deurloo Plattelandsvrouwenbond neemt afscheid van haar presidente vrijdag 23 februari a.s. gesloten Reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland krijgt het dit jaar wat minder druk „NUT EN GENOEGEN" NIEUWERKERK ZIET HET EERSTE LEVENSLICHT 3 Mevrouw L. Berman-Steendijk STREEKNIEUWS SCHILDERIJEN EXPOSITIE V olkstuin vereniging ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 februari 1079 Nr. 22460 Haar 13 jarige bestuursfunktic valt in twee perioden uiteen. Van 1962 tot 1969 en vanaf 1972 tot nu maakte zij deel uit van het bestuur. Mevrouw Eerman heeft nu de afge lopen zes jaar onafgebroken de voorzittershamer gehanteerd en vol gens de statuten is het dan tijd .,om op te krassen". Betreurt ze het die voorzittersha mer aan de wilgen te moeten han gen? „Ach het zit wel aan m'n hart gebakken, ik ben in de afgelopen dertig jaar helemaal vergroeid ge raakt met de bond, maar ik zou graag wat jongere gezichten in het béstuur zien", aldus mevrouw Ber- man. Misschien wordt haar wens hedenmiddag vervuld bij de be stuursverkiezing, tijdens welke twee vakatures aan de orde komen. Het presidentsschap zal worden overge nomen door mevrouw C. M. Beijer- Waayer, thans penningmeester van de bond. Veel veranderd „Er is heel wat veranderd binnen de Plattelandsvrouwenbond", ver telt mevrouw Berman. Ze wijst er op dat het vroeger eigenlijk alleen om de gezelligheid ging, maar dat vooral de laatste jaren zaken met meer gewicht de aandacht krijgen. Als voorbeelden noemt ze lezingen over het Europese parlement, alko- hol en drugs en de levensfasen van de vrouw. „Het is wel jammer dat ook bij dergelijke bijeenkomsten de belangstelling niet zo denderend is. Zelf vind ik de diskussiemiddagen erg plezierig, maar ik stuit dan wel op het feit dat de meeste vrouwen wat bang zijn hun mening te uiten". De scheidende presidente vertelt dat in vroeger jaren enthousiast werd deelgenomen aan groepsreisjes. „Dan was ik soms van 's morgens vijf tot 's avonds twaalf uur van huis. Nu bestaat er meer voorkeur voor middagexkursies, omdat de da mes niet meer zo gemakkelijk een hele dag weg kunnen". Mevrouw Berman moet konstate ren dat de emancipatie niet op over weldigende wijze in de Plattelands- vrouwenbond is doorgedrongen. Ze schrijft dit toe aan het feit dat de afdeling Schouwen maar weinig jonge leden telt. De bond steunt op een zeer trouwe vaste kern van da mes van veertig a zestig jaar. Na een tijd, waarin het ledental plotse ling terugliep, kan thans weer enige groei gekonstateerd worden (nu 155 leden). Een hoogtepunt werd in 1962 met 193 leden bereikt, toen de afde ling Schouwen de grootste bond van heel Zeeland was. Negatieve beoordeling Heeft ze weieens iets ervaren van negatieve beoordelingen van de plattelandsvrouwenbond door bui tenstaanders? „Jazeker" en ze be gint enthousiast een verhaal te ver tellen: „Een vriendin uit mijn schooljaren keerde terug in Zierik- zee en ik trachtte haar warm te Ia- ten lopen voor de bond, maar haar antwoord luidde: „Dat is niks voor mij, want ik kan geen koeien mel ken". Ze bedoelt te zeggen dat het gezelschap, dat lid is van de bond, zeer gevarieerd is en dat de bond beslist niet uitsluitend aan dat plat- teland is gebonden. Een belangrijke, jaarlijks terugke rende taak voor de bond is de ver zorging van de KWF-kollekte. Me vrouw Berman zegt daarover: „Het is jammer, dat die kollckte altijd in een moeilijke tijd gehoudcii wordt (eind augustus). Vele dames, die zich als koliektantes hebben opgegeven, moeten dan toch afzeggen en dat betekent veel werk voor het be stuur". Advertentie met al onze medewerkers bezoeken wij de internationale modebeurzen om de mode op de voet voor u te volgen. Mol 5-7 Zierikzee Tel. 101110)2890 Mevrouw Berman zegt hele fijne herinneringen te hebben aan de bond en ze noemt de viering van het veertigjarig jubileum, de suksesvol- le optredens van het eigen koor en de zeer goed geslaagde handwerk- kursussen. Echte nare ervaringen weet ze zich niet te herinneren. „Er is in elke vereniging natuurlijk wel eens wat, maar als je een funktie in het bestuur aanneemt, moet je het zo goed mogelijk doen en met elkaar praten als er iets opgelost moet wor den". Kommissies Ze zegt voorstandster te zijn van delegeren en het vormen van kom missies om daardoor de leden zo nauw mogelijk bij de aklivileiten te betrekken en de taak van het be stuur enigszins te verlichten. Een van de grootste voordelen van haar werk in de bond vind zij het feit, dat ze zeer veel mensen heel't leren kennen. Ze is zeer beslist in haar uitspraak niet meer in het bestuur terug te keren na verloop van tijd, maar ze is vast van plan een trouw lid van de bond te blijven en de bij eenkomsten steeds bij te wonen. De afscheid uemovde presidente mevrouw L. Berman-Steendijk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 21-2. „Nee ik kom niet meer terug in liet bestuur, want ik ben voorstandster van verjonging in de vereniging", zegt mevrouw L. Berman-Steendijk, die lieden (donderdag)middag, tijdens de jaarvergade ring in hotel „Mondragon", een streep zet onder haar funktie als presidente van de Ned. Plattelandsvrou- wenbond afdeling Schouwen. Kleuters en vogels ZIERIKZEE, 21-2. Leerlin gen van de kleuterschool „De Woelwatershebben geza menlijk de in de polder Drei- schor vertoevende vogels ge adopteerd. De vogels houden zich op in de zgn. Kievitshoek. De jeugd brengt al enige tijd allerlei voedsel mee naar school, als oud brood, groen ten- en fruitafval, kaaskorst jes, vogelzaad, graan en vis- en vleesafval. Voor de distri butie zorgt de heer C. Baris die een ruime en langdurige ervaring heeft in de omgang met dieren, zodat een goede verdeling van het voedsel ge waarborgd is. Een prima ini tiatief van de kleuterschool! Geslaagden bij Reddingsbrigade Op 19 januari 1979 hebben een aantal leden van de Reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland hun examen afgelegd voor brevet 1, 2 en 3. Bre vet 1: W. Boot, A. Castel, M. Duin houwer, S. Duinhouwer, R. v. d. Lee, G. v. d. Maas, A. v. d. Maas, E. Mens - J. M. Mol, J. Nuyens, P. Quist, C. Renger, A. J. Teysen, M. Verkerke, A. v. d. Woel. Brevet 2: C. E. d. Bree- jen, J. van Drie, S. d. Jong, C. A. kurvink, P. Kuyper, M. d. Looff, R. v. d. Schelde, G. v. Drie, J. Verker ke, A. v. d. Wekken. Brevet 3: M. d. Braai, M. d. Br^al, A. Hagesteyn, D. d. Jong, M. v. d. Have, G. J. Mol, C. Otte, P. A. Piree, J. C. Tol, J. Wig- gers, A. Willemse. Het door het slechte weer uitge stelde examen voor de brevetten 4, 5. 6 en diploma A en B heeft nu plaats gevonden op 16 februari 1979. De volgende kandidaten zijn ge slaagd: Brevet 4: W. v. As, E. Felius, M. d. Graaf, C. v. d. Have, M. de Looff, B. d. Looff, H. Saman, M. Sa mara, J. J. Wiggers, J. v. Langeraad. Brevet 5: F. J. d. Breejen, J. W. d. Oude, J. Paassen, J. Piree. Brevet 6: B. Goudzwaard, W. Goudzwaard, A. d. Graaf, J. v. d. Woel. Diploma A: M. v. d. Berg, N. v. d. Bergh, R. Duffener. Diploma B: J. C. Berre- voets, H. Broer, M. v. d. Eynde, A. Saman, J. Saman. Twee kandidaten voor brevet 3 moesten afgewezen worden. Zij kunnen in juni van dit jaar herexa men doen. ZIERIKZEE Vergadering Oratoriumvereniging In de ex- R.K, Kleuterschool aan de Hoge Molenstraat hield de 2ie- i ikzeese Oratorium vereniging, dins dag de algemene jaarvergadering. Op slechts twee leden pa, waren al len aanwezig, o.w. de dirigente mevr. M. van Asch-Faas te Rotterdam. De voorzitter, de heer M. J. Bij de Vaate sche.tste in het kort de gang van za ken in het afgelopen verenigingsjaar, dat gepaard ging met verlies van en kele dames-leden, die echter snel eer werden vervangen door nieuwe leden. De dirigente prees de aanwas van vooral jeugdige leden, die veel beloven voor de toekomst van het koor. Drie maal werd opgetreden (concert met Kunst en Eer, Koren dag te Haamstede en in de kersttijd). Het laatste bleek uit het uitvoerig jaarverslag van de sekretaris, de lieer J. C. de Vqs. De penningmeeste- resse mevr. E. P. Koper-Rodoe kon een batig saldo melden, dat echter geheel nodig zal zijn voor de herfst- uitvoering, waartoe nog een nieuw werk extra in studie is genomen. De aftredende bestuursleden, de dames flolm en Koper werden herkozen. Tijdens de rondvraag* kwamen nog verschillende voor het koor interes sante zaken aan de orde. Geruime tijd bleef men na de sluiting nog bijeen b'j een gezellig glaasje. Aanrijding Zeelandbrug Dinsdagmorgen te 8.45 uur stopte een vrachtauto, bestuurd door J. M. A. M. P. uit Vught omdat de boven op de vrachtauto geplaatste koelmo- tor jn brand geraakte en de chauf feur de zaak bluste. Achter de vrachtauto naderde een personen auto, bestuurd door F. v. d. M. uit Wissenkerke. Deze stopte en ont stak de waarschinvingssignaleer- verlicbting. B. S. uit Middelburg die daar achter kwam met 80 km snel heid minderde gas, remde, doch kon niet voorkomen dat hij op v. d. M. in reed. Diens auto werd tegen de vrachtauto gedrukt en aan voor- en achterzijde beschadigd. De wagen van S. werd aan de voorzijde be schadigd. Geslaagd Voor het te Rotterdam gehouden examen, ter verkrijging van het di ploma Voet- en schoenkundig pedi cure, slaagden onze stadgenoten, de dames Joke Bij de Vaate en Addv Bij de Vaate-Stenhuis. Benoeming Onze vroegere stadgenoot drs. C. L. de Hooge Jzn. is met ingang van 1 maart a.s. benoemd tot algemeen direkteur van de Rabobank Zoeter - meer-Benthuizen. Drs. De Hooge was voordien ach tereenvolgens werkzaam bij de Am- robank en de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. Schade-aanrijding Mevr. P. C. v. d. S.-V. uit Ooster- land deed aangifte van een aanrijding door een vrachtauto die was door gereden. Haar auto stond in de Meelstraat geparkeerd en was be schadigd. Getuigen hadden het ken teken genoteerd. Het was J. A. L. R. uit Bodegraven. Jeugddienst Op zondag 25 februari wordt in de Nederlands Hervormde Gasthuis- kerk een jeugddienst gehouden. Voorganger is ds. De Jonge en mu zikale medewerking wordt verleend door de trompetttist Rini de Looze. Het onderwerp van deze dienst is: „De werkers van het elfde uur". Voor tijd: zie agenda. Fok- en Kontrofevereniging Op dinsdag 27 februari vergadert in het Huig van Nassau de Fok- en Kontrolevereniging „Schouwen-Dui- veland". Op deze vergadering komen de jaarstukken aan de orde. Films worden na de pauze vertoond over een studiereis naar Amerika cn Ca nada. ZIERIKZEE, 16-2. Op 19 januari en 16 februari 1979 hebben ruim 60 leden van de reddingsbrigade exa men gedaan voor de brevetten 1, 2, 3, 4, 5, 6, en diploma A en B. Op twee na zijn allen geslaagd. Een aantal leden met diploma A en B vervolgen hun opleiding met een kursus Jeugdinstrukteur, die hen in staat zal stellen met nog betere re sultaten nieuwe leden op te leiden. Wal het strandprogramma betreft, lijkt het er op, dat de brigade het deze zomer minder druk zal krijgen. In het voorjaar zal n.l. begonnen worden met het ophogen van de zee dijk bij 't strandje van Ouwerkerk. Een werk dat zeker tot het najaar zal duren en waardoor mogelijk de toegangswegen afgesloten zullen zijn, waardoor niemand het strand zal kunnen bereiken en de bewaking derhalve ook overbodig zal zijn. Zo als de brigade is meegedeeld, zal ge lijktijdig met het ophogen van de zeedijk ook het strandje een goede opknapbeurt. krijgen. Verwacht wordt dat er een flinke laag zand opgespoten zal worden terwijl het bovendien een stuk breder zal wor den. Dit zal zeker een verbetering zijn waardoor ook het aantal bezoe kers weer zal stijgen. Het strandje zoals het nu is, is weinig aantrekkelijk. De najaars stormen hebben hum sporen achter gelaten, terwijl ook de bezoeker zelf dat beetje zand wat er nog lag om woelde bij het steken van pieren waardoor de ondergrorid boven kwam en het geheel nogal drassig werd, wat voor menige moeder re den was elders een schoner stukje strand op te zoeken. Het is te hopen dat na het ophogen het pieren ste ken tot het verleden zal behoren. Vernieuwing Ook de houten keet die dienst doet als reddings-EHBO post is hard toe aan vernieuwing. Weer en wind hebben ook hier hun sporen achter gelaten. Delen van de post zullen vernieuwd moeten worden, wat een flink bedrag zal kosten. Gedacht wordt daarom eraan, in dien hier toestemming voor verkre gen kan worden, de houten post ge heel te vervangen door een stenen gebouw. Mogelijk dat hier later betere voorzieningen in aangebracht kun nen worden, waaronder stromend water en betere sanitair, wat wel noodzakelijk is. De nodige gelden voor een stenen gebouw of ev. een nieuwe houten keet zijn nu nog niet beschikbaar; toch hoopt de brigade hier binnenkort over te kunnen be schikken. Gehoopt wordt nog dit jaar een aktie te voeren om zo de nodige gelden bijeen te krijgen, ter wijl er ook aan gedacht wordt in de gemeenten Zierikzee en Duiveland uit te zien naar medewerkers met EHBO ervaring, die ingezet kunnen worden in de strandpost zodat een permanente bezetting verkregen wordt. Het is bijna zeker, dat een aantal moeders die met hun kinde ren het strandje bezoeken, dit diplo ma bezit, zodat terwijl hun kinde ren spelen op het strandje, zij een nuttig gebruik kunnen maken van hun EHBO ervaring. Insluiping Woensdagmiddag 21 februari ver liet G.J.K. zijn woning aan de Ju- liunastraat enkele ogenblikken. Toen hij terugkeerde trof hij een hem on bekende datme in huis aan, die haar aanwezigheid „verklaarde" met de vraag of K. konijntjes te koop had. Daarna verliet zij het pand en reed weg in een (grote) auto. Uit de wo ning kordt niets vermist. K., die het ke nteken van de auto niet heeft ge noteerd, heeft het incident als een geval van insluiping bij de politie gemeld. Eén van Marja de Lange's schilde rijen, te zien op de expositie in de Zeeuwse hoofdstad. ZIERIKZEE/MIDDELBURG, 21-2. Samen met de uit Maasbommel af komstige kunstschilder Maurice (Jan Martens), exposeert de Zierikzeese schilderes Marja de Lange van 3 maart t/m 12 april jn kunsthandel en galerie „De Witte Swaen" B.V. te Middelburg (Damplein 30-32). De kunsthandel presenteert deze schilderijententoonstelling als een „expositie van naïeve schilder kunst". De expositie wordt geopend op zaterdag 3 maart. Tijdens de ope ning draagt de kabaretièi-e Liselore Gerritsen voor uit eigen werk. NIEUWERKERK, 21-2. In het dorpshuis vond woensdagavond de op richting plaats van de Volkstuinvereniging „Nut en Genoegen" te Nieu- werkerk. Dit gebeurde op verzoek van liet gemeentebestuur om in de toekomst te komen tot een goede belangenbehartiging van de vele volks- tuinbezitters in deze kern. Het gebied achter de molen in Nieuwcrkcrk, waar thans 72 volks tuintjes zijn gevestigd zal in de loop der jaren naar aanleiding van een uitbreidingsplan worden bebouwd. G.S. heeft echter besloten dat de gemeentie pas mag bouwen als kom- pensatie is gevonden voor deze volkstuintjes. Binnen afzienbare tijd zal met het doortrekken van de Es doornstraat het eerste gedeelte van het uitbreidingsplan in uitvoering worden gebracht. Dat betekent dat de eerste tien tuintjes moeten ver dwijnen. Vervangende grond De gemeente heeft inmiddels ver vangende grond aangewezen, gele gen tussen de Stolpweg, oude sport veld en het tennisveld. Zodra de weersomstandigheden het toelaten zullen deze tien volkstuintjes wor den verplaatst. Volgend jaar zullen weer tien tuintjes weg moeten en na verloop van een aantal jaren zullen ze allemaal plaats moeten maken voor bebouwing. Het gemeentebestuur van Duive land heeft inmiddels pogingen in het werk gesteld voor het gehele volks- tuincnkomplcx vervangende grond aan te kopen. De gedachten gaan uit naar een stuk landbouwgrond, gele gen aan de Unastraat, Schoolstraat cn Ryksweg 18. Alle tuinders - ook de 23 adspi- rant-tuinders - zullen, als deze po gingen van de gemeente resultaat opleveren, hier een stukje grond kunnen vinden. Op 13 februari jl. vond in het ge meentehuis in Nieuwerkerk een ont moeting plaats tussen gemeentebe stuur cn de volkstuinbezitters. in verband met al deze veranderingen in de toekomst. Besluitvorming Daar het moeilijk was met zo'n grote groep tot een definitieve be sluitvorming te komen, raadde het kollege de tuinders aan te komen tol de vorming van een kommissie of tol de oprichting van een vereni ging. Er ging slechts een week overheen voor het zover was. Woensdagavond zag de volkstuinvereniging „Nut cu Genoegen" hel levenslicht. Het be stuur is als volgt samengesteld: de heren J. van Dfjkc, F. J. Dalebout, J. Scholten, S. Steens en J. L. de Keizer. Er hebben zich inmiddels 22 leden gemeld en het bestuur hoopt dat de aanmeldingen zich de komende tijd zullen voortzetten. Ook adspirant-tuinders zijn van harte welkom. Bij wangedrag of slccht-onderhoud heeft de vereni ging het recht een lid te royeren. Het inmiddels gevormde bestuur hoopt de belangen van de volkstuin- bezitters bij het gemeentebestuur zo goed mogelijk te gaan behartigen. Kursus analfabeten Op dinsdag 6 maart begint in de r.k. school in Zierikzee, 's avonds om half acht, een kursus voor volwassen analfabeten. Inlichtingen hierover kunnen worden ingewonnen bij de school (tel. 4094). HAAMSTEDE De tuin in Dinsdagmiddag omstreeks 15.45 uur reed de automobilist W.D. uit Elle- meet komende over de Armhoekse- veg richting Hogezoom rechtdoor, in- plaats van links of rechts af te slaan. Hij kwam tegen het huis van de al daar wonende T.B. tot stilstand, na dat hij een spoor van vernielingen aan bomen en planten.had aange richt. D. bleef ongedeerd, doch zijn auto werd totaal vernield. De voor gevel van de woning werd licht be schadigd. Takelbedrijf de Jonge uit Zierikzee haalde het wrak op. RENESSE Jaarvergadering Plattelandsvrouwenbond Woensdag 28 februari houdt de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Noordwelle en omstreken haar jaarvergadering in Le Rabot te Renesse. Na het openingswoord zal verslag worden uitgebracht door de pen- ningmeesteresse. Daarna zal verslag worden uitgebracht over het potje Lief en Leed, de gymnastiek en de kaskommissie zal verslag uitbren gen. Aftredend uit de kaskommissie is mevrouw T. van Burg-Kooman. Na de benoeming van een nieuw lid in de kaskommissie zal de bestuurs verkiezing aan de orde komen. Af tredend en niet herkiesbaar zijn de dames J. F. Doornekamp-Rommerts, R. Bezuyen-de Feiter en M. v. d. Roest-Zwarter. Na de pauze zal men onder het genot van een lekker hapje kunnen luisteren naar deklamaties door- eigen leden en verder zal een film worden vertoond over het reisje van vorig jaar. Spullen voor rommelmarkt Terwijl de voorbereidingen voor de braderie en rommelmarkt ten bate van het kerkorgel van de hervormde kerk te Rënesse in volle gang zijn, is er zaterdag a.s. weer gelegenheid om goederen voor de rommelmarkt te laten ophalen. Men kan daartoe tot vrijdagavond bellen naar I. Lemsom, tel. 1475 of J. Blom tel. 1517 beiden in Renesse. Het gaat om goede ma terial en waar iemand nog iets aan heeft. Alles wat heel is, is welkom, behalve spiralen en matrassen. Al leen bij opgegeven adressen komt de auto langs. SCHARENDIJKF. Karnavalsfeest Voor de eerste maal organiseert het V.V.V. Scharendijke een groot carnavalsfeest, dit zowel voor de jeugd als voor de ouderen. Het is de hcdoeling dat de jeugd 's middags in optocht naar restaurant Moicn de Lelie te Scharendijke vertrekt, al waar het feest zal plaats vinden. 's Avonds zal het carnavalsfeest voor de ouderen worden gevierd. Het V.V.V. rekent op een grote opkomst gezien de vele wensen uit de bevol king naar voren zijn gekomen. BROUWERSHAVEN Vokaal en instrumentaal concert Op vrijdag 2 maart wordt in het Tonnenmagazijn een vokaal en in strumentaal concert gegeven, waar aan medewerking wordt verleend door de „Smalstadlertjes", o.I.v. mevr. A. Hellendoorn-Hoogervorsl, hel „Smalstadskoor" o.I.v. de heer M. Dalebont en de K.H. „Kunst en Eer", o.I.v. de heer R. J. van Soest. Na afloop wordt gedansl.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3