Waterschapsbestuur besloot tot ombouw installatie te Zierikzee Regio- ambtenaren hoorden over bezuiniging LAATSTE DIJKVERBETERINGSWERKEN GAAN ZEVEN MILJOEN GULDEN VERGEN Musical over Unie van Utrecht voor christelijk schoolonderwijs KRING SCHOUWEN-DUIVELAND Z.L.M. RICHT ZICH TOT DE MINISTER u^et^enland Ati Dijckmeester op avonil VARA Naar zuiverder toekomst Kras op ,De Aardappeleters' INGEZONDEN STUKKEN Waterschap Schouwen-Duiveland Zorgen in de landbouw ZIERIKZEE. 6-3. Na de nodige aanvullende informatie vanachter de bestuurstafel en enige disKussie, besloot het algemeen bestuur van het Waterschap Schouwen-Dui\ eland, tijdens de vergadering in 's Landska- mer, onder voorzitterschap van dijkgiaaf A. M. Geluk, tot ombouw van de rioolzuiveringsinstallatie aan de Boerenvyec te Zierikzee. Aan het voorstel was een ander voorafgegaan, n.l. tot overname van bedoelde installatie van de gemeente Zierikzee, voor de boekwaarde per 1 januari 1975 van f 326.296,64. (Vervolg van pag. 1) Toeslag bouw-cao Een mededeling via de publici teitsmedia van de minister van bin nenlandse zaken betreffende het niet-verwerken van de toeslag bouw- cao in de trend der ambtenarensala rissen, leidde vervolgens tot de sta- kingsakties van 6 december jl. De akties werden gestaakt toen de mi nister die verwerking weer be spreekbaar maakte. Thans wordt een uitspraak van de SER in deze zaak afgewacht. Het overleg over de salarissen werd in januari heropend. Toen, zoals gezegd de afdelingen geen eensgezind standpunt vormden, besloot de minister zelf met bepalin gen te komen. „Helpen de bezuini gingsvoorstellen nou ter bevordering van de werkgelegenheid", vroeg de heer Van de Schreur zich af. Hij had de vraag ook aan de minister voor gelegd. Deze was van mening, dat meer investeringen verwacht kunnen wor den als deze bezuinigingen doorstro men naar het vrije bedrijf. Spreker omschreef deze opvatting als „naïef optimisme". Uit de uitspraken van werkgeversvoorzitter Van Veen zei hij te hebben afgeleid dat het be drijfsleven dit geld zal gebruiken voor rentabiliteit, winst en in stand houden van het bedrijf. Aftoppiug De aftopping van de loonstijging boven i' 45.000 noemde de heer Van de Scheur daai-entegen wel een maatregel van zeer groot belang voor de werkgelegenheid. Deze af topping wil zeggen dat maximaal f 450,prijskompensatie per pro cent prijsstijging wordt toegekend. Het ABVA-voorstel dit hierdoor vrijkomende geld te besteden aan de realisering van vervroegde uittre ding werd volledig door de minister overgenomen. Niet zonder trots wees de tweede bondsvoorzitter erop dat reeds in hel eerste half jaar van 1979 hierdoor f 100 miljoen zal vrij komen voor vervroegde uittreding (62-, 63-jarige leeftijd) en daarmee samenhangende opvolging door (werkloze) jongeren. Hg zei dat nog nader gesproken zal worden over de kontrole op deze maatregel en over het feit wie dit fonds gaat beheren. Derhalve kreeg de inleiding van de heer Van de Scheur, die grotendeels was geken merkt door ambtenaren-mineur een positief slot. Een ander bestek heeft betrekking op het aanbrengen van bestortingen op de onderzeese oever voor Suzan- na's en Kistersinlaag. Het werk wordt uitgevoerd door B.V. Dekker Zn. te Papendrecht. Voor het werk zijn 100.000 ton fosforslakken nodig en de uitvoering vergt een be drag van f 1.880.000 het is voor 100 subsidiabel en kan per 1 april voltooid zijn. Zuidhoek en Gouwcveer Zeer belangrijk is een werk dat zal worden uitgevoerd door de Gebrs. Roomers, t.w. het verhogen en verzwaren van de zeewering van de Zuidhoek en de Gouweveerpolder en het uitvoeren van verbeterings- werken aan de zuidkant van Schou wen (Pikgat). Met het werk is een Tar zake wordt een geldlening afgesloten voor een zelfde bedrag (f 326.296,64) met een looptijd van 17 jaar, tegen een rente van 4Va °/o per jaar bij de gemeente Zierikzee. Wat de ombouw betreft, is - vol gens mededeling van de voorzitter - een principeplan ontvangen, waar toe hebben bijgedragen de eigen Technische Dienst van hot Water schap, het Bureau Witteveen Bos, G.S. van Zeeland, de gemeente Zie rikzee, Rijkswaterstaat te Middel burg en de Inspektie van de Volks gezondheid* Eerste fase De eerste fase van de ombouw gaat een bedrag vergen van f 800.000 a f 1 miljoen. Gepoogd zal worden met het werk dit voorjaar te begin nen. Vraag is nog of een lozingsput moet worden verplaatst, m.a.w. of een persleiding moet aangelegd naar of in de richting van Prommelsluis. Zou dit moeten, dan is een bedrag nodig, dat het dubbele bedraagt van het thans genoemde. De verbetering van de waterkwa liteit zal enorm zijn en gaat van 10 °/o naar 90°/o zuivering, hetgeen uiter aard de omgeving van de installatie ten goede komt. Het benodigde be drag moet „samen worden opge bracht". Men vindt het straks terug in de heffingsaanslag. Woensdag BRUINISSE, 8-3. De Vereniging tot bevordering van Chr. schoolon derwijs te Bruinisse heeft de jaar lijkse ledenvergadering gehouden. Vóór de pauze lieten leerlingen uit de zesde klas zien en horen hoe de Unie van Utrecht tot stand kwam en welke betekenis daaraan moet wor den gehecht. In een musical, gemaakt door de leerkrachten, riepen de leerlingen achtereenvolgens o.a. de hunebed bouwers, Batavieren, Romeinen en Noormannen tot leven..Nadat Karei de Vijfde en Philips de Tweede „hun opwachting hadden gemaakt", resul teerde het geheel in het voorlezen van de proklamatie, die de oprich ting. van.de Unie van Utrecht beze gelde. Hierbij werden liederen gezon gen uit die tijd, zoals „Wilt heden nu treden" en „Mijn schild! ende be trouwen". Een geweldig applaus van de vele aanwezigenbekroonde hetoptreden van de leerlingen. Het was een goede „generale" voor de leerlingen, omdat Bruinisse op zaterdag 19 mei mee zal doen aan het herdenkingsspel in Utrecht. In zijn openingswoord stond de voorzitter, de heer H. Schot, stil bij de zeven maanden dat de nieuwe school nu in gebruik is. „Een ieder heeft zijn plaats gevonden en voelt zich geweldig thuis". .Hij wees. ieder op de grote verantwoordelijkheid ten aanzien van de opvoeding van hun kinderen. „Het christelijk onderwijs wil helpen bij de moeilijke opdracht om als beelddrager van Schepper cn Heer door het leven te gaan". Tot zyn grote vreugde kon hg mee delen dat sinds 1 januari een derde leidster was benoemd aan de kleu terschool. bedrag gemooid van f 5.265.000. De bedoelde aannemersmij heeft al eer der soortgelijke werken uitgevoerd in het gebied van het waterschap. Voor de uitvoering moet klei aan gevoerd worden bij het strandje van Ouwerkerk (8000 ros). De klei komt uit het Sloegebied en is van goede kwaliteit. Later moet nog eens 7000 nv' wor den aangevoerd voor het werk bij Pikgat. De klei kost twee ton, plus btw cn daar komen nog bij de aan koopsommen voor gronden, zodat het geheel - volgens de. dijkgraaf -f7 miljoen gaat besommen. O.m. moet het woonwagenkamp worden ver plaatst. Akkoord Den Haag gaat met het geheel ak koord. met dienverstande dat vond ter zake een bespreking plaats te Middelburg. Aanvullende werkzaamheden De aanleg van een persleiding wordt thans nog prematuur geacht. Beter lijkt - daartoe besloot men - het werk van-de ombouw eerst uit *e voeren, dan het effekt af te wach ten en te zien of in de -toekomst aan vullende werkzaamheden nodig zijn. Ter zake van de plannen m.b.t. de zuiveringsinstallatie is recentelijk kontakt opgenomen met de Belan gengroep Poortambacht. Het D.B. zette de plannen uiteen en deze kwamen zeer positief over bij de belanghebbenden. De heren Vos en Den Boer waren kontent over de voortvarendheid van het bestuur, maar vroegen niettemin om spoed echter het werk te zetten. De heer Den Boer meende dat de deskundigen toch wel wat somber zijn over de opvang van de water- uitstoot, gezien dc helderheid van het affluent in Duiveland en de Westhoek. De voorzitter merkte op dat deskundigen altijd vanuit een ideale toestand redeneren. Beter dan de opvang in slootjes, is natuurlijk een opvang in ruim, vrij, open en liefst stromend water, maar dat is er niet in Schouwen. Het eigen water in hét Water schap noemde de voorzitter kwalita tief redelijk, al zijn er die een min dere kwalifikatie geven. Door kwel water is het echter inderdaad niet helemaal goed. De vergadering kon zich z.h.s. verenigen met de voor stellen, zodat het werk t.z.t. na goedkeuring - kan worden uitge voerd. Voorlopig zal gebruik worden ge maakt van een lokaal van de oude kleuterschool, maar met ingang van het nieuwe kursusjaar zal bedoeld lokaal verplaatst worden, zodat alle kleuters dan weer bij elkaar gehuis vest zullen zijn. De voorzitter sprak tenslotte zijn dank uit aan het adres van de on derwijskrachten van de kleuter- en lagere school voor hun inzet en voor de uitstekende sfeer die zij samen weten op te bouwen. De huishoudelijke vergaderings- punten leverden verder geen proble men op. Achtereenvolgens brachten de sekretaresse, mevrouw Muller-De Waal, en de penningmeester, de heer A. Mol, verslag uit van het afgelopen jaar. De bestuursverkiezing leverde een herverkiezing op van de heren C. Hanse en A. Mol. AMSTERDAM, 7-3. Voor de twee de maal binnen één jaar is in het Rijksmuseum Vincent van Gogh in Amsterdam een kunstwerk van Van Gogh beschadigd. Het is het schil derij „De Aardappeleters", waarop woensdagmiddag met een huissleu tel een kras van ongeveer 20 cm werd gemaakt. De vermoedelijke dader, de 33-jarige Amsterdamse kunstenaar. M. R., is aangehouden. Hij was volgens de politie ook de gene, die op 25 april vorig jaar in hetzelfde museum een zelfportret van Van Gogh met een mes ernstig beschadigde. f 200.000 voor rekening van het wa terschap komt, dat speciale wensen heeft t.a.v. het dijktalud (1 op 3) en bermbreedte (3 meter). Om het werk te realiseren zal ge bruik.worden gemaakt van een pers kade, waarbij zand wordt opgespo ten en zout water naar buiten wordt geperst. Hoe het zand by I'ikgat moet ko men is nog niet duidclyk. Mogelijk kan het vanuit een schip ineens in het wérk worden ingebracht, het geen een spcktakulaire vertoning zou worden. De zomer is goed voor deze wer ken, die belangrijke achterliggende gebieden gaan beschermen t.w. grote poldergebieden: de zuidkant van Schouwen tot de Delingsdijk cn dan (Duiveland) Gouweveer-polder en De Vierbannen. Derhalve zijn het zeer belangrijke werken. Men komt er nu eerst aan toe, want uiterst kwetsbare stukken hadden in het recente verleden voorrang. Het is het laatste grote werk in het kader van de partiële dijkverbetering. Schouwen heeft het totaal aan projekten vlot kunnen doen; het maakte een vlugge start in *74-'75 met „Levensstrijd" en wist op het totaal een jaar in te lopen. UTRECHT. Het algemeen bestuur van het Centraal Orgaan Zieken huistarieven (COZ) moet aanstaande maandag beslissen over het verzoek van de Nationale Ziekenfondsraad (NZR), het aantal personeelsleden in de verpleging en verzorging dit jaar met ongeveer 10.000 uit te breiden. Dit zou een kostenverhoging met zich meebrengen van 408 miljoen gulden. AMSTERDAM. Volgens een ont- werp-resolutie, die op het PvdA- congres - eind april in Amsterdam te houden in behandeling komt, komt het Pvd /^-partij bestuur voor alsnog tot de konklusie, dat de handhaving van een kritisch Neder lands lidmaatschap van de NAVO wenselijk is. DEN HAAG. Berichten over op treden van Tanzaniaanse troepen In Oeganda, waar zij samen met Oe- gandese opstandelingen zouden pro beren president Idi Amin ten val te brengen zijn voor Nederland thans geen aanleiding om de ontwikke lingssamenwerking met Tanzania te heroverwegen. AMSTERDAM. De staking van het horecapersoneel op het Centraal Station in Amsterdam heeft zich dinsdag uitgebreid. Nadat de kelners van de eerste klas restauratie vrij dag het werk hebben neergelegd, omdat zij telkens bedreigd worden door enkele „raddraaiers", heeft dinsdag het personeel van het snel- buffet zich bij de stakingsaktie aan gesloten. LANDBOUW EN VEETEELT Enting- mond- en klauwzeer DEN HAAG, 7-3. Minister Van der Stee van landbouw heeft de periode waarin de jaarlijkse enting van rund vee tegen mond- en klauwzeer moet geschieden, verlengd tot 15 ma,art. Normaal eindigt die periode op 1 maart, maar door het slechte weer kon die datum deze keer niet worden gehaald, zo heeft het ministerie van landbouw en visserij meegedeeld. Mijnheer de Redakteur, Naar aanleiding van het verslag van landbouwvereniging „Land bouwbelang" te Bruinisse, wil ik erop wijzen, dat ik, zoals aanvanke lijk daaruit zou kunnen blijken, geen kritiek heb geleverd op het betoog van voorzitter de heer Jon ker. Ik heb de voorzitter juist on dersteund wat betreft zijn pleidooi voor zoetwatervoorziening voor on ze regio. Sterker nog, de voorzitter was mij dankbaar voor hetgeen ik naar voren bracht. In het kort wil ik nog wel herhalen wat ik daar gesproken heb, nl. dat het bloed kruipt waar het niet gaan kan, daar er in „Deltawerken" de driemaande lijkse publikatie van de Deltadienst wordt gesproken van een mogelijk heid om 54.000 ha rond het zoom meer van zoetwater te voorzien en dat dan met name genoemd worden stukken grond van West-Brabant, het oostelijk deel van Overflakkee, St. Philipsland-Tholen en een ge deelte van Zuid-Beveland en dat er niet gerept wordt over Schouwen- Duiveland. Dit is zeker geen verwijt aan de heer Jonker. Ik weet namelijk dat hij een verwoed voorvechter is voor zoet water ten behoeve van de agrarische sektor. Niet alleen op vergaderingen in zijn inleidingen, nogveel meer achter de schermen vecht hij daarvoor. Polarisatie is hier niet op zijn plaats omdat land bouw zowel als tuinbouw, zeker wat deze materie betreft wel terdege pai-allel lopen. L. Kik, Molenweg 7, Bruinisse U kunt wat doen? Reuma is niet alleen een van de oudste aandoeningen die de mens heid kent, het is ook van de meest verbreide. Er kan dan ook gesteld worden, dat reuma door de eeuwen heen voor de mens een plaag is ge weest. Volgens recente cijfers lijden momenteel 200.000 Nederlanders aan een vorm van reuma, die bij 20.000 van hen tot een lichamelijke handi cap heeft geleid. Helaas bestaat er nog altijd geen afdoende geneeswijze of geneesmid del voor alle vormen van reuma, loch kan, als vroegtijdig en op juiste wijze wordt ingegrepen bij vier van c-e vijf patiënten ernstige invalidi teit worden voorkomen! Het Natio naal Rheumafonds besteedt jaarlijks „Zoals elders in landbouwkringen bestaat ook binnen onze organisatie grote bezorgdheid over de toekomst van land- cn tuinbouw in Neder land. Voor 1979/1980 is de Europese Commissie met prijsvoorstellen ge komen, die in feite inkomensverla- ging betekenen voor een grote groep Nederlanders. Op zich is dal al on gehoord in het huidige Europa, ZIERIKZEE, 7-3. Woensdagavond 7 maart was Ati Dyckmeester, pre sentatrice van het televisieprogram ma „Hoe Bestaat Het", aanwezig op de jaarvergadering van de afdeling Schouwen-Dujveland van de VARA. Vergezeld door Eric van Arendt van de afdeling Verenigingszaken uit Hilversum, sprak zij over de be sognes van haar omroep en vertelde zij over hel (o.a.) door haar gepre senteerde programma. „Hoe Bestaat Het heeft een gun stige uitwerking naar vele kanten", zo vond zij. „Door één telefoontje te plegen met een bepaalde organisatie of instantie, kun je vaak al het pro bleem van een kijker oplossen. Dat heeft maar één nadeel: we verliezen er een onderwerp door." Niet dat zoiets erg zou zijn, want mevrouw Dijckmeester deelde mee, dat het programma zich in een enorme be langstelling mag verheugen. De post die de redaktie van het programma ontvangt is overweldigend - onder werpen genoeg dus. bijna f 1.000.000,- aan de financiering van onderzoek naar de oorzaken van reuma en de bestrijding van deze ziekte. Daarnaast helpt dit Fonds meer dan 1500 patiënten per jaar met individuele hulp. Dankzij vele goede gevers is het Nationaal Rheumafonds in staat spe ciaal aangepaste vakantiereizen voor reuma patiënten te verzorgen. Enke le malen per jaar vliegreizen naar Éngeiand, bootreizen op de Rijn, bus reizen naar Valkenburg en Duits land, een verblijf in het vakantie- cëntrum „Groot Stokkert" in Wapen- véld. De landelijke kollekteweek van het Nationaal Rheumafonds is van 12 t/m 18 maart. Mocht u de kollektant. missen, maar u wilt toch meedoen dan kunt u uw bijdrage overmaken op giro 324 t.n.v. het Nationaal Rheumafonds te Den Haag. Bij voorbaat heel har- lelijk dank. Willen de dames/heren die zich voor kollektant hebben opgegeven de bussen ophalen op vrijdag 9 maart in het Wijkgebouw van het Groene Kruis, Jannewekken 10 te Zierikzee. Het Nationaal Rheumafonds le Sweelinckstraat 62 2517 GG Den Haag Tel. 070-469696 Postgiro 324 Koninginnedag-viering Renesse In januari is het bestuur van de Oranjevereniging „Juliana" uit Re- maar bedenkelijker zijn uw reakties op genoemde voorstellen. De ma nier, waarop u ons heeft laten voe len achter de prijsvoorstellen te staan, is zowel irriterend als provo cerend overgekomen. We mogen toch veronderstellen dat het u bekend is, dat het onder supervisie van uw ministerie wer kend Landbouw Economisch Insti- (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) „We krijgen ook vaak reakties als: door jullie programma zijn we attenter geworden op wat we lezen. Dat is dus een ander voordeel van ons werk, dat we de mensen blijk baar aanzetten tot bewuster lezen. De kijkers leren ook instanties an ders te benaderen. Zij kijken als het ware van ons af, wie je kan bellen en hoe je je probleem moet aanpak ken en behartigen. Daaruit blijkt dan tevens dat een luchtige presen tatie zeker zoveel effekt heeft als een werkwijze waarbij je de mensen uitdrukkelijk wijst op wat ze pre cies moeten doen. Al met al heeft Hoe Bestaat Het dus duidelijk een sociale funktie, kortom, het is een typisch VARA-programma", aldus Ati Dijckmester, voor wie dit de eer ste keer was dat ze het land inging om over haar werk te vertellen. Na afloop bood voorzitter B. v. d. Lelie haar een blikje Zeeuwse bab belaar-s aan. nesse reeds begonnen met het samen stellen van het programma voor ko ninginnedag 1979. Hoewel het defi nitieve programma nog niet is vast gesteld, staan de grote lijnen toch al wel vast. De dag wordt zoals ge woonlijk geopend met een concert van de toren door „Luctor et Emer ge", de rest van de ochtend is gere serveerd voor de kinderspelen. De middag gaat beginnen met de tradi tionele optocht. Om aan de optocht meer inhoud te geven, heeft het be stuur gemeend onderwerpen op te moeten geven voor de deelnemers. Dit is een nieuw facet voor Renesse. Voor 1979 wordt u verzocht uw wagens, fietsen, en verklede perso nen te richten op „Strips en televisie series". Wij begrijpen heel goed, dal niet iedereen daar gelukkig mee is, daarom blijven de deelnemers met vrije produkties van harte welkom. Verder wordt er druk gewerkt aan een verenigingen-zeskamp tussen al le verenigingen uit Renesse. Vele erenigingen. waaronder personeels verenigingen, sportvereniging, mu ziekvereniging, brandweer enz. heb ben in principe reeds hun medewer king toegezegd. Op 20 maart a.s. za' de eerste voorbespreking over dit evenement plaats vinden in het Wa pen van Renesse, (van Broekhoven), Korte Reke 9 te Renesse. Verenigin gen, die niet door de Oranjevereni ging zijn benaderd, maar die loch mee willen doen zijn van harte wel kom. De bijeenkomst begint om half 8. Nadere informatie kunt u voorts nog verkrijgen bij L. W. van der Waal, Zeedahliaweg 4 te Reness0, tel 01116-1745. ORANJEVERENIGING „JULIANA" tuut (L.E.I.) regematlg cijfermate riaal produceert, dat aan duidelijk heid niets te wensen overlaat. Mo gelijk verdient het aanbeveling deze keiharde bewijzen van verpaupering van de boerenstand in overweging te nemen bij het bepalen van oen beleid voor do nabije toekomst. Dit zou in houden. dat u direkt een „echt" landbouwstandpunt zou moeten in nemen t.a.v. de prijsvoorstellen van de Europese Commissie. Bij ongewijzigd beleid zal ook onze Kring binnen de landbouwor ganisaties aandringen op het opzeg gen van het vertrouwen in u, als minister van landbouw." w.g. L. J. van Gastel, voorzitter M. Hanse, sekrelaris ZIERIKZEE, 6-3. Op de jongste waterschapsvergadering, onder voorzitter schap van dgkgraaf A. M. Geluk, werd mededeling gedaan over de ver schillende bestekken die „spelen" in het waterschap. Een bestek heeft betrekking op het verhogen en verzwaren van de water kering ter plaatse van de bebouwde kom Bruinisse. Dit werk werd aanbe steed en wordt uitgevoerd door Aannemersbedrijf Schouwen-Duiveland voor f 1.386.000.Stagnatie is opgetreden door de vorst, maar het werk is toch al grotendeels voltooid. ZIERIKZEE. 7-3. In naam van de ongeveer duizend leden van de Kring Schouwen-Duiveland van de duide lijke Landbouwmaatscliappij (ZLM), heeft het bestuur zioh met onderstaande brief tot minister Van der Slee van landbouw gewend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4