ONTSTAAN EN WERKWIJZE KAMER BINNENVISSERIJ STREEKNIEIJWS Strafeest Elleineet was weer helemaal als vanouds OPBRENGST PALINGVISSERIJ WORDT STEEDS MINDER Peter Acda en Erik Veerhoek jeugdvoorjaarskampioenen Degradatie voor Delta Sporl- dames nu een feit VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD bezorger te OUWERKERK 4 ZIERIKZEE. 2-3. Mr. H. D. M. \au Arkel, tweede spreker op de ver gadering van Beroepsaal vissers Zuid West Nederland (op 2 maart te Zierikzee gehouden) bleek een onderhoudend en geestig causeur. Hij gal een uiteenzetting van de werkwijze van de Kamer voor de Binnen visserij, waarvan hij sekretavis is. llij ging daarbij terug naar de oorlog, toen de voedselsituatie veisloehlerde. Van overheidswege werd toen het besluit Vispacht 19-11 in het le ven geroepen, een bescherming die nog alleen de beroepsvisserij genoot, cmdat de sportvisserij nog niets be tekende. Dit besluit werd na de oor log gecontinueerd, tot 1954, omdat de i.portvisserij toen in opmars kwam. Tot die tijd pachtte een beroepsvis ser een lap water en daarmee was de kous af. Maar daarna kreeg men ook met de sportvisserij te maken. Om die reden werd een kommissie van advies samengesteld uit de drie partijen, die met de visserij te ma ken hebben: de beroepsvissers, de sportvissers en de eigenaars van vis water. En zo ontstond de Kamer voor de Binnenvisserij, waarin de be roepsvissers vertegenwoordigd wor den door de Combinatie van Binnen- vissers; de sportvissers door de Fe deratie van Sportvissers (3 in getal) en het Centraal Nederlands Henge- laarsverbond; en .de eigenaars door de Unie van Watersehapsbonden, de Centrale Landbouworganisatie-en de Nederlandse Vereniging van Lande lijk Eigendom. De belangen van ieder der verte genwoordigd e groepen worden te gen elkaar afgewogen, waarby de beroepsvissers toch wel extra wor den beschermd en bewaakt. Konti-aklcn Een pachtkontrakt moet normaal voor zes jaar worden afgesloten maar ook drie jaar is mogelijk, in uiterste gevallen slechts voor één jaar. In de loop der jaren is een prijsvaststelling gegroeid, maar spre ker waarschuwde voor de gedachte, dat de overeengekomen pachtprijs bij iedere beoordeling toch wel zdu wor den verlaagd. Ook hier geldt: een getekende overeenkomst wordt maar net zonder meer ongeldig verklaard om de pachter te gerieven. Aange voerd werd uit de vergadering, dat de pachter dikwijls gedwongen werd een pachtkontrakt te tekenen, waar in een onredelijk hoge prijs werd be dongen en tekent hij niet dan raakt hij zijn viswater kwijt! Gelet wordt ook op de doelmatigheid van bevis sing en spreker zette uiteen wat daarmee wordt bedoeld. Hij bond de aanwezigen op het hart, vooral tydig de verlenging van ten pachtovereenkomst aan te vra gen. Tijdig is hier: een half jaar voor de afloop van een kontrakt. Een latere aanvraag brengt de rechten van de pachter in gevaar. De voorzitter wist nog voorbeelden uit de praktijk, die de stelling van de heer Van Arkel in deze bevestig den. ZIERIKZEE, 2-3. Het aar 1978 was een slecht jaar voor de paling vissers. Op liet Grevelingeumeer werd 30"minder gevangen dan vorige jaren, op het Veerse Meer 10" u minder en op de Oosterschekle en aan verwante wateien is liet ai laren slecht. Daar vangt men maar ongeveer 30"van wat men in de jaren 1971 en 1972 naar bov en haalde. Aldus de heer W. K. Schot BWz„ voorzitter van de Vereniging van Be- roepsaalvissers Zuid West Nederland afgelopen vrijdag op de jaarverga dering in het Huis van Nassau te Zierikzee. De achteruitgang van cle aalvisse- i'ij op de Oosterschelde zocht spreker in de afsluiting van het Volkerak, zoals hij eerder al had betoogd. De laatste weken gaat het wel iets be ter, hoewel de strenge winter en de daarmee gepaard gaande ijsvloer die het viswater had bedekt, enorme schade aan de palingstand in Neder land heeft aangericht. De mossel teelt en de kottervisserij hadden een veel beter jaar achter de rug dan de aalvissers. „Maar een goede paling visser zal alles in het werk stellen om buiten de bijstand te blijven, ook al wordt dat door ambtenaren wel eens aanbevolen, als men gaat kla gen, dat de visserij geen redelijk be staan meer oplevert", aldus de heer Schot. Dat de sportvisserij, tegenwoordig gelegenheidsvisserij geheten wordt beperkt en dat een gelegenheidsvis ser slechts twee fuiken op één plaats mag zetten, juichte de heer Schot toe. „Het zetten van zes a zeven fuiken bij elkaar zoals dat de laatste jaren in de praktijk voorkwam, neemt het brood uit de mond van de beroepsvisserij. De heer Schot, sprekend uit eigen belang en dat van zyn mede-be- roepsgenoten, had gehoopt dat de doorstroomopening in de Ooster- scheldedam klein zou blijven. Veel liever nog had hij een algehele af sluiting gezien, zoals oorspronkelijk ook de bedoeling was. Diefstal en vernieling zijn nog steeds vaak voorkomende euvels, al wordt er wel tegen opgetreden. Aan een aparte vismijnafdeling voor pa ling te Colijnsplaat bestaat geen ur gente behoefte. Adhesie werd be tuigd aan het standpunt van de Gre- velingenvissers die voor hun rech ten opkwamen in een ingezonden stuk in de pers. Aanleiding daartoe waren uitlatingen op een vergade ring van de plaatselijke mosselvis- sersvereniging, waar kritiek werd geuit op de le betalen vergoeding voor mosselzaadvisserij op het Gre- velingenmeer. ZlIiKlKZliE Bijkantoor ANWB! De inrichting van een bijkantoor van de A.N.W.B. in Zierikzee, waar op al enige jaren wordt aangedron gen, heeft binnen hei vestigingsbe leid van de Bond hoge prioriteit. Dit merkte drs. D. J. Engelen, di- rekteur Toerisme van de A.N.W.B. op tijdens de zaterdag in Vlissingen gehouden jaarvergadering van de afdeling Zeeland van de A.NW.B. Men dient echter rekening te hou den met de gi'ote problemen, die zich hierbij voordoen. Minimum voorwaarden zijn dal er een ge schikt pand wordt gevonden, waar voldoende parkeerruimte aanwezig is. Daarnaast spelen kosten een gro te rol. Per jaar kan de Bond niet meer dan 2 tot 3 miljoen in de bouw van bijkantoren investeren. Een deel hiervan is bestemd voor onderhoud en renovatie. Hij sprak de hoop uit vóór 1981 een oplossing te kunnen aanbieden. NOORDGOUWE/SCHUDDEBISUKS „Kinderklubmiddag" Voor de kinderen van Noordgou- we en Sehuddebeurs zal woensdag middag 7 maart de eerste „kinder klubmiddag" worden gehouden op de zolder van het verenigingsge bouw. Op het programma staat krea- tief spel onder leiding van de dames I. Hoekstra en T. Stichter. De kin derklubmiddag is toegankelijk voor kinderen van vier tot negen jaar en deelname kost twee kwartjes. OOSTERLAND Aktie „Mensen in nood" Het aktiekomité van de Stichting „Mensen in Nood", Caritas Neerlan dica, hoopt op dinsdag 13 maart weer de jaarlijkse kleding inzameling te houden waarop gebruikte kleding, schoeisel, dekens en gordijnstoffen kunnen worden ingeleverd aan de vooiTnalige basisschool aan de Groe ne Poort alhier, ingang Hofweg. Voor tijd zie agenda. Het jmbliek wordt beleefd verzocht om de kle ding aan te bieden in een kartonnen doos c.q. plastik zak. De kledingj wordt overgebracht naar het cen- traal magazijn in Den Bosch waarl het gesorteerd wordt. De nog te ge-l bi'uiken kleren woi'den in balen ofl pakketten verzonden naar personen! of instanties welke er een aanvi-agel voor hebben ingediend. Wanneer de. kleding niet meer bi-uikbaar is kan? ze toch wox-den iiigeleverd want deze wordt door de stichting ver kocht en van de opbrengst worden weer de transportkosten gedragexi. Zodoende doet ook dit zijn nut weer. Het vox-ige jaar heeft de Stichting „Mensen in Nood" kleding vex-zonden naar tal van stx*eken, waar dit meer dan nodig was. Inlichtirigën over één en ander kunnen worden ver strekt door mevr. A. Rotte-Beije, Kerkstraat 8; alhier. Kollekte In de week van 12 t/m 17 maart zal hier ter plaatse een huis-aan- huiskollekte gehouden wox-den ten bate van het „Nationaal Rheuma- fonds", onder leiding van mevr. J. Bolle-Pannemans. De inzameling der gelden zal plaats hebben door meis jes-leerlingen van de LHNO, een afdleling van de Christelijke Scho lengemeenschap te Ziei-ikzee. Vol gens recente gegevens lijden er op dit moment ongeveer 200.000 Neder landers aan een vorm van rheuma- tiek, hetgeen bij een tiende (of 20.000 patiënten) van hen geleid heeft tot een handikap. Helaas bestaan er in feite nog geen afdoende geneesmid delen of een geneeswijze voor deze ziekte maar toch kan bij vi-oeg in grijpen bij vier van de vijf patiënten ernstige invaliditeit worden voor komen. Daax-om wordt deze kollekte ten zeerste aanbevolen. Jeugddienst De avondgodsdienstoefening voor zondag 11 maax-t in de Hex-voi-mde kerk zal een jeugddiexist zijn. met ais voox-ganger de pastor loci: ds. J. Plante. De dienst vangt aan om de gewone tijd. BRUINISSE Kledingaktie „Mensen in nood" In verband met biddag op 14 maart zal de inzameling van kleding plaats hebben op dinsdag 13 maart. De kleding kan worden afgegeven in de garage van ds. De Jonge, in gang Deestraat. Op uw gewaardeer- de medewerking wox-dl gei-ekend. De behoeftigen welke dc kleding le zijner tijd /.uilen ontvangen zijn er u zeer dankbaar voor. Graag herin neren wij u nogmaals aan wat zus ter Dc Jong op de Vrouwenbijeen komst heeft gezegd. ELLEMEET, 3-3. Voor het Stra- iccst le Elleineet bestond weer grote belangstelling. Een 25-tal ruiters en amazones vormden met hun ver sierde paarden een kleurrijke stoet. Het was aan sommige paarden tc zien, dat zij wat lang op stal hadden moeten slaan door de langdurige winter; enkele paai-den wai-en nl. nog al wat driftig in hun bewegin gen. Na keuring door de jury begaf de stoet zich bij Dolfii'odam op het sti-and zodat de paarden de stallucht van hun benen konden wassen. Bij Ronesse kwam de stoet weer op de weg en keerde via het dorp terug naar Ellemeet. „Luctor et Emergo" Het muziekgezelschap „Luctor et Emergo" uit Renesse haalde de stoet met vrolijke tonen binnen. Loco burgemeester I. C. Padmos dankte het komité en de deelnemers en deel neemsters voor hun medewerking aan het strafeest. Het slot van het feest werd besloten met x-ingsteken te paard. Een groot deel van het strafeest speelde zich af in het dorps café van der Have. KERKNIEUWS Nedei-landse Hervormde Kerk Bex-oepen te Rotterdam-Zuid: T. Stehouwer, Nijverdal. Aangenomen naar Leersum: W. BSchaap, Oudega (Wymbx-itseradeel) idie bedankte voor Ermelo (nieuwe 1 predikantsplaats); het beroep van de |Genei-ale Synode der Nedex-landse I Hervormde Kerk tot zendingspi-edi- Ikant (Toradja kerk): H. Gaasbeek, ril. px-edikant te Schelluinen; naar Ridderkerk (wijkgemeente Singel kerk): J. Blom, St. Maartensdijk. Bedankt voor Apeldoorn (buiten gewone wijkgemeentej en voor Wei-kendam: P. Koeman, Oene. Gereformeerde Kerken Aangenomèn naar Papendi-echt: R. V. Sehuddebeurs, Uretei-p. Bedankt voor Meppel: A. Klomp maker, Bunde (West-Duitsland). Beroepbaarstelling: Door de klas- sis Hoogeveen is préparatoir geëxa mineerd en beroepbaar gesteld: W. J. Molenaar, Kernhoopweg 30, 't Hai'de. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Twijzel in kombinatie met Kollumerzwaag/ Zwaagwesteincle: T. Dijkema, kand., Gx'oningen, die bedankte voor Blok zijl, Lemele-Lemelerveld, Waard huizen en Zaandam. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen le Woerden: R. van Beek, Baarn. Aangenomen naar Middelburg (voor de geestelijke verzorging in het verpleegtehuis „Der Boede") te Koudekerke: D. Coppoolse, Den Hel der. Bedankt voor Ermelo: drs. W. J. Quist, Den Haag-Rijswijk; voor Middelbui'g: H'. de Graaf, 's-Gra- venzande. Gex'eformeex'de Gemeenten Beroepen te Vlissingen: A. Moer kerken, Nieuw-Beijerland; te Scherpenzeel: C. Wisse, Kootwijker broek. Bedankt voor Middelburg-Zuid: A. Hoogerland, Krabbendijke: voor Tricht-GeldermalsenJ. Mijndei's, Riddex'kerk; voor Haamstede: E. Veneina, Drachten; voor Groningen: J. Mol, Rijssen (Zuiderkerk). Biddag voor het gewas De jaax-lijkse biddag voor het ge was zal in Oosterland plaats vinden op woensdag 14 maart a.s. Hieraan wordt deelgenomen door de Geïn formeerde Kerk, in samenwerking mei de kerk van Nieuwerkerk. in hel kerkgebouw aldaar, en door de Ge- refoiTneerde Gemeente en de Oud GercfoiTneci-de Gemeente. Dc Herv. Gemeente heeft voorheen ook bid- en dankdagen gehouden, doch is er enige jaren geleden mee gestopt. Geref. Gemeenten in Nederland te Nieuwerkerk Dondex-dag 8 maart, 19.30 uur ds. A. Wink, Veenendaal. SCHEEPVAART Nedlloyd Tasman, 3-3 te Tilbury. Ondina, 3-3 van Singapore naar Townsville. MARKTBERICHTEN Eierveilingen Barneveld BARNEVELD, 5-3. Coup. Veluw- se Eierveiling. Aanvoer 5.550.521 stuks (x'olgens veilinglijst 1.334.800 stuks). Stemming: redelijk. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram f 9,84; 55-56 gi'am f 12,46; 60-61 en 65-66 gram f 13.93. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 5-3. Op de paarden markt in Utx-echt zijn maandag 201 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: Luxe paarden f 2750-3800; werkpaai'den f 1575-2600; oude paai'öen f 1400- 2395; 3-jarige paaiden f 1375-2175; 2-jarige paarden f 1225-1950; hitteb- f 770-1275; veulens f 625-1250; pony's f 300-700. Prijzen per kg geslacht gewicht Oude slaehtpaax'den f 4,85-6,—; jon ge slachtpaarden f 5,10-6, De handel was voor 'slaclitpaar- den redelijk; voor pony's rustig. Aardappclbeurs Rotterdam ROTTERDAM. 5-3. Prijzen per kg exkl. btw. Klei-aardappelen binnen land: Bintje 35-55 mm f 19,50-20,00. Bintje 50 mm opw. f 19,00-20,00. Bintje 55 mm opw. f 19,50-20,00. Irene 35 mm opw. f 21,00-25,00; zand- aaixiappelen binnenland: Bintje 50 mm opw. i' 17.00-18,50, Bintje 35-50 mm 1' 17,00-18,50; klex-aai'dappelen export: Bintje 35-50 mm f 19,00- 20,00, Bintje 50 mm opw. f 19,00- 20,00; zandaax'dappelen export: Bin tje 50 mm opw. f 17.00-18,50, Bintje 35-50 mm f 17,00-18.50; blankscbil- lige rassen van de kleigrond voor overzee. 40 mm opw., in zakken f 16,50-17,50; voex-aax-dappelen f 5,25- 6,25. Stemming binnenland en export rustig. SPORT HANDBOOGSCHIETEN Ook in dc laatste handboog schiet - wedstryd, welke zaterdag in Brou wershaven gehouden werd, was Pe ter Acda een klasse apart. Hy werd daarom gemakkelijk voorjaarskam pioen van distrikt 16 (Zeeland) van de Nederlandse Handboogbond. Adrie Wisse van St. Sebastiaan, Yei'séke, werd twee en Peter Ui) van Sagittarius, Zierikzee, derde. Ook bij de aspiranten ging dc eer ste prijs naar een Vlissingse d' Een- dracht-schutter. Erik Veex'hoek won met 6 punten voorsprong van Jan- Ki'is de Koeyex*. Yexseke. Carlo Col- paerl, Vlissingen. vtérd derde- Uitslagen Adspii'anten 50 pijlen op 18 meter: 1. Ex'ik Veerhoek d." Eendracht. 330 punten; 2. Jan-Kris de Koeycr. St. Sebastiaan. 324 punten: 3. Carlo Col- paei't, d' Eendracht, 295 punten. Junioren 50 pijlen op 25 meter: 1. Peter Acda. d' Eeiidracht, 435 pun ten; 2. Adi'ie Wisse, St. Sebastiaan. 344 punten; 3. Peter Uil, Sagittarius. •323 punten; 4. Peter Domburg, Sa- gittax-ius. 293 punten; 5. Ton Rogge band, Sagiltaiius, 279 punten; 6. Rob Dunie, Sagittarius, 257 punten; 7. René de Bel, St. Sebastiaan. 207 pun ten; 8. Ad van Langeraa'd, Sagitta rius. 201 punten; 9. Frans van Aken. Sagittarius. 196 punten; 10. Hans Pieter Visser, Sagittaiius. 183 pun ten; 11. Ben Blommaart. Sagittarius 129 punten. HANDBAL ÜREISCHOR. De Zeeuwse Bond" organiseerde een geslaagd solistencon cours in he! (lorj's-i tis. Hier (wee deelnemers, leden van dc Kon. Harmonie ..Kunst en Ee.r"; Mareia Eekman en W. K. Schot (altsax). Eén der deelnemers op de in de editie van maandag geplaatste foto was René Boot. Per abuis tras ren andere naam rrrtnrld, (Foto: Zierikzceschc Nieuwsbode) Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan hef kanloor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel privé: (01119) 660. Ondanks het feit dat dc dames van Delta Sport in de ontmoeting tegen EBHV een uitstekende wedstrijd speelden, werd deze wedstr\jd toch uiteindelijk met het kleinst moge lijke verschil verloren (8-7). Door deze nederlaag degraderen de Zie rikzee dames naar de le klasse van dc afdeling Zeeland. De Delta Sport dames begonnen de ontmoeting voortvarend en na men al snel een 2-0 vooi-sprong wel ke de Bredase dames weer ongedaan wisten tc maken. Toch kon Delta Sport de le speelhelft met een 5-4 voorsprong afsluiten. Na de ruêt werd er in een lange periode niet gescoord, totdat EBHV erin slaagde de doeljjuntenmachinc weer op gang te brengen. Na een bij zonder spannende slotfase gelukte hel dc Brabanlse dames uiteindelijk met 8-7 aan het langste eind te trekken. De Delta Sport heien /.ijn px*aktisch gedegradeerd, door een 22 -11 nederlaag tegen Rapid. Bijblijven In de eerste helft speelde Delta Sj>ort een goede partij en wist lof 6-6 goed bij te blijven. Rapid sloot de le helft af met een 8-6 vour- spi-ong. Wie gedacht had dat Delia Sport nog alles op alles zou zetten om dc achterstand weg tc werken kwam bedrogen uit. Rapid liep met vele break outs gemakkelijk weg tot 22-11. Heren II speelde tégen kampioen Marathon een goede partij. In de tc helft hadden dé Vlissingcrs Cle) veel moeite met dc zeer jeugdige Zlerik- zeeënaren. Ruststand 10-6. eind stand 2l?-22. De jongenüpupillon boekten ten fraaie 9-9 punlenvexdeling te Mid delburg tegen het sterke EMM.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4