Binnenkort beslissing over de sluizen in de Oesterdam Doelstelling; niet minder, maar wel betere produkten Autoloze zondag in N.-Zeeland Podgorny gewipt Landbouwschap praat met premier Abortus-debat komend najaar Opblazen olieraffinaderij voorkomen De ambtenaren salarissen President Carter vertrokken Partiële dijkverbetering De Deltawerken Nederlandse politie naar Namibië Oude Kerk Amsterdam Minister over „kern-nee" van de hervormde kerk AGENDA Dood door drugs Lijk van vrouw in kast Het onderhoud van de auto Rapport fruitteelt 2 IVlct een opmerkely ke voortva rendheid is het Waterschap Schou- wen-Duivcland er in een betrekke lijk luttel aantal jaren in geslaagd, dusdanige partiële djjkverbeteringen aan te brengen, dat een redelijke veiligheid is gegarandeerd tot het gereedkomen van de afsluitdam in de Oostersehelde. Er was op dit punt al heel wat ge beurd, maar van nog om verbetering vragende gedeelten werd een kaart gemaakt, met daarop in kleuren de achtergelegen poldergebieden, zowel in Schouwen (lot de Delingsdyk) als in Duiveland (Gouweveer en Vier bannen). Er stond nog heel wat kleur op deze kaart. Derhalve zijn de af sluitende dij kverbeteringswerken van eminent belang. De slotwerken betreffen: de Zuidhoek, de Gouwe- vcerpolder en in Schouwen een dijk- gebied bij Pikgat. Op het punt van de dijkverbcte- ringen is destijds een prioriteitenlijst opgesteld. Dat was ook logisch. Het eerst kwamen de slechte stukken aan de beurt; daarna delen die op voorrang konden wachten. De thans bestaande dijken rond de genoemde gebieden zijn dus niet slecht, maar ze kunnen beter en dat gaat in het kader van de slotopcralie dan ook gebeuren. Een opvallende zaak is ook dat het waterschap vlug is geweest met het dijkverbeteringsplan. In het geheu gen ligt nog de bekende dijk bij „Le vensstrijd", als eersteling. Op het totaal kon een jaar worden ingelo pen en misschien is het interessant dit hier nog eens te onderstrepen. Een vraag die veel gesteld is, kan niet worden beantwoord n.l. waar om is men met een dergelijke voort varendheid voor de ramp van 1953 niet tewerk gegaan. Dat had toch veel, zo niet alles kunnen schelen. Punt is wel dat de waterschappen vroeger veel - of ook alweer zo niet alles - zelf moesten betalen. Een wa- terscliapsgebied is onderdeel van het nationale territoir en is derhalve niet logisch dat de ingelanden van pol dergebieden alleen moeten opdraai en voor het behoud van zulke ge bieden. Na de ramp zyn nieuwe inzichten gegroeid en kon de cèntrale overheid worden aangesproken. Ware zulks nog niet het geval, dan had men ook de partiële dijkverbetering wel kun nen vergeten. Na alle geharrewar rond het Del taplan resteerde echter een meerfa- senplan dal raffinement niet kan ontzegd: een zo goed mogelijke vci- liging in de intcrimpcriode en een - naar de mens gesproken - optimale veiligheid op een later tijdstip. Lief dc per telefoon liOLZANO. 7-3. Hel ge rechtshof in Bolzano heeft de verliefde Italiaan Claudia Leonardo woensdag de reke ning gepresenteerd voor Tien tallen niet betaalde telefoon gesprekken die hij in 11)74 en 1975 met zijn verloofde in West-Duitsland voerde. Hij werd tot tien maanden gevan genisstraf en driehonderd gul den boete veroordeeld. De illegale liefdeslijn werd ontdekt toen een buurman as tronomisch hoge telefoonreke ningen begon te krijgen. Leo nardo, die op een fabriek voor telefoonapparatuur werkte, had zijn toestel op de lijn van de buurman aangesloten. DEN 11AAO, 6-3. Binnenkort valt de beslissing over afmeting van de sluizen in de Oesterdam in tie Ooster- sebelde. Minister Tuijninan van verkeer en waterstaat lieei't dal dinsdag gezegd in de Eerste Kamer, bij de behandeling van zijn begroting. Ook is medio dit jaar een plan te verwachten voor de voorhaven van IJmuidcn en een rapport waarin een Nationale Raad voor het zechaven- beleid wordt vastgesteld. De haven beheerders zullen daarin een belang rijke rol spelen. Voor do veiligheid van de veer dienst Vlissingen-Breskens is met België overleg gaande voor een WELLINGTON, 7-3. Nieuwzee- landse automobilisten zullen hun auto krachtens een regeringsplan ter vermindering van het benzine verbruik één dag per week moeten tnuislaten, zo heeft de Nieuwzee- landse minister van energie Bill Bicrh woensdag bekendgemaakt. Er zullen 2,4 miljoen stickers in zeven kleuren worden gedrukt en elke auto zal er een moeten voeren om aan te geven op welke dag deze niet kan worden gebruikt. Volgens de minister zal er binnen twee maanden een tekort aan ben zine in het land ontstaan, tenzij het plan werkt. DEN HAAG, 7-j3. De Nederlandse regering is in beginsel bereid ge hoor te geven aan een informeel ver zoek van VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim, om twintig tot der tig man politiepersoneel ter beschik- k'ng te stellen van de VN-vredes- ïnacht die de vreedzame overgang van Namibië (Zuid-West-Afrika) naar onafhankelijkheid zal begelei den. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. De vredesmacht, UNTAG (United Nations Transitional Assistance Group), zal bestaan uit een militair deel van circa 7.000 man, en een ci viel deel van circa 1.900 man, van wie 360 politiefunktionarissen. AMSTERDAM, 7-3. Na bijna een kwart eeuw restaureren is een van de oudste monumenten van Amster dam, de uit rond 1300 daterende Oude Kerk bijna in zijn oude glorie hersteld. Op woensdag 14 maart zal de voltooiing gevierd worden mei een bijeenkomst in de kerk, waarbij prinses Beatrix en prins Claus aan wezig zullen zijn. Ruim 26 miljoen gulden heeft het projekl gekost. MOSKOU, 7-3. De voormalige pre sident van de Sowjet-Unie, Nikolaj Podgorny, is kennelijk de geringe po litieke invloed, die hem tot voor kort gebleven was, kwijtgeraakt. Toen de „Prawda", het orgaan van de communistische partij, de lijst met de namen van alle 1500 kandidaten die gekozen zijn in de Opperste Sow- jet, het uit twee kamers bestaande nationale parlement van de Sowjet- Unie, publiceerde, kwam die van Podgorny er voor het eerst in 25 jaar niet in voor. DEN HAAG, 7-3. Het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap heeft donderdagmiddag (8 maart) een gesprek met minister-president Van Agt. Nu het er naar uitziet dat de Europese Raad van regeringslei ders zich in "het komende weekeinde gaat buigen over het EEG-landbouw- beleid wil het de minister-president op de hoogte brengen van de menin gen van de georganiseerde landbouw ever dit onderwerp. Voorzitter drs. J. J. Schouten van het Landbouwschap vertelde dit woensdag in de bestuursvergadering. Het dagelijks bestuur, aldus Schou ten, vindt dat het hiermee het uiter ste gedaan heeft om voor dc belan gen van de werkers in land- cn tuinbouw te pleiten voordat even tueel op het hoogste niveau beslis singen vallen. DEN HAAG. Het partijbestuur van de PSP heeft het kabinet Van Agt- Wiegel een krisisbeleid verweten, dat het uitstoten van niet-kostwinners en vrouwen bevordert. De PSP eist van de regering de erkenning van het volledige recht op passende ar beid1 en inkomen, naar behoefte voor ieder individu. vaarreglement op de Weslerscheide. Daarin wordt opgenomen een anker verbod op de route van de veerdien sten. Uiterlijk in 1981 wordt begonnen met dc aanleg van een vaste oever verbinding over dc Weslerscheide. Met het provinciaal bestuur van Zeeland wil de regering overleggen wat gebeuren moet met de bestaan de veerdiensten: wanneer zij eventu eel uit dc vaart gaan. Vaarluigeiibclasliug? Over een vaartuigenbelasting voor privé-boten kan de minister nog weinig zeggen. Dat moet nog in de ministerraad aan de orde komen. Daarna - als ertoe besloten wordt - moeten ambtenaren de zaak eerst nog verder uitwerken. DEN HAAG, 9-3. Dc openbare be handeling in dc Tweede Kamer van nieuwe abortus-ontwerpen zal naar het zich laat aanzien - eerst laat in het najaar kunnen plaatsvinden. Een bijzondere kommissie uit de Tweede Kamer heeft namelijk be sloten dat de opmerkingen voor het voorlopig verslag eerst op 14 juni door de frakties moeten worden in geleverd, aan de vooravond van het zomerreces. Voor 20 april kunnen instellingen, organisaties en partikulicren hun eventuele kommentaar op de beide ontwerpen by de kommissc kenbaar mf-ken, waarna zal worden beslist of nog een hoorzitting zal worden ge houden. BELFAST, 7-3. Het Ierse republi keinse leger (IRA) was van plan een grote olieraffinaderij op te blazen, zo heeft de politie woensdag meege deeld. De aanslag op de enige olieraffina derij, in Noord-Ierland, het „Syden- ham-komplex" in Belfast, zou deze week gepleegd worden. Het plan van de IRA werd verijdeld door de ont dekking van de plaats waar de 42 bommen, die bij de aanslag gebruikt zouden woi'den, verborgen waren. DEN HAAG, 7-3. Minister Schol ten van defensie is verbolgen over het voorstel aan de Hervormde sy node om het radikale „nee" van de synode tegen het gebruik van kern wapens. In een interview met het weekblad „Hervormd Nederland" van 8 maart, zegt de minister dat hij vreest dat het stuk dat nu in behandeling is ge nomen - „Schets voor een nieuw sy nodaal geschrift over kernwapens" - uit één bepaalde politieke hoek komt. Hij vindt dat de kerk „hier mede over politieke zaken spreekt en dal de gedachtenvoering moet worden begonnen uit een zo breed mogelijk forum". De minister wil ook iels doen aan onnodige vertraging van beslissin gen van verkeer en watei's taal. Hij heeft de indruk, dat minderheids groepen inspraakmogelijkheden soms gebruiken ills konsekwente vertragingstaktiek. Iedere vrijdag Zonncmaire Dorpshuis, algemene soos voor oude ren, 14.00 uur. iedere maandagmiddag Nieuwcrkcrk „Ons Dorpshuis", bejaardengymna- stiek, 14.00-15.00 uur. Donderdag 8 maart Zierikzcc Huis van Nassau, Vogelbescher mingsavond Vogelwacht, 19.45 uur. J. W. v. d. Doelschool, Ouderavond, 19.30 uur. Herv. Ver.-gebouw, Herv. Vrouwen groep, 20.00 uur. Havenplein 24, Rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, Toneeluitvoering (voor bejaarden) „Schouwse Rui ters", 19.30 uur. UTRECHT, 7-3. De Raad van Overleg voor Middelbaar en Hoger Personeel (MHP) heeft dinsdag ver ontwaardigd gereageerd op het be sluit van minister Wiegel om de pryskompensatic voor overheidsper soneel te korten tot maximaal 450 gulden bruto per procent styging. Al diverse malen heeft de MHP erop gewezen dat een dergelijke maatregel een inbreuk betekent op het trendbeleid (het in dc pas blijven van overheidssalarissen oy een aantal'cao's in het bedrijfsleven). Als gevolg van deze ontwikkeling pre senteert dc overheid zich volgens de MHP als toonaangever met alle ge volgen van dien. WASHINGTON, 7-3. President Carter van de Verenigde Staten is woensdagavond uit Washington ver trokken voor zijn vredesmissie naar het Midden-Oosten. Voor zijn ver trek zei Carter ie gaan „met hoop die wordt getemperd door realisme". Hij noemde een vredesverdrag tus sen Israël en Egypte onmisbaar als ..eerste stap naar verzoening in het gebied. Een duurzame vrede zou al leen kunnen worden bereikt door middel van een alles omvattende overeenkomst waarin de problemen van alle betrokken partijen worden opgeiost. AMSTERDAM, 7-3. Vermoedelijk len gevolge van gebruik van een te grote hoeveelheid verdovende mid delen, is in Amsterdam de 26-jarige Duitser F. H. Kruse om het leven gekomen. Dit heeft een woordvoer der van de politie woensdag bekend gemaakt. De Duitser werd onwel in het hotel waar hij logeerde. Hij overleed vóór aankomst in het ziekenhuis. ROTTERDAM, 5-3. Dc Rotter damse recherche heeft dinsdag middag in de gangkast van een huis aan de Kempenastraat in de Maas stad het lichaam gevonden van de 49-jarige Maria Anlonia Telder. De politie is ervan overtuigd, dat de vrouw door een misdrijf om het le ven is gekomen. Het lijk moet on geveer acht maanden in de kast hebben gelegen. AMSTERDAM, 7-3. Het nalaten van onderhoud aan de auto heeft be langrijke gevolgen voor de verkeers veiligheid. Naar schatting van de ANWB zijn er in ons land ruim tien duizend keer per jaar problemen met het remsysteem. Daarbij zijn ook-gevallen dat de remmen weige ren. Dit zei M. J. Lemckert, chef van de expertiseqlienst van de ANWB woensdag op een persconferentie in Amsterdam in verband met de in ternationale vakbeurs van garage uitrustingen, gereedschappen, onder delen en toebehoren voor auto's, Autovak '79, van 26 lot en met 31 maart in het RAI-gebouw in Am sterdam. DEN HAAG, 7-3. Voor dc instandhouding van ccn levenskrachtige Ne derlandse fruitteelt is het nodig dc produktic op z'n minst op het huidige peil te handhaven. Dc kwaliteit van het Nederlandse fruit zal in al zyn facetten moeten worden verbeterd. Dit staat te lezen in het „beleids programma verbetering konkurren- ticpositic Nederlandse fruitteelt", dat het bestuur van het Landbouwschap woensdag heeft aanvaard. Het programma is een vervolg op een rapport, uitgebracht door een werkgroep die door het Landbouw schap en het ministerie van land bouw was ingesteld. Overheid en bedrijfsleven (fruitproduktie. -afzet en -verwerking) waren erin verte genwoordigd. Verlies In dat rapport was het verlies, dat de Nederlandse fruitproducenten op de binnenlandse markt hebben gele den, voor een belangrijk deel aan dc kwaliteit toegeschreven. Die binnen landse markt ontwikkelt zich name lijk steeds meer in dc richting van een kwaliteitsmarkt. Het Nederlandse fruit ontmoet ook in dc ons omringende landen steeds zwaardere konkurrcnlic. Dat komt volgens dc werkgroep behalve door de kwaliteit ook door het verschil in produktiekosten met andere exporterende landen. Een verschil dat door omvangrijke over heidssteun in bepaalde ÉEG-landen nog extra is vergroot. Het beleids programma vraagt daarom ook maatregelen lot verlaging van pro duktic- cn afzetkosten. Durps'uus, algemene ledenvergade ring Ned. Rode Kruis afd. Bruinisse, 19.45 uur. Vrijdag 9 maart Zicrikzcc J. W. v. d. Doelschool, Ouderavond, 19.30 uur. Hotel Van Oppen. Vereniging Stad en Lande. 20.00 uur. Hüis van Nassau, 20.00 uur, Alg. ver gadering S.V. Delta Sport, afd. atle tiek. „Brogum"; disco met „zoekplaatje"; 20.30 uur. Haamstede Winterkerk; Uitvoering Interkerke lijk kerkkoor, 19.30 uur Hotel „Zeerust", 20.00 uur, vergade ring toerfietsklub Schouwen-Duive- land. Scharendykc Ned. Herv. Kerk, 20.00 uur, Zang avond. Brou wershavcii Tonnenmagazijn, Toneeluitvoering „Schouwse Ruiters", 20.00 uur. Zonncmaire Café „Bommenede": Gezelligheids bijeenkomst Bond van alleenstaan den; 20.00 uur. Drcischor Dorpshuis. Solistenconcours „Cres cendo". 19.30 uur. Ouvverkerk Dorpshuis 19.00 uur Uitvoering mu ziekvereniging „Nieuw Leven". Zaterdag 10 maart Zicrikzcc Concertzaal, 13.30 uur, toneelvoor stelling bejaarden. Stad en Lande. Exkursic Burger weeshuis. 14.00 uur. Concertzaal, 20.00 uur, Z.V.U. „More than a concert", Ned. Blazers En semble in.m.v. Kees van Kooten en Wim de Bie.' ..Brogum"; disco; 20.30 uur. Westenschouwen Hoofdingang Boswachterij, 14.30 uur, Pannekoekenloop-trimloop over IVz en 15 kilometer, organisatie Delta Sport. Renesse Dorpshuis, uilvoering Herv. kerk koor, 19.30 uur. Scharendykc Strafeest 13.00 uur. Brouwershaven Toneelmiddag, vertrektijd 12.30 uur. Oostcrland Dorpshuis Oosterhof, 14.00 uur, le zing „De Kolibrie". Zondag 11 maart Zierikzcc „Brogum"; informatiemiddag over drugs met Koos Zwart, 15.30 uur. Gasthuiskcrk, Interkerkelijke dienst 17.00 uur. Renesse le trainingsrit tourklub Schouwen- Duiveland, vertrek 10.00 uur, par keerterrein sportveld. Maandag 12 maart Zicrikzcc Kantine Technische school, algeme ne ledenvergadering, 20.00 uur. Renesse „Het Wapen van Zeeland". VVV „Renesse Vooruit". 20.00 uur. Drcischor Dorpshuis, ledenvergadering Oran jevereniging, 19.30 uur. Dinsdag 13 maart Zicrikzcc „De Witte Raaf", diskussieavond Vrouwencafé, 20.30 uur. Haamstede „De Graaf van Haamstede", 19.30 uur, jaarvergadering varkenshou dersvereniging „De opgaande zon". Nieuwcrkcrk Vergaderlokaal Badhuisstraat, klc- dingaktic 9.00 uur-18.00 uur. Voormalige basisschool, kleding in zameling, 10.00-16.00 uur. Woensdag 14 maart Zicrikzcc Bovenzaal. Gcref. Kerk, St. Domus- straat 1; kursus Kreatief Spel. Stich ting Jeugd, 20.00 uur. Renesse Rowlingrontrum: Bowling; 20.00 uur. Garage ds. De Jonge, Deestraal, kle- dingaktie „Mensen in nood". 14.00 uur. Donderdag IS maart Zicrikzcc Chr. Geref. kerk, vergadering Re- iormalorischö Politieke (kies) Vere niging, 19.45 uur. Westenschouwen „De Schouwenaar", koffie-uurtje tfed. Ver. v. Huisvr. afd. Westen- schouwen 10.00 uur, I Zonncmaire Café Bommenede, klaverjaswedslrij- den, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 20.00 uur, bespre king voetbaltoernooi S, cn D. trofee 1979. Vrijdag 16 maart Zicrikzcc ,)Huis van Nassau", algemene leden vergadering Diabetes Vereniging Nederland, afd. Sch.-D., 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Ouder avond Mallarakkers en J. L. de Jon- geschool, 19.30 uur. Huis van Nassau, Vogelvereniging „Zang en Kleur", Jaarvergadering, 20.00 uur. „Erogum"; „Belonavond", met '2 nieuwe d.j.'s; 20.30 uur! Haamstede „De Graaf van Haamstede", varkens houdersvereniging. Bruinisse Verenigingsgebouw (Deestraal); jaar vergadering „Algemeen Vissersbe- lang"; 20.00 uur. Zaterdag 17 maart Zierikzcc Seniorentennistoernooi Sporthal On derdak, 8.30-10.00 uur. „Brogum"; disco, 20.30 uur. Scrooskcrkc Stra-feest, 13.00 uur. Sirjansland Dorpshuis Sirjansland; sozenbestu- rendag; v.a. 10.30 uur. Zondag 18 maart Zierikzec Seniorentennistoernooi Sporthal On derdak 8.30-12.00 uur. „Brogum"; speelfilm; 15.00 uur. Maandag 19 maart Zierikzec Huis van Nassau, 19.30 uur, Bijeen komst medewerkers Sportieve Re- kreatie". Dinsdag 20 maart Renesse „Het Wapen van Renesse", voorbe spreking Zeskamp, 19.30 uur. Woensdag 21 maart Zierikzcc Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur Bcjaardenmiddag N.C.V.B. Bovenzaal. Geref. Kerk, St. Dom us - straat 1; kursus Kreatief Spel, Stich ting Jeugd, 20.00 uur. Donderdag 22 maart Zierikzcc Havenplein 24, Rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Scharendykc Raadhuis: Vergadering gemeente raad Middenschouwen; 19.30 uur. Vrijdag 23 maart Zierikzec „Brogum"; Darts-festival (Wie gooit het winnende pijltje?); 20.30 uur. Zaterdag 24 maart Zicrikzcc R.K. kerk: Concert Zierikzees Ka merkoor; 20.30 uur. „Brogum"; disco; 20.30 uur. Renesse Manege Grol, 14.30 uur Hengslcn- show. Zondag 25 maart Zicrikzcc 2e trainingsrit tourklub Schouwcn- Duiveland, vertrek 10.00 uur par keerterrein ZWN (Grachtweg). „Brogum"; bij mooi weer Wandeling door Domeinen; 15.00 uur. Woensdag 28 maart Zicrikzcc Bovenzaal. Gcref. Kerk. St. Domus- straat 1kursus Kreatief Spel. Stich ting Jeugd, 20.00 uur. Westenschouwen Rekreatiezaal Geref. kerk, voorlich tingsmiddag, 14.00 uur. Renesse „Het Wapen van Renesse", Leden vergadering Oranjevereniging, 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Rcdaktie (01110) 4669. (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2