BALK EN SPLINTER UNIEKE HERDRUK VAN GOETHE'S „FAUST" I VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD bezorger te OUWERKERK Personeelsvoorziening zal geen problemen opleveren Industrie zomers Kamer over invoering kernwapens Staatssocialisme, „Afschuwelijk" Zuid-Amerika 'n Ei hoort erbij kapitalisme en werkgelegenheid 7 Boeken en brochures Legermaterieel naar Libanon Bronbeek blijft Windsurfers aan banden De stabilisatie van de landbouwprijzen ZIFRIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 februari 1979 Nr. 22450 Ecn van de repro's uit Faust". Wij zoeken een stevige knaap van een jaar ol g zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer J Van Loon aan hef kanfoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 S uur tel privé: (01119) 660. I De Oosterseheldewerken In het voorjaar van dit jaar zal een unieke herdruk verschijnen van een luxe uitgave van een Neder landse vertaling van Goethe's Faust, eerste deel, die precies honderd jaar geleden voor de eerste maal werd uitgebracht. WAGENINGEN. 12-2. De verste delijking en industriële ontwikkeling van Rotterdam, Luik, Antwerpen, Gent en Zeeuwsch-Vlaanderen heb ben het aantal zware zomerregens boven deze gebieden vermeerderd. Deze toeneming van regen is het ge volg van luchtverontreiniging (zwa- veldioxyde en rookdeeltjes). Dat is de konklusie van een onderzoek naar de zomerneerslag in Nederland en België door de Wageningse hoogle raar ir. D. S. Krayenhoff van de Leur en diens student H. Prak. Beide onderzoekers menen, dat we in Nederland al jaren onbewust aan weersbeïnvloeding hebben ge daan". Aan de hand van de resulta ten van hun studie pleiten zij voor de aanleg van ruimere rioleringen. ROTTERDAM, 14-2. In de Lekha ven in Rotterdam is de eerste par tij legermaterieel verscheept voor de Libanon. Het gaat om 43 drieton ners, ziekenwagens en combi's die met' het Westduitse vrachtschip ..Cap Baitar" naar Haifa worden gebracht. Vier of vijf Nederlandse militairen begeleiden het transport. Ongeveer 75 kwartiermakers vlie gen op 27 februari het transport achterna. Ze reizen van Schiphol naar Beiroet en van daar naar Is raël om de voertuigen op te halen. DEN HAAG, 14-2. Dertien PvdA- ors en twee CDA'ers hebben in de Tweede Kamer gestemd tegen elke invoering of verder gebruik van kernwapens, omdat ze dat niet met hun geweten in overeenstemming vinden. Dat gebeurde by de behan deling van de begrotingen van de fensie en van buitenlandse zaken. De vijftien stellen zich op het standpunt dat kernwapens voor een aanval noch voor de verdediging aanvaard baar zijn. ..Gebruik van kernwapens Is het bedrijven van een misdryf je- gens de mensheid", aldus PvdA- woordvoerder Knol, die vond, dat ze er domweg niet mogen zyn. Zo kon het gebeuren, dat de der tien PvdA'ers stemden tegen moties van hun eigen defensiespecialist, oud- minister Stemcrdink, bi,j voor- om by elk wapensysteem aan te ge ven of het geschikt is voor kernla dingen. Het was toendertijd een salonuit- gave in een rijk versierde band met een inhoud van hoge kwaliteit. De vartaling van Goethe's treurspel was van de Drentse schrijver-schilder Albert Steenbergen. In de heruitgave zullen alle 13 gra vures op ware grootte worden opge nomen, terwijl de originele tekst en houtsneden iets verkleind zullen worden afgedrukt. Daarnaast zal de oorspronkelijke tekst worden uitge breid met een inleiding van prof. dr. H. J. Prakkó, die bij onderzoekingen in het Rijks' Prentenkabinet de oor spronkelijke uitgave tegenkwam en de belangrijkeh^d 4d^a ry^ninzag. v (gelijktijdig .rp^deze,. Ifmiitgay.eJ zal ,in I19j.Hpp'gey^en 'Muséum nendal een' tentoonstelling' wónden' gehouden van schilderijen van Al- bert Steenbergen. „Europese Gemeente" Het februarinummer van „De Eu ropese Gemeente en haar burgers", maandblad van de Raad der Europe se gemeenten, opent mét een onder hand tot vast „item" gegroeid arti kel over de Europese verkiezingen. „In. het Europese Parlement" heet het desbetreffende stuk, dat een verslag bevat van de novemberzit- ting (te Straatsburg) der parlements leden. Daarin kwamen onderwerpen ter tafel als de situatie van de joden in de USSR en de problematiek rond de kernreaktoren. Vervolgens wordt de financiële situatie van Belgische gemeenten (beknopt) doorgelicht en wordt aan dacht besteed aan de Europese Conventie van de Rechten van de Mens en de politieke aspekten daar aan. Voorts komt de Sowjet Unie in de schijnwerper, wordt een visie weergegeven op het Nederlandse be leid aangaande volkshuisvesting en. stadsvernieuwing; tot slbt gevolgd door een dat laatste onderwerp ver der uitspittende verhandeling over de Rotterdamse aanpak hiervan. DEN HAAG, 14-2. De Tweede Kamer heeft zich unaniem uitge sproken vóór het voortbestaan van Bronbeek, het tehuis voor oud-Knil- militairen bij Arnhem. Dat gebeurde tijdens de stemming over de begro ting van defensie. Staatssekretaris Van Lent van personeelszaken had eerder vastgehoudeh aan het besluit tot sluiting van Bronbeek. Daar wo nen nog 42 oud-Knillers en oud- marinemensen. AMSTERDAM. 12-2. „In sommige belangrijke opzichten is het staats socialisme superieur aan het kapi talisme. Dat geldt vooral voor het beleid van volledige werkgelegen heid". „De staatssocialistische landen, zo als de Sowjct-Unie, China en do Oosteuropesc hinden, hebben niet te kampen met het werkloosheidspro bleem. De ervaringen van deze lan den verdienen op dit punt dan ook een zorgvuldige bestudering". Dit betoogde prof. dr. M. J. Ell- man maandagmiddag in zijn rede „Volledige werkgelegenheid - lesseh van staatssocialisme", uitgesproken ter gelegenheid van de aanvaarding van zijn ambt als hoogleraar in de OOSTBURG, 15-2. De windsurfers in de gemeente Oostburg worden wellicht aan banden gelegd. B. en w. van Oostburg hebben de kommissie strafverordeningen voor gesteld de algemene politieverorde ning zodanig te wijzigen, dat het in het vervolg verboden is om zich met een windsurfplank vanaf het strand, zeedijken, schorren of slikken in zee te begeven in een voor baders en zwemmers afgebakend gedeelte van de Noordzee en de Westerschel- de. Waarschijnlijk zal dit voorstel volgende maand in de raad worden behandeld. PUEBLA, 14-2. De Roomskatholie- ke kerk heeft aan het eind van de bisschoppenkonferentie in de Mexi caanse stad Puebla diepgaande ver anderingen in Latyns-Amerika be pleit. Gezegd wordt dat in dit we relddeel een zeer ernstige repressie heerst en dat er sprake is van een schandalige ongelykheid. Deze feiten maken het leven op dit kontinent volgens de bisschoppen afschuwelyk. Het aan de kaak stellen van repres sieve militaire regimes en groot scheepse schendingen van de men senrechten geven de geestelyken het recht zich in te zetten voor meer ge lijkheid en rechtvaardigheid. Een kerkelyke woordvoerder liet weten dat de paus zich zeer waarschyiilijk zal kunnen vinden in deze slotver klaring. DEN HAAG, 14-2. Stabilisatie van de EEG-landbouwprijzen hoeft bü de huidige kostenontwikkeling niet te leiden tot een daling van het wer kelijke inkomen in de landbouw. Minister mr. A. van der Stee zegt dit in zijn antwoord op de schrifte lijke vragen, die de vaste kommissie voor landbouw en visserij uit de Eerste Kamer hem heeft gesteld ter voorbereiding van de behandeling van de landbouwbegroting in die kamer op 20 en 27 februari. Volgens de minister is er in de kostenontwikkeling een duidelijke trendbreuk gekomen. Na een aantal jaren van aanzienlijke kostenstijgin gen was vorig jaar de kostenstijging zeer gering en dit jaar zal er voor onze landbouw als geheel naar ver wachting zelfs spi'ake zijn van een kostendaling. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De val van. de rege ring Bachtiar en het aan de macht komen van de door de Ayatollah Chomeiny benoemde premier Mehdi Bazargan brengt geen wijziging in de betrekkingen tussen Nederland en Iran. Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag bekendgemaakt. SITTARD. In het Julianakanaal in Roosteren is dinsdagmiddag het stoffelijk overschot gevonden van de 67-jarige mevrouw Th. Dohmen-Es- ser uit Sittard. De vrouw was spoor loos sinds ze op 29 december van het vorig jaar haar woning had vérla- ten. UTRECHT. Uit de cijfers blijkt dat het Nederlandse bedrijfsleven de afgelopen maanden zeer redelijk heeft geboerd. Het argument van veel werkgevers dat er „niets kan" komt daardoor wel heel ongeloof waardig over, aldus het C.N.V. in het blad „De Gids". DEN HAAG. De Tweede Kamer zal niet in staat zijn een verdere uitbreiding van het Ultracentrifuge- projekt in Almelo tegen te houden als voldaan is aan een aantal voor waarden. Dat blijkt uit een brief die minister Van Aardenne van ekono- mische zaken aan de Kamer heeft gestuurd. AMSTERDAM. De narcoticabriga de van de Amsterdamse politie heeft dinsdagavond 4.000 kilogram hasj in beslag genomen, die was aangetrof fen in een truck met oplegger in een loods in Amsterdam-Noord. DEN HAAG. De PvdA-fraktie in de Tweede Kamer meent een groot gat in de begroting en de meerja renramingen van het departement van volkshuisvesting over de perio de van 1979 tot 1983 te kunnen kon- stateren. ekonomie van de geleide volkshuis houdingen aan de universiteit van Amsterdam. Faktoren Bij het tot stand brengen van do volledige werkgelegenheid in de staatssocialistische landen, spelen faktoren een rol als de beperkte rol van de waardewet. de uitbreiding van de werkgelegenheid bij de over heid. een politiek van lage lonen, kontrole op de stroom van landar beiders naar de stad. enorme inves teringsprogramma's. de algemene aanvaarding van het begrip „recht op arbeid", vroegere pensionering en uitbreiding van de scholingsmoge lijkheden. MIDDELBURG, 14-2. Het distriks- bureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland (DBA) meent dat zich bij de personeelswerving voor de Ooster seheldewerken geen problemen zul len voordoen. De hoofdinspakteur-direkteur van de arbeidsvoorziening in Zeeland drs. J. W. Jansen, zegt niet te kun nen begrijpen waarom men zich de afgelopen week in de Tweede Ka mer bezorgd heeft getoond over de ze personeelsvoorziening. In de loop van dit jaar zullen de Oostersehel dewerken goed op gang komen. Dan zijn er zeven- tot achthonderd nieu we arbeidskrachten nodig. Intussen is de totale werkgelegen heidssituatie in Zeeland minder rooskleurig gesteld. Zeeland zit nu met een werkloosheidspercentage van 5,4 een half procent hoger dan het landelijk gemiddelde. De werk loosheidscijfers in Zeeland zijn. sinds sinds 1960 niet meer zo hoog geweest als in de afgelopen maand. Jonge mensen Ineens was het verkocht. Wel licht tot verbazing van vele ingeze tenen, omdat de meesten van oor deel waren, dat je het huis beter kon slopen om een nieuwe, moderne woning ervoor in de plaats te bou wen. Vrijdags las men het in de krant: aangekocht door een aantal vooraanstaande ingezetenen, die er een soort van sociëteit van willen maken. Enkele dagen daarna ontving Jan Boode een rondschrijven, waarin hij uitgenodigd werd toe te treden als lid van een op te richten ontspan- nings- en gezelligheidsklub, die bin nen afzienbare tijd gevestigd zou worden in het voormalige herenhuis aan de Parnassussingel. Al begreep" hij, dat deze circulaire ongetwijfeld aan heel wat andere plaatsgenoten verzonden zou zijn, voelde hij zich in eerste instantie gevleid, omdat men ook hem uitnodigde lid te wor den, maar toen hij verder las, bleek, dal het niel zozeer om Jan Boode zelf ging, maar meer om geld. Er werd klaar en duidelijk uiteengezet, dat koopsom en restauratie van het grote huis rond een ton vergde. Van iedereen, die door het voorlopige komité uitgenodigd werd lid te wor den werd verwacht, dat hij één of meer renteloze aandelen van dui zend gulden zou kopen. En toen wist Jan Boode meteen, dat hij nooit lid zou kunnen worden van deze nieu we sociëteit, om de zeer eenvoudige reden, dat het gezin Boode altijd min of meer in geldnood zat en dus nooit in staat zou zijn een bedrag van duizend gulden te fourneren. Natuurijk was het benodigde geld binnen een maand bijeen. Een gese- lekteerd aantal ingezetenen had voor de honderdduizend gulden ge zorgd. En nog wat meer. Er kwamen timmerlieden, metselaars, schilders, tuinlieden en een vakbekwame op- mensen jonger dan 24 jaar. Zo is dertig procent van de werkloze mannen jonger dan 24 jaar en 63 procent van de werkloze vrouwen blijkt jonger te zijn dan 24 jaar. In Zeeland staan er op het moment 737 werkloze metaalarbeiders ingeschre ven op de arbeidsbureaus, terwijl er een vraag is van 337. Door de geo grafische ligging van de toch betrek kelijk kleine provincie Zeeland is vraag en aanbod moeilijk tot elkaar te brengen. Zo wonen veel werkloze metaalarbeiders in Zeeuws-Vlaan- deren waar de afgelopen maanden diverse metaalbedrijven zijn geslo ten. WASHINGTON. Het Israëlisch- Egyptisch vredesoverleg zal op 21 februari in Camp David op minis terieel niveau worden hervat, zo heeft woordvoerder Hodding Carter van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maandag beves tigd. zichter, die in vereniging het oude huis moderniseerden en zodoende helemaal een gedaanteverwisseling deden ondergaan tot een alleszins akseptabel geheel. Na een maand of drie was de gehele restauratie een feit. De burgemeester in eigen per soon opende het etablissement, prees de offergave van haar leden en voorspelde, dat niemand ooit spijt zou krijgen van zijn medewerking om te komen tot een gebouw, waar in men zich rustig zou kunnen te rugtrekken om een krant of een boek te lezen, een kaartje te leggen of een partijtje biljart te spelen of gewoon een borreltje te drinken en een babbeltje te maken. Na de opening was de toegang enkel voorbehouden aan de leden, die uiteraard levens aandeelhouders waren. Het reglement bepaalde, dat eventueel nieuwe kandidaatleden geballoteerd zouden worden, terwijl een vrij hoog entreegeld zou worden geheven. Het bleef zodoende een ex- klusieve gelegenheid en dat was van de aanvang af altijd de bedoeling geweest van de organisatoren. Jan Boode wist, dat er één lëraar van de school lid was geworden, maar dat verwonderde hem nauwe lijks. Velenberg, leraar Nederlands, was getrouwd met een vrouw, wier vader een groot bedrijf had in een der provinciesteden. Ze was boven dien enig kind. Toen deze man on verwacht stierf, werd in overleg met de weduwe het bedrijf verkocht en van het geld. dat de verkoop ople verde, kreeg Velenbergs vrouw zo veel, dat men kort daarna een nieuw huis' kocht in een betere buurt, want geld speelde nu geen rol meer in het gezin Velenberg. Zo doende betekende het kopen van een paar aandelen in de op te richten sociëteit voor Velenburg nauwelijks iets. Terwijl hij zodoende ook nog Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 16 FEBRUARI NED. 1: De uitzending begint met Wie van de drie, gevolgd door That's TV, de Zwitserse inzending voor het Festival van Montreux. Het pro gramma werd bekroond met de Bronzen Roos en de prijs van de stad Montreux, omdat het de meest humoristische uitzending werd ge acht. Daarna het langverwachte A gift of song, het concert ten bate van UNICEF vanuil de Congreszaal van de VN in New York, waaraan de volgende beroemdheden deelnamen, ABBA, Rita Coolidge, John Denver, Earth Wind and Fire, Andy Gibb, Elton John, Kris Kristofferson, Oli via Newton John, Rod Stewart en Donna Summer. Het gesprek met de minister-president wordt gevolgd door hel gevarieerde programma van Willem Duys Voor de vuist weg en Wij gaan op weg, een dokumen- taire over de zeer aktieve Peruaan se basisgroep Bambamarca. NED. 2: Het bange sprookje is de titel van de tweede aflevering uit de serie De wonderlijke avonturen van Herman van Veen. Wanneer Her man uien zit te schillen, hoort hij vanuit een schilderij in de molen een jonkvrouw roepen, die gedwon gen wordt te trouwen met een rjd- der, die Herman met zijn aardappel mesje verslaat. Terug in de molen blijkt tot ieders schrik dat er een heel zielig eenzaam spookje is ach tergebleven. Vervolgens de Mup- pet show, waarin de zangeres en ak- trice Petula Clark te gast is. De Muppets hadden een buffel besteld ter opvrolijking van de uitzending, maar in plaats daarvan is een eland gebracht, waarvoor Petula meteen sympathie opvat. In de tweede aflevering van Centennial trekt Pasquinel met zijn vriend Mc Keag weer het Indianenland van Colorado, in hoewel hij net ge trouwd is. Hij huwt zelfs een tweede vrouw, hetgeen McKaeg zeer jaloers maakt. De KRO heeft daarna nog twee programma's te bieden: Heel de mens en Brandpunt. VRIJDAG 16 FEBRUARI NED. 1: 10.30 Schooltelevisie18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Wie van de drie?; 19.35 That's TV.'; 20.00 A gift of song; 21.20 Gesprek met de minis ter-president; 21.37 Journaal: 21.55 Voor de vuist weg: 23.05 Wij gaan op weg: 23.35 Nieuws. NED. 2: 18.25 Teteac: 18.55 Nieuws; 18.59 Wonderlijke avontu ren van Herman van Veen; 19.25 De Muppet show; 20.00 Journaal; 20.27 Centennial; 22.00 Brandpunt; 22.35 Heel de mens; 23.20 Nieuws. Advertentie 3 Door G. FORTIUS gepromoveerd was tot een der no tabelen der gemeente. Hij had al eens op de kandidatenlijst gestaan voor de gemeenteraadsverkiezingen, maar nog niet op een verkiesbare plaats. Misschien een volgende keer. Als ik eerlijk ben, wist Jan Boode, ben ik jaloers op mijn kollega Ve- lenebrg. Ze hebben écn kind en kunnen zodoende eigenlijk doen en laten, wat ze willen; wij hebben er vier, terwijl we er al twee hebben, die studeren, weldra zullen het er 4drie zijn als ook Liset naar een mid delbare school gaat. Hij weet: ik ben wel eens opstandig: waarom de een alles en de ander niets? Op gezette tijden komen de kolle ga's bij elkaar. Doorgaans op een hoogtijdag. Dan kijk ik rond, weet hij en zie ik de luxe, soms overdre ven. Neem nu Steynen, de muziek leraar, die aan drie scholen verbon den is en nog minder uren maakt dan een fulltimer. Ik ken de hono raria, die aan part-timers worden betaald; dat gaat immers volgens een rijksregeling! Goed, het is tame lijk hoger dan van de gewone lera ren, wat niet wegneemt, dat je er onmogelijk bokkesprongen van kunt maken. Hoe vaak heb ik mezelf af gevraagd: waar doen ze het van? Nieuwe vloerbedekking in de salon kost tegenwoordig al een kleine duizend gulden en dan heb je nog niets bijzonders. Een beetje behoor lijk bankstel heb je ook niet meer onder de duizend. Hoe versier ie dal allemaal? Van de kinderbijslag? Maar de kinderen bij anderen heb ben allemaal fietsen en radio's en pick-up en wie weet bandrecorders of zelfs een tweede draagbare tele visie... En gaan uit. Hij hoorde het zo vaak in de klassen. Waar doen ze het allemaal van? (wordt vervolgd) Uit de cijfers die het DBA dinsdag verstrekt heeft blijkt dat een groot deel van deze werklozen bestaat uit Flitsen uit het buitenland GENEVE. In het vervolg zullen in Genève zowel jongens als meisjes les krügen in naaien en breien. Een hiertoe strekkend besluit heeft de grote raa^ j(het kantpnnal^, ,par|e-.f ment) genOmem - - 'AMMAN. Harold Brown, d'e Amé- rikaanse minister van defensie, is deze week in Jordanië gearriveerd, het tweede onderdeel van zijn tocht langs vier staten in het Midden- Oosten met het doel Amerikaanse bondgenoten in dit gebied gerust te stellen over de Amerikaanse ver bondenheid met hun veiligheid on danks de onrust in Iran. GENEVE. De eerstvolgende ystijd zal de mensheid pas over 10.000 jaar bedreigen. Dit is de opvatting van professor Hermann Flohn die ver bonden is aan het meteorologisch in stituut van de universiteit van Bonn. LONDEN. Verscheidene Britse vakbonden hebben nieuwe stakings- akties door slecht betaalde groepen werknemers aangekondigd, die dit maal vooral het noorden van Enge land zullen treffen. BRUSSEL. De Belgische rege ringsformateur, de christen-demo craat Wilfried Martens, heeft het failliet van zijn opdracht erkend door koning Boudewijn van België te vragen hem van zijn formatieop dracht te ontslaan. ROME. Doktoren van het Ita liaanse leger zullen de komende da gen in de krottenwijken van Napels bijspringen om de door een geheim zinnige virusepidemie bedreigde kinderen op tijd te helpen. LISSABON. Als gevolg van aan houdend noodweer zijn in Portugal meer dan 20.000'toiensen dakloos ge wórden. Na ruim twee weken voort durende regenval mét veel wincl zyn talryke rivieren buiten hun oevers getreden. Volgens voorlopige cijfers zouden zeker zeven mensen worden vermist. PEKING. De Indiase minister van buitenlandse zaken, Atal Behari Vajpayee, is voor een bezoek van tien dagen in Peking aangekomen. Op het vliegveld werd hij welkom geheetn door zijn Chinees kollega Huang Hua. Het is het eerste bezoek aan China van een Indiase minister sinds de évensoorlog tussen beide landen in 1962. LONDEN. Joshua Nkomo, mede- leider van de Rhodesische guerrilla beweging van het Patriottisch Front heeft in Zambia tegen Ethiopische journalisten gezegd dat zyn mensen het Rhodesische passagiersvliegtuig neerschoten waarby alle 59 inzitten den om het leven kwamen. Dit meldt Radio Addis Abeba dinsdag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 7