Vorst belemmerde waterschap uitvoering schema verbeteringen NSB Tweede spreekt bondsvoorzitter ABVA voor de regionale ambtenaren over bezuiniging C vruchtenlimonade De winkelvoorzieningen in de kleine woonkernen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kwartaire en niet-plan-wegen liter fles Akties ambtenaren onwaarschijnlijk BOEKHOUDING "NOORD-ZEELAND" wvr UQT VI uUM.t 81 t.iu/; ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 maart 1979 135ste jaargang Nr. 22468 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na halt zes: 2ie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtmart. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse "ummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W in dit nummer: Ombouw zuiveringsinstallatie Zierikzee ZIERIKZEE, 6-3. Op de jongste vergadering van het waterschap Sehouwen-Dniveland werd mededeling ge daan van het verbeteren van enkele wegen, t.w.: de Platte Capelledijk, Shiisweg, Galgeweg, Kempensweg en de Zandweg. Volgens de voorzitter, dijkgraaf A. M. Geluk, betreft het hier kwartaire wegen. Aangevraagd zijn de kosten van rente en afschrijving bij de pro- Bij de H.I.D. Landinrichting te Goes is een bijdrage gevraagd voor verbetering van niet-planwegen, t.w. de Omloopsweg, de Krijn Ka- relsweg, Groeneweg (Middenschou- wen), Bootsweg, Heernisweg en Groeneweg (Brouwershaven). Voor herstel van de wegen ligt een sche ma klaar, maar de zaak van uitvoe ring is opgehouden, omdat men eerst wilde zien hoe de wegen de strenge winter hebben doorstaan. Voorstel len ter zake zullen naar g.s. ter goedkeuring worden gestuurd. Zuiveringsinstallaties Wat betreft de rioolwaterzuive ringsinstallaties, bestaat nog altijd goede belangstelling voor de vernieuwing - c.a. kapaciteitsver- groting van de installatie te Wester- schouwen. De werking blijft goed. In de zomer van 1978 zat men aan de rand van de 'kapaciteit. Derhalve is een blower extra ge plaatst, waardoor nog meer lucht in het water kan worden ingeblazen. Kosten blower: f 26000. Nu moet afgewacht hoe het zich houdt in 1979. In feite be vindt zich een en ander nog in de experimentele fase; in het najaar wordt de officiële goedkeuring ge vraagd. De kwaliteit van het uit stromend water, te Bruinisse, Drei- schor, Brouwershaven en Wester - schouwen is goed. In veel tussen tijdse rapportages wordt melding gemaakt van veel zout water dat door de riolering komt. De afvoer bestaat dus kennelijk uit rioolwater plus kwel. De voorzitter weet het euvel aan lekkages in de riolerin gen. De staat van die rioleringen blijkt dus opnieuw van groot be lang te zijn. ZIERIKZEE. Voorafgaande aan zijn inleiding feliciteerde de heer J. v. d. Scheur (1.) het ABVA-lid de heer L. Juffermans met zijn 25-jarig jubi leum. De tweede bondsvoorzitter wees erop dat de vakbond juist door de trouw van de leden groot is ge worden. Als blijk van waardering speldde hij de jubilaris de bonds- insigne op. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Peilingen Het hoofd van de Technische Dienst ir. G. D. Kloosterboer gaf - op verzoek van de voorzitter -een overzicht van de peilingen langs de vooroever. Zowel Koudekerke als Burgh Westland is minder gun stig; een deel van de oevers is hier steiler geworden en ook verdiepin gen zijn gekonstateerd. Te Bruinis- se doet zich hetzelfde euvel voor; nl. verdiepingen tussen de Tramwegha ven en Zoetersbout. Uit de vergadering werd gevraagd naar een oorzakelijk verband tussen de toestand van de vooroevers en de werken in de Oosterschelde. Dat blijkt mei in direkte zin vel band te houden. Er was en is piake van een wisselend stroombeeld en vooral het Zijpe krijgt het sterk te verduren door verhoging van de stroomsnelheid. Dit zal pas minder worden na voltooiing' van de Phi- lipsdam. De verhoogde snelheid in het Zijpe heeft ook weer zijn re- flekties verder langs de zuidkant en dat duurt allemaal tot de Scheldo- dam gereed is. Niet helemaal dui delijk is hoe alsdan de druk op de vooroevers is en hoe de stroomsnel heid. De voorzitter zei dat daarover wel prognose-cijfers zijn, maar er kan nog wel eens meer direkt bfj Water staat naar worden ge-informeerd. Wel is thans duidelijk dat de afge lopen tien, vijftien jaar sommige vooroevers steeds steiler zijn gewor den. Versterking hier - een prak tijkervaring - veroorzaakt verder op weer ,een minder gunstige toestand. Een lastige kust is de verbrokkelde van Noord-Beveland. In dit opzicht is veel werk verricht door ir. Wilde- rom van de R.W.S., die recentelijk afscheid heeft genomen; een plech tigheid waarbij het waterschap ver tegenwoordigd was. Opmerkingen PvdA en CDA Waterpeil Uit de vergadei'ing werd verder gevraagd naar het toekomstig wa terpeil. Bij Yerseke zal dit 2,75 zijn; in het algemeen echter zal er van een wisselend vloedpeil sprake zijn. Dat is thans ook het geval. Eb en vlogd bewegen zich over een hoogte van plm. 3Va meter, maar ook weer niet overal en uiteraard niet altijd. Van belang voor het waterschap is nog het meest, de stroomsnelheid. DEN HAAG, 7-3. Staatssekretaris Hazekamp heeft woensdag te horen gekregen dat zijn beleidsnota over de winkelvoorzieningen in de kleinste woonkernen, onvoldoende tegemoet komt aan de problemen waarmee onze kleinste dorpen sukkelen. Met name waren het de woord- Voerders van PvdA en CDA die tij dens een openbare kommissieverga dering over de minimum distribu tieve voorzieningen op een bredere aanpak en meer maatregelen aan- ZIERIKZEE, 7-3. „Een vakbond voert niet zo maar een aktie dat doet men alleen als er uitzicht is op re sultaten", antwoordde de heer J. v.d. Scheur, tweede hondsvoorzitter van de ABVA, op de vraag of er akties van de ambtenaren verwacht kunnen worden als reak- lie op het bezuinigingsbeleid van minister Wiegel. De heer Van de Scheur zei dit woensdagavond in het „Huis van Nassau", waar h|j sprak tijdens de jaarvergadering van de Algemene Bond van Ambtenaren afdeling Zie rikzee. Deze week deelde de minister me de de salarissen van de ambtenaren tot 1981 elk half jaar 0,3 (de lagere) tot 0,7 (de hogere ambtenaren) minder te laten stijgen en niemand meer dan f 450,prijskompensatie te geven per procent prijsstijging. Bestek '81 Na het vastlopen van het overleg tussen de minister en de afdelingen van de ambtenarenbonden, liet de heer Wiegel weten zelf met beslui ten te zullen komen. De zaak bezui nigingen op de ambtenarensalarissen in het kader van Bestek '81 speelt al enkele maanden en tweede bonds voorzitter de heer Van dc Scheur wilde woensdagavond aan de amb tenaren op Schouwen-Duiveland het hoe en waarom nog eens uitgebreid toelichten. Van de zijde der regionale ambte naren bestond echter weinig belang stelling: Van 't totaal aantal ABVA- leden (360) was nog geen 10 "/o aan wezig op deze jaarvergadering onder leiding van de heer A. Strujjk, die voorzitter C. Hefjbocr verving. Ondanks deze matige belangstel ling kwam de heer Van de Scheur tot een gloedvol betoog. Hij wees er op dat in 1976, onder het kabinet Den Uyl met de zogenaamde 1 "<>- nota al een eerste aanval werd ge pleegd op de salarissen van de amb tenaren. Reeds toen tekende de vak bond protest aan. Spreker wees er met nadruk op. dat geen politiek optreden werd bedreven. „Wij stel- BRTJINISSE. Een fraaie (plotseling opgedoken) „ouwetje" van het fraaie „Beusje", dat Bruinisse in deze vorm ooit gehad heeft. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's drongen, om zodoende het winkelier schap op het platteland aantrekke lijk te houden. Deze frakties vonden ook dat niet kan worden volstaan met het verle nen van steun bij investeringen, maar dat er ook zoiets zal moeten komen als een gegarandeerd basisinkomen. In de bewoordingen van de socialiste Salomons heette dat een regeling voor inkomenssteun, waarvoor de re gering een regeling zal moeten tref fen. Wie ongelijk erkent, bewijst J vandaag wijzer te zijn dan gis- j teren. f Pope f len ons onafhankelijk op, onder welk kabinet dan ook". Mee bezuinigen De heer Van de Scheur was van mening dat het onverantwoord was van het te bezuinigen bedrag van f 10 miljard (Bestek '81) te halen uit inkrimping van de ambtenarensala rissen „Wij vinden dat alle vijf mil joen werknemers en de mensen uit de vrije beroepen moeten mee bezui nigen". Hij stelde dat in gezinnen met een bruto inkomen van f 30.000 elke gulden hard nodig is. „Daar moet je als regering heel zorgvuldig mee omgaan". De tweede bondsvoor zitter wees erop, dat de stakingsak- ties van de ambtenaren in juni vo rig jaar berustten op deze motieven, maar ook bedoeld waren het parle ment er toe te dwingen de zaak pas in september te behandelen. Toen het parlement eenmaal had beslist dat er best wat bezuinigd kon worden op de ambtenarensalarissen, werd het overleg voor de minister gemakkelijker, volgens de heer Van de Scheur. Dit eerste overleg mond de uit in de vorming van een werk groep van de ambtenarenbonden. Taak van deze werkgroep was met nieuwe bezuinigingsvoorstellen te komen. De ABVA kwam toen met het plan van een gedifferentieerde pensioenpremie. Dit voorstel berust te op het feit dat mensen met hogere inkomens relatief veel meer profite ren van deze pensioenpremie dan de middengroep en de lagere inkomens klasse. Dit ABVA-voorstel werd echter niet overgenomen door de an dere afdelingen en ook de minister 'bleek er geen oren naar te hebben. De heer Van de Scheur deelde mede dat verwacht mag worden, dat de heer Wiegel deze maatregel volgend jaar als extra bezuiniging gaat aan pakken. (Vervolg pag. 4) Advertentie Een goed verzorgen» tegen redelijk tarief Administratiekantoor 01113-1619 - 01677-354 BILT Verwachting tot vrijdagavond: Regen en wind Veel bewolking en van tijd - tot tijd regen; harde, aan de kust stormach tige zuidwesten wind: minimumtem peraturen ongeveer 3 graden, mid- dagtemperaturen omstreeks 7 gra den. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B Voor -de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 9 maart. Zon op 7.10, onder 18.33 Maan op 14.17. onder 4.36 Volle maan: 13 maart (22.07) HOOG- EN LAAG WATER 9 maart Springtij. Hoogwater 0.01 12.40 16 maart Laagwater 6.13 18.43 HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 8-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven dc Atlantische Oceaan staat al enkele dagen ten >iorke westelijke luchtstroming, waarmee slechtweerzoncs snel naar West- Europa worden gevoerd. Donderdag morgen bevond zich een dergelijke zone met veel bewolking en regen ten westen van de Britse eilanden. Verwacht wordt dat in de nacht van donderdag op vrijdag een actief deel hiervan over ons land zal trekken. De wind zal daarbij weer op gaan steken. Vrijdag overdag als de re genzone ons land zal zijn gepasseerd komen we weer in lucht terecht waarin opklaringen en nu en dan een bui voorkomen. Er blijft veel wind staan, en in het lemperatuur- verloop komt weinig verandering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1