645 Laatste bestek van partiële dijkverbetering aanbesteed Spoed gevraagd bij de aanleg van rondweg te Zonnemaire NOG DRIEDUIZEND HECTARE BLANK IN GRONINGEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Waterschap Schouwen-Duiveland r- - - mmmm Raad Brouwershaven Vswr J tor//, f bU9)Uf ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 maart 1979 135ste jaargang Nr. 22467 WAARIN OPGENOMEN (1797 1H89) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummer na half zes: ■zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse emmers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Dreischor e.o. en zijn rode vuurbal ZIERIKZEE, 6-3. Op de lieden (dinsdag) gehouden al gemene ledenvergadering van het waterschap Schou wen-Duiveland in 's Landskanier, heeft de voorzitter, dijkgraaf A. M. Geluk, in zijn rede meegedeeld dat op 22 februari het laatste bestek in hel kader van de par tiële dijkverbeteringen is aanbesteed. Dat gebeurde op 22 februari en het betreft het verhogen en verzwaren van de zeedijk vanaf het havenhoofd van Zierikzee tot de zuidbout bg Ouwerkerk én op enkele plaatsen aan de zuidkust van Schouwen by het Pikgat. Dit veelomvattende, grote werk kan - zo hoopt men - dit jaar reeds grotendeels worden voltooid. „Wij hebben voor ons waterschap aan een redelijke mate van veilig heid verkregen", stelde de heer Ge luk; „wel gaat de stroming met de aanval op oevers onverminderd door". Daarom is het totstandkomen van de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde - in 1985 - een onmisbaar sluitstuk voor het berei ken van onze optimale veiligheid", konkludeerde de dijkgraaf. G-huUieklsbestrijding Aan het begin van zijn rede vroeg de heer Geluk zich af, waarom de in gelanden van zijn waterschap voor een belangrijk deel de kosten van de fladheidsbestrijding der wegen, moe ten dragen. „Dit stamt nog uit vroe ger lijden", was zijn mening, en is aoor de ontwikkeling van het ver keer achterhaald". Via de uitkeringen van de Wet Uitkering Wegen had het Waterschap een verbetering van deze regeling verwacht, maar deze voorgenomen wetswijziging is weer twee jaar uit gesteld. Niettemin dankte de voorzitter de genen, die vooral deze winter - vaak in de weer zijn geweest om de wegen zo goed mogelijk berijdbaar te maken. De heer Geluk vond het nog te vroeg orh definitieve konklusies te trekken over de schade aan de we gen ten gevolge van de winter. Maar de eerste indruk is, dat de schade iet ernstig is, behoudens dat in sommige gevallen dc bovenste laag hier en daar wat loslaat door op- riezen. Daarop zijn de huidige dijkaan- passingswerken ook gericht. Waterkwaliteit Goede vorderingen worden ge maakt met de werken, noodzakelijk voor de verbetering van de water kwaliteit. Nog steeds opmerkelijk zijn de uitstekende resultaten met de ombouw van de installatie in Wes- tenschouwen, die een blijvend voor deel voor de regio betekenen. Zowel vanuit de provincie Zeeland als daarbuiten is de belangstelling voor deze technische ingreep groot. lifctallatie Zierikzee Voortgaande op deze lijn zal de mechanische installatie van Zierik zee eveneens worden omgebouwd tot een biologische. Een aanvaard bare oplossing gaat een bedrag ver gen van f 800.000 a f 1 miljoen. Af hankelijk van de groei van Zierik zee, kan men dan zeker 10 a 15 jaar vooruit, met de lozing van water, dat aan de te stellen eisen voldoet. Later kan dan beslist of de instal latie moet verplaatst, dan wel of persleidingen moeten worden aan gelegd. Indien „Zierikzee" klaar is, is het waterschap gereed met de bouw en aanleg van zuiveringstechnische werken. Het is sneller gegaan dan gedacht en goedkoper, waardoor de waterschapslasten aanzienlijk min der behoeven te stijgen dan aanvan kelijk werd aangenomen. Zoel water Op de distriktsvergaderingen werd de noodzaak onderstreept van zoet water. De tuinbouw is bezig zich hoe langer hoe meer vanuit de Rand stad te verplaatsen naar deze kon- treien. De technische dienst van liet Wa terschap draagt naar vermogen bij om gegevens voor een studie te ver zamelen, waar en hoe zoet water in de toekomst moet worden aange wend. Opnieuw is de waarde bewezen van een goed afwateringsstelsel en in dit verband benadrukte de voor zitter het belang van goed onder houd van drainage, sloten, waterlei dingen en gemalen. De elektrische gemalen zijn ge-automatiseerd; de aandacht van de mens voor deze ge malen blijft nodig. Koinmissie-Merkx Gereed kwam het werk van de z.g.n. Kommissie Merkx, officieel geheten Kommissie V.'-.Jc,ikap.:*.;. stuur en genoemd naar de voorzitter ir. W. J. L. J. Merkx, burgemeester van Breda. De kommissie heeft tot taak te rapporteren omtrent de (funktionele) samenstelling, kandi daatsstelling, verkiezing e.d. van het waterschapsbestuur. De kommissie stelt o.m. voor een grotere plaats in de waterschapsbesturen te geven voor een vertegenwoordiging van het algemeen belang. Wat zulks voor het waterschap betekent, komt t.z.t. aan de orde. mt - -cjrï&m. GRONINGEN, 5-3. In het weste lijk deel van de provincie Groningen staat neg altyd ongeveer 3000 hecta re aan landerijen onder water. Dit liet het beleidscentrum voor de wa teroverlast maandagavond laat we ten. Bij die 3000 ha komen dan nog de landierijen die in andere delen van de provincie onder water staan. De ernstigste problemen blijven zich echter voordoen in de polders van het Westerkwartier. Eerder was ge sproken over zo'n 1000 ha in West- Groningen. Dat het cijfer zoveel ho ger is komt ook doordat maandag Begrip „Al zal de gladheidsbestrijding wel niet tot ieders genoegen zijn uitge voerd", ging hij verder, „toch bleek tijdens de distriktsvergaderingen in februari begrip voor het feit dat het waterschap de wegen met weinig verkeer niet altijd ijs- en sneeuw vrij kon houden. Wij putten, wat de financiën betreft uit een beurs, die op een andere manier gevuld wordt dan die van andere overheidsinstan ties ZONNEMAIRE. Fraaie huisjes met schuur, beneden langs de Veerdijk, te Zonnemaire. Een intiem „corri- do"-plaatje. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN, 5-3. Tijdens de raadsvergade ring, die maandagavond werd gehouden, kwamen ver scheidene raadsleden terug op de schriftelijke ant woorden van vragen die tijdens de behandeling van de gemeentebegroting waren gesteld. De heer J. K. Goemans (VVD) drong er bij het kollege op aan dc Rondweg te Zonnemaire zo spoedig mogelyk ie realiseren, daar er reeds icn ernstig ongeluk is gebeurd. Te vens vroeg hij om een intensieve j nelheidskontrole ter plaatse. Tenslotte vroeg de heer Goemans of het tegelpad aan de Stoofweg te Dreischor dit jaar gerealiseerd kan worden. Mevrouw Loschacoff zag ook graag spoed betracht bij de aanleg van de rondweg. Zij vroeg informatie over het onderzoek met betrekking tot het plaatsen van telefooncellen, nu de postkantoren in de kernen gaan verdwijnen. Wat de gebruiks- verordening gebouwen en gronden betreft, zou ze het hele grondgebied hierin betrokken willen zien. Hel raadslid zei het nog steeds on- begrüpeiyk te vinden, dat er in deze gemeente geen kommissies zijn voor openbare werken cn onderwas: „federc vergadering zien we een week tevoren wat er weer voor ons is uitgedokterd". Een raadslid moet mee kunnen denken in het beleid van de ge meente en meehelpen dc zware taak, die op de schouders ligt van de wethouders, te verlichten," was haar mening. Mr. lie Rooshiiis De heer C. L. Soeters (CDA) had in de beantwoording een bestem ming gemist van hel Mr. dc Roos- luiis te Noordgouvvc. Hij vroeg het kollege of er al enigerlei kontakt is geweest met „Kontiki". De heer Soeters hield een vurig pleidooi om dit gebouw zowel voor sportgebruik als rekreatie in te richten en indien mogelijk te Noordgouwe voor de hele regio een sporthal te creëren. „Deze kern wordt jaarlijks door duizenden kinderen bezocht zodat deze voorzieningen zeker in een be hoefte zouden voorzien", aldus de spreker. Snellieiilskontróle ln zyn beantwoording schetste de voorzitter dat de rondweg te Zonne maire zeker een oplossing zou bete kenen en de verkeersveiligheid zou bevorderen. Over deze materie zal kontakt worden opgenomen met G.S. De snelheidskontrole vindt reeds plaats. Wat de telefooncellen betreft heeft het kollege moeite met het punt „noodzaak", omdat bij onder zoek is gebleken dat er op diverse plaatsen een flinke concentratie van telefoonaansluitingen is. De raadsvoorzitter deelde verder mee, dat het kollege met de ge- bruiksverordening bezig is en dat de invoering van komm.ssies zeer ver tragend werkt op de besuitvorming. Sporthal Tol de heer Soeters: „Als het fi nancieel haalbaar was zou een sporthal me uit het hart zijn gegre pen, maar men moet niet vergeten dat het voor de gemeente jaarlijks een bijpassing vergt van ongeveer 3 ton. Er is echter een rekreatiezaal aanwezig. Voor wat het bezoek be treft kan gesteld worden, dal de mensen alleen komen overnachten. De heer Klaasse vertoefde schijn baar in gedachten nog in een raad van een andere samenstelling, toen hij opmerkte betreffende het punt „invoering kommissies" met me vrouw Motmnns te kunnen mee gaan. Geen bezwaar ondervond de ver koop van een perceel grond aan de heer J. D. Constandse te Brouwers haven voor de bouw van een vrij staande woning aan het Spuislop te Brouwershaven. Een gedeelte van de werkhaven Den Osse met een gedeeltelijke oever werd gehuurd van de dienst der domeinen en voor dezelfde prijs weer verhuurd aan Kavero tot l januari 1980 voor dezelfde prijs f 8903,—. VIANE. Van Viane zijn heel weinig „oude plaatjes", vandaar de vreug de over deze rond 1900-foto, die - dankzij de voorjaarsschoonmaak - ergens boven water kwam. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's nog weer nieuwe landerijen onder water liepen. Vrijwel stabiel In de nacht van maandag op dins dag bleef het waterpeil, dat -maan dagmorgen op ver-schillende plaatsen was gestegen en 's middags weer iets gedaald, vrijwel stabiel. Toch wordt verwacht dat dinsdag de daling zich zal voortzetten. Maandagavond omstreeks elf uur kwamen in Groningen nog dertig militairen aan, die meehielpen met het vullen van zandzakken. Er is een reservevoorraad aangelegd. De ploeg militairen diende ter aflossing van de dertig man die maandagmiddag al waren ingezet. Een vrouw moet men kiezen met de oren, niet met de ogen. j De Santa UQT Vt BILT ,c i f Verwachting tot woensdagavond: Vannacht regen Vannacht regen met een krachtige zuidenwind cn minimumtemperatu ren rond 3 graden; morgen overdag enkele opklaringen en mogelijk een bui; naar west draaiende wind en af nemend tot matig; middagtempera- turen omstreeks 8 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: ,2 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 7 maart. Zon op 7.15, onder 18.29 Maan op 12.29, onder 3.31 8 maart. Zon op 7.13, onder 18 31 Maan op 13.01, onder 4.16 Volle maan: 13 maart (22.07) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 7 maart 9.47 22.30 3.28 16.00 8 maart 11.18 4.50 17.27 Doodtij: 7 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die dinsdag morgen ten noorden van Schotland aankwam, koerst vandaar in de rich ting van noord Skandinavië. Achter dc depressie om stroomt koudere lucht van noordelijke breedten via IJsland in de richting van de Britse eilanden. De scheidingslijn lussen deze koudere lucht en zachtere lucht, die vandaag naar onze omgeving wordt gevoerd, passeert vannacht en morgenochtend ons land. iDt gaat sa men met regen, die dinsdagavond het westen van Nederland bereikt. Het ziet er naar uit. dat het van nacht op veel plaatsen langdurig zal regenen. De zuidenwind die, vóór het slechtweergebied uit. tot storm achtig toeneemt, draait na het voor bijtrekken ervan naar westelijke richtingen en neemt dan snel in kracht af. Voor woensdag overdag worden opklaringen verwacht met mogelijk nog een enkele bui. De middagtempcraturen zullen waarden rond 8 graden bereiken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1