Er komt voorlichtingsbrochure over kleuter- en lager onderwijs Marco de Rijke opent bloemen en plantenkas aan de Zandweg Ensemble Flairck in Bru: „muziek-acrobatiek" M.S. PRINS WILLEM-ALEXANDER KOMT WEER NAAR ZIERIKZEE Inventarisatie van dode vogels in Schouwen 3 Besluiten b. en w. van Zierikzee STREEKNIEUWS Donderdag 8 maart Van groenten naar bloemen ZLERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag C maart 1979 Nr. 22467 ZIERIKZEE, 5-3. Jaarlijks gaan er ongeveer 150 vier jarige kinderen voor het eerst naar een kleuterschool en ongeveer 200 kinderen voor het eerst naar een la gere school. Voor de ouders betekent dit dat zij een school moeten kiezen voor hun kind. Bij de keuze van de school zullen de ouders verschillende zaken terdege afwegen, zoals: de grondslag van de school, de afstand woning-school, de v.jjze waarop het onderwijs gegeven wordt, het funktioneren van de school en de samenwerking met de ouders. Om de ouders op weg te helpen met het doen van een keuze hopen burgemeester en wethouders van Zierikzee eind 1979 voor het nieuwe schooljaar 1980/1981 een voorlich tingsbrochure betreffende het kleu ter- en lager onderwijl uit' te geven. De schoolbesturen zal gevraagd worden hun medewerking te willen verlenen. Buurtbus Vanuit de kernen Sirjansland, Ouwerkerk, Kerkwerve en Nieu- werkerk zal met ingang van 2 april aanstaande een zogenaamde buurt bus gaan rijden, die volgens een vaste dienstregeling en route een verbinding zal onderhouden met Zierikzee. Burgemeester en wet houders hebben naar aanleiding van een verzoek van het streekvervoer Zuid-West-Nederland in beginsel toestemming verleend tot het plaat sen van een bushalte op het Kraan plein. De buurtbus zal naast het ZWN-busstation nu óók het cen trum van Zierikzee aandoen. Woonerf Naar aanleiding van een verzoek van de belangengroep „Poortam bacht" inzake de inrichting van de Krabstraat tot woonerf is in sep tember 1978 door de dienst gemeen tewerken een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om hiertoe te geraken. Vervolgens is deze zaak in de verkeerskommissie behandeld. Ooievaar in Westhoek BURGH, 6-3. Oudewater staat niet meer alleen, met een vroege ooievaar. De Schouwse Westhoek doet ook mee. Te Burgh in Boeyesbos is een ooievaar gearriveerd. De voor hier absoluut zeldza me vogel zat op een hoge an tenne van één der Noorse huizen in het Duinweeg je. Of er een tweede is of komt valt niet te zeggen, maar het zou fantastisch zijn als de zuider ling een blijvertje werd. De bewoners van de Krabstraat zijn 13 december 197Ó uitgenodigd een hoorzitting bij te wonen, teneinde een indruk te verkrijgen over de gedachten en wensen inzake het aanleggen van een woonerf in de Krabstraat. Onder de bewoners van de Krab straat, het Zeesterpad en een ge deelte van de Haringvlietstraat is nadien een enquête gehouden. Van de 60 uitgereikte enquêteformulieren zijn er 52 beantwoord. De uitslag van de gehouden en quête is als volgt: 26 voor en 26 te gen. Gezien deze uitslag heeft het kollege besloten de Krabstraat niet door middel van de voorgeschreven borden aan te wijzen als woonerf. Wél zal bij de ingang van de Krab straat een verkeersdrempel worden aangebracht en zal bij de herbestra ting van de Krabstraat een inrich tingspatroon worden nagestreefd dat zoveel mogelijk het karakter van een woonerf zal krijgen. Zeeuwse Landbouworganisaties Bij het overlegorgaan van de drie landbouworganisaties in Zeeland (3-ZLO) heeft een voorzitter/sekre- taris-wisseling plaats gehad. Voor de komende twee jaar zullen optreden: als voorzitter de heer W. J. Sanderse en als sekretaris de heer N. Groot (voorlopig in samenwerking met de heer G. W. Smallegange). Het se- kretariaat is gevestigd: Naerebout- straat 20 (postbus 45) te Goes. tel. (01100) 15448. ZIERIKZEE Concert Kamerkoor Het Zierikzees Kamerkoor geeft op 24 maart a.s. een concert in de R.K. kerk te Zierikzee. Met medewerking van het kamer orkest „Intertexta", leden van „Kunst en Eer" en de solisten Marianne Schade sopraan en Theo v. d. Oever (bariton) zullen werken worden uit gevoerd van Fauré (Requiem), Pur- cell, Schütz en Scarlatti. Het geheel staat onder leiding van Riet van den Dungen. Zaterdagavond 3 maart trad, voor een overwegend jonger publiek, het viermans-ensemble „Flairck" op in de grote zaal van het Bruse Dorps huis. Met 150 man publiek - dat vrij wel zonder uitzondering van buiten bru afkomstig was en ongeveer de 1 elft van de verwachte opkomst vormde - had „Flairck" het kleinste publiek in zijn ongeveer éénjarig bestaan. Wellicht heeft dit feit zijn weerslag gehad op het spel van de jonge musici. Niet alles verliep na melijk even goed, maar de algemene indruk van het koncert is nietemin bijzonder gunstig. De aanzet was wat zwak: het in- troduktienummer „Flerrekijker" (toepasselijke titel!) begint met een solo door snaarinstrumentalist-kom- ponist Eric Visser, die in techniek nogal achterblijft bij de anderen. 'Als enige blijkt hij ook geen kónser- vatorium-klant te zijn). Het stuk kwam pas op gang, toen zijn kollega's invielen. Maar toen viel er ook wat te beleven! Fluittist en „tweede" komponist Peter Reekers en snaar instrumentalist Hans Visser met na me blijken puntgaaf hun instrumen ten (te kunnen bespelen. Vooral de laatste haalt met schijnbaar het grootste gemak alles uit zijn gitaren wat erin zit, „onaangedaan" en met een verfijnde techniek. Het eerste in sterk kontrast met zijn broer Eric, die veelal fysiek op zijn muziek rea geert. Overigens moet zijn aandeel niet onderschat worden - want ook al zijn zijn solo's niet echt zo moeilijk als ze soms lijken - hij getuigt van van een grote inventiviteit en komt als de „bezielende" kracht van het kollektief naar voren, Bovendien 2ijn de meeste (veelgeprezen) kom posities van zijn hand. Van violiste/ harpiste Sylvia Houtzager is nog niet zo'n duidelijk beeld te krijgen. Zij was minder imponerend dan haar voorgangster Judy Schomper (die de groep 3 maanden geleden om stu- dieredenén verliet), naar wier „nala tenschap" zij zich (nog) rtioet zieii te voegen. Eén kwestie _van„ihspelerl" waarschijnlijk. Haar inbreng en rol zullen ovér énige tijd pas op eigen rneritus kunnen worden geschat. Jammer was wél, dat toen zij zich zelf in het slotstuk „Variaties op een dame" solistisch kon bewijzen, ze die kans dóór haar vingers liét glippen. Overigens was als „3e variatie" in dit laatste stuk (zusje) Annette Vis ser aanwezig, die de passages van Peter leuk wist mee te fluiten. Over de muziek van „Flairck", ontstaan na assimilatie van diverse muziekgenres de eigen-heid en de ondefinieerbaarheid ervan, is in een introducerend bericht in deze kolom men al geschreven. Werkelijk aller lei invloeden uit de klassieke, folk loristische, popmuziek en jazz zijn te beluisteren. In zeer klassiek ge tinte passages kan Hans op zijn (zeld zame) akoestische basgitaar tevoor schijn komen als een roek-bassist en komt „Peter Pan-fluit" plotseling heel jazzy uit de hoek. Even later is zoiets dan weer verdwenen en staan deze muzikale akrobaten weer van uit een andere plaats of tijd te spe len. Allerlei associaties worden voor de luisteraar mogelijk gemaakt en van alles is iets te beluisteren: 20e- eeuwse klassieke muziek, middel eeuwse dansen, Vaderius Gedenck- clanck, country western, anglosak- slsche folk, zigeunermuziek van de poesta's, popgroepen als Jethro Tuil en The Byrds (en dat niet alleen doot de 12-snarige gitaren in dubbel spel, maar ook in sommige stukken bas). De sitar in „April 3rd" klinkt zelfs niét oosters, maar westers! Een én ander wordt nog met een scheut muzikale humor gebracht ook, zoals de or telende vogeltjes van Peter en Sylvia („Voorspel in Sophia") Erics eendengesnater als „anti-klimax". Jammer is het dan weer wanneer „Flairck" zijn eigen recept van gen re-vermenging verkeert leest, zoals bij de bewerking van de Ierse melo die „De Vlinder", dat - met Peter op Ierse „doedelzak" wel erg veel weg heèft van een stuk van Mike Old- field. Of het gitaarnummer „Voor Antoinette en Anna", dat is samen- gestéld uiit een. stevig opgesierde „I pity the poor immigrant" (Bob Dy lan),; „Aan de Amsterdamse grach ten" en het- Wiegelied van Brahms. Beter had dan het fraaie „Aoife" van de elpeeuitgevoerd kunnen worden (wellicht een goed nummer voor de nog nauwelijks gebruikte harp). Niettemin toont „Flairck" aan, dat een musicus/muzikant zich niet hoeft te laten begrenzen door een bepaald genre. Misschien laat dit kollektief zelfs wel horen, dat die grenzen goed beschouwd helemaal niet bestaan. In ieder geval demonstreert het in zijn muziek en mbv zijn voordracht óók, dat „serieuze" muziek niet saai be hoeft te zijn. Dat alléén is al een be hoorlijke verdienste. Een tweede ver dienste - als je dat zo zou kunnen zeggen is dat „Flairck" een kans maakt om virtuoos té worden. Tenslotte nog een kompliment aan „Bru-Pop" voor het boeken van het gezelschap. Een uitstekend initiatief, ware het enkel in het kader van de „verbetering van de leefbaarheid in de kleine kernen", waar iedereen de mond vol vari heeft. LN Aanrijding op Zeelandbrug Maandagmiddag gebeurde op de Zeelandbrug een botsing tussen twee personenauto's, die daardoor behoor lijke schade opliepen. De bestuurders bleven ongedeerd. De botsing ontstond door het stop pen van een vrachtwagen, die vóór de personenauto's reed, ën plotseling stopte voor werkzaamheden op de brug. Achter hem remde ook G. C. R. uit Vlissingen hevig, waardoor C. H. v. d. K. uit Burgh achterop R. botste. HAAMSTEDE Huisvrouwen Als inzet van het 50-jarig jubile um organiseert de afdeling Wester- schouwen van de Nederlandse Vere niging van Huisvrouwen dinsdag 6 maart een autorally. Start bij de fa- ZIERIKZEE, 5-3. Op donderdag 8 maart komt het ro.s. „Prins Willrm- Alexander", van de Nationale Stichting Varende Rekreatie voor zieken en verpleegden, weer in de haven van Zierikzee. De boot meert af aan het Luitje. Aan boord bevinden zich 60 „gas ten" van het Belgische Rode Kruis, afdeling Antwerpen. Hieronder volgt het programma van ontvangst, sa mengesteld door de Afdeling Rekre atie voor Zieken en Verpleegden van het Rode Kruis Zierikzee. 18.15 uur: Vrolijke klanken op de kade van het draaiorgel „Atlanti" van de familie M. A. Gieskes tot 18.45 uur. (Alleen onder gunstige weersomstandigheden). 18.50 uur: Welkomstgroet. 19.00 uur: Zang door het koor van de Bond van Platte landsvrouwen uit Noordwelle en omgeving onder leiding van mevr. G. Kort-van Meurs uit Renesse. 19.20 uur: Pauze. 19.35 uur: Tweede op treden van het koor van de Bond van Plattelandsvrouwen uit Noord welle en omgeving. Solozang door mevr. C. Kort-van Meurs. 20.00 uur: Uitreiking presentje namens het Ro de Kruis van Zierikzee. 20.10 uur: Pauze. 20.30 uur: Optreden van de band „De Nova's" uit Bruinisse. W. Kik (accordeon), P. M. v. d. Velde (drums, slagwerk en zang). 21.30 uur: Einde programma. Onder leiding van de dirigente mevr. J. Lemson-Daane zal het koor een programma van koorzang brengen dat zal worden afgewisseld met sa menzang. De meeste nummers wor den a capella gezongen, maar waar nodig zorgt de heer C. Groenleer voor piano begeleiding. Op het pro- gjamma staat onder meer „De hei lige stad" van S. Adams en een be werking van H. W. de Wolf en het Schouwse Volkslied in een bewer king door M. v. d. Veer. Het programma zal na een pauze worden vervolgd met een vrolijk to neelspel in drie bedrijven met de ti tel „Toen verstuikte ik mijn enkel", vr«n 'Hans van Wijngaarden. Het stuk wordt gespeeld door de dames J. Moerland-Visser, H. Schmidt, M. Binnendijk-van Beek, M. Fennet-v. Hovè en M. Zorge-v. d. Bijl en de heren L. W. de Waal, P. van de Aart en O. Troost. De regie is in handen van de heer R. Luyox, mevr. D. T. Hanse-Blom verzorgt het souffleren en de grime wordt verzorgd door mevr. J. Moerland-Visser. De toegang tot deze avond is vrij. Wel zal bij de uitgang een schaal kollekte worden gehouden ter be strijding van de onkosten. Voor tijd: zie agenda. Vergadering Oranjevereniging De jaarlijkse ledenvergadering van de Oranjevereniging wordt ge houden op woensdag 28 maart 1979 in „Het Wapen van Renesse". Op deze vergadering zal het programma definitief worden samengesteld. Ver der zal de financiële positie van de vereniging nader worden bekeken. Want deze is verre van rooskleurig. Tenslotte worden nieuwe bestuurs leden gekozen. Reis bejaarden De datum voor de traditionele reis voor 65-plussers uit Renesse is vast gesteld op dinsdag 12 juni 1979; het reisdoel is nog niet bekend. Er zal dit jaar geen aktie voor een bijdrage bij de plaatselijke bevolking worden gehouden. DREISCHOR KNF-solistenkonkours Op het, zaterdag 3 maart in het Dorpshuis van Dreischor gehouden KNF-solistenkonkours van de Zeeuwse Bond zijn de volgende re sultaten behaald. Introduktie-afdeling: Jacqueline Francoys (trompet), Janny Hofmeijer (bugel) en „Scheldegalm" Hans- weert: 44'Aj punt - 2e prijs met jury- advies: 3e afdeling. Derde afdeling Sjaak Berrevoets (trompet), „Con Amore" (Noordgouwe): 50*/2 p. le prijs; Karin Jakobsen (althoorn), „Crescendo" (Dreischor): 42 p. - 2e prijs; L. J. v. d. Weijde (trombone), „Crescendo": 45'h p. - 2e prijs. Tweede afdeling René Boot (slagwerk), Karin Struyk (slagwerk), „Kunst en Eer" SCHOUWEN, 5-3. De heer T. Sluytcr, al tien jaar fervent ama- tcur-ornitoloog, schat dat er deze winter in totaal 1400 a 1500 vogels in Schouwen zijn omgekomen. Als oorzaken daarvan denkt hij aan stookolie (20 procent), ouderdom en gevolgen van de winter of ziekten. In één week tqds (tijdens zijn verlof) heeft deze vogellief hebber de volgende dode vogels gevonden en genoteerd: Meerkoet (150), bergeend (137), scholekster (108), zw. zee-eend (70), wulp (43), fuut (38), tureluur (36), rotgans (25), zilvermeeuw (18), smient (13), zilverplevier (13) kapmeeuw (13), pijlstaart (9), storm- meeuw (8), kuifeend (6), mid. zaagbek (6), bonte strandloper (6), gr. mantelmeeuw (6), bonte meeuw (4), rietgans (3), roodkeelduiker (2), kuifduiker (2), tafeleend (2), knobbelzwaan (2), torenvalk (2), patrijs (2), valk (2), zeekoet (2), parelduiker (1), dodaars (1), noordse stormvogel (1), aalscholver (JU. eidereend (1), waterhoen (1), ka- noetstrandloper (1), jager (1), kleine mantelmeeuw (1), veldleeuwe rik (1), kramsvogel (1), merel (1), koperwiek (1), spreeuw (1). (Zierikzee): 43'/2 - 2e pr.; Marian Klink (klarinet), „Kunst en Eer": 48 p. - le pr.; Kora den Boer (dwars fluit) „Kunst en Eer": 46 p. - 2e pr.; André Vermeulen (bugel) „St.-Cae- cilia" ('s-Heerenhoek): 46'/2 - 2e pr.; Paula Vermeulen (bugel), „St. Cae- cilia": 44 p. - 2e pr.; Trees Vermeu len (bugel) „St. Caecilia": 48 p. - le pr.; René Boot (slagwerk), Co van Geesbergen (slagwerk), „Kunst en Eer": 46 p. - 2e pr. Eerste afdeling P. v. d. Welle (tuba), „O.K.K." (Westkapelle): vervallen; Ad Hage- steijn (cornet), „Kunst en Eer": 46'/2 p. - 2e pr.; W. K. Schot (alt-sax), Marcia Eekman (alt-sax); „Kunst en Eer": 42 p. - 2e pr.; P. J. van Donge (bes-bas), „Crescendo": 50Va p. - le pr.; Joke Verspeek (dwars fluit), „Kunst en Eer": 49'/2 p. - le pr.; E. A. de Looff (fluit), E. A. de Looff jr. (hobo), „Kunst en Eer": 48Va p. - le pr.; P. de Munnik (trom pet), „Nul en Uitspanning", (Zonne- maire): 40 p. - 3e pr.; P. L. Quist (bariton), „Crescendo", 44lh p. - 2e pr.; C. J. Konijnenberg (klarinet), „Kunst en Eer": 48 p. - le pr.; J. M. v. Almkerk (klarinet), L. v. Nieu- wenhuijze (klarinet), „Nut en Uit spanning": 49'Aj p. - le pr.; Carola Cuijpers (alt-sax), „Concordia-Voor- waarts"; 5lVa p. - le pr. Vaandeiafdeling Ellen Dingemanse (bugel), „E.M. M." (Kortgene): 50'/2 p. - le pr. (in gelast); A. van Nieuwenhuijze (trom bone), „Nut en Uitspanning": 54 p. - le pr. met lof; S. Duinhouwer (eu phonium), „Nut en Uitspanning", 52 p. - le pr.; C. M. v. d. Berge (klari net), „Kunst en Eer": 44 p. - 2e pr.; K. Broekhuizen (tuba), „Kunst en Eer": 48'/* p. - le pr.; E. A. de Looff (fluit), „Kunst en Eer": 51 p. - le pr. DUIVELAND Burgerlijke Stand over februari Geboren 14. Tannetje Maria, d.v. G. J. Lodder, en van E. J. van der Werf (Oosterland). 9. Adriaan Jacob Bal, 24 jr. (Oos terland) en Maria Anthonia van 't Hoff, 19 jr. (Oosterland). Overleden 7. Laurens Arensman, 67 jr., e.v. Pieternella Bogerman (Oosterland) 13. Adriaan Otte, 60 jr., e.v. Lena Dooge (Oosterland) overleden te Zierikzee; 18. Jannis Geelhoed, 74 jr., e.v. Janna Hendrikse (Ooster land); 27. Adriaan Flikweert, 83 jr., wedn. van Christina Bolijn (Nieu- werkerk) overleden te Zierikzee. BRUINISSE Rode Kruitschip Voor de goede orde kan worden medegedeeld, dat het Rode Kruis- schip de „J. Herny Dunant" don derdag 29 maart een bezoek zal brengen aan de gemeente Bruinisse. Het schip zal aankomen tussen 17.00 en 18.00 uur en het zal worden af gemeerd in de gemeentehaven van Bruinisse. Bij de ontvangst zullen aanwezig zijn: het kollege van burgemeester en wethouders, de afdeling Bruinis se van het Rode Kruis waarbij door het jeugdkorps enkele leuke atten ties zullen worden worden aangebo den aan de patiënten. Gehoopt wordt op flinke belangstelling van de bewoners van Bruinisse wat al tijd hoog wordt gewaardeerd. ZIERIKZEE, 3-3. Ruim vierhonderd belangstellenden mocht de jonge ondernemer Marco de Rijke (20) za terdag ontvangen in zijn fraaie bloemen- en planten kas aan de Zandweg. milie Oostdijk in de Margrietstraat. Deelname enkel voor leden van de Huisvrouwen. Na afloop samen komst en uitslag in „De Graaf van Haamstede". Op 15 maart is er 's morgens een koffie-uurtje in „De Schouwenaer" te Westenschouwen, voor tijd zie agenda. De dames Hartgerink en me vrouw Noorman houden dan een dis discussie over „Vooroordelen". De 28-ste maart, 's middags, houdt de „Friese Vlag" een voorlichtings middag in de recreatiezaal van de Geref. kerk, waarbij introduceés zijn toegestaan. (Voor tijd: zie agenda). RENESSE Uitvoering Hervormd kerkkoor Zaterdag 10 maart begint in het dorpshuis van Renesse de uitvoering van het Hervormd kerkkoor Renesse. Een hoopvol begin van een zelf standige loopbaan als bloemen- en plantenkweker. Geen eerste begin overigens, want Marco geniet al ja ren enige bekendheid als teler van perkplantjes en enkele duizenden geraniums. Na het doorlopen van de tuin bouwschool in Kapelle kwam Mar co bij het groentekwekersbedrijf van zijn vader P. de Rijke. Al direkt bleek dat zijn interesse niet zozeer uitging naar de groente, maar zich veel meer richtte op het kweken van snijbloemen. Plaats inruimen De heer De Rijke sr. was vhn me ning deze belangstelling niet in de weg te moeten staan en begon een plaatsje in te ruimen voor zijn zoon. Het resultaat van dit standpunt is thans te aanschouwen: Aan de Zand weg werd een 500 m- grote kas als verkoopruimte voor planten en bloe men ingericht. In de toekomst zal Marco ook ruimte genoeg hebben zich verder te ontplooien, want ach ter de kas ligt nog een perceel grond van 4500 m2 dat voor de eigen kweek kan worden aangewend. Dat „eigen kweek" staat hoog in het vaandel, slechts een klein ge deelte van het assortiment wordt aangevuld door aankoop op de vei ling. Enkele fraaie droogboeketten in de nieuwe kas tonen verder de inbreng van Marco's moeder, mevrouw De Rijke-van der Wekken, die de school voor bloemsierkunst volgt. „Hij moet het wel allemaal zelf gaan doen", lacht de heer De Rijke sr. „Hij moet er niet op rekenen, dat ik bloemstukken en boeketten voor hem rond ga brengen". Kijkje in de fraaie bloemen- en plantenkas van Marco de Rijke. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3