Vijf maal zoveel ruimte voor bouwbedrijf Van der Klooster BROUWERSHAVEN PRAATTE WEER OVER LICHTMASTEN GOEDKOPER TARIEF VOOR BUSPASSAGIERS OVER DE ZEELANDBRUG VEEL PIJN OVER NOODZAAK OPNIEUW HERSTRUKTURERING RIOLERINGSPLAN Nieuw: „Bouwmarkt Zierikzee' STREEKNIEUWS Gemeenteraad Brouwershaven Idee Provinciale Staten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag S maart 1979 Nr. 22468 3 Mevrouw A. J. va., de, Klooster-Kraal wenst haar zoon en schoondochter alle goeds toe hij de opening van het nieuwe onderkomen van Bouwbe drijf Van der Klooster aan de Scheepstimmerdijk. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIEKIKZEE, 6-3. Het Bouwbedrijf Van der Klooster beschikt sinds afgelopen dinsdag over vijfmaal zoveel ruimte als voordien. Die dag namelijk werden de voor malige panden van Van Dijk aan de Scheepstimmerdijk, in gebruik geno men. Dat gebeurde na een grondige verbouwing, waardoor een optimaal lunktïonerende bedrijfsakkommoda- tic ontstond. Efficiëntie staat daarbij voorop, ook ten dienste van de kliënten. van de .,Doe-het-zelf"-afdeling. een gloednieuw aspekt in het zakenleven van direkteur M. J. van der Klooster. „Bouwmarkt Zierikzee" wordt deze afdeling voortaan genoemd. De ver koopruimte neemt een groot deel van Vergadering „Zevibel" Op zaterdag 7 april wordt in ho tel „Brittania" te Vlissingen. de jaar vergadering gehouden van „Zevibel". Op deze vergadering komen de jaar stukken aan de orde. Benoeming vindt plaats van de bestuursleden, de heren M. Siereveld (erelid), E. E. Minneboo, J. v. d. Broecke en P. A. M. de Bruijn. Aftredend en herkies baar is de heer H. Hoogerheide. Na de pauze spreekt de heer J. F. de Veen van het R.I.V.O. te IJmui- den, over het onderwerp: „De bete- .kenis van het Nedei-landse kustge bied. het Zeeland-estuarium en de Wadden voor de visserij". ZIEKIKZEE „Moet er echt zo veel veranderen"? Dinsdag 13 maart wordt in het vrouwencafé „De Witte Raaf" in Zierikzee weer een diskussieavond gehouden. Het thema zal zijn: „Moet er echt zo veel veranderen?" In een korte inleiding zal worden uiteengezet welke opvattingen er binnen de vrouwenbeweging be staan over de maatschappelijke ver anderingen, die zouden moeten plaatsvinden. Er kan daarover een levendige diskussie ontstaan, omdat de feministen /.elf toegeven, dat zij daarover heel verschillende menin gen hebben, waardoor allerlei stro mingen zijn ontslaan. de nieuwe akkommodutie in beslag en bestaat uit een boven- en een benedenverdieping. Daardoor is het mogelijk geworden de artikelen in die zelfwerkzame sfeer overzichte- lijk uit te stallen. Voorbeelden Bovendien is er genoeg plaats om enkele voorbeelden te tonen van be timmerde wanden en plafonds, een service aan amateur-timmerlui. De werkplaats grenst aan de verkoop ruimte. zodat het gekozen hout, wan neer dat wordt gewenst, meteen op maat kan worden gezaagd. De be drijfsruimte wordt gekompletteerd met een dagverblijf voor de onge veer 25 werknemers, daaraan gren zend is de kantoorruimte. De sym- patieke aanblik van het verkoop interieur was dubbel feestelijk door dat talloze vrienden en relaties bloemstukken hadden gestuurd, die ook na de officiële opening nog in groten getale werden aangedragen. (ioecle toekomst Die opening, het omdraaien van de sleutel naar de showroom, werd ver richt door mevrouw J. A. van der Klooster-Braai, moeder van de di rekteur. Zij kreeg de sleutel overhandigd van haar oudste kleinzoon René. Zij sprak de hoop uit. dat door deze han deling de weg open zou liggen naar een goede toekomst voor haar zoon en schoondochter. Kleinzoon Pascal verblijdde haar met een prachtig boeket, waarna zij het gebouw be trad, vergezeld van de genodigden. Daar stond de champagne klaar om Oc woorden van mevrouw Van dei- Klooster te bezegelen. Toneelmiddag bejaarden In verband met het feit dat de toneelmiddag voor de bejaarden zaterdagmiddag 10 maart in de Con certzaal oen half uur eerder begint dan aanvankelijk was aangekondigd, zullen ook dc bussen vanuit de di verse plaatsen in dc regio een hii.J uur eerder vanaf de al'gc.sprok- i plaatsen vertrekken. 's Avouds werd er een open huis gehouden. Daar konden de aanwezi gen ook kennismaken met dc heer J. van der Hullc, een man met 20 jaar ervaring in het timmermansvak en winkelbranche, die van advies kan dienen b(j zowel het te gebrui ken materiaal als de verwerking daarvan. Vereniging „Stad en Lande" De Vereniging „Stad en Lande van Sehouwen-Duivcland" houdt een bij eenkomst op vrijdag 9 maart a.s. in Hotel Van Oppen. Als spreker treedt op de heer A. S. M. Braat, met het onderwerp: „Het Burgerweeshuis". De zaterdag' daaropvolgend (1(1 maart) wordt een exkursie gemaakt naar het Burgerweeshuis. Ouderavond Op vrijdag' 16 maart a.s. wordt in het hervormd verenigingsgebouw, de Ouderavond gehouden van de kleu terschool „De Maltarakkers" en de Johan Louis de «Jongescbool. Voor tijd: zie agenda. Reis op „Henry Dunant" Aan de reis die deze week wordt gemeukt door het Rode Kruis-schip de „Henry Dunant", nemen ook drie patiënten van het Rode Kruis afde ling Zierikzee deel. Morgen (vrijdag) zal dit patiëntenschip deze vijfdaag se reis in Wolphaartsdijk beëindi gen. ZIEKIKZEE BRUINISSE „Het Horntje" niet naar Zeeland De afdeling Schelpdierenonderzoek, tot vorig jaar gevestigd op Texel („Het Horntje") van het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek, met als hoofd drs. A. C. Drinkwaard, is over geplaatst van Texel naar IJmuiden. Zoals bekend gooide indertijd ook Yerseke hoge ogen voor vestiging van deze afdeling in de gemeente Reimerswaal. omdat de voornaamste exporthandel van schelpdieren (mos selen en .oesters) toch daar plaats heeft. Ook Bruinisse heeft nog wel eens de aandacht op zichzelf geves tigd, wegens haar ligging aan Gre- velingen en Zijpe, respektievelijk een afgesloten en een open gebied, wat de stroming van het water betreft, dus zowel met als zonder eb en vloed. Op Yerseke is thans een depen dance van genoemde afdeling ge opend voor het zgn. veldonderzoek. De leiding van 'deze dependance heeft drs. R. Dijkema. SEROOSKERKE Verkoop Welfaregoederen Zaterdag 17 maart, zal tijdens het Stafeest in de kleine zaal van het Dox-pshuis door de dames van het Welfai'e een verkoping woi-den ge houden van deze goedei-en. Aan deze - ei-koop is tevens een verloting ver- benden terwijl door diverse attrak- tie's de Welfax-egoedei'en aan de man zullen worden gebracht. MIDDENSCHOUYVEN Vergadering gemeenteraad Op donderdag 22 maart wordt in het raadhuis te Scharendijke een vergadering van dc gemeenteraad gehouden. BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand februari Geboi-en: 2. Maurice Pascal Vincent, z. van Barend van Zwlcnen en Jo hanna Maaike Vermeul. BURGH HAAMSTEDE Weer de vuurbal Heden (donderdag) morgen werd wederom melding gemaakt van een gesignalcei'de vuurbal. Een man in Burgh/Haamstede zag om negen uur vanmorgen een knipperend rood licht, dat zich in de richting van Renesse bewoog. Om ongeveer elf uur deed ditzelfde verschijnsel zich weer voor. Ten aanzien van de meldingen van zondagavond jl merkte deze melding makende heer (hij zei werk zaam te zijn bij de luchtmacht) op. dat op dat tijdstip een proefvlucht werd gemaakt met F-16 straaljagers, vliegende in T-formalie. Op de vraag of deze dan een rood licht verspreiden, antwoordde de" man. dat dit slechts kan gebeuren in het zeldzame geval, dat er konlrole lus sen de piloten plaatsvindt met de zogenaamde foto-cellula-raketten. ZQNNEMAIRE Aktie hobbyklub De oliebollenaktie ten bate van hobbyklub heeft f 525,- opgebracht. Intussen is de klub doende zo snel mogelijk met het werk te beginnen. Het plan bestaat iedere woensdag middag kreatief bezig te zijn, met kinderen van zes tot en met veertien .jaar (13.30). Plaats van handeling, dc zolder van hervormd verenigings gebouw aan do Prof. Zecmansiraat. De startdatum wordt nog' nader be kend gemaakt. Oud papier De harmonievoreniging „Nut en Uitspanning" haalt zaterdag 10 maart weer oud papier op. Daar er 's mid dags moet worden opgetreden, wordt er 's morgens vroeg in Zonnemaire begonnen. Do wagen start in de Zuid- weg. Gebundeld gereed zetten be vordert een vlotte afvoer. DKEISCHOK Solistenconcours „Crescendo" Vrijdagavond 9 maart a.s. wordt in het Dorpshuis het onderlinge so listenconcours van de muziekvereni ging „Crescendo" gehouden. Het progi-amma vermeldt vijf en twintig verschillende optredens, zowel van muzikanten a Is van tamboers. Dc di verse solisten worden op de piano begeleid door mevrouw H. De Regt uit Zierikzee. De jurering is in han den van de heer D. Burger uit 's Heer Arendskerke. Vaak wordt nog ver ondersteld, dat dit soort avonden al leen maar bezocht mogen worden, door personen, die konnekties met de muziek onderhouden. Niets is minder waar. Elke belangstellende is op genoemde avond welkom. Voor tijd zie agenda. Oud-papieraklic „Crescendo" Zaterdagmorgen 10 maart a.s. houdt de muziekvereniging „Cres cendo" weer een oud-papieraktie. Ditmaal wordt het papier alleen op gehaald op het dorp en niet in de polder. De vereniging verwacht weer dc medewerking van de inwoners, aoor het oud-papier (geen plastic) tijdig en goed gebonden gereed te zetten. Stichting Mensen in nood De Stichting Mensen in nood houdt ook dit jaar een kledinginzameling in Dreischor. Gelegenheid om kle ding, dekens en schoeisel, enz. in te leveren op woensdag 14 maart bij de familie Mol, Weststraat 21. Tel. 01112 370. De hele dag kunnen spullen in geleverd worden. OOSTERLAND Aanrijding Dinsdagmorgen omstreeks 10.45 uur stak de zesjarige K. V. uit Oos- lerland bij restaurant „De Pleister plaats" vanaf de noordelijke paral lelweg Rijksweg 18 over. Een auto bestuurd door j. H. uit Zierikzee kon dooi snel uit te wijken een frontale botsing voorkomen. Wel werd het jongetje door de zijkant van de wagen geraakt. Het jeugdi ge slachtoffer moest met een gebro ken been en een hersenschudding naar het Zweedse Rode Kruis zie kenhuis vervoerd worden. BRUINISSE Brand op mosselschip Woensdagmorgen omstreeks ne gen uur ontstond brand in de haven van Bruitiisse op hot mosselschip „Yerseke 28". De brand ontstond BROUWERSHAVEN. 6-3. In de maandagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad Brouwershaven, vroeg mevrouw Loschacoff-De Kanter (PvdA), naar aanleiding van de brief van burgemeester en wethouders te Lienden, adhesie te willen betuigen aan dit verzoek inzake financiële adoptie van kinderen in de Derde wereld. Het kollege had de raad geadvi seerd dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Wel stelden b en w voor in principe bereid te zijn me dewerking te verlenen aan liet raad- Lcsluit van de gemeente Zierikzee betreffende het bieden van huisves ting aan zgn. Vietnamese bootvluch telingen. Mevrouw Loschacoff zei namens haar fraktie hef voorstel van het kol lege te vi"ij blij vend te vinden: „Hol is. het doel van de gemeente Lienden om de gemeenten in Nederland te attenderen op het feit dat juist in het jaar van 't kind deze „kleine" mens jes geholpen dienen te worden in hun eigen omgeving. H<ft betekent een konkrete uiting van solidariteit. Zij bepleitte voorts, dat over deze hulpverlening een brief zal uitgaan naar de scholen in de vier kernen in de gemeente; hel is voor de kinderen zinvol iets voor de kinderen in een ander werelddeel te doen. Burgemeester Slabbckoorn was van mening, dat in het kader van het jaar van het kind zeker iets ge daan moet worden. Hij vond het echter meer de taak van het onder wijs, waarbij het gemeentebestuur de zaak kan stimuleren. „Het wordt thans zo. dat er geen raad vooi'bijgaat waarin brieven lig gen met betrekking tot adhesiebe tuigingen". aldus de voorzitter, „en wanneer iemand zijn plicht wil doen l eeft deze geen brieven nodig. 'Het kollege heeft er dan ook geen be hoefte aan al deze brieven te onder schrijven". Voor wat betreft het Zie- rikzeese besluit kan het kollege zich volledig akkoord verklaren. Bij het punt mededelingen ontspon rich een diskussie over het plan. goedgekeurd in de vorige raadsverga dering, óm twee lichtmasten te plaat sen op de toegangsbaan naar het sportveld te Dreisehor. De heren A. J. Kommer en J. J. Klaasse .verklaarden zich beiden te gen de plaatsing' van twee masten. De voorzitter stelde dat. hel advies van de PZEM is opgevolgd en dal het verschil tussen 1 en 2 masten slechts enkele honderden guldens bedraagt. Ook de heer C. L. Soeters mengde z'ch in liet debat, waarbij hij één mast voldoende vond. Hij kon het advies wei begrijpen omdat de PZEM een commerciële instelling is. Deze opmerking werd door wethouder Van Ast en raadsvoorzitter tegengespro ken. Uiteindelijk bracht de voorzitter het verlossende woord, want-hoewel di( een toegezegd onderzoek was - hoeft de raad bij de begrotingswij ziging al besloten tol het plaatsen van twee masten. i- Goedgekeurd werd het voorstel van het kollege om de nieuwe openbare, kleuterschool de naam tc geven van ,,'t Schuitje", de openbare basis school de naam „De Schoener" en de bijzondere basisschool de naam „De Schouw". „Hoewel liet leuke namen zijn, die andere oude zeevaart- en handels plaatsen in Nederland ook zouden kunnen gebruiken, had ik toch lie ver een andere naam gezien voor het hele komplex", aldus mevr. Loscha coff. Gezien het vc-le tam-tam rond het herdenkingfeest en de planning van de school vlakbij het geboorte- huis had haar fraktie liever de naam „.Jacob Catsschool" gezien. Wethouder van onderwijs, de heer van Ast antwoordde hierop, dat in Biouwershaven een straat, een hotel en een geboortehuis naar Cats zijn genoemd. Bij het naamgeven der scholen spreekt ook de adressering eer» woordje mee. Vanuit het minis terie geschiedt dit. via de computer en er moeten drie verschillende scholen kunnen worden aangeschre ven. Dc raadsvoorzitter deelde verder mede, dat op 22 februari een op- ï-chtingsvergadering is geweest van een personeelsvei'eniging, waarvan 40 personen lid zijn geworden. Ver der zal de raad in de eerstkomende vergadering op 9 april een krediet gevraagd worden met betrekking tot de verhoging van de bijdrage aan het Zweedse Rode Kruisziekenhuis ever het jaar 1978 van f 8,- tot f 20,- pcr inwoner. Ook zal een krediet ge vraagd worden van ruim f 36.000,- inzake de bouw van een gymzaal en een kleuterschool te Di-eischor. tijdens laswerkzaamheden aa.i boord toen een plas dieselolie vlam vatte. De brandweer van Bruinisse was snel ter plaatse. Door de grote rookontwikkeling moest gebruik ge maakt worden van perslucbtmas- kers. De brandweer had hel vuur snel geblust. Er ontstond slechts ge ringe schade. Jaarvergadering vissersvereniging Op woensdag 16 maart houdt de vereniging „Algemeen Vissersbe- lang" te Bruinisse zijn jaarverga dering in het Verenigingsgebouw. Na een koxi. huishoudelijk gedeelte zal een drietal sprekers de „Nieuw bouw in de mosselkwekersvloot" be handelen. De ekonomische kanten aan het onderwerp worden bespro ken door drs. R. Rijneveld. de tech nische door drs. L. Westbroek; de fiskale aspekten worden toegelicht door de heer W. Gieling. Na de lezing wordt hierover gediskussieerd met een door de voorzitter gevormd fo rum. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat voelt wei nig voor beperking van het autobe zit. wel voor het gëbi'uik van de au to. De bewindsman heeft dit gezegd in de Eerste Kamer bij de behande ling van zijn begroting. STEENWIJK. In Steen wijk wor den tachtig Vietnamese vluchtelin gen verwacht. Zij zullen worden ge huisvest in het internaat van Studie centrum Stecnwijkerwold. Vorig jaar was bier een groep La tijns-Ameri - kaansc vluchtelingen ondergebracht. ARNHEM. Het Koninklijk Tehuis voor Oud-militairen Bronbeek in Arnhem neemt weer nieuwe bewo ners op. De huisarts van Bronbeek heeft dinsdag drie bejaarde ex- KNlL-militairen goedgekeurd. Een van hen is meteen gebleven, dc tweede neemt eind deze week zijn intrek in Bronbeek en de derde ar riveert eind deze maand. BROUWERSHAVEN. 6-3. Tijdens de iiiuan<lit<!avoiul gehouden vergadering van de gemeenteraad Brouwers haven, hadden diverse frakties moeite met de krediet verlening voor het opstellen van de gemeentelijke rio- leriiigsplanueii. MIDDELBURG. 6-3. Provinciale Staten van Zeeland willen, dat bus passagiers die gebruik maken van dc Zcclandbrug in de toekomst niet meer extra belast worden bij het passeren van die brug. Tot nu toe wordt. - gelijk bekend - voor de reis ZiorikzeeGoes de prijs van een enkele reis met 16 procent verhoogd door de extra tolheffing op de Zeelandbrug. Bij een maandabon nement komt dc passagiers zelfs 26.8 procent duurder uit. Op de Zeeland- brug wordt door ccn autobus mei meer dan negen inzittenden een ..part tolgeld per passagier geheven. Dit in tegenstelling tot de Benelux - tunncl on de Kiltunncl, waar tol wordt geheven per autobus. Prpvincale staten willen nu oen ta riefwijziging, die per I juni 1979 moet ingaan tegelijk mei de nieuwe dienstregeling. Alle bussen (lijndien sten en touringcars) zullen dan zes gulden per rit moeten betalen. Op het ogenblik wordt vijf gulden plus de extra tolheffing betaald. Door het indelen van de bussen in ccn hogere tariefgroep, worden de financiële nadelen voor de NV Provinciale Brugmaatschappij door het wegval len van de extra heffing verminderd. Het kollege bad de raad in een prc-advics er op gewezen, dat de noodzaak daartoe voortvloeit uit de Wet verontreiniging Oppervlaktewa teren, die op 1 december 1970 in werking is getreden. De gemeentelijke rioleringsplan nen moeten worden vastgesteld in overeenstemming met het dagelijks bestuur van bet waterschap Sehou wen-Duivcland. Dil geldt niet alleen voor de reeds tot stand gebrachle rioleringsplannen in dc hele ge meente. die zijn uitgevoerd vóór de inwerking treding van de wet. doch ook voor toekomstige plannen. Het houdt dus in. aldus b. en w. dat alle bestaande rioleringen opnieuw moe ten worden herberekend en moeien worden aangepast. Ken van de strakker gestelde ei sen behelst het terugbrengen van de overstortingen van 10 naar 6 per jaar.. B. en v. konkluderen dat gelet op de uitgevoerde rioleringsplannen in de gehele gemeente, die van vrij re cente datum zijn. zij er niet onver deeld gelukkig mee zijn. dat alles weer opnieuw moet worden vastge steld. Hieraan is echter niet te ont komen. vooral wanneer men t.z.t. tot uitbreiding van riolering wenst over te gaan. Kosten Dit herberekeningsplan gaai voor Brouwershaven (kern) 32.500.- voor Dreischor f 27.000.- voor Noord gouwe f lOJK'O.- voor Schttd- debeurs 1' 5.500.— en voor Zonnemai re f 19.000.— kosten of in totaal in- klusief b.t.w. een bedrag van 1 110.920,- „Wij worden door g.>. voor onze voortvarendheid ivn straf opgelegd omdat we hiei als eerste gemeent»* allo kernen op een nieuwe riolering hadden aangesloten. Onze frakti»' (VVD) k zeer ontstemd owi dit voorstel en ziet het in.u afgeklemd op grote bebouwingscentra, maai niet op het platteland, waar overtol lig water normaal via de polders wordt afgevoerd. Het is onrecht vaardig. dat onze gemeente thans moet boeten voor een voortvarend beleid", aldus dc heer Goemans (VVD). Twijfel Mevr. Schouwenaar-Korstanje zei sterk te gaan twijfelen aan dit ad vies omdat bij de aanleg van dc nieuwe riolering ook van dezelfde instantie advies werd verkregen. De raadsvoorzitter zei de ontstem ming te kunnen begrijpen maar de gemeente zal er niet onder uil kun nen. Vooral een eventuele uitbrei ding' zou dan belemmerd worden. Hot moet één plan worden waarin hel gehele rioleringsplan tot uiting komt De raad had geen bezwaar tegen de vaststelling van de nieuwe Ver ordening Drank- cn Horeca belast ing. Goedgekeurd werden de nieuwe staangeld verordening en de Veror dening rechten ontsmetting veewa gens. Van het waterschap Sehouwen- Duiveland werd een strook grond aangekocht betreffende een gedeelte Sehendersw eg ter lengte van 100 m voor het realiseren van het bestem mingsplan Dclingsdijk te Brouwers haven inzake hel gedeelte De Lei voor de symbolische som van f 1. Vastgesteld werd de verordening subsidievoorwaarden aan de plaat- :-olijke verenigingen voor 1979. Mevr. Loschacoff drong er bij het kollege op aan om aan nieuwe aan vrager - een startsubsidie te geven, maar de raadsvoorzitter stelde a-A dit niet mogelijk is omdat men zich verst „waar" moet maken. Na 1 jaar kan de subsidie aangevraagd wor den. Luchtfoto's Tenslott'e trok'de raad een krediet uit van f 3500 voor het laten ver vaardigen van luchtfoto's (in kleur) voor de dienst gemeentewerken De bestaande zwart-wit foto's zijn sterk verouderd (series van 8 cn 13 jaar geleden) terwijl er vooral in de woonkernen veel is veranderd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3