Nog geen zekerheid dat het blijft bij „strafexpeditie" dcunloo b.u. Skister verongelukt De werkloosheid op Mozambique Hogere drempel Spreeuwen „opgeblazen" Regering heeft zorgen om koopdrift van publiek Komende lien jaar beslissend voor de mensheid installatiebedrijf Ambtenaren- overleg mislukt Slag om Lang Son voor omroepen Kalveren gestolen Topwisseling bij Uitzending „Holocaust" weekend servicedienst marme AGENDA VERNIEUWD 2 HANOI, 1-3. De beslissctulc slag om de belangrijke |iroviiu'ieliool'dslad Lang Son in Noord-Vietuain is l>e'- gonueii en de Vietnamese leiders hebben donderdag een volledig uitgeruste divisie van bel geregelde Viet namese leger naar liet gebied bij Lang Sou gestuurd. BRIGUE, Zwitserland 1-3. De 37- jarige mevrouw Zwaantje Koster uit Driebergen is donderdagmiddag bij het skiën in het Loechental in het Zwitserse Kanton Valais veron gelukt. Mevrouw Koster viel uit' een ski lift en raakte met haar hoofd een mast. Zij was op slag dood. DEN HAAG, 1-3. Volgens de eer ste tellingen van het ministerie van sociale zaken is de voor seizoensin vloeden gekorrigeerde werkloosheid eind februari 1979 ten opzichte van de voorgaande maand gedaald met 400 tot een niveau van 211.100 per sonen. Het verschil ontstond door een daling bij de mannen met 1.500 en een stijging bij de vrouwen met 1.100 personen. Als feitelijk zonder - werk waren eind deze maand 225.800 personen geregistreerd. Dit is 3.200 minder dan aan het eind van de vorige maand, aldus het ministerie. Deze gegevens zijn afkomstig van westerse waarnemers in Bangkok. Bij de stryd om Lang Son worden noor beide partijen successen ge meld. Volgens berichten uit Peking zijn Chinese eenheden al de door de bur gerbevolking verlaten provincie hoofdstad binnengerukt. Radio- Hanoi meldt echter dat de aanval len van de Chinezen lot dusver met zware verliezen voor de vijand zijn afgeslagen. Westerse geheime diensten lieten uit Bangkok weten dat Vietnam ter versterking van de Vietnamese troe pen langs de ruim 700 kilometer lan ge grens met' China in totaal 40.000 soldalen heeft weggehaald uit Laos en Cambodja. Het nieuws over de terugtrekking van de Vietnamese troepen uil Laos en Cambodja viel samen met nog onbevestigde berichten dat China zich zou voorbereiden op de opening van een nieuw front in het grensge bied tussen China, Laos en Vietnam. Volgens waarnemers getuigt het zenden van Vietnamese versterkin gen naar het noordelijke grensge bied van het vaste voornemen van Hanoi Lang Son, een belangrijk spoorwegknooppunt, tegen elke prijs te behouden. Volgens de Russische journalist Victor Louis die goede kontakten met de K.G.B., de Russische gehei me dienst zou onderhouden, zal de Sow jet-Unie het niet bij dreigemen ten tegen Peking' laten als China niet snel een einde maakt aan de oorlog in Vietnam. Louis gaf deze mening in een artikel in het West- duitse massablad „Bild-Zeitv^ng". De Russische journalist gelooft niet dat China met zyn verouderde wa pens een oorlog kan winnen. 11*| China heeft donderdag Vietnam officieel voorgesteld „zo spoedig mo- JAlIUlICiMöV'IIC' gelyk" vredesonderhandelingen op het niveau van onderministers van 1 buitenlandse zaken te beginnen om een eind te maken aan het grenscon- DEN HAAG. Van sekretaris-gene- raal Joseph Luns wercl deze week verteld, dat hij in de dertiger jaren lid van de N.S.B. zon zijn geweest. Mr. Luns zal vandaag over deze zaak een gesprek' hebben met dr. De Jong, direkteur van het Rijksoor- logsinstitüut. Van andere zijde is op gemerkt, dat een verwant van mr. Luns lid is geweest, maar hij zelf niet. SALISBURY, 1-3. Vliegtuigen van Rhodesië hebben donderdag een aan val gedaan op een kamp van het ge regelde leger van Mozambique, dat gebruikt werd door zwarte guerril lastrijders, zo deelt het militaire hoofdkwartier in Salisbury mee. Het was een kamp in Mutarra in het noorden van het land. Alle vliegtui gen waren op hun basis terugge keerd. Het was de zesde luchtaanval van Rhodesië op zwart Afrika in elf da gen. Ook guerrillabases in Zambia en Angola waren het doelwit. BRUSSEL, 1-3. Twee Belgen, een hoge ambtenaar van het ministerie van landbouw en de secretaris-gene raal van de Belgische fruitkwekers zijn in hoger beroep vrijgesproken van de beschudiging" van dierenmis handeling. Op hun initiatief werden in de zomer van 1975 in Belgisch Limburg tienduizenden spreeuwen met dynamiet uitgeroeid. De Belgische dierenbeschermings organisatie „Veeweyde" had daar over een klacht ingediend. Al eer der waren de twee initiatiefnemers tot de spreeuwenverdelgingsaktie vrijgesproken. In hoger beroep heeft het hof van Antwerpen dat vonnis nu bevestigd. „Veeweyde" moet de proceskosten betalen. DEN HAAG, 1-3. Minister Gardc- riers-Berendsen van CRM wil de drempel voor de omroeporganisaties aanzienlijk verhogen. Zij heeft de Tweede Kamer donderdag voorge steld het vereiste aantal leden of contribuanten voor de status van A- omroeporganisatie te verhogen van 400.000 naar 500.000. Voor de status van B-omroep zijn, in het voorstel van de minister van CRM, 325.000 leden of contribuanten nodig (was 250.000) terwijl voor de status van C-omroep 150.000 leden vereist zijn (was 100.000). De ondergrens voor het verkrijgen van de status van aspirant-omroep organisatie wil de minister verhoogd zien van 40.000 naar 75.000. BAERLE-NASSAU, 1-3. Uit een vrijstaande kalverenstal in Baerle- Nassau zijn vijftien jonge stierkal veren gestolen. Het vermoeden be staat dat ze zijn vervoerd in een de zelfde nacht in het Belgische Weel de ontvreemde veewagen. Volgens getuigen is die wagen na de diefstal richting België gereden. Eigenaar F. B. uit Baerle-Nassaü -heeft een scha de van 15.000 gulden en'is niet tegen diefstal verzekerd. t)EN HAAG, 1-3. Het feit, dat de bestedingen van het Nederlandse publick harder stygen dan de koop kracht, baart zorgen in Den Haag. Dr. Verberg, hoofd van de dircktic algemene ekonomischc politiek van het ministerie van ckonomische za ken, heeft daarop gewezen in een voordracht tijdens een bijeenkomst met de Russische handclsdcgatie, die ons land bezoekt. Dr. Verberg noemde de groei van de partikuliere konsumptie opmer kelijk groter dan de groei van de reële lonen. Hoe komen de mensen aan geld om hun uitgaven meer te kunnen laten stijgen dan hun inkom sten? In Den Haag neemt men aan dat dit verschil voornamelijk door het sluiten van leningen wordt over brugd. Deze konsumptieve kredieten moeten natuurlijk eens worden afge lost en terwijl groeiende bestedingen natuurlijk welkom zijn als prikkel van de industriële produktie, moet toch rekening worden gehouden met een omslag als gevolg van de nood zaak van aflossing. Dit moet worden bekeken. Er zijn in Den Haag ekono- men, die dit nu al als een probleem zien, aldus dr. Verberg. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 BONN. 1-3. De komende tien jaar z(ju beslissend voor dc toe komst van de mensheid, zo heeft de voorzitter van dc „Club van Rome". Aurclio Pcccci donderdag in Bonn verklaard. Pcccci sprak op een bijeenkomst georganiseerd door de christcn-dcmocratischc party van West-Duilsland (CDU). Na tien jaar zyn bepaalde opties die n« nog tot de mogelijkheden behoren, verloren, zo zei hy. Dc bevolkingsaanwas, het dwaze nastreven van dc mythe van dc konstantc groei, het begin van een ..werkelijke" energiecrisis be horen lot „negatieve ontwikkelingen". H\j betreurde dc sociale on rechtvaardigheid op dc wereld, die verscherpt wordt door dc ont wikkelingen op het gebied van dc automatisering, mtcro-clcktro- tiica en het niet onderkennen van de grote problemen. Dc voorzitter van dc „Club van Rome" achtte „diepgaande wij zigingen" op cultureel, politiek, sociaal en institutioneel vlak nood zakelijk. Sociaal-politieke vernieuwingen zyn bclangrykcr cn drin gender dan nieuwe vooruitgang op het vlak van techniek cn na tuurwetenschappen. HILVERSUM, 1-3. Een telefonische hulpdienst bemand met 80 mede werkers zal paraat staan om de reali ties van het Nederlandse publick op le vangen wanneer eind april de Amerikaanse televisieserie „Holo caust" door de Tros wordt uitgezon den. De serie, die in vier afleverin gen van twee uur op het scherm zal komen; (23, 28 en 29 april en 3 mei), zal verder omringd worden met een stroom van aanvullende informatie in de vorm van radio- en /tv-dócu- mentaires en dokumentatiemateriaal voor kijkers, scholieren en leerkrach ten. Flitsen uit het buitenland RIJSSEL. Varkenshouders uit Bretagne hebben verscheidene bui tenlandse vrachtauto's geladen met varkensvlees aangehouden langs de autosnelweg naar het noorden en ge heel of gedeeltelijk geleegd. ZURICH. De nationale bank van Zwitserland gaat momenteel na wel ke tegoeden Iraanse ingezetenen bij Zwitserse banken aanhouden. Vol gende week wil de bank h'et resul taat van de inventarisatie publice ren. RIAD. Zondag zal de ministerraad van de Arabische Liga in bijzondere zitting bijeenkomen in Koeweit om het gewapende konflikt tussen Noord- en Zuid-Jemen te bespreken. Dit is woensdag bekendgemaakt door de sekretaris-generaal van de liga, Mahmoud Riad, aan het Saoe- dische persbureau. LONDEN. De oliemaatschappijen Texaco, Burmah en Total hebben hun afnemers in Groot-Brittannië laten weten de levering van oliepro- dukten met vijftien tot twintig pro cent te verminderen. LONDEN. De Engelse hertogin van Kent is in een ziekenhuis opge nomen naar <aanT&iding van een ze nuwinstorting voor „een periode van behandeling en rust". Dit heeft een woordvoerder van het Britse ko ningshuis woensdag meegedeeld, WASHINGTON. President Carter van de V.S. wil voor een bedrag van 1,3 miljard dollar wapens kopen, die sjah Reza Pahlevi in de V.S. had be steld en die Iran thans niet meer wil hebben. Advertentie tel. (01110) 4406, b.g.g. (01110) 2461 DEN HELDER, 1-3. Vicc-admiraal H. L. van Beek heeft donderdag de lunkties op zich genomen van bevel hebber der zeestrijdkrachten en chef van de marinestaf van de koninklij ke marine. Zij werden respektievelijk tijdens een bijzondere vergadering van de admiraliteiitsraad en een ce remoniële bijeenkomst aan boord van het geleide-wapenfregat Tromp, overgedragen door vice-admiraal B. Veldkamp. Na afloop van de plech tigheid roeide de commanderende of- f-cier de afgetreden bevelhebber, die veertig jaar in marinediénst was, naar de wal. TWEEDE KAMER Kamer wil huurverhoging van vijf procent DEN HAAG, 1-3. Dc komende huurverhoging zal vyf procent be dragen cn gelden voor slechts een jaar (van 1 juli 1979 tot 30 juni 1980). Hiertoe heeft de Tweede Kamer donderdagavond besloten, ondanks een sterk afwijzende opstelling van staatssekretaris Brokx (volkshuis vesting). Een VVD-wijzigingsvoorstel op het regeringsplan om dc huren met zes procent tc verhogen verkreeg in dc Kamer de instemming van de frakties van VVD, PvdA,, D'66, DS'70, PPR. CPN en PSP. Dc frak lies van het CDA en de BP ver- klaarden zich tegen aanvaarding van het wijzigingsvoorstel. LAATSTE NIEUWS DEN HAAG. 2-3. Hel overleg in dc centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken is vrijdagmorgen mislukt. Dit heeft dc woordvoerder van dc vyf centrales van oi'crhcidspcrsonecl die aan dat overleg deelnemen. ACOP-voorzittcr Jan Dutma», twintig minuten na af loop van die vergadering meegedeeld. Iedere vrijdag Zoujicraairc Dorpshuis, algemene soos voor oude- en, 14.00 uur. iedere maandagmiddag Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", bejaardengymna- stiek, 14.00-15.00 uur. Vrijdag 2 maart Zierikzee Hotel Van Oppen, Stad en Lande, lezing W. H. Keikes, 20.00 uur. Lutherse Kerk. Wereldgebedsdag. 20.00 uur. „Zeeuwsche Herbez'ghe", Forumdis cussie J.O.V.D., 20.30 uur. Herv. Ver.gebouw, Paaswerkavond CJV, PGCJ en HJR, 19.30 uur. Jeugdsoos „Brogum", hard-rock- groep „Never Mind", 21.01) uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, Vokaal en instru mentaal concert, 19.30 uur. Zonnemairc Bommenede; Bond voor Opzichzelf- staanden; 20.00 uur (bezoekers zon der vervoer kunnen bellen naar: (01110) 5575 of (01116) 2125). Ouwcrkerk Dorpshuis 19.30 uur Uitvoering mu ziekvereniging „Nieuw Leven". Bruinissc ,,'t Durps'uus": Ver. Chr. Schoolon derwijs; 19.30 uur. Ger. Kerk, Wereldgebedsdag, 19.00 Bruinissc Durps'uus, algemene ledenvergade ring Ned. Rode Kruis afd. Bruinissc, 19.45 uur. Vrijdag 9 maart Zierikzee J. W. v. d. Doelschool, Ouderavond, 19.30 uur. Hotel Van Oppen, Stad en Lande, lezing A. S. M. Braai, 20.00 uur. Huis van Nassau, 20.00 uur, Alg. ver gadering s.v. Delta Sport, afd. atle tiek. Haamstede Winterkerk; Uitvoering Interkerke lijk kerkkoor, 19.30 uur Scharcndijkc Ned. Herv. Kerk, 20.00 uur, Zang- WEEKEINDE. ARTSENDIENST Zaterdag 3 cn zondag 4 maart Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis ser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdagmorgen en zon dagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter L. A. M. Brucl, Brouwers haven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Flach en dokter Stenger. De weekenddienst gaat in op vrijdagmiddag 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Tijdens de weekend dienst is er bij de dienstdoen de arts spreekuur voor spoed- gevalen op zaterdag en zon dag van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland telefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Buitendijk. Tandarts J. J. Bakker, Oude Haven 6, Zierikzee, Tel. 01110-3016, De weekeindedienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen n.ï. van zaterdag- en zondagmiddag van 17.00-17.30 uur Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruinissc, tel. (01113) 1203, heeft dienst voor Zierikzee, Duiveland en Bruinissc. Zr. W. C. Steulcl, Haamstede, lelcf. (01115) 1226, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Uierenarts M. K. Butli, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254), heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. II. Verschuren. Zie rikzee. Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur cn van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur cn van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmccnlrum Noord, cn Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. Maandag 5 maart Zierikzee Aula school Manhuisstraat. Ouder avond R.S.G. „Prof. Zeeman". 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw; Ver. v. Vrijzinnig Hervormden 20.00 uur Huishoudschool Caustraat, eerste les kursus „Beter Bewegen", 20.00 lot 21.00 uur. Haamstede Jeugdsoos Bis „S", Haamstede; so- zenberaad; 20.00 uur. Ellcmcct O.B.S. „'t Meetje", vergadering Schoolraad, 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Vergadering gemeenteraad. 19.30 uur. Dinsdag 6 maart Zierikzee Kabbclaarsbank 33, 13.30 uur, CDA Vrouwenberaad. 's Landskamer, vergadering bestuur waterschap, 14.00 uur. R.K. school: Kursus voor volwassen analfabeten; 19.30 uur. Kerkwervc Ver.gebouw, Bcjaardensoos, 14.30 uur. Bruinissc Rekreatieoord „De Stoofpolder", 20.00 uur, vergadering V.V.V. Woensdag 7 maart Zierikzee Huis van Nassau, Ledenvergadering Vara-afdeling, 19.30 uur. Bovenzaal. Geref. Kerk, St. Domus- straat 1kursus Kreatief Spel, Stich ting Jeugd, 20.00 uur. Huis van Nassau, jaarvergadering ABVA, 20.00 uur. Zaal Raamstraat, Trimmen, 20.00 uur. Kerkzaal. Ger. Vrouwenkonlaktgrocp 20.00 uur. Sirjansland Ver.gebouw, Reformatorisch Con tact. 19.45 uur. Bruinissc Gemeentehuis, gemeenteraadsverga dering, 1,9.30 uur. Donderdag 8 maart Zierikzee Huis van Nassau, Vogclbescher- mingsavond Vogelwacht, 19.45 uur. J. W. v. d. Doelschool, Ouderavond, 19.30 uur, Herv. Ver.-gebouw. Herv. Vrouwen groep. 20.00 uur. Havenplein 24, Rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Brouwershaven Tènnenmagazijn, Toneeluitvoering „Schouwsc Ruiters", 19.30 uur. avond. Brouwershaven Tonnenmagazijn, Toneeluitvoering „Schouwse Ruiters", 20.00 uur. Ouwcrkerk Dorpshuis 19.00 uur Uitvoering mu ziekvereniging „Nieuw Leven". Zaterdag 10 maart Zierikzee Concertzaal, 13.30 uur, toneelvoor stelling bejaarden. Stad en Lande, exkursie Burger weeshuis, 14.00 uur. Concertzaal, 20.00 uur, Z.V.U. „More than a concert", Ned. Blazers En semble m.m.v. Kees van Kooten en Wim de Bie. Wcstcnschouwen Hoofdingang Boswachterij, 14.30 uur, Pannekoekenloop-trimloop over 7Vz en 15 kilometer, organisatie Delta Sport. Zaterdag 3 maart Zierikzee „De Lichtboei", Koffiebar-avond Youth for Christ, 20.00 uur. Concerlzaal-bioskoop, The Greek Tycoon, 20.00 uur. Brogum; disco-avond, 20.30 uur. Elleraeet Strao-feest, 13.00 uur. Drcischor Dorpshuis, KNF-Solistenkonkours van de Zeeuwse Bond, 13.00 uur. Oosterland Oosterhof, kindervoorstelling, 14.00 uur. Bruinisse Grote Zaal Dorpshuis; koncert door „Flairck"; 20.00 uur. Zondag 4 maart Zierikzee Brogum; disco, 15.00 uur. Concertzaal-bioskoop, The Greek Tycoon, 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redakti© (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Subliem staal van rymtrucage is afgestemd op hel nieuwe produkt „Lodik". Die naam is duidelijk no dig geweest om hem te laten rijmen op ,dood ik", d.w.z. alle bakteriën, die zich plegen op te houden in bad kamers en toiletten. Subliem welis waar, maar toch ook weer eenvou dig, want je schrijft maar op: „dood ik" en dan verzin je de naam erbij: „Lodik". Tijdens de late avondmaal tijd hebben we er dus weer een ap petijtelijkheid bij; een handje dal uit de toiletpot steekt en een stem metje, dat - het laat zich verstaan - uit de diepte om „Lodik" gilt. Toe standen dus weer op de reklame- buis. Tot volledige verbijstering voert ook nog steeds de zwarte man, die als een griezelig spook gangen door, trappen op, kamers in, zich. manifes teert, daarbij een aan een bureau gezeten man passerend. In plaats dal die vent onmiddellijk opspringt en die zwarte holler achterna rent, blijft hij zitten, zij hel met enige verbazing op het aangelaat. Nou de bemantelde renner zet cr de sokken in en komt tot stilstand binnen de lijst van een schilderij, met als motto: Hel geheim dal je deelt met Sandeman". Ik deel hele maal geen geheim, maar de man achter het bureau ook niet. Dan zou de zwarte rakker door een onder aardse gang naar het huis moeten zijn gekomen en tc voren de semi- verschrikte burealisi moeten hebben ingefluisterd: „ik (Sandeman) kom onder dc grond je huis binnen hoor!" Maar daar verneem je niets van. Snel derhalve overgeschakeld naar de mayonaise. Een ronduit meesterlijke figuur zit daar met een langwerpige lepel in twee potten mayonaise te spitten; hij neemt kleine puntjes van het gele kledder goedje op de tong en stelt zich dc rethorische vraag: mayonaise of halvanaise. Kijk vrienden, er is geen verschil. Zelfs die super-proever wordt cr niet wijs uil en - na een wiskundige hcrintcpretatie - komt men lot de konklussie: 1 'h, het geen persepktieven opent bij aftop- ping van salarissen cn loononder handelingen Maar nu in ernst: het gaat over de vernieuwingen. Er wordt wat af vernieuwd. Nauwelijks is er weer een produkt op dit volk losgelaten, of hel is alweer ouwe koek. De PM.-jongens welen er raad mee. Ze gebruiken wel dezelfde kartons voor dc verpakking, maar plakken cr hel woord Vernieuwdop. Alles is zodoende al vernieuwd: meubel- glans, schoensmeer cn (vooral) mar garine. Vernieuwde „Era" bij voor beeld. De vraag blijft echter boven drijven: waarom moest het produkt worden vernieuwd. Was hel voor heen niet veel zaaks? Misschien is de kreet „vernieuwd" toch ooit nog nuttig, n.l. als die ge bruikt wordt voor mensen. Ver nieuwde mensen; dat zou hardstikke lollig zijn: opgewekte oude dametjes, vriendelijke middelbare lieden, vro lijke jeugd met gepoetste schoenen, innemende loketambtenaren en po litici met gouden harten. Allemaal vernieuwd. Nou, zeg nou zelf; ver rukkelijk toch! SCHIEREILANDMAN 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2