Mosselkwekers moeten om in Grevelingen op zaad te vissen betalen Hervormd kerkkoor Bruinisse herdacht vijf-en-twintig jarig bestaan WAPENS GEROOFD NA EEN OVERVAL Geld voor langdurig werklozen Links roert zich in Iran DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zekere irritatie vissers GELD NODIG Hooggestemde viering Nederland komt technisch achterop De eigen bijdrage ^\,ut Bldi/ü/f/>vv ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 26 februari 1979 135ste jaargang Nr. 22462 WAARIN OPGENOMEN 11797 - 18891 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na halt zes zie pagina 2 onder de rubriek Agenda". Redakteur: M J Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24.95, per jaar 95.15 Losse 'ummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 36 cent per losse mm; ..Succesjes" (t/m 4 regels) 4.60 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B T W in dit nummer: Goedkeuring bestemmingsplan M.schouwen openstelling voor zaadvisserij kan half maart geschieden, als de f 1 per ton wordt betaald door de vissers aan de Deltafederatie en de paling vissers. Over die voorwaarden is ge praat door de Mosselsektor van „Ze- vibel". ZIERIKZEE, 23-2. Op de vrijdag in „De Zeeuwsche Ilerberghe" gehouden jaarvergadering van de Vissers vereniging „Helpt Elkander" is pittig gediskussieerd over ile aangekondigde noodzaak „tot betalen" voor de mosselvissers, willen zij zaad mogen vissen in het Grevelingenmeer. De vergadering onder voorzitterschap van de heer B. W. Schot Chr zn, had veel moeite met deze betaalplicht, opgelegd door de Deltafederatie en de Bruse palingvissers. De betaling is destijds ingevoerd met het oog op de mogelijkheid, dat door het zaadvissen schade zou worden berokkend aan de palingvisserij c.q. het palingbestand. s~ Aanwezig ter vergadering was o.m. de heer G. R. M. Rammeloo te Advertentie Yerseke, die een toelichting gaf op de situatie. Woensdag a.s. vertrekt een inspektievaartuig naar de Gre velingen om onderzoek te doen naar de stand van het mosselzaad. De Van iedereen" s Morgens gebeld 's Avonds geld Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Einancie ringskantoor 11. Geense BRUINISSE Ui Do Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 TEHERAN. De Iraanse revolutio naire leider Chomeini, heeft zondag meegedeeld dat de vorige, nog door de sjah benoemde premier Bachtiar, naar het buitenland is gevlucht en dat de nieuwe regering om zyn uit levering heeft gevraagd. 99 Uit de vergadering werd de vraag gesteld: „waarom moeten wij beta len voor iets, dat van iedereen is?" De vraag is klemmender geworden nadat was gebleken dat van schade aan derden (de palingvisserij) door het vissen op mosselzaad geen spra ke is. Het tegendeel is het geval; de paling wordt ge-aktiveerd waardoor de vangsten stijgen. De heer Rammeloo zei, dat zulks allemaal wel waar kan zijn, maar er is thans geen ruimte meer voor on derhandelingen, derhalve om „nee" te zeggen. In dat geval immers gaat de hele zaadvisserij niet door. Te laat Kritiek was er ook op het feit, dat de moselvissers gegeven de situatie veel te laat worden gewaarschuwd en derhalve thans „voor het blok" worden gezet. Feitelijk zou van de zijde der Visserij-inspektie al medio december een bericht moeten uit gaan, wat te wachten staat in de Grevelingen. De voorzitter wilde de zaak niet opscherpen, waarna uit de vergadering werd opgemerkt, dat het niet zozeer om de betaling van die gulden gaat, maar om het principe. GORSSEL, 25-2. Drie mannen heb ben in de nacht van zaterdag op zon dag de wacht overvallen van de Det- mers-kazeme in het Gelderse Eefde DEN HAAG. 24-2. Minister Albe- da van sociale zaken heeft gelden beschikbaar gesteld voor een rege ling die er toe kan bijdragen dat het aantal werklozen die langer dan een jaar bü het arbeidsbureau staan in geschreven, enigermate wordt terug gedrongen. Voor deze regeling tot plaatsing van langdurig werklozen is voor het eerste half jaar van 1979 30 miljoen beschikbaar, waarmee een 1200 werklozen een kans kan worden geboden om weer aan het arbeids proces deel te nemen. Dit heeft het ministerie van sociale zaken vrydag meegedeeld. (gem. Gorssel). De mannen waren gewapend en hadden een nylonkous over het hoofd. Het drietal sloot de wachtcomman dant en'drie leden van de wacht, die zich bevonden in het wachtlokaal, op in een arrestantencel. De militairen werden tegen achten bevrijd door in wonend personeel van de kazerne. De overvallers waren toen verdwe nen met vier karabijnen, een Fal- geweer, dertig patronen, drie zak lantaarns en twee binnenhelmen. Het onderzoek is in handen van de Koninklijke Marechaussee, aldus een woordvoerder van de Legervoorlich- tingsdien9t. BRUINISSE, 23-2. Het Ned. Hervormd kerkkoor te Bruinisse vierde vrijdag in de hervormde kerk op bij zondere wijze het zilveren jubileum. Ter gelegenheid van dit 25-jarig bestaand waren enkele medewerken den uitgenodigd, nl. Henk Lourens (kornet), Henk Hoogerheide en de vo- kaliste Map Baks (alt), wier optre den een bijzondere vermelding ver dient. Na opening met gemeenschappe lijk zingen sprak de dirigent de heer J. v. d. Berge een welkomstwoord, inzonderheid tot burgemeester T. C. Het jubilerende koor in aktie. Hekman en echtgenote. Hij memo reerde enkele feiten uit de geschie- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) denis en herinnerde aan de toenma- door ds. Van den lige oprichting Brink. Hijzelf formeerde destijds een groep mensen voor instrulctie t.a.v. het ritmisch zingen. Het éénstemmig zingen werd wel dra gewijzigd in vierstemmig en de grondslag was gelegd ^voor het thans jubilerende koor. Prestaties Ondanks het amatisur-karakter is het koor tot hoogstaande prestaties gekomen en op verschillende manie ren heeft het in de loop der jaren vokale medewerking verleend, o.m. op het R.K.- 'schip, de „J. Henry Du- nant". Na de openingstoespraak werd een tweetal liederen gezongen, gevolgd door een optreden van de alt. Hier na zong het koor samën met de alt: „Mijn Herder is de Here God", met orgelbegeleiding; een evenwichtig uitgevoerd onderdeel van het pro gramma. Henk Lourens verraste het pu bliek met zyn cornetspel, samen met de organist, Henk Hogerheide. Een apart optreden van de voka- liste werd begeleid door de dirigent, de heer Van den Berge. Waardering In een toespraak roemde de bur gemeester de bescheidenheid van het koor en gaf uiting aan zijn waardering voor dit koor, dat in de gemeente in een behoefte voorziet. Hij vermaande „niet te bescheiden te zijn", wijzend op de moeite die het kost tegenwoordig een koor als het onderhavige in stand te houden. Lof verdient het koor in zijn streven met het lied God te prijzen. Namens de burgerlijke overheid wenste de eerste burger het koor nog vele ja ren. In zijn waarderende toespraak be trok de burgemeester ook de diri gent, die eveneens zijn zilveren ju bileum als zodanig viert. Hij bood als stoffelijk blijk van waardering een repro aan van een gebrandschilderd raam met het ge meentewapen. Felicitaties Namens de kerkeraad feliciteerde de heer D. van Tuil koor en dirigent, plus de dames, die al vanaf de op richting lid zijn. Hij bood een enve loppe met inhoud aan. Ds. De Jong hield daarop een korte meditatie en sloot met dankgebed. Na afloop riep de secretaresse me vrouw De Koning-Hage alle mede werkers op het podium en bood rui kers bloemen aan. Na afloop was er - bij koffie en cake - gelegenheid het koor te feliciteren, waarvan druk gebruik werd gemaakt. HUllGU. Zaterdag werd m de West hoek het eerste Strafeest qehouden. Een teken dat de lente nu met rasse schreden nadert? Tijdens de tocht langs het strand, werden de ruiters en amazones echter met bar koud weer gekonfronteerd. Op de foto de verzamelde groep bijeen voor aan vang van de rit. Zie ook elders in dit nummer. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een belediging voegt niets toe aan de schuld van hem, die haar ontvangt. Et. Lamy TEHERAN, 24-2. Tienduizenden linkse demonstranten hebben in Te heran de deelneming geeist van link se krachten aan de voorlopige rege ring van prem.ér Bazargan. Zonder zich te storen aan ayatollah Chomei ni. die de demonstratie afkeurde, stroomden tienduizenden mensen naar het terrein van de universiteit van Teheran, om redevoeringen aan te horen waarin werd opgeroepen tot een veel radicaler beleid dan dat van de voorlopige regering. ENSCHEDE, 24-2. „Nu de mist- sluier van de energiecrisis is opge trokken en de industrie zich inter nationaal begint te herstellen, blij ken de resultaten van de metaalver werkende industrie in Nederland be langrijk achter te blijven. Het is duidelijk, dat de wereldekonomie en de hoge loonkosten en de harde gul dens niet meer als hoofdschuldigen zijn aan te wijzen. Nederland is na de Tweede Wereldoorlog industrieel gegroeid maar is in technologisch opzicht ver achterop geraakt". Dit zei prof. dr. ir. H. J. J. Kals bij zijn ambtsaanvaarding als hoogleraar in de produktietechniek bij de afdeling werktuigbouwkunde van de Tech nische Hogeschool Twente. UTRECHT. 24-2. De initiatief groep „stop het eigen risiko" die in middels al tienduizenden handteke ningen heeft verzameld legen de plannen van de regering om in de gezondheidszorg eigen bijdrage in te voeren, is ingenomen met de één stemmige afwijzing door de Zieken fondsraad van een bijdrage van vijf gulden per verpleegdag. Maar het advies, de bijdragevrije periode in het kader van de AWBZ terug te brengen van één jaar tot zes in plaats van drie maanden noemt de initiatiefgroep „onaanvaardbaar on begrijpelijk en inkonsekwent". Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking Veel bewolking en in het noorden wat regen; matige tot krachtige zuid westen wind; minimumtemperaturen van plus 2 graden aan de kust tot min 2 graden in het zuidoosten, mid- dagtemperaturen circa plus 4 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: orpstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur; 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 27 febr. Zon op 7.32, onder 18.15 Maan op 7.52, onder 19.33 Nieuwe maan: 26 febr. (17.45) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 27 febr. 3.40 16.10 9.14 21.26 Springtij: 28 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Dinsdag zal er meer wind zijn en uit de bewolking die wordt aan gevoerd kan, voornamelijk in het noorden van het land, wat regen vallen. Een hogedrukgebied. dat geduren de het afgelopen weekeinde voor rustig weer zorgde, verliest boven onze omgeving aan invloed, terwijl een vrij krachtige westelijke stro ming boven het zeegebied tussen IJs land en Noorwegen zich langzaam naar onze omgeving uitbreidt. Door deze ontwikkeling zullen de temperaturen geleidelijk op een ho ger niveau komen. v

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1