan voorbij te gaan, want tarwe neemt een derde deel van de totale opper vlakte in het zuidwestelijke akker bouwplan in. De aardappel januari-inventarisa- tie suggereert dat er per 20 januari j.l. een voorraad was die ongeveer 130.000 ton groter was dan vorig jaar op dezelfde datum. Deze-gege vens hebben gelukkig vooralsnog geen ongunstige invloed gehad op de prijs die momenteel rond de kost prijs van dit produkt schommelt. Faktoren Het verdere prijsverloop van de konsumptieaardappelen zal van deels nog onduidelijke faktoren af hangen, zoals: verdere ontwikkeling van de ex port mogelij kheden vorstschade aan de voorraden in Frankrijk, Duitsland en andere lan den het aandeel van de pootaardap- pelen in de totale voorraad, alsmede het deel van de pootaardappelen dat in de konsumptiesektor en of via de Stopa in de veevoedersektor terecht zal komen het opnamevermogen in de vee voedersektor in de komende maan den de al dan niet trendmatige toe- of afname van de binnenlandse kon- sumptie van verse aardappelen, zo wel als de verwerking in de indu strie. Van der Maas toonde zich ingeno men met het feit dat de vraag of er extra fondsen moeten komen ter bevordering van de aardappelafzet, nu ook de aandacht heeft van de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap. De verkrijging van deze extra fondsen is bij herhaling de wens ge weest van de ZLM. Hij onderstreepte hierbij echter nogmaals en met zeer grote nadruk dat bij dit alles een daadwerkelijke nationale overheids bijdrage in feite onmisbaar is. Of dit dan via het ministerie van landbouw of via ekonomische te bewerkstelli gen zal zijn is ons om het even. Uien Ook het ZLM-voqrstel om de noodzaak om ten behoeve van uien tot het vormen van een afzetbevor deringsfonds te komen ,meer gestal te te geven, heeft inmiddels in eer ste aanleg de aandacht van de Hoofdafdeling Akkerbouw gekregen. De voorzitter van de akkerbouw- kommissie onderstreepte nogmaals het belang van een sterke nationale uienexportbevordering. De wereld- uienproduktie was in '78 ongeveer 23 miljoen ton (1979 17,5 miljoen ton) Het Nederlandse aandeel hierin is slechts 2 °/o. In de internationale handel in uien (dus de export) die met miljoen ton slechts 6V2 °/n van de totale produktie uitmaakt, neemt Nederland echter met 325.000 ton een kwart voor haar rekening. De Nederlander zelf gebruikt slechts 3VI' kg uien per jaar en dat is zeer weinig. Een gerichte afzetbe vordering, gekoppeld aan stringente kwaliteitsregelingen, is en blijft daarom zeer opportuun. Het suikerbietenkontraktenstelsel biedt nog steeds zorgen en frustra ties konstateerde Van der Maas. Er moet rekening meegehouden, dat he laas wederom het gros van de bie tentelers, de helft of meer, in de zaaiperiode niet zullen weten waar ze ten aanzien van hun definitieve quotumtoewijzing aan toe zijn* Er cirkuleren berichten van telers •die de ongeloofwaardige toewijzing van 10.000 tot 11.000 kg suiker per ha hebben gekregen. Dit had voor komen kunnen worden wanneer de door de ZLM bepleite werkwijze was gevolgd nl. een referentiesy steem waarin alleen de werkelijk geleverde kilogrammen suiker uit het verleden per teler en niet de (papieren) hektares bepalend ge weest zouden zijn, C-suiker Er blijken twijfels te zijn bij de teler in verband met de toepassing van het kontraktenstelsel in geval landelijk geen C-suiker geprodu ceerd zal worden. Er mag geen misverstand bestaan over het feit dat dan ook per indi viduele teler geen konfrontatie met een C-prys plaats zal vinden: onaf hankelijk van de quotumtoewijzing van die individuele teler. Tot slot merkte de heer Van der Maas nog op dat uit het onlangs ge publiceerde LEI-rapport over „Be drijf soppervlakte en Rendement" in het Zuidwesten" blijkt dat daar wordt uitgegaan van een bedrijf van 40 ha in de zuivere akkerbouw als fatale grens, waarbij als konklusie gesteld mag worden: schaalvergro ting niet als middel, maar als doel. „Wanneer men daarnaast een uit spraak van de heer Slot van het ministerie van landbouw legt die zegt dat een akkerbouwer op zijn bedrijf meer gebruik moet maken van onbetaalde arbeidskrachten uit het gezin om hét hoofd boven water te houden, kan daaruit gekonklu- deerd worden, dat er op zo'n manier misbruik wordt gemaakt van de rekkracht van de kleine zelfstandi ge". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND RIJSWIJK (Z.-H.). Het Produkt- schap voor Vee en Vlees is ernstig ongerust over de akties van Franse boeren om dé invoer van onder meer Nederlands varkensvlees te belemmeren. Het heelt van die on gerustheid blijk gegeven in tele grammen aan minister Van der Stee van landbouw en aan EG-land- bouwkommissaris Gundelach. DEN HAAG. Minister Albeda van sociale zaken meent dat gedwongen 'ontslag voor het personeel van Ne- derhorst vermijdbaar zal zijn. Hij zei dat woensdag in de Tweede Kamer, bij de voortzetting van het debat over het niet-doorgaan van de inte gratie van Nederhorst-Bouw in de OGEM. ETTEN-LEUR. De 28-jarige Johan van Elck uit Haarlem is dinsdag middag bij sloopwerkzaamheden in een bedrijfspand in Etten-Leur om het leven gekomen. Terwijl hij bezig was een zijmuur om te trekken, stortte het dak in. Het slachtoffer werd door het dak bedolven en was op slag dood. LEIDEN. In de.Leidse binnenstad beginnen volgende week dinsdag de opnamen voor de Nederlandse speel film „Kort Amerikaans", naar het gelijknamige boek van Jan Wolkers. De film wordt voornamelijk opgeno men op de oorspronkelijke, door Wol kers beschreven, plaatsen in Leiden. ROTTERDAM. De monumentale boerderij „De Heuvel" in Pernis moet tegen de vlakte. B. en w. van Rotter dam hebben een sloopvergunning af gegeven, omdat een reddingsaklie geen gegadigde heeft opgeleverd, die dit gebouw uit 1850 wil kopen en res taureren. DEN HAAG. De regering vindt in schrijving van mr. Joseph Luns, de sekretaris-generaal van de NAVO, bij de NSB van 1933-1936 geen reden om een „initiatief met betrekking tot de huidige funktie van betrokkene" te nemen. Dit heeft minister-presi dent Van Agt disdag geschreven aan de Tweede Kamer. DEN HAAG. Het PvdA-bestuur vindt dat de eigen leden geaktiveerd moeten worden tot deelname aan akties die zich richten tegen de meest schrijnende noden in de we reld en aan het werk in maatschap pelijke ogranisaties die opkomen voor groepen tot wie ook de PvdA zich richt. Een „Ziejook"-voorstelling- De Noordzeekottervloot (Van een medewerker) Door de Noordzeekottervloot, voor al die boven de Nieuwe Waterweg, wordt de laatste weken door de vis sers op rond vis, bijzonder veel ka beljauw gevangen. Maar ook de aanvoer van andere vissoorten (platvis) steeg aanzienlijk, waarbij de tongprijzen een aanzien lijke veer moesten laten. De schol- prijzen bleven ongeveer konstant, maar ook de prijzen van de rond vis gingen door de grote aanvoer om laag. Om dichter bij huis te blijven in de week van 26 februari tot 3 maart, durfde men 's maandags de reis 1 aar de Waddenzee nog niet aan, maar dinsdag waagde een aantal Advertentie De verslaglegging van de mutaties kan aan uw eigen administratie worden aangepastdal kan niet alleen werk besparen, maar ook een beter inzicht geven. Uw binnenkomende betalingen kunnen versneld worden door gebmik te maken van een incasso systeem. Als ondernemer moet u kunnen rgkenen op snelle overboeking van uw betalingsopdrachten. Dal mag u bij de Rabobank. Zij vertelt u h' graag hoe het nog sneller kan. flll^ De Rabobank heeft 3100 vestigingen en miljoenen rekening houders. Daar zitten ook veel van uw cliënten bij. Dat kan gunstig zijn voor het verloop van uw betalingsverkeer. Graag ontvang ik de brochure: Rekening courant Geld via de Rabobank. (Firma)naam:l_ _iliiiIIil T.a.v. Dhr./Mevr.:jii i i -iL_ Adres:IIIiil_l_jiiiIIi Postcode: _iiiiL__Plaats: _i_ U kunt deze bon opsturen naar de Rabobank in uw woonplaats of ongefrankeerd zenden naar de Centrale Rabobank, Antwoordnummer 700, 5600 VB Sndhoven. geld en goede raad kwekers toch de stap om te vertrek ken. Vooral in het Noord Hollands ka naal had men nog veel last van ijs, zodat de reis langer duurde dan nor maal, 'maar de beloning voor een goede prijs voor de aangevoerde Waddenzee-mossels maakte alles gced. Maandag 5 maart vertrok dan ook de gehele vloot, naar het noor den om orde op zaken te stellen op de percelen, (nieuwe bebakening enz.) en in de hoop met een vracht mos selen terug te kunnen komen. Maar de berichten die men uit het noorden mee brengt zijn voor velen in mineur gestemd, de mosselen laten zich moeilijk vangen, of ze zijn mogelijk door het ijs verdwenen, de mosselen rijn sterk getrost en dergelijke klach ten. Alain Tanner Op vrijdagavond 9 maart vertoont Filmkring „Ziejook" in de Concert zaal „Jonas, qui aura 25 dans l'annce 2000" van Alain Tanner, met daaraan voorafgaand „The Pharmacist" met de eertijds beroemde Amerikaanse vaudeville- en filmkomiek W. C. Fields. Alain Tanner is een van de ci neasten door wiens werkstukken de aandacht van de Nederlandse cine fielen in 1975 op „de Zwitserse film" werd gevestigd; anderen zijn Go- retta („l'Invitation", „La Dentelié- re"), Souter en Roy. Dat was een beetje laat, gezien hel feit dat Go- retta en Tanner al in de jaren vijf tig samenwerkten en er toen zelfs al een dockumentaire van het tweetal, „Nice Time", in Nederlandse roula tie was. In de jaren zestig echter werkten zij voor de Zwitserse tele visie en zodoende kwamen er geen nieuwe films van hen af. In 1968 vormde Tanner, samen met o.m. de genoemde filmers, de „Groupe 5", welke low-budget-films ging maken voor zowel televisie als bioskooprou- latie. „Charles, mort ou vif" was het eerste produkt van deze groep, dat later pas in Nederland werd ver toond. Inmiddels hebben Goretta's en Tanners scheppingen hun weg naar de Nederlandse bioskopen en filmhuizen overduidelijk gevonden. Groots Na „La salamandre", „Le retour d'Afrique en „Le milieu du monde" volgde in 1977 de Nederlandse pre mière van „Jonas", die Tanners grootst opgezette film genoemd zou kunnen worden. In die zin, dat hij deze keer een achttal hoofdrolspe lers heeft, die elk hun eigen verhaal hebben. Deze afzonderlijke verha len zijn weer verweven tot één groot verhaal. Het scenario is (dus) tamelijk kompleks, waarmee Tanner in ver gelijking tot zijn vorige films in de breedte is gaan werken. Wat overi gens niet wil zeggen, dat hij in „Jonas" minder diep is gegaan dan voorheen. Hij heeft met zo'n „dub bele" klus natuurlijk wel meer tijd nodig om zijn verhaal le doen. Jaren '60 In „Jonas", die in het jaar 2000 vijfentwintig wordt" (voluit) laat de Zwitserse cineast ons kennis maken met een aantal van zijn (fictieve) landgenoten. Het zijn dertigers van de jaren zeventig, mensen die als jonge volwassenen - aktief of passief - de vernieuwingen van de jaren zestig hebben meegemaakt en daar de invloed van hebben onder gaan. Zij zijn dan ook gedesillusio neerd door de „Grote Matheid", de regressie in de jaren zeventig en de repressie door het „Establishment", die wat nieuw (verworven) was „ab sorbeerde" tot de gevestigde een heidsworst. (Een van de spelers zegt dan ook - in woorden van gelijke strekking - ondermeer: het kapita lisme steunt op krises, het 'kan niet zonder hen bestaan, want het houdt zich ermee in stand. Als het systeem bedreigd wordt, wordt een krisis uitgelokt om de progressieve krach ten er weer onder te krijgen: ener- giekrisis, werkloosheid etc.). 1968 In Tanners visie is 1968 een be langrijk jaar. Toen werd de studen tenopstand door de Franse autori teiten neergeslagen: de (kleine) re volutie was mislukt, het massale verzet gebroken. En dat kwam niet alleen door de samengebalde krach ten van de „gevestigde orde", maar evengoed door de onderlinge ver deeldheid binnen de „Beweging". Een van de hoofdpersonen in „Jo nas" is - dan ook - een man die de teleurstelling van mei '68 niet heeft kunnen verwerken en een uitgeblust bestaan leidt (hij is er zich van be wust) als een in zijn vrije tijd zwaar gokkende krantekorrektor. Hij komt nog één keer in aktie als hij een ge val van grondspekulatie aan de weet komt, die ten nadele is van de boe ren en tuinders in zijn streek. Hij gaat letterlijk de boer op, in zijn eentje. Het „kleine verzet" Zo komt hij in kontakt mei gene ratiegenoten die zich op hun eigen wijze verzetten tegen de bedreiger van de individualiteit, de gevestigde orde. Zoals een jonge vrouw die het zoekt in tantra-yoga, een arbeider die tuindersknecht wordt, een leraar met uiterst onorthodoxe lesmetho den, een boer die zich vermeit in het dierenrijk, een kassière die voor be jaarden en behoeftigen een „speciaal tarief" heeft, dat bepaald niet door haar baas is ingesteld. Het kleine verzet dus, nadat het massaal verzet geen effekt heeft gehad. Deze men sen gaan bij elkaar wonen, of on derhouden op zijn minst een gere geld kontakt. Walvis Een hoogtepunt in het groepsge beuren is de geboorte van de zoon van een van hen, de eersteling van wat zou kunnen zijn een nieuwe generatie. Voor hem wordt de naam „Jonas" gekozen, omdat hij 25 zal zijn als de walvis van de 20e eeuw hem uitspuwt in een nieuwe tijd, waarin hij dan dezelfde leeftijd heeft als zijn ouders in de hoopvolle jaren '60. Zijn ge boorte echter valt samen met het einde van de opgaande lijn in het groepsgebeuren. De oorzaak is o.m. (een nieuwe!) onderlinge verdeeld heid, veroorzaakt door de vrouw van de „dierenrijk-boer", die het bedrijf geschaad ziet door de ludieke aktiviteiten van de groep en dat be lang op konventionele wijze verde digt. De geschiedenis herhaalt zich - zoals de leraar zijn leerlingen ook al had uitgelegd. De groep valt uit elkaar, iedereen moet weer zijn eigen weg zoeken. De weg door de jaren zeventig, die niet, idealistisch, in groepen kan worden afgelegd zoals in het voor gaande decennium. Opnieuw? Het enige wat van de groep overblijft, zijn de portrettekeningen op een muur, die gemaakt werden door het eigen schoolklasje van de groepsgemeenschap. Als Jonas zijn eerste pasjes'zet, ziet hij deze laat ste sporen van een ambiance die hij niet heeft gekend noch ooit hele maal zal kennen. Op de al verva gende portretten zet hij zijn eerste krijtkrassen: hij gaat zijn eigen te keningen maken „Is there hope for the future?" iioop Dat is ook wat de figuur „Jonas" belichaamt: de hoop, een nieuwe kans. Hijzelf komt alleen aan het eind in beeld: zijn „voorland" is geschilderd, maar met hem begint het eigenlijke verhaal pas - ergens rond het jaar 2000; in of rond Gc- nève, de stad die meer mannen die de geschiedenis hebben veranderd heeft voortgebracht. De film is - konkluderend - een retrospectief tijdsdocument, de ana lyse van een groepsproces, een bij drage aan de „legende"-vorming tond de jaren zestig, een politiek komitfentaar, weemoedig, optimistisch maar berustend (de geschiedenis herhaalt zich), een idylle, een fabel - die prachtig verfilmd is - en eigen lijk ontroerend. Een klein meester werk. Ruim dertig leden waren aanwezig op de ledenvergadering die de ten nisvereniging „De Bru-Tèn" hield in hotel Storm te Bruinissc. een aantal waarover voorzitter Grocncveld ver heugd was. Dc opkomst was waar schijnlijk groot, omdat onder ande re bekend gemaakt zou worden, hoe ver het stond met de nieuwe tennis banen. De voorzitter moest hierover echter een aantal mededelingen doen, die niet allemaal even opgewekt klonken. Na de raadsvergadering, waar be sloten was twee banen aan te leg gen plus een klubgebouw, terras en oefenkooi, was namelijk gebleken dat de verwezenlijking van het to tale plan toch nog op moeilijkheden zou stuiten. De voorzitter deelde mee, dat de beide banen hoogstwaarschijnlijk wel direkt aangelegd kunnen worden, maar het klubgebouw zal nog wel even op zich laten wachten in ver- l-rnd met een artikel 19 procedure die hierop rust! liet geheel zou niet passen in het bestemmingsplan. Toch sprak de vergadering er zijn voldoening over uit. dat het ve e werk door het bestuur verricht, door het gemeentebestuur bekroond werd met inwilliging van het ver zoek. De bestuursleden Aert de Looff cn Wim Vonk werden bij akklama- tie herkozen. Als nieuwe bestuurs leden werden gekozen de dames .1. van Gelder-van Asdonck en J. v. d. Ouden-Koopman.. De vergadering stemde in met het voorstel om te komen tot een kon- tributieverhoging. Verder werden mededelingen gedaan omtrent deel name aan de kompetitie. De vereni ging zal komend jaar meedoen met twee herenteams, één damesteam en cén gemengd team. Een trainer is in samenwerking met andere ver enigingen van Schouwen-Duiveland gevonden. Als trainer voor de jeugd van de vereniging zal gaan optreden Frank Mous, die hiervoor een opleiding heeft gevolgd en nu bevoegd is. Verschillende kommissies werden tenslotte nog geformeerd om het ko mend tennisseizoen zo optimaal mo gelijk te kunnen laten verlopen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 5