Een extra vorstverletuitkering in stadium van voorbereiding DE TAAK VAN DE UNIFIL-MACHT IN LIBANON VEEL GESNEUVELDEN AAN BEIDE ZIJDEN VAN FRONT AMIN IN HET NAUW Israël De bouw Belofte maakt schuld Twee overvallen in Den Haag Lubbers over Goudzwaard c.s. Zonsverduistering Overval op geldwagen Flitsen uit het buitenland De strijd in Indo-China Twee doden in het verkeer AGENDA 2 Een nieuwe ronde van Camp-Da- vid-gesprekken tussen Israël en Egypte begint onder een merkwaar dig rookgordün dat minister Dajan deskundig heeft gelegd. In Israël wekte hy nogal wat verbazing door over de PLO op te merken dat die niet alleen gezien moet worden als een militaire beweging maar ook als een burgerlijke organisatie van Pa lestijnse vluchtelingen. En daarmee zou men toch echt moeten praten als men ooit een oplossing dacht te be reiken. Dat klinkt in westerse oren niet revolutionair haar het is wel een heel verschil met wat zo langzamer hand het officiële Israëlische stand punt is geworden: de PLO met zijn bomaanslagen enzovoort is een moordenaarsbeweging die de vernie tiging van de staat Israël nastreeft en waarmee dus niet gepraat wordt. Wie anders denkt is een verrader. Dus zou Dajan een beetje een verra der zijn, een beschuldiging waarvan hij gered moest worden door opmer kingen van premier Begin dat zijn minister van buitenlandse zaken een beetje gesukkeld had met de Engelse taal, waardoor een misverstand was ontstaan. En Dajan zelf sprak als een sfinx dat hij natuurlijk achter het regeringsstandpunt stond. Dit laatste is een typische goo chemheid van Dajan - hij staat dus achter het regeringsstandpunt maar wil dat zeggen dat hy terugneemt wat hy zei, of dat de regering er an ders over is gaan denken? De onge vraagde hulp van Begin slaat hele maal nergens op - Dajan is geen broekje en er is geen sprake van dat hy over zulke belangrijke zaken niet zou weten wat hij zei. IVIaar Dajan is geen onbenul wiens uitlatingen men net zo goed kan vergeten. Hy zit in de niet onbehaag lijke positie dat het kabinet Begin moeilijk buiten hem kan, enerzijds om wat hy betekent ten aanzien van de Israëlische publieke opinie, an derzijds om het prestige dat hy in ternationaal meebrengt. Men mag daarom wel degelijk aannemen dat Dajan bezig is de Israëlische politici en de Israëlische publieke opinie er aan te laten wennen dat beide echt nog wel eens een redelijk gesprek met die verwenste PLO zullen moe ten voeren. Daarheen manoeuvreert trouwens ook die PLO zelf, eveneens erg onbehaaglijk om de achterban niet al te hard te schokken. Voor die organisatie is het ook moeilijk om al te plotseling opeens ervoor te zjjn dat Israël niet vernietigd wordt en dat er een Palestijns zelfbestuur komt op de Jordaanoever. Dat zyn wel logische ontwikkelingen maar de PLO moet die ook wel kunnen verkopen aan de Palestijnen zelf. Ze is er voorzichtig mee begonnen net zoals Dajan de Israëli's eraan went wat genuanceerder aan te kijken te gen de PLO. Voorlopig grijnst Dajan heel ge heimzinnig en hij weet van de prins geen kwaad. Maar hy weet wel dat door zyn uitlatingen iets ingebracht is in de nieuwe Camp-David-ge- sprekken waardoor de Egyptcnaren wat meer het gevoel krijgen dat ze toch ook wel wat bereiken voor hun Palestijnse broeders. Ad. Int. DEN HAAG, 24-2. Opdat een bijna twintig jaar oude belofte wordt ingelost zal oud tweede kamerlid jkvr. mr. C. W. J. Wttewaall van Stoet wegen op maandag 5 maart de officiële opening verrichten van de penitentiaire inrichtin gen (Bijlmer Bajes) te Am sterdam. Minister Beerman van justitie had haar in de Kamer namelijk ooit toege zegd dat als er een nieuwe vrouwengevangenis zou ko men om de verouderde in Rotterdam te vervangen de freule die zou mogen openen. De freule was het eerste ka merlid dat zich sterk maakte voor een nieuwe vrouwenge vangenis. Zij was lid van de vaste kamerkommissie voor justitie. Bij de opening van het ge- bouwcnkomple.r zal ook staatssekretaris mevr. mr. E. A. Haurs aanwezig zijn. UTRECHT, 26-2. Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid heeft het maandag druk gehad met het verzenden van cirkulaircs naar de werkgevers, ter „vertaling" van het bij de onderhan delingen over de bouw-cao bereikte akkoord over een extra vorstverlet uitkering. Het fonds verwacht, dat verschillende werkgevers de extra uitkering nog deze week aan hun personeel kunnen uitbetalen. Alle werknemers die na 6 novem ber 1978 over meer dan 96 uur (12 werkdagen) een vorstverletuitkering hebben ontvangen, krijgen met te rugwerkende kracht een extra uit kering van i' 1,25 per uur (een tientje per dag), als aan hen de zogenaamde gekombineerde zegels van het So ciaal Fonds zijn verstrekt. keren. Het fonds verhoogt dat be drag nog met 31 procent voor de premies die de werkgevers in het ka der van de soeiale verzekeringswet ten moeten betalen. Aan het begin van dit wintersei zoen (dat loopt van november tot cn met maart) zat er - mede dank zy de voorgaande zachte winters - 1,2 miljard gulden in het Risikofonds. Dat is nu naar schatting nog 600 a 800 miljoen. In principe komen voor de vorst verletuitkering 180.000 werknemers in aanmerking (alhoewel misschien niet allemaal over de volle periode) en dat komt na acht weken vorst, minus de twaalf „gemiddelde" vorst- dagen, neer op een totale extra uit kering van rond vijftig miljoen gul den. Werkgevers Ingevolge het cao-akkoord krijgen nu voor het eerst ook de werkgevers uit het Risikofonds voor de door hen geleden vorstschade, eenzelfde be drag als zij aan hun werknemers uit- Bodem Voor de uitkering aan do werkge vers komt daar dan nog eens vijftig miljoen bij, plus ongeveer 16 mil- joen voor de sociale premies. JERUZALEM, 26-2. De taak van de totale Unifil-macht in het zuiden van Libanon, cn dus ook van het Nederlandse bataljon, is dat het betrokken ge bied „moet worden ontzegd" aan de Palcstynen en door Israël gesteunde LibanëSc christclykc militie. Dit lijkt op papier gemakkelijker dan het in werkelijkheid is. De Pale stijnen voeren een soort van guerril lastrijd (vooral 's nachts), waartegen Zuid-Libanon nooit helemaal is af te sluiten. Bovendien heeft Israël nooit aan de Verenigde Naties de ga rantie gegeven dat het niet tot ak- ties zal overgaan als de Unifil-troe- pen hun taak niet naar behoren kun nen vervullen. Dit zegt de Neder landse majoor der mariniers J. de Bruijn, die sinds augustus 1977 is ge stationeerd op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in Jeruzalem De Bruijn is lid van de coordinatie- kommissie, die rechtstreeks staat on der de Finse VN-generaal Siilasvuo, de opperbevelhebber van alle VN- itrijdkrachten in het Midden-Oosten. In een gesprek met Nederlandse journalisten zet De Bruijn uiteen dat Unifil (United Nations Interim Force in Libanon) officieel sinds 19 maart 1978 in het zuiden van Libanon ope- icert op grond van resolutie 425 van de Veiligheidsraad. Hoewel niemand kan voorspellen of er vóór eind maart nog veel vorst- dagen bijkomen, ziet het er niet naar uit dat de bodem van de kas van hel Risikofonds zal worden bereikt met al deze extra uitkeringen. Wel is het volgens een woordvoerder onwaar schijnlijk geworden dat de premies, die voor dit fonds moeten worden betaald, omlaag kunnen. NEW YORK. Twee Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen, Trans World Airlines (TWA) cn National Airlines (NA), hebben maandag vluchten moeten annuleren. Naar ze verklaard hebben werden dé afge lastingen veroorzaakt door moeilijk heden in de toelevering van brand stof. DEN HAAG,, 26-2. In Den Haag zyn maandagmiddag vrywcl gelijker tijd twee overvallen gepleegd. De ene werd door drie gewapende mannen uitgevoerd op een kantoor van de Nutsspaarbank aan de Ley weg. De tweede overval werd gepleegd op een postkantoor aan de Dierense- laan. - Dat gebeurde vermoedelijk door een ongeveer dertigjarige man. De overval op de bank werd twee minuten voor vier gepleegd. Vermoe delijk drie mannen drongen de bank binnen. Zij verdwenen met naar voorlopige schatting een bedrag tus sen de f 25.000 en f 30.000. Bij de overval op het postkantoor ging één man om vijf minuten over vier het pand binnen. Hij slaagde er in zich met een geldbedrag van-rond f 13.000 uit de voeten te maken. ZWARTSLUIS, 26-2. De CDA- fraktie is geen dienaar van het ka- binet. Een coalitie-kabinet Van Agt kan niet samenvallen met de chris ten-democratische politiek of de be oordeling daarvan. In een persoon lijk gesprek met Goudzwaard (een van de ondertekenaars van een kri tisch „ongevraagd advies" aan het CDA) is mij gebleken hoe zijn poli tieke zorgen ten. onrechte zijn geba seerd op een gemeend verschil van inzicht op juist dit punt. Aldus maandagavond CDA-fraktieleider Ruud Lubbers op een spreekbeurt voor zijn partij in Zwartsluis. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZWOLLE. De dictatuur in Uru guay is de wreedste van het Latijns- Amerikaanse continent. Het land heeft het hoogste percentage politie ke gevangenen ter wereld en na zes jaar dictatuur is de situatie moei lijker en wanordelijker dan ooit. DEN HAAG. Naar aanleiding van de overval op de Detmerskazerne in Eefde hebben de CDA-kamerleden Wisselink en Frinking de regering gevraagd of de bewaking van de ka zernes, met name in het weekeinde, voldoende is. AMSTERDAM. Aan boord van het Noorse schip Follom Supplier, dat gemeerd ligt aan de oostelijke Han delskade in Amsterdam, heeft zich in de nacht van zaterdag op zondag een vechtpartij afgespeeld waarbij een 25-jarige steward overboord is ge gooid cn verdronken. DEN HAAG. Minister Gardeniers van erm heeft met ingang van 1 ok tober de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen (Mormonen), een kwartier radiozend tijd per vier weken toegewezen. DEN HAAG. CDA-voorzitter prof. dr. Piet Ste'enkamp meent dat het CDA in een „gevaarlijke situatie" toroeht io goknmnn r»n hot lYleidooi van o.a. prof. dr. B. Goudzwaard de ze week voor een uitstel van de da tum waarop KVP, ARP en CHU zou den moeten fuseren. „Ik maak me ernstig zórgen", aldus Steenkamp zaterdagavond voor de Tros-TV. UTRECHT. Mr. C. Berkhouwer, vice-voorzittervan het Europees parlement, is zaterdag gekozen tot Nederlands lijsttrekker voor de li beralen voor de Europese verkiezin gen op 7 juni. Dat gebeurde op een VVD-partijbijeenkomst in Utrecht. HILVERSUM. Volgens minister De Ruiter (justitie) moet de geplande fusie van de drie christen-democra tische partijen (KVP, ARP en CHU) normaal doorgang vinden. In de VARA radio-uitzending in de Rooie Haan zei.hij zaterdagmiddag vurig te hopen dat de fusie volgens plan verloopt. SEATTLE, 26-2. In een feeststem ming hebben duizenden Amerika nen, die uit alle richtingen van hel land waren gekomen maandag een totale zonsverduistering gezien. Dit natuurverschijnsel zal zich in de twintigste eeuw niet meer in Noord- Amerika voordoen. De verduistering begon om 7.45 uur plaatselijke tijd (16.45 uur onze tijd) in Portland in dé staat Oregon. Zij was kompleet om 8.13 uur (17.13 uur) en drie minuten later was alles weer normaal. Maar gedurende die drie minuten keek men in alle stra ten van het noordwesten (Oregon. Washington, Idaho, Montana, Noord-Dakota) naar de hemel, met een simpele kijker of met geperfek- tioneerde apparatuur. De fortuin lijksten (of de rijkstenhadden plaats genomen in speciaal gehuur de vliegtuigen. Volgens een woord voerder van de regionale lucht vaartdienst in Seattle Icon er geen vliegtuig meer bij. AMSTERDAM, 26-2. Drie gewa pende mannen hebben maandag te gen het middaguur een overval ge pleegd op een geldwagen van Van Gend en Loos voor het kantooor van de gemeentegiro aan het Gulden Winckelplantsocn in Amsterdam- BRUSSEL. In België is maandag avond een vrywcl uitzichtloze poli tieke situatie ontstaan, nadat de twee politieke bemiddelaars, de Vlaamse socialist Willy Claes cn de Waalse christendemokraat Charles F. Nothomb. er bet bijltje b\j neer gelegd hebben. JERUZALEM. De Israëlische pre mier Begin vindt dat l'ictcr Meuten moet worden gestraft voor de mis daden die hy In de Tweede Wereld oorlog heeft begaan. Krijgt Mcntcn z(jn ..verdiende straf" niet in Neder land, aldus Begin, dan is de enige oplossing dat hij wordt uitgeleverd aan Israël, waar hij kan rekenen op een open proces. LONDEN. TOKIO. MOSKOU. 26-2. Vice-premier Deng Xiaoping (Tong Hsiao-Ping) heeft maandag verklaard dat bet Chinccs-Victnamcsc kon- Ilikt. dat zyn elfde dag is ingegaan, korter van duur zou kunnen zyn dan het grensverschil tussen China cn In dia in 1962, dat 33 dagen heeft ge duurd. In een interview met het Japanse persbureau ..Kyodo" zei de Chinese leider dat hij het terugtrekken van de troepen uit Vietnam verbindt met dc terugtrekking van de Vietnamese troepen uit Cambodja. Reizigers die maandag vanuit Chi- na in Hong Kong zijn aangekomen berichtten dat er in de eerste week van de strijd zowel aan Chinese aft; aan Vietnamese zijde ongeveer 4.000 doden zijn gevallen. In de provincie Hoang Lien Son hebben de Chinezen bij de strijd meer dan duizend man verloren, zo meldden zij. Volgens ra dio-Hanoi hebben meer dan 18.000 Chinese soldaten sinds 17 februari de dood gevonden. Maandagavond is uit Tokio uit bronnen rond het Japanse ministerie van buitenlandse zaken, vernomen dat dc verbindingen tussen Hanoi en de provincie hoofdstad Lang Son sinds 24 februari zijn verbroken. Vol gens deze bronnen zou een plateau vlak bij Lang Son in handen zijn van de Chinezen. De overval vond plaats op het mo ment dat geld werd overgebracht van de geldauto naar het girokan toor. Daarbij zijn enkele schoten ge vallen, maar niemand werd gewond. De drie overvallers zagen kans de geldloper twee cassettes met een nog onbekend geldbedrag te ontrukken en namen daarop de vlucht in een inmiddels teruggevonden personen auto, die in Zaanstad was gestolen. Op de James Rosskade verliet het trio de auto, nadat zij bemerkten dat de politie hen op de hielen zat. Zij vluchtten daar een flatgebouw in. dat even later werd omsingeld door de overvalploeg van de Amsterdam se politie. De drie hebben evenwel kans gezien om het gebouw weer on gemerkt te verlaten. DORDRECHT, 25-2. De 22-jarige Christina Hoornweg en die 21-jarige Lucas Gootjes, beiden uit Dordrecht, zijn in de nacht van zaterdag op zon dag als gevolg van een verkeerson geluk in die plaats om het leven ge komen. Met hun auto kwamen zij door on bekende oozaak terecht in de mid denberm van de Laan van de Vere nigde Naties en botsten daar op een ANWB-paal. Zij overleden niet lang na het ongeluk, respektievelijk in ziekenhuizen in Dordrecht en Rot terdam. KAMPALA. NAIROBI. 26-2. Dc stryd tussen Oeganda cn Tanzania is maandag weer verhevigd cn presi dent Idi Amin van Oeganda schynt in het nauw gebracht te worden. In de Ocgandesc hoofdstad houden de diplomaten er rekening mee dat dc Tanzaniaansc strijdkrachten spoedig naar Kampala oprukken. Dc Tanza niaansc troepen hebben een groot gebied in het zuidwesten van Oegan da onder kontrolc cn er schynt hen weinig in dc weg te worden gelegd. In Nairobi meent men dat dc Tan zaniaansc troepen hun plaats hebben afgestaan aan dc Ocgandesc ballin gen die hen hebben vergezeld op dc strafexpeditie tegen Oeganda. Tan zania verleent dc ballingen logistie ke steun. Volgens inlichtingen uil Nairobi hebben Ocgandesc ballingen zaterdag of zondag de provincie hoofdstad Mbarara bezet, terwijl de Tanzaniaansc troepen op een afstand bicven. Dc stad Masaka, die 120 kilometer ten zuidwesten van Kampala ligt, zou volgens nict-bcvcstigdc berich ten door hel „zelfmoord-regiment", een elite-regiment van liet Ocgande sc leger, veroverd zyn. Volgens Ra- dio-Ocganda is dc stad ingenomen door Tanzaniaansc troepen en huur lingen, die geleid worden door een aantal ballingen. ledeie vrijdag Zoiincmairc Dorpslluis, algemene sous voor oude- ïen, 14.00 uur. iedeie maandagmiddag Nieuwerkerk I „Ons Dorpshuis", bejaardengymna- sliok, 14.00-15.00 uur. Dinsdag 27 februari Zicrikzec SociëteitsgebouwVergadering U.V. V.-afdeling; 19.00 uur. I-Ierv. Ver.-gebouw: C.P.B.-afdeling; 19.45 uur. Hcr.v. Ver.gebouw, vergadering Stad en Lande over „kleine monumenten" 19.30 uur. Huis van Nassau, Fok- en Kontrole- vereniging, 19.30 uur. „De Witte Raaf", 20.30 uur diskus- sieavond Vrouwencafé. Scharendijke Verenigingsgebouw, jaarvergadering streekfederalie Schouwen-Duive- land van de PvdA, 20.00 uur. Bruinissc N.H. Verenigingsgebouw; filmvoor stelling voor de jeugd; 16.00 uur. Durps'uur, ledenvergadering Land- bouwvereniging „Landbouwbelang", 20.00 uur. Woensdag 28 februari Zicrikzec Bovenzaal Ger. kerk, St. Domusstr.: Kursus kreatief spel Stichting Jeugd; 20.00 uur. ,.De Zeeuwsche Hcrberghe". Regiona le Agrarische Kommissie, 20.00 uur. Rcnesse „Le Rabot": Jaarvergadering Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Noord- welle e.o.; 20.00 uur. i Kcrkwcrve Ver.-gebouw: Filmvdorstelling voor de jeugd; 16.00 uur. Verenigingsgebouw, voorlichtings avond gemeente, 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis, Filmmiddag voor de jeugd, 13.00 uur. Middelburg Statenkomplex, vergadering provin ciale onderwijskommissie, 14.30 uur. Donderdag 1 maart Zicrikzec Huis van Nassau, openbare vergade ring algemeen bestuur NVV, 19.30 uur. Zonncmairc Café „Bommenedo": -Klaverjiiswed- strijden;-20.00 f vjosienaha Schoolgebouw.. Ouderavond'r Chr. Schoolvereniging. 19.30 uur. Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, afd. „Philateli- ca", 19.30 uur. Vrijdag 2 maarf Zierikzec Hotel Van Oppen, Stad cn Lande, lezing W. H. Keikes, 20.00 uur. Lutherse Kerk. Wereldgebedsdag. 20.00 uur. Vrijdag 9 maart Zicrikzec Hotel Van Oppen, Stad en Lande, lezing A. S. M. Braat, 20.00 uur. Haamstede Winterkerk; Uitvoering Interkerke lijk kerkkoor, 19.30 uur Scharend ylce Ned. Herv. Kerk, 20.00 uur, Zang avond. Ouwerkerk Dorpshuis 19.00 uur Uitvoering mu ziekvereniging „Nieuw Leven". Zaterdag 10 maart Zicrikzec Concertzaal, 13.30 uur, toneelvoor stelling bejaarden. Stad en Lande, exkursie Burger weeshuis, 14.00 uur. Zondag 11 maart Zicrikzec „Brogum"; informatiemiddag over drugs met Koos Zwart, 15.30 uur. Maandag 12 maart Rcncssc „Het Wapen van Zeeland". VVV „Renesse Vooruit". 20.00 uur. Woensdag 14 maart Zicrikzec Bovenzaal. Geref. Kerk, St. Domus- straat 1; kursus Kreatief Spel, Stich ting Jeugd, 20.00 uur. Woensdag 21 maart Zicrikzec Bovenzaal. Geref. Kerk, St. Domus- straat 1; kursus Kreatief Spel, Slich ting Jeugd, 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Jvoering mu ieven". „Zeeuwsche Herberghe', Forumdis cussie J.O.V.D., 20.30 ijir. Brouwershaven Tonnenmagazijn, Vokal en instru mentaal concert, 19.30pur. Ouwerkerk Dorpshuis 19.30 uur ij ziekvereniging „Nieuw Bruinissc „'t Durps'uus": Ver. (Br. Schoolon derwijs; 19.30 uur. Ger. Kerk, Wereldgeldsdag, 19.00 uur. Zaterdag 3 maart Ellcmect Strao-feest, 13.00 uur Oosterland Oosterhof, kindervoofelling, 14.00 ;onccrt door Bruinissc Grote Zaal Dorpshui „Flairck"; 20.00 uur. Maandag 5 maart Zicrikzec Aula school ManhuiHaat. Ouder avond R.S.G. „Prof. ftman". 20.00 uur. Huishoudschool Caudtit, eerste les kursus „Beter Bewefg", 20.00 tot 21.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Vergaderinfcmeentcraad. 19.30 uur. Dinsdag 6 maart Zicrikzec Kabbelaarsbank 33, uur, GD A Vrouwenberaad. 's Landskamer. verga<mg bestuur waterschap, 14.00 uur. R.K. school: Kursus.v- volwassen analfabeten; 19.30 uur. Kcrkwcrvc Ver.gebouw. Bejaafct,00v;t 14.30 uur. Woensdag 7 maart Zicrikzec Bovenzaal. Geref. Keist. Domus- straal 1; kursus KreBj^pc]t stich ting Jeugd. 20.00 uur. Donderdag 8 maart Bruinissc Durps'uus. algemcuMenvergacle- ring Ned. Rode King Bruinisse, 19.43 uur. t_, f£l >ït 'is 'geen tijd' voof 'grappen en grolten, want de winter heeft stilaan zijjii stelnpel (j&et, niett alleen op het landschap, maar ook op de harten der mensen. De groep die nu 's mor gens nog juichend uit bed springt en met gezang en vreugdekreten de nieuwe dag tegemoet treedt, is vast wel geslonken tot enkelingen, die trouwens weldra als zonderling zul len worden aangemerkt. Maar het leven gaal door en de ganzen - ze weten van wanten - spelen (of liever) vliegen al in op de kerende situatie. „Waar zijn we?", vragen ze zich af. „O hier, goed, maar hier horen we niet en dus gaan we mooi er vandoor, naar het Noorden". Dan is er straks weer plaats voor vogels uit het zuiden, als ze tenminste niet door verwa ten Franse jagers zijn doodgcknald, c.f in Italië gevangen voor de peu- zelarij, want wat. dit betreft leeft een deel van Europa nog in de mid deleeuwen, ondanks de EEG. Enfin, dat was maar een aan loopje; zaak is de moed er in te houden, want het is een gegeven, zelfs in de literatuur, dat de ruk van Oudejaar naar Pasen een zware is. Zo gek, feitelijk; we hebben de vorst al een beetje afgezworen, maar telkens zie je toch nog hele troepen jeugd op het ijs, dat - ook alwepr vreemd genoeg - na alle dooi- en ijzeltrammelant best van goede kwaliteit is. Deze week nog een verrassing van moeder natuur (hardvochtig moe dertje hoor); één ding was nog niet toegepast en nog niet gebruikt uit het scala van mogelijkheden: rijm, volgens Koenen-Endepols bevroren mist (ook wel bevroren dauw, maar dan zit men toch meer in de buurt van rijp, dacht ik zo). Ontzettend blij was ik daar mee, want sneeuw is sneeuw, is sneeuw, maar rijm is iets aparts. Het is een fijne elegische variant op het thema bevroren zijn cn kijk de takjes en de grasjes er maar op na; feëriek aangekleed en heel wat. verfijnder dan de feestkielen van carnaval. Laten we verder eerlijk zijn, nu alweer groente (bloemkolen) zijn gekozen voor dc extatische vo- kale lol. Na de preitjes op de dijtjes immers dus nu bloemkolen; de kwe kers zullen er nog gefrustreerd van raken. Trouwens, heel iets anders. Ik durf niet meer. Gruag zou een mens er immers op uil willen trekken om ook een (mossel) zaadje mee te pik ken uit de Grevelingen, maar wat is onaangenamer dan een stroeve ver houding met de palingvissers? Dal zijn ook vreedzame mensen, die men beter te vriend kan houden. Wie de handen - of korren - uitstrekt naar het zaad in de Grevelingen is van die palingvissers geen vriendje meer. Jammer, want we stonden juist op punt de kool en dc geil te sparen. Toch inspelen op een fijn palinkje, maar toch ook wat zaad pakken om uit le zeilen op een - nog niet ontgonnen - mosselbank(je) in de Ooslerschelde. Hei kan niet en hel mag niet en dat behoort dan weer tol het winters allerlei, waar je als leek niet zo gemakkelijk uit vijs worden kan. Maar goed, straks roept de koekoek. Zonder profanie: „die hoop doet al ons leed vcrzach- SCH1EREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2